Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pranešimai apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizė ir tolesnė veikla

Pranešimai apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizė ir tolesnė veikla

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 376/2014 dėl pranešimo apie civilinės aviacijos avarijas ir incidentus, jų analizės ir tolesnės veiklos

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Reglamentu (ES) Nr. 376/2014 siekiama gerinti aviacijos saugą Europos Sąjungoje (ES) ir pasaulyje, užtikrinant, kad atitinkama su civilinės aviacijos sauga susijusi informacija būtų pranešama, renkama, saugoma, apsaugoma, ja būtų keičiamasi, ji būtų platinama ir analizuojama.
  • Jis buvo iš dalies pakeistas Reglamentu (ES) 2018/1139, kuriuo toliau atnaujinamos aviacijos saugos taisyklės ir patikslinami Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūros (EASA) įgaliojimai (žr. santrauką).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šiuo reglamentu nustatomos taisyklės dėl:

  • pranešimo apie įvykius, kurie kelia pavojų orlaiviui, jame esantiems asmenims, bet kuriam kitam asmeniui, įrangai ar įrenginiui, turintiems įtakos orlaivio naudojimui;
  • kitos su sauga susijusios informacijos perdavimo.

Privalomas pranešimų teikimas

  • Apie įvykius, dėl kurių gali kilti didelė aviacijos saugos rizika, privalo pranešti šioje srityje dirbantys aviacijos specialistai, išvardyti reglamente. Tai įvykiai, susiję su:
    • orlaivio naudojimu, pavyzdžiui, su susidūrimu susiję įvykiai ar įvykiai skrydžio metu;
    • techninėmis sąlygomis, orlaivio technine priežiūra ir remontu, pavyzdžiui, konstrukciniai defektai ir sistemos sutrikimai;
    • oro navigacijos paslaugomis ir įranga, pavyzdžiui, susidūrimai, vos neįvykę susidūrimai ar su susidūrimų galimybe susiję įvykiai;
    • aerodromais ir antžeminėmis paslaugomis, pavyzdžiui, su keleivių aptarnavimu ir bagažo, pašto ar krovinių tvarkymu susiję įvykiai.
  • Išsamus įvykių, apie kuriuos reikia pranešti privalomomis pranešimų teikimo sistemomis, sąrašas pateikiamas įgyvendinimo akte – Įgyvendinimo reglamente (ES) 2015/1018.
  • Atsakingieji asmenys (pavyzdžiui, pilotas, skrydžių vadovas arba asmuo, pasirašantis orlaivio tinkamumo skraidyti pažymėjimą) ir organizacijos privalo pranešti apie įvykį per 72 valandas nuo tada, kai sužino apie jį, nebent tai neįmanoma dėl išskirtinių aplinkybių.

Pranešimų sistema

  • Kiekviena ES valstybėje narėje įsisteigusi organizacija įdiegia privalomą ir savanorišką pranešimų sistemas duomenims apie praneštus įvykius rinkti, vertinti, tvarkyti, analizuoti ir saugoti.
  • Kiekviena valstybė narė ir EASA įdiegia privalomą ir savanorišką pranešimų sistemas duomenims apie praneštus įvykius rinkti, vertinti, tvarkyti, analizuoti ir saugoti, įskaitant organizacijų joms praneštus duomenis apie įvykius.
  • Mažoms organizacijoms leidžiama įdiegti supaprastintą mechanizmą duomenims apie įvykius rinkti ir saugoti.

Informacijos apie su sauga susijusius įvykius ir rekomendacijų saugojimas

  • Kiekviena valstybė narė ir EASA pateikia surinktus pranešimus apie įvykius Europos centrinei saugyklai (ECR), kurią administruoja Europos Komisija.
  • ECR taip pat saugomos saugos rekomendacijos (Reglamento (ES) Nr. 996/2010 17 straipsnis, žr. santrauką), kurias pateikia valstybių narių saugos tyrimų institucijos (4 straipsnis).
  • Įgyvendinimo sprendime (ES) 2019/1128 nustatomos ECR valdymo taisyklės, pagal kurias, be kita ko, reikalaujama, kad visos saugykloje saugomos saugos rekomendacijos ir su jomis susiję atsakymai būtų pateikiami plačiajai visuomenei viešai prieinamoje interneto svetainėje.

Rizikos klasifikacija

  • Reglamentas (ES) Nr. 376/2014 papildomas 2020 m. gruodžio 31 d. įsigaliojusiu deleguotuoju aktu – Deleguotuoju reglamentu (ES) 2020/2034.
  • Juo nustatoma bendra Europos rizikos klasifikacijos sistema*, kuri apibrėžiama kaip metodika, skirta įvertinti bendrą įvykio saugos riziką, atsižvelgiant į blogiausią tikėtiną dėl įvykio galėjusią kilti avariją ir tokios avarijos tikimybę.
  • Bendras tikslas yra nustatyti įvykio saugos riziką ir taip padėti atitinkamiems subjektams įvertinti įvykius ir nustatyti, kur sutelkti pastangas siekiant sumažinti tokio įvykio pasikartojimo tikimybę.
  • Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2021/2082 nustatoma Europos rizikos klasifikacijos sistemos įgyvendinimo tvarka.

Keitimasis informacija ir prieiga prie ECR duomenų

  • Per ECR ES valstybės narės, Europos ekonominės erdvės (EEE) šalys ir EASA keisis su sauga susijusia informacija, saugoma jų atitinkamose duomenų bazėse.
  • Prieigai prie ECR informacijos taikomos griežtos konfidencialumo ir apsaugos taisyklės. Tik asmenys ar organizacijos, kuriems pavesta reguliuoti civilinės aviacijos saugą, ir visos saugos tyrimų institucijos ES turi galimybę saugiai internetu susipažinti su visa informacija apie įvykius, saugoma ECR.
  • Reglamente (ES) Nr. 376/2014 išvardytos suinteresuotosios šalys tam tikromis sąlygomis gali reikalauti ECR saugomos informacijos ir ją gauti.

Konfidencialumas ir informacijos šaltinių apsauga

  • Pranešimai tvarkomi taip, kad būtų užkirstas kelias informacijos panaudojimui kitais nei saugos tikslais.
  • Siekiant puoselėti „teisingumo kultūrą“, turi būti tinkamai apsaugomas pranešėjo ir pranešimuose apie įvykius minimų asmenų konfidencialumas. Valstybės narės ir EEE šalys taip pat privalo paskirti „teisingumo kultūros įstaigą“, atsakingą už teisingumo kultūros reikalavimų, nustatytų Reglamente (ES) Nr. 376/2014, įgyvendinimą.
  • Darbdavys negali bausti darbuotojų jokiomis priemonėmis, remdamasis pranešimu apie įvykį. Tačiau šiai apsaugai taikomos tam tikros išimtys, visų pirma tyčinio darbuotojų nusižengimo ar didelio neapdairumo atvejais.
  • Jei taikytinoje nacionalinėje baudžiamojoje teisėje nenumatyta kitaip, valstybės narės nepradeda procesinių veiksmų prieš informacijos šaltinius pranešimo pagrindu, o jei procesiniai veiksmai pradedami, pranešimuose apie įvykius nurodyta informacija negali būti naudojama prieš pranešėjus ir pranešimuose apie įvykius minimus asmenis. Išimtis taikoma tais atvejais, kai yra rimtas akivaizdžios rizikos nepaisymas ir ypač sunkus profesinės pareigos imtis tokių atsargumo priemonių, kurių reikia tomis aplinkybėmis, nevykdymas, dėl ko padaroma iš anksto numatytina žala asmeniui ar turtui arba smarkiai sumažėja aviacijos saugos lygis.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2015 m. lapkričio 15 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Europos rizikos klasifikacijos sistema. Metodika, pagal kurią civilinei aviacijai įvykio keliama rizika vertinama suteikiant saugos rizikos įvertį.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 376/2014 dėl pranešimo apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizės ir tolesnės veiklos, kuriuo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 996/2010 ir panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/42/EB ir Komisijos reglamentai (EB) Nr. 1321/2007 ir (EB) Nr. 1330/2007 (OL L 122, 2014 4 24, p. 18–43).

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 376/2014 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2021 m. lapkričio 26 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/2082, kuriuo nustatoma Europos Parlamento ir Tarybos Reglamento (ES) Nr. 376/2014 nuostatų dėl bendros Europos rizikos klasifikacijos sistemos įgyvendinimo tvarka (OL L 426, 2021 11 29, p. 32–40).

Žr. konsoliduotą versiją.

2020 m. spalio 6 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2020/2034, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 376/2014 papildomas nuostatomis dėl bendros Europos rizikos klasifikacijos sistemos (OL L 416, 2020 12 11, p. 1–10).

2019 m. liepos 1 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2019/1128 dėl prieigos prie saugos rekomendacijų ir su jomis susijusių atsakymų, laikomų Europos centrinėje saugykloje, kuriuo panaikinamas Sprendimas 2012/780/ES (OL L 177, 2019 7 2, p. 112–113).

2015 m. birželio 29 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1018, kuriuo nustatomas civilinės aviacijos įvykių, apie kuriuos privaloma pranešti pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 376/2014, klasifikacinis sąrašas (OL L 163, 2015 6 30, p. 1–17).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 30.05.2022

Top