Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos sienų stebėjimo sistema (EUROSUR)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgos' for an updated information about the subject.

Europos sienų stebėjimo sistema (EUROSUR)

Tam, kad pagerintų integruotą sienų valdymą ir užkirstų kelią tarpvalstybiniam nusikalstamumui ir neteisėtai imigracijai, Europos Sąjunga (ES) sukūrė Europos sienų stebėjimo sistemą (EUROSUR).

DOKUMENTAS

2013 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1052/2013, kuriuo sukuriama Europos sienų stebėjimo sistema (EUROSUR).

SANTRAUKA

2013 m. spalio mėn. ES priėmė reglamentą, kuriuo sukuriama Europos sienų stebėjimo sistema (EUROSUR).

Daugiafunkcinė sistema

EUROSUR - tai daugiafunkcinė sistema, kuria siekiama užkirsti kelią neteisėtai imigracijai ir tarpvalstybiniam nusikalstamumui prie išorės sienų. Ji taip pat prisidės prie migrantų, bandančių pasiekti Europos krantus, gyvybių apsaugos ir išsaugojimo užtikrinimo.

Joje yra numatytas mechanizmas, padėsiantis sienų stebėjimo agentūroms greitai keistis informacija ir dirbti kartu. Visos ES šalių už sienų stebėjimą atsakingos nacionalinės valdžios institucijos (pvz., sienų apsaugos tarnybos, policija, pakrančių apsaugos tarnybos, laivynas ir kt.) turi koordinuoti savo veiksmus su kitomis ES šalimis ir su ES sienų valdymo agentūra „Frontex“ per nacionalinius koordinavimo centrus.

Greitesnis reagavimas gaunant geresnę informaciją

EUROSUR vadovaujasi žvalgybos duomenimis grindžiamu metodu, kuris padeda nacionalinėms ir ES agentūroms geriau suprasti, kas vyksta prie išorės sienų, ir greičiau reaguoti į naujus nusikaltėlių tinklų naudojamus maršrutus ir metodus.

Greitojo reagavimo pajėgumai

EUROSUR padeda ES šalims greičiau reaguoti ne tik į pavienius incidentus, bet ir į kritines situacijas prie ES išorės sienų. Šiuo tikslu išorės sausumos ir jūrų sienos buvo padalintos į „sienų ruožus“, o kiekvienam jų nustatytas mažas, vidutinis arba didelis „poveikio lygis“. Taip bus galima nustatyti karštuosius taškus prie išorės sienų ir imtis standartizuotų reagavimo priemonių nacionaliniu ir, jei būtina, ES lygiu.

Pagrindinės teisės

Šengeno susitarimą pasirašiusios ES šalys ir „Frontex“ privalo visapusiškai gerbti pagrindines teises, ypač negrąžinimo principą (kuriuo draudžiama tikrą persekiojimo auką grąžinti jos persekiotojui) ir teisę į asmens duomenų apsaugą.

Įsigaliojimo data

Nuo 2013 m. gruodžio mėn. EUROSUR veikė 19-oje Šengeno susitarimą pasirašiusių ES šalių, esančių prie pietinių ir rytinių išorės sienų. Likusios 11 Šengeno šalys prisijungė prie EUROSUR nuo 2014 m. gruodžio 1 d.

Airija, Danija ir JK (1) nedalyvavo priimant šį reglamentą. Tačiau buvo susitarta, kad Airija ir Jungtinė Karalystė (1) galėtų bendradarbiauti su EUROSUR per regioninius tinklus. Danija galiausiai nusprendė dalyvauti EUROSUR.

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Reglamentas (ES) Nr. 1052/2013

2013 11 26

-

OL L 295, 2013 11 6

paskutinis atnaujinimas 22.04.2014



(1) Nuo 2020 m. vasario 1 d. Jungtinė Karalystė išstoja iš Europos Sąjungos ir tampa trečiąja šalimi (ne ES šalimi).

Top