EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0181

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl 2022 m. ir ankstesniais metais pagal branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo paramos Bulgarijai, Slovakijai ir Lietuvai programą ir JRC programą atlikto darbo

COM/2024/181 final

Briuselis, 2024 04 29

COM(2024) 181 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl 2022 m. ir ankstesniais metais pagal branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo paramos Bulgarijai, Slovakijai ir Lietuvai programą ir JRC programą atlikto darbo



































































1.Santrauka ir svarbiausi aspektai

Bulgarijoje, Slovakijoje ir Lietuvoje įgyvendinant eksploatavimo nutraukimo programas, kurias bendrai finansavo Europos Sąjunga, buvo pasiekti pagrindiniai ankstesnėje daugiametėje finansinėje programoje (2014–2020 m. DFP) nustatyti tikslai. Dabartinėje 2021–2027 m. DFP buvo nustatyti nauji tikslai, ir su tomis pačiomis finansavimo taisyklėmis buvo susieta Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro (JRC) eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo programa. Dėl nuo 2021 m. teikiamo bendro finansavimo bus užbaigtas eksploatavimo nutraukimas Slovakijoje ir Bulgarijoje, taip pat bus padedama pradėti faktinį Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimą Lietuvoje – tai pirmasis tokio pobūdžio technologinis uždavinys pasauliniu mastu. Finansavimas taip pat užtikrins nuolatinę pažangą vykdant pasirengimo nutraukti eksploatavimo veiklą, daugiausia JRC objekte Italijoje, taip pat vykdant atliekų tvarkymą ir pasenusios įrangos šalinimą kituose trijuose JRC objektuose (Belgijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose), kuriuose eksploatuojama branduolinių mokslinių tyrimų infrastruktūra.

2022 m. su pagrindiniais būsimais projektais susijusi parengiamoji veikla ir vėl buvo vykdoma lėčiau, nei planuota, nepaisant to, kad kai kuriais konkrečiais atvejais vykdant darbus vietoje buvo pasiekta labai didelė pažanga.

Pagrindiniai programų įgyvendinimo 2022 m. akcentai yra šie:

·Bulgarijoje užbaigtas reaktorių deaktyvavimas, kad būtų pasirengta tolesniam saugiam išmontavimui, ir padaryta tolesnė pažanga statant mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų paviršinį atliekyną;

·Slovakijoje užbaigtas reaktorių išmontavimas, išardant, deaktyvuojant ir supakuojant visus reaktoriaus komponentus;

·Lietuvoje iš panaudoto branduolinio kuro baseino išimtos paskutinės panaudoto branduolinio kuro rinklės, taigi bus pradedamas pasirengimas išmontuoti abu reaktorius;

·perdirbtas didelis kiekis medžiagų, ypač metalų. Pavyzdžiui, Slovakijoje metalams taikomos reguliuojamosios kontrolės nutraukimo lygis viršijo 95 proc. ir buvo perdirbta daugiau kaip 3 500 tonų;

·JRC Ispros objekte pradėta eksploatuoti laikinoji saugykla, skirta galutinai neapdorotoms labai mažo radioaktyvumo atliekoms saugoti, buvo pateikta paraiška nutraukti mokslinių tyrimų reaktoriaus ir karštųjų kamerų įrenginio eksploatavimą ir pasirašyta sutartis dėl naujų branduolinių medžiagų perkėlimo;

·įgyvendinant programą kituose JRC objektuose (Peteno, Karlsrūhės ir Gelio objektuose) ir toliau daugiausia dėmesio buvo skiriama likusių atliekų mažinimui, parengiamajam planavimo darbui ir galutinio šalinimo finansavimui.

Vykdant eksploatavimo nutraukimą ir susidariusių atliekų tvarkymą pagal bendrą 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos priemonę, naudojamasi sinergija ir dalijimusi žiniomis, siekiant užtikrinti žinių sklaidą ir patirties perdavimą naudojant specialią JRC sukurtą platformą. Europos Komisijos propaguojamas sinerginis požiūris visiškai pasiteisino Bulgarijoje, kur sėkmingai taikyta eksploatavimo nutraukimo įranga ir procesai, kurie anksčiau naudoti Slovakijoje, gerokai padidinant efektyvumą ir nemažai sutaupant. Remiant Europos Komisijai, kai tinkama, ši teigiama patirtis bus atkartojama visuose objektuose.

2.Programų pagrindas

Į 2021–2027 m. daugiametę finansinę programą (DFP) įtrauktos eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo finansavimo programos, išdėstytos dviejuose reglamentuose ( 1 ) (toliau – reglamentai), kuriais nustatoma bendra Bulgarijos Kozlodujaus atominių elektrinių (1–4 blokų), Slovakijos Bohunicės V1 atominės elektrinės, Lietuvos Ignalinos atominės elektrinės ir Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro (JRC) branduolinių mokslinių tyrimų įrenginių Belgijoje, Vokietijoje, Italijoje ir Nyderlanduose sistema.

Šioje ataskaitoje pristatoma, kaip įgyvendintas pagal šias programas iki 2022 m. atliktas darbas, laikantis reglamentų 10 straipsnio reikalavimų.

2.1.Branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo paramos programos

Pagal pirmąsias programas, dar vadinamas branduolinių energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo paramos programomis (ENPP), teikiama finansinė parama konkrečių aštuonių branduolinių reaktorių, esančių Bulgarijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje, eksploatavimo nutraukimui. Programos pradėtos įgyvendinti XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžioje ir yra grindžiamos eksploatavimo nutraukimo planais, kuriuose pateikiamos aiškios nuostatos dėl taikymo srities, biudžeto ir planavimo. Panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų šalinimas į giluminį atliekyną neįtraukiamas į programas ir jį turi vykdyti kiekviena valstybė narė, kaip reikalaujama Tarybos direktyvoje 2011/70/Euratomas ( 2 ).

Europos Komisija patikėjo šių programų įgyvendinimą (nuo 2001 m.) Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui (ERPB), Ignalinos programos įgyvendinimą (nuo 2003 m.) – Centrinei projektų valdymo agentūrai (CPVA) ir Bohunicės programos įgyvendinimą (nuo 2016 m.) – Slovakijos inovacijų ir energetikos agentūrai (SIEA).

2.2.JRC eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo programa

JRC eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo programa apima sudėtingą konkrečios veiklos ir projektų, kurių tikslai yra tarpusavyje susiję, rinkinį. Isproje (Italija), kur daugumos branduolinės energetikos objektų eksploatavimas nutrauktas iki 1999 m. ir kur nuo pat programos įgyvendinimo pradžios esama tvirtos organizacinės struktūros, siekiama, be kita ko, saugaus įrenginių konservavimo, pasirengimo nutraukti eksploatavimą, eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo tikslų, susijusių su įvairiais pasenusiais dideliais įrenginiais ir atliekų partijomis. Kituose JRC objektuose daugiausia dėmesio skiriama likusių atliekų tvarkymui, radioaktyviųjų atliekų ir branduolinių medžiagų mažinimui, pasenusios įrangos ir palyginti mažų įrenginių išmontavimui, planų nustatymui ir grupių, vykdysiančių eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo veiklą, organizavimui.

JRC tiesiogiai įgyvendina eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo programą, t. y. JRC darbuotojai vykdo programos valdymą, o veikla perduodama išorės subjektams. Siekiant reglamentų tikslų, svarstoma galimybė išnagrinėti įsipareigojimų perdavimą priimančiosioms valstybėms narėms.

3.Biudžeto vykdymas ir bendras finansavimas

Pagal reglamentus teikiama ES finansinė parama Bulgarijai ir Slovakijai suteiks galimybę užbaigti atitinkamų reaktorių eksploatavimo nutraukimą, o Lietuvai padės saugiai ir nuosekliai tęsti Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo procesą, kuris yra pirmas toks beprecedentiškai didelio masto procesas, apimantis didelio kiekio apšvitinto grafito pašalinimą ir pakavimą.

Kozlodujaus ir Bohunicės programų finansavimas bus užbaigtas pagal dabartinę 2021–2027 m. DFP ir papildomo Europos Sąjungos finansavimo nereikės. Tačiau Ignalinos programa turėtų tęstis iki 2038 m., todėl pasibaigus dabartinei DFP, t. y. nuo 2028 m., gali prireikti papildomo Europos Sąjungos finansavimo. Vis dėlto tai neturi įtakos diskusijoms dėl būsimos DFP.

Bulgarija ir Slovakija įsteigė specialius nacionalinius fondus, iš kurių finansuojamas eksploatavimo nutraukimas ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymas. Jie papildomi kitais nacionaliniais ištekliais, daugiausia iš nacionalinių biudžetų. Ignalinos programai Lietuvos vyriausybė įsipareigojo iki programos pabaigos iš nacionalinių šaltinių skirti lėšų, sudarančių 14 proc. viso biudžeto. Reglamentais nustatytos didžiausios bendro finansavimo normos, taikomos ES indėliui pagal 2021–2027 m. DFP, t. y. 50 proc. Kozlodujaus ir Bohunicės programoms bei 86 proc. Ignalinos programai.

1 lentelėje pateikiamos finansavimo dalys nuo programų įgyvendinimo pradžios XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžioje, taip pat įgyvendinimo biudžetas, įskaitant lėšas nenumatytiems atvejams ir riziką. Remdamasi 2022 m. stebėsenos veikla ir rizikos vertinimais, Komisija mano, kad nėra jokių požymių, kad biudžetai padidės.

1 lentelė. ENPP finansavimo įnašai, mln. EUR

ENPP

Valstybė narė

Kiti paramos teikėjai

ES

Iš viso

Įgyvendinimo biudžetas

Kozlodujus

35,7 %

0,6 %

63,7 %

100,0 %

1 358

Bohunicė

40,5 %

0,7 %

58,8 %

100,0 %

1 220

Ignalina

14,0 %

0,7 %

60,5 %

75,2 % ( 3 )

3 345

Šaltinis: stebėsenos ataskaitos, metinės darbo programos, ERPB, CPVA, SIEA.

JRC įrenginių eksploatavimo nutraukimo laikotarpis Ispros atveju bus pratęstas iki 2040 m., o Karlsrūhės ir Gelio atveju – iki 2060 m., nes programa taip pat apima vis dar eksploatuojamus eksperimentinius įrenginius. Eksploatavimo nutraukimo scenarijaus, kuris turi būti įgyvendintas, atranka bus užbaigta per paskutinį jų eksploatavimo dešimtmetį. Visas dabartinis eksploatavimo nutraukimo veiklos Isproje įvertintas biudžetas yra 926 mln. EUR.

4.Pažanga ir veiklos rezultatai

Europos Komisija stebi siekiant reglamentuose nustatytų tikslų padarytą pažangą ir pasiektus rezultatus taikydama išplėstinį rezultatų rodiklių, apibrėžtų reglamentų prieduose, įskaitant atliktų darbų vertės valdymo sistemą ( 4 ), rinkinį. Taip pat itin atidžiai stebimas programų kritinis kelias ( 5 ), o nustačius riziką, siūloma imtis veiksmų jai mažinti.

ENPP atveju rizika, kad bus vėluojama užbaigti atskiras programas, nepaisant rizikos mažinimo priemonių, yra labai didelė. Nors vietoje veikla vykdoma saugiai ir nekelia susirūpinimo dėl išlaidų ir tvarkaraščio laikymosi, lėtas kitų etapų parengiamosios veiklos vykdymas kelia abejonių dėl programų įgyvendinamumo iki nustatytų užbaigimo datų.

4.1.Bulgarija. Kozlodujaus programa

Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1–4 blokai yra VVER ( 6 ) 440/230 reaktoriai. 1 ir 2 blokai buvo uždaryti 2002 m., o 3 ir 4 blokai – 2006 m. Blokai yra netoli kitų dviejų veikiančių blokų (Kozlodujaus 5 ir 6 blokų).

Valstybinė radioaktyviųjų atliekų įmonė (SERAW), kurios veiklą prižiūri Energetikos ministerija, yra licenciją turinti veiklos vykdytoja, atsakinga už eksploatavimo nutraukimą, taip pat už mažo ir vidutinio radioaktyvumo atliekų nacionalinio atliekyno statybą ir eksploatavimą.

2022 m. SERAW suintensyvino deaktyvavimo ir išmontavimo veiklą reaktorių pastatuose. Bohunicės ir Kozlodujaus elektrinių reaktoriai yra panašūs, todėl tai puiki proga dalytis patirtimi, darbo metodais ir įranga, taip sumažinant riziką ir sąnaudas. SERAW pasinaudojo Slovakijos praktine patirtimi ir naudojo Bohunicės įrangą pirminiams kontūrams deaktyvuoti. Dėl to deaktyvuojant keturis Kozlodujaus blokus pasiekti optimalūs rezultatai ir deaktyvavimas atliktas per trumpesnį laiką. 1 diagramoje parodyta, kaip dėl sinergijos ir dalijimosi žiniomis pagerėjo padėtis.

1 diagrama. Bohunicės V1 atominės elektrinės ir Kozlodujaus atominės elektrinės 1–4 blokų reaktorių deaktyvavimo rezultatų (procentais) ir tvarkaraščio (datų) palyginimas.

Sėkmingai užbaigusi deaktyvavimą, SERAW iš karto pradėjo didelių reaktorių objektų, pavyzdžiui, pagrindinių vožtuvų ir cirkuliacinių siurblių, išmontavimą.

Mažo ir vidutinio radioaktyvumo atliekų paviršinio atliekyno (nacionalinio atliekyno) statyba pradėta 2017 m. ir užbaigta 2023 m. Šis etapas bus labai svarbus siekiant užtikrinti, kad programą būtų galima užbaigti iki 2030 m. pabaigos.

Plazminio lydymo įrenginio ( 7 ) veiklos kampanijos buvo sėkmingai tęsiamos – 2019–2022 m. SERAW vykdė penkias veiklos kampanijas ir pradėjo šeštąją, sumažindama atliekų tūrį vidutiniškai 50 kartų. Kalbant apie dalijimąsi žiniomis, pagrindiniai šio projekto elementai pateikiami specialiame žinių produkte (žr. 5 skirsnį), siekiant sudaryti palankesnes sąlygas suinteresuotų Europos Sąjungos atliekų tvarkytojų veiklos procesų scenarijams vystytis.

Kalbant apie pagrindinius stebėsenos rodiklius, 2022 m. pabaigoje SERAW perdirbo 1 568 tonas metalo (14 proc. DFP tikslo) ir nutraukė 6 527 tonų įvairių medžiagų, skirtų perdirbti, reguliuojamąją kontrolę (50 proc. DFP tikslo), o saugomų radioaktyviųjų atliekų kiekio atveju pasiekti daugiau nei 5 proc. DFP tikslo. ( 8 )

Programos veiklos rezultatų bazinis scenarijus lieka nepakitęs – nustatyta užbaigimo data yra 2030 m. 2 diagramoje parodytas atlikto darbo kiekis (atliktų darbų vertė), palyginti su planu (baziniu scenarijumi). Į bazinį scenarijų įtrauktos lėšos nenumatytiems atvejams ir tai paaiškina dalį atotrūkio nuo faktinės pažangos.

2 diagrama. Kozlodujaus programa. Pažanga ir rezultatai.

Apskritai iš rodiklių matyti, kad 2022 m. padaryta Kozlodujaus eksploatavimo nutraukimo programos įgyvendinimo pažanga yra gera; tačiau Bohunicėje įgyta patirtis parodė, kad užkirsti kelią būsimos veiklos vėlavimo rizikai reikia gerokai iš anksto. 2021 m. Europos Komisija paprašė atlikti bendro tvarkaraščio testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, kad būtų galima patvirtinti, ar įmanoma laikytis programos užbaigimo datos, ir įvertinti riziką bei rizikos mažinimo priemones. Preliminarūs šio testavimo rezultatai patvirtinta, kad rizika, jog programos užbaigimas bus atidėtas, yra didelė, todėl Komisija paprašė SERAW parengti rizikos mažinimo planą prižiūrint Energetikos ministerijai.

4.2.Slovakija. Bohunicės programa

Bohunicės V1 elektrinę sudaro du VVER 440/230 reaktoriai. 1 blokas buvo uždarytas 2006 m., 2 blokas – 2008 m. Blokai yra netoli dviejų kitų veikiančių blokų (Bohunicės V2 atominės elektrinės) ir kito bloko (Bohunicės A1 reaktoriaus), kurio eksploatavimo nutraukimas yra vykdomas.

Įmonė Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), kurios administracinę priežiūrą vykdo Ekonomikos ministerija, yra už Bohunicės V1 atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimą atsakinga veiklos vykdytoja. Jos užduotis yra saugiai nutraukti branduolinės energetikos objektų eksploatavimą ir tvarkyti panaudotą branduolinį kurą bei radioaktyviąsias atliekas Slovakijos teritorijoje.

2022 m. JAVYS ir jų rangovai išardė, deaktyvavo ir supakavo visus reaktoriaus komponentus, taigi įvykdė svarbų eksploatavimo nutraukimo proceso etapą. Darbai vietoje vyko gana sparčiai, taip pat ir išmontuojant kitas reaktoriaus pastato sistemas, ir šiuo metu daugiausia dėmesio skiriama užteršto betono pašalinimui iš pastatų konstrukcijų.

Deaktyvavimo procesas buvo labai veiksmingas ir siekė iki 99 proc. – nuo 2019 m. birželio mėn. iki 2022 m. pabaigos iš viso 3 117 tonų užterštų metalinių medžiagų buvo deaktyvuotos, nutraukiant 2 910 tonų medžiagų reguliuojamąją kontrolę ir 173 tonas medžiagų pateikiant toliau tvarkyti (skylančių medžiagų saugykloms arba lydyti) prieš nutraukiant jų reguliuojamąją kontrolę.

Kalbant apie pagrindinius stebėsenos rodiklius, 2022 m. pabaigoje JAVYS pašalino 5 155 tonas metalo (16 proc. DFP tikslo) ir labai mažai ir mažai radioaktyvias atliekas, taip pasiekdama 16 proc. DFP tikslo. ( 9 )

Kaip pranešta anksčiau ( 10 ), JAVYS turėjo peržiūrėti bendrą programos tvarkaraštį ir atidėti užbaigimo datą iki 2027 m., nedarant poveikio biudžetui, todėl nustatytas naujas bazinis scenarijus. 3 diagramoje parodytas atliktų darbų kiekis (atliktų darbų vertė), palyginti su planu (baziniu scenarijumi).

3 diagrama. Bohunicės programa. Pažanga ir rezultatai

Bohunicės programa yra pažangiausia iš trijų ENPP ir gali tapti pirmuoju užbaigtu VVER tipo reaktoriaus eksploatavimo nutraukimu visame pasaulyje. Vis dėlto užbaigti projektą 2027 m. tebėra labai sudėtinga, nes dar neatlikti galutinio reaktoriaus pastato griovimo darbų viešieji pirkimai, todėl šiuo metu negalima atmesti galimybės, kad bus dar vėluojama. Vykdant programą, kuriai skirta Sąjungos finansinė parama, užbaigti svarbiausi eksploatavimo nutraukimo proceso etapai, radiologiniai pavojai vietoje sumažinti keliomis eilėmis ir netrukus pastatas bus parengtas griovimo darbams beveik įprastinėmis sąlygomis.

4.3.Lietuva. Ignalinos programa

Ignalinos atominėje elektrinėje yra du RBMK ( 11 ) 1500 reaktoriai. 1 blokas buvo uždarytas 2004 m., 2 blokas – 2009 m. Kiti branduoliniai reaktoriai Lietuvoje neeksploatuojami.

Valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė (IAE), kurios administracinę priežiūrą vykdo Energetikos ministerija, yra veiklos vykdytoja, atsakinga už įrenginius, kurių eksploatavimas nutraukiamas, o nuo 2019 m. – ir už radioaktyviųjų atliekų atliekynus.

2022 m. pabaigoje IAE užbaigė panaudoto branduolinio kuro rinklių pašalinimą iš reaktoriaus pastatų ir saugiai perkėlė juos į laikinąją sausojo tipo saugyklą. Tai buvo svarbus branduolinės saugos ir radiologinės rizikos mažinimo etapas, atveriantis kelią reaktoriaus aktyviosios zonos sistemų išmontavimui. Tuo tarpu IAE užbaigė valyti, tuštinti ir deaktyvuoti panaudoto kuro baseinus.

Ignalinos reaktorių išmontavimas yra technologinis iššūkis, nes didelio reaktoriaus grafito aktyvioji zona iki šiol dar niekada nebuvo išmontuota. Pirmuoju etapu, kuris pradėtas 2020 m. ir bus vykdomas iki 2027 m., IAE iš reaktoriaus šachtos pašalins visus išorinius komponentus. Prieš tolesnį šachtų turinio – grafito, metalo konstrukcijų, užpildo medžiagos ir laikinam apšvitintų atliekų saugojimui skirto įrenginio – pašalinimo planavimą atliekama 2022 m. pradėta inžinerinių galimybių studija ( 12 ), kurioje dalyvauja tarptautiniu mastu pripažintos ekspertinės bendrovės. Dėl vėlavimo pradėti inžinerinių galimybių studiją, susijusio su tuo, kad programos suinteresuotųjų subjektų pasirengimas viešiesiems pirkimams yra sudėtingas, užbaigus inžinerinių galimybių studijos etapą reikės iš naujo įvertinti programos įgyvendinimo pabaigos datą.

IAE neužbaigė mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų paviršinio atliekyno statybos viešųjų pirkimų procedūros, nes pašalintas konkurso dalyvis ėmėsi teisinių veiksmų. Tačiau IAE baigė statyti labai mažo radioaktyvumo trumpaamžių atliekų sąvartyną; buvo atlikta pirmoji atliekų dėjimo į atliekyną kampanija, o galutinis atidavimas eksploatuoti tebevyksta. Sėkmingai užbaigus šių įrenginių statybą, IAE turės visas priemones trumpaamžėms radioaktyviosioms atliekoms šalinti pagal eksploatavimo nutraukimo planą. Prižiūrint atitinkamoms reguliavimo institucijoms rengiamas bitumuotų atliekų saugyklų pertvarkymo į atliekyną projektas.

Kalbant apie pagrindinius stebėsenos rodiklius, nuo 2022 m. pabaigos IAE išmontavo 384 tonas metalo (9 proc. DFP tikslo), pašalino 4 094 m³ labai mažo radioaktyvumo atliekų (14 proc. DFP tikslo) ir įkėlė į atliekyną 678 m³ mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų (7 proc. DFP tikslo) ( 13 )

Programos veiklos rezultatų bazinis scenarijus lieka nepakitęs, o nustatyta programos užbaigimo data – 2038 m. 4 diagramoje parodytas atlikto darbo kiekis (atliktų darbų vertė), palyginti su planu (baziniu scenarijumi).

4 diagrama. Ignalinos programa. Pažanga ir rezultatai

4.4.JRC. Eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo programos

JRC priklauso keli mokslinių tyrimų įrenginiai, įskaitant mokslinių tyrimų reaktorius, esantys Isproje (Italija), Karlsrūhėje (Vokietija), Petene (Nyderlandai) ir Gelyje (Belgija). Italijoje eksploatavimo nutraukimo programa pradėta įgyvendinti XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžioje, tačiau kituose objektuose esantys įrenginiai vis dar veikia, o juose vykdoma veikla apima tik likusių atliekų tvarkymą ir branduolinių medžiagų šalinimą.

Isproje vykdoma keletas atliekų tvarkymo prieš šalinimą veiksmų:

·buvo tęsiama atliekų apibūdinimo sistemos tobulinimo projektavimo ir rengimo veikla ir tikimasi, kad projektas bus baigtas 2023 m.;

·radioaktyviųjų atliekų stipraus supresavimo veikla atidėta maždaug vieniems metams, kol vėl pradės veikti išorinis stipraus supresavimo įrenginys;

·užkastų bitumuotų likusių atliekų surinkimo įrenginio statyba šiek tiek vėlavo dėl didelio masto apibūdinimo kampanijos, kurią atlikti paprašė reguliavimo institucija, kad būtų galima toliau vykdyti darbus vietoje;

·radioaktyviųjų atliekų cementavimo įrenginio statyba buvo atidėta dėl problemų, susijusių su sutartimis;

·pradėjus eksploatuoti laikiną saugyklą, į ją perkelta apie 1 000 statinių;

·radioaktyviųjų atliekų apdorojimas vyko sparčiau, nei planuota, – sutvarkyta 346 tonos atliekų ir medžiagų, o tikslas buvo sutvarkyti 305 tonas.

Be to, JRC toliau vykdė branduolinių medžiagų valdymo veiklą:

·užbaigtos apšvitintų branduolinių medžiagų saugojimo už objekto vietos ribų galimybių studijos;

·dalis neapšvitintų branduolinių medžiagų perkeliama projektuojant perpakavimo veiklą ir rengiant licencijavimo dokumentus.

Italijos valdžios institucijos pritarė poveikio aplinkai vertinimui, kuris yra mokslinių tyrimų reaktoriaus eksploatavimo nutraukimo leidimo išdavimo proceso dalis. Licencijavimo dokumentai, būtini siekiant atnaujinti visas branduolines licencijas pagal naująjį Italijos branduolinės energetikos įstatymą Nr. 101/2020, buvo parengti ir pateikti laikantis terminų.

5 diagramoje  ( 14 ) parodytas atlikto darbo kiekis (atliktų darbų vertė), palyginti su planu (baziniu scenarijumi), kuris nuo programos pradžios dar nepakito. Iš tvarkaraščio ir išlaidų rodiklių matyti, kad įgyvendinant programą atsiliekama nuo tvarkaraščio, o išlaidos mažesnės, nei planuota.

5 diagrama. JRC pažanga ir rezultatai. Ispros objektas Italijoje.

Gelyje veikla yra susijusi ir su atliekų tvarkymu, ir su apibūdinimu, taip pat su kai kuriais mažais eksploatavimo nutraukimo projektais. Siekiant sumažinti sukauptą daliųjų medžiagų kiekį, svarstomos trys galimybės: grąžinti į kilmės šalį, perduoti valstybėms narėms ir šalinti. 2023 m. pasirašytos sutartys dėl kai kurių medžiagų grąžinimo į kilmės šalį.

Petene vykdoma eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo programa yra susijusi su stipriasraučiu reaktoriumi, kurio savininkas yra JRC, o Nyderlandų bendrovė NRG yra jo operatorė ir licencijos turėtoja. Jo uždarymo data vis dar neaiški, tačiau ji glaudžiai susijusi su PALLAS reaktoriaus, kuris pakeis jo medicininių radioaktyviųjų izotopų gamybos pajėgumus, atidavimu eksploatuoti. PALLAS buvo pripažintas svarbiu prioritetu ir yra statomas, tačiau veiklos pradžios tvarkaraštis dar nenustatytas ir reikės atsižvelgti į pereinamuoju laikotarpiu sutampančią veiklą. JRC tikisi, kad galutinis sprendimas bus priimtas ne vėliau kaip per šį dešimtmetį. NRG pateikė reguliavimo institucijai atnaujintą eksploatavimo nutraukimo planą, kuriam dabar skiriamas didelis dėmesys ir dėl kurio vyksta JRC ir NRG diskusijos, siekiant geriau apibrėžti veiksmingiausią metodą (organizavimą, scenarijus ir susijusių išlaidų vertinimą).

Baigta rengti nauja preliminarioji sutartis dėl Petene anksčiau susidariusių JRC atliekų pašalinimo ir nuo 2023 m. bus tvarkomos pirmosios atliekų partijos.

Karlsrūhėje eksploatavimo nutraukimo ir atliekų tvarkymo programa vykdoma lygiagrečiai su moksliniais darbais įrenginiuose ir iki šiol nebuvo svarstytas joks svarbus infrastruktūros eksploatavimo nutraukimo projektas. Prioritetais išlieka branduolinių medžiagų mažinimas, taip pat anksčiau naudotų pirštininių kamerų ir įrangos, įskaitant karštųjų kamerų komponentus, išmontavimas ir šalinimas, atliekų statinių sankaupos apibūdinimas ir šalinimas į išorinį įrenginį Vokietijoje. 2022 m. vykdant plane nustatytą pasenusių pirštininių kamerų išmontavimo kampaniją pasiekta daugiau kaip 70 proc. tikslo. Buvo dedama daug pastangų atliekant atliekų reguliuojamosios kontrolės nutraukimo procedūras, o tai leido per pastaruosius 10 metų daugiau kaip 20 tonų atliekų per metus šalinti kaip įprastas atliekas, todėl buvo sutaupyta daug lėšų. Tai pateisintų tolesnes pastangas vykdant atliekų reguliuojamosios kontrolės nutraukimo procesus, taip pat rengiant atliekų apibūdinimo sistemas, ir išteklių į juos investavimą.

5.Žinių sklaida

Pagal reglamentų tikslus įgyvendinant programas sukauptos žinios turi būti skleidžiamos ES lygmeniu.

Žinios kaupiamos kaip žinių produktai, t. y. apčiuopiami naudoti parengtos informacijos ir (arba) duomenų produktai (pavyzdžiui, dokumentai, ataskaitos, paslaugos, renginiai, žiniasklaida), sudarantys sąlygas atrinktiems naudotojams imtis veiksmų. Tokių žinių šaltinis buvo konkretūs pagrindiniai projektai.

2022 m. buvo sukurti ir pateikti šie žinių produktai:

·Bulgarija, Kozlodujaus plazminio lydymo įrenginys. SERAW plazminio lydymo būdu apdorojant mažai ir vidutiniškai radioaktyvias atliekas įgytos patirties ir geriausios praktikos apžvalga;

·Slovakija. Bohunicės V1 atominės elektrinės patirtis eksploatavimo nutraukimo projektų rizikos valdymo ir Monte Karlo imitavimo metodo taikymo tvarkaraščių analizei ir išlaidų apskaičiavimui srityse;

·Lietuva. IAE patirtis, įgyta įgyvendinant radioaktyviųjų metalo atliekų apdorojimo įrenginių įrengimo projektą.

Žinios kuriamos taip, kaip planuota, tačiau tikimasi, kad, sukaupus patirties, ateinančiais metais bus galima parengti papildomų žinių produktų. Iki šiol sukurti žinių produktai saugomi sukurtoje naujoje mokslo centro svetainėje ( 15 ). Mokslo centro svetainė skirta iniciatyvai populiarinti ir iki šiol sukurtų žinių produktų viešam prieinamumui užtikrinti.

6.Veikla, vykdoma po kvietimų teikti pasiūlymus

Reglamentuose (10 straipsnio 3 dalis) reikalaujama, kad Europos Komisija kasmet teiktų ataskaitas, kuriose nurodoma veiklos, vykdomos po kvietimų teikti pasiūlymus, dalis.

2 lentelėje parodytas įgaliotųjų subjektų ir JRC pagal sutartis arba dotacijas skirtas finansavimas. Lentelėje atskirta veikla, vykdoma po kvietimų teikti pasiūlymus, ir veikla, kuri nėra atvira konkurencijai, pavyzdžiui, tiesioginės dotacijos eksploatavimo nutraukimo veiklos vykdytojams, susijusios su darbo užmokesčiu, smulkiais pirkimais ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymu.

2 lentelė.    Veiklos suskirstymas 2014–2022 m. (mln. EUR)

Programa

Konkurso procedūros

Nėra atvira konkurencijai

Iš viso

Sutartys

Sutarties
pakeitimai

Sutartys

Dotacijos

Kozlodujus

66 %

22 %

4 %

9 %

409,5

Bohunicė

59 %

33 %

8 %

-

395,1

Ignalina

32 %

8 %

3 %

57 %

428,6

JRC (*)

99,3 %

0,7 %

-

-

63,1

Šaltinis: ENPP įgaliotųjų subjektų (CPVA, ERPB, SIEA) ir JRC pateikta informacija.
(*) 2021–2022 m. laikotarpiu.

7.Išvados

2022 m. įgyvendinant ENPP buvo toliau daroma veiksminga pažanga ir palaipsniui mažinama ES piliečiams kylanti radiologinė rizika. Tačiau vis labiau vėluojama vykdyti būsimų projektų parengiamuosius veiksmus, todėl programos nebus užbaigtos iki iš pradžių numatytų datų. Nuo 2021 m. teikiamas bendras finansavimas padės užbaigti eksploatavimo nutraukimo programas Slovakijoje ir Bulgarijoje, taip pat pradėti faktinį Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimą Lietuvoje.

Kozlodujaus programos tvarkaraščio testavimas nepalankiausiomis sąlygomis, kuris taip pat buvo paremtas SERAW organizacinio tinkamumo tolesniems eksploatavimo nutraukimo etapams atlikti vertinimu, rodo, kad, siekiant toliau užtikrinti sėkmingą įgyvendinimą, turi būti nustatytos poveikio švelninimo priemonės. Slovakijoje lėtas pirkimų procesas siekiant sudaryti paskutinę didelę sutartį dėl griovimo trukdo numatyti, kada projektas galėtų būti užbaigtas, nepaisant reikšmingų laimėjimų vykdant veiklą vietoje. Patvirtinant Ignalinos programos įgyvendinimo pabaigos datą ir bendrus finansavimo poreikius po 2027 m. lemiamą reikšmę turės reaktorių išmontavimo techninio sprendimo pasirinkimas.

Nepaisant šių kliūčių, ES finansinės paramos programoms 2021–2027 m. DFP laikotarpiu adekvatumas nekelia abejonių.

Lėšų panaudojimo rodiklis dėl pirmiau ir ankstesniuose skirsniuose nurodytų vėlavimų buvo mažesnis, nei planuota. Jei ši tendencija išliks, Komisija, vykdydama metinę biudžeto sudarymo procedūrą, gali svarstyti galimybę koreguoti tų programų finansinį programavimą.

Nepaisant tam tikrų vėlavimų kai kuriose srityse, įgyvendinant JRC programą beveik užbaigtas licencijavimo darbas, kad būtų gauti reikiami eksploatavimo nutraukimo leidimai. Eksploatavimo nutraukimo licencijas tikimasi gauti 2023–2025 m. Buvo vėluojama nustatyti atliekų tvarkymo srautus, nes nepavyko sudaryti cementavimo stoties statybos sutarties ir vėluota įrengti surinkimo įrenginį.

Finansavimas taip pat užtikrins nuolatinę pažangą vykdant pasirengimo nutraukti eksploatavimo veiklą, daugiausia JRC objekte Italijoje, taip pat vykdant atliekų tvarkymą ir pasenusios įrangos šalinimą kituose trijuose JRC objektuose (Belgijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose), kuriuose eksploatuojama branduolinių mokslinių tyrimų infrastruktūra.

2024 m. Komisija parengs tarpinį programų vertinimą, kuriame taip pat bus pranešama apie tolesnius svarbius 2023 m. laimėjimus:

Kozlodujaus programa:

Øužbaigta nacionalinio atliekyno statyba;

Bohunicės programa:

Øbetono konstrukcijų deaktyvavimas, kad būtų galima vykdyti beveik įprastą griovimą;

Ignalinos programa:

Øtęsiama grafito aktyviosios zonos išmontavimo inžinerinių galimybių studija.

JRC

Isproje padaryta pažanga tvarkant likusias radioaktyviąsias atliekas; gautas leidimas apdoroti metalo atliekas, vežti stipriai supresuotas atliekas ir pradėti bitumuotų statinių apdorojimą. Be to, atnaujintos visų įrenginių licencijos ( 16 ), taip pat karštųjų kamerų komplekso eksploatavimo nutraukimo leidimai;
atliktas darbas, susijęs su naujų branduolinių medžiagų evakuacija.

Petene sudaryta preliminarioji sutartis su Nyderlandų įmone NRG dėl anksčiau susidariusių JRC atliekų tvarkymo ir galutinio apdorojimo siekiant jas pašalinti COVRA įrenginyje ir nuo 2023 m. bus įgyvendinami pirmieji projektai. Didžiausią susirūpinimą tebekelia stipriasraučio reaktoriaus eksploatavimo nutraukimas, kurio laikas vis dar neaiškus, nes jis glaudžiai susijęs su šį dešimtmetį numatyta PALLAS reaktoriaus eksploatavimo pradžia. Kartu su Nyderlandais nagrinėjamas ir aptariamas išsamus eksploatavimo nutraukimo planas, jo struktūra, įgyvendinimo organizavimas, įgyvendinimo scenarijai ir išlaidos.

Karlsrūhėje ir Gelyje pagrindinė veikla yra pasenusios įrangos pašalinimas; sukaupto radioaktyviųjų atliekų ir branduolinių medžiagų kiekio kuo didesnis sumažinimas; įsipareigojimų dėl anksčiau susidariusių atliekų galutinio apdorojimo ar šalinimo prisiėmimas, taip pat pastato dalių išmontavimo, laipsniško šalinimo ar eksploatavimo nutraukimo parengiamųjų etapų įvykdymas.

(1) ()    2021 m. sausio 25 d. Tarybos reglamentas (Euratomas) 2021/100, kuriuo nustatoma specialioji branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo finansinė programa ir panaikinamas Reglamentas (Euratomas) Nr. 1368/2013 (OL L 34, p. 3–17);
2021 m. sausio 25 d. Tarybos reglamentas (ES) 2021/101, kuriuo nustatoma Lietuvos Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo pagalbos programa ir panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1369/2013 (OL L 34, 2021 2 1, p. 18–28).
(2) ()    2011 m. liepos 19 d. Tarybos direktyva 2011/70/Euratomas, kuria nustatoma panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo Bendrijos sistema (OL L 199, 2011 8 2, p. 48).
(3) ()    Bendros finansavimo sumos pagal 2021–2027 m. DFP ir ankstesnes DFP neapima visos LT programos, kurią, kitaip nei BG ir SK atveju, numatoma tęsti po 2027 m.
(4) ()    ISO 21508:2018. Atliktų darbų vertės valdymas projektų ir programų valdymo srityje.
(5) ()    Planuojant projektus kritinis kelias yra ilgiausia užduočių, kurias reikia atlikti, kad projektas būtų sėkmingai užbaigtas, seka. Jeigu bus vėluojama atlikti kritiniam keliui priskiriamas užduotis, vėluos visas projektas.
(6) ()    Vandens‑vandens energijos reaktorius (rus. водо-водяной энергетический реактор, ВВЭР). Tai yra suslėgtojo vandens reaktorių serija.
(7) ()    Plazminio lydymo įrenginys – tai pirmas tokio pobūdžio įrenginys, skirtas radioaktyviųjų atliekų tūriui mažinti. Jame atliekamas labai aukštos temperatūros terminis apdorojimas, kurio metu susidaro itin stabilios ir saugios kietosios atliekos. Įrenginio valdytojo vertinimu, įgyvendinus projektą bus sutaupyta apie 40 proc. lėšų, palyginti su kitais apdorojimo būdais, pvz., stipraus supresavimo metodų taikymu, perdirbant ir šalinant mažo radioaktyvumo atliekas.
(8) ()    Daugiau informacijos apie veiklos rodiklius paskelbta adresu Branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimas. Rezultatai (europa.eu) .
(9) ()    Daugiau informacijos apie veiklos rodiklius paskelbta adresu Branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimas. Rezultatai (europa.eu) .
(10) ()    Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl 2021 m. ir ankstesniais metais pagal branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo paramos Bulgarijai, Slovakijai ir Lietuvai programą ir JRC programą atlikto darbo. COM(2022) 663 final.
(11) ()    Didelės galios kanalinis reaktorius (rus. Реактор Большой Мощности Канальный, РБМК) – branduolinių reaktorių su grafitiniu lėtikliu klasė (tokie buvo ir Černobylio reaktoriai).
(12) ()    Inžinerinių galimybių studija (angl. optioneering) – kartotinis procesas, per kurį nustatomos, įvertinamos ir apibrėžiamos įvairios galimybės.
(13) ()    Daugiau informacijos apie veiklos rodiklius paskelbta adresu Branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimas (Lietuva). Rezultatai (europa.eu) .
(14) ()    2022 m. buvo pakeista kelių projektų užduotims skirto biudžeto pusiausvyra, suteikiant daugiau vertės užduotims, kurios turi būti atliekamos veiklos etapuose, ir mažiau vertės projektavimo, licencijavimo ir viešųjų pirkimų etapams. Dėl šios priežasties atliktų darbų vertės kreivė (žalia) rodo mažėjimo tendenciją, o didėjimas vėl matyti 2023 m. pradžioje.
(15) ()     https://joint-research-centre.ec.europa.eu/scientific-activities-z/eu-nuclear-decommissioning-knowledge-management_en
(16) ()    Pagal naująjį Italijos branduolinės energetikos įstatymą Nr. 101/2020.
Top