This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2014/373/12
Call for expression of interest — Scientific Committee on Occupational Exposure Limits (SCOEL) — Membership during its sixth term of office
Kvietimas pareikšti susidomėjimą – Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinis komitetas – Narystė šeštosios kadencijos laikotarpiu
Kvietimas pareikšti susidomėjimą – Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinis komitetas – Narystė šeštosios kadencijos laikotarpiu
OL C 373, 2014 10 21, p. 14–18
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
21.10.2014 |
LT |
Europos Sąjungos oficialusis leidinys |
C 373/14 |
Kvietimas pareikšti susidomėjimą
Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinis komitetas
Narystė šeštosios kadencijos laikotarpiu
(2014/C 373/12)
1. Kvietimo subjektas
Priėmus Komisijos sprendimą 2014/113/ES (1), Komisija skelbia kvietimą pareikšti susidomėjimą, skirtą mokslininkams, siekiantiems narystės Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų moksliniame komitete (toliau – Komitetas) šeštosios jo kadencijos laikotarpiu.
Komiteto nariai skiriami atsižvelgiant į jų asmeninę kompetenciją trejų metų kadencijai.
Šeštoji Komiteto kadencija prasideda 2015 m. pradžioje.
2. Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto uždavinys
Komitetas iš pradžių įsteigtas Komisijos sprendimu 95/320/EB (2), siekiant įvertinti cheminių medžiagų profesinį poveikį sveikatai. Šis sprendimas neseniai panaikintas Sprendimu 2014/113/ES, kuriame nustatyta Komiteto darbo tvarka, labiau atitinkanti bendras Komisijos taisykles dėl ekspertų grupių. Todėl naujuoju sprendimu nustatyta nauja narių atrankos procedūra, vykdoma paskelbus atvirą kvietimą pareikšti susidomėjimą, kad būtų užtikrintas skaidrumas ir lygios galimybės specializaciją įgijusiems aukštos kvalifikacijos moksliniams ekspertams. Jame taip pat pabrėžiama, kad svarbu nuolat laikytis aukščiausios kokybės, nepriklausomumo ir nešališkumo etinių principų, kuriais grindžiama Komiteto veikla.
Pagal Tarybos direktyvos 98/24/EB (3) 3 straipsnį Komiteto uždavinys – teikti Komisijai mokslines rekomendacijas ir nuomones dėl įvairių prioritetinių cheminių medžiagų. Komisija remiasi šiomis rekomendacijomis ir nuomonėmis plėtodama ES politiką, susijusią su darbuotojų sveikatos apsauga, visų pirma pagal Direktyvą 98/24/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/37/EB (4) ES mastu nustatydama cheminių medžiagų profesinio poveikio normas. Atlikdamas naujausių turimų mokslinių duomenų nepriklausomą mokslinį vertinimą, Komitetas įvertina pavojingų cheminių medžiagų poveikio ir profesinio poveikio lygio ryšį.
Komiteto rekomendacijos turi būti moksliškai patikimos ir svarios, novatoriškos, tinkamai pagrįstos, suprantamos ir aiškios, parengtos subalansuoto, nešališko ir aiškiai apibrėžto proceso metu.
Pagrindinė Komiteto užduotis – įvertinti per orą daromą poveikį ir rekomenduoti sveikatos apsauga grindžiamas profesinio poveikio normas. Rekomenduojamos normos turi būti nustatytos, siekiant užtikrinti, kad net ir reguliariai visą profesinį gyvenimą patiriamas poveikis kuriuo nors laikotarpiu neturės neigiamų pasekmių žmonių, kurie patyrė cheminių medžiagų poveikį, ir (arba) jų palikuonių sveikatai (kiek šiuo metu įmanoma tai numatyti). Kalbant apie tam tikrą neigiamą poveikį (ypač genotoksiškumą, kancerogeniškumą ir kvėpavimo takų jautrinimą), remiantis turimomis žiniomis gali būti neįmanoma nustatyti saugios ribinės vertės. Tokiais atvejais Komitetas gali apskaičiuoti įvairias poveikio normas, susijusias su įvertinta rizika.
Komiteto prašoma ne tik teikti rekomendacijas dėl per orą daromo profesinio poveikio normų, bet ir rekomenduoti biologines ribines vertes arba biologines orientacines vertes ir, prireikus, papildyti rekomenduotas profesinio poveikio normas kitomis pastabomis dėl sugerties per odą, jautrinimo pajėgumo ir kancerogeniškumo.
Mokslinės konsultacijos klausimais, susijusiais su darbuotojų sveikatos apsauga ir sauga, turi būti rengiamos laikantis geriausios rizikos vertinimo patirties principų ir turi būti pagrįstos aukščiausios kokybės, nepriklausomumo, nešališkumo ir skaidrumo etiniais principais. Jie nurodyti Komisijos komunikate „Komisijos atliekamas specialių žinių rinkimas ir naudojimas: principai ir gairės. Žinių tobulinimas siekiant geresnės politikos“ (5).
Informacijos apie Komiteto veiklą, visų pirma profesinio poveikio normų rengimo metodiką ir priimtų rekomendacijų sąrašą, galima rasti šiuo adresu:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=148&langId=en&intPageId=684
3. Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto narių pareigos
Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto nariai turi būti aukštos kvalifikacijos, nepriklausomi moksliniai ekspertai, įgiję specializaciją įvairiose su cheminėmis medžiagomis susijusiose srityse, įskaitant, visų pirma, chemiją, toksikologiją, epidemiologiją, darbo mediciną ir darbo higieną. Jie taip pat turi turėti bendrųjų įgūdžių, susijusių su profesinio poveikio normų nustatymu.
Komiteto nariai turėtų dalyvauti Komiteto posėdžiuose bent keturis kartus per metus ir aktyviai prisidėti prie mokslinių diskusijų, peržiūrėti dokumentus, teikti pastabas dėl jų ir vykdyti pirmininko ir (arba) pranešėjų (už konkrečius dokumentus atsakingų asmenų) pareigas.
Komiteto nariai turi atlikti šias užduotis:
— |
prisidėti prie mokslinių rekomendacijų dėl profesinio poveikio normų rengimo, svarstymo ir priėmimo, atlikdami pranešėjo arba jam padedančio asmens funkciją; |
— |
prisidėti prie mokslinių konsultacijų, kurių paprašė Komisija, klausimais, susijusiais su cheminėmis medžiagomis; |
— |
teikti patarimus dėl Komiteto mokslinės veiklos vykdymo ir organizavimo. |
Komiteto darbo dokumentai rengiami anglų kalba, posėdžiai taip pat vyksta anglų kalba. Posėdžiai apima nuodugnų parengiamąjį darbą, įskaitant išankstinį svarstymą, kritinį vertinimą ir dokumentų rengimą.
Pareiškėjai turi įsipareigoti, kad, jei būtų paskirti, aktyviai dalyvaus Komiteto veikloje.
Pagal Sprendimą 2014/113/ES Komiteto nariai turi teisę gauti specialią ne didesnę kaip 450 eurų išmoką už kiekvieną visą darbo dieną, kurią praleidžia vykdydami veiklą, susijusią su jų dalyvavimu posėdžiuose. Komiteto veikloje dalyvaujančių asmenų patirtas kelionės ir pragyvenimo išlaidas atlygina Komisija pagal galiojančias nuostatas (6).
4. Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto sudėtis
Kaip nurodyta Sprendimo 2014/113/ES 3 straipsnyje, Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinį komitetą sudaro ne daugiau kaip 21 atskiras ekspertas, atrinktas iš tinkamų kandidatų sąrašo, sudaryto įvertinus reikalavimus atitinkančias paraiškas, pateiktas paskelbus šį kvietimą pareikšti susidomėjimą.
5. Atrankos procedūra
Atrankos procedūrą sudaro du etapai:
i. |
tikrinimas, ar paraiška atitinka reikalavimus; |
ii. |
vertinimas, ar kandidatas atitinka atrankos kriterijus, ir tinkamiausių kandidatų sąrašo sudarymas. |
Atrankos komisiją sudaro atitinkamų Komisijos tarnybų atstovai.
Kiekvieną paraišką vertina bent du atrankos komisijos nariai, atsižvelgdami į atitikties reikalavimams ir atrankos kriterijus. Atrankos procedūros metu Komisija atsižvelgia ir į ekspertų nepriklausomumą (ypač į galimus interesų konfliktus) ir užtikrina Komiteto narių geografinio ir lyčių pasiskirstymo pusiausvyrą.
Reikalavimai
A. Atitikties reikalavimams kriterijai
Kiekviena paraiška vertinama atsižvelgiant į šiuos atitikties reikalavimams kriterijus:
i. |
universitetinis išsilavinimas mokslo srityje, susijusioje su Komiteto veikla; |
ii. |
bent dešimties (10) metų profesinė patirtis su Komiteto veikla susijusioje srityje, sukaupta įgijus i punkte nurodytą išsilavinimą; |
iii. |
ES pilietybė; |
iv. |
gebėjimas dirbti anglų kalba: atrinkti pareiškėjai turi sugebėti skaityti angliškus tekstus, angliškai rengti pranešimus (raštu) ir juos pateikti (žodžiu) (7), nes šia kalba parašyta didžioji dalis susijusios tarptautinės mokslinės literatūros. |
B. Atrankos kriterijai
Reikalavimus atitinkančios paraiškos vertinamos atsižvelgiant į šiuos atrankos kriterijus:
i.
Atrinkdama kandidatus, Komisija siekia kiek įmanoma labiau subalansuotos mokslinės kompetencijos šiose srityse:
chemijos, toksikologijos, epidemiologijos, darbo medicinos, aplinkos ir sveikatos, poveikio mokslų, pulmonologijos, dermatologijos, nervų sistemos, toksinio poveikio reprodukcijai, genotoksiškumo ir (arba) kancerogeniškumo, patologijos, profesinės higienos, biologinės stebėsenos, analitinių tyrimų ir su cheminių medžiagų profesinio poveikio normų nustatymu susijusios patirties arba kitų Komiteto veiklai svarbių mokslo disciplinų srityse.
ii.
Kandidatai vertinami atsižvelgiant į patirtį ir įgūdžius, susijusius su:
— |
cheminių medžiagų profesinio poveikio žmonių sveikatai vertinimu; |
— |
profesine patirtimi, įgyta daugiadalykinėje mokslinėje aplinkoje, pageidautina, tarptautiniame kontekste; |
— |
paskelbtais moksliniais darbais dėl klausimų, kurie yra svarbūs rengiant mokslinius pasiūlymus dėl profesinio poveikio normų; |
— |
naryste nacionaliniuose ar tarptautiniuose moksliniuose komitetuose, atsakinguose už mokslinių rekomendacijų rengimą arba cheminių medžiagų profesinio poveikio normų nustatymą; |
— |
pagalba, suteikta prisidedant prie nacionalinių ar tarptautinių mokslinių komitetų, atsakingų už mokslinių rekomendacijų rengimą arba cheminių medžiagų profesinio poveikio normų nustatymą, veiklos; |
— |
mokslinių projektų valdymu. |
Taip pat gali būti atsižvelgiama į pareiškėjų patirtį, susijusią su cheminių medžiagų poveikiu žmonių sveikatai kitose srityse, pavyzdžiui, maisto, aplinkos ar vartotojų apsaugos.
6. Narių skyrimas
Komisija skiria narius atsižvelgdama į atrankos procedūros rezultatus ir užtikrindama Komiteto narių geografinio pasiskirstymo pusiausvyrą, kaip nurodyta Sprendimo 2014/113/ES 3 straipsnyje.
Paskirtų narių vardai ir pavardės skelbiami Komisijos ekspertų grupių registre ir Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Asmens duomenys renkami, tvarkomi ir skelbiami pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 45/2001 (8).
Prieš paskirdama narius Komisija pasilieka teisę patikrinti dokumentus ir sertifikatus, kad būtų patvirtintas paraiškos tikslumas ir atitiktis reikalavimams.
Komiteto narių kadencija yra treji metai.
Pareiškėjai, kurie atitinka narystės reikalavimus, bet nepaskiriami nariais, lieka kandidatų sąraše, kaip nustatyta Sprendimo 2014/113/ES 4 straipsnio 2 dalyje.
7. Etiniai principai
Kaip nurodyta Sprendimo 2014/113/ES 9 straipsnyje, Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto mokslinės konsultacijos turi būti grindžiamos nepriklausomumo, skaidrumo ir konfidencialumo etiniais principais.
1. Nepriklausomumas
Komiteto nariai įsipareigoja veikti nepriklausomai nuo bet kokios išorinės įtakos. Jie negali perduoti savo pareigų jokiam kitam asmeniui.
Jie privalo pateikti įsipareigojimų deklaraciją, kurioje įsipareigoja veikti viešojo intereso labui, ir deklaruoja, kad esama arba nesama tiesioginių ar netiesioginių interesų, kurie gali būti laikomi trukdančiais jų nepriklausomumui.
Komisijos tarnybos registruoja visus deklaruotus interesus ir priima sprendimą dėl jų reikšmingumo.
2. Skaidrumas
Komitetas privalo užtikrinti, kad jo rekomendacijose ir nuomonėse būtų aiškiai nurodyti argumentai, kuriais remtasi priimant sprendimus, kaip pabrėžta jo metodikoje.
3. Konfidencialumas
Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto nariai negali atskleisti informacijos, kurią gauna dirbdami Komitete, teminiuose seminaruose, darbo grupėse ar vykdydami kitą su Sprendimu 2014/113/ES susijusią veiklą. Šis reikalavimas papildo reikalavimus, nustatytus Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 339 straipsnyje ir Sprendimo 2014/113/ES 12 straipsnyje.
Kiekvienos kadencijos pradžioje Komiteto nariai turi pasirašyti konfidencialumo deklaraciją.
8. Lygios galimybės
Komisija deda daug pastangų, kad vykdant procedūras būtų laikomasi vienodo požiūrio principų.
9. Paraiškų teikimas
Susidomėję mokslininkai kviečiami užpildyti ir pateikti elektroninę paraiškos formą, kurią galima rasti adresu:
http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SCOEL
Siekiant palengvinti atrankos procedūrą, pareiškėjų prašoma užpildyti paraiškos formą anglų kalba.
Paraiška laikoma priimtina tik tuo atveju, jei pateikiama:
— |
užpildyta paraiškos forma, |
— |
gyvenimo aprašymas, pageidautina, ne ilgesnis kaip trys puslapiai (jis turi būti įkeltas atitinkamame paraiškos formos punkte), |
— |
pareiškėjo mokslinių publikacijų su Komiteto veikla susijusiomis temomis sąrašas (jis turi būti įkeltas atitinkamame paraiškos formos punkte), |
— |
pareiškėjo priesaikos deklaracija, įsipareigojimų deklaracija ir deklaracija dėl galimų interesų konfliktų (pateikiamos paraiškos formos pabaigoje). |
Vėliau gali būti prašoma pateikti patvirtinamuosius dokumentus.
Komisija nedelsdama informuoja pareiškėjus apie atrankos procedūros rezultatus.
10. Galutinė paraiškų pateikimo data
Galutinė paraiškų dėl narystės Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų moksliniame komitete pateikimo data yra 2014 12 15 (GMT + 1 laiku). Vertinamos tik tinkamai užpildytos nurodytoje svetainėje pateiktos elektroninės paraiškos.
Pareiškėjams primygtinai rekomenduojama registruotis ne paskutinėmis registracijai skirto laiko dienomis, nes dėl didelės interneto apkrovos arba dėl interneto ryšio problemų pareiškėjams gali nepavykti laiku pateikti paraiškų. Pasibaigus terminui paraiškos nepriimamos.
(2) OL L 188, 1995 8 9, p. 14.
(3) OL L 131, 1998 5 5, p. 11.
(4) OL L 158, 2004 4 30, p. 50.
(5) 2002 m. gruodžio 11 d. COM(2002) 713 final.
(6) Komisijos sprendimas C(2007) 5858. Komisijoje nedirbančių asmenų, kurie pakviesti dalyvauti susitikimuose kaip ekspertai, patirtų išlaidų atlyginimo taisyklės.
(7) Pavyzdžiui, „gebėjimas dirbti anglų kalba“ atitinka B2 arba aukštesnį lygį, kaip nurodyta Europos Tarybos Europos kalbų aplanko informaciniame dokumente („Bendra Europos kalbų mokėjimo orientacinė sistema. Mokymasis, mokymas ir vertinimas“). Daugiau informacijos pateikta http://europass.cedefop.europa.eu/en/resources/european-language-levels-cefr