Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES matavimo vienetai

ES matavimo vienetai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 80/181/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su matavimo vienetais, suderinimo

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Išvardyti ir apibrėžti įteisintuosius matavimo vienetus, kurie turi būti naudojami dydžiui išreikšti Europos Sąjungoje (ES). Nurodyti, kad metrinės sistemos vienetai / Tarptautinė vienetų sistema (SI vienetai)* taikomi ES.

Direktyva 80/181/EEB buvo kelis kartus iš dalies pakeista. Paskutinis pakeitimas buvo atliktas priimant Komisijos direktyvą (ES) 2019/1258, kuria siekiant suderinimo su technikos pažanga buvo iš dalies pakeistas pagrindinių SI vienetų priedas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

SI vienetai yra privalomi ES ekonominiais, visuomenės sveikatos, visuomenės saugumo arba administraciniais tikslais.

SI vienetai yra tarptautinių rezoliucijų, kurias priėmė Generalinė svarsčių ir matų konferencija (CGPM), prie kurios prisijungė visos ES valstybės narės, objektas.

Direktyvos prieduose, įskaitant toliau nurodytus, išvardyti ir apibrėžti leistini ir privalomi matavimo vienetai.

  • Pagrindiniai SI vienetai
    • Laikas: sekundė (s).
    • Ilgis: metras (m).
    • Masė: kilogramas (kg).
    • Elektros srovės stipris: amperas (A).
    • Termodinaminė temperatūra: kelvinas (K).
    • Medžiagos kiekis: molis (mol).
    • Šviesos stipris: kandela (cd).
  • Daugiau kaip 20 išvestinių SI vienetų pavadinimų ir simbolių (pvz., dažnis: hercas (Hz), jėga: niutonas (N), elektrinė varža: omas (Ω)).
  • Priešdėliai, skirti dešimtainiams kartotiniams ir dešimtainiams daliniams nurodyti (pvz., kilo: 103 ir k, mili: 10-3 ir m).
  • Vienetai, leidžiami tik specializuotose srityse (pvz., optinių sistemų laužiamoji geba: dioptrija, brangakmenių masė: metrinis karatas).
  • Sudėtiniai vienetai.

Matavimo vienetai yra pagrįsti natūraliomis konstantomis, leidžiančiomis tiksliai atlikti net labai mažų kiekių matavimus. Dėl to jie gali būti naudojami ne tik kasdienėje veikloje, bet taip pat didelio tikslumo reikalaujančiose veiklose, tokiose kaip mokslinai tyrimai ar pažangių technologijų taikymas.

Išimtys: Ši direktyva neturi įtakos oro, jūrų ir geležinkelio transporto srityse vartojamiems vienetams, kaip nurodyta tarptautinėse sutartyse, privalomose ES ar ES šalims.

Leidžiančios nukrypti nuostatos taikomos tik Airijoje ir tik tam tikromis sąlygomis:

  • mylia, jardas, pėda ir colis gali toliau būti naudojami kelių eismo ženkluose bei atstumo ir greičio matavimui;
  • pintos gali toliau būti naudojamos parduodant pieną daugkartinio naudojimo talpyklose ir pilstomą alų bei sidrą;
  • Trojos uncijos gali toliau būti naudojamos tauriesiems metalams.

Papildomosios nuorodos

Direktyva suteikia teisę naudoti papildomąsias nuorodas (dydžio vertės, išreikštos direktyvoje nenurodytais matavimo vienetais). Tačiau jos negali būti naudojamos vienos; jos gali būti naudojamos tik su direktyvoje nurodytais SI vienetais ir pastarieji turi vyrauti.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 1981 m. spalio 1 d.; ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip iki 1981 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Tarptautinė vienetų sistema (SI): fizinių matavimo vienetų sistema, kurią sudaro metras, kilogramas, sekundė, amperas, kelvinas, kandela ir molis kartu su priešdėliais, skirtais nurodyti daugybą ar dalybą iš skaičiaus 10. Tai šiuolaikinė metrinės sistemos forma ir vienintelė oficiali matavimo vienetų sistema beveik visose pasaulio šalyse.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

1979 m. gruodžio 20 d. Tarybos direktyva 80/181/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su matavimo vienetais, suderinimo ir Direktyvos 71/354/EEB panaikinimo (OL L 39, 1980 02 15, p. 40–50)

Vėlesni Direktyvos 80/181/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 03.02.2021

Top