EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006TA1219(11)

Ataskaita apie Europos profesinio mokymo plėtros centro 2005 finansinių metų metines finansines ataskaitas, su Centro atsakymais

OL C 312, 2006 12 19, p. 60–66 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

19.12.2006   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 312/60


ATASKAITA

apie Europos profesinio mokymo plėtros centro 2005 finansinių metų metines finansines ataskaitas, su Centro atsakymais

(2006/C 312/11)

TURINYS

1–2

ĮVADAS

3–6

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

7–14

PASTABOS

1–4 lentelės

Centro atsakymai

ĮVADAS

1.

Europos profesinio mokymo plėtros centras (toliau – Centras) įsteigtas Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 337/75 (1). Jo pagrindinė funkcija – prisidėti prie profesinio mokymo plėtros Bendrijos lygmeniu. Siekdamas šio tikslo, Centras renka ir platina su profesinio mokymo sistemomis susijusius dokumentus.

2.

1 lentelėje apibendrinta Centro kompetencija ir veikla. Pagrindinė Centro parengtų 2005 finansinių metų finansinių ataskaitų informacija yra pateikta 2, 3 ir 4 lentelėse.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

3.

Pagal Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 (2) 185 straipsnio 2 dalį, šis pareiškimas teikiamas Europos Parlamentui ir Tarybai; jis buvo parengtas patikrinus Centro ataskaitas, kaip to reikalaujama pagal Europos bendrijos steigimo sutarties 248 straipsnį.

4.

Pagal Reglamento (EEB) Nr. 337/75 12a straipsnio nuostatas, 2005 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Centro ataskaitas (3) parengė jos direktorius. Jos buvo nusiųstos Audito Rūmams, kurie privalo pateikti pareiškimą dėl jų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo.

5.

Audito Rūmai atliko auditą pagal savo strategiją ir standartus, kurie yra parengti pagal tarptautinius audito standartus ir pritaikyti Bendrijos kontekstui. Auditas buvo suplanuotas ir atliktas siekiant gauti pakankamą pagrindą tvirtinti, kad ataskaitos yra patikimos, o operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

6.

Tokiu būdu Audito Rūmai gavo pakankamą pagrindą toliau išdėstytam pareiškimui pateikti.

Finansinių ataskaitų patikimumasCentro 2005 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų ataskaitos visais reikšmingais aspektais yra patikimos.Operacijų teisėtumas ir tvarkingumasIšskyrus 13 dalyje aprašytą padėtį, Centro metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos iš esmės yra teisėtos ir tvarkingos.Audito Rūmai taip pat norėtų atkreipti dėmesį į 11 dalyje pateiktą pastabą.

PASTABOS

7.

2005 finansinių metų Centro biudžetas rodo, kad įsipareigojimų asignavimų panaudojimo lygis siekė 90 %, o mokėjimų asignavimų – apie 85 %. Tačiau pagrindinės veiklos asignavimai buvo nepakankamai naudojami (buvo panaikinta apie 15 % įsipareigojimų asignavimų, 20 % mokėjimų asignavimų ir 15 % perkeltų asignavimų) po to, kai buvo pertvarkytos sutarčių sudarymo procedūros. Centras turi patobulinti savo darbo programavimą ir užtikrinti griežtesnę jo priežiūrą. Šiuo požiūriu Audito Rūmai pažymi, kad nebuvo įdiegta valdymo pagal veiklos rūšis sistema, nors tai ir yra numatyta pagal Centro finansinį reglamentą siekiant pagerinti veiklos rezultatų priežiūrą.

8.

Centro apskaitos programinė įranga (FIBUS) neleidžia įšaldyti asignavimų, kurių galiojimo laikas pasibaigė, o mokėjimo pavedimų pasirašymo elektroniniu būdu procedūra neatitinka galiojančių nuostatų. Nepakankamai užtikrinamas į FIBUS sistemą įtrauktų operacijų atsekamumas. Centras turėtų ištaisyti nustatytus trūkumus ir kaip galima greičiau pakeisti šiuo metu naudojamą apskaitos programinę įrangą nauja sistema, kurią agentūroms pasiūlė Komisija.

9.

Kai kurias apskaitos pareigūno pareigas atlieka tarnybos, už kurias yra atsakingas įgaliojimus suteikiantis pareigūnas. Tokiu būdu įgaliojimus suteikiančių tarnybų iniciatyva buvo atlikti ir į sąskaitas įtraukti jų uždarymų patikslinimai, siekiantys apie 700 000 eurų, tačiau šios tarnybos jų nepagrindė dokumentais. Jei būtų taikytas įgaliojimus suteikiančio pareigūno ir apskaitos pareigūno pareigų atskyrimo principas, tokia situacija nebūtų susidariusi.

10.

Centras dar nėra atlikęs rizikos analizės ir apibrėžęs ex-post patikrų pobūdžio ir dažnumo, be to, nėra valdymo procedūrų ir vidaus kontrolės sistemų aprašymų. 2005 m. apskaitos pareigūnas vis dar nebuvo patvirtinęs finansinės informacijos sistemų.

11.

2000 m. Centras įsteigė apeliacinį komitetą personalo pateiktiems skundams nagrinėti. Vienu atveju šis komitetas, viršydamas savo įgaliojimus, skyrė galiojančiose nuostatose nenumatytas išmokas. Tam, kad tokių atvejų ateityje būtų išvengta, direktorius turi pasilikti sau teisę peržiūrėti arba, prireikus, atšaukti tokius sprendimus.

12.

2005 m. viena svarbi su vadovavimu susijusi darbo vieta buvo užpildyta pritaikius vidaus atrankos procedūrą, nors išorės atrankos procedūros atveju būtų dalyvavę daugiau kandidatų. Iš tikrųjų atrankoje dalyvavo tik vienas kandidatas – jis ir buvo paskirtas į šias pareigas. Be to, nebuvo pakankamai griežtai taikomi du iš paraiškų vertinimui (4) patvirtintų kriterijų, kad būtų užtikrinta pirmiau minėtos atrankos kokybė. Audito Rūmai dar kartą pabrėžia savo ankstesnėje metinėje ataskaitoje pateiktą pastabą dėl būtinybės sugriežtinti Centro darbuotojų samdymo procedūras.

13.

Audito Rūmai išnagrinėjo šešias 2005 finansiniais metais sudarytas sutartis ir visose jų, išskyrus vieną, nustatė pažeidimų (5). Dviem išnagrinėtais atvejais nebuvo laikomasi konkurencijos taisyklių (6). Audito Rūmai atkreipia dėmesį į priemones, kurių Centras ėmėsi paskutinį 2005 m. ketvirtį, kad ištaisytų konkursų procedūrų organizavimo trūkumus.

14.

Centras sukūrė 17 interneto ir intraneto svetainių naudodamas skirtingas technologijas. Šių svetainių bei IT sistemų, kurios naudojamos svetainėms prižiūrėti, valdymas yra išskaidytas: kai kurias sistemas valdo informacinių technologijų departamentas, kitas – pagrindinę veiklą atliekantys departamentai ar konsultantai. Dėl to kyla techninio pobūdžio rizika ir susidaro pernelyg didelės išlaidos.

Šią ataskaitą Audito Rūmai priėmė Liuksemburge, 2006 m. rugsėjo 28 d. įvykusiame Audito Rūmų posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Hubert WEBER


(1)  OL L 39, 1975 2 13, p. 1.

(2)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

(3)  Šios ataskaitos buvo parengtos 2006 m. birželio 30 d., o Audito Rūmai jas gavo 2006 m. liepos 4 d.

(4)  Studijos (filosofija ir tarptautiniai santykiai), nesusijusios su turimomis užimti pareigomis ir tiesiogiai su pareigomis susijusi profesinė patirtis, 50 % mažesnė nei ta, kurios buvo reikalaujama pranešime apie laisvą darbo vietą; be to, paskirto darbuotojo profesinė patirtis buvo tik iš dalies susijusi su turimomis atlikti užduotimis.

(5)  Nesugebėjimas pagrįsti pasirinktos procedūros ir pakviestų teikti paraiškas konkurso dalyvių pasirinkimo, taip pat nepakankama patvirtinančioji dokumentacija.

(6)  Vertimo raštu paslaugos (376 000 eurų) ir IT paslaugos (146 000 eurų).


1 lentelė

Europos profesinio mokymo plėtros centras (Salonikai)

Sutartyje numatytos Bendrijos kompetencijos sritys

Centro kompetencija, numatyta 1975 m. vasario 10 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 337/75* 2 ir 3 straipsniuose

Valdymas

2005 m. Centrui skirti ištekliai(2004 m.)

2005 m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos (2004 m.)

Bendrija įgyvendina profesinio rengimo politiką, kuri remia ir papildo valstybių narių veiksmus, susijusius su profesinio rengimo turiniu ir organizavimu.

Veiksmais siekiama:

padėti prisitaikyti prie pramonės pokyčių, ypač per profesinį rengimą ir perkvalifikavimą,

tobulinti pradinį ir tolesnį profesinį rengimą siekiant palengvinti profesinę integraciją ir reintegraciją į darbo rinką,

daryti profesinį rengimą prieinamesnį ir skatinti instruktorių ir mokinių, ypač jaunimo, judėjimą,

skatinti švietimo bei mokymo įstaigų ir firmų bendradarbiavimą profesinio rengimo srityje,

plėtoti keitimąsi informacija ir patirtimi bendrais valstybių narių profesinio rengimo sistemų klausimais.

(Ištraukos iš Sutarties 150 straipsnio)

Centro tikslas

Cedefop, Europos Sąjungos profesinio rengimo ir mokymo centras, politinius sprendimus priimantiems asmenims, tyrėjams ir profesionalams suteikia informaciją, kurios tikslas – padėti aiškiau suvokti dabartines tendencijas, tokiu būdu sudarant jiems galimybę priimti pagrįstus sprendimus prieš nusprendžiant, kokių veiksmų ateityje reikėtų imtis.

Cedefop padeda Europos Komisijai Bendrijos lygmeniu skatinti ir plėtoti profesinį rengimą ir mokymą.

Uždaviniai

Kaupti atrinktą dokumentaciją ir atlikti duomenų analizę,

prisidėti prie tyrimų plėtros ir koordinavimo,

pasinaudoti visa svarbia informacija ir ją platinti,

skatinti ir remti bet kokį metodą, padedantį suderinti požiūrį į dalykus, susijusius su profesinio mokymo plėtra,

suteikti galimybę plačiajai visuomenei pareikšti savo nuomonę.

1 – Administracinė valdyba

Nuo kiekvienos valstybės narės:

po vieną Vyriausybės atstovą,

po vieną darbdavių organizacijų atstovą,

po vieną darbuotojų organizacijų atstovą.

Trys Komisijos atstovai ir stebėtojai iš asocijuotų šalių (Norvegijos ir Islandijos).

2 – Direktorius

Komisija skiria direktorių iš administracinės valdybos pateiktų kandidatų sąrašo; jis vykdo administracinės valdybos sprendimus ir atsako už kasdienį centro administravimą.

3 – Vidaus auditas

Komisijos vidaus audito tarnyba.

4 – Išorės auditas

Audito Rūmai.

5 – Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Parlamentas rekomendavus Tarybai.

Galutinis biudžetas:

17,1 milijono eurų (16,6 milijono eurų),

iš kurių Bendrijos subsidija: 96 % (99 %):

Darbuotojų skaičius gruodžio 31 d.:

Personalo plane numatytos darbo vietos: 91 (88)

iš kurių užimtos: 85 (81)

kiti darbuotojai (pagal sutartis dirbantys darbuotojai, deleguoti nacionaliniai ekspertai)

Iš viso darbuotojų: 123,

iš kurių užsiima:

pagrindine veikla: 85

administracine veikla: 33

įvairia veikla: 5.

Konferencijų ir seminarų: 90 (90), kuriuose dalyvavo vidutiniškai 24 dalyviai.

Studijų: 26 (2004 m.: 55 (nepalyginama)). Su tuo pačiu projektu susijusios studijos su skirtingais dalyviais (dirbančiais pagal skirtingas sutartis) buvo prilygintos vienai studijai.

Projektų: 29 (iš kurių 2 administracinio pobūdžio), taip pat 20 virtualių bendruomenių (iš kurių 1 administracinio pobūdžio) (2004 m.: 38 (nepalyginama)).

Dalyvavimas:

Tolesni veiksmai po Mastrichto sutarties, 2010 m. Švietimo ir mokymo programa, Leonardo da Vinci programa, socialinių partnerių jungtinė veiksmų programa, Profesinio mokymo patariamasis komitetas, už profesinį mokymą atsakingų generalinių direktorių veikla, 2010 m. Švietimo ir mokymo programos koordinavimo grupė.

Leidiniai: 60 (62).

3 Cedefop informacinio leidinio numeriai (3),

1.

4 Europos profesinio mokymo žurnalo numeriai (3).

2.

Dokumentų platinimas:

 

8 582 (10 293) pateikus prašymą,

 

2 462 (2 034) – Europos profesinio mokymo žurnalo prenumerata,

 

7 493 (8 460) – Cedefop informacinio leidinio prenumerata.

Elektroniniai leidiniai:

3 160 (2 427) – ETV informacinio lankstinuko prenumerata,

60 440 (53 167) registruotų ETV vartotojų,

3 366 490 (3 306 920) ETV internetinio puslapio lankytojų,

3.

7 553 virtualiose bendruomenėse užsiregistravusių narių.

Dalyvaujančių išvykstamųjų studijų vizitų programoje: 762 (730).

Šaltinis: Centro pateikta informacija.

EUROPOS PROFESINIO MOKYMO PLĖTROS CENTRAS

Šaltinis: Centro duomenys. Šiose lentelėse apibendrinti duomenys, kuriuos Centras pateikė savo metinėse finansinėse ataskaitose.

2 lentelė

2005 finansinių metų biudžeto vykdymas

(tūkstančiais eurų)

Pajamos

Išlaidos

Pajamų šaltinis

Pajamos, įrašytos į galutinį finansinių metų biudžetą

Gautos pajamos

Išlaidų paskirstymas

Finansinių metų galutinio biudžeto asignavimai

Iš ankstesnių finansinių metų perkelti asignavimai

Finansinių metų asignavimai ir asignavimai, perkelti iš praėjusių finansinių metų

įrašyti

skirti

sumokėti

perkelti

panaikinti

esami asignavimai

sumokėti

panaikinti

esami asignavimai

skirti

sumokėti

perkelti

panaikinti

Bendrijos subsidijos

16 418

16 418

I antraštinė dalis

Darbuotojai (NDA)

9 468

9 075

8 862

213

393

466

395

72

9 934

9 541

9 257

213

465

II antraštinė dalis

Administracija (NDA)

1 372

1 158

865

334

214

542

503

39

1 914

1 700

1 368

334

253

Kitos pajamos

140

36

III antraštinė dalis

Pagrindinė veikla (DA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— ĮA

5 578

4 774

0

71

804

0

0

0

5 578

4 774

0

71

804

— MA

5 718

 

4 585

0

1 133

0

0

0

5 718

0

4 585

0

1 133

Paskirtos pajamos (PHARE)

535

535

Paskirtos pajamos (PHARE ir kitos)

535

283

68

467

0

312

175

93

847

596

243

467

93

Iš viso

17 093

16 989

Iš viso ĮA

16 953

15 290

0

1 085

1 411

1 320

0

204

18 273

16 611

0

1 085

1 615

IŠ VISO MA

17 093

0

14 381

1 014

1 740

1 320

1 073

204

18 413

0

15 543

1 014

1 944

NDA

:

nediferencijuoti asignavimai (įsipareigojimų asignavimai atitinka mokėjimų asignavimus).

DA

:

diferencijuoti asignavimai (įsipareigojimų asignavimai gali neatitikti mokėjimų asignavimų).

ĮA

:

įsipareigojimų asignavimai diferencijuotų asignavimų kontekste.

MA

:

mokėjimų asignavimai diferencijuotų asignavimų kontekste.


3 lentelė

2005 finansinių metų pajamų ir išlaidų ataskaita (1)

(tūkstančiais eurų)

 

2005 m.

Veiklos pajamos

Bendrijos subsidijos

15 020

Kitos subsidijos/pajamos

290

Iš viso (a)

15 310

Veiklos išlaidos

Darbuotojai

9 091

Administracija

1 962

Pagrindinė veikla

5 021

Iš viso (b)

16 074

Veiklos rezultatas (c = a – b)

– 764

Kitos pajamos (d)

0

Kiti mokesčiai (e)

4

Ekonominis rezultatas (f = c + d – e)

– 768


4 lentelė

2005 m. gruodžio 31 d. ir 2004 m. gruodžio 31 d. balansas (2)

(tūkstančiais eurų)

 

2005 m.

2004 m.

Turtas

Ilgalaikis turtas

5 359

5 702

Trumpalaikės gautinos sumos

369

182

Grynųjų pinigų sąskaitos

3 344

1 948

Iš viso

9 072

7 832

Įsipareigojimai

Rezultatas, perkeltas iš ankstesnių finansinių metų

5 856

5 856

Finansinių metų rezultatas

– 768

0

Trumpalaikiai įsipareigojimai

3 984

1 976

Iš viso

9 072

7 832


(1)  2004 finansinių metų duomenys nepateikiami, kadangi pakeitus taikomus apskaitos metodus, jų negalima palyginti su 2005 finansinių metų duomenimis.

(2)  2004 finansinių metų duomenys buvo pertvarkyti taip, kad būtų palyginami su 2005 finansinių metų duomenimis.


CENTRO ATSAKYMAI

7.

Centras atsižvelgia į Audito Rūmų pastabą. Paskutiniajame 2005 m. ketvirtyje Centras ėmėsi skubių priemonių, kad būtų griežtai laikomasi viešųjų pirkimų procedūras reglamentuojančių taisyklių, ir tai griežtai apribojo derybų procedūrų naudojimą. Šios priemonės ir viešųjų pirkimų tarnybos trūkumai turėjo įtakos biudžeto įvykdymo lygiui. Stengdamasis tvarkingai vykdyti procedūras, Centras ėmė geriau planuoti savo veiklą ir ketina pradėti naudoti biudžeto sudarymo pagal veiklos rūšis sistemą.

8.

Centras ketina „Fibus“ pakeisti Komisijos pasiūlyta programine įranga. Kita vertus, ABAC sistema vis dar yra bandoma. Centras atidžiai seka įvykius, dalyvaudamas ICTAC, CSS ir agentūrų apskaitininkų tinklo veikloje.

9.

Jau buvo imtasi reorganizuoti Finansų/Viešųjų pirkimų tarnybą, o tai taip pat padės aiškiau atskirti pareigas, kurių atskyrimo reikalauja Audito Rūmai. Centras žino, kad būtų teisinga, jei įgaliojimus suteikiantys pareigūnai (iš delegacijų) minėtus patikslinimus siūlytų apskaitininkui. Centras ieško būdų, kaip pagerinti padėtį.

10.

Tam tikros finansinės informacijos sistemos dalys pradėtos tvirtinti 2006 m. pradžioje. Kad būtų galima pasiekti pažangos tvirtinant šią sistemą, reikės atlikti procedūrų dokumentavimą. Centras vykdys reguliarius rizikos įvertinimus. Tai padės atlikti vidaus auditorius, kurio atrankos procedūra vyksta šiuo metu.

11.

Centras atsižvelgia į Audito Rūmų pastabas. Valdančioji taryba įsteigė apeliacinį komitetą kaip organą, kuris nagrinėja pateiktus skundus nepriklausomai nuo direktoriaus, dėl ko skundai nagrinėjami objektyviau. Ši vertinga priemonė sustiprino darbuotojų pasitikėjimą. Centras mano, kad yra teisėta ir pagrįsta pasinaudoti Paskyrimų tarnybos skyrimo teise, kuri suteikta visoms organizacijoms pagal Tarnybos nuostatus. Audito Rūmai nurodo vieną atskirą atvejį: Apeliacinis komitetas pateikė visiškai pagrįstą sprendimą, kuriame paaiškino, kad suteikė sumą ex aequo et bono (pagal teisingumą). Tą dažnai daro Bendrijos teismai ir kitų institucijų paskyrimų tarnybos. Vis dėlto Centras paprašė Europos Komisijos teisės reikalų tarnybas pateikti oficialią nuomonę ir įvertinimą.

12.

Įdarbinimo procedūros pradžioje, 2005 m. birželio mėnesį, atsižvelgiant į Statutą buvo surengtas vidaus konkursas. Skatindamas konkurenciją, Centras 2005 m. pabaigoje nusprendė pritarti vidaus/tarpinstitucinių ir išorės konkursų rengimui, plačiau apie tai informuoti visuomenę ir taikyti EPSO atrankos standartus. Dėl minėtų dviejų kriterijų jurisprudencijoje nurodyta, kad būtent vertinimo komisija sprendžia, ar kriterijai atitinka reikalaujamą lygį.

13.

Centras peržiūrėjo ir sugriežtino visas viešųjų pirkimų bei sutarčių sudarymo procedūras ir ėmėsi būtinųjų organizacijos pritaikymo priemonių. Centras užtikrina, kad procedūros vyktų darniai. Dėl ankstesnių procedūrų ir sutarčių, kurias kritiškai įvertino Audito Rūmai ir IAS dėl galimų rizikos veiksnių, buvo imtasi tokių konkrečių priemonių kaip mokėjimų sustabdymai ir specialūs auditai.

14.

Centras sutinka su Audito Rūmų pastabomis. Kad išspręstų šią problemą, Centras jau reorganizavo atitinkamas tarnybas.


Top