EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0282

Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS kuriuo siekiant paskatinti atsigavimą nuo COVID-19 pandemijos iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/2402, kuriuo nustatoma bendroji pakeitimo vertybiniais popieriais sistema ir sukuriama specialioji paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais sistema

COM/2020/282 final

Briuselis, 2020 07 24

COM(2020) 282 final

2020/0151(COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo siekiant paskatinti atsigavimą nuo COVID-19 pandemijos iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/2402, kuriuo nustatoma bendroji pakeitimo vertybiniais popieriais sistema ir sukuriama specialioji paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais sistema


(Tekstas svarbus EEE)

{SWD(2020) 120}


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Reglamentu (ES) 2017/2402 (toliau – Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamentas 1 ) ir Reglamentu (ES) Nr. 575/2013 (toliau – KRR 2 ) nustatyta bendroji ES pakeitimo vertybiniais popieriais sistema ir sukurta specialioji paprasto, skaidraus ir standartizuoto (toliau – PSS) pakeitimo vertybiniais popieriais sistema. Sistemos paskirtis – skatinti saugią, tvirtą, likvidžią ir patikimą pakeitimo vertybiniais popieriais rinką, galinčią pritraukti plačią ir stabilią investuotojų bazę, kad būtų galima skirti finansavimą svarbiausiems ekonomikos poreikiams patenkinti. Naujas pakeitimo vertybiniais popieriais režimas galioja nuo 2019 m. sausio mėn. ir yra kertinis ES pastangų sukurti kapitalo rinkų sąjungą akmuo.

COVID-19 pandemijos sukeltas stiprus ekonominis sukrėtimas ir išimtinės viruso plitimo valdymo priemonės turi labai didelį poveikį ekonomikai. Įmonės susiduria su tokiais sunkumais kaip tiekimo grandinių sutrikdymas, laikinas uždarymas ir sumažėjusi paklausa. Sąjungos ir valstybių narių valdžios institucijos ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad padėtų mokioms įmonėms atsilaikyti prieš šį didelį, tačiau laikiną ekonominės veiklos sulėtėjimą ir padengti dėl jo atsirasiantį likvidumo trūkumą.

Europos Komisijos 2020 m. vasaros ekonomikos prognozėje 3 nurodomas labai gilus nuosmukis, nes ekonominė veikla per pirmąjį 2020 m. pusmetį buvo sutrikdyta, be to, numatoma, kad 2020 m. realusis BVP visoje Sąjungoje mažės 8,3 %. Todėl planuojama, kad ekonomikos nuosmukio mastas bus daug didesnis, palyginti su 2009 m., o ekonomikos gaivinimo perspektyvos yra netolygios ir neužtikrintos. Būtent todėl skubias neatidėliotinas priemones turėtų papildyti labiau į vidutinės trukmės laikotarpio poveikį orientuotos priemonės, kurios gali prisidėti prie greito ekonomikos atsigavimo.

Bankams ir toliau bus labai svarbu gebėti teikti paskolas įmonėms per artimiausius mėnesius, kai tiesioginis COVID-19 krizės sukeltas sukrėtimas atslūgs. Todėl svarbu parengti arba atnaujinti visas priemones, sudarančias sąlygas bankams išlaikyti ir net padidinti savo pajėgumą skolinti realiajai ekonomikai, ypač MVĮ. Šiomis sąlygomis esminių galimybių gali pasiūlyti pakeitimas vertybiniais popieriais. Pakeitimas vertybiniais popieriais, kuriuo paskolos paverčiamos parduodamais vertybiniais popieriais, galėtų padėti atlaisvinti bankų kapitalą tolesniam skolinimui ir sudaryti sąlygas platesniam investuotojų ratui finansuoti ekonomikos atsigavimą.

Dabartinė sistema visapusiškai neišnaudojama dviem atžvilgiais, kurie yra labai svarbūs skatinant ekonomikos atsigavimą: sistema yra neskirta balansiniam sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais ir nėra visiškai tinkama neveiksnių pozicijų pakeitimui vertybiniais popieriais.

Iki 2022 m. sausio mėn. bus atlikta išsami pakeitimo vertybiniais popieriais sistemos peržiūra ir prireikus pateikti galimi teisės aktų pakeitimai. Vis dėlto dabar šiame pasiūlyme pateikiami tiksliniai pakeitimai, nes jie būtų naudingi gaivinant ekonomiką. Jei būtų laukiama sistemos peržiūros 2022 m., galimais teisės aktų pakeitimais siektini teisiniai patikslinimai turbūt duotų naudos tik po kelerių metų, o tai trukdytų siekti tikslo kuo veiksmingiau naudoti pakeitimą vertybiniais popieriais, siekiant skatinti ekonomikos atsigavimą artimiausiais mėnesiais.

Dabartiniu pasiūlymu jokiais būdais nepakeičiama ir nesusiaurinama pirmiau minėtos peržiūros, kurią pavesta atlikti siekiant plačiai apžvelgti naujos tvarkos poveikį, įskaitant klausimus, susijusius, pavyzdžiui, su rizikos išlaikymo būdais, privataus pakeitimo vertybiniais popieriais naudojimu, duomenų atskleidimo tvarkos poveikiu ir pan., taikymo sritis. Atliekant būsimą peržiūrą taip pat bus atsižvelgta į Kapitalo rinkų sąjungos klausimų aukšto lygio forumo rekomendacijas dėl Europos pakeitimo vertybiniais popieriais rinkos plėtros 4 .

Be to, šie tiksliniai pakeitimai ne tik padės finansuoti ekonomikos gaivinimą, bet ir prisidės prie mūsų finansų sistemos atsparumo: pradėjus taikyti PSS sistemą ir balansiniam pakeitimui vertybiniais popieriais galima tikėtis, kad PSS nuoroda, įskaitant jos papildomus reikalavimus, kuriais užtikrinamas didesnis paprastumas ir skaidrumas, ES pakeitimo vertybiniais popieriais rinkoje bus naudojama platesniu mastu. Taip galime papildomai paskatinti vykdyti pakeitimo vertybiniais popieriais sandorius pagal patikimą ES paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais sistemą ir padėti bankams rasti būdų pasidalyti rizika su kapitalo rinkos subjektais (vienas iš kapitalo rinkų sąjungos projekto tikslų).

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

ES pakeitimo vertybiniais popieriais sistema veikia nuo 2019 m. sausio mėn. Siūlomi pakeitimai visiškai dera su galiojančiomis pakeitimo vertybiniais popieriais srities politikos nuostatomis. Nuostatos taip pat įtrauktos į deleguotuosius ir įgyvendinimo aktus. Siūlomi pakeitimai taip pat atitinka įstaigoms ir jų priežiūrai taikomas prudencines taisykles.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Šis pasiūlymas yra dalis platesnio Europos Komisijos atsako siekiant palengvinti ekonomikos atsigavimą po COVID-19 pandemijos, įskaitant FPRD ir Prospektų reglamento pakeitimus, kurie buvo priimti tuo pat metu kaip šis pasiūlymas (įterpti nuorodą). Jis visiškai atitinka 2020 m. kovo 13 d. paskelbtą Komisijos komunikatą dėl koronaviruso krizės ekonominių aspektų 5 , taip pat 2020 m. balandžio 2 d. paskelbtą komunikatą dėl COVID-19 ekonominių priemonių rinkinio, kuriuo raginama panaudoti kiekvieną laisvą eurą 6 , taip pat Komisijos aiškinamąjį komunikatą dėl apskaitos ir prudencinių taisyklių sistemų taikymo siekiant ES bankams sudaryti palankesnes skolinimo sąlygas (Parama įmonėms ir namų ūkiams COVID-19 pandemijos metu) 7 .

Pakeitimo vertybiniais popieriais sistema jau dabar yra svarbi kapitalo rinkų sąjungos sudedamoji dalis. Kapitalo rinkų sąjunga yra vienas iš Komisijos prioritetų, siekiant užtikrinti, kad finansų sistema padėtų kurti darbo vietas ir skatintų žmonėms tarnaujančios ekonomikos augimą. Sąjungos tikslas – geriau susieti taupymą su ekonomikos augimu ir suteikti daugiau galimybių ir didesnę grąžą santaupų turėtojams ir investuotojams. Taip pat ketinama įmonėms pasiūlyti daugiau finansavimo galimybių įvairiuose jų vystymosi etapuose ir nukreipti investicijas ten, kur jos galėtų būti produktyviausiai panaudotos, suteikiant daugiau galimybių Europos įmonėms ir projektams. Šiandienos pasiūlymas padės šią sistemą sustiprinti ir išplėsti, todėl atsiras daugiau galimybių. Šie pakeitimai padės suteikti įmonėms papildomų finansavimo šaltinių, sustiprins bankų gebėjimą remti ekonomiką, prisidės prie investicijų šaltinių įvairinimo, praplės investuotojų bazę, paskirstys riziką tarp rinkos dalyvių ir kartu padės išvengti perviršio, sukėlusio finansų krizę.

Visų pirma dėl to, kad šia iniciatyva pašalinamos neveiksnių pozicijų pakeitimui vertybiniais popieriais trukdančios reguliavimo kliūtys, ji atitinka ECOFIN tarybos 2017 m. liepos mėn. patvirtintą veiksmų planą neveiksnių paskolų problemai Europoje spręsti 8 , taip pat Komisijos komunikatą dėl bankų sąjungos sukūrimo 9 . Abiejuose dokumentuose raginama plėtoti antrines finansinių sunkumų paveikto turto rinkas. Į poreikį imtis ryžtingų veiksmų siekiant spręsti neveiksnių pozicijų problemą taip pat atkreiptas dėmesys Europos semestro rekomendacijose kai kurioms valstybėms narėms.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

PSS reglamento teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau – SESV) 114 straipsnis, kuriuo Europos institucijoms suteikiama kompetencija nustatyti tinkamas nuostatas, skirtas bendrosios rinkos sukūrimui ir veikimui. Šiuos reglamentus iš dalies keisti, įskaitant laikiną jų taikymo srities susiaurinimą, gali tik Sąjungos teisės aktų leidėjas, šiuo atveju remdamasis Sutarties 114 straipsniu.

Subsidiarumo principas

Pakeitimai yra susiję su Sąjungos taisyklių pakeitimais, padarytais reaguojant į COVID-19 pandemiją ir siekiant skatinti ekonomikos atsigavimą. Numatomais pakeitimais siekiamų tikslų geriau siekti ne skirtingomis nacionalinėmis iniciatyvomis, bet Sąjungos lygmeniu. Pasiūlymu neviršijama to, kas būtina siekiant nustatytų tikslų.

Dabartinė teisinė sistema, kuria nustatoma ES pakeitimo vertybiniais popieriais sistema, buvo sukurta Sąjungos lygmeniu. Atsižvelgiant į tarpvalstybinį pakeitimo vertybiniais popieriais pobūdį, siūlomų taisyklių taikymo sritis turi būti Sąjungos lygmeniu pakankamai suderinta, aiški ir nuosekli, kad šios taisyklės iš tikrųjų būtų veiksmingos. Dabartinės teisinės sistemos savarankiškais valstybių narių veiksmais patobulinti neįmanoma. Valstybių narių galimybės priimti nacionalines priemones yra ribotos, nes Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamente jau nustatytas ES lygmens suderintų taisyklių rinkinys, tad nacionalinio lygmens pakeitimai prieštarautų šiuo metu galiojančiai Sąjungos teisei. Jeigu Sąjunga nesiims veiksmų, galiojanti reguliavimo sistema taps mažiau veiksminga remiant įvairias priemones, kurių ėmėsi ir Sąjungos, ir nacionalinės valdžios institucijos, ir mažiau pritaikoma išimtiniams rinkos uždaviniams spręsti. Jeigu šiuos aspektus Sąjunga nustotų reglamentuoti, pakeitimo vertybiniais popieriais vidaus rinkai būtų pradėtos taikyti skirtingos taisyklės, o tai nulemtų susiskaidymą ir susilpnintų neseniai sudarytą bendrą šios srities taisyklių sąvadą. Dėl to būtų sudarytos nevienodos sąlygos ir būtų galima pasinaudoti reglamentavimo arbitražo galimybe.

Be to, veiksmais nacionaliniu lygmeniu negalima nei veiksmingai sukurti jautresnės rizikai pakeitimo vertybiniais popieriais tvarkos, nes rizikos ribojimo tvarka jau nustatyta ES teisėje, nei užtikrinti tų nuostatų, kurios jau numatytos skirtinguose ES teisės aktuose, pavyzdžiui, dėl informacijos atskleidimo, išsamaus patikrinimo ir rizikos išlaikymo, nuoseklumo ir standartizavimo.

Proporcingumo principas

Šie Sąjungos veiksmai yra būtini siekiant padidinti kredito įstaigų ir investicinių įmonių skolinimo įmonėms ir MVĮ pajėgumus ir išvalyti jų balansus nuo neveiksnių pozicijų, kartu išlaikant prudencinės sistemos nuoseklumą po COVID-19 krizės. Siūlomais pakeitimais neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti, jie yra pagrįsti jau galiojančiomis taisyklėmis ir atitinka proporcingumo principą. Siūlomi pakeitimai susiję tik su tam tikromis kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms taikomomis Sąjungos pakeitimo vertybiniais popieriais sistemos nuostatomis, išimtinai skirtomis priemonėms, kuriomis siekiama užtikrinti paramą ekonomikos atsigavimui po ištikusios COVID krizės. Be to, siūlomais pakeitimais sprendžiami tik tie klausimai, kurių negalima išspręsti naudojantis dabartinėse taisyklėse numatyta diskrecija.

Komisijos nuomone, siūlomi taisyklių pakeitimai yra proporcingi nurodytiems tikslams.

Priemonės pasirinkimas

Dabartiniu pasiūlymu iš dalies keičiamas Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamentas, todėl jis priimamas reglamentu. Siekiant šio pasiūlymo tikslų, neįmanoma panaudoti alternatyvių – teisėkūros ar veiklos – priemonių.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Pasiūlymas yra pagrįstas dviem Europos bankininkystės institucijos ataskaitomis – ataskaita dėl sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais PSS sistemos pagal Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamento 45 straipsnio 1 dalį (toliau – PSS sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais ataskaita) 10 ir nuomone dėl neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais reguliavimo tvarkos (toliau – nuomonė dėl neveiksnių pozicijų) 11 .

Įgaliojimai parengti PSS sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais ataskaitą numatyti Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamento 45 straipsnio 1 dalyje, kurioje EBI prašoma išanalizuoti galimybę nustatyti specialiąją PSS sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais sistemą, apsiribojant balansiniais sintetiniais sandoriais.

Remdamasi PSS sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais ataskaitoje pateikta analize, EBI pateikia tris rekomendacijas:

·sukurti tarpsektorinę paprasto, skaidraus ir standartizuoto sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais sistemą, apsiribojant balansiniu pakeitimu vertybiniais popieriais;

·kad atitiktų PSS nuorodos reikalavimus, sintetinis pakeitimas vertybiniais popieriais turi atitikti pasiūlytus paprastumo, standartizacijos ir skaidrumo kriterijus;

·įvertinti diferencijuotos kapitalo tvarkos, taikytinos PSS balansiniam sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais, nustatymo riziką ir naudą.

Komisija, laikydamasi Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamento 45 straipsnio 2 dalies, parengė ataskaitą dėl specialiosios paprasto, skaidraus ir standartizuoto sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais sistemos, apsiribojant balansiniu sintetiniu pakeitimu vertybiniais popieriais, sukūrimo. Komisijos ataskaita pridedama prie šio pasiūlymo. Komisijos ataskaitoje pritariama EBI atliktai analizei, iš kurios matyti, kad įmanoma nustatyti sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais standartus, kurie kaip ir tradicinio pakeitimo vertybiniais popieriais atveju padėtų sušvelninti pagrindinius struktūrinę riziką, pavyzdžiui, naudojimosi užimama padėtimi ir modeliavimo riziką, lemiančius veiksnius, ir taip sukurti sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais pogrupį, palyginamą su PSS tradiciniu pakeitimu vertybiniais popieriais. Be to, panašu, kad nėra jokių įrodymų, kuriais remiantis būtų galima teigti, kad sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais struktūra savaime lemia didesnius nuostolius, palyginti su tradicinio pakeitimo vertybiniais popieriais struktūra. Atliekant analizę nenustatyta jokių esminių neigiamų iš anksto numatomų pasekmių, kurias galėtų lemti sukurta specialioji PSS balansinio sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais sistema.

EBI nuomonėje dėl neveiksnių pozicijų nagrinėtas pakeitimo vertybiniais popieriais, kaip finansavimo priemonės, skirtos neveiksnioms pozicijoms iš bankų balansų pašalinti, vaidmuo. Atlikdama analizę, EBI nustatė įvairių Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamento ir Kapitalo reikalavimų reglamento suvaržymų, kuriais ribojamas rinkos pajėgumas mažinti neveiksnų turtą bankų balansuose, taip rinkoje iš esmės leidžiant vykti tik dvišalei prekybai.

Kiek tai susiję su Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamentu, pažymėtina, kad neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais suvaržymus lemia tam tikri rizikos išlaikymo ir kredito suteikimo standartų reikalavimų elementai. Naudojant nominaliąsias vertes rizikos išlaikymo tikslais, numatytas reikalavimas yra pervertinamas, nes nėra paisoma kainos diskonto, taikomo perduodant pagrindinį turtą ir atitinkančio faktinius investuotojų nuostolius dėl rizikos. Be to, remiantis teisės akto tekstu, rizikos išlaikymo reikalavimo neleidžiama įvykdyti specialiai valdymo įmonei, kuri paprastai yra gerokai labiau suinteresuota pertvarkyti turtą ir susigrąžinti vertę nei iniciatorius, todėl tokios įmonės interesai labiau dera su investuotojų interesais. Galiausiai, dabar Pakeitimo vertybiniais popieriais reglamento 9 straipsnyje nustatytas kredito suteikimo standartų reikalavimas neapima neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais. Pasiūlyme paaiškinamos iniciatoriaus vykdomos patikrinimo pareigos, susijusios su neveiksnių pozicijų pakeitimu vertybiniais popieriais. Iš tiesų nustatytuose reikalavimuose turi būti atsižvelgta į konkrečias turto pirkimo aplinkybes ir pakeitimo vertybiniais popieriais rūšį. Šiais atvejais gali būti neįmanoma užtikrintai nustatyti aplinkybių, kuriomis buvo sukurtas turtas, tačiau vis dėlto įmanoma atlikti išsamų turto kokybės ir veiksnumo patikrinimą, kad būtų galima priimti racionalų, tinkama informacija pagrįstą investavimo sprendimą.

Poveikio vertinimas

Kadangi pasiūlymas yra skubus, poveikio vertinimas nebuvo atliktas. Tačiau su pakeitimais susijusios sąnaudos ir nauda buvo išanalizuotos atskirame tarnybų darbiniame dokumente. Be to, šis pasiūlymas yra pagrįstas dviem pirmiau minėtais EBI dokumentais – PSS sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais ataskaita ir nuomone dėl neveiksnių pozicijų; abiejuose šiuose dokumentuose išsamiai analizuojamas siūlomų pakeitimų tinkamumas ir dėl jų plačiu mastu diskutuota su suinteresuotaisiais subjektais.

Siūlomais pakeitimais nekeičiama reglamento esmė, todėl įmonėms neatsirastų jokių papildomų įpareigojimų.

Pagrindinės teisės

Tikėtina, kad pasiūlymas neturės tiesioginio poveikio teisėms, nustatytoms Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Šis pasiūlymas neturi jokio poveikio biudžetui.

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Kadangi siūloma priemonė yra reglamentas, kuris didele dalimi grindžiamas galiojančiais ES teisės aktais, įgyvendinimo plano rengti nereikia. Iki 2022 m. sausio mėn. teisėkūros procedūra priimtas aktas, kuris iš dalies keičiamas, bus išsamiai įvertintas siekiant, be kita ko, išsiaiškinti, kiek jis buvo veiksmingas ir efektyvus siekiant jame nustatytų tikslų. Prireikus kartu su vertinimu bus pateiktas pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto. Tokiomis aplinkybėmis prireikus būtų suderinti peržiūros ir ataskaitų teikimo reikalavimai.

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

A) Pasiūlymo paketo elementų tarpusavio ryšys ir nuoseklumas

Kartu su Kapitalo reikalavimų reglamento pakeitimais šis reglamentas sudaro teisės aktų rinkinį. Daugelis suinteresuotųjų subjektų nurodė, kad, siekiant tikslo optimizuoti vaidmenį, kurį pakeitimas vertybiniais popieriais gali atlikti ekonomikos atsigavimo procese, nepakaktų vien parengti PSS tinkamumo kriterijų, taikytinų balansiniam sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais, ir pašalinti reguliavimo kliūčių, darančių įtaką neveiksnių pozicijų pakeitimui vertybiniais popieriais. Šias priemones turi papildyti geriau šių rūšių pakeitimo vertybiniais popieriais specialius ypatumus atitinkanti nauja prudencinė tvarka, taip pat taikytina kapitalo reikalavimų srityje.

Neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais reguliavimo sistemos trūkumų šalinimas

Neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais apibrėžtis (2 straipsnis)

Siekiant visapusiškai šalinti neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais reguliavimo trūkumus, šiame pasiūlyme pateikta neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais apibrėžtis, suderinta su Bazelio bankų priežiūros komiteto darbu.

Rizikos išlaikymas (6 straipsnis)

Dėl rizikos išlaikymo reikalavimo neveiksnių pozicijų pakeitimui vertybiniais popieriais galioja speciali tvarka, kurią taikant siekiama geriau atsižvelgti į specifinius neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais požymius. Konkrečiai siūloma, kad rizikos išlaikymo reikalavimas būtų apskaičiuojamas remiantis specialiesiems pakeitimo vertybiniais popieriais subjektams perduotų pozicijų diskontuota verte. Be to, neveiksnių pozicijų sandoryje dalyvaujančiai valdymo įmonei leidžiama prisiimti rizikos išlaikymo dalį, atsižvelgiant į jos ypatingą funkciją vykdant sandorį, kuria užtikrinamas jos ir investuotojų interesų suderinamumas.

Kredito suteikimo standartų patikrinimas (9 straipsnis)

Pasiūlyme paaiškinamos iniciatoriaus vykdomos patikrinimo pareigos, susijusios su neveiksnių pozicijų pakeitimu vertybiniais popieriais.

Specialiosios sistemos, skirtos balansiniam sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais, sukūrimas

Naujame skirsnyje nustatomi paprasto, skaidraus ir standartizuoto (PSS) balansinio sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais kriterijai. Kaip ir tikro pardavimo PSS pakeitimo vertybiniais popieriais atveju nereikėtų suprasti, kad sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais PSS nuoroda reiškia, kad pakeitimas vertybiniais popieriais yra visiškai nerizikingas, bet veikiau tai, kad produktas atitinka keletą kriterijų ir kad kruopštus apsaugos pardavėjas ir pirkėjas, taip pat nacionalinė kompetentinga institucija turės galimybę susijusią riziką išanalizuoti. Siūlomi kriterijai yra kiek įmanoma labiau suderinti su PSS tradicinio pakeitimo vertybiniais popieriais kriterijais, be to, jais atsižvelgiama į specifinius sintetinio produkto aspektus ir kitokius sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais tikslus, todėl jais siekiama užtikrinti iniciatorių ir investuotojų apsaugą (nes iniciatorius taip pat yra sandorio investuotojas, išlaikantis didesnio prioriteto segmentą).

2020/0151 (COD)

Pasiūlymas dėl

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO

kuriuo siekiant paskatinti atsigavimą nuo COVID-19 pandemijos iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/2402, kuriuo nustatoma bendroji pakeitimo vertybiniais popieriais sistema ir sukuriama specialioji paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais sistema

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 114 straipsnį,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdami į Europos Centrinio Banko nuomonę,

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę,

laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)COVID-19 pandemija daro didelį poveikį valstybių narių žmonėms, įmonėms, sveikatos priežiūros sistemoms ir ekonomikai. Komisija 2020 m. kovo 27 d. komunikate Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Proga Europai atsigauti ir paruošti dirvą naujai kartai“ 12 [1] pažymėjo, kad likvidumas ir galimybė gauti finansavimą artimiausiais mėnesiais bus nuolatinis iššūkis. Todėl labai svarbu paremti atsigavimą nuo COVID-19 pandemijos sukelto didelio ekonominio sukrėtimo nustatant tikslinius galiojančių finansų srities teisės aktų pakeitimus. Šis priemonių rinkinys priimtas kaip kapitalo rinkų gaivinimo dokumentų rinkinys;

(2)COVID-19 pandemijos sukeltas stiprus ekonominis sukrėtimas ir išimtinės viruso plitimo valdymo priemonės turi didelį poveikį ekonomikai. Įmonės susiduria su tokiais sunkumais kaip tiekimo grandinių sutrikdymas, laikinas uždarymas ir sumažėjusi paklausa, o namų ūkiams kyla nedarbo ir pajamų sumažėjimo problema. Sąjungos ir valstybių narių valdžios institucijos ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad padėtų namų ūkiams ir mokioms įmonėms ištverti šį didelį, tačiau laikiną ekonominės veiklos sulėtėjimą ir dėl to atsirandančius likvidumo trūkumus;

(3)svarbu, kad kredito įstaigos ir investavimo įmonės (toliau – įstaigos) naudotų savo kapitalą ten, kur jo labiausiai reikia; Sąjungos reguliavimo sistema tam sudaro palankesnes sąlygas, kartu užtikrindama, kad įstaigos veiktų apdairiai. Be dabartinėse taisyklėse numatytų lankstumo nuostatų, tiksliniais Reglamento (ES) Nr. 2017/2402 pakeitimais būtų užtikrinta, kad Sąjungos pakeitimo vertybiniais popieriais sistemoje būtų numatyta papildoma priemonė, padedanti skatinti ekonomikos atsigavimą po COVID-19 pandemijos;

(4)atsižvelgiant į išskirtines COVID-19 krizės aplinkybes ir beprecedentį jos sukeltų iššūkių mastą būtina imtis skubių veiksmų siekiant užtikrinti, kad įstaigos būtų pajėgios nukreipti pakankamai lėšų į įmones ir taip padėtų absorbuoti COVID-19 pandemijos sukeltą ekonominį sukrėtimą;

(5)kaip savo nuomonėje dėl neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais reguliavimo tvarkos 13 nurodė Europos bankininkystės institucija (toliau – EBI), rizika, susijusi su turtu, kuriuo užtikrinamas neveiksnaus turto pakeitimas vertybiniais popieriais, ekonominiu požiūriu skiriasi nuo rizikos, susijusios su veiksnaus turto pakeitimu vertybiniais popieriais. Neveiksnios pozicijos pakeičiamos vertybiniais popieriais taikant diskontą jų nominaliajai arba neapmokėtai vertei ir atspindi, kaip rinka vertina, be kita ko, tikimybę, kad skolos pertvarkymo proceso metu bus užtikrinti pakankami pinigų srautai ir susigrąžintas turtas. Todėl investuotojams kyla rizika, kad pertvarkant turto skolą bus susigrąžinta nepakankamai lėšų grynajai neveiksnių pozicijų pirkimo vertei padengti. Vadinasi, faktinius investuotojų nuostolius dėl rizikos atspindi ne nominalioji portfelio vertė, bet diskontuota vertė, atėmus kainos diskontą, už kurią perduodamas pagrindinis turtas. Todėl neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais atveju tinkama apskaičiuoti rizikos išlaikymo sumą remiantis ta diskontuota verte;

(6)rizikos išlaikymo reikalavimas suderina emitentų ir investuotojų interesus, susijusius su pagrindinio turto veiksnumu. Paprastai veiksnaus turto pakeitimo vertybiniais popieriais atveju labiausiai suinteresuotas pardavėjas yra iniciatorius, kuris dažnai taip pat yra pirminis skolintojas. Tačiau neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais atveju iniciatoriai stengiasi iš savo balansų pašalinti turtą, kurio atžvilgiu yra neįvykdytų įsipareigojimų, nes nebenori turėti su tokiu turtu jokių sąsajų. Tokiais atvejais turtą valdanti speciali valdymo įmonė yra kur kas labiau suinteresuota turto pertvarkymu ir vertės susigrąžinimu;

(7)prieš finansų krizę tam tikra pakeitimo vertybiniais popieriais veikla buvo grindžiama inicijavimo siekiant paskirstyti modeliu. Pagal tą modelį pakeitimui vertybiniais popieriais buvo atrenkamas prastesnės kokybės turtas ir taip kenkiama investuotojams, kuriems galiausiai kildavo didesnė rizika, nei jie galbūt ketino prisiimti. Siekiant panaikinti tokią praktiką ateityje buvo nustatytas reikalavimas patikrinti kredito suteikimo standartus, taikytinas sukuriant vertybiniais popieriais pakeistą turtą. Tačiau neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais atveju, atliekant tą kredito suteikimo standartų patikrinimą reikėtų atsižvelgti į konkrečias aplinkybes, įskaitant to neveiksnaus turto pirkimą ir pakeitimo vertybiniais popieriais rūšį. Todėl būtina iš dalies pakeisti kredito suteikimo standartų patikrinimą, siekiant sudaryti sąlygas investuotojui atlikti išsamų neveiksnaus turto kokybės ir veiksnumo patikrinimą, kad galėtų priimti racionalų, tinkama informacija pagrįstą investavimo sprendimą;

(8)balansinis sintetinis pakeitimas vertybiniais popieriais yra susijęs su paskolų (paprastai didelių įmonių paskolų arba MVĮ paskolų) grupės kredito rizikos perleidimu sudarant kredito užtikrinimo sutartį, pagal kurią iniciatorius iš investuotojo perka kredito užtikrinimo paslaugą. Kreditas užtikrinamas naudojant finansines garantijas arba kredito išvestines finansines priemones, tuo tarpu iniciatorius išlaiko nuosavybę į turtą, kuri nėra perduodama specialiosios paskirties pakeitimo vertybiniais popieriais subjektui, kaip kad tradicinio pakeitimo vertybiniais popieriais atveju. Iniciatorius, kaip apsaugos pirkėjas, įsipareigoja sumokėti kredito užtikrinimo įmoką, kuri sukuria grąžą investuotojams. Savo ruožtu investuotojas, kaip apsaugos pardavėjas, įsipareigoja sumokėti konkrečią kredito užtikrinimo išmoką įvykus iš anksto nustatytam kredito įvykiui;

(9)reikėtų tinkamai sumažinti bendrą pakeitimo vertybiniais popieriais struktūrų sudėtingumą ir susijusią riziką, taip pat užtikrinti, kad iniciatoriams nebūtų numatyta jokių reguliavimo paskatų teikti pirmenybę sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais, o ne tradiciniam pakeitimui vertybiniais popieriais. Todėl paprasto, skaidraus ir standartizuoto (PSS) balansinio sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais reikalavimai turėtų būti glaudžiai suderinti su tradicinio tikro pardavimo PSS pakeitimo vertybiniais popieriais kriterijais;

(10)tačiau PSS tradiciniam pakeitimui vertybiniais popieriais galioja tam tikri reikalavimai, kurie netinka PSS sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais dėl šių dviejų rūšių pakeitimui vertybiniais popieriais būdingų skirtumų, visų pirma dėl to, kad sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais atveju rizika perleidžiama pagal kredito užtikrinimo sutartį, o ne parduodant pagrindinį turtą. Todėl siekiant į šiuos skirtumus atsižvelgti PSS kriterijai prireikus turėtų būti pritaikyti. Be to, būtina nustatyti keletą naujų reikalavimų, konkrečiai taikomų sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais, siekiant užtikrinti, kad PSS sistema būtų orientuota tik į balansinį sintetinį pakeitimą vertybiniais popieriais ir kad kredito užtikrinimo sutarties struktūra būtų tinkama tiek iniciatoriaus, tiek investuotojo interesams apsaugoti. Šiais naujais reikalavimais reikėtų siekti sumažinti sandorio šalies kredito riziką, kylančią tiek iniciatoriui, tiek investuotojui;

(11)kredito rizikos perleidimo objektas turėtų būti Sąjungos reguliuojamos įstaigos inicijuotos arba įsigytos pozicijos, susijusios su jos pagrindine skolinimo veikla ir įtrauktos į jos balansą arba – grupės struktūros atveju – į konsoliduotą balansą pabaigos dieną. Dėl šio reikalavimo iniciatoriui laikyti vertybiniais popieriais pakeistas pozicijas balanse į PSS nuorodos taikymo sritį neturėtų patekti arbitražinio pakeitimo vertybiniais popieriais sandoriai;

(12)iniciatorius turėtų užtikrinti, kad tos pačios kredito rizikos neapdraustų daugiau nei vieną kartą įsigydamas kredito užtikrinimą, be jau atliekant sintetinį pakeitimą vertybiniais popieriais suteikto kredito užtikrinimo. Siekiant užtikrinti kredito užtikrinimo sutarties patikimumą, ji turėtų atitikti Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 575/2013 14 249 straipsnyje nustatytus kredito rizikos mažinimo kriterijus, kuriuos turi atitikti įstaigos, siekiančios perleisti reikšmingą riziką sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais būdu;

(13)siekiant išvengti iniciatoriaus ir investuotojo konfliktų ir užtikrinti teisinį tikrumą įsigyto pagrindinių pozicijų kredito užtikrinimo taikymo srities atžvilgiu, toks kredito užtikrinimas turėtų būti susietas su aiškiai nustatytų subjektų ir (arba) įsipareigojančiųjų asmenų aiškiai nustatytomis pagrindinėmis prievolėmis, dėl kurių atsiranda pagrindinės pozicijos. Todėl informaciniame registre reikėtų nuolat aiškiai nurodyti ir atnaujinti pagrindines prievoles, kurioms perkama apsauga. Šis reikalavimas taip pat turėtų netiesiogiai būti kriterijaus, pagal kurį nustatomas balansinis pakeitimas vertybiniais popieriais ir panaikinama galimybė arbitražiniam pakeitimui vertybiniais popieriais taikyti PSS sistemą, sudedamoji dalis;

(14)kredito įvykiai, kuriems įvykus pagal kredito užtikrinimo sutartį turi būti mokamos išmokos, turėtų apimti bent jau Reglamento (ES) Nr. 575/2013 178 straipsnyje išvardytus kredito įvykius. Tie įvykiai yra rinkoje gerai žinomi ir atpažįstami, todėl jie turėtų padėti užtikrinti suderinamumą su prudencine sistema. Restruktūrizavimo priemonėmis, kurias sudaro lengvatos skolininkui, susidūrusiam arba galimai susidursiančiam su sunkumais įvykdyti savo finansinius įsipareigojimus, neturėtų būti kliudoma inicijuoti kredito užtikrinimo įvykį. Finansinių garantijų taikymo atveju restruktūrizavimas neturėtų būti laikomas kredito įvykiu, kad finansinės garantijos nebūtų vertinamos kaip išvestinės finansinės priemonės pagal atitinkamus apskaitos standartus;

(15)iniciatoriaus, kaip apsaugos pirkėjo, teisė laiku gauti išmokas už faktinius nuostolius turėtų būti tinkamai apsaugota. Atitinkamai sandorio dokumentuose turėtų būti numatytas patikimas ir skaidrus atsiskaitymo procesas, kuriuo remiantis būtų nustatomi faktiniai orientacinio portfelio nuostoliai, tuo apsaugant iniciatorių nuo nepakankamos išmokos. Nuostolių pertvarkymas gali būti ilgas procesas, todėl siekiant užtikrinti, kad iniciatoriui mokėjimai būtų atliekami laiku, tarpinius mokėjimus reikėtų atlikti ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo tokio kredito įvykio. Be to, reikėtų nustatyti galutinio patikslinimo tvarką, pagal kurią būtų užtikrinama, kad tarpiniai mokėjimai atlygintų faktinius nuostolius, ir užkertamas kelias tam, kad už tuos tarpinius nuostolius nebūtų permokėta investuotojų nenaudai. Nuostolių atlyginimo tvarkoje taip pat turėtų būti aiškiai nurodytas ilgiausias, bet ne ilgesnis nei dveji metai, termino pratęsimo laikotarpis, kurio šių pozicijų pertvarkymo procesas neturėtų viršyti. Taigi ta nuostolių atlyginimo tvarka turėtų būti užtikrintas susitarimo dėl kredito užtikrinimo veiksmingumas iniciatoriaus atžvilgiu, o investuotojams suteikiamas teisinis tikrumas dėl jų prievolės mokėti išmokas pabaigos datos, taip prisidedant prie sklandaus rinkos veikimo;

(16)rinkoje plačiai taikoma praktika, kai naudojamasi trečiosios šalies tikrintojo paslaugomis, nes taip visoms sandorio šalims padidinamas teisinis tikrumas ir sumažinama galimų ginčų bei bylinėjimosi dėl nuostolių paskirstymo proceso tikimybė. Siekiant didinti sandorio nuostolių atlyginimo tvarkos patikimumą, reikėtų paskirti trečiosios šalies tikrintoją įvykus kredito įvykiui atlikti faktinę tam tikrų kredito užtikrinimo aspektų teisingumo ir tikslumo peržiūrą;

(17)Kredito užtikrinimo įmokos turėtų priklausyti tik nuo užtikrinamo segmento neapmokėtos vertės ir kredito rizikos. PSS balansinio pakeitimo vertybiniais popieriais atveju apibrėžtos įmokos neturėtų būti leistinos, nes jos galėtų būti naudojamos siekiant sutrukdyti iniciatoriui, kaip apsaugos pirkėjui, veiksmingai perleisti riziką apsaugos pardavėjams. Kitos priemonės, pavyzdžiui, išankstiniai įmokų mokėjimai, lengvatų mechanizmai arba pernelyg sudėtingos įmokų struktūros, taip pat turėtų būti draudžiamos PSS balansinio pakeitimo vertybiniais popieriais atveju;

(18)siekiant užtikrinti kredito užtikrinimo stabilumą ir tęstinumą, reikėtų nustatyti, kad iniciatorius galėtų iš anksto nutraukti PSS balansinį pakeitimą vertybiniais popieriais tik tam tikromis ribotomis ir aiškiai apibrėžtomis aplinkybėmis. Iniciatoriui reikėtų suteikti teisę nutraukti kredito užtikrinimą įvykus tam tikriems konkretiems reglamentavimo įvykiams, tačiau tai turėtų būti faktiniai teisės aktų arba apmokestinimo pakeitimai, darantys reikšmingą neigiamą poveikį iniciatoriaus kapitalo reikalavimams arba ekonominiams sandorio aspektams, palyginti su šalių lūkesčiais sandorio sudarymo metu, su sąlyga, kad tokių pakeitimų tuo metu nebuvo galima pagrįstai numatyti. PSS balansinio sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais sandoriams neturėtų būti nustatytos iniciatoriui taikytinos sudėtingos pasirinkimo išpirkti sąlygos, visų pirma labai trumpo termino pasirinkimo vykdyti sandorį konkrečiu metu sąlygos, kuriomis kiekvienu konkrečiu atveju būtų siekiama laikinai pakeisti iniciatoriaus kapitalo pozicijos pateikimą;

(19)sintetinis kainų skirtumo perviršis yra plačiai naudojamas tam tikrų rūšių sandoriuose ir yra investuotojams bei iniciatoriams naudingas mechanizmas, atitinkamai sumažinantis kredito užtikrinimo išlaidas ir pozicijos riziką. Šiuo atžvilgiu sintetinis kainų skirtumo perviršis yra labai svarbus tam tikroms mažmeninio turto klasėms, pavyzdžiui, paskoloms mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) ir vartotojams, kurių pelningumas ir kredito nuostoliai yra didesni, palyginti su kitomis turto klasėmis, ir kurių atžvilgiu vertybiniais popieriais pakeistos pozicijos sukuria kainų skirtumo perviršį tiems nuostoliams padengti. Tačiau tais atvejais, kai sintetinio kainų skirtumo perviršio, kuris yra mažesnio prioriteto nei investuotojo pozicija, suma yra per didelė, įmanoma, kad pagal nė vieną realistišką scenarijų investuotojas į pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijas nepatirs jokių nuostolių, todėl rizika nebus veiksmingai perleista. Siekiant sumažinti priežiūros sunkumus ir toliau standartizuoti šį struktūrinį aspektą, svarbu nurodyti griežtus PSS balansinio sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais kriterijus ir užtikrinti visos informacijos apie sintetinio kainų skirtumo perviršio panaudojimą atskleidimą;

(20)todėl PSS balansiniam sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais turėtų būti taikomi tik aukštos kokybės susitarimai dėl kredito užtikrinimo. Netiesioginio kredito užtikrinimo atveju šio reikalavimo vykdymas būtų užtikrintas į reikalavimus atitinkančių užtikrinimo teikėjų sąrašą įtraukus tik tuos subjektus, kurie yra reikalavimus atitinkantys teikėjai pagal Reglamentą (ES) Nr. 575/2013 ir yra pripažinti kaip sandorio šalys, kurių rizikos koeficientas pagal to reglamento trečios dalies II antraštinės dalies 2 skyrių yra 0 %. Tiesioginio kredito užtikrinimo atveju iniciatorius, kaip apsaugos pirkėjas, ir investuotojai, kaip apsaugos pardavėjai, turėtų turėti galimybę regreso teise pasinaudoti aukštos kokybės užtikrinimo priemone, kuri galėtų būti bet kokios formos užtikrinimo priemonė, kuriai pagal Reglamento (ES) Nr. 575/2013 trečios dalies II antraštinės dalies 2 skyrių galima priskirti 0 % rizikos koeficientą, jeigu taikomos tinkamos indėlių arba saugojimo priemonės. Jeigu užtikrinimo priemonė yra grynieji pinigai, jie turėtų būti laikomi trečiosios šalies kredito įstaigoje arba apsaugos pirkėjo įstaigoje laikomo indėlio forma, abiem atvejais laikantis minimalių kredito kokybės būklės reikalavimų;

(21)valstybės narės turėtų paskirti kompetentingas institucijas, kurios būtų atsakingos už reikalavimų, kuriuos turi atitikti balansinis sintetinis pakeitimas vertybiniais popieriais, kad jam būtų suteikta PSS nuoroda, laikymosi priežiūrą. Šias pareigas galėtų vykdyti ta pati kompetentinga institucija, kuri paskirta prižiūrėti iniciatorių, rėmėjų ir SPPVPS atitiktį reikalavimams, kuriuos turi atitikti tradicinis pakeitimas vertybiniais popieriais, kad jam būtų suteikta PSS nuoroda. Kaip ir tradicinio pakeitimo vertybiniais popieriais atveju, tokias pareigas galėtų vykdyti kita kompetentinga institucija nei ta, kuriai pavesta prižiūrėti, kaip iniciatoriai, pirminiai skolintojai, SPPVPS, rėmėjai ir investuotojai vykdo Reglamento (ES) 2017/2402 5–9 straipsniuose nustatytas prudencines prievoles, kai pareiga prižiūrėti šių reikalavimų laikymąsi, atsižvelgiant į šių prievolių prudencinį aspektą, buvo konkrečiai patikėta kompetentingoms institucijoms, atsakingoms už atitinkamų finansinių įstaigų prudencinę priežiūrą;

(22)todėl Reglamentas (ES) Nr. 2017/2402 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas;

(23)kadangi šio reglamento tikslų, t. y. PSS pakeitimo vertybiniais popieriais sistemą pradėti taikyti balansiniam sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais ir pašalinti neveiksnių pozicijų pakeitimui vertybiniais popieriais trukdančias reglamentavimo kliūtis, siekiant toliau didinti skolinimo pajėgumus nesušvelninus bankų skolinimui taikomų prudencinių standartų, valstybės narės negali deramai pasiekti, o dėl jų masto ir poveikio tų tikslų būtų geriau siekti Sąjungos lygmeniu, laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Sąjunga gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamento (ES) Nr. 2017/2402 pakeitimas

Reglamentas (ES) Nr. 2017/2402 iš dalies keičiamas taip:

(1)2 straipsnis papildomas 24, 25, 26, 27 ir 28 punktais:

„24) neveiksnių pozicijų pakeitimas vertybiniais popieriais – pakeitimas vertybiniais popieriais, užtikrinamas neveiksnių pozicijų, atitinkančių Reglamento (ES) Nr. 575/2013 47a straipsnio 3 dalyje nustatytas sąlygas, grupe, kurios vertė sudaro bent 90 % grupės vertės inicijavimo metu;

25) kredito užtikrinimo sutartis – iniciatoriaus ir investuotojo sudaryta sutartis dėl iniciatoriaus vertybiniais popieriais pakeistų pozicijų kredito rizikos perleidimo investuotojui naudojant kredito išvestines finansines priemones arba finansines garantijas, pagal kurias iniciatorius įsipareigoja sumokėti kredito užtikrinimo įmoką investuotojui, o investuotojas įsipareigoja įvykus vienam iš sutartyje nurodytų įvykių sumokėti kredito užtikrinimo išmoką iniciatoriui;

26) kredito užtikrinimo įmoka – suma, kurią iniciatorius pagal kredito užtikrinimo sutartį yra įsipareigojęs sumokėti investuotojui už jo pažadėtą kredito užtikrinimą;

27) kredito užtikrinimo išmoka – suma, kurią investuotojas pagal kredito užtikrinimo sutartį yra įsipareigojęs sumokėti iniciatoriui įvykus kredito užtikrinimo sutartyje nurodytam kredito įvykiui;

28) sintetinis kainų skirtumo perviršis – suma, kurią sandorio dokumentuose yra įsipareigojęs skirti iniciatorius, kad padengtų susieto portfelio nuostolius, galinčius atsirasti sandorio galiojimo metu.“;

(2)6 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis papildoma šia pastraipa:

„Neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais atveju šioje dalyje nustatytą reikalavimą taip pat gali įvykdyti valdymo įmonė.“;

(b)įterpiama [3a] dalis:

„3a.    Nukrypstant nuo 3 dalies b–e punktų, neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais atveju išlaikyta reikšminga grynoji ekonominė dalis pagal tuos punktus turi sudaryti ne mažiau kaip 5 % grynosios vertybiniais popieriais pakeistų pozicijų, kurios atitinka neveiksnių pozicijų reikalavimus, nurodytus Reglamento (ES) Nr. 575/2013 47a straipsnio 3 dalyje, vertės.

Grynoji neveiksnių pozicijų vertė apskaičiuojama iš pozicijos nominaliosios vertės arba atitinkamais atvejais jos neapmokėtos vertės inicijavimo metu atėmus negrąžintiną pirkimo kainos diskontą, dėl kurio buvo susitarta tuo pačiu metu.“;

(3)9 straipsnio 1 dalis papildoma šia pastraipa:

„Šioje dalyje nustatytas reikalavimas netaikomas pagrindinėms pozicijoms, kurios laikomos neveiksniomis pozicijomis, kaip nurodyta Reglamento (ES) Nr. 575/2013 47a straipsnio 3 dalyje, tuo metu, kai iniciatorius jas pirko iš atitinkamos trečiosios šalies.“;

(4)18 straipsnio 1 dalies a punktas pakeičiamas taip:

„a)    pakeitimas vertybiniais popieriais atitinka visus šio skyriaus 1, 2 arba 2a skirsnio reikalavimus ir apie tai pranešta EVPRI pagal 27 straipsnio 1 dalį.“;

(5)19 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)straipsnio pavadinimas pakeičiamas taip:

Paprastas, skaidrus ir standartizuotas tradicinis pakeitimas vertybiniais popieriais“;

(b)1 dalis pakeičiama taip:

„1. 20, 21 ir 22 straipsniuose išdėstytus reikalavimus atitinkantis pakeitimas vertybiniais popieriais, išskyrus ABCP programas ir ABCP sandorius, ir balansinis pakeitimas vertybiniais popieriais laikomi PSS.“;

(6)įterpiamas 2a skirsnis:

„2a skirsnis. Paprastam, skaidriam ir standartizuotam balansiniam pakeitimui vertybiniais popieriais taikomi reikalavimai“

26a straipsnis

Paprastas, skaidrus ir standartizuotas balansinis pakeitimas vertybiniais popieriais

1.PSS balansinis pakeitimas vertybiniais popieriais yra sintetinis pakeitimas vertybiniais popieriais, atitinkantis 26b–26e straipsniuose išdėstytus reikalavimus.

2.EBI, glaudžiai bendradarbiaudama su EVPRI ir EDPPI, pagal Reglamento (ES) Nr. 1093/2010 16 straipsnį gali priimti gaires ir rekomendacijas dėl 26b–26e straipsniuose nustatytų reikalavimų suderinto aiškinimo ir taikymo.

26b straipsnis

Su paprastumu susiję reikalavimai

1.Iniciatorius – subjektas, gavęs veiklos leidimą arba licenciją Sąjungoje. Jis yra iniciatorius pagrindinių pozicijų atžvilgiu.

Iniciatorius, savo sąskaita įsigyjantis trečiosios šalies pozicijas ir tada jas pakeičiantis vertybiniais popieriais, iš trečiosios šalies įsigytoms pozicijoms taiko ne mažiau griežtą kredito, skolų išieškojimo, skolos pertvarkymo ir valdymo politiką, nei jo taikoma politika palyginamoms pozicijoms, kurios nebuvo įsigytos.

2.Pagrindinės pozicijos inicijuojamos iniciatoriui vykdant savo pagrindinę veiklą.

3.Pabaigos dieną pagrindinės pozicijos laikomos iniciatoriaus arba tos pačios grupės, kuriai priklauso iniciatorius, subjekto balanse.

Taikant šią dalį, grupe laikoma:

(a)juridinių asmenų grupė, kuriai taikomas rizikos ribojimu pagrįstas konsolidavimas pagal Reglamento (ES) Nr. 2013/575 pirmos dalies II antraštinės dalies 2 skyrių;

(b)grupė, kaip apibrėžta Direktyvos 2009/138/EB 212 straipsnio 1 dalies c punkte.

4.Iniciatorius sandorio pagrindinių pozicijų kredito rizikos nedraudžia du kartus.

5.Kredito užtikrinimo sutartis atitinka Reglamento (ES) Nr. 2013/575 249 straipsnyje nustatytas kredito rizikos mažinimo taisykles arba, jeigu tas straipsnis netaikomas, ne mažiau griežtus nei nustatytieji tame straipsnyje reikalavimus.

6.Iniciatorius pateikia pareiškimus ir garantijas, patvirtindamas, kad įvykdyti šie reikalavimai:

(a)iniciatorius arba grupės, kuriai priklauso iniciatorius, subjektas turi visapusišką teisėtą ir galiojančią teisę į pagrindines pozicijas ir su jomis susijusias papildomas teises;

(b)jeigu iniciatorius yra kredito įstaiga, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 575/2013 4 straipsnio 1 dalies 1 punkte, arba draudimo įmonė, kaip apibrėžta Direktyvos 2009/138/EB 13 straipsnio 1 punkte, iniciatorius arba subjektas, kuriam taikoma konsoliduota priežiūra, išlaiko savo balanse pagrindinių pozicijų kredito riziką;

(c)kiekviena pagrindinė pozicija tą dieną, kurią ji įtraukiama į vertybiniais popieriais pakeistą portfelį, atitinka tinkamumo kriterijus ir visas sąlygas, išskyrus kredito įvykį, kaip nurodyta 26e straipsnyje, suteikiančius teisę į kredito užtikrinimo išmoką;

(d)kiek iniciatoriui žinoma, kiekvienos pagrindinės pozicijos sutartyje nustatyta teisinė, galiojanti, privaloma ir vykdytina įsipareigojančiojo asmens prievolė sumokėti toje sutartyje nurodytas pinigų sumas;

(e)pagrindinės pozicijos atitinka garantavimo kriterijus, kurie yra ne mažiau griežti nei standartiniai garantavimo kriterijai, kuriuos iniciatorius taiko panašioms pozicijoms, kurios vertybiniais popieriais nekeičiamos;

(f)kiek iniciatoriui žinoma, tą dieną, kurią pagrindinė pozicija įtraukiama į vertybiniais popieriais pakeistą portfelį, nė vienas iš įsipareigojančiųjų asmenų nėra nei padaręs reikšmingo prievolių pažeidimo, nei neįvykdęs savo įsipareigojimų, susijusių su ta pagrindine pozicija;

(g)kiek iniciatoriui žinoma, sandorio dokumentuose nėra jokios klaidingos informacijos apie pagrindinių pozicijų duomenis;

(h)sandorio pabaigos dieną arba tą dieną, kai pagrindinė pozicija įtraukiama į vertybiniais popieriais pakeistą portfelį, įsipareigojančiojo asmens ir pirminio skolintojo sutartis dėl tos pagrindinės pozicijos nebuvo iš dalies pakeista taip, kad būtų daromas poveikis tų pagrindinių pozicijų vykdymo užtikrinimui arba išieškojimo galimybei.

7.Pagrindinės pozicijos turi atitikti iš anksto nustatytus, aiškius ir dokumentais pagrįstus tinkamumo kriterijus, pagal kuriuos aktyvus šių pozicijų portfelio valdymas savo nuožiūra yra negalimas.

Taikant šią dalį, pagrindinių pozicijų, neatitinkančių pareiškimų arba garantijų, pakeitimas arba, jeigu pakeitimui vertybiniais popieriais nustatytas papildymo laikotarpis, pozicijų, kurios atitinka papildymo sąlygas, įtraukimas nelaikomas aktyviu portfelio valdymu.

Bet kokia pozicija, įtraukta po sandorio pabaigos dienos, atitinka tinkamumo kriterijus, kurie yra ne mažiau griežti nei taikytieji iš pradžių atrenkant pagrindines pozicijas.

Pagrindinė pozicija gali būti pašalinta iš sandorio, jeigu ji:

(a)yra grąžinta arba kitaip pasibaigia jos terminas;

(b)perleidžiama iniciatoriui vykdant savo įprastinę veiklą, jeigu toks perleidimas nėra netiesioginė parama, kaip nurodyta Reglamento (ES) Nr. 575/2013 250 straipsnyje;

(c)pakeičiama dėl nesusijusių su kreditu priežasčių, pavyzdžiui, dėl skolos refinansavimo arba restruktūrizavimo, ir tai atliekama vykdant įprastą tos pagrindinės pozicijos valdymo veiklą;

(d)neatitiko tinkamumo kriterijų tuo metu, kai buvo įtraukta į sandorį.

8.Pakeitimas vertybiniais popieriais užtikrinamas pagrindinių pozicijų, kurios pagal turto rūšį yra vienodos, grupe, atsižvelgiant į specifinius požymius, susijusius su tos rūšies turto pinigų srautais, įskaitant jų sutartinius kredito rizikos ir išankstinio mokėjimo požymius. Turto grupė apima tik vienos rūšies turtą.

Pagrindinės pozicijos apima sutartimi nustatytas privalomas ir vykdytinas prievoles, pagal kurias įgyjama neapribota regreso teisė skolininkų ir atitinkamais atvejais garantų atžvilgiu.

Pagrindinėms pozicijoms yra nustatyti reguliarūs mokėjimo, kurio dalinių įmokų dydžiai gali skirtis, srautai, susiję su nuomos, pagrindinės paskolos dalies arba palūkanų mokėjimais arba su kita teise gauti pajamas iš turto, kuriuo remiami tokie mokėjimai. Pagrindinės pozicijos taip pat gali būti pajamų šaltinis pardavus bet kokį finansuojamą arba nuomojamą turtą.

Pagrindinės pozicijos neapima perleidžiamųjų vertybinių popierių, kaip apibrėžta Direktyvos 2014/65/ES 4 straipsnio 1 dalies 44 punkte, išskyrus įmonių obligacijas, kuriomis neprekiaujama prekybos vietoje.

9.Pagrindinės pozicijos neapima jokių pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijų.

10.Potencialiems investuotojams nepagrįstai nedelsiant atskleidžiama visa informacija apie kreditavimo standartus, pagal kuriuos inicijuojamos pagrindinės pozicijos, ir visus reikšmingus ankstesnių kreditavimo standartų pakeitimus. Pagrindinės pozicijos garantuojamos nustatant neapribotą regreso teisę įsipareigojančiojo asmens, kuris nėra SPPVPS, atžvilgiu. Priimant su pagrindinėmis pozicijomis susijusius kredito arba garantavimo sprendimus trečiosios šalys nedalyvauja.

Pakeitimo vertybiniais popieriais, kai pagrindinės pozicijos yra būsto paskolos, atveju paskolų grupė negali apimti jokių paskolų, kuriomis buvo prekiaujama ir kurios buvo garantuotos remiantis prielaida, kad paskolos prašytojas arba, kai taikoma, tarpininkai buvo informuoti, jog skolintojas galbūt pateiktos informacijos nepatikrino.

Skolininko kreditingumo įvertinimas atliekamas pagal Direktyvos 2008/48/EB 8 straipsnyje arba Direktyvos 2014/17/ES 18 straipsnio 1–4 dalyse, 5 dalies a punkte ir 6 dalyje nustatytus reikalavimus, arba, jei taikytina, pagal lygiaverčius trečiųjų valstybių reikalavimus.

Iniciatorius arba pirminis skolintojas turi turėti praktinės patirties pozicijų, savo pobūdžiu panašių į pakeistas vertybiniais popieriais pozicijas, inicijavimo srityje.

11.Pagrindinės pozicijos atrankos metu neapima nei pozicijų esant įsipareigojimų neįvykdymui, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 575/2013 178 straipsnio 1 dalyje, nei skolininko ar garanto, kurio kredito kokybė pablogėjusi, pozicijų, kai, iniciatoriaus ar pirminio skolintojo žiniomis, tas skolininkas ar garantas:

(a)paskelbtas nemokiu, teismas yra suteikęs jo kreditoriams galutinę apeliacine tvarka neskundžiamą vykdymo užtikrinimo arba reikšmingos žalos, patirtos dėl nesumokėtos įmokos, padengimo teisę per trejus metus iki inicijavimo datos, arba jo neveiksnių pozicijų atžvilgiu buvo atliktas jo skolos restruktūrizavimas per trejus metus iki pagrindinių pozicijų atrinkimo datos, išskyrus atvejus, kai:

i) restruktūrizuota pagrindinė pozicija nesukūrė naujų įsiskolinimų nuo restruktūrizavimo, kuris turėjo būti atliktas bent prieš metus iki pagrindinių pozicijų atrinkimo, datos;

ii) iniciatoriaus pagal 7 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos a punktą ir e punkto i papunktį pateiktoje informacijoje aiškiai nurodyta restruktūrizuotų pagrindinių pozicijų dalis, restruktūrizavimo laikas ir duomenys, taip pat jų veiksnumas nuo restruktūrizavimo dienos;

(b)pagrindinės pozicijos inicijavimo metu, kai taikytina, buvo įtrauktas į viešąjį asmenų, kurių kredito istorija yra neigiama, kreditų registrą arba, kai tokio viešojo kreditų registro nėra, kitą kreditų registrą, kuris yra prieinamas iniciatoriui arba pirminiam skolintojui;

(c)turi kredito vertinimą arba kredito balą, rodantį, kad sutartimi nustatytų mokėjimų nesumokėjimo rizika yra daug didesnė nei iniciatoriaus turimų palyginamų pozicijų, kurios nėra pakeistos vertybiniais popieriais, atveju.

12.Skolininkai pozicijų įtraukimo į sandorį metu yra atlikę bent vieną mokėjimą, išskyrus atvejus, kai:

(a)pakeitimas vertybiniais popieriais yra atnaujinamasis ir užtikrinamas pozicijomis, kurios mokėtinos viena dalimi arba kurių terminas yra trumpesnis nei vieni metai, įskaitant neribotas mėnesines įmokas už atnaujinamuosius kreditus;

(b)pozicija, kuri atitinka į sandorį jau įtrauktos pozicijos refinansavimą.

13.EBI, glaudžiai bendradarbiaudama su EVPRI ir EDPPI, parengia techninių reguliavimo standartų, kuriais patikslinama, kurios 8 dalyje nurodytos pagrindinės pozicijos yra laikomos vienarūšėmis, projektus.

EBI tuos techninių reguliavimo standartų projektus Komisijai pateikia iki [6 mėnesiai po šio iš dalies keičiančio reglamento įsigaliojimo dienos].

Komisijai suteikiami įgaliojimai papildyti šį reglamentą priimant šioje dalyje nurodytus techninius reguliavimo standartus pagal Reglamento (ES) Nr. 1093/2010 10–14 straipsnius.

26c straipsnis

Su standartizavimu susiję reikalavimai

1.Iniciatorius arba pirminis skolintojas laikosi rizikos išlaikymo reikalavimų pagal 6 straipsnį.

2.Dėl pakeitimo vertybiniais popieriais kylanti palūkanų normos ir valiutos rizika ir jos galimas poveikis iniciatoriui ir investuotojams mokėtiniems mokėjimams aprašomas sandorio dokumentuose. Ši rizika atitinkamai mažinama, o bet kokios priemonės, kurių buvo tam imtasi, atskleidžiamos. Visų užtikrinimo priemonių, kuriomis užtikrinamas investuotojo prievolių pagal kredito užtikrinimo sutartį įvykdymas, vertė išreiškiama ta pačia valiuta, kuria išreikšta kredito užtikrinimo išmoka.

Pakeitimo vertybiniais popieriais naudojant SPPVPS atveju SPPVPS įsipareigojimų, susijusių su palūkanų mokėjimais investuotojams, suma bet kuriuo metu yra lygi SPPVPS pajamų iš iniciatoriaus ir bet kokių susitarimų dėl užtikrinimo priemonių sumai arba už ją mažesnė.

Išskyrus atvejus, kai siekiama pagrindines pozicijas apdrausti nuo palūkanų normos ar valiutos rizikos, į pagrindinių pozicijų portfelį išvestinės finansinės priemonės neįtraukiamos. Tos išvestinės finansinės priemonės garantuojamos ir pagrindžiamos dokumentais laikantis tarptautinių finansų srities bendrų standartų.

3.Visi nurodyti palūkanų mokėjimai, susiję su sandoriu, nustatomi vienu iš toliau nurodytų būdų:

(a)pagal įprastas rinkos palūkanų normas arba įprastas sektorines normas, atspindinčias finansavimo išlaidas, nesusiejant šių mokėjimų su sudėtingomis formulėmis ar išvestinėmis finansinėmis priemonėmis;

(b)pagal pajamas, gautas iš užtikrinimo priemonės, kuria užtikrinamas investuotojo prievolių pagal kredito užtikrinimo sutartį įvykdymas.

Visi nurodyti pagal pagrindines pozicijas mokėtini palūkanų mokėjimai yra grindžiami įprastomis rinkos palūkanų normomis arba įprastomis sektorinėmis normomis, atspindinčiomis finansavimo išlaidas, nesusiejant šių mokėjimų su sudėtingomis formulėmis ar išvestinėmis finansinėmis priemonėmis.

4.Iniciatoriaus atžvilgiu įvykus priverstinio vykdymo įvykiui, investuotojui leidžiama imtis priverstinio vykdymo veiksmų, nutraukti kredito užtikrinimo sutartį arba atlikti abu šiuos veiksmus.

Pakeitimo vertybiniais popieriais naudojant SPPVPS atveju, kai yra pateiktas pranešimas apie kredito užtikrinimo sutarties priverstinį vykdymą arba nutraukimą, SPPVPS sulaikoma pinigų suma negali būti didesnė nei ta, kuri yra būtina norint užtikrinti to SPPVPS veikimą, neįvykdytų pagrindinių pozicijų, kurios sutarties nutraukimo metu dar pertvarkomos, užtikrinimo išmokų mokėjimą arba tvarkingą sumų grąžinimą investuotojams laikantis pakeitimo vertybiniais popieriais sutarties sąlygų.

5.Nuostoliai paskirstomi pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijos turėtojams pagal segmentų prioritetus, pradedant nuo mažiausio prioriteto segmento.

Nuosekli amortizacija taikoma visiems segmentams siekiant nustatyti neapmokėtą segmentų sumą kiekvieną mokėjimo dieną, pradedant nuo didžiausio prioriteto segmento.

Į sandorius, pagal kuriuos nuosekli amortizacija nenustatyta, įtraukiami priežastiniai veiksniai, kuriais priklausomai nuo pagrindinių pozicijų veiksnumo nustatoma nuosekli amortizacija pagal prioritetą. Tarp tokių su veiksnumu susijusių priežastinių veiksnių turi būti pagrindinių pozicijų kredito kokybės pablogėjimas žemiau iš anksto nustatytos ribos.

Amortizavus segmentus užtikrinimo priemonių suma, lygi tų segmentų amortizacijos sumai, grąžinama investuotojams, jeigu investuotojai tiems segmentams yra suteikę užtikrinimo priemonių.

Jeigu 26e straipsnyje nurodytas įvykęs kredito įvykis yra susijęs su pagrindinėmis pozicijomis ir su tomis pozicijomis susijęs skolos pertvarkymo procesas dar neužbaigtas, kredito užtikrinimo suma, likusi neapmokėta bet kurią mokėjimo datą, yra lygi bent likusiai tariamajai tų pagrindinių pozicijų sumai, atėmus bet kokį tarpinį mokėjimą, susijusį su tomis pagrindinėmis pozicijomis.

6.Atnaujinamojo pakeitimo vertybiniais popieriais atveju sandorių dokumentuose nurodomi tinkami išankstinės amortizacijos atnaujinamojo laikotarpio nutraukimo priežastiniai veiksniai, įskaitant bent:

(a)pagrindinių pozicijų kredito kokybės pablogėjimą iki arba žemiau iš anksto nustatytos ribos;

(b)nuostolių padidėjimą, kuris viršija iš anksto nustatytą ribą;

(c)pakankamų naujų pagrindinių pozicijų, atitinkančių iš anksto nustatytus tinkamumo kriterijus, nesukūrimą per konkretų laikotarpį.

7.Sandorio dokumentuose aiškiai nurodoma:

(a)atitinkamai valdymo įmonės, patikėtinio, kitų papildomų paslaugų teikėjų arba trečiosios šalies tikrintojo, nurodyto 26e straipsnio 4 dalyje, sutartinės prievolės, pareigos ir įsipareigojimai;

(b)nuostatos, kuriomis užtikrinamas paslaugų teikėjo, patikėtinio, kitų papildomų paslaugų teikėjų arba trečiosios šalies tikrintojo, nurodyto 26e straipsnio 4 dalyje, pakeitimas, jeigu jie nevykdo įsipareigojimų arba tapo nemokūs, užtikrinant tų paslaugų teikimo tęstinumą;

(c)valdymo procedūros, kurios pagrindinėms pozicijoms taikomos pabaigos dieną ir vėliau, ir aplinkybės, kuriomis tokias procedūras galima pakeisti;

(d)valdymo standartai, kurių privalo laikytis valdymo įmonė valdydama pagrindines pozicijas per visą pakeitimo vertybiniais popieriais terminą.

8.Valdymo įmonė turi turėti praktinės patirties pozicijų, savo pobūdžiu panašių į pakeistąsias vertybiniais popieriais, valdymo srityje ir gerai dokumentuotą tinkamą politiką, procedūras ir rizikos valdymo kontrolės priemones, susijusias su pozicijų valdymu.

Valdymo įmonė pagrindinėms pozicijoms taiko valdymo procedūras, kurios yra ne mažiau griežtos nei procedūros, kurias iniciatorius taiko panašioms pozicijoms, nepakeistoms vertybiniais popieriais.

9.Iniciatorius nuolat atnaujina informacinį registrą, kad visada galėtų nustatyti pagrindines pozicijas. Tame registre nurodomi pagrindiniai įsipareigojantieji asmenys, pagrindinės prievolės, dėl kurių atsiranda pagrindinės pozicijos, ir kiekvienos pozicijos užtikrinama tariamoji suma ir neapmokėta tariamoji suma.

10.Sandorių dokumentuose pateikiamos aiškios nuostatos, kuriomis sudaromos palankios sąlygos laiku išspręsti įvairių klasių investuotojų konfliktus. Pakeitimo vertybiniais popieriais naudojant SPPVPS atveju aiškiai apibrėžiamos ir obligacijų turėtojams priskiriamos balsavimo teisės ir aiškiai nustatomi patikėtinio ir kitų subjektų, teikiančių patikėjimo paslaugas investuotojams, įsipareigojimai.

26d straipsnis

Su skaidrumu susiję reikalavimai

1.Iniciatorius prieš įkainojimą potencialiems investuotojams pateikia statinius ir dinaminius ankstesnių laikotarpių įsipareigojimų neįvykdymo ir nuostolių duomenis, pavyzdžiui, mokėjimo terminų praleidimo ir įsipareigojimų neįvykdymo duomenis, susijusius su pozicijomis, iš esmės panašiomis į tas, kurios yra pakeičiamos vertybiniais popieriais, ir nurodo tų duomenų šaltinius bei panašumo nustatymo pagrindą. Tie duomenys apima bent penkerių metų laikotarpį.

2.Prieš užbaigiant sandorį tinkama ir nepriklausoma šalis atlieka pagrindinių pozicijų imties išorės patikrinimą, įskaitant patikrinimą, ar pagrindinės pozicijos atitinka kredito užtikrinimo pagal kredito užtikrinimo sutartį reikalavimus.

3.Iniciatorius prieš pakeitimo vertybiniais popieriais įkainojimą potencialiems investuotojams pateikia įsipareigojimų pinigų srauto modelį, kuris tiksliai atspindi pagrindinių pozicijų ir mokėjimų tarp iniciatoriaus, investuotojų, kitų trečiųjų šalių ir, kai taikytina, SPPVPS sutartinius santykius, ir po įkainojimo modelį reguliariai teikia investuotojams, o gavęs prašymą – ir potencialiems investuotojams.

4.Pakeitimo vertybiniais popieriais atveju, kai pagrindinės pozicijos yra būsto paskolos, paskolos automobiliams arba automobilių išperkamoji nuoma, iniciatorius paskelbia turimą informaciją apie tokiomis būsto paskolomis, paskolomis automobiliams arba automobilių išperkamąja nuoma finansuojamo turto aplinkosauginį veiksmingumą kartu su atskleidžiama informacija pagal 7 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos a punktą.

5.Iniciatorius yra atsakingas už 7 straipsnio reikalavimų laikymąsi. Informacija, kurią privaloma pateikti pagal 7 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos a punktą, paprašius potencialiems investuotojams pateikiama prieš įkainojimą. Informacija, kurią privaloma pateikti pagal 7 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos b ir d punktus, pateikiama prieš įkainojimą bent projekto ar preliminaria forma. Galutiniai sandorio dokumentai pateikiami investuotojams ne vėliau kaip per 15 dienų nuo sandorio užbaigimo.

26e straipsnis

Reikalavimai, susiję su kredito užtikrinimo sutartimi, trečiosios šalies tikrintoju ir sintetiniu kainų skirtumo perviršiu

1.Kredito užtikrinimo sutartis taikoma tokiems kredito įvykiams kaip:

(a)pagrindinio įsipareigojančiojo asmens neatliktas mokėjimas, kuris apima Reglamento (ES) Nr. 575/2013 178 straipsnio 1 dalies b punkte nurodytą įsipareigojimo neįvykdymą;

(b)pagrindinio įsipareigojančiojo asmens bankrotas, kuris apima Reglamento (ES) Nr. 575/2013 178 straipsnio 3 dalies e ir f punktuose nurodytus aspektus;

(c)kai kredito užtikrinimo sutartis įgyvendinama nenaudojant finansinės garantijos, – pagrindinės pozicijos restruktūrizavimas, kuris apima Reglamento (ES) Nr. 575/2013 178 straipsnio 3 dalies d punkte nurodytus aspektus.

Visi kredito įvykiai dokumentuojami.

Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2015/227* V priedo 30 skirsnio 163–183 dalyse nurodytos restruktūrizavimo priemonės, kurios taikomos pagrindinėms pozicijoms, netrukdo taikyti reikalavimus atitinkančių kredito įvykių priežastinių veiksnių.

2.Kredito užtikrinimo išmoka, mokama įvykus kredito įvykiui, apskaičiuojama remiantis faktiniu iniciatoriaus arba skolintojo realizuotu nuostoliu, nustatytu pagal jų įprastą išieškojimo politiką ir procedūras, taikomas atitinkamų rūšių pozicijoms, ir įtrauktu į jų finansines ataskaitas tuo metu, kai išmokama išmoka. Galutinė kredito užtikrinimo išmoka yra mokėtina per konkretų terminą nuo atitinkamos pagrindinės pozicijos skolos pertvarkymo užbaigimo, kai skolos pertvarkymo procesas užbaigiamas anksčiau, nei sueina numatytas kredito užtikrinimo sutarties įvykdymo terminas arba ji iš anksto nutraukiama.

Tarpinė kredito užtikrinimo išmoka sumokama ne vėliau kaip per šešis mėnesius po to, kai įvyko 1 dalyje nurodytas kredito įvykis, jeigu skolos pertvarkymo procesas, susijęs su atitinkamos pagrindinės pozicijos nuostoliais, iki to šešių mėnesių laikotarpio pabaigos nėra užbaigtas. Tarpinė kredito užtikrinimo išmoka turi būti bent didesnė iš šių:

(a)tarpinės išmokos mokėjimo metu iniciatoriaus finansinėse ataskaitose pagal taikomą apskaitos sistemą nurodytas vertės sumažėjimas;

(b)kai taikytina, nuostolis dėl įsipareigojimų neįvykdymo pagal Reglamento (ES) Nr. 575/2013 trečios dalies II antraštinės dalies 3 skyrių.

Tuo atveju, kai sumokama tarpinė kredito užtikrinimo išmoka, pirmoje pastraipoje nurodyta galutinė kredito užtikrinimo išmoka sumokama siekiant patikslinti tarpinį nuostolių atlyginimą pagal faktinį realizuotą nuostolį.

Tarpinių ir galutinių kredito užtikrinimo išmokų apskaičiavimo metodas nurodomas kredito užtikrinimo sutartyje.

Kredito užtikrinimo išmoka yra proporcinga neapmokėtos atitinkamos pagrindinės pozicijos, kuriai taikoma kredito užtikrinimo sutartis, tariamosios sumos daliai.

Iniciatoriaus teisė gauti kredito užtikrinimo išmoką yra priverstinai vykdoma. Investuotojų mokėtinos sumos pagal pakeitimą vertybiniais popieriais aiškiai nurodomos kredito užtikrinimo sutartyje ir yra ribotos. Šias sumas turi būti įmanoma apskaičiuoti visomis aplinkybėmis. Kredito užtikrinimo sutartyje aiškiai nurodomos aplinkybės, kurioms susiklosčius investuotojai privalo sumokėti išmokas. 4 dalyje nurodytas trečiosios šalies tikrintojas įvertina, ar tokios aplinkybės susiklostė.

Kredito užtikrinimo išmokos suma apskaičiuojama individualios pagrindinės pozicijos, kurios atžvilgiu įvyko kredito įvykis, lygmeniu.

3.Kredito užtikrinimo sutartyje nurodomas ilgiausias termino pratęsimo laikotarpis, taikomas pagrindinių pozicijų, kurių atžvilgiu įvyko 1 dalyje nurodytas kredito įvykis, skolos pertvarkymo procesui, jeigu skolos pertvarkymo procesas nebuvo užbaigtas suėjus nustatytam kredito užtikrinimo sutarties įvykdymo terminui arba iki išankstinio sutarties nutraukimo. Toks termino pratęsimo laikotarpis neviršija dvejų metų. Kredito užtikrinimo sutartyje nustatoma, kad iki to pratęsto termino pabaigos sumokama galutinė kredito užtikrinimo išmoka, apskaičiuota remiantis iniciatoriaus galutiniu nuostolio įverčiu, kurį jis tuo metu yra įrašęs savo finansinėse ataskaitose.

Jeigu kredito užtikrinimo sutartis nutraukiama, skolos pertvarkymo procesas, susijęs su bet kuriais dar neatlygintais kredito įvykiais, įvykusiais iki sutarties nutraukimo, tęsiamas taip, kaip nurodyta pirmoje pastraipoje.

Pagal kredito užtikrinimo sutartį mokėtinų kredito užtikrinimo įmokų struktūra yra tokia, kad šios įmokos priklauso nuo pagrindinių pozicijų veiksnumo ir atitinka užtikrinto segmento riziką. Šiais tikslais kredito užtikrinimo sutartyje nenustatomos garantuotos įmokos, išankstiniai įmokų mokėjimai, lengvatų mechanizmai ar kiti panašaus pobūdžio mechanizmai, pagal kuriuos gali būti išvengta faktinių nuostolių paskirstymo investuotojams ar jiems priskiriami mažesni faktiniai nuostoliai, arba iniciatoriui grąžinama dalis sumokėtų įmokų suėjus sandorio terminui.

Sandorio dokumentuose aprašoma, kaip apskaičiuojama kredito užtikrinimo įmoka ir bet kokios skolos atkarpos, jei tokių yra, susijusios su kiekviena mokėjimo diena per visą pakeitimo vertybiniais popieriais terminą.

Investuotojų teisės gauti kredito užtikrinimo įmokas yra priverstinai vykdomos.

4.Iniciatorius iki sandorio pabaigos dienos paskiria trečiosios šalies tikrintoją. Kiekvienos pagrindinės pozicijos, dėl kurios teikiamas pranešimas apie kredito įvykį, atžvilgiu trečiosios šalies tikrintojas patikrina visus toliau nurodytus aspektus:

(a)ar pranešime apie kredito įvykį nurodytas kredito įvykis yra konkrečiai nurodytas kredito užtikrinimo sutarties sąlygose;

(b)ar tuo metu, kai įvyko atitinkamas kredito įvykis, pagrindinė pozicija buvo įtraukta į orientacinį portfelį;

(c)ar tuo metu, kai pagrindinė pozicija buvo įtraukta į orientacinį portfelį, ji atitiko tinkamumo kriterijus;

(d)jeigu pagrindinė pozicija buvo įtraukta į pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį siekiant jį papildyti, ar toks papildymas atitiko papildymui taikomas sąlygas;

(e)ar galutinė nuostolio suma atitinka iniciatoriaus pelno ir nuostolio ataskaitoje nurodytus nuostolius;

(f)ar tuo metu, kai mokama galutinė kredito užtikrinimo išmoka, su pagrindinėmis pozicijomis susiję nuostoliai buvo teisingai paskirstyti investuotojams.

Trečiosios šalies tikrintojas veikia nepriklausomai nuo iniciatoriaus ir investuotojų ir, kai taikytina, nuo SPPVPS, ir sutiko būti paskirtas trečiosios šalies tikrintoju iki pabaigos dienos.

Užuot atlikęs patikrinimą kiekvienos atskiros pagrindinės pozicijos, dėl kurios siekiama gauti kredito užtikrinimo išmoką, atžvilgiu, trečiosios šalies tikrintojas gali atlikti imties patikrinimą. Vis dėlto, jeigu investuotojų imties patikrinimas netenkina, jie gali paprašyti patikrinti bet kurios konkrečios pagrindinės pozicijos tinkamumą.

Iniciatorius sandorio dokumentuose nurodo įsipareigojimą pateikti trečiosios šalies tikrintojui visą informaciją, kuri yra būtina siekiant patikrinti, kaip laikomasi pirmoje pastraipoje nurodytų reikalavimų.

5.Iniciatorius negali nutraukti sandorio anksčiau nei nustatyta jo termino data dėl kitų nei toliau išvardytos priežasčių:

(a)investuotojo nemokumas;

(b)investuotojo nesugebėjimas sumokėti pagal kredito užtikrinimo sutartį mokėtinų sumų arba investuotojo padarytas bet kurios sandorio dokumentuose nustatytos reikšmingos prievolės pažeidimas;

(c)atitinkami reglamentavimo įvykiai, įskaitant:

i) atitinkamus Sąjungos arba nacionalinės teisės pakeitimus, atitinkamus kompetentingų institucijų atliktus oficialiai paskelbtų tokių teisės aktų aiškinimų pakeitimus arba atitinkamus sandorio apmokestinimo arba apskaitos tvarkos pakeitimus, kurie daro reikšmingą neigiamą poveikį kapitalo, kurį iniciatorius privalo turėti dėl pakeitimo vertybiniais popieriais arba su juo susijusių pagrindinių pozicijų, sumai, kiekvienu atveju tą sumą palyginant su numatyta suma sandorio sudarymo metu, kuriuo tų pakeitimų pagrįstai numatyti nebuvo įmanoma;

ii) kompetentingos institucijos sprendimą, kuriuo iniciatoriui arba bet kuriai iniciatoriaus asocijuotajai įmonei neleidžiama arba nebeleidžiama pripažinti reikšmingos rizikos, susijusios su pakeitimu vertybiniais popieriais, perleidimo pagal Reglamento (ES) Nr. 575/2013 245 straipsnio 3 dalį;

(d)pasinaudojimas galimybe reikalauti įvykdyti sandorį konkrečiu laiku (sandorio įvykdymas konkrečiu laiku), kai laikotarpis, skaičiuojant jį nuo pabaigos dienos, sutampa su pradinio orientacinio portfelio vidutine svertine trukme užbaigimo metu arba ją viršija;

(e)pasinaudojimas galimybe iš anksto išpirkti, kaip apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 575/2013 242 straipsnio 1 punkte.

Sandorio dokumentuose nurodoma, ar į atitinkamą sandorį įtraukiama kuri nors d ir e punktuose nurodyta pasirinkimo išpirkti teisė.

Taikant d punktą, galimybės reikalauti įvykdyti sandorį konkrečiu laiku struktūra neturi padėti išvengti nuostolių paskirstymo investuotojų kredito vertės padidinimo pozicijoms arba kitoms pozicijoms, be to, kitais atžvilgiais neturi padėti padidinti kredito vertės.

6.Iniciatorius gali įsipareigoti skirti sintetinį kainų skirtumo perviršį, kuris yra prieinamas investuotojams kaip kredito vertės padidinimo priemonė tais atvejais, kai įvykdomos visos šios sąlygos:

(a)sintetinio kainų skirtumo perviršio suma, kurią iniciatorius įsipareigoja naudoti kaip kredito vertės padidinimo priemonę kiekvieną mokėjimo laikotarpį, nurodoma sandorio dokumentuose ir išreiškiama fiksuota viso neapmokėto portfelio balanso procentine dalimi (fiksuotas sintetinis kainų skirtumo perviršis) atitinkamo mokėjimo laikotarpio pradžioje;

(b)sintetinis kainų skirtumo perviršis, nepanaudotas padengti kredito nuostoliams, atsiradusiems per mokėjimo laikotarpį, grąžinamas iniciatoriui;

(c)iniciatorių, taikančių Reglamento (ES) Nr. 575/2013 143 straipsnyje nurodytą IRB metodą, visa per metus įsipareigota skirti suma neviršija vienų metų reguliacinio tikėtino nuostolio sumų, susijusių su pagrindiniu pagrindinių pozicijų portfeliu ir apskaičiuotų pagal Reglamento (ES) Nr. 575/2013 158 straipsnį;

(d)iniciatorių, kurie Reglamento (ES) Nr. 575/2013 143 straipsnyje nurodyto IRB metodo netaiko, vienų metų pagrindinio portfelio tikėtino nuostolio apskaičiavimo tvarka aiškiai nustatoma sandorio dokumentuose;

(e)sandorio dokumentuose nurodomos šioje dalyje nustatytos sąlygos.

7.Kredito užtikrinimo sutartys atitinka vieną iš šių sąlygų:

(a)Reglamento (ES) Nr. 575/2013 trečios dalies II antraštinės dalies 4 skyriuje nustatytus reikalavimus atitinkanti garantija, pagal kurią kredito rizika perleidžiama bet kuriam iš Reglamento (ES) Nr. 575/2013 214 straipsnio 2 dalies a–d punktuose nurodytų subjektų, jeigu su investuotoju susijusios pozicijos atitinka 0 % rizikos koeficientą pagal to reglamento trečios dalies II antraštinės dalies 2 skyrių;

(b)Reglamento (ES) Nr. 575/2013 trečios dalies II antraštinės dalies 4 skyriuje nustatytus reikalavimus atitinkanti garantija, kurią papildo bet kurio iš šios dalies a punkte išvardytų subjektų priešpriešinė garantija;

(c)kita šios dalies a ir b punktuose nenurodyta kredito užtikrinimo priemonė, t. y. garantijos, kredito išvestinės finansinės priemonės arba su kreditu susiję vekseliai, atitinkantys Reglamento (ES) Nr. 575/2013 249 straipsnyje išdėstytus reikalavimus, jeigu investuotojo prievolės yra užtikrintos užtikrinimo priemonėmis, atitinkančiomis šio straipsnio 9 ir 10 dalyse nustatytus reikalavimus.

8.Kitos 7 dalies c punkte nurodytos kredito užtikrinimo priemonės atitinka šiuos reikalavimus:

(a)iniciatoriaus teisė naudoti užtikrinimo priemonę, siekiant užtikrinti investuotojų kredito užtikrinimo išmokos prievolės įvykdymą, yra priverstinai vykdoma ir tos teisės įvykdymas užtikrinamas tinkamais susitarimais dėl užtikrinimo priemonių;

(b)investuotojų teisė pakeitimo vertybiniais popieriais likvidavimo arba segmentų amortizacijos atveju grąžinti bet kokią užtikrinimo priemonę, kuri nebuvo panaudota kredito užtikrinimo išmokoms užtikrinti, yra priverstinai vykdoma;

(c)jeigu užtikrinimo priemonė panaudojama investavimo į vertybinius popierius tikslais, sandorio dokumentuose nustatomi tokių vertybinių popierių tinkamumo kriterijai ir saugojimo priemonės.

Sandorio dokumentuose nurodoma, ar investuotojams iniciatoriaus kredito rizika toliau daro poveikį.

Iniciatorius iš kvalifikuoto patarėjo teisės klausimais gauna nuomonę, kuria patvirtinamas kredito užtikrinimo vykdytinumas visose atitinkamai jurisdikcijai priklausančiose teritorijose.

9.Jeigu pagal šio straipsnio 7 dalies c punktą numatomas kitoks kredito užtikrinimas, iniciatorius turi regreso teisę į vieną iš šių aukštos kokybės užtikrinimo priemonių:

(a)užtikrinimo priemonė, kuri yra Reglamento (ES) Nr. 575/2013 trečios dalies II antraštinės dalies 2 skyriuje nurodyti 0 % rizikos koeficiento skolos vertybiniai popieriai, atitinkantys visas šias sąlygas:

i)šių skolos vertybinių popierių likęs ilgiausias terminas yra trys mėnesiai, t. y. jie atitinka mokėjimo datas;

ii)šiuos skolos vertybinius popierius galima išpirkti už pinigų sumą, lygią neapmokėtai užtikrinto segmento sumai;

iii)šiuos skolos vertybinius popierius laiko nuo iniciatoriaus ir investuotojų nepriklausomas depozitoriumas;

(b)užtikrinimo priemonė, kuri yra pinigai, laikomi trečiosios šalies kredito įstaigoje arba indėlyje iniciatoriaus įstaigoje, ir kuriai priskirtas bent 2 kredito kokybės žingsnis, kaip nurodyta Reglamento (ES) Nr. 575/2013 136 straipsnyje.

Taikant b punktą, jeigu trečiosios šalies kredito įstaiga arba iniciatorius nebeatitinka bent 2 kredito kokybės žingsnio, užtikrinimo priemonė nedelsiant perleidžiama trečiosios šalies kredito įstaigai, atitinkančiai 2 arba aukštesnį kredito kokybės žingsnį, arba investuojama į vertybinius popierius, atitinkančius šios dalies a punkte nustatytus kriterijus. Šiame b punkte nustatyti reikalavimai laikomi įvykdytais, jeigu investuojama į iniciatoriaus išleistus su kreditu susijusius vekselius pagal Reglamento (ES) Nr. 575/2013 218 straipsnį.

________________________________________

*    2015 m. sausio 9 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/227, kuriuo iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 680/2014, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 575/2013 nustatomi įstaigų priežiūros ataskaitų teikimo techniniai įgyvendinimo standartai (OL L 48, 2015 2 20, p. 1).“;

(7)27 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)1 dalis iš dalies keičiama taip:

i) pirmoje pastraipoje

   pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Iniciatoriai ir rėmėjai, naudodami šio straipsnio 7 dalyje nurodytą šabloną, bendrai praneša EVPRI, kad pakeitimas vertybiniais popieriais atitinka 19–22 straipsniuose, 23–26 straipsniuose arba 26b–26e straipsniuose nustatytus reikalavimus (pranešimas apie PSS pakeitimą vertybiniais popieriais).“;

   įrašomas šis sakinys:

„Balansinio sintetinio pakeitimo vertybiniais popieriais atveju už pranešimą atsako tik iniciatorius.“;

ii) antra pastraipa pakeičiama taip:

„Pranešime apie PSS pakeitimą vertybiniais popieriais pateikiamas iniciatoriaus ir rėmėjo parengtas paaiškinimas, kaip buvo įvykdytas kiekvienas iš 20–22 straipsniuose, 24–26 straipsniuose arba 26b–26e straipsniuose nustatytų PSS kriterijų.“;

(b)2 dalis iš dalies keičiama taip:

i)    pirmos pastraipos pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Iniciatorius, rėmėjas arba SPPVPS gali naudotis trečiosios šalies, kuriai pagal 28 straipsnį suteikti įgaliojimai patikrinti, ar pakeitimas vertybiniais popieriais atitinka 19–22 straipsnius, 23–26 straipsnius arba 26b–26e straipsnius, paslaugomis.“;

ii)    antros pastraipos pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Jeigu iniciatorius, rėmėjas arba SPPVPS naudojasi trečiosios šalies, kuriai pagal 28 straipsnį suteikiami įgaliojimai įvertinti, ar pakeitimas vertybiniais popieriais atitinka 19–22 straipsnius, 23–26 straipsnius arba 26b–26e straipsnius, paslaugomis, pranešime apie PSS pakeitimą vertybiniais popieriais pateikiamas pareiškimas dėl to, kad ta įgaliotoji trečioji šalis patvirtino atitiktį PSS kriterijams.“;

(c)4 dalis pakeičiama taip:

„4.    Iniciatorius ir, kai taikytina, rėmėjas nedelsdami praneša EVPRI ir informuoja savo kompetentingą instituciją, kai pakeitimas vertybiniais popieriais nebeatitinka 19–22 straipsniuose, 23–26 straipsniuose arba 26b–26e straipsniuose nustatytų reikalavimų.“;

(d) 5 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„Savo oficialioje interneto svetainėje EVPRI pateikia sąrašą, kuriame nurodomi visi pakeitimo vertybiniais popieriais atvejai, apie kuriuos iniciatoriai ir rėmėjai pranešė kaip apie atitinkančius 19–22 straipsniuose, 23–26 straipsniuose arba 26b–26e straipsniuose nustatytus reikalavimus.“;

(e)6 dalies antra pastraipa pakeičiama taip:

„EVPRI tuos techninių reguliavimo standartų projektus pateikia Komisijai iki [6 mėnesiai po šio iš dalies keičiančio reglamento įsigaliojimo dienos].“;

(f)7 dalies antra pastraipa pakeičiama taip:

„EVPRI tuos techninių įgyvendinimo standartų projektus pateikia Komisijai iki [6 mėnesiai po šio iš dalies keičiančio reglamento įsigaliojimo dienos].“;

(8)28 straipsnio 1 dalies pirmas sakinys pakeičiamas taip:

„1.    Kompetentinga institucija suteikia įgaliojimus 27 straipsnio 2 dalyje nurodytai trečiajai šaliai įvertinti pakeitimo vertybiniais popieriais atitiktį 19–22 straipsniuose, 23–26 straipsniuose arba 26b–26e straipsniuose numatytiems PSS kriterijams.“;

(9)29 straipsnio 5 dalies antras sakinys pakeičiamas taip:

„Valstybės narės informuoja Komisiją ir EVPRI apie pagal šią dalį paskirtas kompetentingas institucijas ne vėliau kaip […].“;

(10)30 straipsnio 2 dalis papildoma d punktu:

„d) PSS balansinį pakeitimą vertybiniais popieriais, procesus ir tvarką, kuriais užtikrinamas 26b–26e straipsnių laikymasis.“;

(11)32 straipsnio 1 dalies e punktas pakeičiamas taip:

„e) pakeitimas vertybiniais popieriais yra nurodomas kaip PSS, o to pakeitimo vertybiniais popieriais iniciatorius, rėmėjas ar SPPVPS neįvykdė 19–22 straipsniuose, 23–26 straipsniuose arba 26b–26e straipsniuose nustatytų reikalavimų;“;

(12)įterpiamas 43a straipsnis:

„43a straipsnis

Pereinamojo laikotarpio nuostatos, susijusios su balansiniu sintetiniu pakeitimu vertybiniais popieriais

       

1. Balansiniam sintetiniam pakeitimui vertybiniais popieriais, su kuriuo susijusi kredito užtikrinimo sutartis įsigaliojo iki [įsigaliojimo data], iniciatoriai ir SPPVPS gali naudoti PSS nuorodą arba nuorodą „paprastas, skaidrus ir standartizuotas“, arba nuorodą, kuri tiesiogiai arba netiesiogiai susijusi su tais terminais, tik tais atvejais, kai pranešimo pagal 27 straipsnio 1 dalį teikimo metu tenkinami 18 straipsnyje išdėstyti reikalavimai ir šio straipsnio 3 dalyje išdėstytos sąlygos.

2. Iki 27 straipsnio 6 dalyje nurodytų techninių reguliavimo standartų taikymo dienos siekdami įvykdyti 27 straipsnio 1 dalies a punkte nustatytą prievolę iniciatoriai raštu pateikia EVPRI būtiną informaciją.“;

(13)45 straipsnis išbraukiamas.

2 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

Pirmininkas    Pirmininkas

(1)    2017 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2402, kuriuo nustatoma bendroji pakeitimo vertybiniais popieriais sistema ir sukuriama specialioji paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais sistema, ir iš dalies keičiamos direktyvos 2009/65/EB, 2009/138/EB ir 2011/61/ES bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 648/2012 (OL L 347/35, 2017 12 28).
(2)    2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms ir 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/36/ES dėl galimybės verstis kredito įstaigų veikla ir dėl riziką ribojančios kredito įstaigų ir investicinių įmonių priežiūros.
(3)     https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/economic-performance-and-forecasts/economic-forecasts/summer-2020-economic-forecast-deeper-recession-wider-divergences_en .
(4)     https://ec.europa.eu/info/files/200610-cmu-high-level-forum-final-report_en .
(5)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Tarybai, Europos Centriniam Bankui, Europos investicijų bankui ir Euro grupei „Suderintas ekonominis atsakas į COVID-19 protrūkį“ (COM(2020) 112 final, 2020 3 13).
(6)    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Atsakas į koronaviruso grėsmę. Kiekvieną laisvą eurą panaudoti gyvybėms ir pragyvenimo šaltiniams saugoti“ (COM(2020) 143 final, 2020 4 2).
(7)    Komisijos aiškinamasis komunikatas dėl apskaitos ir prudencinių taisyklių sistemų taikymo siekiant ES bankams sudaryti palankesnes skolinimo sąlygas (Parama įmonėms ir namų ūkiams COVID-19 pandemijos metu).
(8)     https://www.consilium.europa.eu/lt/press/press-releases/2017/07/11/conclusions-non-performing-loans/ .
(9)    2017 m. spalio 11 d. Komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos Centriniam Bankui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl bankų sąjungos sukūrimo.
(10)     https://eba.europa.eu/eba-proposes-framework-sts-synthetic-securitisation .
(11)     https://eba.europa.eu/eba-publishes-opinion-regulatory-treatment-non-performing-exposure-securitisations .
(12) [1] COM/2020/456 final, 2020 5 27.
(13)    Europos bankininkystės institucijos nuomonė Europos Komisijai dėl neveiksnių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais reguliavimo tvarkos, EBA-OP-2019-13, paskelbta 2019 m. spalio 23 d.
(14)    2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (Tekstas svarbus EEE) (OL L 176, 2013 6 27, p. 1).
Top