Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0828(04)

    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    OL C 233, 2010 8 28, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.8.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 233/20


    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    2010/C 233/08

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    „ΣΤΑΦΙΔΑ ΗΛΕΙΑΣ“ (STAFIDA ILIAS)

    EB Nr: EL-PGI-0005-0707-27.06.2008

    SGN ( X ) SKVN ( )

    1.   Pavadinimas:

    „Σταφίδα Ηλείας“ (Stafida Ilias)

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

    Graikija

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

    3.1.   Produkto rūšis:

    1.6 klasė.

    Švieži arba perdirbti vaisiai, daržovės ir grūdai

    3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

    Korinto razinų atmaina Stafida Ilias gaminama iš saulėkaitoje arba šešėlyje natūraliai išdžiovintų Vitis Vinifera rūšies juodųjų vynuogių. Nuo kitų rūšių razinų Stafida Ilias skiriasi dėl šių savybių:

    uogos apvalesnės ir vienodos formos, o spalva ypač juoda,

    jose daugiau cukrų ir vyno rūgšties: cukrų mažiausiai 70 %, o vyno rūgšties – 1,69 %. Dėl vyraujančių klimato sąlygų cukrų ir vyno rūgšties gali būti ir daugiau,

    drėgmės kiekis džiovintose juodosiose razinose Stafida Ilias gali būti nuo 13 iki 18 %, o 100 g produkto yra 70–80 g angliavandenių.

    3.3.   Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams):

    3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

    3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

    Nustatytoje geografinėje vietovėje – Elidės prefektūroje – Stafida Ilias auginama, renkama ir džiovinama.

    3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. Taisyklės:

    3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

    Nustatyta geografinė vietovė, kurioje gaminama Stafida Ilias, yra 2 618 km2 ploto Elidės prefektūra, esanti Peloponeso geografinėje srityje ir priklausanti Vakarų Graikijos apskričiai. Rytuose ši prefektūra ribojasi su Arkadijos, pietuose – su Mesenės, šiaurėje – su Achajos prefektūra, o vakarų ir pietvakarių pusėje ją skalauja Jonijos jūra.

    5.   Ryšys su geografine vietove:

    5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

    Dėl derlingo podirvio ir ypatingų klimato sąlygų Elidės gamintojai gamina išskirtinės kokybės produktą.

    Skirtingose Elidės prefektūros vietose atliktų dirvožemio tyrimų duomenimis, tos vietovės dirvožemyje ir podirvyje gausu humuso, kuris yra naudingas auginant ir gaminant Stafida Ilias. Juose taip pat daug kalio, kuris yra itin svarbus gaminant razinas, nes iš pagrindinių maistinių medžiagų jo vynuogienojai suvartoja dar daugiau nei azoto. Tai lemia saldų Stafida Ilias skonį (nustatyta, kad santykinis kalio trūkumas turi įtakos produkto kokybei – vynuogės būna rūgščios ir žalios).

    Be to, dėl nustatytos geografinės vietovės – Elidės prefektūros – meteorologinių sąlygų vynuogės, iš kurių gaminama Stafida Ilias, prinoksta greičiau, todėl jas galima rinkti anksčiau (rugpjūčio mėn.) nei vynuoges, auginamas kitose razinų gamybos vietovėse. Vynuogės noksta greičiau dėl to, kad vasarą nekaršta (vidutiniškai 24 °C), o santykinis drėgnis nedidelis (vidutiniškai 73 %). Be to, ypatingos Elidės prefektūros klimato sąlygos (nedidelis santykinis drėgnis vasarą) trukdo vystytis ligoms (pavyzdžiui, miltligei), kurios ypač kenkia razinų kokybei.

    Itin didelę reikšmę produkto kokybei turi Elidės prefektūros razinų gamintojų taikomi specialūs vynuogių auginimo ir surinktų uogų apdorojimo metodai, grindžiami daug metų kauptomis žiniomis ir patirtimi. Vynuogių džiovinimas ir saulėkaitoje, ir šešėlyje yra natūralūs džiovinimo būdai, nes nenaudojama jokių techninių ar mechaninių priemonių šiam procesui paskatinti ar paspartinti. Abiem atvejais vynuogės iškraunamos itin atsargiai, kad nesusitraiškytų. Prieš džiovinant Stafida Ilias į šarminį tirpalą nemerkiama.

    Elidės prefektūroje Stafida Ilias džiovinama tik dviem būdais:

    1)

    surinktos vynuogės džiovinamos saulėkaitoje ant specialių į šlaitinį stogą panašių plokštumų, vadinamų alonia (į abi puses nuolaidžios plokštumos, tarp kurių yra tarpas);

    2)

    surinktos vynuogės džiovinamos šešėlyje naudojant specialius rėmus. Taip vynuogės džiūsta ilgiau nei saulėkaitoje, tačiau razinų spalva gražesnė. Vynuogės supilamos ant rėmų iš dviejų medinių kuolų, sujungtų prikaltais trim ar keturiais pagaliais. Lygiagrečiai didiesiems šoniniams kuolams ant rėmų dedamos nendrės arba itin plonos lentelės, o ant jų beriamos surinktos vynuogės. Vynuogės natūraliai džiūsta ore.

    5.2.   Produkto ypatumai:

    Nuo kitų rūšių razinų Stafida Ilias skiriasi ne tik fizinėmis savybėmis, tokiomis kaip vienodas uogų dydis, apvalesnė forma ir išskirtinė juoda spalva, bet ir tuo, kad turi daugiau cukrų (mažiausiai 70 %) ir vyno rūgšties (mažiausiai 1,69 %).

    5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir kurios nors produkto savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

    Stafida Ilias gaminama natūralioje Elidės prefektūros aplinkoje, o jos savybes lemia vietovės, kurioje ji gaminama, ypatybės.

    Išskirtinę juodą spalvą, taip pat didelį vyno rūgšties ir cukrų kiekį lemia dirvožemio savybės (iš dirvožemyje, kuriame gausu kalio, išaugintų vynuogių pagamintose razinose būna daug cukrų), klimato ypatybės (vynuogės prinoksta anksčiau), auginimo metodai (žievė neraižoma) ir razinų gamintojų patirtis džiovinant razinas saulėkaitoje arba šešėlyje ant specialių rėmų (pastaruoju atveju razinos džiūsta ilgiau, tačiau įgauna sodrią juodą spalvą).

    Dėl vietovės dirvožemio ir podirvio savybių (gausu kalio ir humuso) produktas yra išskirtinės kokybės, palyginti su kitose vietovėse gaminamomis kitų rūšių razinomis, t. y. razinose yra itin daug cukraus ir vyno rūgšties.

    Ypatingos Elidės prefektūros klimato sąlygos (pvz., vasarą vidutinis santykinis drėgnis yra 73 %) taip pat palankios vynuogėms, iš kurių gaminamos razinos, auginti, nes trukdo vystytis tam tikroms ligoms, pvz., miltligei ar fomozei, taip pat kenkėjams, pvz., skydamariams. Be to, surinktos vynuogės dėl sauso vietovės klimato geriau džiūsta.

    Stafida Ilias turi ne tik išskirtinių savybių, bet ir gerą vardą.

    Stafida Ilias glaudžiai susijusi su Elidės prefektūra nuo senų laikų – čia šios razinos gaminamos ir labai dažnai rašytiniuose šaltiniuose minimos nuo XIV a. pradžios. Europos rinkoje apie išskirtinę Stafida Ilias kokybę žinoma nuo XIX a. Nuo XIX a. pirmosios pusės pradėjus eksportuoti produktą, dauguma žemdirbių jį ėmė gaminti nebe savo reikmėms, o komerciniais tikslais, ir taip Stafida Ilias tapo pagrindiniu Elidės produktu.

    1878 m., kai vynuoginė filoksera (Dactulosphaira vitifoliae) sunaikino Prancūzijos vynuogynus, Stafida Ilias tapo itin paklausi ir garsi. Tada Europos valstybėse, visų pirma Prancūzijoje, parduota didelė produkcijos dalis, o tai šį produktą dar labiau išgarsino.

    Stafida Ilias gamybos klestėjimo laikotarpiu Elidės prefektūra tapo intensyvios prekybos centru ir buvo nutiesta geležinkelio linija, jungianti Pirgą (Elidės prefektūros sostinė) su Katakolo uostu. Geležinkelio linija nutiesta, kad eksportuoti skirtas Stafida Ilias rūšies razinas būtų galima greičiau ir patogiau atgabenti iš laukų į uostą ir pakrauti į laivus. 1883 vasario 3 d. pradėta naudoti Pirgo–Katakolo geležinkelio linija buvo pirmoji Graikijoje.

    Stafida Ilias gerą vardą patvirtina ir prekybos duomenys, kuriuose nurodyta, kiek šio produkto nuo 1912 m. eksportuota į Europos šalis ir į Ameriką.

    Stafida Ilias geras vardas išsaugotas iki šių dienų – didelė produkcijos dalis eksportuojama į daugelį Europos valstybių, pavyzdžiui, Didžiąją Britaniją, Vokietiją ir Olandiją, taip pat už Europos Sąjungos ribų, pavyzdžiui, į Šiaurės Amerikos valstybes.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

    http://www.minagric.gr/greek/data/ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ%20ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-%2017%2012%202009.zip


    (1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


    Top