EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0327

Rekomendacija TARYBOS SPRENDIMAS kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl susitarimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tarptautinių tiekimo grandinių stiprinimo

COM/2023/327 final

Briuselis, 2023 06 14

COM(2023) 327 final

Rekomendacija

TARYBOS SPRENDIMAS

kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl susitarimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tarptautinių tiekimo grandinių stiprinimo


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.REKOMENDACIJOS APLINKYBĖS

1.1.Rekomendacijos pagrindimas ir tikslai

2022 m. rugpjūčio 16 d. Jungtinės Amerikos Valstijos (toliau – JAV) priėmė Infliacijos mažinimo aktą 1 , kuriuo iš dalies keičiamas Jungtinių Valstijų vidaus mokesčių kodekso 30D skirsnis (toliau – netaršių transporto priemonių kreditų sistema). Tokiu būdu už įsigyjamas reikalavimus atitinkančias baterijomis ar kuro elementais varomas transporto priemones taikoma subsidija, atitinkanti mokesčių kreditą, kurio dydis – iki 7 500 USD už transporto priemonę.

Tam, kad transporto priemonė atitiktų reikalavimus dėl didžiausios subsidijos sumos, joje, be kita ko, privalo būti sumontuota baterija, kurioje mažiausia svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų dalis būtų 40 proc. (2024 m. – 50 proc., 2025 m. – 60 proc., 2026 m. – 70 proc., 2027 m. – 80 proc.) ir ji būtų:

(1)išgauta ir perdirbta JAV arba šalyje, su kuria JAV yra sudariusi galiojantį laisvosios prekybos susitarimą, arba

(2)grąžinamuoju būdu perdirbta Šiaurės Amerikoje.

Todėl netaršių transporto priemonių kreditų sistema, iš JAV tiekimo grandinių išstumdama ES kilmės svarbiausiąsias naudingąsias iškasenas, kurios yra skirtos automobilių baterijoms, joms tampa vis nepalankesnė. To negalima pasakyti apie svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų ir perdirbtų medžiagų importą iš JAV laisvosios prekybos susitarimo partnerių, tokių kaip Čilė ir Korėja arba Japonija, su kuria 2023 m. kovo 28 d. JAV sudarė svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimą. Tai daro neigiamą poveikį ES eksporto į JAV galimybėms.

Todėl 2023 m. kovo 10 d. Pirmininkė U. von der Leyen ir Prezidentas J. Bidenas paskelbė bendrą pareiškimą dėl ketinimo pradėti derybas dėl tikslinio ES ir JAV svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimo 2 , siekiant užtikrinti, kad ES išgautos arba perdirbtos naudingosios iškasenos galėtų būti naudojamos transporto priemonėse, atitinkančiose netaršių transporto priemonių kreditų sistemos reikalavimus. JAV aiškiai nurodė, kad, siekiant suteikti ES lygiavertį statusą kaip JAV laisvosios prekybos susitarimo partneriams, kuriems taikoma netaršių transporto priemonių kreditų sistema, būtina sudaryti svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimą.

2022 m. atitinkamų svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų eksporto iš ES į JAV vertė siekė 8,3 mlrd. EUR , t. y. 16,3 proc. viso šių prekių eksporto iš ES.

Šie klausimai bus sprendžiami ne tik pasitelkus Infliacijos mažinimo aktą, bet ir sudarius ES ir JAV svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimą, kuriuo būtų žengtas naujas žingsnis siekiant paskatinti platesnius abipusius ekonominius santykius ir padėti kurti tvarias ir atsparias tarptautines tiekimo grandines sektoriuose, kurie yra labai svarbūs perėjimui prie neutralaus poveikio klimatui ir saugumui, įskaitant orlaivių ir erdvėlaivių bei gynybos sektorius.

Kovo 10 d. JAV pateikė Europos Komisijai (toliau – Komisija) pasiūlymą dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimo. 2023 m. kovo 21 d. Komisija perdavė šį pasiūlymą Europos Sąjungos Tarybai (toliau – Taryba) ir Europos Parlamentui.

1.2.Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Derybos dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimo ir jo sudarymas atitinka bendrą ES prekybos politiką, nes padėtų didinti ES ir JAV tarpusavio prekybos bei investicijų mastą ir mažinti riziką, kylančią tarp ES ir JAV dėl naujos įtampos prekybos srityje. Šis dvejopas tikslas visiškai atitinka Europos Sąjungos sutartį (toliau – ES sutartis), kurioje nustatyta, kad ES turėtų skatinti visų šalių integraciją į pasaulio ekonomiką, įskaitant laipsnišką tarptautinės prekybos apribojimų panaikinimą 3 . Be to, tai atitinka ES ir JAV strateginės partnerystės pobūdį, kaip dar kartą patvirtinta paskutiniame 2021 m. birželio 15 d. vykusio ES ir JAV aukščiausiojo lygio susitikimo pareiškime 4 , ir Prekybos ir technologijų taryboje vykdomą pozityvios ekonomikos darbotvarkę, kaip nurodyta jos 2021 m. spalio mėn. 5 , 2022 m. gegužės mėn. 6 , 2022 m. gruodžio mėn. 7 ir 2023 m. gegužės mėn. 8 bendruose pareiškimuose.

1.3.Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Rekomendacija dera su kitomis Sąjungos politikos sritimis.

Komisijos 2023 m. kovo 16 d. pasiūlytajame Svarbiausiųjų žaliavų akte 9 siekiama stiprinti bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis, skatinant tvarias investicijas į svarbiausiųjų žaliavų vertės grandines bei kitas vertės grandinių dalis ir ekonomines galimybes paverčiant abipusiškai naudinga tikrove. Svarbi tokio bendradarbiavimo stiprinimo priemonė yra strateginių partnerysčių žaliavų vertės grandinėse kūrimas, remiantis, pavyzdžiui, svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimu.

Ši rekomendacija dera su siūlomu poveikio klimatui neutralizavimo pramonės aktu 10 , kuriuo siekiama didinti neutralaus anglies dioksido poveikio arba poveikio klimatui neutralizavimo pagrindinių technologijų gamybą Europos Sąjungoje siekiant užtikrinti saugias, tvarias ir konkurencingas švarios energijos tiekimo grandines, kad būtų pasiekti ES klimato ir energetikos sričių užmojai.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

2.1.Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau – SESV) 218 straipsnio 3 ir 4 dalys.

2.2.Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Pagal ES sutarties 5 straipsnio 3 dalį subsidiarumo principas netaikomas srityse, kuriose ES turi išimtinę kompetenciją. Tikėtinas materialinis teisinis susitarimo pagrindas, kuris bus šių derybų išdava, yra bendra prekybos politika, SESV 3 straipsnyje nurodoma kaip viena iš Sąjungos išimtinės kompetencijos sričių. Ši politika apima derybas dėl prekybos susitarimų pagal SESV 207 straipsnį.

2.3.Proporcingumo principas

Komisijos rekomendacija atitinka proporcingumo principą ir yra būtina atsižvelgiant į mūsų tikslą užtikrinti, kad, taikant netaršių transporto priemonių kreditų sistemą, ES kilmės svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų ir perdirbtų medžiagų, skirtų elektrinių transporto priemonių baterijoms, atveju nekiltų diskriminacija dėl to, kad jos yra laikomos kilusiomis iš „šalies, su kuria Jungtinės Valstijos yra sudariusios galiojantį laisvosios prekybos susitarimą“.

2.4.Priemonės pasirinkimas

Tarybos sprendimas

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

3.1.Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

Netaikoma.

3.2.Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

Netaikoma.

3.3.Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Buvo surengtos atitinkamos konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais dėl naudos, kurią būtų galima gauti užtikrinus, kad, taikant netaršios transporto priemonės kreditų sistemą, ES kilmės svarbiausiosios naudingosios iškasenos ir perdirbtos medžiagos būtų laikomos kilusiomis iš „šalies, su kuria Jungtinės Valstijos yra sudariusios galiojantį laisvosios prekybos susitarimą“. Surengti keli klausymai ir dialogo su pilietine visuomene posėdžiai. Be to, Europos Parlamente ir ES valstybėse narėse vyko arba buvo jų organizuojami vieši debatai.

3.4.Poveikio vertinimas

Atsižvelgiant į politinę būtinybę imtis skubių veiksmų siekiant mažinti ES ir JAV prekybos įtampą dėl Infliacijos mažinimo akto arba jos išvengti ir siekiant užtikrinti, kad ES išgautoms arba apdorotoms naudingosioms iškasenoms pagal Infliacijos mažinimo aktą ir jo įgyvendinimo priemones būtų taikomi netaršių transporto priemonių mokesčių kreditai, oficialaus poveikio vertinimo proceso atsisakyta.

3.5.Pagrindinės teisės

Rekomendacija atitinka ES sutartis ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartiją.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų susitarimas neturės poveikio Sąjungos biudžetui.

5.KITI ELEMENTAI

5.1.Procedūriniai aspektai

Komisija ES vardu derėsis dėl susitarimo, kurį sudarys ES ir JAV. Pagal SESV 218 straipsnio 4 dalį siūloma, kad Taryba Prekybos politikos komitetą paskirtų kaip komitetą, su kuriuo turi būti konsultuojamasi vedant derybas.

Europos Parlamentas bus informuojamas visais procedūros etapais pagal SESV 218 straipsnio 10 dalį.

Komisija paskelbs šią rekomendaciją ir jos priedą iškart po jos priėmimo.

Komisija rekomenduoja, kad derybiniai nurodymai būtų paskelbti iškart po jų priėmimo Taryboje.

Rekomendacija

TARYBOS SPRENDIMAS

kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl susitarimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tarptautinių tiekimo grandinių stiprinimo

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 218 straipsnio 3 ir 4 dalis,

atsižvelgdama į Europos Komisijos rekomendaciją,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Komisija įgaliojama Europos Sąjungos vardu pradėti derybas su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis dėl Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tarptautinių tiekimo grandinių stiprinimo.

2 straipsnis

Derybos vedamos vadovaujantis priede išdėstytais Tarybos derybiniais nurodymais.

3 straipsnis

Komisija veda derybas konsultuodamasi su [specialiojo komiteto pavadinimas, kurį įrašo Taryba].

4 straipsnis

Šis sprendimas ir jo priedas bus paskelbti viešai iš karto po jų priėmimo.

5 straipsnis

Šis sprendimas skirtas Komisijai.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1)    PL 117-169, H.R.5376, 2022 m. Infliacijos mažinimo aktas.
(2)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_1613  
(3)    ES sutarties 21 straipsnio 2 dalies e punktas.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/media/50758/eu-us-summit-joint-statement-15-june-final-final.pdf
(5)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/STATEMENT_21_4951
(6)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(7)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(8)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_2992
(9)    Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatoma saugaus ir tvaraus svarbiausiųjų žaliavų tiekimo užtikrinimo sistema (Svarbiausiųjų žaliavų aktas), žr. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/lt/IP_23_1661 .
(10)    Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas dėl priemonių sistemos Europos poveikio klimatui neutralizavimo technologijos produktų gamybos ekosistemai stiprinti sukūrimo (Poveikio klimatui neutralizavimo pramonės aktas), žr. https://single-market-economy.ec.europa.eu/publications/net-zero-industry-act_lt?etrans=lt .
Top

Briuselis, 2023 06 14

COM(2023) 327 final

PRIEDAS

prie

Rekomendacijos dėl Tarybos sprendimo

kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas dėl susitarimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tarptautinių tiekimo grandinių stiprinimo


PRIEDAS

SUSITARIMO SU JUNGTINĖMIS AMERIKOS VALSTIJOMIS DĖL SVARBIAUSIŲJŲ NAUDINGŲJŲ IŠKASENŲ TARPTAUTINIŲ TIEKIMO GRANDINIŲ STIPRINIMO DERYBINIAI NURODYMAI

Susitarimo pobūdis ir taikymo sritis

1.Į susitarimą turėtų būti įtrauktos nuostatos dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tarptautinių tiekimo grandinių ir susijusių sektorių stiprinimo.    

2.Susitarimas turėtų visiškai atitikti Pasaulio prekybos organizacijos (toliau – PPO) susitarimą ir kitus Europos Sąjungos arba Europos Sąjungos ir jos valstybių narių sudarytus tarptautinius susitarimus.

Tikslai

3.Susitarimu turėtų būti stiprinama prekyba svarbiausiosiomis naudingosiomis iškasenomis bei tarptautinių jų tiekimo grandinių įvairinimas ir skatinamas elektrinių transporto priemonių baterijų technologijų diegimas, įteisinant bendrą Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų įsipareigojimą lengvinti prekybą, skatinti sąžiningą konkurenciją ir į rinką orientuotas prekybos svarbiausiosiomis naudingosiomis iškasenomis sąlygas, užtikrinti, kad svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tiekimo grandinėse būtų taikomi su prekyba susiję patikimi darbo ir aplinkos apsaugos standartai, ir bendradarbiauti siekiant užtikrinti saugias, tvarias ir teisingas svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tiekimo grandines.

Susitarimo turinys

4.Į susitarimą turėtų būti įtrauktos nuostatos dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tarptautinių tiekimo grandinių, taip numatant abipusius prekybos, darbo ir aplinkos apsaugos sričių įsipareigojimus.    

Prekybos lengvinimo aspektai

5.Susitarimu turėtų būti lengvinama prekyba, plečiama prieiga prie svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų šaltinių, kurie būtų tvarūs, patikimi ir apsaugoti nuo darbo teisės pažeidimų, ir skatinama sąžininga konkurencija bei į rinką orientuotos prekybos svarbiausiosiomis naudingosiomis iškasenomis sąlygos. 

6.Susitarimu turėtų būti siekiama pagerinti bendrą supratimą apie iškreipiamąjį poveikį turinčią ne rinkos politiką ir praktiką svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų srityje ir kituose susijusiuose sektoriuose ir plėtoti suderintus veiksmus, kuriais būtų skatinamas tiekimo grandinių įvairinimas ir mažinamas pažeidžiamumas bei strateginės priklausomybės rizika.

Tvarumo aspektai

7.Siekiant remti tvarias tiekimo grandines, susitarimu turėtų būti skatinamas bendradarbiavimas šiuo metu nagrinėjamais klausimais, be kita ko, dėl svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų gyvavimo ciklo analizės, gavybos, ženklinimo ir grįžtamojo perdirbimo tarptautinių standartų.

8.Susitarimu turėtų būti skatinama užtikrinti aukšto lygio aplinkos apsaugą svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų srityje ir tobulinti aplinkos apsaugos, susijusios su svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų gyvavimo ciklu ir prekyba svarbiausiosiomis naudingosiomis iškasenomis, lygius.

9.Susitarime turėtų būti pabrėžtas svarbus vaidmuo, tenkantis daugiašaliams aplinkos apsaugos susitarimams aplinkosaugos srityje, be kita ko, kai tai susiję su svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų gyvavimo ciklo poveikiu aplinkai, ir atitinkamų daugiašalių aplinkos apsaugos susitarimų įgyvendinimo svarba.

10.Susitarimu turėtų būti skatinamos priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti efektyviau išteklius naudojančią ir žiedinę ekonomiką, siekiant mažinti svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų gavybos ir susijusių procesų paklausą ir poveikį aplinkai.

Darbo aspektai

11.Susitarimu turėtų būti patvirtintas abiejų šalių ketinimas savo įstatymais ir praktika įtvirtinti ir užtikrinti darbuotojų teises ir išlaikyti politiką, kuri laikoma tinkama svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų sektoriaus darbuotojams apsaugoti nuo bet kokios diskriminacijos darbo srityje, laikantis Tarptautinės darbo organizacijos pagrindinių principų ir teisių darbe.

12.Susitarime turėtų būti pripažinta bendradarbiavimo, kaip mechanizmo, kuriuo siekiama bendrų tikslų, susijusių su darbuotojų teisėmis svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų gavybos ir perdirbimo srityje, svarba. 

13.Susitarimu turėtų būti pripažinta, kaip svarbu konsultuotis su įvairiais suinteresuotaisiais subjektais prekybos politikos klausimais, susijusiais su svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tiekimo grandinėmis, taip pat su darbo, aplinkos apsaugos ir verslo organizacijomis, labai mažų, mažųjų ir vidutinių įmonių atstovais ir pilietinės visuomenės organizacijomis.

Tarptautiniai aspektai

14.Susitarime turėtų būti pripažinta, kad svarbu toliau imtis dvišalių ir daugiašalių pastangų sustiprinti tvarias ir teisingas tiekimo grandines, sąjungininkams ir partneriams taikant bendrus standartus. Todėl Europos Sąjunga ir Jungtinės Amerikos Valstijos atitinkamai bendradarbiaus dvišaliu pagrindu, taip pat daugiašaliuose forumuose, siekdamos užtikrinti saugias, tvarias ir teisingas svarbiausiųjų naudingųjų iškasenų tiekimo grandines.

Top