Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konkurencingesnio ir veiksmingesnio ES gynybos ir saugumo sektoriaus kūrimas

Konkurencingesnio ir veiksmingesnio ES gynybos ir saugumo sektoriaus kūrimas

Europos Komisija parengė pasiūlymus, kaip padidinti Europos Sąjungos (ES) gynybos ir saugumo sektoriaus konkurencingumą.

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui: Konkurencingesnio ir veiksmingesnio gynybos ir saugumo sektoriaus kūrimas. (COM(2013)542 final, 2013 7 24 - neskelbta Oficialiajame leidinyje).

SANTRAUKA

Europos Komisija pasiūlė naują strategiją, kaip padidinti Europos gynybos pramonės konkurencingumą, išnagrinėti, kaip kitos sritys, pavyzdžiui, energetika, kosmosas ir dvejopo naudojimo technologijos (naudojamos civiliniais ir kariniais tikslais), gali prisidėti prie Europos gynybos pajėgumų, ir sumažinti kliūtis tarp nacionalinių gynybos rinkų.

Europos Komisijos pramonės politikos tikslas - skatinti konkurenciją ir inovacijas ES bei remti MVĮ. Tokiu būdu siekiama sukurti stiprią pramoninę bazę ES bendrai saugumo ir gynybos politikai (BSGP), kuri išgyvena sunkų tarpsnį dėl beprecedenčio gynybos biudžeto mažinimo Europoje. Per BSGP ES mėgina užkirsti kelią išorės konfliktams ir suvaldyti krizes, kurios gali kelti grėsmę jos saugumui.

Nors įmonių, gaminančių pagalbinę įrangą ir sistemas, yra visoje Europoje, gynybos pramonė yra daugiausiai sutelkta šešiose ES šalyse (Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje (1)). Virš 1 350 MVĮ vaidina svarbų vaidmenį Europos gynybos sektoriuje.

Konkurencingumas

Tarp pasiūlytų veiksmų, kaip didinti Europos gynybos pramonės konkurencingumą, yra ES standartų ir sertifikavimo sistema, didesnės galimybės gauti žaliavų ir speciali parama (pvz., galimybė gauti ES finansavimą) gynybos MVĮ.

Civilinis ir karinis bendradarbiavimas

Pagrindinis tikslas šioje srityje yra išnaudoti ES finansuojamų mokslinių tyrimų dvejopo panaudojimo potencialą, pavyzdžiui, tokiose srityse kaip pagrindinės technologijos, kurias galima panaudoti gynybai ir civilinei sričiai. Kitas Komisijos pasiūlymas yra ES bendrai nagrinėti alternatyvius atsinaujinančios energijos šaltinius, siekiant padėti ES šalims sumažinti savo ginkluotųjų pajėgų energijos vartojimą.

Nauda

Pasiūlymai, jeigu jie bus įgyvendinti, bus naudingi visiems - ES šalių vyriausybėms, gynybos įmonėms ir mokesčių mokėtojams.

  • Tikimasi, kad mokesčių mokėtojai turės naudos iš veiksmingesnio išteklių naudojimo gynybai ir mažesnio civilinių ir karinių mokslinių tyrimų ir plėtros pastangų dubliavimosi.
  • Gynybos įmonės turėtų gauti naudos iš masto ekonomijos, standartizuojant ir užtikrinant bendrą sertifikavimo sistemą, didesnes galimybes gauti ES finansavimą, lengvesnį patekimą į ES ir pasaulio rinkas.

ES šalys, kaip visuma, sutaupys laiko ir pinigų, pasinaudodamos ES standartais ir sertifikavimo sistema, vaidmenų pasiskirstymu ir viešaisiais pirkimais, turės labiau energiją taupančias kariuomenes ir efektyviau naudos kosmoso infrastruktūrą.

paskutinis atnaujinimas 15.05.2014



(1) Nuo 2020 m. vasario 1 d. Jungtinė Karalystė išstoja iš Europos Sąjungos ir tampa trečiąja šalimi (ne ES šalimi).

Top