EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008A0222(08)

2008 m. vasario 12 d. , Tarybos nuomonė dėl atnaujintos 2007–2011 m. Italijos stabilumo programos

OL C 49, 2008 2 22, p. 29–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.2.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 49/29


2008 m. vasario 12 d.

TARYBOS NUOMONĖ

dėl atnaujintos 2007–2011 m. Italijos stabilumo programos

(2008/C 49/08)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 1997 m. liepos 7 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1466/97 dėl biudžeto būklės priežiūros stiprinimo ir ekonominės politikos priežiūros bei koordinavimo (1), ypač į jo 5 straipsnio 3 dalį,

atsižvelgdama į Komisijos rekomendaciją,

pasikonsultavusi su Ekonomikos ir finansų komitetu,

PATEIKĖ ŠIĄ NUOMONĘ:

(1)

2008 m. vasario 12 d. Taryba išnagrinėjo atnaujintą Italijos stabilumo programą, kuri apima 2007–2011 m. laikotarpį.

(2)

Realiojo BVP augimas Italijoje nuo dešimtojo dešimtmečio buvo mažesnis už euro zonos vidurkį, o augimo potencialas, dešimtojo dešimtmečio pradžioje apytikriai buvęs daugiau kaip 2 %, per pastaruosius 15 metų sumažėjo iki 1,5 %. Teigiamas aspektas yra tai, kad Italijoje nuo 2000 m. užimtumas gerokai padidėjo, o nedarbo lygis labai sumažėjo – tai taip pat rodo darbo rinkos reformų poveikį.

Italija dar turi dėti daug pastangų, kad pasiektų ES užimtumo lygio vidurkį, be to, spartaus užimtumo didėjimo ir lėto BVP augimo derinys išryškina našumo problemas Italijoje. Nepaisant pastarojo meto pagyvėjimo, Italijos ekonomikos vidutinės trukmės perspektyvos ir toliau kelia susirūpinimą turint omenyje pagrindinius struktūrinius trūkumus. Vienas iš šių trūkumų visų pirma yra nedidelė vidaus konkurencija paslaugų rinkose, ir ši problema pradėta spręsti tik pastaraisiais metais. Struktūriniai trūkumai lemia nedidelį našumo augimą, nuolatinį išorės konkurencingumo praradimą ir iki pastarojo meto – teigiamą infliacijos diferencialą, palyginti su euro zonos vidurkiu. Dėl didesnio kaip 100 % valstybės skolos ir BVP santykio ir vis dar didelio, nors ir mažėjančio, biudžeto deficito didėja ekonominis neapibrėžtumas ir susidaro didelės skolos aptarnavimo išlaidos, dėl to Italija tampa pažeidžiama palūkanų normų didinimo atveju. Šie veiksniai taip pat trukdo našiau naudoti viešuosius išteklius ir mažina galimybes fiskalinėje politikoje veiksmingai veikti automatiniams stabilizatoriams. Siekiant greitai sumažinti skolos santykį ir vėl užtikrinti tvarią valstybės finansų būklę būtina toliau kontroliuoti struktūrinių pirminių išlaidų santykį, kuris pastaruoju metu stabilizavosi, ir didinti augimo potencialą, be kita ko, gerinant valstybės finansų kokybę.

(3)

Makroekonominiame scenarijuje, kuriuo grindžiama programa, numatoma, kad realiojo BVP augimas nuo 1,9 % 2007 m. sulėtės iki 1,5 % 2008 m. Vėliau likusiu programos laikotarpiu jis nedaug, bet nuolat spartės, taigi numatoma, kad augimas 2011 m. bus 1,8 %. Atsižvelgiant į naujausius pokyčius, programoje daroma 2008 m. augimo prielaida atrodo yra palanki (2), nes dabar tikimasi, kad realiojo BVP augimas 2008 m. bus aiškiai mažesnis, negu numatyta programoje, o tai gali turėti įtakos ir ekonominės veiklos po 2008 m. lygiui. Programoje pateikiamos infliacijos projekcijos 2008 m. taip pat atrodo santykinai optimistinės, o vėlesniu laikotarpiu – patikimos. Šios infliacijos perspektyvos ir pamatinis nedidelis vieneto darbo sąnaudų augimas nuosekliai dera su Italijos ekonomikos konkurencingumo mažėjimo apribojimu.

(4)

2007 m. atnaujintoje stabilumo programoje numatyta, kad 2007 m. valdžios sektoriaus deficitas bus 2,4 % BVP, palyginti su ankstesnėje atnaujintoje programoje nustatytu 2,8 % BVP siektinu rodikliu. Komisijos tarnybų 2007 m. rudens prognozėje numatoma, kad deficitas bus 2,3 % BVP. Šios mažesnio deficito projekcijos paremtos tuo, kad nominalusis BVP augimas 2007 m. buvo 1,8 procentinio punkto didesnis negu planuota 2006 m. programoje ir kad 2006 m. ir 2007 m. buvo veiksmingai įgyvendinamos korekcinės priemonės, nors šį augimą iš dalies atsveria maždaug 0,9 % BVP papildomų išlaidų, kurių didžiausią dalį sudaro socialiniai pervedimai ir kapitalo išlaidos ir dėl kurių sprendimas priimtas 2007 m. Atsižvelgiant į naujesnę informaciją, 2007 m. deficitas galėtų būti kur kas mažesnis nei numatyta rudens prognozėje; taigi gerokai mažesnis už Sutartyje numatytą 3 % BVP pamatinę vertę. Biudžeto vykdymas 2007 m. atitinka vasario 27 d. Tarybos nuomonėje dėl ankstesnės atnaujintos stabilumo programos (3) pateiktą raginimą ištaisyti perviršinį deficitą. Tikėtinas labai teigiamas 2007 m. biudžeto rezultatas galėjo būti net geresnis, jei per tuos metus nebūtų buvę patvirtinta minėtų papildomų išlaidų, todėl negali būti laikoma, kad jis visiškai atitinka raginimą pasinaudoti geresniais nei numatoma biudžeto duomenų pokyčiais deficitui sumažinti. Taryba pažymi, kad vykdant 2007 m. biudžetą taip pat nebuvo iki galo laikomasi 2007 m. balandžio mėn. Euro grupės pateiktų biudžeto politikos gairių.

(5)

Programoje numatyta biudžeto strategija siekiama fiskalinio konsolidavimo ir vidutinės trukmės tikslo, kuris yra struktūrinis balansas, t. y. pagal ciklą pakoreguotas atmetus vienkartines ir kitas laikinąsias priemones, kurį planuojama pasiekti iki 2011 m. Kadangi ekonominė perspektyva panaši kaip ir ankstesnėje programoje, 2008–2011 m. siektinas deficitas iš esmės nepasikeitė. Tačiau planuojamas koregavimas 2008 m. yra maždaug 0,5 procentinio punkto BVP mažesnis nei numatyta ankstesnėje atnaujintoje programoje, nes siektinas rodiklis nepasikeitė, o pradinė būklė yra geresnė. Siekiama, kad valstybės biudžeto deficitas 2008 m. sumažėtų tik 0,2 procentinio punkto BVP, o vėliau – maždaug 0,75 procentinio punkto per metus, kad biudžeto būklė būtų subalansuota 2011 m. Pateikta tik 2008 m. koregavimo struktūra, kai suplanuota, kad 0,2 procentinio punkto BVP deficito sumažinimas bus susijęs daugiausia su išlaidomis.

Po 2008 m. programoje pateikiamas tik bendras konsolidavimo paketo, kuris būtinas kasmet, kad siektini biudžeto rodikliai, susiję su tendencijomis pagal nesikeičiantį teisėkūros scenarijų, būtų įgyvendinti, dydis, o jo sudėtis visiškai nenurodyta. Planuojama, kad bendrasis skolos ir BVP santykis, kuris 2007 m. turėtų būti 105 %, t. y. daug didesnis už Sutartyje numatytą 60 % BVP pamatinę vertę, per programos laikotarpį sumažės maždaug 10 procentinių punktų.

(6)

Su 2008 m. biudžeto deficito projekcijomis susijusi rizika programoje yra iš esmės subalansuota, bet vėliau biudžeto rezultatai galėtų būti prastesni nei prognozuojama programoje. Nors tikėtinas teigiamas 2007 m. rezultatas darytų palankų bazinį poveikį 2008 metams, 2008 m. biudžeto įstatyme numatyta, kad, pasiekus biudžeto tikslą, didesnėmis nei numatyta nuolatinėmis pajamomis gali būti pasinaudota mokesčių mažinimui finansuoti. Atsižvelgiant į naujausius ekonominius pokyčius, 2008 m. deficito rezultatas taip pat priklausys nuo gerokai mažesnio BVP augimo rizikos. 2008 m. pasiekus užsibrėžtą 2,2 % BVP deficitą, palyginti su 2007 m. galėtų pablogėti tiek nominalusis, tiek struktūrinis balansas (4). Nesikeičiantis teisėkūros scenarijus reiškia, kad nepakankamai įvertinamos išlaidų tendencijos. Toks scenarijus, ir tai, kad kartu su juo nepateikta informacija apie būtino konsolidavimo priemonių paketo struktūrą, kelia aiškų pavojų. Visų pirma reikėtų apibūdinti tinkamas priemones išlaidų pokyčiams apriboti. Atsižvelgiant į šią biudžeto siektinų rodiklių riziką, nuo 2009 m. skolos santykis gali keistis ne taip palankiai, kaip planuojama programoje.

(7)

Atsižvelgiant į šį rizikos įvertinimą, programoje nustatytos biudžeto politikos kryptys atitinka tikslą ištaisyti perviršinį deficitą 2007 m., kaip rekomendavo Taryba. Tačiau pakankama patikimumo riba, kad nebūtų viršyta 3 % BVP deficito riba esant įprastiniams makroekonominiams svyravimams, gali būti nepasiekta iki 2010 m., o programoje numatomos biudžeto politikos kryptys gali būti nepakankamos siekiant užtikrinti, kad vidutinės trukmės tikslas būtų pasiektas iki programos laikotarpio pabaigos, kaip numatyta programoje. 2008 m. struktūrinio balanso rizika labai padidėja, nebent būtų išlaikyta geresnė nei planuojama 2007 m. pradinė būklė. Programoje numatyta koregavimo strategija 2008 m. siekiant vidutinės trukmės tikslo yra nepakankama ir turėtų būti sustiprinta, kad atitiktų Stabilumo ir augimo paktą, kuriame nurodoma, kad euro zonos ir VKM II valstybėse narėse struktūrinis balansas turėtų kasmet pagerėti bent 0,5 % BVP. Be to, Taryba pažymi, kad 2008 m. biudžeto politikos kryptys neatitinka 2007 m. balandžio mėn. Euro grupės pateiktų biudžeto politikos gairių, kuriose raginama kruopščiai parengti 2008 m. fiskalinę politiką, kad būtų paspartintas koregavimo tempas siekiant vidutinės trukmės tikslo. Nuo 2009 m. programoje numatomos biudžeto politikos kryptys turėtų būti paremtos priemonėmis. Galiausiai, atsižvelgiant į minėtų skolos projekcijų riziką, skolos santykis siekiant pamatinės vertės per programos laikotarpį gali mažėti nepakankamai.

(8)

Valstybės finansų tvarumui gresianti rizika Italijoje yra vidutinė. Ilgalaikis visuomenės senėjimo poveikis biudžetui yra mažesnis už ES vidurkį, o dėl patvirtintų pensijų reformų pensijų išlaidos didėja mažiau negu vidutiniškai Europos Sąjungoje. Vis dėlto pensijų išlaidos, palyginti su visu BVP, ir toliau yra didžiausios ES, o projekcijos priklauso nuo prielaidos, kad pastaruoju metu patvirtintos reformos būtų visiškai įgyvendintos, kad visų pirma aktuarinių koeficientų peržiūra būtų, kaip numatyta galiojančiuose teisės aktuose, įgyvendinta nuo 2010 m. nenukrypstant nuo įmokų principo, kuriuo pagrįsta reformuota pensijų sistema. Programoje numatyta 2007 m. biudžeto būklė, kuri yra geresnė už pradinę ankstesnėje programoje numatytą būklę, padeda atsverti planuojamą ilgalaikį visuomenės senėjimo poveikį biudžetui, bet vis tiek ji nepakankama siekiant visiškai pašalinti būsimą su išlaidomis susijusį spaudimą, net jei vertinama pagal tikėtiną geresnį rezultatą. Be to, esama bendroji valstybės skola yra kur kas didesnė už Sutartyje numatytą pamatinę vertę; norint ją sumažinti, reikės pasiekti ir ilgai išlaikyti didelį pirminį perteklių.

(9)

Stabilumo programa visiškai suderinta su nacionalinės reformų programos 2007 m. spalio mėn. įgyvendinimo ataskaita. Visų pirma ataskaitoje pateikti biudžeto pokyčiai ir fiskalinės politikos strategija atitinka stabilumo programoje išsamiau apibūdintus pokyčius ir strategiją. Nors ir ne sistemiškai, programoje pateiktose biudžeto projekcijose aiškiai atsižvelgiama į struktūrinių reformų veiksmų, darančių tiesioginį poveikį biudžetui ir numatytų ataskaitoje, būtent į 2007 m. liepos 23 d. Socialinės gerovės, konkurencingumo ir darbo rinkos susitarimo protokolą įtraukto paketo, taip pat tam tikrų veiksmų mokslinių tyrimų ir plėtros srityje poveikį valstybės finansams.

(10)

Programoje pateikta biudžeto strategija iš dalies atitinka šaliai skirtas bendrąsias ekonominės politikos gaires biudžeto politikos srityje, įtrauktas į integruotas gaires, ir gaires euro zonos valstybėms narėms, pateiktas atsižvelgiant į Lisabonos strategiją. Turint omenyje palankius ciklo ir biudžeto pokyčius, Italija turėjo nusistatyti didesnio užmojo konsolidavimo strategiją. Buvo vykdomos priemonės, skirtos valstybės finansų kokybei gerinti, be kita ko, biudžeto perklasifikavimas ir išlaidų apžvalga. Tačiau dar reikia nustatyti priemones, skirtas einamųjų pirminių išlaidų didėjimo tendencijai stabdyti ir šių išlaidų veiksmingumui bei ekonomiškumui didinti.

(11)

Kiek tai susiję su duomenų pateikimo reikalavimais, nustatytais elgesio kodekse dėl stabilumo ir konvergencijos programų, programoje yra pateikti ne visi privalomi ir neprivalomi duomenys (5).

Daroma bendra išvada, kad programa atitinka siekį ištaisyti perviršinį deficitą 2007 m., o šis tikslas turėtų būti pasiektas su pakankama atsarga. 2007 m. biudžeto rezultatas turėtų būti geresnis nei numatyta dėl palankių ciklo ir biudžeto pokyčių. Šis rezultatas galėjo būti net dar geresnis, jei tais metais nebūtų patvirtintos papildomos išlaidos. 2008 m. struktūrinio balanso rizika labai padidėja, nebent būtų išlaikyta geresnė nei planuojama 2007 m. pradinė būklė. Planuojamas koregavimas siekiant vidutinės trukmės tikslo nukeltas į kelerius paskutiniuosius programos metus. Programoje nepateikiama informacijos apie fiskalinio konsolidavimo strategijos struktūrą po 2008 m., todėl sudėtinga ją tinkamai įvertinti. Visų pirma reikėtų apibūdinti tinkamas priemones išlaidų pokyčiams apriboti. Turint omenyje šią riziką, vidutinės trukmės tikslas iki 2011 m. gali likti nepasiektas, kitaip nei planuojama programoje, o skolos santykis per programos laikotarpį gali nepakankamai priartėti prie 60 % BVP pamatinės vertės. Valstybės finansų tvarumui gresianti rizika Italijoje yra vidutinė, bet atliekant šį įvertinimą daroma prielaida, kad pensijų reformos bus visiškai įgyvendintos.

Atsižvelgiant į šį įvertinimą ir į 2005 m. liepos 28 d. rekomendaciją pagal 104 straipsnio 7 dalį, Italija raginama:

i)

remiantis teigiamais 2007 m. rezultatais, padidinti 2008 m. siektiną biudžeto rodiklį, kad būtų užtikrintas didelio užmojo koregavimas, ir nurodytomis priemonėmis įgyvendinti planuojamą fiskalinį konsolidavimą, taip užtikrinant tinkamą pažangą siekiant vidutinės trukmės tikslo, kad jis būtų pasiektas programos laikotarpiu ir taip būtų paspartintas skolos mažinimo tempas;

ii)

atsižvelgiant į labai didelę valstybės skolą, visiškai įgyvendinti pensijų reformas, visų pirma planuojamą periodinį aktuarinį koregavimą, tam, kad būtų išvengta didelio su visuomenės senėjimu susijusių išlaidų padidėjimo; bei

iii)

nustatyti vidutinės trukmės laikotarpio biudžeto strategiją laikantis Stabilumo ir augimo pakto bei elgesio kodekso reikalavimų, toliau dėti pastangas valstybės finansų kokybei gerinti dėmesį sutelkiant į jų struktūrą, didinti biudžeto procedūros skaidrumą ir veiksmingai įgyvendinti išlaidų stebėsenos ir kontrolės mechanizmus.

Taryba taip pat pažymi, kad tokie veiksmai atitiktų 2007 m. balandžio mėn. Euro grupės pateiktas fiskalinės politikos gaires.

Pagrindinių makroekonominių ir biudžeto projekcijų palyginimas

 

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Realusis BVP

(pokytis %)

2007 m. lapkričio mėn. SP

1,9

1,9

1,5

1,6

1,7

1,8

2007 m. lapkričio mėn. COM

1,9

1,9

1,4

1,6

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

1,6

1,3

1,5

1,6

1,7

1,7

SVKI infliacija

(%)

2007 m. lapkričio mėn. SP

2,2

1,9

2,0

2,0

1,8

1,9

2007 m. lapkričio mėn. COM

2,2

1,9

2,0

1,9

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

2,2

2,1

1,7

1,5

1,5

1,5

Gamybos apimties atotrūkis (6)

(% potencialiojo BVP)

2007 m. lapkričio mėn. SP

– 1,0

– 0,6

– 0,6

– 0,6

– 0,6

– 0,6

2007 m. lapkričio mėn. COM (7)

– 1,1

– 0,8

– 0,9

– 1,0

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

– 0,9

– 0,9

– 0,8

– 0,7

– 0,5

– 0,5

Grynasis skolinimas ir (arba) skolinimasis, palyginti su kitomis pasaulio šalimis

(% BVP)

2007 m. lapkričio mėn. SP

– 1,9

– 1,3

– 0,8

– 0,6

– 0,4

– 0,2

2007 m. lapkričio mėn. COM

– 1,9

– 1,6

– 1,5

– 1,5

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

– 2,3

– 2,0

– 2,0

– 2,0

– 1,9

– 1,8

Valdžios sektoriaus balansas

(% BVP)

2007 m. lapkričio mėn. SP

– 4,4

– 2,4

– 2,2

– 1,5

– 0,7

0,0

2007 m. lapkričio mėn. COM

– 4,4

– 2,3

– 2,3

– 2,3

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

– 5,7

– 2,8

– 2,2

– 1,5

– 0,7

0,1

Pirminis balansas

(% BVP)

2007 m. lapkričio mėn. SP

0,1

2,5

2,6

3,4

4,2

4,9

2007 m. lapkričio mėn. COM

0,1

2,5

2,4

2,5

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

– 0,9

2,2

2,8

3,4

4,2

5,0

Pagal ciklą pakoreguotas balansas (6)

(% BVP)

2007 m. lapkričio mėn. SP

– 3,9

– 2,0

– 1,9

– 1,2

– 0,4

0,2

2007 m. lapkričio mėn. COM

– 3,9

– 1,9

– 1,9

– 1,8

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

– 5,3

– 2,3

– 1,8

– 1,2

– 0,4

0,3

Struktūrinis balansas (8)

(% BVP)

2007 m. lapkričio mėn. SP

– 2,7

– 2,2

– 2,0

– 1,3

– 0,5

0,2

2007 m. lapkričio mėn. COM

– 2,7

– 2,0

– 2,0

– 1,9

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

– 3,9

– 2,5

– 1,9

– 1,2

– 0,4

0,3

Bendroji valdžios sektoriaus skola

(% BVP)

2007 m. lapkričio mėn. SP

106,8

105,0

103,5

101,5

98,5

95,1

2007 m. lapkričio mėn. COM

106,8

104,3

102,9

101,2

nėra duomenų

nėra duomenų

2006 m. gruodžio mėn. SP

107,6

106,9

105,4

103,5

100,7

97,8

Stabilumo programa (SP); Komisijos tarnybų 2007 m. rudens ekonominės prognozės (COM); Komisijos tarnybų skaičiavimai.


(1)  OL L 209, 1997 8 2, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1055/2005 (OL L 174, 2005 7 7, p. 1). Šiame tekste nurodyti dokumentai pateikiami šioje tinklavietėje:

http://ec.europa.eu/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm.

(2)  Vertinant taip pat atsižvelgiama į Komisijos tarnybų rudens prognozę ir Komisijos atliktą nacionalinės reformų programos 2007 m. spalio mėn. įgyvendinimo ataskaitos vertinimą.

(3)  OL C 70, 2007 3 27, p. 17.

(4)  Tai visų pirma pasakytina apie struktūrinį balansą. 2007 m. gruodžio 31 d. patvirtinta priemonė atšaukti mokesčių rinkėjų prievolę valdžios institucijoms pervesti avansinį tam tikros kitais metais surinktinų mokesčių sumos mokėjimą galėtų turėti neigiamos įtakos (0,3 % BVP) 2007 m. nominaliajam balansui. Vis dėlto tai neturėtų daryti įtakos 2007 m. struktūriniam balansui, nes ši priemonė vienkartinio pobūdžio.

(5)  Visų pirma biudžetas neskirstomas pagal 2009–2011 m. siektinus deficito dydžius.

(6)  Programose nurodytas gamybos apimties atotrūkis ir pagal ciklą pakoreguotas balansas pagal Komisijos tarnybų perskaičiavimus remiantis programose pateikta informacija.

(7)  Remiantis augimo potencialo apskaičiavimais: 1,5 %, 1,6 %, 1,5 % ir 1,7 % atitinkamai 2006–2009 m.

(8)  Pagal ciklą pakoreguotas balansas atmetus vienkartines ir kitas laikinąsias priemones. Pagal naujausią programą ir Komisijos tarnybų rudens prognozes vienkartinės ir kitos laikinosios priemonės yra: 2006 m. — 1,2 % BVP, dėl kurių deficitas didėja. 2007 m. — 0,2 % BVP, dėl kurių deficitas mažėja, ir nuo 2008 m. — 0,1 % BVP per metus, dėl kurių deficitas mažėja.

Šaltinis:

Stabilumo programa (SP); Komisijos tarnybų 2007 m. rudens ekonominės prognozės (COM); Komisijos tarnybų skaičiavimai.


Top