EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2022 12 15
COM(2022) 727 final
2022/0421(NLE)
Pasiūlymas
TARYBOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS
kuriuo dėl leidimo Rumunijai toliau taikyti specialią priemonę, kuria nukrypstama nuo Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos 193 straipsnio, pratęsimo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo sprendimas 2013/676/ES
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
Pagal 2006 m. lapkričio 28 d. Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (toliau – PVM direktyva) 395 straipsnio 1 dalį Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, gali vieningai leisti bet kuriai valstybei narei taikyti specialias priemones, kuriomis nukrypstama nuo tos direktyvos nuostatų, kad būtų supaprastinta PVM surinkimo procedūra arba užkirstas kelias tam tikrų formų mokesčių slėpimui ar vengimui.
Rumunijos Respublika (toliau – Rumunija) raštu (jį Komisija užregistravo 2022 m. balandžio 8 d.) paprašė leisti toliau taikyti priemonę, kuria nukrypstama nuo PVM direktyvos 193 straipsnio, kuriuo nustatomas asmuo, kuriam tenka prievolė sumokėti PVM. 2022 m. birželio 28 d. registruotu raštu Komisija paprašė Rumunijos pateikti papildomos informacijos, susijusios su prašymu; į šį raštą Rumunija atsakė 2022 m. rugpjūčio 22 d. registruotu raštu.
Vadovaudamasi PVM direktyvos 395 straipsnio 2 dalimi, 2022 m. rugsėjo 1 d. raštu Komisija apie Rumunijos prašymą pranešė valstybėms narėms, išskyrus Ispaniją, o 2022 m. rugsėjo 2 d. raštu – Ispanijai. 2022 m. rugsėjo 5 d. raštu Komisija pranešė Rumunijai turinti visą prašymui įvertinti būtiną informaciją.
1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS
• Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai
PVM direktyvos 193 straipsnyje nustatyta bendra taisyklė: PVM paprastai moka prekes tiekiantis arba paslaugas teikiantis apmokestinamasis asmuo.
Pagal PVM direktyvos 395 straipsnį valstybės narės, siekdamos supaprastinti PVM surinkimo procedūrą arba užkirsti kelią tam tikrų formų mokesčių slėpimui ar vengimui, gali taikyti priemones, kuriomis nukrypstama nuo PVM direktyvos nuostatų, jeigu tas priemones patvirtino Taryba.
2009 m. Rumunija paprašė taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą, kuria būtų leista taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą, be kita ko, tiekiamiems medienos gaminiams. Pagal šią procedūrą PVM sumokėti privalo apmokestinamasis asmuo, kuriam tiekiami gaminiai. Konkrečiau, šie medienos gaminiai apima statų mišką, apvaliąją ar apdorotą skaldytąją medieną, malkinę medieną, padarinės medienos gaminius, pjautinę medieną ar medžio skiedras ir šiurkščiąją, apdorotą ar iš dalies apdorotą medieną.
Nukrypti leidžiančią priemonę Tarybos įgyvendinimo sprendimu 2010/583/ES Rumunijai iš pradžių leista taikyti iki 2013 m. gruodžio 31 d., o vėliau Tarybos įgyvendinimo sprendimu 2013/676/ES leidimas priemonę taikyti medienos gaminiams pratęstas iki 2016 m. gruodžio 31 d., Tarybos įgyvendinimo sprendimu (ES) 2016/1206 – iki 2019 m. gruodžio 31 d. ir Tarybos įgyvendinimo sprendimu (ES) 2019/1593 – iki 2022 m. gruodžio 31 d.
Dabar Rumunija vėl paprašė pratęsti nukrypti leidžiančios nuostatos, susijusios su šių tiekiamų medienos gaminių atvirkštiniu apmokestinimu, taikymą.
Remiantis ataskaita, kurią Rumunija pateikė kartu su prašymu pratęsti priemonės taikymą, nustačius, kad PVM už pirmiau minėtus tiekiamus medienos gaminius sumokėti privalo gavėjas, šiame sektoriuje, kuriam būdingas didelis skaičius smulkių perpardavėjų ir tarpininkų, kuriuos sudėtinga kontroliuoti, buvo užkirstas kelias mokesčių slėpimui ir vengimui.
Nukrypti leidžiančias nuostatas paprastai leidžiama taikyti ribotą laikotarpį, kad būtų galima įvertinti, ar speciali priemonė yra tinkama ir veiksminga, ir siekiant suteikti valstybėms narėms laiko iki nukrypti leidžiančios priemonės galiojimo pabaigos nustatyti kitas įprastas atitinkamos problemos sprendimo priemones. Nukrypti leidžiančią nuostatą, pagal kurią galima taikyti atvirkštinio apmokestinimo mechanizmą, leidžiama taikyti tik konkrečiose srityse, kuriose sukčiaujama, ir ji yra kraštutinė priemonė.
Rumunija paaiškino, kad šiuo tikslu buvo imtasi veiksmų, kad į nacionalinę teisę būtų įtrauktos įprastinės kovos su sukčiavimu PVM priemonės ir užkirstas kelias tolesniam jo plitimui medienos sektoriuje, pavyzdžiui, vykdomi skaitmeninimo projektai („RO e-Factura“), fiskalinių kasos aparatų sujungimas, „SAF-T“, pirkimų ir tiekimų stebėsena ir taikoma „RO e-Transport system“ (transporto šalies teritorijoje stebėsena).
Tačiau šios priemonės dar tik pradedamos įgyvendinti, todėl Rumunija mano, kad siekiant išlaikyti mokesčių slėpimo atvejų medienos sektoriuje mažėjimo tendenciją, būtina ir po 2023 m. sausio 1 d. šiame sektoriuje toliau taikyti atvirkštinį apmokestinimą.
Todėl būtų pagrįsta pratęsti priemonės taikymą kitam ribotos trukmės laikotarpiui, nes panašu, jog ši priemonė neturėjo kokio nors neigiamo poveikio, kuris susijęs su sukčiavimu mažmeninės prekybos lygmeniu, kituose sektoriuose ar kitose valstybėse narėse. Taigi, atsižvelgiant į nepakitusią teisinę ir faktinę padėtį, siūloma pratęsti nukrypti leidžiančios priemonės galiojimą, leidžiant Rumunijai toliau ją taikyti iki 2025 m. gruodžio 31 d.
Todėl iki šios nukrypti leidžiančios nuostatos galiojimo pabaigos Rumunija turėtų visapusiškai įgyvendinti minėtąsias priemones, skirtas kovoti su sukčiavimu PVM medienos sektoriuje ir užkirsti kelią tolesniam tokio sukčiavimo plitimui. Todėl dėl šių gaminių tiekimo ir paslaugų teikimo nebereikėtų dar kartą nukrypti nuo Direktyvos 2006/112/EB 193 straipsnio.
• Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis
Kitoms valstybėms narėms Portugalijai, Lietuvai ir Latvijai buvo leista taikyti panašias nukrypti leidžiančias nuostatas, susijusias su PVM direktyvos 193 straipsniu.
Taigi siūloma priemonė atitinka galiojančias PVM direktyvos nuostatas.
2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
PVM direktyvos 395 straipsnis.
•Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)
Atsižvelgiant į PVM direktyvos nuostatą, kuria grindžiamas pasiūlymas, subsidiarumo principas netaikomas.
•Proporcingumo principas
Šis sprendimas yra susijęs su valstybei narei jos pačios prašymu suteiktu leidimu ir nėra įpareigojimas.
Atsižvelgiant į ribotą nukrypti leidžiančios nuostatos taikymo sritį, speciali priemonė yra proporcinga siekiamam tikslui.
•Priemonės pasirinkimas
Siūloma priemonė – Tarybos įgyvendinimo sprendimas.
Pagal PVM direktyvos 395 straipsnį nukrypti nuo bendrų PVM nuostatų galima tik tada, kai tai vieningai leidžia Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu. Tarybos įgyvendinimo sprendimas yra tinkamiausia priemonė, nes jis gali būti skirtas atskirai valstybei narei.
3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
•Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis
Šis pasiūlymas yra pagrįstas Rumunijos pateiktu prašymu ir skirtas tik šiai valstybei narei.
•Poveikio vertinimas
Vienas iš dažniausiai pasitaikančių sukčiavimo atvejų – į medienos gaminių prekybos grandinę įtraukiamos įmonės, kurios surenka PVM, jo nesumoka į valstybės biudžetą ir dingsta. Jų klientai, naudodamiesi savo teise į PVM atskaitą, prašo grąžinti sumas, kurios niekada nebuvo sumokėtos į valstybės biudžetą.
Medienos gaminiai sudaro didžiausią Rumunijos miškų ūkio dalį. 2020 m. pabaigoje Rumunijos nacionalinis miškų plotas sudarė 6 604 200 ha, t. y. 27,66 proc. viso šalies žemės ploto.
Atvirkštinis apmokestinimas – prašoma taikyti speciali priemonė – taikomas tik sandoriams tarp Rumunijoje PVM mokėtojais registruotų apmokestinamųjų asmenų. Kitų valstybių narių apmokestinamiesiems asmenims atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas gali būti taikomas tik jei jie privalo registruotis PVM mokėtojais Rumunijoje. Tokiu atveju jiems būtų taikomos tos pačios PVM taisyklės, kaip ir Rumunijos veiklos vykdytojams.
Atvirkštinio apmokestinimo mechanizmas sumažino riziką, kad dėl karuselinio sukčiavimo iš valstybės biudžeto bus kompensuotos sumos, kurios niekada nebuvo sumokėtos.
Kiti teigiami atvirkštinio apmokestinimo padariniai:
– didesnis gamintojų konkurencingumas, padedantis neutralizuoti juodojoje rinkoje veikiančių subjektų sukeltus iškraipymus;
– gerokai mažesnis šešėlinės ekonomikos mastas šioje srityje ir atitinkamai didesnės valstybės biudžeto pajamos.
Atsižvelgdama į tai, kas išdėstyta pirmiau, ir į tai, kad vienam mokesčių mokėtojui nustatyta PVM suma vidutiniškai padidėjo 46 077 RON, Rumunija mano, kad atvirkštinio apmokestinimo taikymas tiekiamiems medienos gaminiams pasiekė savo tikslus kovoti su sukčiavimu PVM ir užkirsti kelią jo plitimui.
Nors Rumunija, taikydama atvirkštinį apmokestinimą šiame sektoriuje, pasiekė teigiamų kovos su sukčiavimu rezultatų, šis reiškinys vis dar egzistuoja, nors ir mažesniu mastu.
Šios priemonės galiojimo pratęsimas neturės neigiamo poveikio bendrai PVM pajamų, surenkamų galutiniame vartojimo etape, sumai, todėl nedaro neigiamos įtakos Sąjungos PVM nuosaviems ištekliams.
4.POVEIKIS BIUDŽETUI
Pasiūlymas ES biudžetui neigiamo poveikio neturi.
5.KITI ELEMENTAI
Pasiūlymo galiojimo laikotarpis yra ribotas.
2022/0421 (NLE)
Pasiūlymas
TARYBOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS
kuriuo dėl leidimo Rumunijai toliau taikyti specialią priemonę, kuria nukrypstama nuo Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos 193 straipsnio, pratęsimo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo sprendimas 2013/676/ES
EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,
atsižvelgdama į 2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyvą 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos, ypač į jos 395 straipsnio 1 dalį,
kadangi:
(1)pagal Direktyvos 2006/112/EB 193 straipsnį pridėtinės vertės mokestį (toliau – PVM) paprastai moka prekes tiekiantis arba paslaugas teikiantis apmokestinamasis asmuo;
(2)Tarybos įgyvendinimo sprendimais 2010/583/ES ir 2013/676/ES Rumunijai leista taikyti specialią priemonę, kuria nukrypstama nuo Direktyvos 2006/112/EB 193 straipsnio (toliau – speciali priemonė), pagal kurią nustatoma, kad prievolė sumokėti PVM tenka apmokestinamajam asmeniui, kuriam apmokestinamieji asmenys tiekia medienos gaminius. Įgyvendinimo sprendimu 2013/676/ES suteiktas leidimas buvo pratęstas iki 2022 m. gruodžio 31 d.;
(3)Rumunija atsiuntė raštą (jį Komisija užregistravo 2022 m. balandžio 11 d.), kuriame paprašė leisti specialią priemonę, kurią leista taikyti Įgyvendinimo sprendimu 2013/676/ES, toliau taikyti ir po 2022 m. gruodžio 31 d. 2022 m. birželio 28 d. raštu Komisija paprašė Rumunijos pateikti papildomos informacijos, susijusios su prašymu. Rumunija atsakymą pateikė raštu (Komisija jį užregistravo 2022 m. rugpjūčio 22 d.);
(4)pagal Direktyvos 2006/112/EB 395 straipsnio 2 dalies antrą pastraipą Komisija 2022 m. rugsėjo 1 d. raštu perdavė Rumunijos prašymą kitoms valstybėms narėms, išskyrus Ispaniją. Ispanijai šį prašymą Komisija perdavė 2022 m. rugsėjo 2 d. raštu. 2022 m. rugsėjo 5 d. raštu Komisija pranešė Rumunijai turinti visą prašymui įvertinti būtiną informaciją;
(5)remiantis Rumunijos prašyme pateikta informacija, faktinė padėtis, kuria grindžiamas specialios priemonės taikymas, nepasikeitė. Be to, Rumunijos valdžios institucijų atliktoje analizėje nurodyta, kad speciali priemonė pasiteisino ir mokesčių slėpimas buvo veiksmingai sumažintas. Be to, speciali priemonė neturi neigiamo poveikio Sąjungos PVM nuosaviems ištekliams;
(6)speciali priemonė yra proporcinga siekiamiems tikslams, nes ji ribotai taikoma tik labai konkrečioms operacijoms sektoriuje, kuriame kyla didelių problemų dėl mokesčių slėpimo ir vengimo. Be to, tolesnis priemonės taikymas neturėtų jokio neigiamo poveikio sukčiavimo prevencijai mažmeninės prekybos lygmeniu kituose sektoriuose ar kitose valstybėse narėse;
(7)nukrypti leidžiančias nuostatas paprastai leidžiama taikyti ribotą laikotarpį, kad būtų galima įvertinti, ar specialios priemonės yra tinkamos ir veiksmingos. Nukrypti leidžiančiomis nuostatomis siekiama suteikti valstybėms narėms laiko iki nukrypti leidžiančios priemonės galiojimo pabaigos nacionaliniu lygmeniu nustatyti kitas įprastas medžiagų judėjimui, PVM mokėjimui ir apmokestinamųjų asmenų reikalavimų laikymuisi stebėti skirtas priemones, kuriomis turėtų būti sprendžiama atitinkama problema, taigi nebereikėtų pratęsti leidimo galiojimo. Nukrypti leidžiančią nuostatą, pagal kurią galima taikyti atvirkštinio apmokestinimo procedūrą, leidžiama taikyti tik konkrečiose srityse, kuriose sukčiaujama, ir ji yra kraštutinė priemonė. Todėl, prieš pasibaigiant leidimo taikymo pagal šį įgyvendinimo sprendimą pratęsimo galiojimui, Rumunija turėtų įgyvendinti kitas įprastas priemones, skirtas kovoti su sukčiavimu PVM medienos rinkoje ir užkirsti jam kelią, kad nebereikėtų dar kartą pratęsti specialios priemonės;
(8)todėl tikslinga pratęsti Įgyvendinimo sprendime 2013/676/ES nustatyto leidimo galiojimą. Leidimas Rumunijai turėtų būti pratęstas ribotam laikui, kad būtų galima įvertinti specialios priemonės veiksmingumą ir tinkamumą;
(9)todėl Įgyvendinimo sprendimas 2013/676/ES turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,
PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:
1 straipsnis
Įgyvendinimo sprendimo 2013/676/ES 1 straipsnyje žodžiai „2022 m. gruodžio 31 d.“ pakeičiami žodžiais „2025 m. gruodžio 31 d.“
2 straipsnis
Šis sprendimas skirtas Rumunijai.
Priimta Briuselyje
Tarybos vardu
Pirmininkas / Pirmininkė