EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euro zonos šalių, kurios turi biudžeto sunkumų, ekonominė priežiūra

Euro zonos šalių, kurios turi biudžeto sunkumų, ekonominė priežiūra

Šio reglamento tikslas - griežtinti euro zonos šalių, kurios turi didelių finansinio stabilumo sunkumų arba kurioms tokie sunkumai gresia, ekonominę ir biudžeto priežiūrą.

DOKUMENTAS

2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 472/2013 dėl euro zonos valstybių narių, kurios turi didelių finansinio stabilumo sunkumų arba kurioms tokie sunkumai gresia, ekonominės ir biudžeto priežiūros griežtinimo.

SANTRAUKA

2013 m. gegužės mėn. įsigaliojęs reglamentas yra grindžiamas esamomis Europos Sąjungos taisyklėmis dėl biudžeto ir makroekonominės priežiūros.

Jis taikomas ES šalims, kurių valiuta yra euras (vadinamosioms euro zonos šalims) ir kurios turi rimtų biudžeto sunkumų, galinčių sukelti finansinį nestabilumą. Pavyzdžiui, jos gali turėti sunkumų mažinant valstybės skolą iki tvaraus lygio arba gaunant prieinamas paskolas. Pagrindinis tikslas - užtikrinti euro zonos stabilumą, išvengiant potencialaus neigiamo poveikio kitoms euro zonos šalims.

Reglamentas taip pat taikomas euro zonos šalims, kurios prašo finansinės pagalbos arba gauna ją iš ES šalių, ne ES šalių, ES stabilumo mechanizmų ar tarptautinių finansinių institucijų.

Reglamentas apima tris griežtesnės priežiūros tipus:

1.

griežtesnę priežiūrą, taikomą euro zonos šalims, kurios turi biudžeto sunkumų, kai šie sunkumai gali turėti neigiamą šalutinį poveikį kitoms euro zonos šalims (dėl rinkų, visų pirma kapitalo, tarpusavio priklausomybės). Tokiu atveju sunkumų turinti euro zonos šalis pateikia Komisijai papildomą informaciją apie savo biudžetą. Tuomet euro zonos šalis kartu su Komisija ieško būdų, kaip pagerinti viešuosius finansus. Kas šešis mėnesius Komisija gali spręsti, ar pratęsti šį bendradarbiavimą ar ne;

2.

makroekonominio koregavimo programą, taikomą šalims, kurios gauna finansinę pagalbą (pvz., paskolas). Finansinė pagalba paprastai teikiama su sąlygomis, nustatytomis atitinkamai euro zonos šaliai. Šios sąlygos turi atitikti makroekonominio koregavimo programą, kurią turi patvirtinti Taryba po to, kai šalis ją pasiūlo. Tokiu būdu taip pat siekiama padėti euro zonos šaliai pagerinti savo viešuosius finansus;

3.

priežiūrą po programos įgyvendinimo. Po to, kai visos finansinės pagalbos dalys yra išmokėtos, euro zonos šaliai taikoma priežiūra po programos įgyvendinimo (kol bus grąžinta ne mažiau kaip 75 % finansinės pagalbos). Komisija kartu su Europos Centriniu Banku vykdo reguliarius patikrinimus šalyje, o pastaroji teikia informaciją apie veiksmus, kurių ji imasi, kad pagerintų savo viešuosius finansus. Jeigu reikia, Komisija gali siūlyti Tarybai rekomenduoti atitinkamai šaliai imtis papildomų priemonių.

NUORODOS

Dokumentas

Įsigaliojimo data

Perkėlimo į valstybių narių teisę terminas

Oficialusis leidinys

Reglamentas (ES) Nr. 472/2013

2013 5 30

-

OL L 140, 2013 5 27

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 473/2013 dėl euro zonos valstybių narių biudžeto planų projektų stebėsenos bei vertinimo ir perviršinio deficito padėties ištaisymo užtikrinimo bendrųjų nuostatų (OL L 140, 2013 5 27).

2013 m. birželio 27 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 877/2013, kuriuo papildomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 473/2013 dėl euro zonos valstybių narių biudžeto planų projektų stebėsenos bei vertinimo ir perviršinio deficito padėties ištaisymo užtikrinimo bendrųjų nuostatų (OL L 244, 2013 9 13).

Komisijos komunikatas dėl dviejų pagal Reglamentą (ES) Nr. 472/2013 skelbiamų finansinės pagalbos priemonių sąrašų (OL C 300, 2013 10 16).

Paskutinį kartą atnaujinta: 04.04.2014

Top