Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C(2018)1081

KOMISIJOS DELEGUOTOJI DIREKTYVA (ES) .../… kuria, derinant prie mokslo ir technikos pažangos, iš dalies keičiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/65/ES III priedo nuostatos dėl išimties, kuria šviną leidžiama naudoti kermeto pagrindu pagamintų derinamųjų potenciometrų sudedamosiose dalyse

C/2018/1081 final

AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.DELEGUOTOJO AKTO BENDROSIOS APLINKYBĖS

Šia Komisijos deleguotąja direktyva, derinant prie technikos pažangos, dėl išimties taikymo švino naudojimui specialioms reikmėms iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/65/ES dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo (nauja redakcija) 1 (toliau – RoHS 2) III priedas.

RoHS 2 ribojamas tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimas elektros ir elektroninėje įrangoje, kaip numatyta jos 4 straipsnyje. Direktyva įsigaliojo 2011 m. liepos 21 d.

Ribojamų medžiagų sąrašas pateiktas RoHS 2 II priede. Švino, gyvsidabrio, kadmio, šešiavalenčio chromo, polibromintų bifenilų ir polibromintų difenileterių naudojimas jau ribojamas, o bis(2-etilheksil)ftalato (DEHP), benzilbutilftalato (BBP), dibutilftalato (DBP) ir diizobutilftalato (DIBP) naudojimo apribojimai bus taikomi nuo 2019 m. liepos 22 d. arba vėlesnės datos. RoHS 2 III ir IV prieduose išvardytos specialiosioms reikmėms skirtos elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) medžiagos ir komponentai, kuriems išimties tvarka netaikomas RoHS 2 4 straipsnio 1 dalyje nustatytas medžiagų naudojimo apribojimas.

5 straipsnyje yra nuostata dėl III ir IV priedų derinimo prie mokslo ir technikos pažangos (išimčių įtraukimas, atnaujinimas, keitimas ir išbraukimas). Remiantis 5 straipsnio 1 dalies a punktu, išimtys įtraukiamos į III ir IV priedus tik jei jų įtraukimas neturi neigiamos įtakos aplinkos ir sveikatos apsaugos lygiui, numatytam Reglamente (EB) Nr. 1907/2006 2 , ir įvykdoma bent viena iš toliau nurodytų sąlygų: jų eliminavimas, konstrukcijos pakeitimas arba pakeitimas medžiagomis arba sudedamosiomis dalimis, kurioms nereikia II priede nurodytų medžiagų, yra moksliškai arba techniškai neįmanomas; neužtikrintas pakaitalų patikimumas; bendras neigiamas poveikis aplinkai, sveikatai ir vartotojų saugai dėl pakeitimo galėtų būti didesnis negu bendras teigiamas poveikis aplinkai, sveikatai ir vartotojų saugai.

Be to, 5 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad Europos Komisija specialioms reikmėms skirtas EEĮ medžiagas ir komponentus į III ir IV priedų sąrašus įtraukia priimdama atskirus deleguotuosius aktus pagal 20 straipsnį. 5 straipsnio 3 dalyje ir V priede nustatyta paraiškų dėl išimties taikymo, atnaujinimo arba atšaukimo teikimo tvarka.

2.KONSULTACIJOS PRIEŠ PRIIMANT AKTĄ

Nuo RoHS 2 paskelbimo Komisija iš ekonominės veiklos vykdytojų pagal 5 straipsnio 3 dalies ir V priedo nuostatas gavo daug prašymų 3 taikyti naujas išimtis ir atnaujinti galiojančias išimtis.

Pagal dabar galiojančią III priedo 34 punkte nurodytą išimtį leidžiama naudoti šviną kermeto pagrindu pagamintų derinamųjų potenciometrų sudedamosiose dalyse. 2015 m. sausio mėn. Komisija gavo vieną šios išimties atnaujinimo paraišką. Nors 34 punkte nurodytos išimties galiojimo pabaigos data 1–7 ir 10 kategorijoms 4 buvo 2016 m. liepos 21 d., pagal RoHS (5 straipsnio 5 dalies antros pastraipos) reikalavimus ji toliau taikoma tol, kol Komisija priims sprendimą dėl prašymo atnaujinti išimtį.

Siekdama įvertinti paraišką dėl išimties taikymo, Komisija pradėjo tyrimą, kad atliktų reikiamą techninį ir mokslinį paraiškos vertinimą, įskaitant aštuonių savaičių trukmės atviras internetines konsultacijas 5 dėl paraiškos su suinteresuotosiomis šalimis. Per konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis gauti du atsiliepimai.

Galutinė ataskaita, kurioje pateiktas paraiškos vertinimas, paskelbta 6 , apie tai pranešta suinteresuotosioms šalims.

Po to Komisija konsultavosi su valstybių narių pagal RoHS 2 priimamų deleguotųjų aktų ekspertų grupe 2016 m. gruodžio 15 d. posėdyje, kuriame pranešimus skaitė ir pareiškėjų bei labiausiai suinteresuotų subjektų atstovai. Ekspertai pritarė Komisijos pateiktam projektui, nors didžioji dauguma narių nedalyvavo arba nuomonės nepareiškė. Pagal Geresnio reglamentavimo gaires deleguotosios direktyvos projektas keturias savaites buvo skelbiamas Geresnio reglamentavimo portale siekiant gauti visuomenės atsiliepimų. Gautos dvi pastabos, abiejose pritariama akto projektui. Atlikti visi pagal 5 straipsnio 3–7 dalis būtini su medžiagų ribojimo išimtimis susiję veiksmai. Dėl didelio tuo pačiu metu pateiktų išimčių taikymo prašymų skaičiaus ir susijusių administracinių reikalavimų Komisijos sprendimo procedūroje pagal 5 straipsnio 5 dalį laikytasi alternatyvių terminų. Tarybai ir Europos Parlamentui apie visus veiksmus pranešta.

Galutinėje ataskaitoje ypač pabrėžta toliau pateikiama techninė informacija ir vertinimas:

Derinamieji potenciometrai – keičiamieji varžai. Juose grandinės varžai keisti naudojamas slankiklis. Jie naudojami įvairiuose gaminiuose, pvz., garso ir vaizdo įrangoje, ryšio įrangoje, žaisluose ir matavimo įtaisuose, elektriniuose namų apyvokos prietaisuose. Juose švino esama kaip švino oksido varžinėje pastoje – jis yra pastos rišamoji medžiaga.

Šiuo metu patikimų bešvinių alternatyvų nėra, todėl pakeisti šviną vis dar moksliškai ir techniškai neįmanoma.

1–7 ir 10 kategorijų vertinimo rezultatai rodo, kad su III priedo 34 įrašu susijęs prašymas taikyti išimtį atitinka bent vieną iš 5 straipsnio 1 dalies a punkte nurodytų atitinkamų kriterijų. Kadangi atitinkamoms reikmėms pakankamai patikimų alternatyvų šiuo metu rinkoje nėra ir mažai tikėtina, kad jų netrukus atsiras, pagrįsta nustatyti galiojimo laikotarpį iki 2021 m. liepos 21 d.; kadangi patikimų pakaitalų kol kas nėra, neigiamo socialinio ar ekonominio poveikio dėl pakeitimo per šį laikotarpį nesitikima. Nesitikima ir neigiamo poveikio inovacijoms dėl numatyto galiojimo laikotarpio. Kitoms nei 1–7 ir 10 kategorijoms esama išimtis lieka galioti 5 straipsnio 2 dalyje nustatytą laikotarpį. Taikant konkrečią išimtį nebus susilpninta Reglamente (EB) Nr. 1907/2006 (REACH) numatyta aplinkos ir sveikatos apsauga, kaip numatyta Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnyje.

3.DELEGUOTOJO AKTO TEISINIAI ASPEKTAI

Deleguotąja direktyva daroma 4 straipsnio 1 dalyje nustatytų apribojimų išimtis, kuri turi būti įrašyta į Direktyvos 2011/65/ES III priedą ir kuria leidžiama naudoti šviną specialioms reikmėms.

Priemonė – deleguotoji direktyva, kaip numatyta Direktyvoje 2011/65/ES, visų pirma atitinkanti taikomus jos 5 straipsnio 1 dalies a punkto reikalavimus.

Siūlomos deleguotosios direktyvos tikslas – laikantis RoHS 2 nuostatų bei sąlygų ir joje nustatyta tvarka priderinant III ir IV priedus prie mokslo ir technikos pažangos, prisidėti prie žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugos ir priderinti nuostatas prie elektros ir elektroninės įrangos vidaus rinkos veikimo, leidžiant draudžiamas medžiagas naudoti specialioms reikmėms.

Pagal proporcingumo principą šia priemone neviršijama to, kas būtina nurodytam tikslui pasiekti.

Pasiūlymas ES biudžetui poveikio neturi.

KOMISIJOS DELEGUOTOJI DIREKTYVA (ES) .../…

2018 02 27

kuria, derinant prie mokslo ir technikos pažangos, iš dalies keičiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/65/ES III priedo nuostatos dėl išimties, kuria šviną leidžiama naudoti kermeto pagrindu pagamintų derinamųjų potenciometrų sudedamosiose dalyse

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2011 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2011/65/ES dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo 7 , ypač į jos 5 straipsnio 1 dalies a punktą,

kadangi:

(1)    Direktyvoje 2011/65/ES reikalaujama, kad valstybės narės užtikrintų, kad rinkai teikiamoje elektros ir elektroninėje įrangoje nebūtų švino;

(2)    pagal Direktyvos 2011/65/ES III priedo 34 punkte nurodytą išimtį iki 2016 m. liepos 21 d. šviną buvo leidžiama naudoti kermeto pagrindu pagamintų potenciometrų sudedamosiose dalyse. Komisija prašymą atnaujinti šią išimtį 1–7 ir 10 kategorijoms gavo iki 2015 m. sausio 21 d., kaip numatyta Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnio 5 dalyje;

(3)    derinamieji potenciometrai – keičiamieji varžai. Juose grandinės varžai keisti naudojamas slankiklis. Jie naudojami įvairiuose gaminiuose, pvz., garso ir vaizdo įrangoje, ryšio įrangoje, žaisluose ir matavimo įtaisuose, elektriniuose namų apyvokos prietaisuose. Juose švino esama kaip švino oksido varžinėje pastoje, kurioje jis yra rišamoji medžiaga;

(4)    šiuo metu patikimų bešvinių alternatyvų nėra, todėl pakeisti šviną vis dar moksliškai ir techniškai neįmanoma;

(5)    kadangi atitinkamoms 1–7 ir 10 kategorijų reikmėms pakankamai patikimų alternatyvų šiuo metu rinkoje nėra ir mažai tikėtina, kad jų netrukus atsiras, pagrįsta nustatyti atnaujintos išimties galiojimo laikotarpį iki 2021 m. liepos 21 d. Kitoms nei 1–7 ir 10 kategorijoms esama išimtis lieka galioti Direktyvos 2011/65/ES 5 straipsnio 2 dalies antroje pastraipoje nustatytą laikotarpį;

(6)    todėl Direktyva 2011/65/ES turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeista,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Direktyvos 2011/65/ES III priedas iš dalies keičiamas pagal šios direktyvos priedą.

2 straipsnis

1.Valstybės narės ne vėliau kaip [paskutinė 12-to mėnesio po šios direktyvos įsigaliojimo diena] priima ir paskelbia įstatymus ir kitus teisės aktus, būtinus, kad būtų laikomasi šios direktyvos. Jos nedelsdamos pateikia Komisijai tų teisės aktų nuostatų tekstą.

Tas nuostatas jos taiko nuo [paskutinė 12-to mėnesio po šios direktyvos įsigaliojimo diena + 1 diena].

Valstybės narės, priimdamos tas nuostatas, daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai skelbiant. Nuorodos darymo tvarką nustato valstybės narės.

2.Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės aktų pagrindinių nuostatų tekstus.

3 straipsnis

Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną po jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

4 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje 2018 02 27

   Komisijos vardu

   Pirmininkas
   Jean-Claude JUNCKER

(1)    OL L 174, 2011 7 1, p. 88.
(2)    OL L 396, 2006 12 30, p. 1.
(3)    Sąrašas pateikiamas adresu http://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm.
(4)    Šios kategorijos yra: 1. Stambūs namų apyvokos prietaisai; 2. Smulkūs namų apyvokos prietaisai; 3. Informacinės technologijos ir telekomunikacijų įranga; 4. Vartotojų įranga; 5. Apšvietimo įranga; 6. Elektriniai ir elektroniniai įrankiai; 7. Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga; 10. Automatiniai daiktų išdavimo aparatai. Elektros ir elektroninės įrangos kategorijų sąrašas pateiktas RoHS 2 I priede.
(5)     Konsultacijų laikotarpis : 2015 m. rugpjūčio 21 d. – 2015 m. spalio 16 d.
(6)

    https://bookshop.europa.eu/en/assistance-to-the-commission-on-technological-socio-economic-and-cost-benefit-assessment-related-to-exemptions-from-the-substance-restrictions-in-electrical-and-electronic-equipment-pbKH0416554/.  

(7)    OL L 174, 2011 7 1, p. 88.
Top

PRIEDAS

Direktyvos 2011/65/ES III priedo 34 punktas pakeičiamas taip:

„34

Švinas, esantis kermeto pagrindu pagamintų derinamųjų potenciometrų sudedamosiose dalyse

Taikoma visoms kategorijoms; nustoja galioti:

2021 m. liepos 21 d. – 1–7 ir 10 kategorijoms;

2021 m. liepos 21 d. – 8 ir 9 kategorijoms, išskyrus in vitro diagnostikos medicinos prietaisus ir pramoninius stebėjimo ir kontrolės prietaisus;

2023 m. liepos 21 d. – 8 kategorijos in vitro diagnostikos medicinos prietaisams;

2024 m. liepos 21 d. – 9 kategorijos pramoniniams stebėjimo ir kontrolės prietaisams ir 11 kategorijai.“

Top