EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

TDO protokolo dėl priverstinio ar privalomojo darbo ratifikavimas ES šalyse

TDO protokolo dėl priverstinio ar privalomojo darbo ratifikavimas ES šalyse

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

SANTRAUKA

KAM SKIRTI ŠIE SPRENDIMAI?

  • Šiais sprendimais ES šalių vyriausybės yra įgaliojamos ratifikuoti Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) 2014 m. priimtą protokolą ir raginamos tai padaryti iki 2016 m. pabaigos. Tai suteikia naują postūmį 1930 m. TDO konvencijai dėl priverstinio ar privalomojo darbo, siekiant užkirsti kelią priverstinio ar privalomojo darbo naudojimui, visų pirma prekybos žmonėmis kontekste, apsaugoti aukas ir suteikti galimybę naudotis teisių gynimo priemonėmis.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • TDO protokolas dėl priverstinio ar privalomojo darbo apima socialinės politikos ir teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose sritis, kurios priklauso ES kompetencijai.
  • ES pati negali ratifikuoti protokolo – tą gali tik atskiros ES šalys. Abiem sprendimais ES šalių vyriausybės yra įgaliojamos ratifikuoti tekstą „veikiant kartu dėl Sąjungos interesų“.
  • Sprendimas 2015/2037 apima protokolo nuostatas, susijusias su socialine politika, kaip antai su darbo santykių, darbo laiko, laikinojo įdarbinimo įmonių ir sveikatos bei saugos darbe sritimis, kurioms jau taikomi ES teisės aktai.
  • Sprendimas 2015/2071 apima protokolo nuostatas, susijusias su teisminiu bendradarbiavimu baudžiamosiose bylose, kaip antai su nusikaltimų aukų apsauga. ES jau yra priėmusi teisės aktų šioje srityje, t. y. direktyvas dėl kovos su prekyba žmonėmis ir aukų apsaugos.
  • Danija neįgyvendina Sprendimo 2015/2071, pasinaudodama galimybe nedalyvauti priimant priemones laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje.
  • Protokolą dėl priverstinio ar privalomojo darbo ratifikavusioms šalims nurodyta konsultuojantis su socialiniais partneriais parengti nacionalinės politikos priemones bei veiksmų planą ir prisidėti prie tarptautinio bendradarbiavimo priverstinio ar privalomojo darbo panaikinimo srityje. Jos privalo imtis priemonių, kad užkirstų kelią priverstiniam ar privalomajam darbui, gerinti aukų apsaugą ir suteikti joms galimybę pasinaudoti teisių gynimo priemonėmis, įskaitant kompensaciją.

KONTEKSTAS

Priverstinis ar privalomasis darbas yra darbas, atliekamas ne savo noru ir prievarta. Jis yra visuotinai pripažįstamas kaip nusikaltimas po to, kai 1930 m. buvo priimta svarbi TDO konvencija Nr. 29 dėl priverstinio ar privalomojo darbo.

Vis dėlto remiantis TDO skaičiavimais, 20,9 mln. žmonių iš viso pasaulio vis dar kenčia nuo priverstinio ar privalomojo darbo. Dauguma jų dirba privačiosios ekonomikos sektoriuose, visų pirma dėl prekybos žmonėmis išnaudojimo darbo tikslais. Protokolu ir rekomendacija dėl priverstinio ar privalomojo darbo, kuriuos TDO priėmė 2014 m., siekiama sustiprinti kovą su visų formų priverstiniu ar privalomuoju darbu.

NUO KADA TAIKOMI ŠIE SPRENDIMAI?

Sprendimai taikomi nuo 2015 m. lapkričio 12 d. ES šalys turi imtis reikalingų veiksmų, kad deponuotų savo ratifikavimo dokumentus ne vėliau kaip 2016 m. gruodžio 31 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

DOKUMENTAI

2015 m. lapkričio 10 d. Tarybos sprendimas (ES) 2015/2037, kuriuo valstybės narės įgaliojamos dėl Europos Sąjungos interesų ratifikuoti 1930 m. Tarptautinės darbo organizacijos konvencijos dėl priverstinio ar privalomojo darbo 2014 m. protokolo nuostatas, susijusias su socialine politika (OL L 298, 2015 11 14, p. 23–24)

2015 m. lapkričio 10 d. Tarybos sprendimas (ES) 2015/2071, kuriuo valstybės narės įgaliojamos dėl Europos Sąjungos interesų ratifikuoti 1930 m. Tarptautinės darbo organizacijos konvencijos dėl priverstinio ar privalomojo darbo 2014 m. protokolo 1–4 straipsnių nuostatas, susijusias su teisminiu bendradarbiavimu baudžiamosiose bylose (OL L 301, 2015 11 18, p. 47–48)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

1930 m. konvencijos dėl priverstinio ar privalomojo darbo 2014 m. protokolas

paskutinis atnaujinimas 17.03.2016

Top