Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0724(04)

    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    OL C 202, 2010 7 24, p. 8–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.7.2010   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 202/8


    Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

    2010/C 202/05

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    „TEKOVSKÝ SALÁMOVÝ SYR“

    EB Nr.: SK-PGI-0005-0693-14.04.2008

    SGN ( X ) SKVN ( )

    1.   Pavadinimas:

    „Tekovský salámový syr“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

    Slovakijos Respublika

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

    3.1.   Produkto rūšis (žr. II priedą):

    1.3 klasė.

    Sūriai

    3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

    „Tekovský salámový syr“ – tai puskietis riebus fermentinis rūkytas arba nerūkytas 30–32 ilgio ir 9–9,5 cm skersmens cilindro formos sūris. Jis gaminamas sutraukiant termiškai apdorotą pieną. Tokiu būdu gauta sutrauka sudedama į tradicinę cilindro formą. Suslėgtas gaminys išimamas iš cilindro, paruošiamas ir rankomis patikrinamas. Prireikus, pasūdytas ir padžiovintas sūris rūkomas.

    Pati cilindro forma, kuri primena dešrą, lemia sūrio organoleptines savybes. Iš čia ir kilo liaudinis jo pavadinimas salámový syr (dešros formos sūris). Sūris minkštos, lanksčios ir elastingos konsistencijos, perpjovus akučių nesimato, tačiau mažos akutės leistinos. Pakankamai trumpai brandintas sūris įgauna aštresnį, kiek rūgštoką skonį.

    „Tekovský salámový syr“ parduodamas supakuotas į maistinę plėvelę. Pakuotų atskirų sūrių svoris šiek tiek skiriasi.

    Savybės

    Spalva

    :

    kreminė, jei sūris rūkytas – geltona arba tamsesnė geltona.

    Konsistencija

    :

    sūris minkštas ir elastingas, perpjovus neakytas arba su nedidelėmis akutėmis.

    Skonis ir kvapas

    :

    rūgštokas, jaučiamas pienas, kvapas švelnus, truputį pasūdytas, jei sūris rūkytas, jaučiamas dūmų aromatas.

    Sudėtis

    :

    sausosios medžiagos

    :

    53,5–58,5 %,

    riebalų sausojoje medžiagoje

    :

    43,0–47,5 %,

    valgomosios druskos ne daugiau kaip

    :

    2,5 %.

    Mikrobiologinės savybės

    :

    „Tekovský salámový syr“ gaminamas iš pasterizuoto pieno, į kurį įdedama grynų pieno rūgšties Lactococcus arba Streptococcus bakterijų kultūrų.

    3.3.   Žaliavos (taikoma tik apdorotiems produktams):

    „Tekovský salámový syr“ gaminamas iš pasterizuoto karvės pieno, pridėjus į jį pieno rūgšties bakterijų kultūrų. Pieno kokybę nuolat tikrina pieną perdirbanti įmonė. Stebimi duomenys: inhibitoriai, temperatūra, rūgštingumas, riebalų kiekis, konkretus svoris ir sausoji neriebalinė medžiaga.

    Patvirtintose laboratorijose nustatomas bendras mikroorganizmų ir somatinių ląstelių kiekis.

    3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

    3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

    Gaminio kokybė nepriklauso nuo žalio pieno kilmės.

    Visi gamybos etapai vykdomi nustatytoje geografinėje vietovėje, o ketvirtasis etapas ypač svarbus.

    Gamybos procesas

    1 etapas

    :

    žalias karvės pienas pasterizuojamas 73–79 °C temperatūroje.

    2 etapas

    :

    fermentacija naudojant šliužo fermentą, sutraukos smulkinimas ir nuvarvinimas, sūrio grūdelių paruošimas atitinka standartinius puskiečio sūrio gamybos procesus.

    3 etapas

    :

    sūrio grūdelių ir išrūgų mišinys sudedamas į formas. Sūris slegiamas, kol tampa reikiamos konsistencijos. Paprastai slegiama apie 80 minučių.

    4 etapas

    :

    siekiant geriau užtikrinti sūrio kokybę ir formą, rankomis atliekami šie slėgto sūrio gamybos etapai:

    a)

    sūrio atpjovimas ir aplipinimas nuo formos;

    b)

    sūrio išėmimas iš formos ir galuose esančių atplaišų nupjaustymas;

    c)

    paruoštų ir patikrintų sūrių sudėjimas ant sūdymo padėklų.

    5 etapas

    :

    sūdymas. Sūris sūdomas jį 24 valandoms pamerkiant į sūrymą, kurio vertės yra: NaCl koncentracija 16–18 Be; rūgštingumas pH 4,6–5,3; temperatūra 12–18 °C.

    6 etapas

    :

    24 valandas trunkantis sūrio džiovinimas apie 13 °C temperatūroje.

    7 etapas

    :

    gaminant rūkytą sūrį:

    rūkymas. Sūris pjuvenų dūmais tiesiogiai ir šaltai 30–35 °C temperatūroje rūkomas rūkykloje su oro cirkuliavimo įranga, kol tampa tamsiai geltonos spalvos.

    8 etapas

    :

    brandinimas. Sūris ne trumpiau kaip dvi savaites laikomas ant padėklų 8–12 °C temperatūroje, esant ne didesniam kaip 90 % santykiniam oro drėgniui.

    9 etapas

    :

    pakavimas. Sūris pakuojamas į maistinę plėvelę. Ant jos yra spalvota etiketė su užrašu „Tekovský salámový syr“ arba „Tekovský salámový syr údený“, jei tai rūkytas sūris.

    3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

    3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

    Kiekvienas „Tekovský salámový syr“ gamintojas, kuris šį sūrį gamina laikydamasis šios specifikacijos, pavadinimą „Tekovský salámový syr“ gali naudoti etiketėse, taip pat šio gaminio reklamai ir prekybai.

    Etiketėje, kuria ženklinamas produktas, privalomi užrašai:

    aiškiai matomas pavadinimas „Tekovský salámový syr“,

    užrašas „saugoma geografinė nuoroda“ arba santrumpa „SGN“ bei atitinkamas Europos Bendrijos simbolis.

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

    Tekovas – istorinis regiono, kuris mūsų laikais yra ant Nitros ir Banska Bistricos administracinių regionų ribos, pavadinimas.

    „Tekovský salámový syr“ gaminamas Tekovo regione, kuris tęsiasi nuo derlingose pietvakarių Slovakijos lygumose esančių Jur nad Hronom, Dolná Seč ir Žemliare savivaldybių iki šiaurėje esančių Štiavnica kalnų papėdės. Rytinė riba eina nuo Uhlíská iki Demandice ir nuo Jabloňovce iki Krškany savivaldybių.

    Tekovas – lygumų vietovė, kurioje pramonė nelabai išvystyta, tačiau čia gaminama daug pieno. Regiono pavadinimas tapo sūrio pavadinimo dalimi – „Tekovský salámový syr“. Šio sūrio gamyba tapo itin svarbi po Antrojo pasaulinio karo, nes ji suteikė darbo moterims ir tapo regiono gyventojų pragyvenimo šaltiniu. Iki šių dienų Tekovo pavadinimas prekyboje ir šnekamojoje kalboje naudojamas šiam maisto produktui apibūdinti. Dabar žodis Tekov reiškia neoficialų regiono pavadinimą, tačiau jis ir toliau plačiai vartojamas ir žinomas.

    5.   Ryšys su geografine vietove:

    5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

    Tekovas – daugiausia lygumų regionas, kurio šiaurėje yra kalvų. Jis žinomas ne tik kaip vynuogynų kraštas, bet ir kraštas, kuriame užsiimama ekstensyviu galvijų auginimu. Tai vienas iš Slovakijos regionų, kuriame pagaminama daugiausia pieno, skirto sūriui gaminti.

    Pieną perdirbti į sūrį šiame regione pradėta 1905 m., kai Bátovce mieste buvo įsteigtas pirmasis Slovakijoje pieno kooperatyvas.

    Tačiau puskietį dešros formos sūrį imta gaminti tik 1949 m. Tekovské Lužany pieninėje. Jai užsidarius sūrio gamyba perkelta į Šahy esančią pieninę, paskui į Levice, kur toks sūris gaminamas iki šiol. „Tekovský salámový syr“ visada gamintas ir toliau gaminamas nustatytoje geografinėje vietovėje, o jo gamyba susijusi su specialiomis ir unikaliomis gamintojų žiniomis. Ankstesnių kartų įgūdžiai, patirtis ir žinios sudarė sąlygas išlaikyti tokį pat gamybos procesą, specifinę produkto formą ir kokybę.

    5.2.   Produkto ypatumai:

    „Tekovský salámový syr“ sūris ypatingas savo forma, kuri sūriams paprastai nebūdinga. Dalis gamybos etapų atitinka įprastinius puskiečio sūrio gamybos procesus (sutraukos paruošimas, slėgimas), tačiau likusiai proceso daliai būtini ypatingi gamintojų įgūdžiai. Suslėgtas dar šiltas sūris rankomis išimamas iš formos, delnuose atsargiai apverčiant, kad nesideformuotų. Tada apžiūrima sūrio forma ir rankomis pašalinami bet kokie slegiant susidarę defektai, kad sūris išlaikytų taisyklingą cilindro formą. Paskui jis atsargiai rankomis padedamas ant sūdymo padėklų.

    5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

    Saugomos geografinės nuorodos „Tekovský salámový syr“ registravimo paraiška grindžiama neįprasta šiam sūriui būdinga dešros forma, kuri minima pačiame sūrio pavadinime, taip pat jo kokybe bei geru vardu.

    Tekovas yra pietvakarinėje Slovakijos dalyje, kurioje dominuoja lygumos. Šis regionas žinomas tuo, kad jame pagaminama daug karvės pieno. Didžioji jo dalis ir mūsų dienomis sunaudojama puskiečiui „Tekovský salámový syr“ sūriui gaminti.

    „Dešros pavidalo sūrį kartu su sūrininkais Rudo Pudelka ir Štefanu Slančíku sukūrė Jozefas Socas, kuris buvo pieno įmonės ir sūrinės Dobra Nivoje savininkas. Medinės sūrio formos buvo gaminamos račiaus Štefano Ľuptáko dirbtuvėje. Jo dirbtuvėje taip pat buvo gaminami bukmedžio cilindrai, skirti sūriams brandinti. Presai ir metaliniai įrankiai buvo gaminami greta Jozefo Soco sūrinės esančioje spynų meistro Karolio Mozolo įmonėje. Dešros pavidalo sūrį imta gaminti 1921 metais.“ (Ján Keresteš, Ján Selecký ir kiti, Mliekarstvo a syrárstvo na strednom Slovensku (Pieno ir sūrio gamybos pramonė centrinėje Slovakijoje), 2003, p. 87.)

    Per Antrąjį pasaulinį karą Dobra Nivoje esanti pieninė ir sūrinė buvo visiškai sugriauta ir veiklos neatnaujino. Po 1948 m. privačios Čekoslovakijos įmonės ir kooperatyvai buvo nacionalizuoti ir pakeisti valstybinėmis įmonėmis, kurios specializavosi gaminti tam tikrus produktus. Įvykus šioms permainoms, dešros pavidalo sūrio gamyba perkelta į Tekovské Lužany.

    „Puskietį dešros formos sūrį imta gaminti 1949 m. Tekovské Lužany pieninėje“. (Hľadáme pôvodné slovenské výrobky – rubrika, skirta slovakiškiems produktams, laikraštis Hospodárske noviny, 2008 m. birželio 23 d.)

    Istoriniai duomenys liudija, kad „Tekovský salámový syr“ sūris šiame regione iš pradžių nuo 1949 m. iki 1953 m. gamintas Tekovské Lužany pienėje, paskui gamyba perkelta į netoliese esančią Šahy pieninę, kurioje šis sūris gamintas iki 1996 m. Kai pastaroji sustabdė veiklą, dešros pavidalo sūrio gamyba perkelta į Levice esančią Levické mliekarne pieninę, kurioje imta gaminti dvi šio sūrio rūšis: rūkytą ir nerūkytą. Dėl perkeltos gamybos sūrio kokybė nepablogėjo – 1996 m. vykusiame nacionaliniame konkurse šiam produktui suteiktas geriausio pieno gaminio apdovanojimas.

    Šis produktas nustatytoje geografinėje vietovėje gamintas nepertraukiamai. Visos trys – Tekovské Lužany, Šahy ir Levice – pieninės yra nustatytoje geografinėje vietovėje – Tekovo regione. Šiuo metu šis sūris gaminamas tik Levice esančioje Levické mliekarne pieninėje.

    Svarbu tai, kad nepaisant kelis kartus keistos gamybos vietos, tradicinis „Tekovský salámový syr“ sūrio gamybos procesas iki šių dienų išliko beveik nepakitęs. Šis sūris taip pat išliko toks pat kokybiškas. Tai liudija 2003 m. ir 2006 m. Nacionalinio pieno produktų konkurso sūrių kategorijoje laimėti apdovanojimai.

    Tekovo regione ir toliau pagaminama daugiausia pieno Slovakijoje ir jo kokybė geriausia. Gamintojai stengiasi, kad produkcija ir toliau išliktų labai kokybiška. Apie „Tekovský salámový syr“ sūrio gerą vardą ir gamybos tradicijas taip pat liudija straipsniai spaudoje.

    „Jis žinomas ne tik Slovakijos, bet ir Čekijos ir net Briuselio vartotojams […] šis gardus sūris Slovakiją ir Tekovo regioną išgarsino užsienyje.“ (2007 m. gegužės 21 d. laikraštis Nitrianske noviny)

    „Tekovský salámový syr“ sūris gerą vardą turi ne tik Slovakijoje, bet ir užsienyje – tai įrodo jo laimėti prestižiniai apdovanojimai. Jis pristatytas svarbiuose regioniniuose ir nacionaliniuose renginiuose (Pasaulinių sūrio dienų renginiuose, Pohronské dni šventėje), specializuotuose tarptautiniuose renginiuose (kaip dalis 2006 m. IMFM (angl. International Management Forum Milk)) ir įvairiuose renginiuose bei parodose Slovakijoje ir užsienyje (Poznanėje, Maskvoje, Londone).

    „Šis sūris ypatingas dėl to, kad nuo seno gaminamas tokiu pat būdu. Levické mliekarne pieninėje, laikantis gamybos tradicijų, jis gaminamas rankomis.“ (2007 m. gegužės 21 d. laikraštis Nitrianske noviny)

    „Tekovský salámový syr“ sūris ypatingas dėl savo formos, kuri sūriams paprastai nebūdinga, ir tuo, kad gaminamas taikant tradicinį gamybos metodą, kai sūris itin rūpestingai paruošiamas ir sūrio forma patikrinama rankomis.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

    (Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

    http://www.upv.sk/pdf/speciftekov_ek2.pdf


    (1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.


    Top