EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES taisyklės dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų

ES taisyklės dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Europos rinkų infrastruktūros reglamentu (dar vadinamu ERIR) nustatomos taisyklės dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių* sutarčių, pagrindinių sandorio šalių* ir sandorių duomenų saugyklų* pagal G20 įsipareigojimus, dėl kurių susitarta 2009 m. rugsėjo mėn. Pitsburge, Jungtinėse Valstijose.
  • ERIR siekiama sumažinti sisteminę riziką, didinti ne biržos finansinių priemonių rinkos skaidrumą ir išsaugoti finansinį stabilumą.
  • ERIR buvo keletą kartų iš dalies pakeistas, o paskutinį kartą – Reglamentu (ES) 2022/2554, Skaitmeninės veiklos atsparumo aktu (vadinamuoju SVAA), kuriuo siekiama užtikrinti, kad finansų sektorius galėtų išlikti atsparus rimtiems veiklos sutrikimams (žr. santrauką).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Siekiant padidinti skaidrumą, ERIR nustatoma, kad visa informacija apie visas Europos išvestinių finansinių priemonių sutartis turi būti pranešama sandorių duomenų saugykloms ir prieinama priežiūros institucijoms, įskaitant Europos vertybinių popierių ir rinkų instituciją (EVPRI).
  • Siekiant sumažinti sandorio šalies kredito riziką* ERIR išdėstomi griežti organizaciniai, verslo etikos ir rizikos ribojimo reikalavimai pagrindinėms sandorio šalims. Standartinių išvestinių finansinių priemonių sutarčių tarpuskaitą turėtų atlikti pagrindinės sandorio šalys (žr. tarpuskaitą* pavyzdys).
  • Siekiant sustiprinti Europos Sąjungos (ES) finansų sektoriaus skaitmeninės veiklos atsparumą, Reglamentu, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2022/2554, nustatomi pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų tinklo ir informacinių sistemų atsparumo reikalavimai, siekiant užtikrinti, kad jos galėtų atlaikyti visų rūšių su IRT susijusius sutrikimus ir grėsmes, reaguoti į juos ir atsigauti po jų.
  • Siekiant sumažinti veiklos riziką* ne biržos išvestinių finansinių priemonių sutarčių, kurioms netaikoma centrinė tarpuskaita, atžvilgiu, ERIR nustatoma, kad sandorio šalys turi taikyti griežtas procedūras siekdamos patvirtinti sutarčių sąlygas, anksti nustatyti ir išspręsti ginčus bei pagal rinkos vertę* kasdien koreguoti vykdomų sutarčių vertę. Be to, sandorio šalys turi keistis įkaitu ir užtikrinti, kad jos turi pakankamą kapitalą suvaldyti rizikai, kurios nedengia įkaitas.
  • Tarpuskaitos ir ataskaitų teikimo prievolės taikomos įmonėms, turinčioms didelių ne biržos išvestinių finansinių priemonių akcijų:
    • finansų įmonėms, pavyzdžiui, bankams ir draudimo bendrovėms;
    • ne finansų įmonėms, pavyzdžiui, energetikos įmonėms ir oro linijoms.

Išimtys

  • Įvykdžius tam tikras sąlygas, centrinės tarpuskaitos, ataskaitų teikimo ir maržų reikalavimų, nustatomų ne biržos išvestinėms finansinėms priemonėms, prievolės netaikomos grupės vidaus sandoriams.
  • Išimtys laikinai taikomos pensijų sistemos įstaigoms, kadangi dar neparengtas tinkamas sprendimas, leidžiantis pensijų sistemos įstaigoms dalyvauti centrinės tarpuskaitos procedūrose.
  • ERIR netaikomas ir tam tikroms viešosioms ir tarptautinėms institucijoms (kartu su leidimu netaikyti ataskaitų teikimo prievolės tam tikroms institucijoms).
  • Tam tikromis aplinkybėmis tarpuskaitos prievolė gali būti laikinai netaikoma tam tikroms ne biržos išvestinių finansinių priemonių sutartims arba tam tikroms sandorio šalims.

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos atsakomybės

  • EVPRI yra atsakinga už sutarčių, kurioms turėtų būti taikoma tarpuskaitos prievolė, t. y. kurios yra standartizuotos ir privalo būti patvirtintos pagrindinių sandorio šalių, nustatymą.
  • EVPRI atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant tolimesnį ES harmonizavimą ir bendradarbiavimą tarp ES valstybių narių institucijų, kurios yra atsakingos už ES pagrindinių sandorio šalių priežiūrą.
  • EVPRI yra atsakinga pripažinti ES nepriklausančių šalių pagrindines sandorio šalis, kurios siūlo tarpuskaitos paslaugas ES, ir prižiūri ES nepriklausančių šalių pagrindines sandorio šalis, kurios yra svarbios sistemai užtikrinant ES arba vienos ar daugiau ES valstybių finansinį stabilumą (2 lygio pagrindinės sandorio šalys).
  • EVPRI taip pat prižiūri sandorių duomenų saugyklas.
  • Iš dalies keičiančiame Reglamente (ES) 2022/2554 reikalaujama, kad EVPRI parengtų techninių reguliavimo standartų projektus, kuriuose būtų nurodytas būtiniausias veiklos tęstinumo politikos ir veiklos atkūrimo plano, išskyrus IRT veiklos tęstinumo politiką ir veiklos atkūrimo planus, turinys ir reikalavimai.

Kompetencijos

  • ERIR nustato šių institucijų kompetencijas:
    • nacionalinių kompetentingų institucijų, priežiūros kolegijų ir EVPRI – suteikiant leidimus ir prižiūrint pagrindines sandorio šalis ES;
    • EVPRI, ES nepriklausančių šalių pagrindinių sandorio šalių kolegijų ir ES valiutas išduodančių bankų – pripažįstant ES nepriklausančių šalių pagrindines sandorio šalis ir vykdant 2 lygio pagrindinių sandorio šalių atitikties ERIR priežiūrą.
  • Europos Komisija priėmė kelis deleguotuosius reglamentus, įskaitant techninius standartus, kurie yra paremti EVPRI projektais ir kurie papildys šio reglamento sąlygas. EVPRI parengti techniniai standartai apima įvairias temas, tokias kaip:
    • kapitalo reikalavimai pagrindinėms sandorio šalims;
    • minimalūs duomenys, pateikiami sandorių duomenų saugykloms;
    • institucijų priežiūros ataskaitos apie atitiktį likvidumo užtikrinimo reikalavimui.
  • EVPRI taip pat gali priimti deleguotuosius reglamentus, kurie apima įvairius aspektus, įskaitant:
    • institucijų, kurioms netaikomas reglamentas, sąrašų pakeitimus;
    • vienkartinių ir reguliariai mokamų baudų skyrimo tvarkos taisykles;
    • priemones, skirtas iš dalies pakeisti II priedą, siekiant atsižvelgti į pokyčius finansinėse rinkose;
    • išsamesnę informaciją apie mokesčių rūšis, už ką jie turi būti mokami, tų mokesčių dydžius ir jų mokėjimo tvarką.
  • EVPRI taip pat priėmė įgyvendinimo sprendimus dėl kelių aspektų, tokių kaip pagrindinių sandorio šalių reguliavimo režimų kai kuriose ES nepriklausančiose šalyse „lygiavertiškumas“.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis sprendimas taikomas nuo 2012 m. rugpjūčio 16 d.

KONTEKSTAS

Derybos dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių paprastai vyksta privačiai. Su jomis susijusi informacija yra prieinama tik sandorio šalims, todėl sunku nustatyti jų rizikos pobūdį ir dydį.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Ne biržos išvestinė finansinė priemonė. Išvestinė finansinė priemonė – tai finansinė sutartis dėl su ja susijusios pagrindinės finansinės priemonės, tokios kaip turtas, indeksas arba palūkanų norma, būsimos vertės ar būklės. Ne biržos išvestinė finansinė priemonė yra išvestinė finansinė priemonė, kuria neprekiaujama biržoje ar lygiavertėje ES nepriklausančios šalies rinkoje, tačiau dėl jos privačiai tariasi dvi sandorio šalys, pavyzdžiui, bankas ir gamintojas.
Pagrindinė sandorio šalis. Juridinis asmuo, kuris užima dviejų sandorio šalių tarpininko padėtį ir veikia kaip pirkėjas iš visų pardavėjų ir pardavėjas visiems pirkėjams. Pagrindinės sandorio šalies tikslas yra valdyti riziką, kai viena sandorio šalis negali laiku atlikti mokėjimų ir neįvykdo savo įsipareigojimų.
Sandorių duomenų saugykla. Duomenų centras, kuriam pateikiama informacija apie išvestinių finansinių priemonių sandorius. Sandorių duomenų saugyklos yra komercinės įmonės. Yra pasaulinių sandorių duomenų saugyklų ne biržos išvestinėms finansinėms priemonėms, susijusioms su kreditu, palūkanų normomis ir akciniu kapitalu (ypatinga išvestinių finansinių priemonių, kaip antai pasirinkimo arba ateities sandorių, klasė).
Sandorio šalies kredito rizika. Rizika, kad sandorio šalis, t. y. kita sandorio šalis, neįvykdys savo įsipareigojimų.
Tarpuskaita. Tai yra bet kokia veikla nuo įsipareigojimo vykdyti sandorį iki sandorio įvykdymo.
Veiklos rizika. Nuostolių rizika, atsiradusi dėl netinkamų ar nepavykusių vidaus procesų arba išorės įvykių, pavyzdžiui, sukčiavimo, žmogaus klaidos, terorizmo.
Rinkos vertės metodas. Tai reiškia, kad turtui priskiriama vertė, tapati tokio turto esamai rinkos vertei arba vertei, apskaičiuotai pagal susijusio standartizuoto turto, kuris turi rinką, vertę.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2012 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 648/2012 dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų (OL L 201, 2012 7 27, p. 1–59).

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 648/2012 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2022 m. gruodžio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2022/2554 dėl skaitmeninės veiklos atsparumo finansų sektoriuje, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (EB) Nr. 1060/2009, (ES) Nr. 648/2012, (ES) Nr. 600/2014, (ES) Nr. 909/2014 ir (ES) 2016/1011 (OL L 333, 2022 12 27, p. 1–79).

paskutinis atnaujinimas 25.10.2023

Top