EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0006

Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl Europos Sąjungos ir Vanuatu Respublikos susitarimo dėl bevizio režimo trumpalaikio buvimo atveju taikymo dalinio sustabdymo

COM/2022/6 final

Briuselis, 2022 01 12

COM(2022) 6 final

2022/0001(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl Europos Sąjungos ir Vanuatu Respublikos susitarimo dėl bevizio režimo trumpalaikio buvimo atveju taikymo dalinio sustabdymo


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

2019 m. sausio mėn. Komisijos priimtoje ataskaitoje „Investuotojų pilietybės ir leidimo gyventi schemos Europos Sąjungoje“ 1 aptariamos su tokiomis schemomis susijusios problemos, visų pirma kylančios dėl saugumo, organizuoto nusikalstamumo plitimo, pinigų plovimo, terorizmo finansavimo, mokesčių slėpimo ir korupcijos. ‑Joje įspėjama, kad bevizio režimo vykstant į Sąjungą procedūra besinaudojančiose šalyse, kurios įgyvendina investuotojų pilietybės schemas, šios schemos gali būti naudojamos siekiant apeiti įprastą Šengeno vizų išdavimo procedūrą ir su ja susijusį išsamų pavojaus vertinimą 2 .

ES ir Vanuatu bevizio režimo susitarimas 3 taikomas nuo 2015 m. Iki 2015 m. Vanuatu vykdyta tik viena investuotojų pilietybės schema, pagal kurią išduotas ribotas skaičius pasų 4 . Tačiau nuo 2015 m. Vanuatu patvirtino papildomas investuotojų pilietybės schemas, o atrinktų prašytojų skaičius gerokai išaugo. Remiantis Vanuatu valdžios institucijų pateikta informacija, šiuo metu veikia dvi schemos: Vanuatu įnašo programa ir Paramos vystymuisi programa. Iki 2021 m. kovo mėn. Vanuatu pagal investuotojų pilietybės schemas išdavė daugiau kaip 10 500 pasų 5 . 2021 m. balandžio mėn. Vanuatu parlamentas patvirtino naują pilietybės schemą, kuri dar netaikoma 6 .

2017 m. Komisija pradėjo tirti Vanuatu schemas, nes jų taikymas sukėlė rimtų abejonių, visų pirma dėl jų saugumo spragų. Komisija taip pat įspėjo Vanuatu valdžios institucijas apie susitarime numatytas galimybes sustabdyti jo taikymą. Be to, 2017 m. Komisija paprašė Vanuatu valdžios institucijų pateikti informacijos apie schemų valdymą, visų pirma apie prašytojų saugumo patikras. 2018 m. Komisija sulaukė patikinimo iš Vanuatu vyriausybės dėl saugumo patikros procedūrų, kad šios procedūros apima tikrinimą Interpolo duomenų bazėse.

2019 m. balandžio 15 d. vykusio penktojo aktyvesnio ES ir Vanuatu politinio dialogo metu ES dar kartą išreiškė savo susirūpinimą dėl Vanuatu investuotojų pilietybės schemų ir pabrėžė, kad tai gali turėti įtakos bevizio režimo susitarimui. ES paaiškino, kad nors Vanuatu sprendimai dėl natūralizacijos procedūrų yra suverenūs, būtinos labai griežtos asmens saugumo patikros siekiant užkirsti kelią bet kokiam piktnaudžiavimui.

2019 m. liepos mėn. Komisija sužinojo, kad prašytojams pilietybė pagal Vanuatu investuotojų pilietybės schemas buvo suteikiama nepaisant to, jog jie buvo įtraukti į Interpolo duomenų bazes, ir kad kai kurie prašytojai pateikė suklastotus dokumentus (visų pirma suklastotus įrašus, kad nėra teistumo), o to Vanuatu valdžios institucijos nepastebėjo.

Komisija siuntė raštus Vanuatu valdžios institucijoms, prašydama daugiau informacijos apie schemas, saugumo patikras ir pilietybės suteikimą Interpolo sąrašuose nurodytiems prašytojams, dar kartą įspėdama apie galimybę sustabdyti bevizio režimo taikymą 7 .

2021 m. balandžio 21 d. vykusio šeštojo aktyvesnio ES ir Vanuatu politiniame dialogo metu ES dar kartą atkreipė dėmesį į galimą Vanuatu investuotojų pilietybės schemų poveikį bevizio režimo susitarimui ir primygtinai rekomendavo, kad Vanuatu nedelsdama pašalintų su tokiomis schemomis susijusią galimą riziką, kurią kelia organizuotas nusikalstamumas, pinigų plovimas, mokesčių slėpimas ir korupcija. Šio politinio dialogo metu Vanuatu pareiškė įsipareigojanti įgyvendinti reformas, kurios išspręstų šias problemas, kaip antai glaudžiai bendradarbiauti su įvairiais suinteresuotaisiais subjektais, visų pirma su savo finansinės žvalgybos padaliniu, arba iš dalies pakeisti Pasų įstatymą. Tačiau 2021 m. balandžio mėn. Vanuatu vyriausybė ėmėsi tolesnių veiksmų, kad priimtų naują pilietybės suteikimo programą.

Remdamasi iš Vanuatu gauta informacija, Komisija padarė išvadą, kad šios šalies investuotojų schemos turi didelių trūkumų ir saugumo spragų, galinčių kelti pavojų ES ir jos valstybių narių vidaus saugumui. Visų pirma vidutinė prašymų nagrinėjimo trukmė yra per trumpa, kad būtų galima atlikti nuodugnią patikrą, ir prieš suteikiant pilietybę nevyksta sistemingas keitimasis informacija su prašytojų kilmės šalimi arba ankstesne pagrindine gyvenamąja vieta. Be to, nėra jokių reikalavimų turėti fizinę gyvenamąją vietą Vanuatu ar ten būti. Tai, kad nereikalaujama surengti fizinio pokalbio, kelia papildomų abejonių dėl saugumo patikros patikimumo, nes dėl to valdžios institucijos turi mažiau galimybių patvirtinti prašyme pateiktą informaciją, įskaitant jos teisingumą ir patikimumą.

Turimi duomenys taip pat kelia susirūpinimą dėl schemų masto, atmetimo rodiklio ir kilmės šalių.

Pirma, atrinktų prašytojų skaičius yra didžiulis (Vanuatu pasų tarnybos duomenimis, 2013–2021 m. už investicijas pilietybė suteikta daugiau kaip 10 500 asmenų).

Antra, buvo atmesta labai mažai prašymų. Remiantis turima informacija, iki 2020 m. atmestas tik vienas prašymas 8 . Dėl to kyla dar daugiau abejonių dėl saugumo ir nuodugnios patikros patikimumo.

Trečia, tarp atrinktų prašytojų kilmės šalių yra tokių, kurioms paprastai netaikomos kitos pilietybės schemos, kaip antai Iranas ir Afganistanas, ir yra kitų šalių, kurių piliečiams reikalinga trumpalaikė ES viza, įskaitant Nigeriją, Jemeną, Siriją, Pakistaną ir Libiją.

Todėl pagal schemas, kurias Vanuatu yra patvirtinęs nuo 2015 m., vizas privalantys turėti piliečiai gali išvengti įprastos Šengeno vizų išdavimo procedūros ir išsamaus su ja susijusios individualios migracijos ir saugumo rizikos vertinimo.‑ Vanuatu investuotojų pilietybės schemos neužtikrina aukšto lygio saugumo, nurodyto 2019 m. Komisijos ataskaitoje dėl investuotojų pilietybės ir leidimo gyventi schemų 9 .

Galiausiai, nuo 2015 m. patvirtintos schemos buvo komerciškai reklamuojamos kaip bevizio režimo vykstant į ES procedūros, nors susitarimu dėl bevizio režimo nesiekiama leisti trečiųjų šalių piliečiams, kurie privalo turėti vizą tam, kad galėtų keliauti į ES, apeiti tokį reikalavimą įgyjant Vanuatu pilietybę. Nors ES gerbia suverenių šalių teisę priimti sprendimus dėl savo natūralizacijos procedūrų, bevizio režimo vykstant į Sąjungą procedūra neturėtų būti priemonė individualioms investicijoms už pilietybę pritraukti.

Susitarimas gali būti visiškai arba iš dalies sustabdytas dėl priežasčių, susijusių su viešąja tvarka ar nacionalinio saugumo užtikrinimu 10 .

Atsižvelgdama į tai Komisija laikosi nuomonės, kad Vanuatu schemos, taikomos investuotojams, prieštarauja ES vizų politikos tikslams ir tam, kad Reglamente 2018/1806 11 trečiosios šalys, kurių piliečiams taikomas reikalavimas turėti vizą, aiškiai atskiriamos nuo trečiųjų šalių, kurių piliečiams toks reikalavimas netaikomas, o tai ES nustato kiekvienu konkrečiu atveju įvertinusi įvairius kriterijus, susijusius, be kita ko, su saugumu. Pagal tokias schemas trečiųjų šalių piliečiams, kuriems, jei jie nebūtų įgiję Vanuatu pilietybės, galiotų reikalavimas turėti vizą, sudaromos sąlygos keliauti į ES be vizos, neatlikus patikimumo patikrinimo prieš tai, kai jie atvyksta prie išorės sienų, kaip to reikalaujama pagal Šengeno vizų išdavimo procedūrą.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta pirmiau, yra pagrįstų priežasčių iš dalies ir proporcingai sustabdyti bevizio režimo taikymą, kad būtų sušvelnintas investuotojų pilietybės schemų poveikis ES ir Vanuatu taikomam beviziam režimui. Kadangi valstybių narių sienos apsaugos pareigūnai praktiškai neturės galimybių nustatyti, ar paprastas pasas buvo išduotas pagal investuotojams taikomą schemą, Susitarimo taikymo sustabdymo nuostata turėtų būti taikoma visiems paprastiems pasams, išduotiems nuo 2015 m. gegužės 25 d., kai už investicijas Vanuatu pradėjo masiškai išduoti pasus.

2022/0001 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl Europos Sąjungos ir Vanuatu Respublikos susitarimo dėl bevizio režimo trumpalaikio buvimo atveju taikymo dalinio sustabdymo

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 77 straipsnio 2 dalies a punktą,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 218 straipsnio 9 dalį,

kadangi:

(1)siekdamos palengvinti Vanuatu piliečių keliones į Sąjungą ir Sąjungos piliečių keliones į Vanuatu Europos Sąjunga ir Vanuatu Respublika (toliau – Šalys) 2015 m. gegužės 28 d. sudarė susitarimą dėl bevizio režimo trumpalaikio buvimo atveju 12 13 (toliau – Susitarimas);

(2)Susitarimas grindžiamas bendru Šalių noru skatinti žmonių tarpusavio ryšius, turizmą ir bendrą Sąjungos bei Vanuatu verslą;

(3)pagal Susitarimo 8 straipsnio 4 dalį bet kuri Šalis gali visiškai arba iš dalies sustabdyti Susitarimo taikymą, visų pirma dėl priežasčių, susijusių su viešąja tvarka ir nacionaliniu saugumu. Apie sprendimą dėl sustabdymo kitai Šaliai turi būti pranešama ne vėliau kaip likus 2 mėnesiams iki tokio sprendimo numatomo įsigaliojimo. Jeigu to sustabdymo priežasčių nebeliktų, Susitarimo taikymą sustabdžiusi Šalis turi nedelsdama pranešti apie tai kitai Šaliai ir panaikinti sustabdymą;

(4)Vanuatu taiko investuotojų pilietybės schemas, pagal kurią ji yra suteikusi Vanuatu pilietybę kitų šalių piliečiams, kurie su Vanuatu iki tol nėra turėję jokių ryšių, ir priėmusi teigiamus sprendimus dėl didžiosios daugumos prašymų. Iki 2021 m. kovo mėn. ji išdavė daugiau kaip 10 500 pasų, o atmetimo rodiklis yra itin mažas 14 . Dėl to kyla abejonių dėl saugumo ir Vanuatu atliekamos nuodugnios patikros patikimumo;

(5)2017 m. spalio mėn., 2019 m. lapkričio mėn., 2020 m. birželio mėn. ir 2021 m. kovo mėn. pasikeitusi raštais Komisija išreiškė didelį susirūpinimą ir įspėjo Vanuatu vyriausybę, kad gali būti vėl taikomas vizos reikalavimas. Vanuatu pateikė paaiškinimus, tačiau jų nepakako toms abejonėms išsklaidyti;

(6)tai, kad pilietybė suteikiama Interpolo duomenų bazėse nurodytiems prašytojams, prieštarauja ankstesniems Vanuatu valdžios institucijų patikinimams dėl saugumo patikros ir kelia dar daugiau abejonių dėl schemų saugumo patikros procedūrų patikimumo;

(7)tarp atrinktų prašytojų, kuriems suteikta Vanuatu pilietybė, yra asmenų, kurių tautybės yra susijusios su keletu kilmės šalių, kurių piliečiai, kirsdami Sąjungos išorės sienas, privalo turėti vizas. Be to, Komisija išreiškė susirūpinimą dėl netaikomų fizinio buvimo ar gyvenamosios vietos reikalavimų, trumpų nagrinėjimo terminų taikant schemas ir tai, kad nevyksta sistemingas keitimasis informacija su prašytojų kilmės šalimis arba ankstesne prašytojų pagrindine gyvenamąja vieta. Komisija priėjo prie išvados, kad Vanuatu atliekama prašymų dėl pilietybės suteikimo investuotojams patikra neužtikrina aukšto lygio saugumo;

(8)Susitarimo taikymo sustabdymas turėtų būti taikomas tik paprastiems pasams, išduotiems nuo 2015 m. gegužės 25 d., kai ėmė itin didėti pagal Vanuatu investuotojų pilietybės schemas atrenkamų prašytojų skaičius;

(9)todėl visiems Vanuatu piliečiams, turintiems nuo 2015 m. gegužės 25 d. Vanuatu išduotą paprastą pasą, Susitarimo taikymas turėtų būti sustabdytas;

(10)šiuo sprendimu plėtojamos Šengeno acquis nuostatos, kurias įgyvendinant Airija nedalyvauja pagal Tarybos sprendimą 2002/192/EB 15 ; todėl Airija nedalyvauja priimant šį sprendimą ir jis nėra jai privalomas ar taikomas,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Europos Sąjungos ir Vanuatu Respublikos susitarimo dėl bevizio režimo trumpalaikio buvimo atveju taikymas Vanuatu piliečiams, turintiems nuo 2015 m. gegužės 25 d. Vanuatu išduotą paprastą pasą, yra sustabdomas.

2 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja [Leidinių biurui: įrašyti konkrečią datą – du mėnesiai nuo paskelbimo datos].

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1)    COM(2019) 12 final.
(2)    p. 22–24.
(3)    Europos Sąjungos ir Vanuatu Respublikos susitarimas dėl bevizio režimo trumpalaikio buvimo atveju (OL L 173, 2015 7 3, p. 48).
(4)    Remiantis Vanuatu valdžios institucijų pateikta informacija, 2014–2015 m. pagal Kapitalo investicijų ir imigracijos programą (CIIP) buvo išduoti 93 pasai.
(5)    2021 m. birželio 14 d. Vanuatu pasų tarnybos pateikta informacija.
(6)    2021 m. birželio 17 d. ES delegacijos pateikta informacija.
(7)    2019 m. lapkričio 15 d. ir 2020 m. birželio 18 d. Komisijos raštai Vanuatu.
(8)    2020 m. rugsėjo 22 d. Vanuatu pasų tarnybos pateikta informacija.
(9)    COM(2019) 12 final.
(10)    Minėto Europos Sąjungos ir Vanuatu susitarimo dėl bevizio režimo 8 straipsnio 4 dalis.
(11)    2018 m. lapkričio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1806, nustatantis trečiųjų šalių, kurių piliečiai, kirsdami išorines sienas, privalo turėti vizas, ir trečiųjų šalių, kurių piliečiams toks reikalavimas netaikomas, sąrašus (OL L 303, 2018 11 28, p. 39).
(12)    OL L 173, 2015 7 3, p. 48.
(13)    2016 m. vasario 12 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/272 dėl Europos Sąjungos ir Vanuatu Respublikos susitarimo dėl bevizio režimo trumpalaikio buvimo atveju sudarymo Europos Sąjungos vardu (OL L 52, 2016 2 27, p. 11).
(14)    2021 m. birželio 14 d. Vanuatu pasų tarnybos pateikta informacija.
(15)    2002 m. vasario 28 d. Tarybos sprendimas 2002/192/EB dėl Airijos prašymo dalyvauti įgyvendinant kai kurias Šengeno acquis nuostatas ( OL L 64, 2002 3 7, p. 20 ).
Top