This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Internal market in gas
Dujų vidaus rinka
Dujų vidaus rinka
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Direktyva 2009/73/EB dėl gamtinių dujų vidaus rinkos bendrųjų taisyklių
Sektoriaus organizavimo taisyklės
Šiomis taisyklėmis siekiama sukurti konkurencingą, saugią ir aplinkos atžvilgiu tvarią gamtinių dujų rinką.
ES šalys dujų įmonėms gali nustatyti įpareigojimus teikti viešąsias paslaugas, kurios apima:
ES šalys privalo užtikrinti, kad:
ES šalys yra atsakingos už tiekimo saugumo stebėseną, visų pirma:
Siekiant užtikrinti tiekimo saugumą, gali būti vykdomas regioninis ar tarptautinis bendradarbiavimas.
ES šalys turi užtikrinti nacionalinių rinkų integraciją vieno ar kelių regionų lygmeniu kaip pirmą žingsnį siekiant sukurti visiškai liberalizuotą vidaus rinką. Taip pat turi būti integruotos izoliuotos sistemos, sudarančios vadinamąsias „dujų salas“. Atsižvelgiant į tai, nacionalinės reguliavimo institucijos turi bendradarbiauti su Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra.
Perdavimas, laikymas ir SGD
Atskyrimas* ir apskaitos skaidrumas
Nuo 2012 m. kovo 3 d. ES šalys turėjo atskirti perdavimo sistemos ir skirstymo sistemos operatorius. Tai reiškia, kad įmonės, gaminančios ar tiekiančios dujas arba elektros energiją, negali naudotis perdavimo sistemos operatoriaus teisėmis ir atvirkščiai.
ES šalys ir kompetentingos institucijos turi teisę susipažinti su gamtinių dujų įmonių finansinėmis ataskaitomis, bet turi užtikrinti tam tikros informacijos konfidencialumą. Gamtinių dujų įmonės turi atskirai tvarkyti apskaitą visai savo veiklai, susijusiai su dujų tiekimu, kaip antai perdavimui ir skirstymui.
Perdavimo sistemos operatorių paskyrimas
Prieš oficialiai paskiriant įmonę perdavimo sistemos operatoriumi, ji turi būti sertifikuojama. Tada ES šalių paskirtų perdavimo sistemos operatorių sąrašas yra skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Be to, tam tikrais atvejais ES šalys turi paskirti vieną arba daugiau saugyklos ir SGD sistemos operatorių.
Perdavimo sistemos operatorių užduotys
Sistemos operatoriai yra atsakingi už:
Perdavimo sistemos operatoriai turi kurti pakankamus tarpvalstybinius pajėgumus, skirtus Europos perdavimo infrastruktūrai integruoti. Kiekvienais metais jie reguliavimo institucijai turi pateikti dešimties metų tinklo plėtros planą, nurodydami svarbiausią infrastruktūrą, kurią reikia sukurti ar atnaujinti per kitus dešimt metų.
Skirstymas ir tiekimas
ES šalys turi paskirti skirstymo sistemos operatorius arba reikalauti, kad tai padarytų įmonės, kurioms nuosavybės teise priklauso skirstymo sistemos arba kurios yra atsakingos už šias sistemas.
Pagrindinė kiekvieno skirstymo sistemos operatoriaus pareiga yra:
Skirstymo sistemos operatorius turi būti teisiškai nepriklausomas nuo kitų veiklos rūšių, nesusijusių su skirstymu.
Prieigos prie sistemos organizavimas
ES šalys arba kompetentingos reguliavimo institucijos yra atsakingos už paskelbtais tarifais pagrįstos sistemos, suteikiančios trečiosioms šalims nediskriminacinę prieigą prie perdavimo ir skirstymo sistemų, organizavimą. Jos turi užtikrinti, kad reikalavimus atitinkantys vartotojai galėtų naudotis gavybos proceso vamzdynų tinklais. Jos taip pat turi apibrėžti naudojimosi saugyklomis ir dujų laikymo vamzdynuose paslaugomis (dujų laikymas jas suspaudžiant dujų perdavimo ir skirstymo sistemose) sąlygas.
Papildomos gamtinių dujų vidaus rinkos taisyklės
Direktyva (ES) 2019/692 siekiama šalinti gamtinių dujų vidaus rinkos sukūrimo kliūtis, kurios kyla dėl to, kad ES rinkos taisyklės netaikomos dujų perdavimo linijoms į trečiąsias valstybes ir iš jų. Šia direktyva daromais daliniais pakeitimais siekiama užtikrinti, kad dvi ar daugiau ES šalių jungiančioms dujų perdavimo linijoms taikomos taisyklės taip pat būtų taikomos ES esančioms dujų perdavimo linijoms į trečiąsias valstybes ir iš jų.
Direktyva taikoma nuo 2009 m. rugsėjo 3 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2011 m. kovo 3 d.
Šia direktyva 2011 m. kovo 3 d. panaikinta Direktyva 2003/55/EB.
Dviejuose 2007 m. Komisijos komunikatuose dėl dujų ir elektros vidaus rinkos perspektyvų bei dujų ir elektros energijos rinkų sektorių tyrimo buvo pabrėžta, kad vidaus rinkai taikomos taisyklės ir priemonės yra netinkamos, ir parodyta, kad reikia priimti naujas taisykles.
Daugiau informacijos žr.:
2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/73/EB dėl gamtinių dujų vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, panaikinanti Direktyvą 2003/55/EB (OL L 211, 2009 8 14, p. 94–136)
Paskesni Direktyvos 2009/73/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 713/2009, įsteigiantis Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūrą (OL L 211, 2009 8 14, p. 1–14)
Žr. konsoliduotą versiją.
Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui – Dujų ir elektros vidaus rinkos perspektyvos (KOM(2006) 841 galutinis, 2007 1 10)
Komisijos komunikatas – Europos dujų ir elektros energijos sektorių tyrimas pagal Reglamento (EB) Nr. 1/2003 17 straipsnį (galutinė ataskaita) (KOM(2006) 851 galutinis, 2007 1 10)
paskutinis atnaujinimas 17.05.2019