Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Koncentracijų tarp įmonių kontrolė

Koncentracijų tarp įmonių kontrolė

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 139/2004 – koncentracijų tarp įmonių kontrolė (Susijungimų reglamentas)

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Juo nustatomos ES taisyklės, susijusios su koncentracijomis*, kai dvi ar daugiau įmonių yra susiejamos susijungimu ar įsigijimu.
  • Tai reiškia, kad apie ES įvykusį susijungimą nereikia pranešti kelioms ES konkurencijos institucijoms; remiamasi subsidiarumo principu, pagal kurį susijungimą tikrina teisminė institucija, kuri gali geriausiai tai padaryti.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šis reglamentas taikomas visai ES mastu veikiančiai koncentracijai*.

Pranešimo procedūra

  • Paprastai šalis arba šalys, kurios po koncentracijos įgis kontrolę, turi apie tai pranešti Europos Komisijai prieš įvykdydamos koncentraciją.
  • Reglamentu taip pat leidžiama pranešti prieš sudarant privalomą susitarimą, nes tokiu būdu lengviau koordinuoti veiklą su kitomis jurisdikcijomis atliekant susijungimų tyrimus. Ši procedūra, vadinama išankstiniu pranešimu, leidžia konkrečioms įmonėms ar asmenims informuoti Komisiją, pateikiant argumentuotą pareiškimą, prieš pranešant apie koncentraciją. Todėl šalys gali parodyti Komisijai, kad siūlomas susijungimas, nors po jo įvyksta koncentracija tarptautiniu mastu, daro poveikį konkurencijai vienoje ES šalies rinkoje.
  • Jei atitinkama ES šalis per 15 darbo dienų nuo pareiškimo gavimo nepareiškia, kad nesutinka perduoti svarstyti klausimo, Komisija per 25 darbo dienas nuo pareiškimo gavimo turi perduoti visą šį klausimą ar jo dalį tos ES šalies kompetentingoms institucijoms svarstyti, kad ši valstybė galėtų taikyti savo nacionalinės konkurencijos teisės aktus.
  • Ta pati procedūra taikoma, kai asmuo ar įmonė pageidauja atkreipti Komisijos dėmesį į tarpvalstybinį poveikį, kurį ne ES mastu veikiantis susijungimas galėtų daryti Europos lygiu.

Procedūrų pradžia: Komisija

Gavusi pranešimą Komisija turi nuspręsti, ar:

  • pradėti procedūrą;
  • atlikti tyrimą ir
  • skirti baudas.

Pirma, ji priima sprendimą, ar koncentracija:

  • patenka į šio reglamento taikymo sritį;
  • yra suderinama su bendrąja rinka;
  • kelia rimtų abejonių dėl jos suderinamumo.

ES mastu veikianti koncentracija teoriškai negali būti įgyvendinta nei prieš pranešimą, nei po 3 savaičių po pranešimo. Tačiau, jei koncentracija jau įvykdyta ir buvo paskelbta nesuderinama su bendrąja rinka, Komisija gali pareikalauti konkrečių įmonių nutraukti koncentraciją arba grįžti į pradinę padėtį, kai koncentracija dar nebuvo vykdoma.

Be to, Komisija gali priimti laikinąsias priemones, jei nustato, kad koncentracija, apie kurią pranešta, nors ir patenka į šio reglamento taikymo sritį, nesukelia rimtų abejonių dėl suderinamumo su bendrąja rinka, arba reikia tik paprasto pakeitimo, kad ji atitiktų bendrąją rinką.

Užtikrindama atitiktį šiam reglamentui Komisija gali skirti:

  • baudas, neviršijančias 1 % bendros konkrečios įmonės apyvartos, jei ji pateikia neteisingą, nepilną arba klaidinančią informaciją arba nepateikia informacijos per nustatytą terminą. Ji taip pat gali nustatyti baudas, kai pažeidžiamos patikrinimo metu uždėtos plombos. Ji gali skirti baudas, neviršijančias 10 % bendros konkrečios įmonės apyvartos, kai ji kai tyčia arba dėl neatsargumo nepraneša apie koncentraciją iki jos vykdymo pradžios, vykdo koncentraciją pažeisdama reglamentą arba nesilaiko Komisijos sprendimo, arba
  • delspinigius, neviršijančius 5 % konkrečios įmonės vidutinės bendros dienos apyvartos už kiekvieną uždelstą darbo dieną skaičiuojant nuo Komisijos sprendime dėl informacijos, patikrinimo ir pan. numatytos datos.

Komisija turi pasitarti su Patariamuoju komitetu, kurį sudaro ES šalių institucijų atstovai, prieš priimdama sprendimą dėl suderinamumo, nesuderinamumo ar baudų arba delspinigių skyrimo. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas gali panaikinti, sumažinti arba padidinti skirtas baudas arba delspinigius.

Perdavimo procedūra: Komisija ir ES šalių kompetentingos institucijos

Kadangi anksčiau apyvartos ir „3+“ kriterijai buvo taikomi nustatant koncentraciją, darančią tarpvalstybinį poveikį (t. y. išimtinė ES kompetencija, kai ne mažiau kaip trys ES šalys prašo perduoti klausimą), Reglamentu (EB) Nr. 139/2004 nustatomas trečias kriterijus perduodant klausimą kompetentingoms ES šalių institucijoms.

  • ES šalis gali per 15 darbo dienų nuo pranešimo nuorašo gavimo dienos savo iniciatyva arba Komisijos kvietimu pareikšti, kad koncentracija kelia didelę grėsmę konkurencijai jos rinkoje. Produkto ar paslaugų rinka turi turėti visus atskiros rinkos požymius, tačiau negali užimti didelės bendrosios rinkos dalies.
  • Komisija per 65 darbo dienas po pranešimo apie koncentraciją turi nuspręsti, ar ji pati nagrinės šį klausimą pagal reglamentą, ar perduos visą arba dalį klausimo kompetentingoms ES šalies institucijoms; jei Komisija nepriima sprendimo, laikoma, kad klausimas buvo perduotas atitinkamai ES šaliai.
  • Be to, ES šalys gali prašyti Komisijos ištirti, ar koncentracija, nors ji nėra veikianti ES mastu, labai trukdo konkurencijai tarp ES šalių ir gali turėti reikšmingą poveikį konkurencijai jų teritorijoje. Tuomet Komisija turi informuoti ES šalių kompetentingas institucijas ir konkrečias įmones, nustatydama 15 darbo dienų laikotarpį, per kurį bet kuri kita ES šalis gali prisidėti prie pradinio prašymo. Jei per 10 darbo dienų Komisija nepriima sprendimo perduoti ar neperduoti klausimo, laikoma, kad ji priėmė sprendimą remdamasi prašymu.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2004 m. gegužės 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Koncentracija: „koncentracija“ vykdoma, kai atsiranda ilgalaikių kontrolės pokyčių dėl:
  • dviejų arba daugiau anksčiau savarankiškų įmonių arba jų dalių susijungimo;
  • įsigijimo, kai įmonę įsigijo vienas arba daugiau asmenų (kurie jau kontroliuoja bent vieną įmonę), arba kai įmonę įsigijo viena ar daugiau įmonių, tiesiogiai arba netiesiogiai kontroliuojančių vieną arba daugiau kitų įmonių.

Keli sandoriai, susieti vienas su kitu arba glaudžiai susiję tarpusavyje, laikomi viena koncentracija.

ES mastu veikianti koncentracija: koncentracija veikia „ES mastu“, kai:
  • visų konkrečių įmonių bendra pasaulinė apyvarta viršija 5 milijardus eurų ir
  • kiekvienos iš bent dviejų konkrečių įmonių bendra apyvarta ES mastu viršija 250 milijonų eurų, išskyrus atvejus, kai kiekvienos įmonės apyvarta vienoje ir toje pačioje ES šalyje yra ne mažesnė kaip du trečdaliai jos bendrosios apyvartos ES mastu.

Net jei nėra pasiektos minėtos ribos, koncentracija gali veikti ES mastu, kai:

  • visų konkrečių įmonių bendra pasaulinė apyvarta viršija 2,5 milijardo eurų;
  • kiekvienoje iš bent trijų ES šalių, bendra visų konkrečių įmonių apyvarta viršija 100 milijonų eurų;
  • kiekvienoje iš bent trijų ES šalių, kiekvienos iš bent dviejų konkrečių įmonių bendra apyvarta viršija 25 milijonus eurų ir
  • kiekvienos iš bent dviejų konkrečių įmonių bendra apyvarta ES mastu viršija 100 milijonų eurų, išskyrus atvejus, kai kiekvienos įmonės apyvarta vienoje ir toje pačioje ES šalyje yra ne mažesnė kaip du trečdaliai jos bendrosios apyvartos ES mastu.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2004 m. sausio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 139/2004 dėl koncentracijų tarp įmonių kontrolės (EB Susijungimų reglamentas) (OL L 24, 2004 1 29, p. 1–22) Tekstas iš naujo paskelbtas klaidų ištaisyme (OL L 305, 2015 11 21, p. 51)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos pranešimas dėl supaprastintos tam tikrų koncentracijų nagrinėjimo pagal Tarybos reglamentą (EB) Nr. 139/2004 procedūros (OL C 366, 2013 12 14, p. 5–9)

Komisijos pranešimo dėl supaprastintos tam tikrų koncentracijų nagrinėjimo pagal Tarybos reglamentą (EB) Nr. 139/2004 procedūros klaidų ištaisymas (OL C 11, 2014 1 15, p. 6)

paskutinis atnaujinimas 08.01.2019

Top