Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0925(02)

Produkto specifikacijos reikšmingo pakeitimo paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą 2020/C 317/09

C/2020/6471

OL C 317, 2020 9 25, p. 25–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.9.2020   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 317/25


Produkto specifikacijos reikšmingo pakeitimo paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2020/C 317/09)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos pareikšti prieštaravimą pakeitimo paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

PRODUKTO SU SAUGOMA KILMĖS VIETOS NUORODA ARBA SAUGOMA GEOGRAFINE NUORODA SPECIFIKACIJOS REIKŠMINGO PAKEITIMO PATVIRTINIMO PARAIŠKA

Pakeitimo patvirtinimo paraiška pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies pirmą pastraipą

„STELVIO“ / „STILFSER“

ES Nr. PDO-IT-0255-AM02 – 2020 1 10

SKVN (X) SGN ( )

1.   Pareiškėjų grupė ir teisėtas interesas

Consorzio del Formaggio Stelvio, via Innsbruck, 43, 39 100 Bolzano, Italy

Tel. +474 570113; faks. +474 570177. Ši grupė atitinka 2017 m. lapkričio 28 d. ministro dekreto 13 straipsnio 1 dalyje nustatytus reikalavimus.

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Keičiama (-os) produkto specifikacijos dalis (-ys)

Produkto pavadinimas

Produkto aprašymas

Geografinė vietovė

Kilmės įrodymas

Gamybos būdas

Ryšys su geografine vietove

Ženklinimas

Kita [nurodyti]

4.   Pakeitimo (-ų) pobūdis

Produkto su registruota SKVN arba SGN specifikacijos pakeitimas, kuris nėra laikytinas nereikšmingu pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies trečią pastraipą

Produkto su registruota SKVN arba SGN, kurio bendrasis (arba lygiavertis) dokumentas nepaskelbtas, specifikacijos pakeitimas, kuris nėra laikytinas nereikšmingu pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 53 straipsnio 2 dalies trečią pastraipą

5.   Pakeitimai

Produkto aprašymas

Keičiamas produkto specifikacijos 5 straipsnis ir bendrojo dokumento 3.2 punktas įtraukiant specialiąsias porcijomis dalijamo produkto paruošimo taisykles.

Specifikacijos 5 straipsnio (Galutinio produkto savybės) ir bendrojo dokumento 3.2 punkto pabaigoje įterpiama ši pastraipa:

„Siekiant sumažinti gamybos atliekų kiekį, laikantis pirmiau išvardytų svorio ir aukščio reikalavimų, leidžiama gaminti ir kitos nei cilindro formos „Stelvio“ / „Stilfser“ sūrius, jei jie bus parduodami supakuoti (riekelėmis, kubeliais, tarkuoti).“

Taigi, keičiama produkto forma ir, jei sūris yra skirtas padalyti porcijomis, jis nebeturi būti cilindro formos. Toks sūris, skirtas žymėti SKVN, nuo pat gamybos pradžios (dedant į formas) turi būti identifikuojamas kaip dalijamas porcijomis ir negali būti parduodamas, pažymėtas SKVN, visas. Tokį sūrį galima parduoti tik supjaustytą ir supakuotą.

Suteikiama galimybė rinktis tinkamesnę produktui dalyti į porcijas formą, išvengiant techniniais ar kokybiniais kriterijais nepagrįsto produkto švaistymo. Taip optimizuojama pagal specifikacijos reikalavimus nokinto sūrio gamybos išeiga ir perdirbimo pajėgumas. Dėl šio pakeitimo „Stelvio“ / „Stilfser“ sūrių techninės ir kokybinės savybės nesikeičia.

Gamybos būdas

Keičiamas produkto specifikacijos 3 straipsnio 3.3.2 punktas ir bendrojo dokumento 3.3 punktas.

Atsižvelgiant į 2013 m. gruodžio 18 d. Komisijos deleguotojo reglamento Nr. 664/2014 reikalavimus, dalies, kurioje aprašomi karvių pašarai, pabaigoje įterpiamas šis sakinys:

„Pašarai ne iš geografinės vietovės negali viršyti 50 % metinio sausosios medžiagos davinio.“

Šiuo pakeitimu pateikiamas išaiškinimas.

Šviežia žolė ir vietoje paruoštas pašaras, davinyje sudarantys lengvai virškinamos ląstelienos dalį, nulemia gamybai naudojamo pieno chemines, jutimines ir juslines savybes, todėl sudaro didelę pašarų davinio sausosios medžiagos dalį.

Į tradiciniu būdu kalnuose, kur grūdų ar aliejinių augalų auginimas nėra paplitęs, išaugintų pieninių karvių pašarų davinį būtina įtraukti koncentruotų pašarų ir ne nustatytoje vietovėje pagamintų pašarų. Būtina papildyti karvių pašaro davinį, kad jos gautų tinkamos maistinės vertės ir savybių pašarą ir būtų galima išvengti sveikatos problemų.

Šie pašarai labai greitai pasisavinami ir suteikia normaliai karvių atrajojimo funkcijai reikalingos greitai gaunamos energijos ir baltymų. Kadangi tokių pašarų vaidmuo apsiriboja fiziologinių funkcijų palaikymu, jie beveik neturi įtakos juslinėms pieno savybėms.

Todėl leidžiama naudoti kukurūzų silosą, dehidratuotus pašarus, miežius, rugius, kvietrugius, kviečius, avižas ir kukurūzus (jų produktus ir šalutinius produktus, o pirmųjų penkių – šiaudus). Taip pat galima naudoti aliejinių augalų sėklas, jų produktus ir šalutinius produktus: genetiškai nemodifikuotas sojas, rapsus, linus, išgliaudytas ar iš dalies išgliaudytas saulėgrąžas; džiovintas runkelių išspaudas, žlaugtą ir džiovintas išspaudas, runkelius, bulves, alaus mieles, melasą, saldžiąsias ceratonijas, pieno ir sūrio produktų miltelius, aminorūgštis ir vertingus baltymus, kurie nėra proteolizės produktai, augalinius riebalus.

Siūlomu pakeitimu siekiama patikslinti punkto, kuriame aprašomi pašarai, informaciją, jis neturi įtakos ryšiui su produkto kokybe.

Keičiamas produkto specifikacijos 4 straipsnio 4.2.1 punktas dėl žaliavos riebumo ir bendrojo dokumento 3.3 punktas.

Tekstas:

„4.2.1.   Riebumo mažinimas

Pienas, galimai išvalytas atliekant baktofugavimą, gali būti šiek tiek nugriebiamas, kad jo riebumas būtų 3,45–3,60 %. Pienas iš dalies nugriebiamas separatoriumi.“

pakeičiamas taip:

„4.2.1.   Riebumo mažinimas

Pienas, galimai išvalytas atliekant baktofugavimą, gali būti šiek tiek nugriebiamas, kad jo riebumas būtų 3,45–3,80 %. Pienas iš dalies nugriebiamas separatoriumi.“

Šiuo nedideliu pakeitimu pateikiamas labiau tikrovę atitinkantis pieno riebumo intervalas, atspindintis faktinį žaliavos riebumą (3,45–3,80 % vietoje didžiausios 3,60 % ribos) ir kitus nokintam sūriui taikomus reikalavimus.

Keičiamas produkto specifikacijos 4 straipsnio 4.2.5 punktas ir bendrojo dokumento 3.3 punktas, kuriuose nurodomas naudojamo šliužo fermento tipas.

Tekstas:

„Į perdirbamą pieną, į kurį gali būti pridėta pieno fermentų, per 85 minutes, perdirbamai masei esant maždaug 32–33 °C temperatūros, dedama veršelių šliužo fermento. Naudojamą koaguliacijos fermentą gali sudaryti tik skystas ar miltelių pavidalo šliužo fermentas. Šliužo fermentas gaminamas naudojant tradicinį gamybos būdą. Šio iš 75 % chimozino ir 25 % pepsino sudaryto fermento sutraukinimo stiprumas yra maždaug 1/15 000. Jame nėra jokių koaguliacijos medžiagų (pavyzdžiui, mikrobinės kilmės), jis nėra genetiškai modifikuotas, taip pat jame nėra genetiškai modifikuotų koaguliacijos fermentų.“

pakeičiamas taip:

„Į perdirbamą pieną, į kurį gali būti pridedama pieno fermentų, per 85 minutes, perdirbamai masei esant maždaug 32–33 °C temperatūros, dedama veršelių arba kitos, konkrečiai – augalinės, kilmės šliužo fermento.

Koaguliacijos fermentas gali būti skystas arba miltelių pavidalo. Veršelių šliužo fermentas gaminamas naudojant tradicinį gamybos būdą. Šio iš 75 % chimozino ir 25 % pepsino sudaryto fermento sutraukinimo stiprumas yra maždaug 1/15 000. Jis nėra genetiškai modifikuotas, taip pat jame nėra genetiškai modifikuotų koaguliacijos fermentų.“

Pagal šiuo metu galiojančią specifikaciją leidžiama naudoti tik veršelių šliužo fermentą. Dabar šis reikalavimas atrodo labai varžantis ir kliudo technikos pažangai, kuria jau nuo seno pasižymi gamybos vietovė ir kuri iki šiol aplenkdavo SKVN produkciją, nors tokie techniniai pokyčiai ir užtikrina reikiamas savybes ir leidžia tenkinti visus nokintam sūriui taikomus cheminius ir juslinius kriterijus.

Be to, atlikus šį pakeitimą tampa įmanoma patenkinti vis įvairesnius vartotojų norus.

BENDRASIS DOKUMENTAS

„STELVIO“ / „STILFSER“

ES Nr. PDO-IT-0255-AM02 – 2020 1 10

SKVN (X) SGN ( )

1.   Pavadinimas (-ai)

„Stelvio“ / „Stilfser“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.3 klasė. Sūriai

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Paruoštas vartoti „Stelvio“ / „Stilfser“ sūris, kuris buvo nokintas ne trumpiau kaip šešiasdešimt dienų, yra cilindro formos su plokščiais arba beveik plokščiais šonais ir lygiu arba nežymiai įgaubtu padu. Sūrio matmenys: svoris – 8–10 kg, skersmuo – 34–38 cm, aukštis – 8–11 cm. Riebalų kiekis sausojoje medžiagoje ne mažesnis nei 50 %, o drėgnis neviršija 44 %. Žievė turi būti gelsvai oranžinės arba oranžinės su rudu atspalviu spalvos. Sūrio masė tolygi, lanksti ir elastinga. Ji yra blyškios šiaudų geltonumo spalvos, su nevienodomis mažomis arba vidutinio dydžio skylutėmis.

„Stelvio“ / „Stilfser“ sūris parduodamas galvomis arba supjaustytas, su konkrečia sūrio kilmę nurodančia etikete.

Siekiant sumažinti gamybos atliekų kiekį, laikantis pirmiau išvardytų svorio ir aukščio reikalavimų, leidžiama gaminti ir kitos nei cilindro formos sūrius, jei jie bus parduodami supakuoti (riekelėmis, kubeliais, tarkuoti).

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Vasaros ganymo ganyklose laikotarpiu karvės daugiausia šeriamos šviežia žole, o tvartuose – daugiausia šienu arba nustatytoje vietovėje pagamintu silosu (ne daugiau kaip 15 kg vienam galvijui).

Šviežia žolė ir vietoje paruoštas pašaras, davinyje sudarantys lengvai virškinamos ląstelienos dalį, nulemia gamybai naudojamo pieno chemines, jutimines ir juslines savybes, todėl sudaro didelę (ne mažesnę nei 50 %) pašarų davinio sausosios medžiagos dalį.

Į tradiciniu būdu kalnuose, kur grūdų ar aliejinių augalų auginimas nėra paplitęs, išaugintų pieninių karvių pašarų davinį būtina įtraukti koncentruotų pašarų ir ne nustatytoje vietovėje pagamintų pašarų. Būtina papildyti karvių pašaro davinį, kad jos gautų tinkamos maistinės vertės ir savybių pašarą ir būtų galima išvengti sveikatos problemų.

Šie pašarai labai greitai pasisavinami ir suteikia normaliai karvių atrajojimo funkcijai reikalingos greitai gaunamos energijos ir baltymų. Kadangi tokių pašarų vaidmuo apsiriboja fiziologinių funkcijų palaikymu, jie beveik neturi įtakos juslinėms pieno savybėms.

Todėl leidžiama naudoti kukurūzų silosą, dehidratuotus pašarus, miežius, rugius, kvietrugius, kviečius, avižas ir kukurūzus (jų produktus ir šalutinius produktus, o pirmųjų penkių – šiaudus). Taip pat galima naudoti aliejinių augalų sėklas, jų produktus ir šalutinius produktus: genetiškai nemodifikuotas sojas, rapsus, linus, išgliaudytas ar iš dalies išgliaudytas saulėgrąžas; džiovintas runkelių išspaudas, žlaugtą ir džiovintas išspaudas, runkelius, bulves, alaus mieles, melasą, saldžiąsias ceratonijas, pieno ir sūrio produktų miltelius, aminorūgštis ir vertingus baltymus, kurie nėra proteolizės produktai, augalinius riebalus.

Pašaras nei iš geografinės vietovės negali viršyti 50 % metinio sausosios medžiagos davinio.

„Stelvio“ / „Stilfser“ sūris gaminamas iš karvių pieno, gauto nustatytoje geografinėje vietovėje; šios karvės šeriamos pašarais, paruoštais toje pačioje geografinėje vietovėje; pašaruose esantis baltymų kiekis didesnis nei 3,10 %. Pienas gali būti šiek tiek nugriebiamas, kad jo riebumas būtų 3,45–3,80 %.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Visi specifikacijoje ir šiame dokumente nurodyti veiksmai – galvijų auginimas, karvių melžimas, pieno surinkimas ir perdirbimas, koaguliacija ir sūrio nokinimas – atliekami 4 punkte aprašytoje nustatytoje geografinėje vietovėje.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Sūrio galvos porcijomis pjaustomos tik po to, kai ant sūrio užklijuojamos jo kilmę nurodančios etiketės. „Stelvio“ / „Stilfser“ sūrį galima dalyti į porcijas ir už nustatytos geografinės vietovės ribų. Porcijomis parduodamas „Stelvio“ / „Stilfser“ sūris yra pažymėtas kilmę nurodančia etikete arba ant kiekvienos pakuotės užklijuota lipnia etikete ir (arba) įvyniotas į popierių, ant kurio iš anksto atspausdinta saugomos kilmės vietos nuoroda „Stelvio“ / „Stilfser“.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Pardavinėjamos nepjaustytos „Stelvio“ / „Stilfser“ sūrio galvos yra su kilmę nurodančia etikete, kuri priklijuojama tik praėjus šešiasdešimties dienų sūrio brandinimo laikotarpiui, ir su partiją, gamybos datą ir gamintojo kodą nurodančiu antspaudu. Parduoti skirti produktai yra su konkrečia sūrio kilmę nurodančia etikete. Sūrio kilmę nurodančioje etiketėje raudonomis raidėmis įrašomi žodžiai „Stilfser-Stelvio“.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Visi galvijų auginimo, karvių melžimo, pieno surinkimo ir apdirbimo, koaguliacijos ir „Stelvio“ / „Stilfser“ sūrio nokinimo veiksmai atliekami nustatytoje geografinėje vietovėje, kurią sudaro šios Bolcano autonominės provincijos teritorijos: Val Venostos, Burgraviato, Salto-Šiljaro, Val Pusterijos, Vale Izarko apskritys, Bolcano komunos teritorija. Šios vietovės apima 84 komunų žemės ir administracines teritorijas.

5.   Ryšys su geografine vietove

„Stelvio“ / „Stilfser“ sūris, tradiciškai gaminamas produkto specifikacijos 4 punkte nurodytoje vietovėje, išsaugojo specifines Stelvijaus kalnų parke esančios Alpių aplinkos, kurioje vykdoma pagrindinė gamyba ir kuri produktui suteikė jo vardą, suformuotas savybes. Vienodos Alto Adidžės Alpių teritorijos klimato ir dirvožemio sąlygos turi įtakos gyvulių pašarui ir sūriui, kuris gaminamas iš šioje teritorijoje gaunamo pieno.

Kai kuriuose istoriniuose tekstuose aprašoma gaunamo pieno kokybę padedanti gerinti Alpių ganyklų žolė (marbl ir madaun). Nustatytos vietovės specifinės aplinkos ir klimato sąlygos susijusios su šios teritorijos kalnuotumu. Joje 500–2 000 metrų aukštyje nuo seno kūrėsi gyvulininkystės ūkiai (vad. masi), o vietos mikroflora darė įtaką sūrio nokinimui. Dėl šių ypatingų aplinkos veiksnių, kurie yra unikalūs ir kurių negalima atkurti kitur, ir dėl istorinių gamybos tradicijų pokyčių saugomos kilmės vietos nuorodos „Stelvio“ / „Stilfser“ sūriui būdingos konkrečios savybės, dėl kurių šio produkto gamyba laikoma ypatinga, nepriklausoma nuo kitų veiksnių ir visiškai susijusia su vietos sąlygomis.

Be 3.2 punkte aprašytų savybių, produktui būdingos šios konkrečios ir itin originalios bei ryškios savybės:

žievės spalva – gelsvai oranžinė arba oranžinė su rudu atspalviu,

skonis – aromatingas ir stiprus, kartais aštrokas,

riebalų kiekis sausojoje medžiagoje – 50 % arba daugiau.

Natūraliam sūrio nokinimui ir išskirtinėms jo juslinėms savybėms poveikį daro daugybė išskirtinių veiksnių: ganyklose auginami galvijai ėda šviežią žolę, o žiemą tvartuose – daugiausia nustatytoje vietovėje pagamintus pašarus ir silosą; sūrio gamybai naudojamas pienas gaunamas toje pačioje geografinėje vietovėje, kuriai būdingos konkrečios kalnų ir dirvožemio savybės; Alpių ganyklų žolė ir vietos mikroflora, sudaryta iš įvairių aerobinių bakterijų štamų, naudojamų gaminant sūrį, pasižymi išskirtinėmis savybėmis. Šie veiksniai labiausiai nulemia sūrio žievės spalvą ir produktui būdingą skonį bei kvapą. Be to, dėl galvijų pašarų sausosios medžiagos riebalų kiekis yra gana didelis.

Dėl visų šių priežasčių, kurios istoriniuose šaltiniuose minimos jau nuo vėlyvųjų viduramžių ir kurių svarbą sustiprino nusistovėjusi praktika bei tipinės vietos struktūros (visų pirma kalnų ūkiai masi), nepamirštant 1914 m. paskelbto produkto ir jo gamybos Stelvijaus sūrių gamykloje aprašo, visoje geografinėje vietovėje išsiplėtojo svarbi ūkinė veikla. Ši veikla reglamentuojama specifikacijos aprašu, kuriame nustatyti reikalavimai galvijų augintojams ir žaliavų perdirbėjams: tvarkyti registrus ir atitinkamus įrašus, naudoti visų atitinkamoje vietovėje veikiančių veiklos vykdytojų identifikavimo sistemą ir tvarkyti atitinkamus dokumentus, susijusius su žaliavų perdirbimu, gamyba ir nuorodos suteikimu.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

Visą produkto specifikacijos tekstą galima rasti interneto svetainėje http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

arba

Žemės ūkio, maisto produktų ir miškų ūkio politikos ministerijos interneto svetainėje (www.politicheagricole.it), ekrano dešinėje viršuje spustelėjus nuorodą „Prodotti DOP IGP“ (SKVN, SGN nuorodomis žymimi produktai), po to ekrano kairėje – „Prodotti DOP IGP STG“ (SKVN, SGN, GTG nuorodomis žymimi produktai) ir galiausiai – „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ (ES nagrinėjamos specifikacijos).


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


Top