EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0477

Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS kuriuo dėl Sąjungos įnašo, pagal 2021–2027 m. finansinę programą skiriamo integruotai ūkių statistikai, iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1091

COM/2021/477 final

Briuselis, 2021 08 12

COM(2021) 477 final

2021/0270(COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl Sąjungos įnašo, pagal 2021–2027 m. finansinę programą skiriamo integruotai ūkių statistikai, iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1091

(Tekstas svarbus EEE)


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Reglamentu (ES) 2018/1091 1 dėl integruotos ūkių statistikos reikalaujama, kad valstybės narės 2020, 2023 ir 2026 m. atliktų integruotus ūkių tyrimus

Reglamentu (ES) 2018/1091 nustatytas viso atitinkamos daugiametės finansinės programos (DFP) laikotarpio finansinis paketas (t. y. biudžeto asignavimas). Į jį įtraukta nuostata dėl 2023 ir 2026 m. tyrimų duomenų rinkimo biudžeto nustatymo. 14 straipsnyje nurodyta, kad įsigaliojus 2021–2027 m. DFP sumą, skirtą laikotarpiui po 2020 m., turėtų nustatyti Europos Parlamentas ir Taryba, remdamiesi Komisijos pasiūlymu.

Šio pasiūlymo finansinis pagrindas – Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2093 2 , kuriuo nustatoma 2021–2027 m. DFP.

Valstybės narės tyrimams atlikti turi gauti ES finansinį įnašą, ne didesnį kaip 75 proc. tinkamų finansuoti sąnaudų (laikantis Reglamento (ES) 2018/1091 13 straipsnio 4 bei 5 dalyse nustatytų didžiausių sumų). Laikotarpiui po 2020 m. skiriama suma turėtų būti nustatyta pagal DFP.

Šiuo pasiūlymu dėl teisės akto nustatomas 40 000 000,00 EUR biudžetas 2021–2027 m. laikotarpiui (iš šios sumos 36 400 000,00 EUR skiriama dotacijoms nacionalinėms statistikos institucijoms ir kitoms nacionalinėms valdžios institucijoms).

Remiantis Reglamento (ES) 2018/1091 13 straipsnio 7 dalimi, ES finansinis įnašas 13 straipsnio 2 dalyje nurodytoms dotacijoms turėtų būti skiriamas iš Europos žemės ūkio garantijų fondo pagal Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 4 straipsnio 2 dalies d punktą arba Reglamentą dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1306/2013.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Tam, kad politikos formuotojai, įmonės ir visuomenė galėtų priimti tinkamus įrodymais pagrįstus sprendimus, statistika turi būti patikima ir aukštos kokybės.

2020 m. žemės ūkio statistikos strategijoje keliami šie pagrindiniai tikslai:

·rengti aukštos kokybės statistiką, veiksmingai ir efektyviai tenkinančią naudotojų poreikius,

·užtikrinti, kad Europos žemės ūkio statistika būtų darnesnė ir suderinamesnė.

Šiuo pasiūlymu tiesiogiai siekiama šių tikslų.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Pagrindinis Bendrosios rinkos programa pagrįstos Europos statistikos tikslas – kad būtų teikiama kokybiška statistika įvairių sričių Europos politikai remti 3 . Viena iš trijų toje programoje nurodytų rinktinų statistinių duomenų sričių yra aplinka ir žemės ūkis. Bendrai žemės ūkio politikai (BŽŪP) taip pat reikia laiku teikiamų ir aktualių duomenų.

Šia iniciatyva minėtas tikslas įgyvendinamas 2021–2026 m.

Europos žemės ūkio statistikos sistema taip pat padės įgyvendinti bent du iš šešių U. von der Leyen vadovaujamos Komisijos prioritetų, būtent:

·Europos žaliąjį kursą ir pagrindines jo strategijas – „Nuo ūkio iki stalo“ bei biologinės įvairovės, ir

·žmonėms tarnaujančios ekonomikos prioritetą,

nes bus teikiami geresni duomenys sektoriaus tvarumui aplinkos, gyventojų, regionų ir ekonomikos atžvilgiu įvertinti. Žemės ūkio statistika taip pat naudinga kitiems ES ar valstybių narių prioritetams, kurie veikia žemės ūkį ir kaimo plėtrą arba patys yra jų veikiami.

Įvairioms ES politikos sritims reikia kokybiškos, palyginamos ir patikimos statistinės informacijos apie ES ekonominę, socialinę, su teritorija ir aplinka susijusią padėtį. Be to, Europos statistika gali padėti visuomenei geriau suprasti demokratinius procesus, juose dalyvauti ir diskutuoti apie ES dabartį ir ateitį. Žemės ūkio statistikos srityje daugiausia dėmesio skiriama tam, kad būtų laiku teikiami reikalingi duomenys, tenkinantys BŽŪP, bendros žuvininkystės politikos ir kitų su aplinka, aprūpinimu maistu ir gyvūnų gerove susijusių politikos sričių poreikius.

Žemės ūkio statistika – aukštos kokybės duomenys, kurių reikia BŽŪP įgyvendinti ir stebėti. BŽŪP yra svarbus darbo vietų kūrimo ir pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo ES veiksnys. Kaimo plėtros politika – neatskiriama BŽŪP dalimi – siekiama ne tik socialinių tikslų, bet ir norima gerinti žemės ūkio produkcijos konkurencingumą ir tvarumą. Pagal 2014–2020 m. DFP daugiau nei 37 proc. viso ES biudžeto teko BŽŪP.

Žemės ūkio statistikos taip pat vis dažniau prireikia kitoms svarbioms ES politikos sritims, pvz., Europos žaliajam kursui, aplinkos ir klimato kaitos politikai, prekybos, socialinei ir regionų politikai.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Europos statistikos teisinis pagrindas yra nustatytas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 338 straipsnyje. Statistikos, kurios ES reikia tam, kad ji galėtų atlikti savo funkcijas, rengimo priemones įprasta teisėkūros procedūra priima Europos Parlamentas ir Taryba. 338 straipsnyje nustatyti Europos statistikai keliami reikalavimai: laikytis nešališkumo, patikimumo, objektyvumo, mokslinio nepriklausomumo, išlaidų efektyvumo ir statistinio konfidencialumo principų. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 223/2009 4 nustatyta Europos statistikos plėtojimo, rengimo ir sklaidos teisinė sistema.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju) 

Subsidiarumo principas taikomas todėl, kad pasiūlymas nepriklauso išimtinei ES kompetencijai. Europos statistikos sistema (ESS) suteikia infrastruktūrą statistinei informacijai. Sistema sukurta taip, kad tenkintų įvairių naudotojų poreikius ir padėtų priimti sprendimus demokratinėje visuomenėje. Šio reglamento pasiūlymas parengtas siekiant garantuoti, kad ESS partneriai galėtų ir toliau vykdyti pagrindinę veiklą, ir kartu geriau užtikrinti ir patikinti, kad žemės ūkio statistika būtų kokybiška ir palyginama.

Vieni iš pagrindinių statistinių duomenų kokybės kriterijai yra nuoseklumas ir palyginamumas. Valstybės narės negali pasiekti reikiamo nuoseklumo ir palyginamumo, jei nėra aiškios Europos sistemos, t. y. ES teisės aktų, kuriuose būtų nustatytos bendros statistinės sąvokos, duomenų teikimo forma ir kokybės reikalavimai. Dėl BŽŪP žemės ūkio statistikai ypač svarbus palyginamumo reikalavimas.

Šių tikslų valstybės narės negali deramai pasiekti vienos. Veiksmo efektyviau imtis ES lygmeniu, remiantis ES teisės aktu, kuriuo užtikrinamas statistikos sričių, kurioms taikomas siūlomas teisės aktas, statistinės informacijos palyginamumas. O pačius duomenis turėtų rinkti valstybės narės.

Proporcingumo principas

Pasiūlymas atitinka proporcingumo principą dėl šios priežasties:

juo bus užtikrinta renkamos ir rengiamos Europos žemės ūkio statistikos kokybė ir palyginamumas, nes visose valstybėse narėse bus taikomi vienodi principai. Be to, bus užtikrinta, kad Europos žemės ūkio statistika toliau būtų aktuali ir pritaikyta prie naudotojų poreikių. Priėmus reglamentą statistika bus rengiama ekonomiškiau, bus atsižvelgta ir į specifinius valstybių narių sistemų bruožus.

Laikantis proporcingumo principo, siūlomu reglamentu neviršijama to, kas būtina jo tikslui pasiekti.

Priemonės pasirinkimas

Siūloma priemonė – reglamentas.

Atsižvelgiant į pasiūlymo tikslus ir turinį, tinkamiausia yra iš dalies pakeisti galiojantį reglamentą.

Svarbios ES politikos sritys, kaip antai BŽŪP, grindžiamos palyginama, suderinta, aukštos kokybės Europos lygmens žemės ūkio statistika. Šiam tikslui geriausiai tinka reglamentai, nes jie tiesiogiai taikomi valstybėse narėse ir jų nereikia iš pradžių perkelti į nacionalinę teisę. Reglamento (ES) 2018/1091 14 straipsnyje jau numatyta galimybė iš dalies jį keisti.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

Įvertinus Europos žemės ūkio statistikos sistemą 2020 m. ir vėlesnio laikotarpio žemės ūkio statistikos strategijos tikslais (SWD (2017) 96 final) nustatyta, kad šioje srityje reikia sistemingesnio požiūrio.

Žemės ūkio statistikos sistemos vertinimas parodė, kad:

·galiojančiais žemės ūkio statistikos teisės aktais nėra tinkamai tenkinami nauji ir besiformuojantys duomenų poreikiai, nes tais teisės aktais nereikalaujama rengti tokios statistikos. Be to, teisės aktai nėra pakankamai lankstūs ir integruoti, kad būtų galima greitai reaguoti į besiformuojančius poreikius;

·Europos žemės ūkio statistikos sistema nepakankamai lanksti ir nepakankamai greitai reaguoja į besiformuojančius poreikius. Iš dalies tai galima paaiškinti statistinių duomenų rinkimo pobūdžiu, tačiau įtakos taip pat turi tai, kaip suformuluotos taisyklės, ir biudžeto bei žmogiškųjų išteklių trūkumas;

·duomenys renkami nepakankamai suderintai ir nuosekliai. Tai lemia formuojasi naujų duomenų poreikiai, be to, teisės aktai daugelį metų rengti atskirai ir žemės ūkio statistikos srityse vartojamos nevisiškai vienodos terminų apibrėžtys ir sąvokos;

·statistika galėtų būti rengiama veiksmingiau, jei teisės aktai būtų pritaikyti taip, kad būtų įtraukti įvairūs informacijos šaltiniai, o valstybės narės prisitaikytų prie šiuolaikinių technologijų.

Rengiant Reglamentą (ES) 2018/1091 surengtos viešos konsultacijos ir jų rezultatai išsamiai išdėstyti specialiojoje ataskaitoje 5 .

Su ja susijusioje žemės ūkio statistikos strategijoje prieita prie išvados, kad žemės ūkio statistika turi būti rengiama ir veikti kaip sistema, kurios sudedamosios dalys dera tarpusavyje ir dėl to rezultatas yra svaresnis nei tiesiog tų dalių suma. Be to, žemės ūkio statistika turi visapusiškai derėti su visa ESS ir, jei įmanoma, turi būti naudojami įvairesni duomenų šaltiniai. Renkant duomenis turi būti naudojamos informacinės ir ryšių technologijos ir kitos naujos technologijos (pvz., dideli duomenų rinkiniai ir moksliniais tyrimais pagrįstos inovacijos), duomenų rinkimo metodų veiksmingumas ir efektyvumas turi būti vertinami atsižvelgiant į duomenų poreikius ir kokybės kriterijus, be to, turėtų būti panaikintas esamas fragmentiškumas.

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Eurostatas plėtoja, rengia ir skleidžia Europos žemės ūkio statistiką glaudžiai, koordinuotai ir reguliariai bendradarbiaudamas su kitais Europos statistikos sistemos dalyviais, remdamasis ilgalaike partneryste su nacionalinėmis statistikos institucijomis (NSI) ir visomis kitomis susijusiomis valdžios institucijomis.

Apskritai, laikantis 2020 m. ir vėlesnio laikotarpio žemės ūkio statistikos strategijos, pagrindinės grupės ir asmenys, susiję su Europos žemės ūkio statistika arba dalyvaujantys ją rengiant, yra šie: duomenų rengėjai (NSI ir kitos nacionalinės valdžios institucijos, taip pat Eurostatas), duomenų teikėjai (ūkininkai, ūkininkų organizacijos ir įmonės) ir duomenų naudotojai (sprendimus priimantys asmenys viešajame ir privačiajame sektoriuose, visų pirma kiti Komisijos padaliniai, tyrėjai ir žurnalistai). Su šiomis suinteresuotosiomis šalimis plačiai konsultuotasi dėl problemų, su kuriomis susiduriama, pageidaujamų esamos padėties pakeitimų, duomenų poreikių ir prioritetų, potencialių politinių sprendimų, siūlomų veiksmų poveikio ir pačios strategijos.

Suinteresuotųjų šalių nuomonių išklausyta Žemės ūkio statistikos nuolatinio komiteto (CPSA) ir jį pakeitusios Žemės ūkio statistikos srities vadovų grupės (DGAS) (kurią sudaro žemės ūkio statistikos srities vadovai) posėdžiuose ir seminaruose, į kuriuos dažnai įtraukiami Komisijos padaliniai, tarptautinės organizacijos ir ūkininkų organizacijos, Europos statistikos sistemos komiteto (kurį sudaro NSI vadovai) posėdžiuose ir nuolat rengiamose Komisijos padalinių vidaus konsultacijose ir klausymuose.

Atliekant minėtą vertinimą atsižvelgta į šių konsultacijų rezultatus.

Be to, Europos Komisijos svetainėje „Išsakykite savo nuomonę“ 4 savaites vyko konsultacijos dėl pasiūlymo veiksmų plano.

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Rengdamas Reglamentą (ES) 2018/1091 Eurostatas surengė išsamias diskusijas dėl pasiūlymo turinio su NSI atitinkamose ekspertų grupėse, taip pat vadovų lygmeniu.

Poveikio vertinimas

Reglamentavimo patikros valdyba teigiamai įvertino 2020 m. ir vėlesnio laikotarpio žemės ūkio statistikos strategijos ( SWD (2016)430 ), kurios dalis yra integruota žemės ūkio statistika, poveikio vertinimą 6 .

Statistikos teisės aktai daugiausia susiję su administracinio lygmens duomenų naudotojais (pvz., politiniais Komisijos padaliniais), duomenų rengėjais (NSI) ir duomenų teikėjais (ūkininkais), o tiesioginis ekonominis ir socialinis poveikis bei poveikis aplinkai nėra didelis. Pagrindinės suinteresuotųjų šalių tiesioginės išlaidos susijusios su prisitaikymu prie naujų statistinių ir techninių sistemų. Manoma, kad vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu dėl modernizavimo priemonių šiek tiek sumažės administracinė našta ir sąnaudos. Daugiausia lėšų turėtų būti sutaupyta sumažinus Reglamento (ES) 2018/1091 aprėpties reikalavimus. Statistinių duomenų rinkimo sąnaudos turi būti lyginamos su jų nauda visuomenei, o taip pat su sąnaudomis, kurios būtų patirtos, jei statistiniai duomenys būtų prastos kokybės arba jų iš viso nebūtų.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Šis pasiūlymas yra 2020 m. ir vėlesnio laikotarpio žemės ūkio statistikos strategijos dalis, o ši strategija yra Europos Komisijos glaudžiai bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis vykdoma plataus masto ES žemės ūkio statistikos modernizavimo programa. Šią strategiją remia Europos statistikos sistemos komitetas ir ji yra REFIT programos, kuria siekiama supaprastinti ir patobulinti Europos žemės ūkio statistikos sistemą (EŽŪSS), dalis.

Šis pasiūlymas taikomas 2021–2027 m. integruotos ūkių statistikos finansavimui, kaip numatyta Reglamente (ES) 2018/1091.

Pagrindinės teisės

Pasiūlymas poveikio pagrindinių teisių apsaugai neturi.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Pasiūlymo finansinis poveikis yra ribotos trukmės ir susijęs su 2021–2027 m. integruotos ūkių statistikos duomenų rinkimo (2023 ir 2026 m.) bendru finansavimu.

Reglamento (ES) 2018/1091 13 straipsniu nustatytas ES finansinis įnašas tam reglamentui įgyvendinti. Šiuo pasiūlymu 2021–2027 m. nustatomas 40 000 000,00 EUR biudžetas (iš šios sumos 36 400 000,00 EUR skiriama NSI dotacijoms).

ES finansinis įnašas Reglamento (ES) 2018/1091 13 straipsnio 2 dalyje nurodytoms dotacijoms bus skiriamas iš Europos žemės ūkio garantijų fondo pagal Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 4 straipsnio 2 dalies d punktą arba Reglamentą dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1306/2013.

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Manoma, kad siūlomą reglamentą Europos Parlamentas ir Taryba priims kuo greičiau, o netrukus po to Komisija priims įgyvendinimo priemones Reglamentas bus tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse ir atskiro įgyvendinimo plano nereikės.

Valstybės narės turės pateikti duomenis Komisijai 2024 ir 2027 m.

Remdamasi Reglamentu (ES) 2018/1091, Komisija, po konsultacijų su ESSK, turėtų iki 2024 m. gruodžio 31 d. pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai įgyvendinimo ir tikslų pasiekimo ataskaitą.

Aiškinamieji dokumentai (direktyvoms)

Netaikoma.

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

Siūlomas pakeitimas taikomas Reglamento (ES) 2018/1091 13 straipsnio 4, 5 ir 7 dalims ir 14 straipsnio 1 daliai, kuriomis nustatomos kiekvienai valstybei narei skiriamos didžiausios sumos ir 2021–2027 m. finansinio paketo suma bei šaltinis.

2021/0270 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl Sąjungos įnašo, pagal 2021–2027 m. finansinę programą skiriamo integruotai ūkių statistikai, iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1091

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 338 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2018/1091 7 nustatyta, kad valstybės narės turi surinkti ir pateikti 2023 ir 2026 m. pagrindinius struktūros duomenis (toliau – pagrindiniai duomenys) ir modulių duomenis, susijusius su žemės ūkio valdomis;

(2)ūkių struktūros tyrimams atlikti ir Sąjungos informacijos poreikiams patenkinti valstybės narės ir Sąjunga turi skirti nemažai lėšų;

(3)valstybės narės turi gauti Sąjungos finansinį įnašą 2023 ir 2026 m. pagrindiniams duomenims ir modulių duomenims rinkti, ne didesnį kaip 75 proc. tinkamų finansuoti šių duomenų rinkimo sąnaudų, laikantis Reglamente (ES) 2018/1091 nustatytų didžiausių sumų;

(4)Reglamente (ES) 2018/1091 nustatytas finansinis paketas visam atitinkamos daugiametės finansinės programos (DFP) laikotarpiui ir pateikiama nuostata dėl sumos, skirtinos renkant duomenis vėliau, pagal paskesnę, 2023 ir 2026 m. tyrimams taikomą DFP;

(5)paskesnė 2021–2027 m. DFP nustatyta Tarybos reglamentu (ES, Euratomas) 2020/2093 8 ;

(6)Reglamente (ES) 2018/1091 nustatyta, kad Sąjungos įnašą integruotai ūkių statistikai rengti pagal 2021–2027 m. DFP turėtų nustatyti Europos Parlamentas ir Taryba, remdamiesi Komisijos pasiūlymu, po to, kai įsigalios Reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2093;

(7)2021–2027 m. siūloma skirti suma turėtų būti finansuojami tik 2023 ir 2026 m. atliktini ūkių struktūros tyrimai, įskaitant sąnaudas, susijusias su duomenų bazių sistemų, kurias Komisija naudoja valstybių narių pateiktiems duomenims tvarkyti, valdymu, technine priežiūra ir plėtojimu;

(8)be to, Jungtinei Karalystei išstojus iš Sąjungos, tikslinga išbraukti nuorodą į šią buvusią valstybę narę;

(9)konsultuotasi su Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 223/2009 9 7 straipsniu įsteigtu Europos statistikos sistemos komitetu;

(10)todėl Reglamentas (ES) 2018/1091 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamentas (ES) 2018/1091 iš dalies keičiamas taip:

(1)13 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)4 dalis iš dalies keičiama taip:

i)įžanginis sakinys pakeičiamas taip:

„Dengiant 2023 ir 2026 m. pagrindinių duomenų ir modulių duomenų rinkimo bendras sąnaudas Sąjungos finansinis įnašas neviršija šių didžiausių sumų:“;

ii)c punktas pakeičiamas taip:

„c) po 2 000 000 EUR Bulgarijai, Vokietijai, Vengrijai ir Portugalijai;“;

(b)5 dalis išbraukiama;

(c)7 dalis pakeičiama taip:

„7. ES finansinis įnašas šio straipsnio 2 dalyje nurodytoms dotacijoms skiriamas iš Europos žemės ūkio garantijų fondo pagal Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 4 straipsnio 2 dalies d punktą arba paskesnį Reglamentą dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1306/2013.“;

(2)14 straipsnio 1 dalis pakeičiama taip:

„1. 2023 ir 2026 ataskaitinių metų duomenų rinkimo programai įgyvendinti skiriamas Sąjungos finansinis paketas, įskaitant asignavimus duomenų bazių sistemų, kurias Komisija naudoja valstybių narių pagal šį reglamentą pateiktiems duomenims tvarkyti, valdymui, techninei priežiūrai ir plėtojimui, yra 40 000 000 EUR ir ši suma skiriama 2021–2027 m. laikotarpiui, kuriam taikoma 2021–2027 m. DFP.“

2 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

Pirmininkas    Pirmininkas

FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

Turinys

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Proporcingumo principas

Priemonės pasirinkimas

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Poveikio vertinimas

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Pagrindinės teisės

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Aiškinamieji dokumentai (direktyvoms)

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys)

1.3.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:

1.4.Tikslas (-ai)

1.4.1.Bendrasis (-ieji) tikslas (-ai)

1.4.2.Konkretus (-ūs) tikslas (-ai)

1.4.3.Numatomas (-i) rezultatas (-ai) ir poveikis

1.4.4.Veiklos rezultatų rodikliai

1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį

1.5.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

1.5.3.Panašios patirties išvados

1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis

1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą

1.6.Pasiūlymo (iniciatyvos) trukmė ir finansinis poveikis

1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)

2.VALDYMO PRIEMONĖS

2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os)

2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ai), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės sistemos pagrindimas

2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)

2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)

2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

3.2.Numatomas pasiūlymo finansinis poveikis asignavimams

3.2.1.Numatomo poveikio veiklos asignavimams santrauka

3.2.2.Numatomas veiklos asignavimais finansuojamas atliktas darbas

3.2.3.Numatomo poveikio administraciniams asignavimams santrauka

3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa

3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai

3.3.Numatomas poveikis pajamoms

1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA 

1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl Sąjungos įnašo, pagal 2021–2027 m. finansinę programą skiriamo integruotai ūkių statistikai, iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1091

1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) 

Europos statistikos rengimas

Žemės ūkis ir kaimo plėtra

1.3.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su: 

 nauju veiksmu 

 nauju veiksmu, kai bus įgyvendintas bandomasis projektas ir (arba) atlikti parengiamieji veiksmai 10  

 esamo veiksmo galiojimo pratęsimu 

 vieno ar daugiau veiksmų sujungimu arba nukreipimu į kitą / naują veiksmą 

1.4.Tikslas (-ai)

1.4.1.Bendrasis (-ieji) tikslas (-ai)

Šiuo pasiūlymu dėl teisės akto 2021–2027 m. nustatomas 40 000 000,00 EUR biudžetas (iš šios sumos 36 400 000,00 EUR skiriama dotacijoms nacionalinėms statistikos institucijoms ir kitoms nacionalinėms valdžios institucijoms).

Tam, kad politikos formuotojai, įmonės ir visuomenė galėtų priimti tinkamus įrodymais pagrįstus sprendimus, statistika turi būti patikima ir aukštos kokybės. Šiuo pasiūlymu siekiama dviejų 2020 m. žemės ūkio statistikos strategijos tikslų:

rengti aukštos kokybės statistiką, veiksmingai ir efektyviai tenkinančią naudotojų poreikius,

užtikrinti, kad Europos žemės ūkio statistika būtų darnesnė ir suderinamesnė.

1.4.2.Konkretus (-ūs) tikslas (-ai)

1 konkretus tikslas

Finansuoti 2023 m. atliktinus žemės ūkio valdų struktūros tyrimus, įskaitant sąnaudas, susijusias su duomenų bazių sistemų, kurias Komisija naudoja valstybių narių pateiktiems 2023 m. ataskaitinio laikotarpio duomenims tvarkyti, valdymu, technine priežiūra ir plėtojimu, ir pagerinti IŪS ir ŪADT / ŪTDT sąveikumą.

2 konkretus tikslas

Finansuoti 2026 m. atliktinus žemės ūkio valdų struktūros tyrimus, įskaitant sąnaudas, susijusias su duomenų bazių sistemų, kurias Komisija naudoja valstybių narių pateiktiems 2026 m. ataskaitinio laikotarpio duomenims tvarkyti, valdymu, technine priežiūra ir plėtojimu, ir pagerinti IŪS ir ŪADT / ŪTDT sąveikumą.

1.4.3.Numatomas (-i) rezultatas (-ai) ir poveikis

Nurodyti poveikį, kurį pasiūlymas (iniciatyva) turėtų padaryti tiksliniams gavėjams (tikslinėms grupėms).

Poveikis nacionalinėms statistikos institucijoms ir kitiems subjektams: Statistikos teisės aktai daugiausia susiję su administracinio lygmens duomenų naudotojais (pvz., politiniais Komisijos padaliniais), duomenų rengėjais (NSI) ir duomenų teikėjais (ūkininkais), o tiesioginis ekonominis ir socialinis poveikis bei poveikis aplinkai nėra didelis. Pagrindinės suinteresuotųjų šalių tiesioginės išlaidos susijusios su prisitaikymu prie naujų statistinių ir techninių sistemų. Manoma, kad vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu dėl modernizavimo priemonių sumažės administracinė našta ir sąnaudos.

1.4.4.Veiklos rezultatų rodikliai

Nurodyti pažangos ir pasiekimų stebėsenos rodiklius.

Reglamente (ES) 2018/1091 numatyta, kad valstybės narės perduoda Komisijai (Eurostatui) 2023 ir 2026 ataskaitinių metų patvirtintus pagrindinius ir modulių duomenis bei kokybės ataskaitą per 12 mėn. nuo ataskaitinių metų pabaigos.

Be to, Komisija, pasikonsultavusi su ESSK, ne vėliau kaip 2024 m. gruodžio 31 d. pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai šio reglamento įgyvendinimo ir tikslų pasiekimo ataskaitą (18 straipsnis).

1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas 

1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį

Šiuo pasiūlymu siekiama užtikrinti tolesnę finansinę paramą valstybėms narėms, kad jos galėtų rinkti žemės ūkio valdų struktūros duomenis, ir tuo tikslu nustatomas 2021–2027 m. finansinis paketas.

Planuojama, kad nacionaliniams žemės ūkio statistiniams duomenims rinkti ir toliau bus skiriama ES finansinė parama, kurios lygis ir santykis pagal naują sistemą bus palyginami su esama padėtimi, o nacionalinės išlaidos taip pat turėtų būti panašaus lygio kaip dabar. Įgyvendinus visus naštos ir sąnaudų mažinimo veiksmus ir, tikėtina, sumažėjus tiriamų žemės ūkio valdų skaičiui (remiantis ankstesnėmis tendencijomis) poreikis rinkti duomenis (ir atitinkamai – biudžetas) gali mažėti.

Reglamento (ES) 2018/1091 tikslas – pagerinti Europos žemės ūkio statistikos kokybę, palyginamumą ir nuoseklumą, kad politikos formuotojai, įmonės ir visuomenė galėtų priimti tinkamus įrodymais pagrįstus sprendimus.

Ši sistema aprėpia žemės ūkio struktūros statistiką ir yra sudaryta iš pagrindinio reglamento ir įgyvendinimo aktų. Reglamentas yra tiesiogiai taikomas ES valstybėse narėse, o įgyvendinimo aktuose pateikiami kintamųjų sąrašai, aprašymai ir metodiniai reikalavimai. Kai tik šie teisės aktai bus priimti, kiekviena valstybė narė įtrauks kintamuosius ir kitus reikalavimus į savo nacionalines duomenų bazes, klausimynus ir pan.

2020 m. žemės ūkio surašymas jau vykdomas. Rengiamasi rinkti 2023 m. duomenis, vėliau bus renkami 2026 m. duomenys.

1.5.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

Parengus integruotą ūkių statistiką (IŪS) ES ir jos valstybės narės turės aukštos kokybės, palyginamą ir nuoseklią Europos žemės ūkio statistiką, dėl kurios duomenų teikėjams ir duomenų rengėjams teks priimtina našta, palyginti su tos statistikos teikiama nauda. Įrodymais grindžiamas politikos formavimas yra labai svarbus norint sėkmingai įgyvendinti politiką, pavyzdžiui, BŽŪP – svarbų darbo vietų kūrimo ir pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo ES veiksnį.

Statistikos teisės aktai daugiausia susiję su administracinio lygmens duomenų naudotojais (pvz., politiniais Komisijos padaliniais), duomenų rengėjais (nacionalinėmis statistikos institucijomis) ir duomenų teikėjais (ūkininkais), o tiesioginis ekonominis ir socialinis poveikis bei poveikis aplinkai nėra didelis. Pagrindinės suinteresuotųjų šalių tiesioginės išlaidos susijusios su prisitaikymu prie naujų statistinių, organizacinių ir techninių sistemų, tačiau manoma, kad šios išlaidos ir našta atsipirks vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiais, nes sumažės duomenų rinkimo našta ir keliose srityse bus veikiama efektyviau bei sutaupoma.

1.5.3.Panašios patirties išvados

Europos žemės ūkio statistika daugelį dešimtmečių yra BŽŪP ir daugelio kitų svarbių ES politikos sričių pagrindas. Reglamentas (ES) 2018/1091 parengtas taip, kad atitiktų žemės ūkio pokyčius ir padėtų spręsti pagrindines problemas, nustatytas vertinant Europos žemės ūkio statistikos sistemą (EŽŪSS). Nustatytos šios problemos:

1) ankstesniais žemės ūkio statistikos teisės aktais nebuvo tinkamai tenkinami nauji ir besiformuojantys duomenų poreikiai;

2) EŽŪSS nebuvo pakankamai lanksti ir nepakankamai greitai reagavo į besiformuojančius poreikius;

3) duomenys buvo renkami nepakankamai suderintai ir nuosekliai.

4) statistika buvo rengiama nepakankamai veiksmingai;

5) buvo laikoma, kad duomenų teikimo našta yra didelė.

1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis

Reglamentas (ES) 2018/1091 yra dalis Eurostato 2020 m. ir vėlesnio laikotarpio žemės ūkio statistikos strategijos, kurią papildys žemės ūkio sąnaudų ir produkcijos statistika (ŽŪSPS) ir atnaujintas reglamentas dėl žemės ūkio ekonominių sąskaitų (ŽŪES). Visus tris reglamentus sies bendra taikymo sritis ir bendri techniniai bei metodiniai dokumentai. Kartu jie aprėps visus žemės ūkio statistikos aspektus.

Svarbios bendros ES politikos sritys, kaip antai BŽŪP, Europos žaliasis kursas, strategija „Nuo ūkio iki stalo“ ir biologinės įvairovės strategija, grindžiamos palyginama, suderinta, aukštos kokybės Europos lygmens žemės ūkio statistika ir tuo, kad ji dera su įvairiais susijusiais duomenų šaltiniais, pvz., Ūkių apskaitos duomenų tinklu, ir juos papildo. Šiam tikslui geriausiai tinka reglamentai, nes jie tiesiogiai taikomi valstybėse narėse ir jų nereikia iš pradžių perkelti į nacionalinę teisę.

Šis pakeitimas numatytas Reglamente (ES) 2018/1091 ir susijęs tik su 2023 ir 2026 m. duomenų rinkimu.

1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą

Netaikoma

1.6.Pasiūlymo (iniciatyvos) trukmė ir finansinis poveikis

 trukmė ribota

   galioja nuo 2022 01 01 (preliminariai) iki 2027 12 31

   įsipareigojimų asignavimų finansinis poveikis nuo 2022 iki 2025 m., o mokėjimų asignavimų – nuo 2024 iki 2028 m.

 trukmė neribota

įgyvendinimo pradinis laikotarpis – nuo MMMM iki MMMM,

vėliau – visuotinis taikymas.

1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai) 11  

 Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos:

padalinių, įskaitant Sąjungos delegacijų darbuotojus;

   vykdomųjų įstaigų.

 Pasidalijamasis valdymas kartu su valstybėmis narėmis

 Netiesioginis valdymas, biudžeto vykdymo užduotis pavedant:

trečiosioms valstybėms arba jų paskirtoms įstaigoms;

tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms (nurodyti);

EIB ir Europos investicijų fondui;

įstaigoms, nurodytoms Finansinio reglamento 70 ir 71 straipsniuose;

viešosios teisės subjektams;

privatinės teisės reglamentuojamoms įstaigoms, kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, jeigu jos pateikia pakankamas finansines garantijas;

valstybės narės privatinės teisės reglamentuojamoms įstaigoms, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurios pateikia pakankamas finansines garantijas;

atitinkamame pagrindiniame akte nurodytiems asmenims, kuriems pavesta vykdyti konkrečius veiksmus BUSP srityje pagal ES sutarties V antraštinę dalį.

Jei nurodomas daugiau kaip vienas valdymo būdas, išsamią informaciją pateikti šio punkto pastabų skiltyje.

Pastabos

Netaikoma

2.VALDYMO PRIEMONĖS 

2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės 

Nurodyti dažnumą ir sąlygas.

Dotacijų gavėjai turi pateikti surinktus duomenis ir atitinkamas kokybės ataskaitas, kaip nurodyta Reglamento (ES) 2018/1091 12 straipsnyje.

Reglamento (ES) 2018/1091 18 straipsnyje nustatyta, kad Komisija, pasikonsultavusi su ESSK, turėtų iki 2024 m. gruodžio 31 d. pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai to reglamento įgyvendinimo ir tikslų pasiekimo ataskaitą.

2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os) 

2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ai), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės sistemos pagrindimas

Subsidiarumo principas taikomas todėl, kad pasiūlymas nepriklauso išimtinei ES kompetencijai. Europos statistikos sistema (ESS) suteikia infrastruktūrą statistinei informacijai. Sistema sukurta taip, kad tenkintų įvairių naudotojų poreikius ir padėtų priimti sprendimus demokratinėje visuomenėje. Šio reglamento pasiūlymas parengtas siekiant garantuoti, kad ESS partneriai galėtų ir toliau vykdyti pagrindinę veiklą, ir kartu geriau užtikrinti ir patikinti, kad žemės ūkio statistika būtų kokybiška ir palyginama.

Vieni iš pagrindinių statistinių duomenų kokybės kriterijai yra nuoseklumas ir palyginamumas. Valstybės narės negali pasiekti reikiamo nuoseklumo ir palyginamumo, jei nėra aiškios Europos sistemos, t. y. ES teisės aktų, kuriuose nustatomos bendros statistinės sąvokos, duomenų teikimo forma ir kokybės reikalavimai.

Šių tikslų valstybės narės negali deramai pasiekti vienos. Veiksmo efektyviau imtis ES lygmeniu, remiantis ES teisės aktu, kuriuo užtikrinamas statistikos sričių, kurioms taikomas siūlomas teisės aktas, statistinės informacijos palyginamumas. O pačius duomenis turėtų rinkti valstybės narės.

2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)

Be kita ko, nustatyta rizika, kad duomenų kokybė gali būti nepakankama, o duomenys gali būti pateikti per vėlai.

Šią riziką turėtų sumažinti valstybėms narėms iš anksto pateikiami techniniai ir metodiniai dokumentai, automatinės duomenų patikros, terminų laikymosi stebėsena ir kiekvieno tyrimo kokybės ataskaitų nagrinėjimas.

2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą) 

Kontrolės priemones taikys Komisijos pareigūnai, vykdydami savo įprastas pareigas duomenų kokybei ir palyginamumui įvertinti. Numatoma klaidų rizika nedidelė, nes žemės ūkio statistiniai duomenys glaudžiai bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis renkami nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio ir taikomos sistemos modernizuotos pagal naujausius techninius standartus.

2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės 

Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones, pvz., išdėstytas Kovos su sukčiavimu strategijoje.

Be reglamentavimo nuostatose nustatytų kontrolės priemonių, Eurostatas taip pat taikys kovos su sukčiavimu strategiją, atitinkančią bendrą Komisijos kovos su sukčiavimu politiką. Tai užtikrins, kad sukčiavimo rizika būtų valdoma koncentruojantis į sukčiavimo rizikos sričių nustatymą ir tinkamas atsakomąsias priemones. Prireikus bus sukurtos tinklų kūrimo grupės ir specialios IT priemonės galimiems sukčiavimo atvejams nagrinėti.

Eurostatas yra parengęs kontrolės strategiją dėl valstybių narių duomenims rinkti išleidžiamų lėšų, apimančią siūlomam reglamentui tinkamas priemones ir įrankius. Prie mažesnės sukčiavimo tikimybės ir jo prevencijos turėtų būti prisidedama mažinant sudėtingumą, taikant išlaidų veiksmingumo principu pagrįstą stebėseną ir rizika pagrįstą preliminarią ir galutinę kontrolę . Į strategiją įtrauktos informavimo priemonės ir sukčiavimo prevencijai skirti mokymai.

3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS 

3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės) 

·Dabartinės biudžeto eilutės

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

Biudžeto eilutė

Išlaidų 
rūšis

Įnašas

Numeris

DA / NDA 12 .

ELPA šalių 13

valstybių kandidačių 14

trečiųjų valstybių

pagal Finansinio reglamento 21 straipsnio 2 dalies b punktą

3

08.02 06 03 – Žemės ūkio garantijų fondas (ŽŪGF) – Techninė veiklos parama

DA

NE

NE

NE

NE

·Prašomos sukurti naujos biudžeto eilutės

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

Biudžeto eilutė

Išlaidų 
rūšis

Įnašas

Numeris

DA / NDA

ELPA šalių

valstybių kandidačių

trečiųjų valstybių

pagal Finansinio reglamento 21 straipsnio 2 dalies b punktą

[XX.YY.YY.YY]

TAIP / NE

TAIP / NE

TAIP / NE

TAIP / NE

3.2.Numatomas pasiūlymo finansinis poveikis asignavimams 

3.2.1.Numatomo poveikio veiklos asignavimams santrauka 

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai nenaudojami

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Daugiametės finansinės programos išlaidų
kategorija

3

08.02 06 03 – Žemės ūkio garantijų fondas (ŽŪGF) – Techninė veiklos parama

AGRI GD

2021 
metai 15

2022 
metai

2023 
metai

2024 
metai

2025 
metai

2026 
metai

2027 
metai

Po 2027 m.

IŠ VISO

• Veiklos asignavimai

08.02 06 03 16

Įsipareigojimai

1a

20,000

20,000

40,000

Mokėjimai

2a

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Biudžeto eilutė

Įsipareigojimai

1b

Mokėjimai

2b

Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš konkrečių programų paketo lėšų 17  

Biudžeto eilutė

3

IŠ VISO asignavimų, skirtų 
AGRI GD

Įsipareigojimai

= 1a + 1b + 3

20,000

20,000

40,000

Mokėjimai

= 2a + 2b

+3

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

 



IŠ VISO veiklos asignavimų

Įsipareigojimai

4

20,000

20,000

40,000

Mokėjimai

5

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

• IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų

6

IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 3 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

Įsipareigojimai

= 4 + 6

20,000

20,000

40,000

Mokėjimai

= 5 + 6

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Jei pasiūlymas (iniciatyva) daro poveikį kelioms veiklos išlaidų kategorijoms, pakartokite pirmiau pateiktą dalį:

• IŠ VISO veiklos asignavimų (visose veiklos išlaidų kategorijose)

Įsipareigojimai

4

Mokėjimai

5

IŠ VISO administracinio pobūdžio asignavimų, finansuojamų iš konkrečių programų paketo lėšų (visose veiklos išlaidų kategorijose)

6

IŠ VISO asignavimų pagal 
daugiametės finansinės programos
1–6 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS 
(Orientacinė suma)

Įsipareigojimai

= 4 + 6

Mokėjimai

= 5 + 6





Daugiametės finansinės programos išlaidų
kategorija

7

„Administracinės išlaidos“

Šią dalį pildyti naudojant administracinio pobūdžio biudžeto duomenų lentelę, kuri pirmiausia bus pateikta finansinės teisės akto pasiūlymo pažymos priede (Vidaus taisyklių V priedas) ir įkelta į DECIDE tarnybų tarpusavio konsultacijoms.

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2021 
metai

2022 
metai

2023 
metai

2024 
metai

2025 
metai

2026 
metai

2027 
metai

IŠ VISO

ESTAT GD

•Žmogiškieji ištekliai

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

•Kitos administracinės išlaidos

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

IŠ VISO ESTAT GD

Asignavimai

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

(Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2021 
metai 18

2022 
metai

2023 
metai

2024 
metai

2025 
metai

2026 
metai

2027 
metai

IŠ VISO

IŠ VISO asignavimų pagal 
daugiametės finansinės programos 
1–7 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS

Įsipareigojimai

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Mokėjimai

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

3.2.2.Numatomas veiklos asignavimais finansuojamas atliktas darbas 

Įsipareigojimų asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Nurodyti tikslus ir atliktus darbus

2021 
metai

2022 
metai

2023 
metai

2024 
metai

2025 
metai

2026 
metai

Po 2027 m.

IŠ VISO

ATLIKTI DARBAI

Rūšis 19

Vidutinės sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Skaičius

Sąnaudos

Bendras skaičius

Iš viso sąnaudų

1 KONKRETUS TIKSLAS 20 IFS2023

– Atliktas darbas

duomenys

9,100

9,100

18,200

– Atliktas darbas

kita

1,800

1,800

– Atliktas darbas

1 konkretaus tikslo tarpinė suma

9,100

1,800

9,100

20,000

2 KONKRETUS TIKSLAS

IFS2026

– Atliktas darbas

duomenys

9,100

9,100

18,200

– Atliktas darbas

kita

1,800

1,800

2 konkretaus tikslo tarpinė suma

9,100

1,800

9,100

20,000

IŠ VISO

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

3.2.3.Numatomo poveikio administraciniams asignavimams santrauka 

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2021 
metai 21

2022 
metai

2023 
metai

2024 
metai

2025 
metai

2026 
metai

2027 
metai

IŠ VISO

Daugiametės finansinės programos 
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJA

7

7

7

7

7

7

7

7

Žmogiškieji ištekliai

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Kitos administracinės išlaidos

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

1,710

Daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Neįtraukta į daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ 22  

Žmogiškieji ištekliai

Kitos administracinio pobūdžio išlaidos

Tarpinė suma, neįtraukta į daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

IŠ VISO

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų priemonei valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

3.2.3.1.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškųjų išteklių nenaudojama.

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:

Sąmatą surašyti etatų vienetais

2021 
metai

2022 
metai

2023 metai

2024 metai

2025 metai

2026 metai

2027 metai

•Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)

20 01 02 01 (Komisijos būstinė ir atstovybės)

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

20 01 02 03 (Delegacijos)

01 01 01 01 (Netiesioginiai moksliniai tyrimai)

01 01 01 11 (Tiesioginiai moksliniai tyrimai)

Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)

Išorės darbuotojai (etatų vienetais) 23

20 02 01 (CA, SNE, INT finansuojami iš bendrojo biudžeto)

20 02 03 (CA, LA, SNE, INT ir JPD atstovybėse)

XX 01 xx yy zz 24

- būstinėje

- delegacijose

01 01 01 02 (CA, SNE, INT – netiesioginiai moksliniai tyrimai)

01 01 01 12 (CA, SNE, INT – tiesioginiai moksliniai tyrimai)

Kitos biudžeto eilutės (nurodyti)

IŠ VISO

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

XX yra atitinkama politikos sritis arba biudžeto antraštinė dalis.

Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus priemonei valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

Vykdytinų užduočių aprašymas:

Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai

Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

Atliktinos užduotys, be kita ko:

– su iniciatyva susijusių dotacijų valdymas;

– duomenų tvirtinimas;

– parama ir metodinė veikla;

– ataskaitų analizė;

– duomenų sklaida.

Išorės darbuotojai

3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa 

Pasiūlyme (iniciatyvoje):

   Galima visiškai finansuoti perskirstant asignavimą atitinkamoje daugiametės finansinės programos (DFP) išlaidų kategorijoje.

Paaiškinti, kaip reikia pakeisti programavimą, ir nurodyti atitinkamas biudžeto eilutes bei sumas. Jeigu programavimas keičiamas iš esmės, pateikti „Excel“ lentelę.

   Reikia panaudoti nepaskirstytą maržą pagal atitinkamą DFP išlaidų kategoriją ir (arba) specialias priemones, kaip apibrėžta DFP reglamente.

Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes bei sumas ir pasiūlytas naudoti priemones.

   Reikia persvarstyti DFP.

Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes ir sumas.

3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai 

Pasiūlyme (iniciatyvoje):

   nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo

   numatytas trečiųjų šalių bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:

Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

N 
metai 25

N+1 
metai

N+2 
metai

N+3 
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

Iš viso

Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą 

IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų

 

3.3.Numatomas poveikis pajamoms 

   Pasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.

   Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:

   nuosaviems ištekliams

    kitoms pajamoms

nurodyti, jei pajamos priskirtos išlaidų eilutėms    

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Biudžeto pajamų eilutė:

Einamųjų finansinių metų asignavimai

Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis 26

N 
metai

N+1 
metai

N+2 
metai

N+3 
metai

Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

…………. straipsnis

Asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-oms) daromas poveikis.

Netaikoma

Kitos pastabos (pvz., poveikio pajamoms apskaičiavimo metodas (formulė) arba kita informacija).

Netaikoma

(1)    2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1091 dėl integruotos ūkių statistikos, kuriuo panaikinami reglamentai (EB) Nr. 1166/2008 ir (ES) Nr. 1337/2011 (OL L 200, 2018 8 7, p. 1).
(2)

   2020 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2093, kuriuo nustatoma 2021–2027 m. daugiametė finansinė programa (OL L 433I, 2020 12 22, p. 11).

(3)

   2021 m. balandžio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/690, kuriuo nustatoma vidaus rinkos, įmonių, įskaitant mažąsias ir vidutines įmones, konkurencingumo, augalų, gyvūnų, maisto bei pašarų srities ir Europos statistikos programa (Bendrosios rinkos programa) ir panaikinami reglamentai (ES) Nr. 99/2013, (ES) Nr. 1287/2013, (ES) Nr. 254/2014 bei (ES) Nr. 652/2014 (OL L 153, 2021 5 3, p. 1.)

(4)    2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL L 87, 2009 3 31, p. 164–173).
(5)    Eurostato viešų konsultacijų svetainė: http://ec.europa.eu/eurostat/about/opportunities/consultations/eass.    Viešai prieinama viešų konsultacijų ataskaita:     http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/6937766/Agricultural-Statistics-Strategy-2020-Report.docx .
(6)     Poveikio vertinimas , poveikio vertinimo santrauka , Reglamentavimo patikros valdybos nuomonė .
(7)

   2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1091 dėl integruotos ūkių statistikos, kuriuo panaikinami reglamentai (EB) Nr. 1166/2008 ir (ES) Nr. 1337/2011 (OL L 200, 2018 8 7, p. 1).

(8)

   2020 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2020/2093, kuriuo nustatoma 2021–2027 m. daugiametė finansinė programa (OL L 433I, 2020 12 22, p. 11).

(9)    2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL L 87, 2009 3 31, p. 164).
(10)    Kaip nurodyta Finansinio reglamento 58 straipsnio 2 dalies a arba b punkte.
(11)    Informacija apie valdymo būdus ir nuorodos į Finansinį reglamentą pateikiamos svetainėje „BudgWeb“ https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(12)    DA – diferencijuotieji asignavimai, NDA – nediferencijuotieji asignavimai.
(13)    ELPA – Europos laisvosios prekybos asociacija.
(14)    Valstybių kandidačių ir, kai taikoma, Vakarų Balkanų potencialių kandidačių.
(15)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
(16)    Pagal oficialią biudžeto nomenklatūrą.
(17)    Techninė ir (arba) administracinė parama bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
(18)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
(19)    Atlikti darbai – tai būsimi produktai ir paslaugos (pvz., finansuota studentų mainų, nutiesta kelių kilometrų ir kt.).
(20)    Kaip apibūdinta 1.4.2 skirsnyje „Konkretus (-ūs) tikslas (-ai) ...“.
(21)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
(22)    Techninė ir (arba) administracinė parama bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
(23)    CA – sutartininkas („Contract Staff“), LA – vietinis darbuotojas („Local Staff“), SNE – deleguotasis nacionalinis ekspertas („Seconded National Expert“), INT – per agentūrą įdarbintas darbuotojas („agency staff“), JES – jaunesnysis delegacijos specialistas („Junior Professionals in Delegations“).
(24)    Neviršijant viršutinės ribos, nustatytos išorės darbuotojams, finansuojamiems iš veiklos asignavimų (buvusių BA eilučių).
(25)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
(26)    Tradiciniai nuosavi ištekliai (muitai, cukraus mokesčiai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 20 % surinkimo sąnaudų.
Top