Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Teismų reforma ir kova su korupcija: Rumunijos pažanga

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Teismų reforma ir kova su korupcija: Rumunijos pažanga

2007 m. Rumunijai stojant į Europos Sąjungą buvo sukurtas specialus stebėsenos mechanizmas, vadinamas bendradarbiavimo ir tikrinimo mechanizmu (BTM). Jo tikslas - stebėti Rumunijos pažangą teismų reformos ir kovos su korupcija srityse.

DOKUMENTAS

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai „Rumunijos pažanga pagal bendradarbiavimo ir tikrinimo mechanizmą“ (COM(2015) 35 final, 2015 m. sausio 28 d.).

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Rumunijos pažangos, pasiektos taikant bendradarbiavimo ir tikrinimo mechanizmą (COM(2014) 37 final, 2014 m. sausio 22 d.).

SANTRAUKA

Europos Komisijos (EK) 2014 m. ir 2015 m. ataskaitose aptariama Rumunijos pažanga minėtose srityse nuo 2012 m. ir 2013 m.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

BTM nustatyti keturi konkretūs kriterijai, kuriais vertinamos Rumunijos teismų reformos spragos, teismų pareigūnų tarnybinė etika, aukšto rango pareigūnų korupcijos viešajame sektoriuje prevencija ir kova su ja.

Pagrindinis tikslas - nustatyti reguliaraus atsiskaitymo procesą, kuris užtikrintų, kad šalis atitinka standartus nustatytose srityse ir juos patenkinamai vykdo, taip pat padėti Rumunijai šalinti BTM nustatytas spragas.

2014 m. ir 2015 m. pažangos ataskaitos

2014 m. ataskaitoje pateikiama Europos Komisijos atlikta Rumunijos veiksmų po 2012 m. ir 2013 m. ataskaitų (pastaroji buvo paskelbta po naujos vyriausybės paskyrimo) analizė.

Pagrindinė 2014 m. ataskaitos išvada yra ta, kad Rumunija padarė pažangą pagrindinėse teisminėse ir tarnybinės etikos institucijose net esant sudėtingoms politinėms aplinkybėms.

Tačiau ataskaitoje pabrėžiama, kad yra:

  • tam tikrų problemų dėl teismų nepriklausomumo;
  • pasipriešinimas taikyti tarnybinės etikos ir kovos su korupcija priemones;
  • politinis kišimasis skiriant pagrindinius teismų sistemos pareigūnus.

2015 m. ataskaitoje taip pat aptariami konkretūs veiksmai sprendžiant aukšto rango pareigūnų korupciją ir didinant rumunų pasitikėjimą teismais bei korupcijos baudžiamuoju persekiojimu.

Pagrindinės rekomendacijos

EK ragina Rumuniją konsoliduoti pažangą ir užtikrinti, kad ji nenutrūktų. Nors įgyvendinant kodeksus (civilinį, civilinio proceso, baudžiamąjį ir baudžiamojo proceso) pasiekta produktyvių pokyčių, teismų nepriklausomumo ir teismų sistemos reformos procese laukiama naujų veiksmų.

Taip pat reikia:

  • užtikrinti tarnybinę etiką, siekiant išvengti interesų konfliktų viešuosiuose pirkimuose;
  • sukurti veiksmingesnį ir sistemingesnį metodą, kaip kovoti su korupcija taikant prevencines priemones ir atgrasančias sankcijas.

EK taip pat primygtinai reikalauja užtikrinti teismo ir parlamento sprendimų nuoseklumą (pavyzdžiui, laikyti parlamentarus eiliniais piliečiais).

Siekiant palaikyti Rumuniją, ES fondai ir konstruktyvi EK bei kitų ES šalių parama ir toliau prisidės prie BTM stebėsenos proceso.

Taip pat žr. EK generalinio sekretoriato svetainės skiltį apie BTM, Rumunijos BTM svetainę ir 2014 m. bei 2015 m. Europos Komisijos pranešimus spaudai.

KONTEKSTAS

2007 m. Rumunijai stojant į ES jos buvo paprašyta siekti pažangos teismų reformos ir kovos su korupcija srityse. Rumunijos pažangai šiose srityse stebėti taikant BTM buvo sukurta speciali sistema. Toks pat procesas vyksta ir Bulgarijoje.

BTM procesas yra paremtas Rumunijos institucijų pažangos vertinimu ir ES šalių, tarptautinių organizacijų, nepriklausomų ekspertų bei kitų šaltinių teikiama informacija.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Rumunijos pažangos, pasiektos taikant bendradarbiavimo ir tikrinimo mechanizmą (COM(2012) 410 final, 2012 m. liepos 18 d.).

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Rumunijos pažangos, pasiektos taikant bendradarbiavimo ir tikrinimo mechanizmą (COM(2013) 47 final, 2013 m. sausio 30 d.).

paskutinis atnaujinimas 21.03.2015

Top