EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES masto EIT strateginė inovacijų darbotvarkė

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Europos inovacijos ir technologijos institutas (EIT)' for an updated information about the subject.

ES masto EIT strateginė inovacijų darbotvarkė

Europos inovacijos ir technologijos instituto strategine inovacijų darbotvarke nustatomi instituto prioritetai 2014-2020 m. ir jo veiklos procedūros, siekiant prisidėti kuriant inovacinę Europą.

DOKUMENTAS

2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1312/2013/ES dėl Europos inovacijos ir technologijos instituto (EIT) strateginės inovacijų darbotvarkės: EIT indėlis kuriant inovacinę Europą.

SANTRAUKA

Budapešte įsikūrusio Europos inovacijos ir technologijos instituto (EIT) strategine inovacijų darbotvarke (SID) apibrėžiamos prioritetinės sritys ir instituto ilgalaikė strategija. Jame taip pat pateikiamas EIT ekonominio poveikio ir pajėgumų sukurti su inovacijomis susijusią papildomą naudą įvertinimas.

SID pagrindinis dėmesys skiriamas žinių ir inovacijų bendrijoms (ŽIB), iš kurių trys buvo įsteigtos nuo 2010 m.: darnios energetikos (KIC InnoEnergy), prisitaikymo prie klimato kaitos ir jos švelninimo (ClimateKIC) ir ryšių visuomenės formavimo (EIT INC Labs).

SID pagrindiniai veiksmai

Jau veikiančių ŽIB augimo ir poveikio įtvirtinimas ir skatinimas. EIT turėtų skatinti ŽIB plėtoti įvairesnę švietimo ir mokymo veiklą, konsultuoti jos klausimais ir didinti informuotumą apie šios veiklos buvimą. Turėtų būti sukurta EIT ženklu pažymėtų kvalifikacijų tarpusavio vertinimo sistema.

Naujų ŽIB steigimas. EIB turėtų pasirengti penkių naujų ŽIB steigimui:

  • 2014 m. paskelbti kvietimą teikti pasiūlymus dėl dviejų naujų ŽIB sveikos gyvensenos ir aktyvaus senėjimo bei žaliavų temomis;
  • 2016 m. paskelbti kvietimą teikti pasiūlymus dėl dviejų naujų ŽIB ateities maisto ir papildomos gamybos naudos temomis;
  • 2018 m. paskelbti kvietimą teikti pasiūlymus dėl vienos naujos ŽIB judumo mieste tema.

Kitais siūlomais SID veiksmais būtų siekiama:

  • stiprinti EIT poveikį;
  • sukurti naujus veiklos būdus ir rezultatais pagrįstą stebėseną;
  • supaprastinti ir paaiškinti EIT sprendimų priėmimą;
  • investuoti į ŽIB;
  • bendradarbiauti su partneriais reguliariai besirenkančiame forume.

EIB biudžetas 2014-2020 m.

Numatoma, kad 2009 m. įsteigtoms ir dabar veikiančioms ŽIB finansuoti bus skirta maždaug 1 695 mln. eurų (62,5 % viso EIT biudžeto); 542 mln. eurų (20 %) numatyti antrajam ŽIB etapui, 249 mln. eurų (9,2 %) - trečiajam etapui ir 35 mln. eurų (1,3 %) - galutiniam etapui.

Todėl EIT biudžetą, numatytą ŽIB 2014-2020 m. laikotarpiui, sudaro 2,5 mlrd. eurų (93 % viso 2014-2020 m. EIT biudžeto). Tikimasi, kad dėl stipraus EIT sverto poveikio ŽIB sutelks dar 7,5 mlrd. eurų iš kitų viešųjų ir privačiųjų šaltinių.

EIT imsis sklaidos ir informavimo veiklos, taip pat teiks paramą regioninėms inovacijų strategijoms (RIS) ir prisidės prie ES programos Horizontas 2020, ypač visuomenei iškilusių uždavinių srityje.

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Sprendimas Nr. 1312/2013/ES

2013 12 23

-

OL L 347, 2013 12 20

04.07.2014

Top