ES ir Čilės susitarimas dėl prekybos ekologiškais produktais
DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKOS PATEIKIAMOS:
Sprendimas (ES) 2017/436 dėl ES ir Čilės susitarimo dėl prekybos ekologiškais produktais pasirašymo
Sprendimas (ES) 2017/2307 dėl ES ir Čilės susitarimo dėl prekybos ekologiškais produktais sudarymo
ES ir Čilės susitarimas dėl prekybos ekologiškais produktais
KOKS ŠIO SUSITARIMO IR ŠIŲ SPRENDIMŲ TIKSLAS?
- Šiuo susitarimu siekiama skatinti ES ir Čilės prekybą ekologiškais žemės ūkio produktais bei maisto produktais ir suteikti postūmį ES ekologiškų produktų sektoriui. Jame aprašoma bendradarbiavimo, keitimosi informacija ir ginčų sprendimo tvarka prekybos ekologiškais produktais srityje. ES pagamintus ekologiškus maisto produktus, kuriems taikomas susitarimas, Čilėje galima parduoti be papildomų patikrinimų. Tokia pati tvarka taikoma ir kai kuriems Čilės ekologiškiems produktams ES.
- Sprendimu (ES) 2017/436 pažymimas susitarimo pasirašymas, o Sprendimu (ES) 2017/2307 susitarimas patvirtinamas ES vardu.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Lygiavertiškumas
- Ekologiškų produktų gamybos ir su ja susijusių kontrolės sistemų atžvilgiu ES ir Čilė pripažįsta viena kitos įstatymų ir kitų teisės aktų, taip pat tikrinimo ir sertifikavimo sistemų lygiavertiškumą (gebėjimą pasiekti tuos pačius tikslus).
- Atitinkami produktai yra išvardyti susitarimo prieduose. Šis susitarimas taikomas ES produktams, pavyzdžiui:
- neperdirbtiems augalininkystės produktams;
- gyviems gyvūnams;
- neperdirbtiems gyvūniniams produktams (įskaitant medų);
- akvakultūros produktams ir jūriniams vandens augalams;
- maistui ir pašarams skirtiems perdirbtiems žemės ūkio produktams (įskaitant vyną);
- augalų dauginamajai medžiagai*;
- auginimui skirtoms sėkloms.
- Produktų, kuriems taikomas šis susitarimas, sąrašų keitimus ES vardu tvirtina Europos Komisija, pasikonsultavusi su Čile ir ES šalimis.
Importas ir eksportas
Kiekviena šalis priima prieduose išvardytus produktus iš kitos šalies, laikydamasi šių sąlygų:
- į ES importuojami produktai turi atitikti Čilės įstatymus ir kitus teisės aktus, išvardytus IV priede, ir prie jų turi būti pridedamas patikrinimo sertifikatas, kaip nustatyta Reglamente (EB) Nr. 1235/2008, įgyvendinimo akte dėl ekologiškų produktų importo iš trečiųjų (ES nepriklausančių) šalių;
- į Čilę importuojami produktai turi atitikti ES įstatymus ir kitus teisės aktus, išvardytus III priede, ir prie jų turi būti pridedamas atitinkamos Čilės ar ES institucijos išduotas pažymėjimas, kaip nustatyta Čilės nacionalinės žemės ūkio ir gyvulininkystės direkcijos taisyklėse.
Ženklinimas
- Produktai turi atitikti teisinius importuojančios šalies ženklinimo reikalavimus ir gali būti ženklinami ES ekologiniu logotipu, Čilės ekologiniu logotipu arba šiais abiem logotipais. Ekologiniai logotipai, kuriuos ES ir Čilė šiuo metu naudoja savo produktams, taip pat saugomi.
- Šalys susitaria nepiktnaudžiauti ženklinimo terminais, įskaitant tokius darinius kaip „bio“ ir „eko“.
Informacija, ataskaitos ir valdymas
- Šalys keičiasi metinėmis ataskaitomis apie susitarimo taikymą, įskaitant:
- informaciją apie ekologiškų produktų, eksportuotų pagal susitarimą, rūšis ir kiekius;
- kompetentingų institucijų vykdomos stebėsenos ir priežiūros veiklą, gautus rezultatus ir taikytas taisomąsias priemones.
- Iš anksto pranešus bent prieš tris mėnesius, kitos šalies pareigūnai ar ekspertai atlieka tarpusavio vertinimą, kad patikrintų, ar taikomi susitarime reikalaujami patikrinimai.
- Iš šalių (t. y. Čilės ir ES) atstovų sudarytas Jungtinis ekologiškų produktų komitetas atliekas šias funkcijas:
- administruoja susitarimo taikymą;
- nagrinėja prašymus atnaujinti produktų, kuriems taikoma sutartis, sąrašą arba jį papildyti;
- stiprina bendradarbiavimą įstatymų, kitų teisės aktų, standartų ir atitikties vertinimo procedūrų klausimais, kad padidintų jų konvergenciją;
- sprendžia šalių ginčus dėl susitarimo aiškinimo ar taikymo.
ĮSIGALIOJIMO DATA
Susitarimas įsigaliojo 2018 m. sausio 1 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Dauginamoji medžiaga: augalo dalys ir visa augalinė medžiaga, taip pat įskiepiai, skirti daržovėms veisti, dauginti ir auginti. Tarp pavyzdžių yra svogūnėliai, šakniastiebiai ir pan.
PAGRINDINIAI DOKUMENTAI
2017 m. kovo 6 d. Tarybos sprendimas (ES) 2017/436 dėl Europos Sąjungos ir Čilės Respublikos susitarimo dėl prekybos ekologiškais produktais pasirašymo Europos Sąjungos vardu (OL L 67, 2017 3 14, p. 33)
2017 m. spalio 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2017/2307 dėl Europos Sąjungos ir Čilės Respublikos susitarimo dėl prekybos ekologiškais produktais sudarymo (OL L 331, 2017 12 14, p. 1–3)
Europos Sąjungos ir Čilės Respublikos susitarimas dėl prekybos ekologiškais produktais (OL L 331, 2017 12 14, p. 4–18)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2008 m. gruodžio 8 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1235/2008, kuriuo nustatomos išsamios Tarybos reglamento (EB) Nr. 834/2007 įgyvendinimo taisyklės dėl ekologiškų produktų importo iš trečiųjų šalių (OL L 334, 2008 12 12, p. 25–52)
Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 1235/2008 pakeitimai buvo įtraukti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
2007 m. birželio 28 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo ir panaikinantis Reglamentą (EEB) Nr. 2092/91 (OL L 189, 2007 7 20, p. 1–23)
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 24.06.2020