Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0328(05)

    2007 m. vasario 27 d. Tarybos nuomonė dėl atnaujintos 2006–2010 m. Kipro konvergencijos programos

    OL C 71, 2007 3 28, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    28.3.2007   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 71/16


    TARYBOS NUOMONĖ

    2007 m. vasario 27 d.

    dėl atnaujintos 2006–2010 m. Kipro konvergencijos programos

    (2007/C 71/05)

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

    atsižvelgdama į 1997 m. liepos 7 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1466/97 dėl biudžeto būklės priežiūros stiprinimo ir ekonominės politikos priežiūros bei koordinavimo (1), ypač į jo 9 straipsnio 3 dalį,

    atsižvelgdama į Komisijos rekomendaciją,

    pasikonsultavusi su Ekonomikos ir finansų komitetu,

    PATEIKĖ ŠIĄ NUOMONĘ:

    1)

    2007 m. vasario 27 d. Taryba išnagrinėjo atnaujintą Kipro konvergencijos programą, kuri apima 2006–2010 m. laikotarpį.

    2)

    Makroekonominiame scenarijuje, kuriuo grindžiama programa, numatoma, kad realusis BVP išaugs nuo 3,7 % 2006 m. iki vidutiniškai 4,1 % per likusį programos laikotarpį. Remiantis šiuo metu turima informacija, atrodo, kad šis scenarijus pagrįstas patikimomis augimo prielaidomis. Programoje pateiktos infliacijos projekcijos taip pat atrodo realistiškos.

    3)

    Komisijos tarnybų 2006 m. rudens prognozėje numatyta, kad 2006 m. valdžios sektoriaus deficitas bus šiek tiek mažesnis nei 2 % BVP, kaip užsibrėžta ankstesnėje atnaujintoje konvergencijos programoje. Kadangi realiojo BVP augimas yra mažesnis nei prognozuotas ankstesnėje atnaujintoje programoje (3,7 %, vietoj 4,2 %), numatoma, kad bendros išlaidos bus didesnės nei planuota, bet tikimasi, jog jas kompensuos didesnės bendros pajamos.

    4)

    2005 m. ištaisius perviršinį deficitą ir 2006 m. liepos mėn. panaikinus perviršinio deficito procedūrą, programa siekiama toliau konsoliduoti viešuosius finansus. Prognozuojama, kad valdžios sektoriaus balansas gerės nuo 1,9 % BVP deficito 2006 m. iki subalansuoto biudžeto 2010 m. vien tik dėl išlaidų sumažinimo, nes pajamų santykis liks pastovus per visą programos laikotarpį. Nors prognozuojama, kad programos laikotarpiu bendros išlaidos sumažės 1

    Formula

    BVP procentinio punkto, iš kurių 1 BVP procentinį punktą sudarys mažėjančios palūkanos, numatoma, kad socialinės išmokos padidės 1

    Formula

    procentinio punkto. Prognozuojama, kad pirminis perteklius nuo 1

    Formula

     % BVP 2006–2007 m. padidės kiek daugiau nei iki 2 % BVP 2008 m., o vėliau išliks pastovus. Palyginti su ankstesne atnaujinta konvergencijos programa, planuojamas kiek spartesnis konsolidavimo tempas, remiantis labai panašiu makroekonominiu scenarijumi.

    5)

    Planuojama, kad pagal bendrai sutartą metodiką apskaičiuotas struktūrinis balansas (t. y. pagal ciklą pakoreguotas balansas, neįskaitant vienkartinių ir kitų laikinųjų priemonių) pagerės nuo maždaug nuo 1

    Formula

     % BVP deficito 2006 m. iki apytiksliai

    Formula

     % BVP pertekliaus programos laikotarpio pabaigoje. Kaip ir ankstesnėje atnaujintoje konvergencijos programoje, šioje programoje pateiktas biudžeto būklės vidutinės trukmės tikslas — 0,5 % BVP struktūrinis deficitas, kurį programoje užsibrėžta pasiekti iki 2008 m., t. y. metais anksčiau nei numatyta ankstesnėje atnaujintoje programoje. Kadangi vidutinės trukmės tikslas yra didesnis už mažiausią vertę (nustatytą deficitui esant maždaug 1

    Formula

     % BVP), pasiekus šį tikslą turėtų atsirasti saugi riba, neleidžianti susidaryti perviršiniam deficitui. Vidutinės trukmės tikslas atitinka Stabilumo ir augimo pakte bei elgesio kodekse euro zonos ir VKM II valstybėms narėms nustatytas ribas ir tinkamai atspindi skolos santykį bei ilgalaikį vidutinį potencialų gamybos apimties augimą.

    6)

    Programoje numatyta su biudžeto projekcijomis susijusi rizika iš esmės atrodo subalansuota. 2007 m. keliamas tikslas atrodo patikimas, palyginti su Komisijos tarnybų 2006 m. rudens prognoze, ir programoje pateikta gana išsami informacija apie koregavimą skatinančias priemones 2008 m., kuriais planuojamas pirminio pertekliaus didėjimas. Tačiau esama rizikos nukrypti nuo planuojamų išlaidų, atsižvelgiant į numatytą didelį išlaidų apribojimą ir į ribotą informaciją apie didžiausias išlaidų ribas ir jų taikymą. Kita vertus, rezultatai, pasiekti įgyvendinant biudžeto tikslus, iš esmės yra geri.

    7)

    Atsižvelgiant į šį rizikos įvertinimą, programoje nustatytos biudžeto kryptys atrodo pakankamos siekiant užtikrinti, kad vidutinės trukmės tikslas būtų pasiektas iki 2008 m., kaip numatyta programoje. Taip pat atrodo, kad per visą programos laikotarpį jomis bus užtikrinta pakankamai saugi riba, kad esant įprastiniams makroekonominiams svyravimams nebūtų viršyta 3 % BVP deficito riba. Programoje numatytas koregavimo tempas siekiant vidutinės trukmės tikslo atitinka Stabilumo ir augimo paktą, pagal kurį metinis struktūrinio balanso pagerėjimas euro zonos ir VKM II valstybėse narėse turėtų atitikti 0,5 % BVP vertę, šis koregavimas ekonomikos pakilimo laikotarpiu turėtų būti didesnis, o nuosmukio laikotarpiu galėtų būti mažesnis. Pasiekus vidutinės trukmės tikslą, programoje numatytos fiskalinės politikos kryptys taip pat atitiks Pakto nuostatas.

    8)

    Apskaičiuota, kad 2006 m. valdžios sektoriaus bendroji skola sieks 64

    Formula

     % BVP ir bus didesnė už Sutartyje nustatytą 60 % BVP pamatinę vertę. Programoje numatoma, kad 2008 m. skolos santykis bus mažesnis nei 60 % BVP pamatinės vertės, o programos laikotarpio pabaigoje sieks kiek daugiau nei 46 % BVP. Numatyto skolos santykio pokyčio rizika iš esmės atrodo subalansuota. Atsižvelgiant į šį rizikos įvertinimą, programos pradžioje skolos santykis gerokai mažėjo artėdamas prie pamatinės vertės, o 2007 m. numatoma, kad jis priartės prie pamatinės vertės.

    9)

    Ilgalaikis visuomenės senėjimo poveikis Kipro biudžetui yra vienas didžiausių ES, daugiausia tai nulemia labai padidėjusios BVP dalimi išreikštos išlaidos pensijoms. Pradinė biudžeto būklė padeda iš dalies sušvelninti šį ilgalaikį visuomenės senėjimo poveikį biudžetui (kuris, kaip planuojama, bus pakankamai didelis), bet jam kompensuoti to nepakaks. Be to, dabartinis bendrosios skolos dydis viršija Sutartyje nustatytą pamatinę vertę. Toliau konsoliduojant viešuosius finansus ir tuo pačiu metu patvirtinant pensijų reformos priemones, kurių tikslas — pažaboti didelį su visuomenės senėjimu susijusių išlaidų augimą, būtų prisidėta, kaip pripažino valdžios institucijos, prie rizikos viešųjų finansų tvarumui sumažinimo. Apskritai, atrodo, kad Kipras susiduria su didele rizika viešųjų finansų tvarumui.

    10)

    Konvergencijos programoje pateikiamas 2006 m. spalio mėn. nacionalinės reformų programos, susijusios su fiskalinės politikos strategija vidutinės trukmės laikotarpiu, įgyvendinimo ataskaitos bendro poveikio kokybinis įvertinimas. Be to, joje pateikiama susisteminta informacija apie tiesiogines biudžeto išlaidas arba lėšas, sutaupytas dėl nacionalinėje reformų programoje numatytų pagrindinių reformų, o biudžeto projekcijose, atrodo, atsižvelgiama į nacionalinėje reformų programoje nurodytų veiksmų poveikį viešiesiems finansams. Konvergencijos programoje numatytos priemonės viešųjų finansų srityje, atrodo, yra suderintos su nacionalinėje reformų programoje numatytomis priemonėmis. Pažymėtina, kad abiejose programose numatoma laipsniškai įgyvendinti pensijų ir sveikatos priežiūros reformas siekiant reaguoti į visuomenės senėjimo poveikį. Be to, reikia skatinti mokymąsi visą gyvenimą ir toliau didinti jaunimo užimtumo bei mokymo galimybes.

    11)

    Programoje pateikta biudžeto strategija iš esmės atitinka ekonominės politikos bendrąsias gaires, įtrauktas į 2005–2008 m. jungtines gaires.

    12)

    Atsižvelgiant į duomenų pateikimo reikalavimus, nustatytus elgesio kodekse dėl stabilumo ir konvergencijos programų, programoje pateikiami visi privalomi ir dauguma neprivalomų duomenų (2).

    Tarybos nuomone, 2005 m. ištaisius perviršinį deficitą, dėl apribotų išlaidų ir spartaus augimo perspektyvų pagal programą vykdoma pakankama pažanga siekiant vidutinės trukmės tikslo programos laikotarpiu. Numatoma, kad valdžios sektoriaus bendroji skola 2007 m. priartės prie 60 % BVP pamatinės vertės, o vėlesniais metais toliau mažės.

    Atsižvelgiant į pateiktą įvertinimą, visų pirma į skolos dydį ir prognozuojamą su visuomenės senėjimu susijusių išlaidų padidėjimą, Kipras raginamas:

    i)

    kontroliuoti viešąsias išlaidas pensijoms ir įgyvendinti kitas pensijų ir sveikatos priežiūros sektorių reformas siekiant padidinti ilgalaikį viešųjų finansų tvarumą.

    ii)

    įgyvendinti programoje numatytą fiskalinio konsolidavimo scenarijų.

    Pagrindinių makroekonominių ir biudžeto projekcijų palyginimas

     

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Realusis BVP

    (pokytis %)

    2006 m. gruodžio mėn. KP

    3,9

    3,7

    3,9

    4,1

    4,1

    4,1

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    3,8

    3,8

    3,8

    3,9

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP

    4,1

    4,2

    4,2

    4,2

    4,3

    nėra duomenų

    SVKI infliacija

    (%)

    2006 m. gruodžio mėn. KP

    2,0

    2,4

    2,5

    2,4

    2,0

    2,0

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    2,0

    2,4

    2,0

    2,4

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP

    2,1

    2,0

    2,0

    2,0

    2,0

    nėra duomenų

    Gamybos apimties atotrūkis

    (potencialus BVP %)

    2006 m. gruodžio mėn. KP  (3)

    – 0,9

    – 1,0

    – 1,1

    – 1,1

    – 1,1

    – 1,1

    2006 m. lapkričio mėn. COM  (7)

    – 1,3

    – 1,3

    – 1,3

    – 1,3

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP  (3)

    – 0,8

    – 0,3

    0,1

    0,0

    0,1

    nėra duomenų

    Valdžios sektoriaus balansas

    (BVP %)

    2006 m. gruodžio mėn. KP

    – 2,3

    – 1,9

    – 1,6

    – 0,7

    – 0,4

    – 0,1

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    – 2,3

    – 1,9

    – 1,7

    – 1,7

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP

    – 2,5

    – 1,9

    – 1,8

    – 1,2

    – 0,6

    nėra duomenų

    Pirminis balansas

    (BVP %)

    2006 m. gruodžio mėn. KP

    1,1

    1,4

    1,4

    2,1

    2,1

    2,2

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    1,1

    1,4

    1,4

    1,4

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP

    0,7

    1,2

    1,2

    1,4

    1,7

    nėra duomenų

    Pagal ciklą pakoreguotas balansas

    (BVP %)

    2006 m. gruodžio mėn. KP  (3)

    – 2,0

    – 1,5

    – 1,2

    – 0,3

    0,0

    0,3

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    – 1,8

    – 1,4

    – 1,2

    – 1,2

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP  (3)

    – 2,2

    – 1,8

    – 1,8

    – 1,2

    – 0,6

    nėra duomenų

    Struktūrinis balansas  (4)

    (BVP %)

    2006 m. gruodžio mėn. KP  (5)

    – 3,3

    – 1,9

    – 1,0

    – 0,3

    – 0,1

    – 0,1

    2006 m. lapkričio mėn. COM  (6)

    – 2,7

    – 1,4

    – 1,2

    – 1,2

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP

    – 3,1

    – 2,1

    – 2,1

    – 1,5

    – 0,6

    nėra duomenų

    Valdžios sektoriaus bendroji skola

    (BVP %)

    2006 m. gruodžio mėn. KP

    69,2

    64,7

    60,5

    52,5

    49,0

    46,1

    2006 m. lapkričio mėn. COM

    69,2

    64,8

    62,2

    59,6

    nėra duomenų

    nėra duomenų

    2005 m. gruodžio mėn. KP

    70,5

    67,0

    64,0

    56,9

    53,5

    nėra duomenų

    Šaltinis:

    Konvergencijos programa (KP); Komisijos tarnybų 2006 metų rudens ekonominės prognozės (COM); Komisijos tarnybų skaičiavimai.


    (1)  OL L 209, 1997 8 2, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1055/2005 (OL L 174, 2005 7 7, p. 1). Šiame tekste nurodytus dokumentus galima rasti šiame tinklalapyje:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Visų pirma nepateikti ciklo pokyčiai (5 lentelė) ir įtaką potencialiojo BVP augimui darančių veiksnių (4 punktas) duomenys.

    (3)  Komisijos tarnybų skaičiavimai remiantis programoje pateikta informacija.

    (4)  Pagal ciklą pakoreguotas balansas (kaip ir pirmesnėse eilutėse), neįskaitant vienkartinių ir kitų laikinųjų priemonių.

    (5)  Vienkartinės ir kitos laikinosios priemonės pagal programą (1,3 % BVP 2005 m. ir 0,4 % BVP 2006 m., dėl kurių deficitas mažėja), įskaitant 0,4 % BVP 2005 m. ir 2006 m., kurį sudaro su ES lėšomis susiję sandoriai.

    (6)  Vienkartinės ir kitos laikinosios priemonės pagal Komisijos tarnybų 2006 m. rudens prognozę (0,9 % BVP 2005 m., dėl kurių deficitas mažėja); palyginti su programa (žr. 3 pastabą), Komisijos tarnybos nelaiko su ES lėšomis susijusių sandorių vienkartinėmis priemonėmis.

    (7)  Remiantis numatomu atitinkamai 3,9 %, 3,7 %, 3,9 % ir 4,0 % potencialiu augimu 2005–2008 m.

    Šaltinis:

    Konvergencijos programa (KP); Komisijos tarnybų 2006 metų rudens ekonominės prognozės (COM); Komisijos tarnybų skaičiavimai.


    Top