EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES ribojamosios priemonės atsižvelgiant į padėtį Sirijoje

ES ribojamosios priemonės atsižvelgiant į padėtį Sirijoje

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas 2013/255/BUSP dėl ribojamųjų priemonių Sirijai

Reglamentas (ES) Nr. 36/2012 dėl ribojamųjų priemonių, atsižvelgiant į padėtį Sirijoje

KOKS ŠIO SPRENDIMO IR ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šis sprendimas ir šis reglamentas yra Europos Sąjungos (ES) bendros užsienio ir saugumo politikos (BUSP) priemonių dalis, kuria skatinama siekti BUSP tikslų, suteikiant teisinį pagrindą ES sankcijoms dėl padėties Sirijoje.

Abu teisės aktai buvo kelis kartus iš dalies keičiami.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Prekybos prekėmis, paslaugomis ir technologijomis apribojimai

Sankcijos apima apribojimus su ES vykdomai prekybai prekėmis, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai gali būti naudojamos Sirijos gyventojų vidaus represijoms. Tarp jų yra:

  • draudimas iš Sirijos importuoti ginklus ir su jais susijusius reikmenis;
  • tam tikros įrangos, prekių ir technologijų, kurios gali būti naudojamos vidaus represijoms arba tokių produktų gamybai ar techninei priežiūrai, eksporto apribojimai;
  • reikalavimas ES valstybėms narėms tikrinti laivus ir orlaivius, jei yra pagrįstų priežasčių manyti, kad jie turi ginklų, su jais susijusių reikmenų ar įrangos, kuri gali būti naudojama vidaus represijoms;
  • draudimas eksportuoti įrangą, technologijas ar programinę įrangą, visų pirma skirtą naudoti interneto arba telefono ryšio tinklų stebėsenai ar perėmimui;
  • draudimas Sirijos finansų įstaigoms atidaryti naujus filialus ar patronuojamąsias įmones ES, steigti naujas bendras įmones arba užmegzti naujus korespondentinės bankininkystės santykius su ES bankais;
  • draudimas importuoti iš Sirijos žalią naftą ir naftos produktus bei draudimas tokiai veiklai teikti finansavimą, draudimo ir perdraudimo paslaugas;
  • draudimas investuoti į Sirijos naftos pramonę;
  • draudimas investuoti į įmones, statančias naujas jėgaines elektros energijos gamybai Sirijoje;
  • draudimas prekiauti Sirijos kultūros paveldui priklausančiomis vertybėmis, kurios buvo neteisėtai išvežtos iš Sirijos, siekiant palengvinti saugų šių vertybių grąžinimą;
  • draudimas prekiauti auksu, tauriaisiais metalais ir deimantais su Sirijos viešosiomis įstaigomis ir centriniu banku.

Turto įšaldymas ir draudimas keliauti

Šios sankcijos taip pat skirtos asmenims ir įmonėms, atsakingiems už Sirijos žmonių smurtines represijas, režimą remiantiems ar iš jo naudos gaunantiems asmenims ir su jais susijusiems asmenims bei įmonėms. Sprendimu ir reglamentu visų pirma nustatomi šie apribojimai:

  • daugiau nei 350 asmenų ir mažiausiai 90 subjektų turto įšaldymas ir draudimas keliauti. Kitaip įšaldytų lėšų ar ekonominių išteklių įšaldymas gali būti panaikintas esant tam tikroms sąlygoms, įskaitant:
  • Sirijos centrinio banko turto ES įšaldymas, uždraudžiant turėti lėšų ar ekonominių išteklių, tačiau leidžiant tęsti teisėtą prekybą laikantis griežtų sąlygų.

Sprendimo 2013/255/BUSP priede pateikiamas reguliariai keičiamas asmenų ir įmonių, kuriems taikomos šios priemonės, sąrašas.

ES strategija dėl Sirijos

2017 m., priimdama ES strategiją dėl Sirijos, Europos Sąjungos Taryba pareiškė, kad tol, kol tęsiamos represijos, ji toliau svarstys kitas ribojamąsias priemones režimą palaikantiems Sirijos asmenims ir subjektams. Strategijoje daugiausia dėmesio skiriama šešioms pagrindinėms sritims:

  • užbaigti karą vykdant tikrą politinį pereinamąjį procesą;
  • skatinti prasmingą ir įtraukų pereinamąjį procesą Sirijoje;
  • laiku, veiksmingai, efektyviai ir principingai tenkinti pažeidžiamiausių Sirijos gyventojų humanitarinius poreikius visoje šalyje, kad būtų išgelbėtos žmonių gyvybės;
  • skatinti demokratiją, žmogaus teises ir žodžio laisvę stiprinant Sirijos pilietinės visuomenės organizacijas;
  • skatinti atsakomybę už karo nusikaltimus siekiant sudaryti palankesnes sąlygas nacionaliniam susitaikymo procesui ir pereinamojo laikotarpio teisingumui;
  • remti Sirijos gyventojų ir Sirijos visuomenės atsparumo didinimą.

Sprendimo ir reglamento daliniai pakeitimai atsižvelgiant į 2023 m. vasario mėn. įvykusį žemės drebėjimą

ES teisės aktais, susijusiais su sankcijomis dėl padėties Sirijoje, nedraudžiama eksportuoti maisto produktų, vaistų ar medicininės įrangos į Siriją, taip pat nedraudžiama remti Sirijos sveikatos priežiūros sistemos. Be to, juose numatyta plati humanitarinė išimtis, kuria siekiama užtikrinti, kad humanitarinė pagalba būtų toliau teikiama bet kuriai šalies daliai. 2023 m. vasario mėn., įvykus galingam žemės drebėjimui, kuris paaštrino humanitarinę krizę, Taryba priėmė Sprendimo 2013/255/BUSP ir Reglamento (ES) Nr. 36/2012 pakeitimus, siekdama užtikrinti, kad pagalba Sirijos civiliams gyventojams būtų teikiama greitai. Taip buvo atsisakyta reikalavimo humanitarinėms organizacijoms prašyti išankstinio valstybių narių kompetentingų institucijų leidimo atlikti pervedimus arba teikti humanitariniais tikslais skirtas prekes ir paslaugas į sąrašą įtrauktiems asmenims ir subjektams. Iš pradžių išimtis buvo patvirtinta šešių mėnesių laikotarpiui, tačiau vėliau ji buvo kelis kartus pratęsta, pastarąjį kartą iš dalies keičiant Reglamentą (ES) 2023/2877 ir Sprendimą (BUSP) 2023/2876, kuriais išimties taikymas pratęstas iki 2024 m. birželio 1 d.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS SPRENDIMAS IR REGLAMENTAS?

  • Sprendimas taikomas nuo 2013 m. birželio 1 d.
  • Reglamentas taikomas nuo 2012 m. sausio 19 d. Juo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 442/2011.

KONTEKSTAS

2015 m. gruodžio mėn. Jungtinių Tautų Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją 2254 dėl Sirijos suverenumo, nepriklausomybės, vienybės ir teritorinio vientisumo. Remdamasi šia rezoliucija ir 2012 m. Ženevos komunikatu, ES toliau siekia rasti ilgalaikį ir patikimą politinį sprendimą dėl padėties šalyje.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2013 m. gegužės 31 d. Tarybos sprendimas 2013/255/BUSP dėl ribojamųjų priemonių Sirijai (OL L 147, 2013 6 1, p. 14–45)

Vėlesni Tarybos sprendimo 2013/255/BUSP daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2012 m. sausio 18 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 36/2012 dėl ribojamųjų priemonių, atsižvelgiant į padėtį Sirijoje, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 442/2011 (OL L 16, 2012 1 19, p. 1–32)

Žr. konsoliduotą versiją.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Bendras komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „ES strategijos dėl Sirijos elementai“ (JOIN(2017) 11 final, 2017 3 14)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai. IV antraštinė dalis – Ribojančios priemonės. 215 straipsnis (EB sutarties ex 301 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 144)

paskutinis atnaujinimas 27.05.2024

Top