Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bonos susitarimas sprendžiant Šiaurės jūros taršos nafta ir kitomis kenksmingomis medžiagomis, įskaitant laivybos sukeliamą oro taršą, klausimus

Bonos susitarimas sprendžiant Šiaurės jūros taršos nafta ir kitomis kenksmingomis medžiagomis, įskaitant laivybos sukeliamą oro taršą, klausimus

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Susitarimas dėl bendradarbiavimo sprendžiant Šiaurės jūros taršos nafta ir kitomis kenksmingomis medžiagomis klausimus (Bonos susitarimas)

Sprendimas 84/358/EEB dėl Bonos susitarimo sudarymo

Sprendimas (ES) 2021/176 dėl Bonos susitarimo pakeitimų, susijusių su to susitarimo taikymo srities išplėtimu ir Ispanijos prisijungimu prie to susitarimo, sudarymo

KOKS ŠIO SUSITARIMO IR ŠIŲ SPRENDIMŲ TIKSLAS?

  • Šiuo susitarimu sukuriama susitariančiųjų šalių bendradarbiavimo sistema kovojant su Šiaurės jūros tarša nafta ir kitomis kenksmingomis medžiagomis.
  • Sprendimu 84/358/EEB susitarimas sudaromas Europos ekonominės bendrijos (dabartinės ES) vardu.
  • 2019 m. susitariančiosios šalys pritarė Ispanijos prisijungimui ir susitarimo taikymo srities išplėtimui apimant oro taršą iš laivų, kaip numatyta Tarptautinės jūrų organizacijos Tarptautinės konvencijos dėl teršimo iš laivų prevencijos (MARPOL konvencija) VI priede. Sprendimu (ES) 2021/176 ES patvirtina susitarimo pakeitimus dėl taikymo srities išplėtimo ir Ispanijos prisijungimo.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Susitariančiosios šalys

Bonos susitarimo, kuris paskutinį kartą keistas 2021 m., šalys yra Belgijos, Danijos, Prancūzijos, Vokietijos, Airijos, Nyderlandų, Norvegijos, Ispanijos, Švedijos ir Jungtinės Karalystės vyriausybės ir Europos Sąjunga.

Jūros regionai, kuriems taikomas susitarimas

Susitarimas yra susijęs su Didžiąja Šiaurės jūra ir jos prieigomis – vienu judriausių jūros regionų pasaulyje. Prie susitarimo prisijungus Ispanijai, susitarimas taikomas jūros regionui, kurį sudaro:

  • Šiaurės jūra tiesiai į pietus nuo 61° 0' 00,00" šiaurės platumos;
  • Skagerakas, kurio pietinė riba nustatoma į rytus nuo Sko iškyšulio 57° 44' 43,00" šiaurės platumos;
  • Biskajos įlanka, kurios pietinę ir vakarinę ribas žymi šio susitarimo priedo I dalyje nurodyta linija;
  • kiti vandenys, apimantys Airijos jūrą, Keltų jūrą, Melino jūrą, Didįjį Minčą, Mažąjį Minčą, Norvegijos jūros dalį, Šiaurės rytų Atlanto regiono dalis, kurių vakarinę ir šiaurinę ribas žymi šio susitarimo priedo II dalyje nurodyta linija.

Taikymo sritis

Remiantis 1969 m. pasirašytu susitarimu, kuris buvo taikomas taršai išsiliejus žaliai naftai, 1984 m. Bonos susitarimas taip pat apėmė kitų kenksmingų medžiagų, teršiančių ar galinčių teršti jūrą, išsiliejimui Šiaurės jūros regione.

2019 m. susitariančiosios šalys nusprendė iš dalies pakeisti susitarimą, kad jis apimtų bendradarbiavimą priežiūros srityje, atsižvelgiant į MARPOL konvencijos VI priedo reikalavimus. VI priede nustatomos griežtesnės jūrinio kuro, naudojamo sieros dioksido išskyrimo kontrolės rajonuose (tarp kurių yra ir Šiaurės jūra), ribinės sieros kiekio vertės. Direktyva (ES) 2016/802 dėl sieros kiekio sumažinimo tam tikrose skystojo kuro rūšyse į ES teisę įtraukiami pagrindiniai tarptautinės teisės pakeitimai, kuriais siekiama užkirsti kelią oro taršai iš laivų (žr. santrauką).

Darbo sritys

Susitariančiosios šalys susitaria:

  • aktyviai bendradarbiauti tarpusavyje;
  • kartu rengti ir nustatyti gaires dėl bendrų veiksmų praktinių, veiklos ir techninių aspektų;
  • dalytis informacija apie:
    • savo nacionalinę organizaciją, sprendžiančią šiame susitarime minimos taršos klausimus,
    • kompetentingą instituciją, atsakingą už pranešimų apie tokią taršą priėmimą ir išsiuntimą bei sprendžiančią klausimus, susijusius su savitarpio pagalbos priemonėmis,
    • savo nacionalines priemones, skirtas išvengti šios taršos arba spręsti su ja susijusius klausimus, kurios gali būti panaudotos tarptautinei pagalbai,
    • naujus būdus išvengti šios taršos ir naujas veiksmingas šios problemos sprendimo priemones,
    • stambius šios taršos įvykius, dėl kurių yra tekę imtis priemonių.

Pranešimas apie incidentus ir savitarpio pagalba

  • Susitariančiosios šalys susitaria pranešti viena kitai, jei sužino apie avariją arba naftos ar kitos kenksmingos medžiagos, galinčios kelti rimtą pavojų kitos susitariančiosios šalies pakrantei ar su ja susijusiems interesams, buvimą Šiaurės jūros regione. Kartu jos nustato tipinę pranešimo apie taršą formą.
  • Šalis, susidūrusi su taršos įvykiu, gali prašyti kitų šalių pagalbos. Paprastai pagalbos prašanti susitariančioji šalis atlygina jai padėjusioms šalims visų veiksmų išlaidas.

Įgyvendinimas

Susitariančiosios šalys įgyvendina susitarimą:

  • prižiūrėdamos savo atsakomybės zonas, kad apsaugotų jas nuo jūros taršos pavojaus, įskaitant stebėjimo iš oro ir palydovinės stebėsenos koordinavimą;
  • įspėdamos viena kitą apie tokius pavojus;
  • patvirtindamos bendrus veiklos metodus, kad galėtų pasikliauti vienos kitomis, siekdamos užtikrinti būtinus prevencijos ir valymo standartus;
  • teikdamos paramą viena kitai (kai jos prašoma) vykdant reagavimo operacijas;
  • dalydamosi mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros rezultatais;
  • vykdydamos bendras pratybas.

Biudžetas ir sekretoriatas

Kiekviena susitariančioji šalis padengia 2,5 % metinių susitarimo išlaidų, o išlaidų likutis paskirstomas susitariančiosioms šalims (išskyrus ES) proporcingai jų bendrajam nacionaliniam produktui.

Susitarimo sekretoriatas yra Londone.

ĮSIGALIOJIMO DATA

1984 m. Bonos susitarimas įsigaliojo 1984 m. birželio 28 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Susitarimas dėl bendradarbiavimo sprendžiant Šiaurės jūros taršos nafta ir kitomis kenksmingomis medžiagomis klausimus (Bonos susitarimas) (OL L 188, 1984 7 16, p. 9–16)

1984 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimas 84/358/EEB dėl Susitarimo dėl bendradarbiavimo sprendžiant Šiaurės jūros taršos nafta ir kitomis kenksmingomis medžiagomis klausimus sudarymo (OL L 188, 1984 7 16, p. 7–8)

2021 m. vasario 5 d. Tarybos sprendimas (ES) 2021/176 dėl Susitarimo dėl bendradarbiavimo sprendžiant Šiaurės jūros taršos nafta ir kitomis kenksmingomis medžiagomis klausimus (Bonos susitarimo) pakeitimų, susijusių su to Susitarimo taikymo srities išplėtimu ir Ispanijos Karalystės prisijungimu prie to Susitarimo, sudarymo (OL L 54, 2021 2 16, p. 1–2)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2016 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/802 dėl sieros kiekio sumažinimo tam tikrose skystojo kuro rūšyse (OL L 132, 2016 5 21, p. 58–78)

paskutinis atnaujinimas 26.04.2021

Top