Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Abipusio pripažinimo susitarimai

Abipusio pripažinimo susitarimai

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKOS PATEIKIAMOS:

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 207 straipsnis

SESV 218 straipsnis

KOKS ŠIŲ SESV 207 IR 218 STRAIPSNIŲ IR ABIPUSIO PRIPAŽINIMO SUSITARIMŲ TIKSLAS?

SESV 207 straipsniu sukuriamas ES prekybos politikos teisinis pagrindas ir nustatomos procedūros, kurių reikia laikytis priimant sprendimus dėl įvairių prekybos aspektų.

SESV 218 straipsniu nustatomos derybų vedimo su trečiosiomis šalimis ES taisyklės. Šis straipsnis taikomas ES ir vienos ar kelių ES nepriklausančių šalių ar tarptautinių organizacijų deryboms.

Šie straipsniai suteikia Europos Komisijai teisinį pagrindą derėtis dėl tarptautinės prekybos susitarimų, gavus Tarybos derybinius nurodymus.

Abipusio pripažinimo susitarimais* siekiama skatinti prekybą prekėmis tarp ES ir ES nepriklausančių šalių pašalinant technines kliūtis ir užtikrinant lengvesnę prieigą prie atitikties vertinimo. Pagal dvišalius vyriausybių susitarimus importuojanti valstybė pripažįsta konkrečių pramonės gaminių atitikties vertinimų*, kuriuos atlieka eksportuojančių valstybių paskirtosios atitikties vertinimo įstaigos, rezultatus, patvirtinančius atitiktį importuojančios valstybės reikalavimams.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Abipusio pripažinimo susitarimais (APS):

  • ES įmonėms suteikiama galimybė savo gaminius, kurie turi atitikti importuojančios valstybės reikalavimus, patikrinti ir sertifikuoti ES paskirtosiose atitikties vertinimo įstaigose ir juos eksportuoti į ES nepriklausančias šalis, papildomai netikrinant jų importuojančiose valstybėse, o ES nepriklausančių šalių įmonėms ir paskirtosioms atitikties vertinimo įstaigoms suteikiama tokia pati galimybė eksportuojant jų gaminius į ES šalis;
  • nustatomos abipusio atitikties vertinimo rezultatų pripažinimo sąlygos;
  • nurodomos įgaliotosios laboratorijos, tikrinimo įstaigos ir įvairios atitikties vertinimo įstaigos*;
  • įsteigiamas jungtinis komitetas, kuriame bus sprendžiami visi dėl susitarimų iškilę klausimai.

ES yra pasirašiusi APS su šiomis valstybėmis:

KONTEKSTAS

Savo 1989 m. gruodžio 21 d. rezoliucijoje ES vyriausybės susitarė dėl APS principų. 1992 m. rugsėjo 21 d. jos įgaliojo Komisiją ES vardu derėtis dėl abipusio pripažinimo susitarimų su tam tikromis ES nepriklausančiomis šalimis.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Abipusio pripažinimo susitarimas: tarptautinis susitarimas, kuriuo dvi ar daugiau šalių pripažįsta viena kitos atitikties vertinimo rezultatus.
Atitikties vertinimas: procedūra, kurios metu gaminys, prieš jį pateikiant į rinką, yra išbandomas, patikrinamas ir patvirtinamas, siekiant užtikrinti, kad jis atitiktų atitinkamų teisės aktų reikalavimus.
Atitikties vertinimo įstaigos: jos vertina, ar gaminys atitinka atitinkamus norminius ar teisės aktų reikalavimus. Tai gali būti valstybinės įstaigos, nacionaliniai standartų institutai, prekybos asociacijos, vartotojų organizacijos ir privačiosios ar valstybinės bendrovės.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai, II antraštinė dalis – Bendra prekybos politika. 207 straipsnis (ES sutarties ex 133 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 140–141)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Penktoji dalis – Sąjungos išorės veiksmai, V antraštinė dalis – Tarptautiniai susitarimai. 218 straipsnis (EB sutarties ex 300 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 144–146)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

1989 m. gruodžio 21 d. Tarybos rezoliucija dėl visuotinio požiūrio į atitikties įvertinimą (OL C 10, 1990 1 16, p. 1–2)

paskutinis atnaujinimas 07.12.2018

Top