Numatyti trys išsamūs metodai visoms nustatytoms problemoms spręsti.
1 galimybė – priimti tik privalomos teisinės galios neturinčias priemones kartu su Šengeno strategija (privalomosios teisinės galios neturinčios priemonės).
2 galimybė – pasiūlyti tikslinį Šengeno sienų kodekso pakeitimą kartu su tam tikromis privalomos teisinės galios neturinčiomis priemonėmis (mišri galimybė). Visų pirma būtų pasiūlyta nauja nenumatytų atvejų planavimo procedūra, susijusi su patikrinimų prie vidaus sienų atnaujinimu reaguojant į grėsmes, vienu metu darančias poveikį kelioms arba visoms valstybėms narėms. Reaguojant į COVID-19 priimtos gairės ir rekomendacijos prisidėtų prie „poveikio švelninimo priemonių“, į kurias reikėtų atsižvelgti, kai būtina atnaujinti patikrinimus kertant sieną. Siekiant apriboti patikrinimų kertant sieną, kaip labiausiai ribojančios priemonės, naudojimą, Šengeno sienų kodekse jau esanti „kraštutinės priemonės“ sąvoka būtų išplėtota įtraukiant nuorodą į priemones, kuriomis valstybės narės gali pasinaudoti, kad kompensuotų patikrinimų kertant sieną nebuvimą. Be to, Komisijai būtų suteiktos geresnės priemonės stebėti, kodėl valstybės narės nori atnaujinti patikrinimus kertant sieną ir kaip jos juos vykdo. Galiausiai, būtų sukurtas tvirtas teisinis pagrindas draudimui atvykti į ES dėl grėsmės visuomenės sveikatai, siekiant užtikrinti vienodą tvarką prie išorės sienų.
3 galimybė yra platesnio užmojo, kiek tai susiję su galiojančių taisyklių pakeitimu. Tam reikėtų, kad sprendimas dėl kontrolės atnaujinimo būtų priimtas ES lygmeniu, gavus vienos iš ES institucijų pritarimą, arba tiesiog būtų panaikinta dabartinė galimybė atnaujinti patikrinimus prie vidaus sienų vienašališku valstybės narės sprendimu ir vietoj to taikyti kompensacines priemones.
Atlikus išsamų visų politikos galimybių poveikio vertinimą ir pasikonsultavus su visomis susijusiomis suinteresuotosiomis šalimis, 2 galimybė pasirinkta kaip tinkamiausia politikos galimybė. Šis pasirinkimas grindžiamas tuo, kad apskritai ši galimybė vertinama kaip labiausiai veiksminga, efektyvi ir proporcinga. Ji grindžiama jau sukaupta patirtimi ir kartu yra pakankamai plataus užmojo. Pagal ją atsižvelgiama į valstybių narių nuomones dėl patikrinimų kertant sieną vaidmens šalinant dideles grėsmes ir kartu atsižvelgiama į teisėtus ES piliečių ir kitų asmenų, kurie turi naudos iš to, kad prie vidaus sienų nevykdomi patikrinimai kertant sieną, lūkesčius.
|
Visų skirtingų kategorijų suinteresuotosios šalys (Europos Parlamentas, valstybės narės, piliečiai, verslas ir akademinė bendruomenė) mano, jog reikia imtis priemonių, kad Šengeno erdvė taptų stipresnė ir atsparesnė. Kai kurios valstybės narės linkusios pritarti 1, kitos – 2 galimybei. Tikėtina, kad Europos Parlamentas ir verslo atstovai taip pat pritars 2 galimybei, nes ja užtikrinama tinkama pusiausvyra tarp reikiamo užmojo ir būtino pragmatiškumo, remiantis patirtimi, įgyta per derybas dėl 2017 m. Komisijos pasiūlymo iš dalies pakeisti Šengeno sienų kodeksą. 3 galimybė yra logiška Šengeno erdvės plėtros pasekmė, tačiau nė viena grupė jai aiškiai nepritarė.
|
Labiausiai tikėtina, kad būtent pasirinkus tinkamiausią politikos galimybę bus veiksmingai sprendžiamos nustatytos problemos. Pagal ją numatytos priemonės, būtinos tinkamam Šengeno erdvės veikimui užtikrinti. Šiuo požiūriu galimas šios galimybės poveikis yra labai platus, įskaitant teigiamą ekonominį ir socialinį poveikį. Tačiau šio poveikio mastas galiausiai priklausys nuo kitų numatytų iniciatyvų, visų pirma susijusių su Šengeno vertinimo mechanizmo reforma (kuri taip pat turi būti pristatyta kartu su Šengeno strategija), sėkmės, taip pat nuo pažangos įgyvendinant jau priimtas ir naujai pasiūlytas priemones prie išorės sienų ir teritorijoje, kuriomis sudaromos sąlygos geriau panaudoti kitas kompensacines priemones, kad Šengeno erdvėje būtų užtikrintas aukštas saugumo lygis.
Tinkamiausia galimybė, kuria užtikrinamas didesnis krizių valdymo nuspėjamumas, yra naudinga ES piliečiams ir gyventojams, judantiems Šengeno erdvėje darbo, apsipirkimo ar laisvalaikio tikslais. Be to, ji teikia ekonominės naudos visai Šengeno erdvei, nes sumažina patikrinimų prie vidaus sienų išlaidas. Ja taip pat aiškiai pripažįstami pasienio regionų interesai ir dėl to gali būti apribotas priemonių, kurių krizės atveju imamasi centriniu lygmeniu, poveikis šiems regionams. Galiausiai ši galimybė didina ES patikimumą tarptautiniu lygmeniu, nes ja patikslinama, kaip prie išorės sienų taikomos priemonės, konkrečiai skirtos visuomenės sveikatai kylančioms grėsmėms šalinti.
|