Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gyvsidabrio naudojimas, saugojimas ir prekyba juo

Gyvsidabrio naudojimas, saugojimas ir prekyba juo

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2017/852 dėl žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugos nuo gyvsidabrio ir gyvsidabrio junginių poveikio

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu (vadinamuoju reglamentu dėl gyvsidabrio) siekiama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nustatant priemones ir sąlygas, susijusias su:

  • gyvsidabrio, gyvsidabrio junginių ir gyvsidabrio mišinių naudojimu, saugojimu ir prekyba jais;
  • produktų, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio (t. y. produktų, į kuriuos sąmoningai įdėta gyvsidabrio, kad jie atliktų savo funkciją), gamyba, naudojimu ir prekyba jais;
  • gyvsidabrio ir gyvsidabrio junginių naudojimu gamybos procesuose;
  • gyvsidabrio atliekų tvarkymu.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Prekyba gyvsidabriu, gyvsidabrio junginiais ir gyvsidabrio mišiniais

Šiuo reglamentu draudžiama:

  • eksportuoti gyvsidabrį nuo 2018 m. sausio 1 d. (jo eksportas jau buvo draudžiamas nuo 2011 m. kovo 15 d. pagal ankstesnį reglamentą dėl gyvsidabrio, Reglamentą (EB) Nr. 1102/2008);
  • eksportuoti I priede išvardytus gyvsidabrio mišinius ir gyvsidabrio junginius nuo 2018 m. sausio 1 d. arba 2020 m. sausio 1 d. (priklausomai nuo atitinkamo junginio);
  • importuoti gyvsidabrį ir I priede išvardytus gyvsidabrio mišinius iš tokių šaltinių kaip chloro ir šarmų pramonė, išskyrus šalinimui skirtas atliekas.

Prekyba produktais, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio, jų gamyba ir pateikimas rinkai

Šiuo reglamentu draudžiama:

Dantų amalgamos

  • Nuo 2018 m. liepos 1 d. dantų amalgamas draudžiama naudoti pieniniams dantims gydyti, taip pat vaikų iki 15 metų, nėščiųjų ir krūtimi maitinančių moterų dantims gydyti.
  • Kiekviena ES valstybė narė turi parengti nacionalinį planą dėl priemonių, kurias ji ketina taikyti siekdama palaipsniui mažinti dantų amalgamų naudojimą.
  • Odontologijos įstaigų operatoriai turi užtikrinti, kad amalgamos atliekos (dalelės, liekanos ir užpildai) būtų surinktos ir perduotos įgaliotoms atliekų tvarkymo įstaigoms.

Gyvsidabrio naudojimas gamybos procesuose

Šiuo reglamentu draudžiama:

  • naudoti gyvsidabrį ir gyvsidabrio junginius gamybos procesuose, kuriuose:
    • gyvsidabris ar gyvsidabrio junginiai naudojami kaip katalizatoriai* (nuo 2018 m. sausio 1 d.), įskaitant poliuretano gamybą,
    • gyvsidabris naudojamas kaip elektrodas* (nuo 2022 m. sausio 1 d.);
  • pasitelkti naujus gamybos procesus naudojant gyvsidabrį arba gyvsidabrio junginius*, išskyrus atvejus, kai įrodyta, kad tai teikia didelę naudą aplinkai ar sveikatai, ir yra oficialus Komisijos leidimas.

Gyvsidabrio naudojimas amatininkiškoje ir mažos apimties aukso gavyboje

Amatininkiška ir mažos apimties aukso gavyba ir perdirbimas, kurių metu siekiant iš rūdos išgauti aukso vykdomas amalgamavimas naudojant gyvsidabrį, draudžiami nuo 2018 m. sausio 1 d.

Atliekų tvarkymas

  • Atliekų įrenginių operatoriai gali laikinai saugoti gyvsidabrio atliekas skystu pavidalu laukiant galutinio šalinimo, jei laikomasi konkrečių saugojimo reikalavimų ir jos saugomos tam skirtuose tinkamai įrengtuose antžeminiuose įrenginiuose.
  • Skystas gyvsidabrio atliekas nebebus galima laikinai saugoti nuo 2026 m. sausio 1 d. (Deleguotasis reglamentas (ES) 2022/2526).
  • Šiuo reglamentu nustatoma sistema, kuria užtikrinamas atsekamumas visoje gyvsidabrio atliekų tvarkymo grandinėje. Atliekų gamintojai ir gyvsidabrio atliekų įrenginių operatoriai turi tvarkyti informacijos registrą.

Ataskaitų teikimas

Ne vėliau kaip 2020 m. sausio 1 d. ir po to atitinkamais laiko tarpais valstybės narės turi pateikti Komisijai ir internete viešai skelbti ataskaitą, kurioje pateikiama:

  • informacija, susijusi su šio reglamento įgyvendinimu;
  • informacija, reikalinga tam, kad ES įvykdytų Minamatos konvencija nustatytą ataskaitų teikimo pareigą;
  • konkrečių šaltinių (pavyzdžiui, gamtinių dujų valymo, spalvotųjų metalų gavybos bei lydymo operacijų) ūkio subjektų kasmet atitinkamoms nacionalinėms institucijoms teikiamos informacijos apie gyvsidabrio atliekų tvarkymą santrauka;
  • informacija apie teritorijas, kuriose yra didelės gyvsidabrio arba gyvsidabrio atliekų atsargos (viršijančios 50 metrinių tonų).

Peržiūra

  • Komisija ne vėliau kaip 2020 m. birželio 30 d. turėjo pateikti savo vertinimo rezultatus, susijusius su būtinybe reguliuoti krematoriumų išmetamą gyvsidabrio kiekį, galimybe palaipsniui atsisakyti dantų amalgamų naudojimo visiems gyventojams ir galimybe uždrausti eksportuoti, importuoti ir gaminti papildomus produktus, kurių sudėtyje yra gyvsidabrio ir kuriuos jau uždrausta pateikti vidaus rinkai.
  • Ne vėliau kaip 2024 m. ji parengs ataskaitą dėl šio reglamento įgyvendinimo. Kartu su abiem ataskaitomis gali būti pateiktas pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto peržiūrėti reglamentą.

Nacionalinė teisė

Valstybės narės gali taikyti griežtesnius reikalavimus negu tie, kurie išdėstyti šiame reglamente.

Minamatos konvencija

Šiuo reglamentu ES ir valstybėms narėms suteikiama galimybė patvirtinti, ratifikuoti ir įgyvendinti ES ir valstybių narių pasirašytą 2013 m. Minamatos konvenciją dėl gyvsidabrio ir užtikrinama ES teisės atitiktis šiai konvencijai.

Panaikinimas

Nuo 2018 m. sausio 1 d. šiuo reglamentu panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1102/2008.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2018 m. sausio 1 d., išskyrus III priedo I dalies d punktą (dėl chloro ir šarmų gamybos, kai gyvsidabris naudojamas kaip elektrodas), kuris taikomas nuo 2017 m. gruodžio 11 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Naujas produktas, kurio sudėtyje yra gyvsidabrio. Produktas, kuris nebuvo pagamintas iki 2018 m. sausio 1 d.
Naujas gamybos procesas naudojant gyvsidabrį arba gyvsidabrio junginius. Gamybos procesas, kuris nebuvo pradėtas taikyti iki 2018 m. sausio 1 d.
Katalizatorius. Medžiaga, kuri padidina cheminės reakcijos greitį, tačiau pati savaime neturi jokių ilgalaikių cheminių pakitimų.
Elektrodas. Laidininkas, per kurį elektros srovė patenka į objektą, medžiagą ar regioną arba iš jų pasišalina.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2017 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/852 dėl gyvsidabrio, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1102/2008 (OL L 137, 2017 5 24, p. 1–21)

Vėlesni Reglamento (ES) 2017/852 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2022 m. rugsėjo 23 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2022/2526, kuriuo dėl skystų gyvsidabrio atliekų laikino saugojimo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/852 (OL L 328, 2022 12 22, p. 66–67)

2019 m. vasario 25 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2019/1752, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/852 nustatomi klausimynai ir ataskaitų, kurias valstybės narės turi parengti, formatas bei jų teikimo dažnumas (OL L 269, 2019 10 23, p. 5–11)

2017 m. gruodžio 8 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2017/2287, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/852 dėl gyvsidabrio nustatomos formos, naudojamos importuojant gyvsidabrį ir tam tikrus gyvsidabrio mišinius (OL L 328, 2017 12 12, p. 118–122)

paskutinis atnaujinimas 16.01.2023

Top