Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0345

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo, ir ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl bendrosios tranzito procedūros, dėl kvietimų Ukrainai prisijungti prie šių konvencijų

    COM/2022/345 final

    Briuselis, 2022 07 15

    COM(2022) 345 final

    2022/0218(NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo, ir ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl bendrosios tranzito procedūros, dėl kvietimų Ukrainai prisijungti prie šių konvencijų


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.Pasiūlymo dalykas

    Šis pasiūlymas yra susijęs su sprendimu, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 1 , ir ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl bendrosios tranzito procedūros 2 (toliau – ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniai komitetai), dėl kiekvieno iš jungtinių komitetų numatomų priimti sprendimų, susijusių su kvietimu Ukrainai prisijungti atitinkamai prie Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo ir Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros (toliau – konvencijos).

    2.Pasiūlymo aplinkybės

    2.1.Konvencijos

    Konvencijų tikslas – sudaryti palankesnes prekių gabenimo tarp Europos Sąjungos ir kitų šalių, kurios yra konvencijų susitariančiosios šalys, sąlygas. Jos įsigaliojo 1988 m. sausio 1 d.

    Konvencijose nustatytos priemonės, kuriomis supaprastinamas prekių gabenimas tarp Europos Sąjungos, Islandijos Respublikos, Šiaurės Makedonijos Respublikos, Norvegijos Karalystės, Šveicarijos Konfederacijos, Turkijos Respublikos, Serbijos Respublikos ir Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės.

    Europos Sąjunga yra viena iš konvencijų susitariančiųjų šalių.

    Šalys, kurios yra konvencijų susitariančiosios šalys, bet nėra Sąjungos narės, yra bendrojo tranzito šalys.

    2.2.Numatomi ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniai komitetai

    ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinių komitetų užduotis – administruoti konvencijas ir užtikrinti, kad jos būtų tinkamai įgyvendinamos. Priimdami sprendimus, komitetai kviečia trečiąsias šalis prisijungti prie konvencijų.

    ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinių komitetų sprendimai priimami bendru susitariančiųjų šalių sutarimu.

    2.3.ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinių komitetų sprendimai

    Ukraina pareiškė pageidavimą prisijungti prie konvencijų, kai įvykdys teisinius, struktūrinius ir informacinių technologijų reikalavimus, kurie yra išankstinės prisijungimo sąlygos.

    Pagal Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 11 straipsnio 3 dalies nuostatas ir Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros 15 straipsnio 3 dalies nuostatas sprendimus pakviesti trečiąją šalį prisijungti prie konvencijų pagal atitinkamai 11a ir 15a straipsniuose nustatytą procedūrą ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniai komitetai priima pagal atitinkamai 1 straipsnio 2 dalį ir 3 straipsnio 1 dalies c punktą.

    ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniai komitetai skelbia tokį kvietimą, jei šalis įrodo, kad gali laikytis išsamių konvencijų nuostatų taikymo taisyklių.

    ES ir bendrojo tranzito šalių bendrojo tranzito ir prekybos formalumų supaprastinimo darbo grupių įgaliota stebėsenos grupė 2022 m. birželio 24 d. padarė išvadą, kad Ukraina yra pasirengusi prisijungti prie konvencijų. Grupė daugiausia nagrinėjo procedūrai valdyti reikalingų struktūrų pritaikymą ir Naujosios kompiuterizuotos tranzito sistemos (NCTS), leidžiančios taikyti bendrąją tranzito procedūrą, įgyvendinimą ir nustatė, kad, nepaisant sudėtingų Ukrainos aplinkybių, kvietimo sąlygos yra įvykdytos.

    Kituose posėdžiuose arba taikydami rašytinę procedūrą ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniai komitetai planuoja priimti ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinio komiteto sprendimo Nr. 1/2022 dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo projektą ir ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinio komiteto sprendimo Nr. 2/2022 dėl bendrojo tranzito projektą, siekiant pakviesti Ukrainą prisijungti prie konvencijų.

    Jungtinių komitetų sprendimai, kuriais Ukraina kviečiama prisijungti prie konvencijos, taps privalomi susitariančiosioms šalims remiantis sprendimų 2 straipsniu, kuriame numatyta, kad „šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną“.

    Pagal Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 11 straipsnio 3 dalį ir Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros 15 straipsnio 3 dalį tokio pobūdžio sprendimus susitariančiosios šalys turi įgyvendinti pagal savo teisės aktus.

    3.Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu

    Siūloma pozicija pritariama kvietimui Ukrainai prisijungti prie konvencijų.

    2001 m. Europos Komisijos komunikate Europos Parlamentui ir Tarybai dėl šalių kandidačių rengimo prisijungti prie 1987 m. EB ir ELPA konvencijų dėl bendrosios tranzito procedūros ir prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo strategijos ir vėlesniame 2010 m. Europos Komisijos komunikate Europos Parlamentui ir Tarybai dėl tam tikrų kaimyninių šalių rengimo prisijungti prie abiejų konvencijų bei 2011 m. balandžio 14 d. Tarybos išvadose, kuriose patvirtintas tuose dviejuose komunikatuose patvirtintas metodas, numatyta remti kai kurias šalis joms stengiantis prisijungti prie šių konvencijų.

    Prisijungimas prie konvencijų yra ES ir Ukrainos asociacijos susitarimo ir Ukrainos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje strategijos dalis. Vadovaujantis ES ir Ukrainos asociacijos susitarimo nuostatomis, tai padės suderinti ES acquis muitinio tranzito srityje.

    Tikslas – palengvinti Ukrainos, Europos Sąjungos ir kitų bendrojo tranzito šalių tarpusavio prekybą. Šie kvietimai turėtų duoti didelės ir apčiuopiamos naudos prekybininkams ir muitinės administracijoms, nes būtų supaprastinti tranzito ir muitinės formalumai, sumažintos išlaidos, palengvintas prekių judėjimas ir galbūt padidėtų prekyba.

    ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinių komitetų kvietimai atitinka Komisijos nuomonę dėl Ukrainos paraiškos dėl narystės Europos Sąjungoje ir 2022 m. birželio 23 d. Europos Vadovų Tarybos atliktą tos nuomonės patvirtinimą, kuriuo Ukrainai suteiktas šalies kandidatės statusas. Tai bus akivaizdus Ukrainos europinės perspektyvos ženklas.

    Dėl neišprovokuotos ir nepagrįstos Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą tampa dar svarbiau, kad Ukraina kuo skubiau prisijungtų prie konvencijų, kad būtų veiksmingai palengvintas prekių judėjimas per jos sienas, nes kai kurie transporto maršrutai yra užblokuoti, o kiti – perpildyti.

    Todėl Komisija siūlo Tarybai palankią Sąjungos poziciją dėl Ukrainos prisijungimo prie konvencijų.

    Siūlomi sprendimai atitinka Europos Sąjungos prekybos ir transporto politiką.

    4.Teisinis pagrindas

    4.1.Procedūrinis teisinis pagrindas

    4.1.1.Principai

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 9 dalyje numatyti sprendimai, kuriais „nustatomos pozicijos, kurios Sąjungos vardu priimamos susitarimu įsteigtame organe, kai tam organui reikia priimti teisinę galią turinčius aktus, išskyrus aktus, papildančius arba pakeičiančius susitarimo institucinę struktūrą.“

    Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 11 straipsnio 3 dalyje ir Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros 15 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad sprendimą pakviesti trečiąją šalį prisijungti prie konvencijų ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinis komitetas priima pagal atitinkamai 1 straipsnio 2 dalį ir 3 straipsnio 1 dalies c punktą.

    4.1.2.Taikymas aptariamuoju atveju

    ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinis komitetas yra Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 10 straipsniu ir Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros 14 straipsniu įsteigtas organas.

    Sprendimai, kuriuos turi priimti ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinis komitetas, yra teisinę galią turintys aktai. Šie sprendimai bus privalomi pagal tarptautinę teisę remiantis Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 15 straipsniu ir Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros 20 straipsniu.

    Numatomais aktais konvencijų institucinė struktūra nepapildoma ir nekeičiama.

    Todėl siūlomo sprendimo procedūrinis teisinis pagrindas yra SESV 218 straipsnio 9 dalis.

    4.2.Materialinis teisinis pagrindas

    4.2.1.Principai

    Sprendimo pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį materialinis teisinis pagrindas pirmiausia priklauso nuo numatomo akto, dėl kurio Sąjungos vardu nustatoma pozicija, tikslo ir turinio. Jeigu numatomu aktu siekiama dviejų tikslų arba jį sudaro dvi dalys ir jeigu vieną iš tų tikslų ar dalių galima laikyti pagrindiniu tikslu arba pagrindine dalimi, o kita dalis ar kiti tikslai yra tik papildomi, sprendimas pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį turi būti grindžiamas tik vienu materialiniu teisiniu pagrindu – tuo, kurio reikalauja pagrindinis ar svarbesnis tikslas arba dalis.

    4.2.2.Taikymas aptariamuoju atveju

    Pagrindinis numatomo akto tikslas ir turinys yra susiję su bendra prekybos politika.

    Todėl siūlomo sprendimo materialinis teisinis pagrindas yra SESV 207 straipsnis.

    4.3.Išvada

    Siūlomo sprendimo teisinis pagrindas turėtų būti SESV 207 straipsnis kartu su SESV 218 straipsnio 9 dalimi.

    2022/0218 (NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo, ir ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl bendrosios tranzito procedūros, dėl kvietimų Ukrainai prisijungti prie šių konvencijų

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 207 straipsnį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

    atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

    kadangi:

    (1)1987 m. gegužės 20 d. Europos ekonominė bendrija, Austrijos Respublika, Suomijos Respublika, Islandijos Respublika, Norvegijos Karalystė, Švedijos Karalystė ir Šveicarijos Konfederacija sudarė 1987 m. gegužės 20 d. Konvenciją dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 3 ir 1987 m. gegužės 20 d. Konvenciją dėl bendrosios tranzito procedūros 4 (toliau – konvencijos) ir jos įsigaliojo 1988 m. sausio 1 d.;

    (2)Ukraina pareiškė norą prisijungti prie konvencijų, kai įvykdys prisijungimo reikalavimus;

    (3)pagal Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 11 straipsnio 3 dalį ta Konvencija įsteigtas ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinis komitetas gali priimti sprendimus pakviesti trečiąsias šalis prisijungti prie tos Konvencijos;

    (4)pagal Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros 15 straipsnio 3 dalį ta Konvencija įsteigtas ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinis komitetas gali priimti sprendimus pakviesti trečiąsias šalis prisijungti prie tos Konvencijos;

    (5)tikslinga nustatyti poziciją, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu konvencijomis įsteigtuose jungtiniuose komitetuose, nes sprendimai pakviesti Ukrainą prisijungti prie konvencijų bus privalomi Sąjungai;

    (6)konvencijos yra Sąjungos acquis dalis ir Ukrainos pasirengimo narystei strategijos dalis. Konvencijomis bus užtikrintos veiksmingos sienos tarp Ukrainos ir konvencijų susitariančiųjų šalių kirtimo procedūros;

    (7)kvietimai atitinka Komisijos nuomonę dėl Ukrainos paraiškos dėl narystės Europos Sąjungoje ir 2022 m. birželio 23 d. Europos Vadovų Tarybos pateiktą tos nuomonės patvirtinimą, kuriuo Ukrainai suteiktas šalies kandidatės statusas;

    (8)todėl Sąjungos pozicija konvencijomis įsteigtuose jungtiniuose komitetuose turėtų būti palanki kvietimui prisijungti prie tų konvencijų ir grindžiama tą poziciją atspindinčiais sprendimų projektais;

    (9)pagal konvencijas trečioji šalis, pakviesta tapti susitariančiąja šalimi, prisijungia pateikdama prisijungimo dokumentą, o prisijungimas įsigalioja antro mėnesio po prisijungimo dokumento pateikimo pirmą dieną;

    (10)siekiant sudaryti palankesnes sąlygas Ukrainai laiku prisijungti, šį sprendimą būtina priimti nedelsiant,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo, dėl kvietimo Ukrainai prisijungti prie šios konvencijos grindžiama šio sprendimo I priede išdėstytu to Jungtinio komiteto sprendimo projektu.

    2 straipsnis

    Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl bendrosios tranzito procedūros, dėl kvietimo Ukrainai prisijungti prie šios konvencijos grindžiama šio sprendimo II priede išdėstytu to Jungtinio komiteto sprendimo projektu.

    3 straipsnis

    Priimti 1 ir 2 straipsniuose nurodytų jungtinių komitetų sprendimai skelbiami Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    4 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas Komisijai.

    Priimta Briuselyje

       Tarybos vardu

       Pirmininkas

    (1)    OL L 134, 1987 5 22, p. 2.
    (2)    OL L 226, 1987 8 13, p. 2.
    (3)    OL L 134, 1987 5 22, p. 2.
    (4)    OL L 226, 1987 8 13, p. 2.
    Top

    Briuselis, 2022 07 15

    COM(2022) 345 final

    PRIEDAI

    prie

    Pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo

    dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo, ir ES ir bendrojo tranzito šalių jungtiniame komitete, įsteigtame 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl bendrosios tranzito procedūros, dėl kvietimų Ukrainai prisijungti prie šių konvencijų


    I PRIEDAS

    Pasiūlymas dėl ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinio komiteto, įsteigto 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo, sprendimo Nr. 1/2022

    2022 m. ... ... d. 

    dėl kvietimo Ukrainai prisijungti prie šios Konvencijos  

    ES IR BENDROJO TRANZITO ŠALIŲ JUNGTINIS KOMITETAS,

    atsižvelgdamas į 1987 m. gegužės 20 d. Konvenciją dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo 1 , ypač į jos 11 straipsnio 3 dalį,

    kadangi:

    (1) Ukraina pareiškė norą prisijungti prie 1987 m. gegužės 20 d. Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo (toliau – Konvencija) [data];

    (2) supaprastinus formalumus, kuriais daromas poveikis prekybai prekėmis tarp Ukrainos ir Europos Sąjungos, Islandijos, Šiaurės Makedonijos, Norvegijos, Šveicarijos, Turkijos, Serbijos ir Jungtinės Karalystės, būtų sudarytos palankesnės sąlygos prekių mainams su Ukraina;

    (3)    siekiant sudaryti sąlygas tokiam palengvinimui, tikslinga pakviesti Ukrainą prisijungti prie Konvencijos,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Ukraina kviečiama prisijungti prie Konvencijos pagal Konvencijos 11a straipsnį nuo ...

    2 straipsnis

    Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

    Priimta ... 2022 m.

       

    ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinio komiteto vardu

                               Pirmininkas

                               Matthias PETSCHKE

    II PRIEDAS

    Pasiūlymas dėl ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinio komiteto, įsteigto 1987 m. gegužės 20 d. Konvencija dėl bendrosios tranzito procedūros, sprendimo Nr. 2/2022

    2022 m. ... ... d.

    dėl kvietimo Ukrainai prisijungti prie šios Konvencijos

    ES IR BENDROJO TRANZITO ŠALIŲ JUNGTINIS KOMITETAS,

    atsižvelgdamas į 1987 m. gegužės 20 d. Konvenciją dėl bendrosios tranzito procedūros 2 , ypač į jos 15 straipsnio 3 dalies e punktą,

    kadangi:

    (1) Ukraina pareiškė norą prisijungti prie 1987 m. gegužės 20 d. Konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros (toliau – Konvencija) [data];

    (2) palankesnės sąlygos prekybai su Ukraina būtų sudarytos tuo atveju, jei prekėms, gabenamoms tarp Ukrainos ir Europos Sąjungos, Islandijos, Šiaurės Makedonijos, Norvegijos, Šveicarijos, Turkijos, Serbijos ir Jungtinės Karalystės, būtų taikoma bendroji tranzito procedūra;

    (3)    siekiant sudaryti sąlygas tokiam palengvinimui, tikslinga pakviesti Ukrainą prisijungti prie Konvencijos,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Ukraina kviečiama prisijungti prie Konvencijos pagal Konvencijos 15a straipsnį nuo ...

    2 straipsnis

    Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

    Priimta ... 2022 m.

                               

    ES ir bendrojo tranzito šalių jungtinio komiteto vardu

                               Pirmininkas

                               Matthias PETSCHKE

    (1)    OL L 134, 1987 5 22, p. 2.
    (2)    OL L 226, 1987 8 13, p. 2.
    Top