Paskolų viešajam sektoriui priemonė pagal Teisingos pertvarkos mechanizmą
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Reglamentas (ES) 2021/1229 dėl paskolų viešajam sektoriui priemonės pagal Teisingos pertvarkos mechanizmą
KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?
Šiuo reglamentu nustatoma paskolų viešajam sektoriui priemonė (PVSP), kuria siekiama remti Europos Sąjungos (ES) regionus, susiduriančius su rimtais socialiniais, ekonominiais ir aplinkosaugos iššūkiais, kylančiais dėl ES perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
- Pasitelkiant viešojo sektoriaus investicijas PVSP siekiama spręsti socialinius, užimtumo, ekonominius iššūkius ir iššūkius aplinkos srityje, susijusius su pertvarkos procesu siekiant ES 2030 m. klimato srities ir energetikos tikslų ir neutralaus poveikio klimatui ES ne vėliau kaip iki 2050 m. uždavinio, remiantis Paryžiaus susitarimu (žr. santrauką).
- Tai yra Teisingos pertvarkos mechanizmo trečiasis ramstis. Be jo taip pat yra Teisingos pertvarkos fondas ir programa „InvestEU“.
- Šis fondas yra svarbi Europos žaliojo kurso (žr. santrauką) dalis.
Tikslas
Konkretus PVSP tikslas – padidinti viešojo sektoriaus investicijas į tvarius investicinius projektus, kuriais tenkinami atitinkamų teritorijų vystymosi poreikiai, tačiau kurie negali sukurti pakankamus pajamų srautus savo investicinėms sąnaudoms padengti.
Biudžetas ir finansavimas
- Pagal PVSP projektams bus teikiamos Europos Komisijos skirtos dotacijos ir Europos investicijų banko (EIB) lengvatinės paskolos.
- Tikimasi, kad PVSP pritrauks 18,5 mlrd. eurų investicijų.
- ES dotacijų forma bus skirta apie 1,5 mlrd. eurų, iš kurių 250 mln. eurų bus skirta iš ES biudžeto (einamosiomis kainomis) pagal 2021–2027 m. daugiametę finansinę programą.
- EIB paskolomis gali būti dar skirta iki 10 mlrd. eurų.
- Tam tikromis sąlygomis priemone taip pat gali naudotis finansavimo partneriai*, išskyrus EIB.
Atitiktis reikalavimams
Projektai turi atitikti tam tikrus kriterijus:
- projektais turi būti daromas išmatuojamas poveikis ir iš jų, kai tinkama, turi būti matyti rezultatų rodikliai reaguojant į socialinius, ekonominius iššūkius ir iššūkius aplinkos srityje, kylančius dėl pertvarkos siekiant ES su klimato kaita susijusios pertvarkos tikslų;
- projektai turi būti naudingi teritoriniame teisingos pertvarkos plane nurodytoms teritorijoms, net jei jie įgyvendinami ne tose teritorijose;
- projektais turi būti remiamos tvarios investicijos, atitinkančios atitinkamų teritorijų vystymosi poreikius šiose srityse:
- atsinaujinančiosios energijos bei žaliojo ir tvaraus judumo, įskaitant žaliojo vandenilio skatinimą ir veiksmingus centralizuoto šilumos tiekimo tinklus,
- viešųjų mokslinių tyrimų,
- skaitmeninimo,
- aplinkos infrastruktūros pažangaus atliekų tvarkymo ir vandentvarkos kontekste,
- tvariosios energijos, energijos vartojimo efektyvumo ir integracijos priemonių, įskaitant pastatų renovaciją ir pertvarkymą,
- miestų atnaujinimo ir regeneracijos,
- perėjimo prie žiedinės ekonomikos,
- dirvožemio savybių bei ekosistemos atkūrimo ir deaktyvavimo, atsižvelgiant į principą „teršėjas moka“,
- biologinės įvairovės,
- kvalifikacijos kėlimo ir perkvalifikavimo, mokymo ir socialinės infrastruktūros, įskaitant priežiūros infrastruktūrą ir socialinį būstą,
- investicijų į kitus sektorius, kurie taip pat galėtų būti remiami, jei jie atitinka patvirtintus teritorinius teisingos pertvarkos planus;
- projektais nėra remiama veikla, kuri nėra remiama pagal Reglamento (ES) 2021/1056, kuriuo įsteigiamas Teisingos pertvarkos fondas, 9 straipsnį.
Priežiūra
- Reglamentu nustatomos priemonės programavimo, stebėsenos, vertinimo ir kontrolės taisyklės.
- Priemonė įgyvendinama pagal darbo programas, į kurias įtraukiami skyrimo kriterijai, pagal kuriuos vertinamas projektų aktualumas, poveikis ir kokybė. Tais atvejais, kai prašomas finansavimas viršija turimas lėšas, pirmenybė teikiama projektams:
- kuriuos propaguoja mažiau išsivysčiusiuose regionuose esantys paramos gavėjai;
- kuriais tiesiogiai prisidedama prie ES 2030 m. klimato srities ir energetikos tikslų ir neutralaus poveikio klimatui ES ne vėliau kaip 2050 m. uždavinio siekimo;
- kuriuos propaguoja paramos gavėjai, priėmę dekarbonizacijos planus.
- Paskolų viešajam sektoriui priemonės valdymas pavestas Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomajai įstaigai.
- Teritoriniuose teisingos pertvarkos planuose bus aprašyti sektoriai ir sritys, kurie galėtų būti remiami pagal paskolų viešajam sektoriui priemonę.
- Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba priemonės tarpinį vertinimą atliks iki 2025 m. birželio 30 d.
NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?
Reglamentas taikomas nuo 2021 m. rugpjūčio 19 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Finansavimo partneriai. EIB, kitos tarptautinės finansų įstaigos, nacionaliniai skatinamojo finansavimo bankai ir finansų įstaigos, įskaitant privačias finansines institucijas, su kuriais Komisija pasirašo administracinį susitarimą bendradarbiauti pagal priemonę.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2021 m. liepos 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1229 dėl paskolų viešajam sektoriui priemonės pagal Teisingos pertvarkos mechanizmą (OL L 274, 2021 7 30, p. 1–19).
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2021 m. birželio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1060, kuriuo nustatomos bendros Europos regioninės plėtros fondo, „Europos socialinio fondo +“, Sanglaudos fondo, Teisingos pertvarkos fondo ir Europos jūrų reikalų, žvejybos ir akvakultūros fondo nuostatos ir šių fondų bei Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo, Vidaus saugumo fondo ir Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonės taisyklės (OL L 231, 2021 6 30, p. 159–706).
2021 m. birželio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1056, kuriuo įsteigiamas Teisingos pertvarkos fondas (OL L 231, 2021 6 30, p. 1–20).
Vėlesni Reglamento (ES) 2021/1056 pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
2021 m. kovo 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/523, kuriuo nustatoma programa „InvestEU“ ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2015/1017 (OL L 107, 2021 3 26, p. 30–89).
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos žaliasis kursas“ (COM(2019) 640 final, 2019 12 11).
paskutinis atnaujinimas 31.03.2022