Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES ir Pietų Afrikos vystymosi bendrijos valstybių ekonominės partnerystės susitarimas

ES ir Pietų Afrikos vystymosi bendrijos valstybių ekonominės partnerystės susitarimas

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas (ES) 2016/1623 dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimo pasirašymo ir laikino taikymo

Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimas

KOKS ŠIO SPRENDIMO IR ŠIO SUSITARIMO TIKSLAS?

Šiais dokumentais siekiama paskatinti ekonominį vystymąsi sukuriant Europos Sąjungos (ES) ir šešių atitinkamų valstybių laisvosios prekybos santykius.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Pietų Afrikos vystymosi bendriją (PAVB) sudaro šios valstybės:

  • Botsvana;
  • Lesotas;
  • Mozambikas;
  • Namibija;
  • Pietų Afrika;
  • Esvatinis (buvęs Svazilandas).

Orientavimasis į vystymosi skatinimą

  • Šis susitarimas yra asimetriškas. ES suteikia Botsvanai, Lesotui, Mozambikui, Namibijai ir Svazilandui bemuitį* ir bekvotį* režimą ES rinkoje. Be to, ES suteikia Pietų Afrikos Respublikai veiksmingesnį patekimą į rinką išplečiant ankstesnį susitarimą.
  • Šiuo susitarimu nereikalaujama, kad PAVB valstybės užtikrintų tokį patekimą į jų rinką, kokį joms suteikia ES. PAVB gali toliau taikyti galiojančius tarifus tam tikroms prekėms, siekiant jas apsaugoti nuo tarptautinės konkurencijos.
  • Ekonominės partnerystės susitarimo (EPS) valstybės gali didinti importo muitus, jei padidėjęs ar paspartėjęs importas iš ES kelia grėsmę vidaus gamybai.
  • ES negali taikyti eksporto subsidijų žemės ūkio prekėms.
  • Šiuo susitarimu skatinamas ekonomikos įvairinimas, mažinant importo muitus „tarpiniams“ produktams, kaip antai sėkloms, trąšoms ar mašinoms, kad šie produktai taptų prieinamesni Afrikos verslininkams.

Geografinės nuorodos

  • ES gamintojams, gaminantiems visame pasaulyje žinomus tradicinius produktus, kaip antai vyną ar medienos dirbinius, suteikiama išimtinė teisė naudoti jų tradicinius pavadinimus Pietų Afrikoje.
  • ES rinkoje saugomos tam tikros Pietų Afrikos geografinės nuorodos, visų pirma įvairios vyno rūšys ir raudonoji arbata.

Tvarus vystymasis

  • Visos šalys privalo laikytis socialinių ir aplinkos standartų.
  • Susitarime numatyta konsultavimosi procedūra aplinkos bei darbo klausimais ir pateikiamas išsamus partnerių bendradarbiavimo sričių sąrašas darniam vystymuisi skatinti.

Kilmės taisyklės išimtys (nukrypti leidžiančios nuostatos)

Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2017/882 nustatomos nuo ES ir PAVB EPS 1 protokole nustatytų kilmės taisyklių nukrypti leidžiančios nuostatos, taikomos 1604 SS pozicijoje nurodytiems paruoštiems arba konservuotiems ilgapelekiams tunams, pagamintiems iš 0302 arba 0303 SS pozicijoje nurodytų kilmės statuso neturinčių ilgapelekių tunų, laikantis Namibijai suteiktos 800 metrinių tonų metinės kvotos.

NUO KADA TAIKOMI ŠIS SPRENDIMAS IR SUSITARIMAS?

Kol ES ir visų PAVB valstybių susitarimas įsigalios, ES ir Botsvanos, Lesoto, Namibijos, Pietų Afrikos Respublikos ir Esvatinio susitarimas laikinai taikomas nuo 2016 m. spalio 10 d., kaip nurodoma pranešime (žr. toliau pateiktus susijusius dokumentus), o ES ir Mozambiko susitarimas – nuo 2018 m. vasario 4 d. (žr. skiltyje „Susiję dokumentai“ nurodytus pranešimus).

Laikinas taikymas neapima 12 straipsnio 4 dalies dėl ES valstybių narių įsipareigojimo remti vystomojo bendradarbiavimo veiklą PAVB EPS valstybėse, kuris jau buvo pradėtas taikyti.

Sprendimas (ES) 2016/1623 taikomas nuo 2016 m. birželio 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Bemuitis režimas – netaikomas muito mokestis.
Bekvotis režimas – importuojamoms ar eksportuojamoms prekėms netaikomas kiekio apribojimas.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2016 m. birželio 1 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/1623 dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimo pasirašymo Europos Sąjungos vardu ir laikino taikymo (OL L 250, 2016 9 16, p. 1–2)

Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimas (OL L 250, 2016 9 16, p. 3–2120)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2017 m. gegužės 23 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2017/882 dėl nuo Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimo 1 protokole nustatytų kilmės taisyklių nukrypti leidžiančių nuostatų, taikomų laikantis kvotos, nustatytos tam tikriems produktams iš Namibijos (OL L 135, 2017 5 24, p. 15–17)

Pranešimas dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimo laikino taikymo (OL L 38, 2018 2 10, p. 1)

Pranešimas dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimo laikino taikymo (OL L 274, 2016 10 11, p. 1)

Komisijos pranešimas pagal Europos Sąjungos ir Pietų Afrikos vystymosi bendrijos (PAVB) EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimo 1 protokolo „Dėl sąvokos „kilmės statusą turintys produktai“ apibrėžties ir administracinio bendradarbiavimo metodų“ 4 straipsnio 14 dalį. Kumuliacija tarp Europos Sąjungos ir Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno (AKR) EPS valstybių bei ES užjūrio šalių ir teritorijų, numatyta ES ir PAVB ekonominės partnerystės susitarimo 1 protokolo 4 straipsnio 3–7 dalyse (OL C 407, 2018 11 12, p. 8)

Komisijos pranešimas pagal Europos Sąjungos ir PAVB EPS valstybių ekonominės partnerystės susitarimo 1 protokolo „Dėl sąvokos „kilmės statusą turintys produktai“ apibrėžties ir administracinio bendradarbiavimo metodų“ 4 straipsnio 17 dalį. Pietų Afrikos kilmės medžiagų, kurių negalima tiesiogiai importuoti į ES netaikant muitų ir kvotų ir kurioms netaikoma ES ir PAVB EPS 1 protokolo 4 straipsnio 2 dalyje numatyta kumuliacija, sąrašas (OL C 407, 2018 11 12, p. 5–7)

paskutinis atnaujinimas 09.09.2021

Top