Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0477

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl lėšų, nepanaudotų vykdant iš 10-ojo Europos plėtros fondo finansuojamus projektus, skyrimo Afrikos taikos priemonei papildyti

    COM/2020/477 final

    Briuselis, 2020 09 03

    COM(2020) 477 final

    2020/0228(NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl lėšų, nepanaudotų vykdant iš 10-ojo Europos plėtros fondo finansuojamus projektus, skyrimo Afrikos taikos priemonei papildyti


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

    Afrikos taikos priemonė (ATP) buvo įsteigta 2003 m. pagal Kotonu susitarimą 1 Kotonu susitarimo taikymo laikotarpiui ir yra finansuojama iš Europos plėtros fondo (EPF), kuris neįtrauktas į bendrąjį Sąjungos biudžetą. ATP tapo viena pagrindinių priemonių vykdant Afrikos ir ES bendradarbiavimą taikos ir saugumo srityje.

    Iš dabartinio 11-ojo EPF Afrikos taikos priemonei 2014–2020 m. iš pradžių buvo skirta 750 mln. EUR. Šia suma, pagrįsta ATP įsipareigojimais 10-ojo EPF laikotarpiu, nepakankamai atsižvelgta į staigų ATP finansinės apimties padidėjimą po 2012 m., kuris tęsėsi iki 2015 m., kai Komisija apribojo savo finansavimą taikos paramos operacijoms iki 80 proc. to meto JT normos, nustatytos Afrikos vadovaujamoms taikos paramos operacijoms vykdyti dislokuotų karinių pajėgų ir policijos atlyginimams. Nustačius šią viršutinę ribą, išmokos pagal ATP nusistovėjo, bet nesumažėjo, nes lėšos sutaupytos dėl atlyginimams skirtų ATP įnašų viršutinės ribos, buvo reikalingos dėl bendrai išaugusio finansuotų taikos paramos operacijų skaičiaus. Prašymų padaugėjo visų pirma dėl to, kad buvo toliau finansuojamos esamos operacijos (Afrikos Sąjungos misija Somalyje (AMISOM)) ir pradėtos naujos taikos paramos operacijos (Vakarų Afrikos valstybių ekonominės bendrijos misija Bisau Gvinėjoje (ECOMIB), daugiašalė jungtinė specialiosios paskirties grupė prieš grupuotę „Boko Haram“ (MNJTF), Sahelio G 5 jungtinės pajėgos).

    Taigi, iki šiol ATP buvo papildyta keturis kartus, iš viso 1 635 mln. EUR: du papildymai po 150 mln. EUR (dėl kurių nuspręsta atitinkamai 2015 m. rugsėjo 24 d. 2 ir 2016 m. rugpjūčio 2 d. 3 ), skirti 2014–2016 m. veiksmų programai finansuoti, trečias papildymas 535 mln. EUR suma (dėl kurio taip pat nuspręsta 2016 m. rugpjūčio 2 d. 4 ), skirtas 2017–2018 m. veiksmų programai finansuoti, ir ketvirtas papildymas 800 mln. EUR suma (dėl kurio nuspręsta 2019 m. balandžio 11 d. 5 ), skirtas 2019–2020 m. veiksmų programai finansuoti. Šiomis lėšomis sudaromos sąlygos vykdyti ATP veiksmus iki 2020 m. pabaigos.

    Atsižvelgiant į Komisijos pasiūlymą dėl 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos 6 ir vyriausiojo įgaliotinio pasiūlymą dėl Europos taikos priemonės (ETP) 7 , tikimasi, kad šiuo metu pagal ATP finansuojamų veiksmų finansavimą nuo 2021 m. sausio 1 d. perims Kaimynystės, vystymosi ir tarptautinio bendradarbiavimo priemonė ir ETP. Siekiant užtikrinti nuolatinę ir patikimą ES paramą Afrikos vadovaujamiems taikos ir saugumo veiksmams, turėtų būti sudarytos palankios sąlygos sklandžiai pereiti nuo ATP prie šių naujų priemonių 2021 m. sausio–birželio mėn. arba iki Kotonu susitarimo galiojimo pabaigos, priklausomai nuo to, kuri diena ankstesnė.

    Šio pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo projekto tikslas – gauti Tarybos leidimą nepanaudotomis 10-ojo EPF lėšomis papildyti ATP iki 129 mln. EUR siekiančia suma. Šios lėšos bus naudojamos taikant 10-ojo EPF valstybių narių įnašų raktą 8 .

    Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

    Visuotinėje ES strategijoje 9 taika ir saugumas apibrėžiami kaip vienas iš svarbiausių ES interesų, taip pat teigiama, kad saugumas Europoje yra glaudžiai susijęs su taika kaimyniniuose ir aplinkiniuose regionuose. 2017 m. priimtame atnaujintame Europos konsensuse dėl vystymosi 10 taika yra viena iš penkių prioritetinių sričių, be to, jame dar kartą patvirtinamas ES įsipareigojimas laikytis taisyklėmis grindžiamos pasaulinės tvarkos, kurios pagrindas – daugiašališkumas.

    ATP yra viena iš pagrindinių priemonių, kuriomis pagal 2007 m. Lisabonoje priimtą bendrą Afrikos ir ES strategiją vykdomas Afrikos ir ES bendradarbiavimas taikos ir saugumo srityje. 2014 m. įvykusiame 4-ajame Afrikos ir ES aukščiausiojo lygio susitikime dar kartą patvirtinta, kad taika ir saugumas yra viena iš penkių bendros strategijos įgyvendinimo prioritetinių sričių. 2017 m. lapkričio mėn. įvykusiame 5-ajame Afrikos Sąjungos ir ES aukščiausiojo lygio susitikime vadovai susitarė dėl keturių laikotarpio iki kito aukščiausiojo lygio susitikimo bendrų strateginių prioritetų. Vienas iš jų – atsparumo, taikos, saugumo ir valdymo stiprinimas. Remiantis naujuoju Europos konsensusu dėl vystymosi, kuriame primenamas saugumo ir vystymosi ryšys, ir Visuotine ES strategija, kurioje pabrėžiamas poreikis taikyti integruotą požiūrį į konfliktus, bendradarbiavimas taikos ir saugumo srityje tebėra Afrikos ir ES partnerystės pagrindas. Šiomis aplinkybėmis Europos Komisija ir Afrikos Sąjungos komisija 2018 m. gegužės 23 d. pasirašė susitarimo memorandumą dėl taikos, saugumo ir valdymo, kuriame nustatyta tvirtesnio ES ir Afrikos Sąjungos bendradarbiavimo siekiant spręsti taikos ir saugumo uždavinius sistema. Neseniai, šis dėmesys nuolatiniam glaudžiam bendradarbiavimui su Afrikos partneriai taikos ir saugumo srityje įtvirtintas 2020 m. kovo mėn. Komisijos ir EIVT bendrame komunikate „Visapusiškos strategijos su Afrika kūrimas“ 11 .

    Šiuo pasiūlymu bus sudarytos sąlygos tęsti ATP veiklą iki 2021 m. vidurio arba iki Kotonu susitarimo galiojimo pabaigos, priklausomai nuo to, kuri diena ankstesnė, ir taip bus prisidėta prie JT darnaus vystymosi tikslų (DVT), ypač 16-o DVT – skatinti taikią ir įtraukią visuomenę siekiant darnaus vystymosi, užtikrinti visuotinę teisę kreiptis į teismą ir kurti veiksmingas, atskaitingas, įtraukias institucijas visais lygmenimis.

    ATP paprastai finansuojama iš EPF AKR vidaus ir regionams skirtų paketų lėšų. Veikla, finansuojama iš papildomų lėšų, skirtų ATP iš veiklos lėšų rezervo („réserve non-mobilisable“) toliau bus vykdoma atsižvelgiant į bendrus ir konkrečius ATP tikslus, išdėstytus AKR vidaus strategijoje 12 .

    Papildomos lėšos bus naudojamos laikantis 11-ajam EPF galiojančių taisyklių ir procedūrų. Šių lėšų programavimas bus nustatytas iš dalies pakeitus ATP 2019–2020 m. veiksmų programą ją papildant veiksmų įgyvendinimu iki 2021 m. sausio mėn. arba iki Kotonu susitarimo galiojimo pabaigos, priklausomai nuo to, kuri diena ankstesnė. Šį ATP 2019–2020 m. veiksmų programos pakeitimą pirmiausia turi patvirtinti COREPER ir tada Komisija priimti, kaip numatyta Įgyvendinimo reglamento dėl 11-ojo EPF 13 15 straipsnio b punkte.

    Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

    Netaikoma.

    2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

    Teisinis pagrindas

    Vidaus susitarimo dėl 11-ojo EPF 14 1 straipsnio 4 dalis.

    Vidaus susitarimo dėl 11-ojo EPF 1 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad Taryba sprendimą priima vienbalsiai.

    Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

    Netaikoma.

     
    EPF yra įsteigtas valstybių narių atstovų vidaus susitarimu; pagal jį numatyta galimybė, gavus Tarybos sutikimą, panaudoti nepanaudotas lėšas
    15 .

    Proporcingumo principas

    Pasiūlymas ir visų pirma pasiūlytos sumos grindžiami EIVT ir Komisijos tarnybų atlikta visapusiška analize. Pasiūlymas taip pat grindžiamas prielaida, kad prie finansavimo prisidės ir kiti partneriai. Be to, ES valstybės narės turi galimybę skirti savanoriškus įnašus per ATP.

    2016 m. liepos mėn. Afrikos Sąjunga priėmė sprendimą nustatyti 0,2 proc. mokestį reikalavimus atitinkančiam importui ir taip surinktas lėšas skirti Afrikos Sąjungai finansuoti. Sprendimo tikslas – užtikrinti patikimą ir nuspėjamą Afrikos Sąjungos taikos fondo finansavimą taikai ir saugumui žemyne užtikrinti. Afrikos Sąjungos valstybės narės toliau tinkamai, nors ir skirtingu tempu, įgyvendina būtinus teisės aktus ir praktines priemones. Afrikos Sąjungos taikos fonde esančios lėšos nuolat auga ir pasiekė 160 mln. EUR sumą.

    Priemonės pasirinkimas

    Sąjungos lygmeniu EPF yra vienintelis ATP finansavimo šaltinis. Dėl teisinių apribojimų iš bendrojo Sąjungos biudžeto finansuojamų esamų ES priemonių negalima naudoti karinio ar gynybinio pobūdžio operacijoms ar kariniams subjektams remti kitoms nei pajėgumų stiprinimo remiant saugumą ir vystymąsi užduotims vykdyti.

    Pagal Taryboje posėdžiavusių Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių atstovų vidaus susitarimo dėl Europos Sąjungos pagalbos finansavimo pagal 2014–2020 m. daugiametę finansinę programą vadovaujantis AKR ir ES partnerystės susitarimu ir dėl finansinės paramos skyrimo užjūrio šalims ir teritorijoms, kurioms taikoma Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo ketvirtoji dalis 16 , 1 straipsnio 4 dalį Taryba priima sprendimą dėl Komisijos pasiūlymo.

    3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

    Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

    Netaikoma.

    Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

    Netaikoma.

    Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

    Netaikoma.

    Poveikio vertinimas

    Netaikoma.

    Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

    Netaikoma.

    Pagrindinės teisės

    Žmogaus teisių aspekto stiprinimas vykdant konfliktų prevenciją, krizių valdymą ir procesus po konfliktų yra viena pagrindinių bendradarbiavimo sričių pagal bendros Afrikos ir ES strategijos (JAES) prioritetą „taika ir saugumas“. 2018 m. gegužės mėn. pasirašytame Afrikos Sąjungos ir ES susitarimo memorandume dėl taikos, saugumo ir valdymo dar kartą pabrėžiama žmogaus teisių svarba, įskaitant kovą su konfliktuose pasireiškiančiu smurtu dėl lyties, siekiant taikos ir saugumo Afrikos žemyne.

    2019–2020 m. ATP veiksmų programoje 17 ypatingas dėmesys skiriamas visų susijusių veiksmų lyčių ir žmogaus teisių aspektams. Įgyvendinant veiksmų programą, be kita ko, finansuojama parama Afrikos Sąjungai ir kitiems atitinkamiems subjektams, kad būtų sukurta žemyno žmogaus teisių ir tarptautinės humanitarinės teisės laikymosi sistema, taikoma visoms Afrikos vadovaujamoms taikos paramos operacijoms.

    4.POVEIKIS BIUDŽETUI

    Netaikoma.

    EPF nėra ES biudžeto dalis.

    5.KITI ELEMENTAI

    Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

    Galioja 11-ajam EPF taikoma ir ATP 2019–2020 m. veiksmų programoje numatyta stebėsenos, vertinimo ir ataskaitų teikimo tvarka.

    Aiškinamieji dokumentai (direktyvoms)

    Netaikoma.

    Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

    Pasiūlymo 1 straipsnio 1 dalyje nustatoma, kad 129 mln. EUR neviršijančios lėšos, kurios buvo nepanaudotos vykdant projektus pagal 10-ąjį EPF, bus skiriamos ATP papildyti, kad būtų patenkinti numatomi iki 2021 m. pirmų šešių mėnesių laikotarpio finansiniai poreikiai.

    1 straipsnio 2 dalyje nustatoma, kad bus taikomos 11-ojo EPF taisyklės (įgyvendinimo ir finansinis reglamentai 18 ).

    2 straipsnyje nustatoma šio sprendimo įsigaliojimo data.

    2020/0228 (NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl lėšų, nepanaudotų vykdant iš 10-ojo Europos plėtros fondo finansuojamus projektus, skyrimo Afrikos taikos priemonei papildyti

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į Taryboje posėdžiavusių Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių atstovų vidaus susitarimą dėl Europos Sąjungos pagalbos finansavimo pagal 2014–2020 m. daugiametę finansinę programą vadovaujantis AKR ir ES partnerystės susitarimu ir dėl finansinės paramos skyrimo užjūrio šalims ir teritorijoms, kurioms taikoma Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo ketvirtoji dalis 19 , ypač į jo 1 straipsnio 4 dalį,

    atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

    kadangi:

    (1)pagal Afrikos taikos priemonę (ATP) Europos Sąjungos vykdomas bendradarbiavimas taikos ir saugumo srityje Afrikos žemyne turėtų būti tęsiamas iki 2021 m. birželio mėn. arba iki Afrikos, Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno valstybių grupės (toliau – AKR) ir Europos Sąjungos bei jos valstybių narių partnerystės susitarimo (toliau – AKR ir ES partnerystės susitarimas) 20 taikymo pabaigos, priklausomai nuo to, kuri diena ankstesnė;

    (2)apskaičiuota, kad 2021 m. sausio–birželio mėn. laikotarpio ATP finansiniai poreikiai yra iki 129 000 000 EUR;

    (3)siekiant užtikrinti ATP finansavimą iki 2021 m. birželio mėn. pabaigos arba iki AKR ir ES partnerystės susitarimo taikymo pabaigos, priklausomai nuo to, kuri diena ankstesnė, tikslinga panaudoti nepanaudotas 10-ojo EPF finansuojamų projektų lėšas;

    (4)šiomis papildomomis lėšomis būtų finansuojamos Afrikos vadovaujamos taikos paramos operacijos;

    (5)šios lėšos turėtų būti naudojamos pagal susijusią ATP daugiametę veiksmų programą ir taisykles bei procedūras, taikomas 11-ajam EPF, kaip nustatyta 2015 m. kovo 2 d. Tarybos reglamente (ES) 2015/322 dėl 11-ojo Europos plėtros fondo įgyvendinimo 21 ir 2018 m. lapkričio 26 d. Tarybos reglamente (ES) 2018/1877 dėl 11-ajam Europos plėtros fondui taikomo finansinio reglamento 22 ,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    129 000 000 EUR neviršijanti suma, nepanaudota vykdant 10-ojo Europos plėtros fondo (EPF) finansuojamus projektus, skiriama ATP papildyti 2021 m. sausio 1 d. – birželio 30 d. laikotarpiui arba iki AKR ir ES partnerystės susitarimo taikymo pabaigos, priklausomai nuo to, kuri diena ankstesnė.

    Šios lėšos naudojamos laikantis 11-ajam EPF taikomų taisyklių ir procedūrų.

    2 straipsnis

    Šis sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo priėmimo.

    Priimta Briuselyje

       Tarybos vardu

       Pirmininkas

    (1)    2000 m. birželio 23 d. Kotonu pasirašytas Afrikos, Karibų jūros bei Ramiojo vandenyno grupės valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių partnerystės susitarimas.
    (2)    2015 m. gruodžio 7 d. Komisijos sprendimas C(2015) 8627.
    (3)    2016 m. lapkričio 17 d. Komisijos sprendimas C(2016) 7258.
    (4)    2017 m. balandžio 27 d. Komisijos sprendimas C(2017) 2579 su pakeitimais, padarytais 2018 m. vasario 23 d. Komisijos sprendimu C(2018) 1258.
    (5)    2019 m. birželio 6 d. Komisijos sprendimas C(2019) 4070.
    (6)    2018 m. gegužės mėn. Komisijos pasiūlymas dėl 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos.
    (7)    2018 m. birželio 13 d. HR(2018) 94.
    (8)    Taip nesukuriamas precedentas dėl galimo nepanaudotų ankstesnių EPF lėšų panaudojimo ateityje, nes dėl to sprendimą kiekvienu atskiru atveju ir toliau priima valstybės narės pagal 2018 m. lapkričio 26 d. Tarybos reglamento (ES) 2018/1877 dėl 11-ajam Europos plėtros fondui taikomo finansinio reglamento 55 straipsnį.
    (9)    „Bendra vizija, bendri veiksmai: stipresnė Europa. Visuotinė Europos Sąjungos užsienio ir saugumo politikos strategija“, 2016 m. birželio mėn.
    (10)    Tarybos, Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų, Europos Parlamento ir Europos Komisijos bendras pareiškimas (2017/C 210/01). 2017 m. birželio 7 d. naujasis Europos konsensusas dėl vystymosi „Mūsų pasaulis, mūsų orumas, mūsų ateitis“.
    (11)    Europos Komisijos ir Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai bendras komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Visapusiškos strategijos su Afrika kūrimas“, JOIN(2020) 4, 2020 m. kovo 9 d.
    (12)    2015 m. lapkričio 13 d. Komisijos sprendimas C(2015) 7766 dėl Europos Sąjungos ir AKR valstybių grupės AKR vidaus bendradarbiavimo 2014–2020 m. strategijos dokumento ir orientacinės programos priėmimo.
    (13)    2015 m. kovo 2 d. Tarybos reglamentas (ES) 2015/322.
    (14)    Taryboje posėdžiavusių Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių atstovų vidaus susitarimas dėl Europos Sąjungos pagalbos finansavimo pagal 2014–2020 m. daugiametę finansinę programą vadovaujantis AKR ir ES partnerystės susitarimu ir dėl finansinės paramos skyrimo užjūrio šalims ir teritorijoms, kurioms taikoma Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo ketvirtoji dalis (OL L 210, 2013 8 6, p. 1).
    (15)    Vidaus susitarimo dėl 11-ojo EPF 1 straipsnio 4 dalis ir 2018 m. lapkričio 26 d. Tarybos reglamento (ES) 2018/1877 dėl 11-ajam Europos plėtros fondui taikomo finansinio reglamento 55 straipsnis.
    (16)    OL L 210, 2013 8 6, p. 1–14.
    (17)    2019 m. birželio 6 d. Komisijos sprendimas C(2019) 4070.
    (18)    2015 m. kovo 2 d. Tarybos reglamentas (ES) 2015/322 dėl 11-ojo Europos plėtros fondo įgyvendinimo ir 2018 m. lapkričio 26 d. Tarybos reglamentas (ES) 2018/1877 dėl 11-ajam Europos plėtros fondui taikomo finansinio reglamento.
    (19)    OL L 210, 2013 8 6, p. 1.
    (20)    Susitarimas (OL L 317, 2000 12 15, p. 3) su pakeitimais, padarytais 2005 m. birželio 25 d. Liuksemburge pasirašytu susitarimu (OL L 209, 2005 8 11, p. 27) ir 2010 m. birželio 22 d. Uagadugu pasirašytu susitarimu (OL L 287, 2010 11 4, p. 3).
    (21)    OL L 58, 2015 3 3, p. 1–16.
    (22)    OL L 307, 2018 12 3, p. 1–21.
    Top