Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2009/095/06

    KVIETIMAS TEIKTI PARAIŠKAS IŠORĖS EKSPERTŲ VIETOMS UŽIMTI KURIAMOJE EUROPOS MAISTO SAUGOS TARNYBOS MOKSLO EKSPERTŲ DARBO GRUPĖJE (Parma, Italy)

    OL C 95, 2009 4 24, p. 14–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.4.2009   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 95/14


    KVIETIMAS TEIKTI PARAIŠKAS IŠORĖS EKSPERTŲ VIETOMS UŽIMTI KURIAMOJE EUROPOS MAISTO SAUGOS TARNYBOS MOKSLO EKSPERTŲ DARBO GRUPĖJE (Parma, Italy)

    2009/C 95/06

    Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) yra svarbiausia maisto ir pašarų saugai kylančios rizikos vertinimo organizacija Europos Sąjungoje (ES). Glaudžiai bendradarbiaudama su nacionalinėmis institucijomis ir viešai konsultuodamasi su interesų grupėmis, EFSA teikia nepriklausomus mokslinius patarimus ir praneša apie esamus ir kylančius pavojus.

    EFSA patvirtino darbuotojų atrankos tvarką, pagal kurią turi būti sudarytas toliau nurodytų ekspertų rezervinis sąrašas:

    IŠORĖS EKSPERTAI, PRETENDUOJANTYS TAPTI MOKSLO EKSPERTŲ DARBO GRUPĖS NARIAIS, EUROPOS MAISTO SAUGOS TARNYBOS MOKSLINIO DARBO REZULTATŲ KOKYBEI VERTINTI

    Nr.: EFSA/E/2009/001

    EFSA ketina sudaryti mokslinę darbo grupę, kuri vertins mokslinio darbo rezultatų kokybę (1) EFSA mokslo direktoratų, Mokslo komiteto ir patariamojo forumo padalinio kompetencijai priskiriamose srityse.

    Išorės moksliniai ekspertai kviečiami teikti paraiškas tapti minėtos darbo grupės nariais.

    EUROPOS MAISTO SAUGOS TARNYBA

    EFSA – ES maisto ir pašarų saugos vertinimo sistemos kertinis akmuo; Europos institucijos ir ES valstybės narės, rengdamos strategijas ir priimdamos sprendimus dėl rizikos valdymo, remiasi jos teikiamais nepriklausomais moksliniais patarimais. Svarbiausia EFSA užduotis – teikti skaidrius ir nepriklausomus mokslinius patarimus ir aiškius pranešimus, grindžiamus naujausia moksline metodika, informacija ir turimais duomenimis.

    EFSA yra subūrusi geriausius rizikos vertinimo maisto ir pašarų saugos srityje Europos specialistus. Jie dirba Europos maisto saugos tarnybai – savarankiškai nepriklausomai organizacijai, teikiančiai Europos institucijoms ir valstybėms narėms aukščiausio lygio mokslinius patarimus – kaip nepriklausomi ekspertai.

    Tarnyba laikosi pagrindinių mokslinės kompetencijos, atvirumo, skaidrumo, nepriklausomumo ir greito reagavimo principų. Dirbdama nepriklausomai, atvirai ir skaidriai, EFSA teikia geriausius mokslinius patarimus ir taip padeda gerinti Europos maisto ir pašarų saugos sistemą.

    Išsamią EFSA mokslinių grupių ir mokslinių nuomonių darbų apžvalgą galima rasti EFSA tinklalapyje.

    Mokslinės grupės: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_ScientificPanels.htm

    Mokslinių nuomonių rengimo darbai: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/HowWeWork/efsa_locale-1178620753812_WorkflowForScientificOpinions.htm

    Išsamesnę informaciją apie EFSA vidaus taisykles galima rasti: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_managementdocuments.htm

    EFSA mokslinio darbo rezultatų išorės vertintojų vaidmuo

    Mokslo komitetui pasiūlius įvesti trijų dalių EFSA mokslinės veiklos vertinimo sistemą (2), 2008 m. pirmame pusmetyje EFSA įgyvendino pirmuosius du jos komponentus – savo veiklos vertinimą ir vidaus vertinimą. Šiuo metu EFSA įgyvendina trečiąją dalį – išorės vertinimą.

    Išorės vertintojai peržiūrės jau patvirtintų ir paskelbtų EFSA mokslinio darbo rezultatų tam tikrą pasirinktą dalį (3) ir įvertins:

    ar renkant, aprašant, vertinant ir aiškinant mokslinius duomenis tyrimams, buvo laikomasi geriausios vertinimo praktikos;

    ar išvados ir rekomendacijos paremtos tinkamais samprotavimais aiškinant mokslinius duomenis ir ar pakankamai skirta dėmesio prielaidoms ir neaiškumams;

    ar išvadose tinkamai atsižvelgta į techninę užduotį.

    Kad išorės vertintojai nepraleistų nė vieno iš pirmiau nurodytų klausimų, jiems bus išdalyti klausimynai, panašūs į vidaus vertintojams skirtus klausimynus, kuriuos išorės vertintojai pildys, ypatingą dėmesį skirdami toliau nurodytiems veiklos aspektams:

    kaip atsižvelgta į techninę užduotį;

    ar tikslai apibrėžti;

    ar aiškiai nubrėžta riba tarp rizikos vertinimo ir rizikos valdymo;

    kokie statistikos ir kitokios analizės metodai taikyti;

    koks santykis tarp svarbių ir antraeilės reikšmės tyrimo rezultatų;

    ar nurodyta, kokių tolesnių mokslinių tyrimų ar informacijos gali reikėti;

    ar išvados nuosekliai išplaukia iš pagrindinio nuomonės (ataskaitos) turinio;

    ar atspindėta ir aprašyta mažumos nuomonė;

    ar santrauka, problemos kontekstas ir nuomonės turinys yra nuosekliai tarpusavyje suderinti;

    ar santrauka aiški rizikos valdytojams.

    Darbo grupėje kiekvienai iš 7 veiklos sričių (4) bus sudaryti išorės vertinimo pogrupiai (ERS), į kuriuos įeis 3 ekspertai: pirmininkas ir 2 pranešėjai.

    Planuojama, kad 24 ERS ekspertai nustatytą dieną rinksis į plenarinį posėdį EFSA patalpose. Po to ERS ekspertai vertins mokslinio darbo rezultatus savo darbo vietose, o vėliau 2–3 dienoms vėl susirinks Tarnyboje susitarti dėl vertinimo, vertinimo projektui parengti ir informacijai apie tai, kokios tvarkos jie laikėsi ir kokį darbą atliko, pateikti. Ekspertams paramą teiks Mokslo komitetas ir Patariamojo forumo padalinys.

    Numatoma, kad visų veiklos sričių išorės vertinimas bus baigtas iki 2009 m. spalio pabaigos.

    Kompensacija

    Už kiekvieną posėdžio dieną išorės ekspertai turi teisę gauti 300 EUR kompensaciją, kuri skiriama išlaidoms, susijusioms su jų dalyvavimu išorės vertinimo pogrupio darbe. Išorės vertinimo pogrupio primininkas kiekvieno posėdžio atveju turi teisę papildomai gauti vienos dienos kompensaciją išlaidoms, kurias jis patiria, atlikdamas posėdžio parengiamąjį darbą. Kiekvienas pranešėjas turi teisę gauti 600 EUR kompensaciją išlaidoms, susijusioms su vertinimo ataskaitos projekto rengimo koordinavimu.

    Kelionės ir pragyvenimo išlaidos, kurias patiria išorės ekspertai, vykdami į išorės vertinimo pogrupio posėdžius, gali būti kompensuojamos tomis pačiomis sąlygomis, kurios yra numatytos kompensuojant kelionės ir pragyvenimo išlaidas Mokslo komiteto ar mokslinių grupių nariams ar ekspertams, vykstantiems į Mokslo komiteto ar mokslinės grupės posėdžius.

    Paraiška

    Ekspertai, pretenduojantys į EFSA mokslinio darbo rezultatų vertinimo darbo grupės narius, turėtų užpildyti paraišką internete ir nurodyti, kurioje iš 7 toliau nurodytų veiklos sričių (daugiausia trijose) jie norėtų dalyvauti:

    Cheminės rizikos vertinimas ir susijusios sritys (5)

    Mityba ir nauji maisto produktai

    Biologinės rizikos vertinimas ir duomenų apie zoonozes rinkimas

    Gyvūnų sveikata ir gerovė

    Augalų sveikata

    Genetiškai modifikuoti organizmai

    Rizikos vertinimo metodika ir kylantys pavojai

    Reikalavimai

    Ekspertai, pretenduojantys į EFSA mokslinio darbo rezultatų vertinimo darbo grupės narius, turi turėti šias kvalifikacijas ir profesinę patirtį (6):

    A.

    Tinkamumo kriterijai

    i)

    universitetinis, aukštesnio nei bakalauro laipsnio išsilavinimas toksikologijos, ekotoksikologijos, aplinkos apsaugos mokslų, chemijos, biochemijos, maisto technologijos, farmakologijos, veterinarijos, medicinos, farmacijos, biologijos, gyvosios gamtos mokslų, agronomijos ar žemės ūkio mokslų, maisto mikrobiologijos, epidemiologijos, profesinės medicinos, visuomenės sveikatos srityje ar su ja susijusiose srityse;

    ii)

    ne trumpesnė nei 10 (dešimties) metų profesinė darbo patirtis, įgyta einant pareigas pasirinktos grupės kompetencijai priklausančiose srityse, kurias leidžia užimti toks išsilavinimas;

    iii)

    gerai mokėti anglų kalbą;

    iv)

    kandidatai privalo laikytis EFSA politikos dėl interesų deklaracijos ir išplėstai, tiksliai bei išsamiai užpildyti prie paraiškos formos pridėtą interesų deklaraciją; Įsidėmėkite, kad paraiška bus atmesta, jeigu ši jos dalis bus užpildyta neišsamiai;

    Daugiau informacijos apie interesų deklaravimą žr.: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_DeclarationsInterest.htm

    v)

    kandidatai turi būti Europos Bendrijų valstybių narių, Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos (ELPA) šalių arba ES šalių kandidačių piliečiai. Ekspertai iš Europai nepriklausančių šalių taip pat gali teikti paraiškas, tačiau jų kandidatūra bus svarstoma tik tuo atveju, jei neatsiras atitinkamos kvalifikacijos ir patirties turinčių Europos šalių ekspertų.

    vi)

    Per pastaruosius dvejus metus, t. y. nuo 2007 m. birželio 15 d., kandidatai negali būti aktyviai dalyvavę EFSA mokslinėje veikloje.

    B.

    Atrankos kriterijai

    Patirtis atliekant mokslinį rizikos vertinimą ir (arba) teikiant mokslinius patarimus su maisto ir pašarų sauga susijusiose srityse, o ypač Mokslo komiteto ir vienoje ar keliose pasirinktos mokslinės grupės veiklos srityse.

    Įrodyta mokslinė specializacija vienoje arba, pageidautina, keliose srityse, kuriose dirba Mokslo komitetas ar pasirinktos mokslinės grupės.

    Kolegų mokslinių darbų ir publikacijų recenzavimo patirtis, pageidautina Mokslo komiteto ar pasirinktų mokslinių grupių kompetencijos srityse.

    Profesinė darbo patirtis tikrinant mokslinio darbo kokybę ir gerą rizikos vertinimo praktiką.

    Nepriklausomumas ir pareiškimai dėl įsipareigojimų bei interesų

    Išorės ekspertai skiriami asmeniškai. Pareiškėjai privalo pridėti pareiškimą, kad jie įsipareigoja veikti nepriklausomai, nepaisydami jokios išorės įtakos, ir pareiškimą dėl interesų, kurie gali būti laikomi pažeidžiančiais jų nepriklausomumą.

    Lygios galimybės

    EFSA labai stengiasi savo procedūrose taikyti vienodo požiūrio į vyrus ir moteris principus.

    EFSA išorinių ekspertų duomenų bazė

    Prašome įsidėmėti, kad paraiškų teikimas dėl įtraukimo į išorės ekspertų duomenų bazę vykdomas atskira tvarka, žr.:

    http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_1178712806106.htm

    Kandidatai, kurie šiuo metu jau yra įrašyti į ekspertų duomenų bazę, gali teikti paraiškas pagal šį kvietimą, jeigu per pastaruosius dvejus metus jie aktyviai nėra dalyvavę EFSA mokslinėje veikloje.

    Asmens duomenų, pateiktų pagal šį kvietimą teikti paraiškas, tvarkymas

    Visą asmeninę informaciją apie kandidatus EFSA tvarkys laikydamasi 2000 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 45/2001 dėl asmenų apsaugos Bendrijos institucijoms ir įstaigoms tvarkant asmens duomenis ir laisvo tokių duomenų judėjimo.

    Asmens duomenų tvarkymo kontrolieriumi, atliekant atranką pagal šį kvietimą teikti paraiškas, paskirtas EFSA vykdomasis direktorius.

    Duomenys tvarkomi, siekiant organizuotai atlikti EFSA išorės vertintojų atranką; visi asmens duomenys apdorojami tik šiuo tikslu.

    Kandidatai turi teisę peržiūrėti savo duomenis ir atnaujinti arba taisyti savo tapatybės duomenis. Tuo tarpu, pasibaigus paraiškų pagal šį kvietimą priėmimo terminui, duomenų, įrodančių kandidato atitikimą tinkamumo ir atrankos kriterijams, atnaujinti ir taisyti negalima.

    Kandidatai bet kuriuo metu gali kreiptis į Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūną.

    Paraiškų teikimo tvarka

    Tarnyba prašo kandidatų paraiškas ir interesų deklaracijas teikti internetu ir paraiškos formas pildyti anglų kalba, nes tai palengvina atrankos procedūrą.

    Visi kandidatai, atsiliepusieji į šį kvietimą, apie atrankos proceso rezultatus bus informuojami paštu.

    Paraiškos turi būti atsiųstos ne vėliau kaip iki 2009 m. birželio 15 d. vidurnakčio (vietos laiku, GMT +1). Registruotu paštu atsiųstų paraiškų gavimo data laikoma pašto antspaudo data.


    (1)  EFSA mokslinio darbo rezultatus galima suskirstyti į dvi dideles grupes: 1) Mokslinės grupės/Mokslo komiteto mokslinės nuomonės, t. y. Mokslo komiteto/mokslinės grupės nuomonė, pareiškimas arba gairės, ir 2) Kiti EFSA mokslinio darbo rezultatai, t. y. EFSA pareiškimai, EFSA gairės, bendros peržiūros išvados dėl pesticidų, pagrįsta nuomonė arba mokslinė ar techninė ataskaita.

    (2)  http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178628825410.htm (2007 m. rugpjūčio 3 d.)

    (3)  T.Y. 2 kiekvieno padalinio atliktus darbus, kurių vieną jau yra įvertinę vidaus vertintojai, ir dar kurį nors aktualų mokslinį produktą.

    (4)  Cheminės rizikos vertinimas ir susijusių sričių ataskaitos (dalijama į dvi vertinimo grupes), 1 grupė: Mityba ir nauji maisto produktai, Biologinės rizikos vertinimas ir duomenų apie zoonozes rinkimas; 2 grupė: Gyvūnų sveikata ir gerovė, Augalų sveikata, GMO, Rizikos vertinimo metodika ir kylantys pavojai.

    (5)  Čia įeina ANS, CEF, CONTAM, DATEX, FEEDAP, PRAPER ir PPR.

    (6)  EFSA pasilieka teisę konsultuotis su trečiosiomis šalimis dėl ekspertų profesinės patirties, nurodytos jų paraiškoje.


    Top