Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Geografinis blokavimas: klientų diskriminavimo problemos sprendimas

Geografinis blokavimas: klientų diskriminavimo problemos sprendimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2018/302 dėl nepagrįsto geografinio blokavimo ir kitų formų diskriminavimo dėl klientų pilietybės, gyvenamosios vietos arba įsisteigimo vietos vidaus rinkoje problemos sprendimo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Juo siekiama užtikrinti tinkamą Europos Sąjungos (ES) vidaus rinkos veikimą užkertant kelią nepagrįstam geografiniam blokavimui* ir kitų formų diskriminavimui, pagrįstam, tiesiogiai arba netiesiogiai, klientų pilietybe, gyvenamąja vieta arba įsisteigimo vieta, sudarant sandorius ES elektroninės ir neelektroninės prekybos srityje.
  • Šiuo reglamentu verslininkai nėra įpareigojami teikti paslaugas tarpvalstybiniu mastu (jei verslininkas dar neteikia tokios paslaugos) arba suderinti kainas.
  • Tačiau juo draudžiama diskriminuoti ES klientus, siekiančius prieigos prie prekių ir paslaugų, pagal klientų pilietybę, gyvenamąją vietą arba įsisteigimo vietą, jei klientas iš užsienio sutinka laikytis šalyje taikomų sąlygų (t. y. teisė pirkti kaip vietiniam gyventojui).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Reglamentas netaikomas:

  • ES valstybių narių išimtinai vidaus atvejams;
  • kitoms paslaugoms, kaip antai finansinėms, vaizdo ir garso, transporto, sveikatos priežiūros ir socialinėms paslaugoms, atsižvelgiant į ES Paslaugų direktyvos taikymo sritį.

Reglamentas netaikomas autorių teisėmis apsaugoto turinio teikimo paslaugoms (pavyzdžiui, muzikos transliavimo paslaugoms, elektroninėms knygoms, programinei įrangai ir vaizdo žaidimams), tačiau šios nuostatos bus peržiūrimos, kai reglamentas bus įvertintas.

Prieiga prie elektroninių sąsajų

Reglamentu draudžiama blokuoti prieigą prie svetainių ir nukreipti klientą kitu maršrutu be jo išankstinio sutikimo.

Net jei klientas sutinka būti nukreiptas kitur, aplankyta pradinė versija turi likti prieinama.

Jei blokavimas, prieigos ribojimas arba nukreipimas kitur yra pagrįstas Sąjungos teise arba nacionaline teise, kuri atitinka ES teisę, verslininkai klientams turi pateikti išsamų paaiškinimą.

Prieigos prie prekių ar paslaugų sąlygos

Apibrėžtos trys konkrečios aplinkybės, kada verslininkai negali taikyti skirtingų bendrųjų prieigos prie prekių ar paslaugų sąlygų dėl priežasčių, susijusių su kliento pilietybe, gyvenamąja vieta ar įsisteigimo vieta, nebent jie turi laikytis ES teisės arba nacionalinės teisės, atitinkančios ES teisę:

  • prekių, pristatomų į verslininko aptarnaujamą teritoriją (ar kliento pasirinktą teritoriją), pardavimas;
  • elektroninėmis priemonėmis teikiamų paslaugų pardavimas;
  • paslaugų, teikiamų konkrečioje vietoje, pardavimas.

Mokėjimo priemonės

Verslininkai gali nuspręsti, kokias mokėjimo priemones ir kokių prekės ženklų korteles jie priims. Tačiau jiems neleidžiama diskriminuoti atsižvelgiant į mokėjimo priemones arba į prekės ženklą dėl priežasčių, susijusių su:

  • klientų pilietybe, gyvenamąja vieta arba įsisteigimo vieta;
  • mokėjimo sąskaitos buvimo vieta;
  • mokėjimo paslaugų teikėjo įsisteigimo vieta;
  • mokėjimo priemonių išdavimo vieta.

Laikoma, kad verslininkai diskriminuoja, jei jie atsisako priimti mokėjimą, kai:

  • mokėjimo operacija atliekama vykdant elektroninę operaciją kredito pervedimu, tiesioginiu debetu arba kortele grindžiama mokėjimo priemone, kurių mokėjimo prekės ženklas ir kategorija yra tie patys;
  • mokėjimo operacijos vykdomos valiuta, kurią priima verslininkas, ir
  • įvykdomi autentiškumo patvirtinimo reikalavimai.

Tačiau verslininkai gali reikalauti mokesčio už kortele grindžiamą mokėjimą, už kurį taikomi tarpbankiniai mokesčiai* nereglamentuojami ES nuostatomis dėl mokesčių už kortele grindžiamus mokėjimus.

Ryšys su konkurencijos teise ir pasyviu pardavimu

Apskritai, reglamentas nedaro poveikio konkurencijos taisyklėms, pirmiausia Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 101 ir 102 straipsniams.

Susitarimai dėl aktyvaus pardavimo* reglamentuojami ES taisyklėmis dėl išimčių, taikomų vertikaliesiems tiekimo ir platinimo susitarimams. Tačiau geografinio blokavimo reglamentas taikomas pasyviam pardavimui*: negalima sudaryti ribojančio susitarimo su tiekėju, kuriuo reikalaujama, kad vykdydamas tokius pardavimus verslininkas klientus iš kitų ES valstybių narių vertintų skirtingai tokiu būdu, kuris draudžiamas reglamentu, ir į tokį susitarimą nereikia atsižvelgti.

Peržiūra

Europos Komisija iki 2020 m. kovo mėn. pateiks šio reglamento taikymo vertinimo ataskaitą ir po to teiks ją kas penkerius metus. Pirmojoje ataskaitoje bus nagrinėjamas klausimas, ar galima išplėsti reglamento taikymo sritį.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2018 m. gruodžio 3 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Geografinis blokavimas: verslininkų taikoma diskriminacinė praktika, kai jie nesuteikia pirkėjams internetu prieigos prie produktų ar paslaugų, siūlomų svetainėje, kuri yra kitoje šalyje, ir neleidžia jiems įsigyti tų produktų ar paslaugų, pavyzdžiui, blokuodami prieigą prie svetainių klientams iš užsienio; nesuteikdami galimybės klientams iš užsienio užbaigti užsakymą, įsigyti prekes arba paslaugas.
Tarpbankiniai mokesčiai: mokesčiai, kuriuos kortelės turėtojo bankas taiko mažmenininko bankui kiekvieną kartą, kai vartotojas už pirkinį atsiskaito mokėjimo kortele.
Aktyvus pardavimas: pardavimai vykdant išskirtinio platinimo susitarimus, kai aktyviai kreipiamasi į atskirus klientus kito platintojo išskirtinėje teritorijoje.
Pasyvus pardavimas: pardavimai tenkinant pavienių klientų iniciatyva pateiktus prašymus teritorijoje, kurioje verslininkas nevykdo veiklos.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2018 m. vasario 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/302 dėl nepagrįsto geografinio blokavimo ir kitų formų diskriminavimo dėl klientų pilietybės, gyvenamosios vietos arba įsisteigimo vietos vidaus rinkoje problemos sprendimo, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (EB) Nr. 2006/2004 ir (ES) 2017/2394 ir Direktyva 2009/22/EB (OL L 60I, 2018 3 2, p. 1–15)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2006 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/123/EB dėl paslaugų vidaus rinkoje (OL L 376, 2006 12 27, p. 36–68)

2010 m. balandžio 20 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 330/2010 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 101 straipsnio 3 dalies taikymo vertikaliųjų susitarimų ir suderintų veiksmų rūšims (OL L 102, 2010 4 23, p. 1–7)

2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/751 dėl tarpbankinių mokesčių už kortele grindžiamas mokėjimo operacijas (OL L 123, 2015 5 19, p. 1–15)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis: Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – VII antraštinė dalis – Konkurencijos, mokesčių ir teisės aktų derinimo bendrosios taisyklės – 1 skyrius: Konkurencijos taisyklės – 1 skirsnis: Įmonėms taikomos taisyklės – 101 straipsnis (EB sutarties ex 81 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 88–89)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija – Trečioji dalis: Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai – VII antraštinė dalis – Konkurencijos, mokesčių ir teisės aktų derinimo bendrosios taisyklės – 1 skyrius: Konkurencijos taisyklės – 1 skirsnis: Įmonėms taikomos taisyklės – 102 straipsnis (EB sutarties ex 82 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 89)

paskutinis atnaujinimas 16.10.2018

Top