Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0194

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl pranešimo apie savanorišką dalyvavimą Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemoje (CORSIA) nuo 2021 m. sausio 1 d. ir apie pasirinktą lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą

    COM/2020/194 final

    Briuselis, 2020 05 13

    COM(2020) 194 final

    2020/0078(NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl pranešimo apie savanorišką dalyvavimą Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemoje (CORSIA) nuo 2021 m. sausio 1 d. ir apie pasirinktą lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.Pasiūlymo dalykas

    Šis pasiūlymas teikiamas dėl sprendimo, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje (ICAO), dėl savanoriško dalyvavimo Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemoje (CORSIA) nuo 2021 m. sausio 1 d. ir dėl pasirinkto lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdo.

    2.Pasiūlymo aplinkybės

    2.1.Čikagos konvencija ir Paryžiaus susitarimas

    Čikagos konvencija (toliau – Konvencija) siekiama reguliuoti tarptautinį oro susisiekimą. Šia 1947 m. balandžio 4 d. įsigaliojusia konvencija įsteigta Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija.

    Paryžiaus susitarimą 2015 m. gruodžio mėn. patvirtino Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos šalių konferencija. Jo tikslas – užtikrinti, kad pasaulio temperatūra padidėtų gerokai mažiau nei 2 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, ir toliau siekti temperatūros padidėjimą sumažinti dar labiau – iki 1,5 °C. Prie šio išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslo turėtų prisidėti visi ekonomikos sektoriai, taip pat ir tarptautinės aviacijos sektorius.

    Visos ES valstybės narės yra abiejų susitarimų šalys. ES ir jos valstybės narės yra Paryžiaus susitarimo šalys ir bendrai įsipareigojo sumažinti savo išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

    2.2.Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija

    Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija yra specializuota Jungtinių Tautų agentūra. Organizacijos tikslai ir uždaviniai – plėtoti tarptautinės oro navigacijos principus bei metodus ir skatinti tarptautinio oro susisiekimo planavimą bei plėtrą. ES turi ad hoc stebėtojos statusą daugelyje ICAO organų (asamblėjoje ir kitose techniniuose organuose).

    2.3.Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistema (CORSIA)

    2018 m. birželio 27 d. vykusioje savo 214-ojoje sesijoje ICAO taryba patvirtino tarptautinių standartų ir rekomenduojamos tvarkos aprašą „Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistema (CORSIA)“ – jis priimtas kaip Čikagos konvencijos 16 priedo „Aplinkos apsauga“ IV tomas.

    Nuo 2019 m. sausio 1 d. taikomi 16 priedo IV tome nustatyti su vykdant tarptautinius skrydžius išmetamo CO2 kiekiu susiję stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo reikalavimai. Nuo 2021 m. sausio 1 d. bus taikomi 16 priedo IV tome nustatyti išmetamo CO2 kiekio kompensavimo reikalavimai.

    16 priedo IV tomo 3 skyriaus 3.1.3 ir 3.2.1 dalyse ir 1 priedėlyje („Administracinės procedūros“) reikalaujama, kad valstybės iki 2020 m. birželio 30 d. praneštų ICAO apie:

       savo sprendimą savanoriškai dalyvauti arba nutraukti savanorišką dalyvavimą sistemoje nuo 2021 m. sausio 1 d. 1 ;

       pasirinktą lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą.

    2.4.ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema

    2012 m. aviacijos sektorius įtrauktas į ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą (ES ATLPS) 2 . Ši sistema apėmė šiltnamio efektą sukeliančių dujų, išmetamų vykdant skrydžius į Europos ekonominę erdvę (EEE) ir iš jos, įskaitant skrydžius į trečiąsias šalis ir iš jų, kiekį. Tačiau siekdama suteikti postūmį Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos narėms ir paskatinti pažangą ieškant pasaulinio sprendimo, kuris padėtų mažinti tarptautinės aviacijos išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, Sąjunga patvirtino laikinas nukrypti leidžiančias nuostatas, kuriomis geografinė ES ATLPS taikymo sritis, laukiant tarptautinių pokyčių, apribota, kad apimtų tik EEE vidaus skrydžius ir neapimtų skrydžių už EEE ribų 3 .

    Pastarąjį kartą 2017 m. peržiūrėtos Direktyvos 2003/87/EB 28b straipsnyje numatyta galimybė iš dalies pakeisti ES ATLPS reglamentavimo sistemą, kad joje būtų atsižvelgta į CORSIA, su sąlyga kad bus atliktas pagrindinių CORSIA aspektų, be kita ko, dalyvavimo šioje sistemoje lygio, vertinimas ir kad tokie pakeitimai derės su ES 2030 m. klimato politikos tikslu (atitinkančiu Paryžiaus susitarime nustatytą neregresavimo principą 4 ).

    3.Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu

    3.1. Pagrindiniai faktai

    Sąjunga tvirtai remia su tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekiu susijusią ICAO pasaulinę rinkos priemonę CORSIA, kurios tikslas – padėti kovoti su klimato kaita. Sąjungos paramą, be kita ko, liudija Europos Parlamento ir Tarybos tris kartus atlikti ES ATLPS pakeitimai, kuriais siekiama padėti daryti pažangą ICAO.

    Nors pirminis CORSIA tikslas yra tik kompensuoti išmetamo anglies dioksido kiekio didėjimą nuo 2020 m., tam, kad šis tikslas būtų pasiektas, svarbu remti pradinę pažangą ir padėti užtikrinti pakankamą dalyvavimą.

    Tarybos sprendimu (ES) 2016/915 5 nustatyta Sąjungos pozicija dėl ICAO organų parengtino tarptautinio dokumento, kuriuo ketinama numatyti nuo 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę su tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekiu susijusią rinkos priemonę.

    Reglamentu (ES) 2017/2392 6 visų pirma siekiama „pasirengti nuo 2021 m. įgyvendinti pasaulinę rinkos priemonę“. Reglamente nurodoma, kad „tam, kad sistema būtų konkrečiai įgyvendinama, reikės, kad ICAO šalys imtųsi veiksmų vietos lygmeniu“.

    Direktyvos 2003/87/EB (ATLPS direktyvos) 7 28b straipsnyje nustatyta: „Per 12 mėnesių nuo tada, kai ICAO priims atitinkamas priemones, ir prieš pradedant veikti pasaulinei rinkos priemonei, Komisija pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą, kurioje ji išnagrinėja būdus, kaip atliekant šios direktyvos peržiūrą tas priemones įgyvendinti Sąjungos teisėje. Komisija toje ataskaitoje taip pat prireikus išnagrinėja taisykles, taikytinas skrydžiams EEE. Ji taip pat išnagrinėja pasaulinės rinkos priemonės užmojį ir bendrą aplinkosauginį naudingumą, įskaitant jos bendrą užmojo mastą, palyginti su pagal Paryžiaus susitarimą nustatytais tikslais, dalyvavimo lygį, jos įgyvendinamumą, skaidrumą, nuobaudas už reikalavimų nesilaikymą, visuomenės dalyvavimui skirtus procesus, kompensacinių kreditų kokybę, išmetamųjų teršalų kiekio stebėseną, ataskaitų apie jį teikimą ir jo tikrinimą, registrus, atskaitomybę, taip pat biodegalų naudojimo taisykles.“

    Tarybos sprendimu (ES) 2018/2027 8 nustatyta su skirtumais, apie kuriuos reikia pranešti, susijusi pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi ICAO, dėl standartų ir rekomenduojamos praktikos aprašo „CORSIA“ pirmos redakcijos. Pagal tą sprendimą valstybės narės pranešė ICAO apie ES ATLPS ir CORSIA (iš kurių pirmoji taikoma maršrutų, o antroji – valstybių pagrindu) skirtumus ir apie tai, kad Europos Sąjungoje CORSIA bus įgyvendinta peržiūrint ES ATLPS, kaip susitarta atliekant pastarąją – 2017 m. – jos peržiūrą 9 . Tikslas buvo išsaugoti ES acquis bei ateities politikos galimybes ir nesumažinti ES klimato politikos užmojo.

    2020 m. kovo 4 d. Komisija priėmė pasiūlymą dėl Europos klimato teisės akto 10 , pagal kurį, siekiant Paryžiaus susitarimo 2 straipsnyje nustatyto ilgalaikio temperatūros tikslo, Sąjunga privalėtų iki 2050 m. užtikrinti, kad jos poveikis klimatui būtų neutralus. Pasiūlymas grindžiamas išvada, kad reikia imtis papildomų veiksmų ir kiekvienas sektorius turės prisidėti, nes numatoma, kad dabartinės politikos priemonės išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį iki 2050 m. padės sumažinti tik 60 proc., taigi reikia dar daug nuveikti, kad būtų pasiektas poveikio klimatui neutralumas.

    Galiausiai Sąjunga ne kartą yra pareiškusi politinį įsipareigojimą įgyvendinti CORSIA nuo pat jos bandomojo etapo pradžios. Naujausiu pareiškimu, padarytu ES ir jos valstybių narių vardu 40-ojoje ICAO asamblėjoje 2019 m., viena vertus, parodyta, kad atlikdama CORSIA įgyvendinti reikalingus ES ATLPS pakeitimus Sąjunga išsaugos savo politinę erdvę ir klimato politikos užmojį, ir, kita vertus, pareikšta, kad Sąjunga ir jos valstybės narės toliau tvirtai remia CORSIA ir išlieka visapusiškai įsipareigojusios ją įgyvendinti nuo bandomojo etapo pradžios. Sąjunga ne kartą priminė, kad būtina išsaugoti atitinkamus ES teisės aktus ir klimato politikos užmojį, laikantis ES ATLPS su naujausiais pakeitimais, ir pakartojo tai 2018 m. pateiktame pranešime apie skirtumus ir ES pareiškime 40-ojoje ICAO asamblėjoje. Po šios asamblėjos Europos Parlamentas paragino Komisiją ir valstybes nares apsaugoti ES teisėkūros autonomiją įgyvendinant ATLPS direktyvą 11 .

    3.2. Siūloma pozicija

    Iki CORSIA standartuose ir rekomenduojamoje praktikoje nustatyto 2020 m. birželio 30 d. termino reikia Sąjungos vardu priimti poziciją, kad valstybės narės galėtų pateikti reikiamus pranešimus.

    Pirmuoju klausimu – t. y. pranešimo apie sprendimą nuo 2021 m. sausio 1 d. savanoriškai dalyvauti arba nutraukti savanorišką dalyvavimą sistemoje – atsižvelgiant į Sąjungos ne kartą prisiimtą ir ICAO jau pripažintą politinį įsipareigojimą, numatomą su CORSIA susijusią naudą aplinkai ir tarptautiniam transportui ir tai, kad jokių perspektyvių pasaulinio lygmens alternatyvų nėra, siūloma pranešti apie valstybių narių savanorišką dalyvavimą nuo bandomojo etapo pradžios 2021 m. sausio 1 d. Pranešimas būtų daromas atsižvelgiant į skirtumus, apie kuriuos pranešta 2018 m. pagal Tarybos sprendimą (ES) 2018/2027, taip pat į visus būsimus skirtumus, ir juo nebūtų daroma poveikio ES ATLPS peržiūrai, dėl kurios susitarta 2017 m., ES klimato politikos užmojui ir Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos taikymui 12 .

    Antruoju klausimu – t. y. pranešimo apie pasirinktą lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą – siūloma kiekvienais bandomojo etapo metais rinktis atitinkamai 2021, 2022 ir 2023 m. išmestų teršalų kiekį, o ne 2020 m. išmestų teršalų kiekį kiekvienais atitinkamais metais. Šiuo metodu atsižvelgiama į numatomą naudą aplinkai ir tarptautiniam transportui, poreikį teikti paskatas veiklos vykdytojams mažinti savo poveikį aplinkai ir svarbą imtis veiksmų anksti, kartu atsižvelgiant į kompensavimo išlaidų, kurių gali patirti Europos veiklos vykdytojai, dydį ir į poveikį jų tarptautiniam konkurencingumui. Iš tiesų, palyginti su tuo, kai pasirenkami 2020 m. atskaitos duomenys, pasirinkus atitinkamai 2021, 2022 ir 2023 m. atskaitos duomenis poveikis aplinkai būtų mažinamas veiksmingiau. Taip yra todėl, kad numatoma, jog tarptautinės aviacijos išmetamų teršalų kiekis 2021, 2022 ir 2023 m. bus didesnis nei 2020 m., ypač dėl to, kad didelį poveikį oro eismui ir išmetamų teršalų kiekiui turėjo COVID-19 pandemija.

    Šiomis aplinkybėmis būtina užtikrinti, kad būtų tinkamai atsižvelgta į dabartinius ir galimus būsimus Sąjungos teisės ir CORSIA skirtumus. Todėl pirmiau minėtame pranešime reikėtų nurodyti skirtumą, apie kurį pranešta remiantis Tarybos sprendimu (ES) 2018/2027. Kadangi tas skirtumas, kol jis vis dar aktualus, yra susijęs tik su tuo, kad dėl tam tikrų CORSIA ir ES ATLPS struktūros skirtumų yra nevienodai paskirstoma valstybių kompetencija įvairių veiklos vykdytojų atžvilgiu, minėtame pranešime taip pat turėtų būti pasilikta teisė pranešti apie papildomus skirtumus.

    4.Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

    Siūlomas sprendimas yra suderinamas su kitų sričių Sąjungos politika, visų pirma energetikos, aplinkos ir transporto, ir ją papildo. Jame primenama dalyvavimo CORSIA ir Europos Parlamento ir Tarybos ES ATLPS direktyvos peržiūros sąsaja, kaip nustatyta Reglamente 2017/2392. Tačiau Komisija dar nepateikė ATLPS direktyvos 28b straipsnyje numatytos ataskaitos ir apskritai dar nėra žinoma, kokį sprendimą šioje srityje priims teisėkūros institucija. Todėl šis pranešimas turėtų būti laikomas tarpiniu veiksmu, atsižvelgiant į Čikagos konvencijos16 priedo IV tomo 3 skyriaus 3.1.3 ir 3.2.1 dalis ir 1 priedėlį.

    Siekiant užtikrinti, kad šiuo tarpiniu veiksmu nebūtų daroma poveikio būsimiems abiejų teisėkūros institucijų politiniams sprendimams, pranešime turėtų būti nurodytas skirtumas, apie kurį jau pranešta pagal Tarybos sprendimą (ES) 2018/2027, ir numatyta galimybė pranešti apie kitus papildomus skirtumus, kaip nurodyta pirmiau.

    5.Teisinis pagrindas

    5.1.Procedūrinis teisinis pagrindas

    5.1.1.Principai

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 9 dalyje numatyti sprendimai, kuriais „nustatomos pozicijos, kurios Sąjungos vardu priimamos susitarimu įsteigtame organe, kai tam organui reikia priimti teisinę galią turinčius aktus, išskyrus aktus, papildančius arba pakeičiančius susitarimo institucinę struktūrą“.

    SESV 218 straipsnio 9 dalis taikoma neatsižvelgiant į tai, ar Sąjunga yra organo narė arba susitarimo šalis 13 .

    5.1.2.Taikymas aptariamuoju atveju

    Pagal Konvencijos 16 priedo IV tomo 3 skyriaus 3.1.3 dalį ir 1 priedėlį („Administracinės procedūros“) reikalaujama, kad valstybės iki 2020 m. birželio 30 d. praneštų ICAO apie savo sprendimą savanoriškai dalyvauti arba nutraukti savanorišką dalyvavimą sistemoje nuo 2021 m. sausio 1 d. ir apie tai, kurį būdą pagal 16 priedo IV tomo 3.2.1 dalį jos pasirinko lėktuvų naudotojams taikytiniems kompensavimo reikalavimams apskaičiuoti 2021–2023 m.

    Iš tų nuostatų matyti, kad tam tikras ICAO tarybos – susitarimu įsteigto organo – sprendimu priimtos CORSIA teisinis poveikis priklauso nuo atitinkamų pranešimų pateikimo ICAO ir nuo tų pranešimų sąlygų. Todėl Sąjungos pozicijos dėl tokių pranešimų priėmimas priklauso SESV 218 straipsnio 9 dalies taikymo sričiai.

    5.2.Materialinis teisinis pagrindas

    Pagal SESV 192 straipsnio 1 dalį ir 191 straipsnį Europos Sąjunga padeda siekti, be kita ko, šių tikslų: išlaikyti, saugoti ir gerinti aplinkos kokybę; remti tarptautinio lygio priemones, skirtas regioninėms ar pasaulinėms aplinkos problemoms spręsti, visų pirma kovai su klimato kaita.

    5.2.1.Principai

    Sprendimo pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį materialinis teisinis pagrindas pirmiausia priklauso nuo numatomo akto, dėl kurio Sąjungos vardu nustatoma pozicija, tikslo ir turinio. Jeigu numatomu aktu siekiama dviejų tikslų arba jį sudaro dvi dalys ir jeigu vieną iš tų tikslų ar dalių galima laikyti pagrindiniu tikslu arba pagrindine dalimi, o kita dalis ar kiti tikslai yra tik papildomi, sprendimas pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį turi būti grindžiamas tik vienu materialiniu teisiniu pagrindu – tuo, kurio reikalauja pagrindinis ar svarbesnis tikslas arba dalis.

    5.2.2.Taikymas aptariamuoju atveju

    Pagrindinis numatomo akto tikslas ir jo turinys yra susiję su klimato politika tarptautinės aviacijos srityje.

    Todėl siūlomo sprendimo materialinis teisinis pagrindas yra SESV 192 straipsnio 1 dalis.

    5.3.Išvada

    Siūlomo sprendimo teisinis pagrindas turėtų būti SESV 192 straipsnio 1 dalis kartu su SESV 218 straipsnio 9 dalimi.

    2020/0078 (NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl pranešimo apie savanorišką dalyvavimą Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemoje (CORSIA) nuo 2021 m. sausio 1 d. ir apie pasirinktą lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 192 straipsnio 1 dalį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

    atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

    kadangi:

    (1)1947 m. balandžio 4 d. įsigaliojo Čikagos tarptautinė civilinės aviacijos konvencija (toliau – Konvencija), kuria siekiama reguliuoti tarptautinį oro susisiekimą. Ja įsteigta Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO);

    (2)visos Sąjungos valstybės narės yra Konvencijos susitariančiosios valstybės ir ICAO narės, o Sąjunga turi stebėtojos statusą tam tikruose ICAO organuose;

    (3)2015 m. gruodžio mėn. 21-oji Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos šalių konferencija patvirtino Paryžiaus susitarimą, kurio tikslas – užtikrinti, kad pasaulio temperatūra padidėtų gerokai mažiau nei 2 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, ir toliau siekti temperatūros padidėjimą sumažinti dar labiau – iki 1,5 °C. Prie šio išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslo turėtų prisidėti visi ekonomikos sektoriai, taip pat ir tarptautinės aviacijos sektorius;

    (4)2016 m. 39-ojoje ICAO asamblėjoje rezoliucija A39-3 nuspręsta sukurti pasaulinį rinkos mechanizmą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad tarptautinės aviacijos išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis neviršytų 2020 m. lygio. Sąjungos pozicija dėl to mechanizmo ir įvairių jo elementų rengimo ir priėmimo nustatyta Tarybos sprendimu (ES) 2016/915 14 ;

    (5)2018 m. birželio 27 d. vykusiame dešimtajame savo 214-osios sesijos posėdyje ICAO taryba priėmė Konvencijos 16 priedo IV tomo (tarptautinių standartų ir rekomenduojamos praktikos aprašo „Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistema (CORSIA)“) pirmą redakciją;

    (6)2017 m., visų pirma siekiant pasirengti nuo 2021 m. įgyvendinti pasaulinę rinkos priemonę, Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentu (ES) 2017/2392 15 persvarstyta Direktyva 2003/87/EB 16 , kad būtų numatyti Sąjungos teisiniai su CORSIA susiję išmetamųjų teršalų kiekio stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo reikalavimai ir būtų nustatytos su CORSIA susijusios ataskaitų teikimo ir peržiūros nuostatos;

    (7)į CORSIA įtrauktos taisyklės gali tapti privalomos pagal Konvenciją, laikantis Konvencijoje nustatytų ribų. Pagal galiojančius tarptautinius oro susisiekimo susitarimus jos taip pat gali tapti privalomos Sąjungai ir jos valstybėms narėms;

    (8)kad ICAO visapusiškai atsižvelgtų į dabartinę Sąjungos teisinę padėtį, valstybės narės pagal Tarybos sprendimą (ES) 2018/2027 17 pranešė apie skirtumus. Pagal tuos pranešimus, dabartinės redakcijos Direktyva 2003/87/EB taikoma nepriklausomai nuo lėktuvo naudotojo nacionalinės priklausomybės ir iš esmės apima visus skrydžius iš aerodromų, esančių valstybių narių, kurioms taikoma Sutartis, teritorijose, arba į juos. Direktyva 2003/87/EB taikoma visiems be išimties skrydžiams valstybėse narėse ir (arba) EEE šalyse ir tarp jų. Tie principai taikomi tiek stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo reikalavimams, tiek kompensavimo reikalavimams;

    (9)atsižvelgiant į šiuos skirtumus, CORSIA nustatyti stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo reikalavimai, taikomi nuo 2019 m. sausio 1 d., buvo įtraukti į Sąjungos teisės aktus 18 . Pagal tuos teisės aktus bandomuoju etapu išmetamų teršalų kiekio duomenys bus renkami ir perduodami ICAO sekretoriatui;

    (10)pagal Konvencijos 16 priedo IV tomo 3 skyriaus 3.1.3 dalį ir 1 priedėlį („Administracinės procedūros“) reikalaujama, kad valstybės iki 2020 m. birželio 30 d. praneštų ICAO apie savo sprendimą savanoriškai dalyvauti arba nutraukti savanorišką dalyvavimą sistemoje nuo 2021 m. sausio 1 d. ir apie tai, kurį būdą pagal 16 priedo IV tomo 3.2.1 dalį jos pasirinko lėktuvų naudotojams taikytiniems kompensavimo reikalavimams apskaičiuoti 2021–2023 m.;

    (11)iš tų nuostatų matyti, kad tam tikras ICAO tarybos – susitarimu įsteigto organo – sprendimu priimtos CORSIA teisinis poveikis priklauso nuo atitinkamų pranešimų pateikimo ICAO ir nuo tų pranešimų sąlygų. Todėl Sąjungos pozicijos dėl tokių pranešimų priėmimas priklauso SESV 218 straipsnio 9 dalies taikymo sričiai;

    (12)šiuo atžvilgiu tikslinga nustatyti poziciją, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu, atsižvelgiant į pirmiau minėtą reikalavimą pranešti, ypač todėl, kad savanoriškas dalyvavimas CORSIA ir tam tikro būdo pasirinkimas pagal Konvencijos 16 priedo IV tomo 3.2.1 dalį gali labai paveikti teises ir pareigas srityje, kurioje taikoma Sąjungos teisė, ypač Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2018/2001 dėl skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją 19 ;

    (13)Sąjunga ir jos valstybės narės yra ne kartą pareiškusios 20 norą dalyvauti CORSIA nuo 2021 m. sausio 1 d.;

    (14)savanoriškas dalyvavimas CORSIA taip pat reiškia, kad pagal Konvencijos 16 priedo IV tomo 3.2.1 dalį būtina pasirinkti lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą. Šiuo atžvilgiu tikslinga skaičiavimus grįsti atitinkamai 2021, 2022 ir 2023 m. išmestų teršalų kiekiu. Tikimasi, kad pasirinkus šį būdą nauda aplinkai ir tarptautiniam transportui bus didesnė, nei pasirinkus kitą būdą, t. y. galimybę skaičiavimus grįsti 2020 m. išmestų teršalų kiekiu, nes numatoma, kad tarptautinės aviacijos išmetamų teršalų kiekis 2021, 2022 ir 2023 m. bus didesnis nei 2020 m., taigi kompensavimo reikalavimai būtų didesni. Tai taip pat užtikrintų geresnį tęstinumą, turint omenyje, kad 16 priedo IV tomo 3.2.2 dalyje numatyta nuo 2024 m. skaičiavimus taip pat grįsti atitinkamų metų duomenimis;

    (15)sprendimas kompensavimo reikalavimus apskaičiuoti remiantis atitinkamai 2021, 2022 ir 2023 m. išmestų teršalų kiekiu 2021–2023 m. būtų taikomas visiems lėktuvų naudotojams, priskirtiems atitinkamai valstybei narei;

    (16)kaip minėta pirmiau, Direktyva 2003/87/EB nustatyta sistema šiuo metu tam tikrais aspektais skiriasi nuo CORSIA sistemos. Direktyvos 2003/87/EB 28b straipsnyje reikalaujama, kad Komisija pateiktų Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą, kurioje išnagrinėtų galimus CORSIA įgyvendinimo Sąjungoje atliekant direktyvos peržiūrą būdus, atitinkančius įsipareigojimą iki 2030 m. sumažinti visos Sąjungos ekonomikos išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kad būtų išsaugotas Sąjungos klimato politikos veiksmų aplinkosauginis naudingumas ir veiksmingumas. Tuo tikslu per vienus metus nuo tada, kai ICAO priims atitinkamas teisines priemones, ir prieš pradedant jas taikyti, Komisija Europos Parlamentui ir Tarybai turi pateikti ataskaitą, kurioje, be kita ko, įvertintų ICAO priemonės užmojį ir aplinkosauginį naudingumą. Kai tinkama, su ataskaita turi būti pateikiamas pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto. Tos ataskaitos Komisija dar nepateikė;

    (17)šiomis aplinkybėmis būtina užtikrinti, kad būtų tinkamai atsižvelgta į dabartinius ir galimus būsimus Sąjungos teisės ir CORSIA skirtumus, siekiant prireikus išsaugoti Sąjungos sistemą, įskaitant teisėkūros institucijos diskreciją spręsti dėl būsimos Sąjungos sistemos, taikytinos atitinkamoje srityje. Šiuo atžvilgiu Europos Parlamentas paragino Komisiją ir valstybes nares 21 apsaugoti ES teisėkūros autonomiją įgyvendinant Direktyvą 2003/87/EB;

    (18)todėl pirmiau minėtame pranešime reikėtų nurodyti skirtumą, apie kurį pranešta remiantis Tarybos sprendimu (ES) 2018/2027, taikomu su savanorišku dalyvavimu susijusiais klausimais. Kadangi tas skirtumas, kol jis vis dar aktualus, yra susijęs tik su valstybių kompetencijos įvairių veiklos vykdytojų atžvilgiu priskyrimu, minėtame pranešime taip pat turėtų būti pasilikta teisė pranešti apie papildomus skirtumus;

    (19)Sąjungos poziciją turėtų pareikšti Sąjungos valstybės narės, kurios yra ICAO narės,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu dėl Čikagos tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos 16 priedo IV tomo 3 skyriaus 3.1.3 ir 3.2.1 dalių ir 1 priedėlio ir dėl pranešimo Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai apie

    - savanorišką valstybių narių dalyvavimą Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kompensavimo ir mažinimo sistemoje nuo 2021 m. sausio 1 d. ir

    - pasirinktą lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą

    išdėstyta šio sprendimo priede.

    2 straipsnis

    1 straipsnyje nurodytą poziciją pareiškia Sąjungos valstybės narės, kurios yra Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos narės.

    3 straipsnis

    Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

    Priimta Briuselyje

       Tarybos vardu

       Pirmininkas
       

    (1)    3.1.3 dalyje kalbama apie valstybės įrašymą į ICAO dokumentą „CORSIA States for Chapter 3 State Pairs“ („CORSIA valstybės, iš kurių bus sudaromos 3 skyriuje nurodytos valstybių poros“). Šioje dalyje pateikta pastaba, kad tame dokumente surašomos valstybės, pasisiūliusios dalyvauti sistemoje reikalavimų vykdymo laikotarpiais nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2026 m. gruodžio 31 d. Taip pat pažymėtina, kad 1 priedėlyje valstybėms nustatytas reikalavimas apie sprendimą nutraukti savanorišką dalyvavimą sistemoje ICAO pranešti iki metų, einančių prieš tuos metus, kuriais savanoriškas dalyvavimas būtų nutrauktas, birželio 30 d.
    (2)    2008 m. lapkričio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/101/EB, iš dalies keičianti Direktyvą 2003/87/EB, kad į šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų prekybos sistemą Bendrijoje būtų įtrauktos aviacijos veiklos rūšys (OL L 8, 2009 1 13, p. 3).
    (3)    Jei Europos Parlamentas ir Taryba iki 2023 m. gruodžio mėn. nepriims ES ATLPS direktyvos pakeitimų, po šio termino ES ATLPS aviacijos sektoriui bus automatiškai vėl taikoma taip, kaip numatyta iš pradžių, t. y. apims visus skrydžius iš ES valstybių narių ir visų ELPA valstybių oro uostų į kitus ES arba ELPA oro uostus arba į trečiąsias šalis, taip pat, jei deleguotaisiais teisės aktais nebus padaryta išimtis, skrydžius į ES arba ELPA oro uostus iš trečiųjų šalių.
    (4)    Paryžiaus susitarimo 3 straipsnis.
    (5)    2016 m. gegužės 30 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/915 dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl tarptautinio dokumento, kuris turi būti parengtas ICAO institucijose ir kuriuo ketinama numatyti nuo 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę tarptautinės aviacijos išmetamiesiems teršalams (OL L 153, 2016 6 10, p. 32).
    (6)    2017 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2392, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB, siekiant išlaikyti dabartinius jos taikymo aviacijos veiklai apribojimus ir pasirengti nuo 2021 m. įgyvendinti pasaulinę rinkos priemonę (OL L 350, 2017 12 29, p. 7).
    (7)

       2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Sąjungoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB (OL L 275, 2003 10 25, p. 32).

    (8)    2018 m. lapkričio 29 d. Tarybos sprendimas (ES) 2018/2027 dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl aplinkos apsaugos srityje taikomos Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemos (CORSIA) tarptautinių standartų ir rekomenduojamos praktikos aprašo pirmos redakcijos (OL L 325, 2018 12 20, p. 25).
    (9)    2017 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2392, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB, siekiant išlaikyti dabartinius jos taikymo aviacijos veiklai apribojimus ir pasirengti nuo 2021 m. įgyvendinti pasaulinę rinkos priemonę (OL L 350, 2017 12 29, p. 7).
    (10)    2020 m. kovo 4 d. Komisijos pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatoma poveikio klimatui neutralizavimo sistema ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2018/1999 (Europos klimato teisės aktas), COM(2020) 80.
    (11)    2019 m. lapkričio 28 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl 2019 m. Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos Madride (Ispanija) (COP 25), P9 TA(2019)0079.
    (12)    2018 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2018/2001 dėl skatinimo naudoti atsinaujinančiųjų išteklių energiją (OL L 328, 2018 12 21, p. 82).
    (13)    2014 m. spalio 7 d. Teisingumo Teismo sprendimo Vokietija prieš Tarybą, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 64 punktas.
    (14)    2016 m. gegužės mėn. Tarybos sprendimas (ES) 2016/915 dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl tarptautinio dokumento, kuris turi būti parengtas ICAO institucijose ir kuriuo ketinama numatyti nuo 2020 m. įgyvendinti bendrą pasaulinę rinka grindžiamą priemonę tarptautinės aviacijos išmetamiesiems teršalams (OL L 153, 2016 6 10, p. 32).
    (15)    2017 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/2392, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB, siekiant išlaikyti dabartinius jos taikymo aviacijos veiklai apribojimus ir pasirengti nuo 2021 m. įgyvendinti pasaulinę rinkos priemonę (OL L 350, 2017 12 29, p. 7).
    (16)    2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Sąjungoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB (OL L 275, 2003 10 25, p. 32).
    (17)    2018 m. lapkričio 29 d. Tarybos sprendimas (ES) 2018/2027 dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl aplinkos apsaugos srityje taikomos Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemos (CORSIA) tarptautinių standartų ir rekomenduojamos praktikos aprašo pirmos redakcijos (OL L 325, 2018 12 20, p. 25).
    (18)    2018 m. gruodžio 19 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2018/2066 dėl išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio stebėsenos ir ataskaitų teikimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2003/87/EB, kuriuo iš dalies keičiamas Komisijos reglamentas (ES) Nr. 601/2012 (OL L 334, 2018 12 31, p. 1), 2018 m. gruodžio 19 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2018/2067 dėl duomenų patikros ir tikrintojų akreditavimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2003/87/EB (OL L 334, 2018 12 31, p. 94) ir 2019 m. liepos 18 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/1603, kuriuo dėl aviacijos išmetamųjų teršalų stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo priemonių, kurias Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija priėmė siekdama įgyvendinti pasaulinę rinkos priemonę, papildoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB (OL L 250, 2019 9 30, p. 10).
    (19)    2018 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2018/2001 dėl skatinimo naudoti atsinaujinančiųjų išteklių energiją (OL L 328, 2018 12 21, p. 82).
    (20)    Pvz., Bratislavos deklaracija (patvirtinta Nuolatinių atstovų komiteto, ST 12029/16 (I priedas)), ICAO A39- WP/414 (patvirtinta Nuolatinių atstovų komiteto, ST 12029/16 (II priedas)), ICAO A40- WP/102 (patvirtinta Tarybos, ST 10227/1/19 (H priedas)).
    (21)    2019 m. lapkričio 28 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl 2019 m. Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos Madride (Ispanija) (COP 25), P9 TA(2019)0079.
    Top

    Briuselis, 2020 05 13

    COM(2020) 194 final

    PRIEDAS

    prie

    Pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo

    dėl pozicijos, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje, dėl pranešimo apie savanorišką dalyvavimą Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemoje (CORSIA) nuo 2021 m. sausio 1 d. ir apie pasirinktą lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdą


    PRIEDAS

    Ne vėliau kaip 2020 m. birželio 30 d. kiekviena valstybė narė pateikia tokio turinio pranešimą:

    Pagal Čikagos konvencijos 16 priedo IV tomo 2 skyriaus 3.1.3 dalį ir 3 skyriaus 1 priedėlį [valstybė narė] pareiškia, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. savanoriškai dalyvaus Tarptautinės aviacijos išmetamo anglies dioksido kiekio kompensavimo ir mažinimo sistemoje (CORSIA).

    Pagal Konvencijos 16 priedo IV tomo 3 skyriaus 3.2.1 dalį ir 1 priedėlį pasirinktas lėktuvų naudotojams taikytinų kompensavimo reikalavimų apskaičiavimo 2021–2023 m. būdas yra OE = lėktuvo naudotojo konkrečiais y metais išmesto CO2 kiekis, kuriam taikoma 3.1 dalis.

    Šie pranešimai nedaro poveikio skirtumams, apie kuriuos pranešė [valstybė narė] [*], taip pat papildomiems skirtumams, apie kuriuos gali būti pranešta vėliau.

    * Nurodyti pranešimą, pateiktą pagal Tarybos sprendimą (ES) 2018/2027.

    Top