Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2013/162/07

    Kvietimas teikti paraiškas – Europos investicijų banko institutas siūlo dvi naujas EIBURS finansinės paramos priemones pagal programą „Žinios“

    OL C 162, 2013 6 7, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.6.2013   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 162/10


    Kvietimas teikti paraiškas – Europos investicijų banko institutas siūlo dvi naujas EIBURS finansinės paramos priemones pagal programą „Žinios“

    2013/C 162/07

    Europos investicijų banko institutas institucinius santykius su universitetais dažniausiai palaiko įgyvendindamas savo „Žinių“ programą (angl. Knowledge Programme), kurią sudaro trys skirtingos programos:

    EIBURS (angl. EIB Universities Research Sponsorship) – Universitetų mokslinių tyrimų rėmimo programa,

    STAREBEI (pranc. STAges de REcherche BEI ) – jaunųjų mokslininkų, dirbančių pagal bendrus EIB ir universitetų projektus, finansavimo programa, ir

    EIB universitetų tinklai (angl. EIB Universities Networks) – universitetų tinklų, kurie ypač svarbūs remiant EIB grupės tikslus, bendradarbiavimo priemonė.

    Pagal EIBURS programą teikiamos dotacijos universitetų mokslinių tyrimų centrams, nagrinėjantiems Banką labiausiai dominančias mokslinių tyrimų temas ir problemas. EIB finansinė parama – iki 100 000 EUR per metus – konkurso būdu trejus metus iš eilės skiriama suinteresuotiems ES valstybių narių, šalių kandidačių ar potencialių šalių kandidačių universitetų fakultetams arba mokslinių tyrimų centrams, pripažintiems EIB pasirinktų sričių kompetencijos centrais, kad jie galėtų plėsti veiklą šiose srityse. Konkursą laimėjusios paraiškos teikėjas privalės atlikti įvairius darbus (vykdyti mokslinius tyrimus, rengti kursus ir seminarus, kurti ryšių tinklą, skleisti rezultatus ir kt.), dėl kurių atlikimo bus sudaromos sutartys su Banku.

    2013–2014 mokslo metais tyrimams pagal EIBURS programą pasirinktos dvi naujos mokslinių tyrimų sritys:

    Pažangiųjų miestų plėtra: Europos ir tarptautinės patirties taikymas Viduržemio jūros regione

    Miestų plėtra Viduržemio jūros regione tapo labai svarbia užduotimi ir nacionaliniu, ir tarptautiniu lygmeniu, taip pat ir EIB įgyvendinant EVIPP programą. Sąvoka „pažangusis miestas“, visų pirma, apibrėžiama kaip informacinių ir komunikacinių technologijų (IKT) „nagrinėjamasis“ taikymas siekiant padėti veiksmingai, visa apimančiai integracinei miestų plėtrai, bet plačiau suvokiama kaip apimanti ir tvarumą, naujoves ir valdymą, taip pat investavimą į viešąjį transportą, energijos vartojimo efektyvumą ir mokslinių tyrimų infrastruktūrą, gali būti svarbi tyrimų sritis. Tačiau reikia sukurti sistemą, susiejančią technologijas ir viešosios politikos aspektus su realia miestų valdymo, savivaldybių finansavimo ir investicijų programavimo padėtimi regione.

    Tikimasi, kad universitetų mokslinių tyrimų centrai, kuriems skiriama parama pagal EIBURS programą, vykdys mokslinių tyrimų programą, kurios dėmesio centre bus tokie pagrindiniai klausimai, nagrinėjami remiantis Europos ir kitokia tarptautine patirtimi:

    Kaip „pažangiųjų miestų“ iniciatyva gali prisidėti prie miestų plėtros prioritetų įgyvendinimo?

    Kaip galėtume geriausiai apibrėžti sąvoką „pažangusis miestas“, kad ją būtų galima taikyti šiame regione?

    Kokie Europos ir tarptautinės geriausios patirties pavyzdžiai labiausiai tiktų taikyti šiame regione?

    Kokios investicijos iš šiuo metu siūlomo gausaus realių investicijų pasirinkimo galėtų būti tinkamos pagal „pažangiojo miesto“ investicijų programą ir kokia pirmumo tvarka turėtų išsirikiuoti joms alternatyvios investicijos?

    Kaip galimos „pažangiojo miesto“ iniciatyvos derinasi su dabartinėmis savivaldybių valdymo ir finansavimo iniciatyvomis?

    Kaip reikėtų „pažangiojo miesto“ investicijas vertinti ekonominiu požiūriu, palyginti su alternatyviomis investicijomis, siekiant užtikrinti jų naudą visuomenei?

    Kaip būtų geriausia plėtoti ir įgyvendinti „pažangiojo miesto“ investicijas ar investicijų programas?

    Pasiūlymų dėmesio centre turėtų būti EVIPP šalys, bet gali būti ir kitos. Pareiškėjai skatinami kurti partnerystes su kitais universitetais ir mokslinių tyrimų centrais. Konkursą laimėjusiam universitetui ar mokslinių tyrimų centrui Bankas gali padėti ieškoti partnerių per Viduržemio jūros šalių sąjungą arba Viduržemio jūros šalių integracijos centrą.

    Administracinių gebėjimų stiprinimas Europoje

    Viešojo administravimo įstaigų gebėjimas veiksmingai ir našiai vykdyti įvairias vyriausybei priskiriamas funkcijas, pvz., planuoti ir teikti infrastruktūrą ir viešąsias paslaugas, turi labai didelį poveikį kasdieniam piliečių gyvenimui ir privačiojo sektoriaus veiklai. EBPO apibrėžia gebėjimų stiprinimą kaip būdą vystyti įgūdžius, gilinti patirtį, ugdyti techninius ir valdymo gebėjimus organizacinės struktūros sistemoje (dirbant su rangovais, konsultantais ar susitariančiosiomis įstaigomis) – dažnai teikiant techninę pagalbą, trumpalaikio ir ilgalaikio mokymo paslaugas ar prisidedant specialistų paslaugomis (pvz., diegiant IT sistemas). Šiame procese gali tekti plėtoti žmogiškuosius, organizacinius, medžiaginius ir finansinius išteklius.

    Praeityje ši sąvoka buvo taikoma besivystančioms šalims (ypač JT ir Pasaulio banke), tačiau poreikis stiprinti institucijas stiprinant jų administracinius gebėjimus tapo sudedamąja Europos plėtros proceso dalimi, kai administracinių gebėjimų stiprinimo (AGS) programos tapo svarbios padedant narystės siekiančioms šalims įstoti į ES ir perimti Acquis Communautaire. Šioms valstybėms tapus ES valstybėmis narėmis joms ir toliau teikiama finansinė parama savivaldos AGS veiklos programoms finansuoti, dažniausiai iš struktūrinių fondų. Turint galvoje, kad jos valdo milijardus eurų, gerinti viešojo administravimo sektoriaus veiksmingumą investicijų į viešąjį sektorių programų valdymo ir paskirstymo srityje yra neatidėliotinas uždavinys. EIB dažnai remia gebėjimų įgyvendinti projektus stiprinimą teikdamas techninę pagalbą per projektų įgyvendinimo padalinius.

    Mokslinių duomenų apie tai, kokį poveikį AGS priemonės turi įvairiomis sąlygomis, yra labai mažai. Kas iš tikrųjų stiprina administracinius gebėjimus ir institucijas ilguoju laikotarpiu? Ar tam užtenka tik turėti pakankamai gerai parengtų tinkamą atlygį gaunančių darbuotojų, nustatyti pagrindinius veiklos rodiklius (PVR) ir sukurti skaidrią išlaidų ir rezultatų atskaitomybę? Ar užsakomieji darbai ir viešojo ir privačiojo sektoriaus partnerystės yra stebuklinga išeitis esant ribotam viešojo sektoriaus pajėgumui? Ar tie modeliai taikytini tik konkretiems sektoriams (pvz., transporto, aplinkos ir komunalinių reikalų), ar jie visiems bendri? Ar naudingas įvairių ES šalių viešojo sektoriaus darbuotojų savitarpio mokymasis? Ko išmokome iš pagal PVR įvertintų pagrindinių rezultatų, išteklių prioretizavimo ir fiskalinės drausmės „naujojo viešojo valdymo“?

    Šio tyrimo tikslas – plėsti žinias apie konceptualiąją sistemą, jos nustatymą, vertinimą ir veiksmingo AGS modelius praktinėje veikloje. Gali būti teikiami pasiūlymai atlikti tyrimą bet kuria tema, plečiančias žinias šioje srityje. Tačiau pirmenybė bus teikiama pasiūlymams, kuriuose bus laikomasi visai Europai tinkamo požiūrio ir aptariami ne tik teoriniai, bet ir praktiniai AGS aspektai, susiję su infrastruktūros ir atitinkamų viešųjų paslaugų planavimu ir teikimu. Ypač laukiame pasiūlymų, tiesiogiai susijusių su veiklos sprendimų priėmimu, ir tokių, kuriuose būtų numatoma gerinti labai kokybiškoms investicijoms skiriamų ES fondų panaudojimą.

    Paraiškas anglų arba prancūzų kalba teikti iki 2013 m. rugsėjo 13 d. Vėliau pateiktos paraiškos nebus nagrinėjamos. Paraiškas siųsti adresu:

     

    elektroninę kopiją:

    events.eibinstitute@eib.org

    ir

     

    spausdintą kopiją:

    EIB Institutas

    98-100, boulevard Konrad Adenauer

    2950 Luxembourg

    LUXEMBOURG

    p. Luísa FERREIRA, koordinatorei

    Daugiau informacijos apie EIBURS atranką ir kitas programas bei mechanizmus rasite interneto svetainėje: http://institute.eib.org/


    Top