EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos socialinis fondas + – ESF+ (2021–2027 m.)

„Europos socialinis fondas +“ – ESF+ (2021–2027 m.)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2021/1057, kuriuo nustatomas „Europos socialinis fondas +“ (ESF+)

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu įsteigiamas „Europos socialinis fondas +“ (ESF+) ir nustatomi fondo tikslai, jo 2021–2027 m. biudžetas, įgyvendinimo būdai, Europos Sąjungos (ES) finansavimo formos ir tokio finansavimo teikimo taisyklės.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

ESF+ sujungia buvusį Europos socialinį fondą, Jaunimo užimtumo iniciatyvą, Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondą ir ES užimtumo ir socialinių inovacijų programą.

Kryptys

ESF+ sudaro dvi kryptys:

  • pasidalijamojo valdymo* kryptis;
  • užimtumo ir socialinių inovacijų (EaSI) kryptis, kurioje taikomas tiesioginis* ir netiesioginis valdymas*.

Tikslai

ESF+ turi du bendruosius tikslus:

  • padėti ES valstybėms narėms ir regionams pasiekti aukštą užimtumo lygį, užtikrinti sąžiningą socialinę apsaugą ir turėti kvalifikuotus ir atsparius darbuotojus, pasirengusius ateities darbo rinkai, ir įtraukias bei darnias visuomenes, siekiančias panaikinti skurdą ir įgyvendinti Europos socialinių teisių ramsčio principus;
  • remti ir papildyti valstybių narių politiką ir teikti jai pridėtinės vertės, kad būtų užtikrintos lygios galimybės, vienodos galimybės įsidarbinti, sąžiningos ir kokybiškos darbo sąlygos, socialinė apsauga ir įtrauktis.

Prioritetinės sritys

ESF+ daugiausia dėmesio bus skiriama šioms prioritetinėms sritims:

  • remti jaunimą, kurį ypač paveikė COVID-19 pandemijos sukelta socialinė ir ekonominė krizė, suteikiant jiems išteklių, kad jie galėtų įgyti kvalifikaciją, kokybišką darbą ir tobulinti savo išsilavinimą bei įgūdžius;
  • padėti vaikams, kuriems reikia pagalbos, skiriant išteklius tiksliniams veiksmams, kuriais siekiama kovoti su vaikų skurdu ir remti labiausiai pažeidžiamus visuomenės narius, nukentėjusius dėl darbo vietos praradimo ir pajamų sumažėjimo, įskaitant maisto produktų ir pagrindinės materialinės pagalbos teikimą labiausiai skurstantiems asmenims;
  • vykdyti žmonių perkvalifikavimą ir kvalifikacijos kėlimą pereinant prie žaliosios ir skaitmeninės ekonomikos bei gerinti švietimo ir mokymo sistemų kokybę;
  • skatinti lyčių lygybę, lygias galimybes ir nediskriminavimą;
  • stiprinti socialinių partnerių ir pilietinės visuomenės organizacijų gebėjimus;
  • skatinti socialines inovacijas visoje ES bendradarbiaujant tarptautiniu mastu;
  • teikti tiesioginę paramą socialinėms inovacijoms pagal EaSI kryptį.

Išteklių paskirstymas

Reglamente numatomi tam tikri minimalūs reikalavimai, taikomi valstybėms narėms skirstant ESF+ pasidalijamojo valdymo išteklius:

  • ne mažiau kaip 25 % skiriama socialinei įtraukčiai skatinti;
  • ne mažiau kaip 3 % skiriama labiausiai skurstantiems asmenims remti;
  • valstybės narės, kurių vidutinis vaikų, kuriems gresia skurdas arba socialinė atskirtis, lygis 2017–2019 m. viršijo ES vidurkį, skiria bent 5 % savo išteklių kovai su vaikų skurdu;
  • valstybės narės, kurių vidutinis 15–29 m. nedirbančių ir nesimokančių jaunuolių lygis 2017–2019 m. viršijo ES vidurkį, skiria bent 12,5 % savo išteklių tiksliniams veiksmams ir struktūrinėms reformoms, kuriais remiamas jaunimo užimtumas, profesinis mokymas ir rengimas, visų pirma pameistrystė, ir perėjimas iš švietimo sistemos į darbo rinką, reintegracija į švietimo ar mokymo sistemas ir antros galimybės mokytis suteikimas, visų pirma įgyvendinant Jaunimo garantijų iniciatyvą.

Biudžetas ir valdymas

  • ESF+ 2021–2027 m. biudžetas yra beveik 88 mlrd. eurų (2018 m. kainomis).
  • Didžioji dalis ESF+ finansavimo (87,3 mlrd. eurų 2018 m. kainomis) skiriama pagal pasidalijamojo valdymo kryptį su valstybėmis narėmis. ESF+ valdymo institucijos kiekvienoje šalyje skirs lėšas atitinkamiems projektams, kuriuos vykdo įvairios viešosios ir privačiosios organizacijos.
  • Europos Komisija tiesiogiai valdo mažesnę dalį (apie 676 mln. eurų 2018 m. kainomis) pagal EaSI kryptį.
  • Siekiant paspartinti novatoriškų sprendimų perkėlimą ir palengvinti jų plėtojimą, tarptautiniam bendradarbiavimui skirta 175 mln. eurų.
  • Bendros ES fondų valdymo taisyklės, taikomos visiems sanglaudos politikos fondams, išdėstytos Reglamente (ES) 2021/1060 (žr. santrauką).

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas iš dalies taikomas EaSI krypčiai nuo 2021 m. sausio 1 d., o visiškai – nuo 2021 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Pasidalijamasis valdymas: ES paveda valstybėms narėms įgyvendinti programas nacionaliniu arba regioniniu lygmeniu. Valstybių narių administracijos (nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis) pasirenka, kuriuos projektus finansuoti, ir yra atsakingos už jų kasdienį valdymą. Valstybė narė visų pirma atsakinga už valdymo ir kontrolės sistemos sukūrimą bei pažeidimų prevenciją, nustatymą ir ištaisymą. Bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, Komisija užtikrina, kad projektai būtų sėkmingai užbaigti, o lėšos – tinkamai panaudotos.
Tiesioginis valdymas: Europos Komisija skelbia kvietimus teikti paraiškas dėl dotacijų projektams skyrimo ir kvietimus teikti paraiškas dėl paslaugų ir (arba) tiekimo sutarčių sudarymo.
Netiesioginis valdymas: Europos Komisija pasirenka vadovaujančiąją instituciją, kuri jos vardu valdo atitinkamą projektą.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2021 m. birželio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1057, kuriuo nustatomas „Europos socialinis fondas +“ (ESF+) ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1296/2013 (OL L 231, 2021 6 30, p. 21–59)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2021 m. birželio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/1060, kuriuo nustatomos bendros Europos regioninės plėtros fondo, „Europos socialinio fondo +“, Sanglaudos fondo, Teisingos pertvarkos fondo ir Europos jūrų reikalų, žvejybos ir akvakultūros fondo nuostatos ir šių fondų bei Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo, Vidaus saugumo fondo ir Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonės taisyklės (OL L 231, 2021 6 30, p. 159–706)

paskutinis atnaujinimas 04.08.2021

Top