Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0301

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS POVEIKIO VERTINIMO ATASKAITOS SANTRAUKA pridedamas prie Pasiūlymo dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1021 dėl patvariųjų organinių teršalų IV ir V priedai

    SWD/2021/301 final

    Briuselis, 2021 10 28

    SWD(2021) 301 final

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

    POVEIKIO VERTINIMO ATASKAITOS SANTRAUKA

    pridedamas prie

    Pasiūlymo dėl

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO

    kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1021 dėl patvariųjų organinių teršalų IV ir V priedai

    {COM(2021) 656 final} - {SEC(2021) 379 final} - {SWD(2021) 299 final} - {SWD(2021) 300 final}


    Politinės aplinkybės

    Patvarieji organiniai teršalai (POT) yra cheminės medžiagos, kurios išlieka aplinkoje, biologiškai kaupiasi ir gali daryti didelį neigiamą poveikį žmonių sveikatai ar aplinkai. Šiame poveikio vertinime nagrinėjamos galimybės pakeisti tam tikriems atliekose esantiems POT taikomas ribines vertes, nustatytas POT reglamento IV priede. Jei POT koncentracija atliekose yra lygi arba didesnė už šias ribines vertes, atliekos negali būti perdirbamos; daugeliu atvejų jos turėtų būti šalinamos taip, kad jose esantys POT būtų sunaikinti arba negrįžtamai transformuoti.

    Kokia problemos esmė?

    POT reglamentas iš viso taikomas 26 POT (arba jų grupėms), tačiau šiame poveikio vertinime nagrinėjamas ribotas skaičius POT, kurie:

    ·jau įtraukti į POT reglamentą ir kurių ribinių verčių sugriežtinimas IV priede galėtų būti pagrįstas, siekiant jų ribines vertes suderinti su mokslo ir technikos pažanga: PBDE, HBCDD, SCCP, dioksinai ir furanai bei dioksinų tipo PCB 1 .

    ·neseniai buvo įtraukti į Stokholmo konvenciją kaip POT, todėl turi būti įtraukti ir į Sąjungos teisės aktus (t. y. POT reglamentą): PFOA, dikofolis ir pentachlorfenolis (PCP) 2 .

    Šie POT, išskyrus kelias išimtis, Europoje paprastai daugiau nebenaudojami naujuose produktuose, tačiau dėl ankstesnio naudojimo jie vis dar randami atliekose. Jei atliekos, kuriose yra POT (pvz., plastikas, mediena, popierius), perdirbamos, jie gali būti grąžinami į ekonomiką ir taip pakenkti aplinkai ir žmonių sveikatai.

    Nustatant šių cheminių medžiagų ribinę vertę nurodoma, kaip turi būti tvarkomos atliekos, kuriose yra POT; galutinis tikslas – užtikrinti, kad šios atliekos būtų tvarkomos aplinkai saugiu būdu. Paprastai tai reiškia, kad atliekos, kuriose esantis POT kiekis viršija ribines vertes, turės būti sunaikintos arba negrįžtamai transformuotos vykdant deginimo ar kitas leidžiamas šalinimo operacijas, kad POT nebūtų grąžinti į ekonomiką.

    Šiuo veiksmu gali būti apribotas antrinių žaliavų, kurias kitu atveju būtų galima gauti iš atliekų, naudojimas, taip sumažinant šių medžiagų potencialą prisidėti prie žiedinės ekonomikos. Tačiau tai taip pat gali padėti padidinti pasitikėjimą antrinėmis žaliavomis jų užterštumo lygio atžvilgiu. Jei vietoj antrinių medžiagų bus naudojamos pirminės žaliavos, tai taip pat gali turėti neigiamą poveikį, nes daugeliu atvejų taip prisidedama prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo.

    Kokius tikslus norime pasiekti?

    Konkretus iniciatyvos tikslas – nustatyti arba patikslinti šio riboto skaičiaus atliekose randamų POT ribines vertes taip, kad būtų užtikrinta kuo geresnė trijų bendrųjų tikslų –

    ·perėjimo prie aukštos kokybės netoksiškų medžiagų ciklų,

    ·perdirbimo ir žiediškumo masto didinimo,

    ·šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo – pusiausvyra.

    Tinkama pusiausvyra bus užtikrinamas POT atliekų tvarkymas aplinkai saugiu būdu. Tai padės pasiekti visa apimantį POT reglamento tikslą – apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką – ir užtikrinti, kad priemone taip pat būtų kuo labiau prisidedama prie Europos žaliajame kurse nustatytų klimato srities ir žiedinės ekonomikos tikslų.

    Kokios yra galimybės?

    ·1 politikos galimybė. Bazinio lygio scenarijus – numatoma nekeisti cheminių medžiagų sąrašo ir nenustatyti jokių naujų ribinių verčių.

    ·2 politikos galimybė. Vidurinė vertė – pagal IV priedą nustatomos naujų cheminių medžiagų ribinės vertės ir keičiamos reglamente jau išvardytų POT ribinės vertės, kai šių verčių sugriežtinimas galėtų būti pagrįstas.

    ·3 politikos galimybė. Maža vertė  pagal IV priedą nustatomos griežtesnės ribinės vertės.

    ·4 politikos galimybė – dioksinams ir furanams bei dioksinų tipo PCB numatoma IV priede nustatyti ketvirtą, netgi dar mažesnę ribinę vertę.

    Kokia galimybė yra tinkamiausia ir kodėl?

    Poveikio vertinime analizuojama, kaip geriausiai suderinti tikslą pašalinti POT iš aplinkos, kartu didinant žiediškumą ir perdirbimą bei mažinant išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Kuo griežtesnė (t. y. mažesnė) ribinė vertė, tuo daugiau atliekų bus sunaikinta, o ne galima perdirbti.

    Be kita ko, buvo svarstytas toks poveikis aplinkai, taip pat socialinis ir ekonominis poveikis:

    ·POT masės srautų pokyčiai – pašalintas / sunaikintas kiekis, taip išvengiant poveikio sveikatai ir aplinkai;

    ·priemonės veiksmingumas – išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo prognozių palyginimas su kitais esamais išmetamaisiais teršalais / poveikio šaltiniais;

    ·atliekų kiekio, patenkančio į įvairias apdorojimo operacijas (perdirbimą, deginimą, šalinimą sąvartynuose ir t. t.) pokyčiai;

    ·išlaidos ir nauda atliekų gamintojams ir atliekų tvarkymo subjektams (ypač MVĮ), kurias lemia skirtingi apdorojimo rezultatai; naujų atliekų rūšiavimo ir nukenksminimo technologijų aktualumas;

    ·administracinė našta ekonominės veiklos vykdytojams ir viešojo administravimo institucijoms;

    ·iš perdirbimo gaunamų antrinių medžiagų prieinamumo pokyčiai;

    ·šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo pagal įvairias galimybes pokyčiai.

    Tinkamiausia galimybė – 2 ir 3 galimybių derinys, priklausomai nuo konkretaus POT. HBCDD ir SCCP atveju tinkamiausia galimybė – tarpinis scenarijus. Kitų cheminių medžiagų atveju tinkamiausia galimybe laikomos mažesnės vertės, kurios, kad būtų užtikrintas didesnis veiksmingumas arba geresnis įgyvendinimas, kai kuriais atvejais šiek tiek pakeistos, palyginti su pradine koncepcija. Pavyzdžiui, PBDE atveju tinkamiausia galimybė yra pradinė 500 mg/kg ribinė vertė, kuri praėjus penkeriems metams nuo priemonės įsigaliojimo sumažinama iki 200 mg/kg.

    Kai kurios priemonės susijusios su finansinėmis išlaidomis. Daugumos cheminių medžiagų atveju išlaidos nebus didelės nei atliekų tvarkymo tarnyboms, nei ekonominės veiklos vykdytojams apskritai. Pavyzdžiui, grynosios su PBDE susijusios išlaidos galėtų sudaryti apie du milijonus eurų per metus. HBCDD ir dioksinų bei furanų atveju papildomos atliekų tvarkymo išlaidos, susijusios su atitinkamų atliekų nukreipimu iš perdirbimo / nepavojingų atliekų sąvartynų į pavojingų atliekų šalinimo vietas, galėtų viršyti atitinkamai 135 mln. EUR ir 55 mln. EUR per metus, tačiau įverčiai nėra iki galo patikimi. Taip pat šiek tiek padidės administracinė našta, susijusi su papildomomis bandymų išlaidomis.

    Visais atvejais numatoma nauda aiškiai viršija sąnaudas. Siūlomomis vertėmis bus sumažintas išleidžiamų POT, kurie yra pavojingi aplinkai ir žmonių sveikatai, kiekis.

    (1)  PBDE yra polibrominti difenileteriai, HBCDD – heksabromciklododekanas, SCCP – trumposios grandinės chlorintieji parafinai, o PCB polichlorintieji bifenilai.
    (2) Santrumpa PFOA šiame dokumente reiškia perfluoroktano rūgštį, jos druskas ir PFOA giminingus junginius.
    Top