EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0631

Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu šešiasdešimt trečiojoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje, dėl medžiagų įtraukimo į 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, ir 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašus

COM/2019/631 final

Briuselis, 2019 12 13

COM(2019) 631 final

2019/0278(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu šešiasdešimt trečiojoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje, dėl medžiagų įtraukimo į 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, ir 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašus


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.Pasiūlymo dalykas

Šis pasiūlymas yra susijęs su sprendimu, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi 63-iojoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje, dėl cheminių medžiagų įtraukimo į sąrašus pagal 1961 m. Bendrąją narkotinių medžiagų konvenciją su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, ir 1971 m. Konvenciją dėl psichotropinių medžiagų. 63-iąją Narkotinių medžiagų komisijos sesiją numatyta surengti 2020 m. kovo 2–6 d.

2.Pasiūlymo aplinkybės

2.1. 1961 m. JT bendroji narkotinių medžiagų konvencija su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, ir 1971 m. JT psichotropinių medžiagų konvencija

1961 m. Jungtinių Tautų (toliau – JT) bendrąja narkotinių medžiagų konvencija su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu (toliau – Narkotinių medžiagų konvencija) 1 , siekiama koordinuotais tarptautiniais veiksmais kovoti su piktnaudžiavimu narkotikais. Yra dvi intervencijos ir kontrolės rūšys, kurios taikomos kartu. Pirma, siekiama narkotikų turėjimą, vartojimą, prekybą, platinimą, importą, eksportą ir gamybą apriboti tik medicinos ir mokslo tikslais. Antra, su narkotikų kontrabanda kovojama vykdant tarptautinį bendradarbiavimą, siekiant stabdyti ir atgrasyti narkotikų prekeivius.

1971 m. JT psichotropinių medžiagų konvencija (toliau – Psichotropinių medžiagų konvencija) 2 nustatoma tarptautinė psichotropinių medžiagų kontrolės sistema. Tai buvo atsakas į piktnaudžiavimo narkotikais įvairovę ir plėtrą įvedant kai kurių sintetinių narkotikų kontrolę, atsižvelgiant, viena vertus, į piktnaudžiavimo jais tikimybę, kita vertus – į jų terapinę vertę.

Visos ES valstybės narės yra konvencijų šalys, o Sąjunga – ne.

2.2.Narkotinių medžiagų komisija

Narkotinių medžiagų komisija (toliau – CND) yra JT Ekonomikos ir socialinių reikalų tarybos (toliau – ECOSOC) komisija, o jos funkcijos ir įgaliojimai išdėstyti, inter alia, dviejose minėtose konvencijose. Ją sudaro 53 JT valstybės narės, kurias išrenka ECOSOC. 2020 m. kovo mėn. CND balsavimo teisę turės 13 valstybių narių 3 . Sąjunga CND turi stebėtojos statusą.

2.3.Numatomas Narkotinių medžiagų komisijos teisės aktas

CND, remdamasi Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO), kuriai pataria Narkomanijos ekspertų komitetas, rekomendacijomis, reguliariai iš dalies keičia prie minėtų konvencijų pridedamus medžiagų sąrašus.

2019 m. lapkričio 15 d. PSO Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui rekomendavo 4 įtraukti į konvencijų sąrašus 12 medžiagų, kurių kritinę apžvalgą paskelbė PSO narkomanijos ekspertų komitetas.

CND 63-iojoje sesijoje, kuri preliminariai vyks Vienoje 2020 m. kovo 2–6 d., prašoma priimti sprendimus dėl šių medžiagų įtraukimo į konvencijų sąrašus.

3.Pozicija, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu

Konvencijų priedų pakeitimai turi tiesioginių padarinių Sąjungos teisės narkotikų kontrolės srityje taikymo sričiai visose valstybėse narėse. 2004 m. spalio 25 d. Tarybos pamatinio sprendimo 2004/757/TVR, nustatančio būtiniausias nuostatas dėl nusikalstamų veikų sudėties požymių ir bausmių neteisėtos prekybos narkotikais srityje 5 (toliau – pamatinis sprendimas), 1 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad tame pamatiniame sprendime „narkotikai“ yra bet kuri iš medžiagų, kurioms taikoma Narkotinių medžiagų konvencija arba Psichotropinių medžiagų konvencija, ir bet kuri iš medžiagų, išvardytų Pamatinio sprendimo priede. Todėl pamatinis sprendimas taikomas medžiagoms, įtrauktoms į Narkotinių medžiagų konvencijos ir Psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašus. Taigi bet kokie šių konvencijų sąrašų pakeitimai turi tiesioginį poveikį bendroms ES taisyklėms ir keičia jų taikymo sritį pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 3 straipsnio 2 dalį; Taip yra nepriklausomai nuo to, ar atitinkamai medžiagai jau taikomos kontrolės priemonės visoje Sąjungoje 6 .

Nė vienai iš 13 medžiagų, kurių apžvalgą paskelbė Narkomanijos ekspertų komitetas, kontrolės priemonės visoje Sąjungoje dar netaikomos.

Komisijos pasiūlyme dėl Sąjungos pozicijos siūloma remti PSO rekomendacijas, nes jos atitinka dabartinę mokslo žinių padėtį. Naujų psichoaktyviųjų medžiagų įtraukimas į konvencijų sąrašus taip pat paremtas Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) Europos duomenų bazėje sukaupta informacija.

Būtina, kad Taryba nustatytų Sąjungos poziciją, kurios turi būti laikomasi CND posėdyje, kai to organo prašoma priimti sprendimus dėl medžiagų įtraukimo į sąrašus. Dėl Sąjungos stebėtojos statusui būdingų apribojimų šią poziciją turi pateikti valstybės narės, kurios bus CND narės 2020 m. kovo mėn., veikdamos kartu Sąjungos interesų labui CND. Sąjunga nėra šių konvencijų šalis, tačiau šioje srityje turi išimtinę kompetenciją.

Šiuo tikslu Komisija teikia pasiūlymą dėl Sąjungos pozicijos, kurią Europos Sąjungos vardu turi išreikšti valstybės narės, kurios bus CND narės 2020 m. kovo mėn., 63-iojoje CND sesijoje dėl medžiagų įtraukimo į Narkotinių medžiagų konvencijos ir Psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašus. Tai ketvirtas kartas, kai Komisija teikia tokį pasiūlymą dėl Sąjungos pozicijos 7 . Taryba priėmė Sąjungos pozicijas 8 , dėl to ankstesniuose CND posėdžiuose dėl įtraukimo į tarptautinius sąrašus ES laikėsi vieningai, nes CND dalyvaujančios valstybės narės, laikydamosi priimtos Sąjungos pozicijos, balsavimu pritarė įtraukimui į sąrašus.

4.Teisinis pagrindas

4.1.Procedūrinis teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 9 dalyje numatyti sprendimai, kuriais „nustatomos pozicijos, kurios Sąjungos vardu priimamos susitarimu įsteigtame organe, kai tam organui reikia priimti teisinę galią turinčius aktus, išskyrus aktus, papildančius arba pakeičiančius susitarimo institucinę struktūrą“.

SESV 218 straipsnio 9 dalis taikoma neatsižvelgiant į tai, ar Sąjunga yra organo narė arba susitarimo šalis 9 . Sąvoka „teisinę galią turintys aktai“ apima aktus, turinčius teisinę galią pagal aptariamą organą reglamentuojančias tarptautinės teisės normas. Ji taip pat apima priemones, kurios nėra privalomos pagal tarptautinę teisę, tačiau „gali stipriai paveikti Sąjungos teisės akto leidėjo priimamų teisės aktų [...] turinį 10 .

CND yra „susitarimu įsteigtas organas“, kaip apibrėžta šiame straipsnyje, kadangi tai yra Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos (ECOSOC) įsteigtas organas, kuriam pavestos konkrečios užduotys pagal Narkotinių medžiagų konvenciją ir Psichotropinių medžiagų konvenciją.

CND sprendimai dėl medžiagų įtraukimo į sąrašus yra „teisinę galią turintys aktai“, kaip apibrėžta SESV 218 straipsnio 9 dalyje. Vadovaujantis Narkotinių medžiagų konvencija ir Psichotropinių medžiagų konvencija, CND sprendimai automatiškai tampa privalomi, nebent per nustatytą laikotarpį viena iš šalių sprendimą pateikia ECOSOC peržiūrėti 11 . ECOSOC sprendimai šiuo klausimu yra galutiniai. CND sprendimai dėl medžiagų įtraukimo į sąrašus remiantis Sąjungos teise taip pat turi teisinį poveikį ES teisės sistemai, kadangi jie gali stipriai paveikti ES teisės aktų, visų pirma Tarybos pamatinio sprendimo 2004/757/TVR, turinį. Konvencijų sąrašų pakeitimai turi tiesioginių padarinių šios ES teisinės priemonės taikymo sričiai.

Numatomu aktu Susitarimo institucinė struktūra nepapildoma ir nekeičiama.

Todėl siūlomo sprendimo procedūrinis teisinis pagrindas yra SESV 218 straipsnio 9 dalis.

4.2.Materialinis teisinis pagrindas

Sprendimo pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį materialinis teisinis pagrindas pirmiausia priklauso nuo numatomo akto, dėl kurio Sąjungos vardu nustatoma pozicija, tikslo ir turinio.

Pagrindinis numatomo akto tikslas ir turinys yra susiję su neteisėta prekyba narkotikais.

Todėl siūlomo sprendimo materialinis teisinis pagrindas yra SESV 83 straipsnio 1 dalis, kurioje neteisėta prekyba narkotikais yra įvardyta kaip viena iš nusikaltimų sričių, turinčių konkretų tarpvalstybinį pobūdį, ir Europos Parlamentui ir Tarybai suteikiami įgaliojimai nustatyti minimalias taisykles dėl nusikalstamų veikų ir sankcijų apibrėžimo neteisėtos prekybos narkotikais srityje.

4.3.Kintamoji geometrija

Remiantis prie Sutarčių pridėto Protokolo (Nr. 36) dėl pereinamojo laikotarpio priemonių 10 straipsnio 4 dalimi, Jungtinė Karalystė pranešė, kad ji nepritaria visapusiškiems Komisijos ir Teisingumo Teismo įgaliojimams, susijusiems su policijos ir teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose srities aktais, priimtais iki Lisabonos sutarties įsigaliojimo. Todėl Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR Jungtinei Karalystei netaikomas nuo 2014 m. gruodžio 1 d. 12  

Kadangi CND sprendimai dėl medžiagų įtraukimo į sąrašus neturi poveikio bendroms taisyklėms neteisėtos prekybos narkotikais srityje, kurios Jungtinei Karalystei yra privalomos, Jungtinė Karalystė nedalyvauja priimant Tarybos sprendimą, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi priimant tokius sprendimus dėl medžiagų įtraukimo į sąrašus 13 .

Danijai yra privalomas iki 2018 m. lapkričio 21 d. taikomas Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR, kurio 1 straipsnyje teigiama, kad „narkotikai“ yra bet kuri iš medžiagų, kurioms taikoma Narkotinių medžiagų konvencija arba Psichotropinių medžiagų konvencija.

Kadangi CND sprendimai dėl medžiagų įtraukimo į sąrašus daro poveikį bendroms taisyklėms neteisėtos prekybos narkotikais srityje, kurios Danijai yra privalomos, Danija dalyvauja priimant Tarybos sprendimą, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi priimant tokius sprendimus dėl medžiagų įtraukimo į sąrašus.

4.4.Išvada

Šio pasiūlymo teisinis pagrindas yra SESV 83 straipsnio 1 dalis kartu su 218 straipsnio 9 dalimi.

5.POVEIKIS BIUDŽETUI

Poveikio biudžetui nėra.

2019/0278 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu šešiasdešimt trečiojoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje, dėl medžiagų įtraukimo į 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, ir 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašus

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 83 straipsnio 1 dalį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)1961 m. Jungtinių Tautų (toliau – JT) bendroji narkotinių medžiagų konvencija su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu 14 (toliau – Narkotinių medžiagų konvencija), įsigaliojo 1975 m. rugpjūčio 8 d.;

(2)vadovaujantis Narkotinių medžiagų konvencijos 3 straipsniu Narkotinių medžiagų komisija gali priimti sprendimą į tos konvencijos sąrašus įtraukti medžiagas. Pakeitimus prieduose ji gali daryti tik vadovaudamasi Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) rekomendacijomis, tačiau ji taip pat gali nuspręsti nedaryti PSO rekomenduojamų pakeitimų;

(3)1971 m. JT psichotropinių medžiagų konvencija (toliau – Psichotropinių medžiagų konvencija) 15 įsigaliojo 1976 m. rugpjūčio 16 d.;

(4)vadovaujantis Psichotropinių medžiagų konvencijos 2 straipsniu Narkotinių medžiagų komisija, remdamasi PSO rekomendacijomis, gali priimti sprendimą į tos konvencijos sąrašus įtraukti medžiagas arba jas iš jų išbraukti. Ji turi didelę veiksmų laisvę atsižvelgti į ekonominius, socialinius, teisinius, administracinius ir kitus veiksnius, tačiau negali imtis savavališkų veiksmų;

(5)abiejų konvencijų sąrašų pakeitimai turi tiesioginių padarinių Sąjungos teisės narkotikų kontrolės srityje taikymo sričiai. Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR 16 taikomas šių konvencijų sąrašuose išvardytoms medžiagoms. Taigi bet kokie šių konvencijų sąrašų pakeitimai turi tiesioginį poveikį bendroms Sąjungos taisyklėms ir keičia jų taikymo sritį pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 3 straipsnio 2 dalį;

(6)Narkotinių medžiagų komisija šešiasdešimt trečiojoje sesijoje, kuri preliminariai vyks Vienoje 2020 m. kovo 2–6 d., turėtų priimti sprendimus dėl 12 naujų cheminių medžiagų įtraukimo į JT konvencijų sąrašus;

(7)Sąjunga nėra aptariamų JT konvencijų šalis. Narkotinių medžiagų komisijoje, kurioje 2020 m. kovo mėn. balsavimo teisę turės trylika valstybių narių, ji turi stebėtojos statusą 17 . Todėl būtina, kad Taryba įgaliotų valstybes nares pareikšti Sąjungos poziciją dėl cheminių medžiagų įtraukimo į sąrašus pagal Narkotinių medžiagų konvenciją ir Psichotropinių medžiagų konvenciją, kadangi sprendimai dėl naujų cheminių medžiagų įtraukimo į konvencijų sąrašus priklauso išimtinei Sąjungos kompetencijai;

(8)PSO rekomendavo įtraukti dvi naujas medžiagas į Narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašą, vieną naują medžiagą – į Psichotropinių medžiagų konvencijos I sąrašą, septynias naujas medžiagas – į pastarosios konvencijos II sąrašą ir dvi naujas medžiagas – į IV sąrašą 18 ;

(9)visas medžiagas, kurių apžvalgą paskelbė PSO Narkomanijos ekspertų komitetas (toliau – Ekspertų komitetas) ir kurias PSO rekomendavo įtraukti į sąrašus, Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA) stebi kaip naujas psichoaktyviąsias medžiagas, kaip numatyta Europos Parlamento ir Tarybos Reglamente (EB) Nr. 1920/2006 19 . Dėl nė vienos iš šių medžiagų pirminė ataskaita ar rizikos vertinimas Sąjungos lygmeniu nepateikti;

(10)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, krotonilfentanilis (cheminis pavadinimas: N-fenil-N-[1-(2-feniletil)-4-piperidinil]-2-butenamidas) yra sintetinis opioidas, struktūriškai panašus į fentanilį – kontroliuojamą medžiagą, plačiai naudojamą medicinoje kaip bendros anestezijos priedą operacijų metu ir skausmui kontroliuoti. Krotonilfentanilis nėra naudojamas gydymui, jam nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad krotonilfentaniliu yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja krotonilfentanilį įtraukti į Narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašą;

(11)krotonilfentanilis pirmą kartą nustatytas tik 2019 m. rudenį ES (Nyderlanduose). Mirčių ar ūmaus apsinuodijimo atvejų, susijusių su šia medžiaga, dar nebūta;

(12)valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti krotonilfentanilį į Narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašą;

(13)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, valerilfentanilis (dar vadinamas fentanilio pentanamido analogu; cheminis pavadinimas: N-fenil-N-[1-(2-feniletil)-4-piperidil]pentanamidas) yra sintetinis opioidas. Valerilfentanilis nėra naudojamas gydymui, jam nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad valerilfentaniliu yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja valerilfentanilį įtraukti į Narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašą;

(14)valerilfentanilio aptikta keturiose valstybėse narėse ir bent keturiose valstybėse narėse jam taikomos kontrolės priemonės. Mirčių ar ūmaus apsinuodijimo atvejų, susijusių su šia medžiaga, dar nebūta;

(15)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti valerilfentanilį į Narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašą;

(16)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, DOC (dar vadinama 2,5-dimetoksi-4-chloroamfetaminu; cheminis pavadinimas: 1-(4-chloro-2,5-dimetoksifenil)propan-2-aminas) yra fenetilaminas. DOC nėra naudojama gydymui, jai nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad DOC yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja DOC įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(17)DOC aptikta 27 valstybėse narėse ir bent dvylikoje valstybių narių jai taikomos kontrolės priemonės. Ji yra siejama su bent vienu mirties atveju ir keturiais ūmaus apsinuodijimo atvejais;

(18)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti DOC į Psichotropinių medžiagų konvencijos I sąrašą;

(19)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, AB-FUBINACA (dar vadinama FUB-AMB; cheminis pavadinimas: N-(1-amino-3-metil-1-oksobutan-2-il)-1-(4-fluorobenzil)-1H-indazol-3-karboksamidas) yra sintetinis kanabinoidas. AB-FUBINACA nėra naudojama gydymui, jai nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad AB-FUBINACA yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja AB-FUBINACA įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(20)AB-FUBINACA aptikta 24 valstybėse narėse ir bent 13 valstybių narių jai taikomos kontrolės priemonės. Ji yra siejama su bent 20 mirties atvejų ir 19 ūmaus apsinuodijimo atvejų;

(21)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti AB-FUBINACA į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(22)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, 5F-AMB-PINACA (dar vadinama 5F-AMB, 5F-MMB-PINACA, 5-fluoro AMB, 5-fluoro AMP arba 5F-AMP; cheminis pavadinimas: metil 2-({[1-(5-fluoropentil)-1H-indazol-3-il]karbonil}amino)-3-metilbutanoatas) yra sinteninis kanabinoidas. 5F-AMB-PINACA nėra naudojama gydymui, jai nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad 5F-AMB-PINACA yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja 5F-AMB-PINACA įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(23)5F-AMB-PINACA aptikta 17 valstybių narių ir bent aštuoniose valstybėse narėse jai taikomos kontrolės priemonės. Ji yra siejama su bent dviem mirties atvejais ir trimis ūmaus apsinuodijimo atvejais;

(24)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti 5F-AMB-PINACA į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(25)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, 5F-MDMB-PICA (dar vadinama 5F-MDMB-2201 arba MDMB-2201; cheminis pavadinimas: metil 2-[[1-(5-fluoropentil)indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetil-butanoatas) yra sintetinis kanabinoidas. 5F-MDMB-PICA nėra naudojama gydymui, jai nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad 5F-MDMB-PICA yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja 5F-MDMB-PICA įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(26)5F-MDMB-PICA aptikta 22 valstybėse narėse ir bent trijose valstybėse narėse jai taikomos kontrolės priemonės. Ji yra siejama su bent aštuoniais mirties atvejais ir vienu ūmaus apsinuodijimo atveju;

(27)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti 5F-MDMB-PICA į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(28)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, 4-F-MDMB-BINACA (dar vadinama 4F-ADB, 4F-MDMB-BINACA arba 4F-MDMB-BUTINACA; cheminis pavadinimas: metil 2-(1-(4-fluorobutil)-1H-indazol-3-karboksamido)-3,3-dimetilbutanoatas) yra sintetinis kanabinoidas. 4-F-MDMB-BINACA nėra naudojama gydymui, jai nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad 4-F-MDMB-BINACA yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja 4-F-MDMB-BINACA įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(29)4-F-MDMB-BINACA aptikta 14 valstybių narių ir bent vienoje valstybėje narėje jai taikomos kontrolės priemonės. Ji yra siejama su bent vienu ūmaus apsinuodijimo atveju; 2019 m. balandžio mėn. dėl 4-F-MDMB-BINACA paskelbtas ES ankstyvojo perspėjimo sistemos pranešimas;

(30)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti 4-F-MDMB-BINACA į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(31)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, 4-CMC (dar vadinama 4-chlorometkatinonu arba klefedronu; cheminis pavadinimas: 1-(4-chlorofenil)-2-(metilamino)propan-1-onas) yra sintetinis katinonas, struktūriškai susijęs su mefedronu 20 , kuris yra įtrauktas į Psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašą. 4-CMC nėra naudojama gydymui, jai nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad 4-CMC yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja 4-CMC įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(32)4-CMC aptikta 24 valstybių narių ir bent aštuoniose valstybėse narėse jai taikomos kontrolės priemonės. Ji yra siejama su bent keturiais mirties atvejais ir trimis ūmaus apsinuodijimo atvejais;

(33)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti 4-CMC į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(34)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, N-etilheksedronas (dar vadinamas NEH, heksenu, etil-heksu, etil-heksedronu arba HEX-EN; cheminis pavadinimas: 2-(etilamino)-1-fenilheksan-1-onas) yra sintetinis katinonas. N-etilheksedronas nėra naudojamas gydymui, jam nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad N-etilheksedronu yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja N-etilheksedroną įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(35)N-etilheksedrono aptikta 23 valstybėse narėse ir bent šešiose valstybėse narėse jam taikomos kontrolės priemonės. Jis yra siejamas su bent 31 mirties atveju ir devyniais ūmaus apsinuodijimo atvejais;

(36)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti N-etilheksedroną į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(37)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, alfa-PHP (dar vadinama PV-7, α-PHP, α-pirrolidinoheksanofenonu; cheminis pavadinimas: 1-fenyl-2-(pirrolidin-1-il)heksan-1-onas) yra sintetinis katinonas. Tai aukštesnis alfa-PVP, kuris yra įtrauktas į sąrašą pagal Psichotropinių medžiagų konvenciją, homologas 21 . Alfa-PHP nėra naudojama gydymui, jai nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad alfa-PHP yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja alfa-PHP įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(38)alfa-PHP aptikta 21 valstybėje narėje ir bent septyniose valstybėse narėse jai taikomos kontrolės priemonės. Ji yra siejama su bent 27 mirties atvejais ir dviem ūmaus apsinuodijimo atvejais;

(39)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti alfa-PHP į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(40)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, flualprazolamas (dar vadinamas Ro 11-5073/000; cheminis pavadinimas: 8-chloro-6-(2-fluorofenil)-1-metil-4H-[1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]benzodiazepinas) yra benzodiazepinas. Flualprazolamas nėra naudojamas gydymui, jam nėra suteiktas vaisto rinkodaros leidimas. Yra pakankamai įrodymų, kad flualprazolamu yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja flualprazolamą įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos IV sąrašą;

(41)flualprazolamo aptikta aštuoniose valstybėse narėse ir bent dviejose valstybėse narėse jai taikomos kontrolės priemonės. Jis yra siejamas su bent 26 mirties atvejais; 2019 m. kovo mėn. dėl flualprazolamo Sąjungos ankstyvojo perspėjimo sistemoje pateiktas patarimas;

(42)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti flualprazolamą į Psichotropinių medžiagų konvencijos IV sąrašą;

(43)remiantis Ekspertų komiteto vertinimu, etizolamas (dar vadinama Y-7131 arba depasu; cheminis pavadinimas: 4-(2-chlorofenil)-2-etil-9-metil-6H-tieno[3,2-f][1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]diazepinas) yra benzodiazepino rūšies medžiaga. Ekspertų komitetas etizolamo apžvalgą paskelbė tris kartus, vėliausiai – 2017 m. Yra pakankamai įrodymų, kad etizolamu yra piktnaudžiaujama arba gali būti piktnaudžiaujama ir kad tai gali tapti visuomenės sveikatos ir socialine problema, todėl yra pateisinama šiai medžiagai taikytina tarptautinė kontrolė. Todėl PSO rekomenduoja etizolamą įtraukti į Psichotropinių medžiagų konvencijos IV sąrašą;

(44)etizolamo aptikta 21 valstybėje narėje ir bent septyniose valstybėse narėse jai taikomos kontrolės priemonės. Jis yra siejamas su bent 43 mirties atvejais 22 ; Nors keliose šalyse (Japonijoje, Italijoje, Indijoje) etizolamas yra registruotas vaistas 23 , manoma, kad didžioji dalis medžiagos, kuri parduodama Europos narkotikų rinkoje, yra ne iš nukreiptų vaistų, o perkama kaip milteliai dideliais kiekiais iš už Europos ribų įsikūrusių chemijos bendrovių. Jis importuojamas į Sąjungą naudojantis greitojo pašto ir krovinių vežimo paslaugomis, vėliau presuojamas ir tablečių pavidalo parduodamas kaip etizolamas arba kaip netikras diazepamas ir alprazolamas. Etizolamas dažnai parduodamas kaip „gatvės valiumas“. Sąjungoje spontaninių pranešimų „EudraVigilance“ dėl etizolamo, kuriuos galima identifikuoti naudojant standartinę „MedDRA“ užklausą „Piktnaudžiavimas narkotikais, priklausomybė nuo jų ir abstinencija“, nedaug 24 . 2017 m. etizolamas buvo dažniausiai konfiskuojamas benzodiazepinas, apie kurį buvo pranešama Sąjungos ankstyvojo perspėjimo sistemoje, – tiek pagal atvejų skaičių, tiek pagal kiekį. 2019 m. kovo mėn. dėl etizolamo paskelbtas Sąjungos ankstyvojo perspėjimo sistemos pranešimas;

(45)todėl valstybės narės turėtų laikytis pozicijos įtraukti etizolamą į Psichotropinių medžiagų konvencijos IV sąrašą;

(46)tikslinga nustatyti poziciją, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi Narkotinių medžiagų komisijoje, kadangi sprendimai dėl 12 medžiagų įtraukimo į įvairius sąrašus gali labai paveikti Sąjungos teisės aktų turinį, visų pirma Pamatinį sprendimą 2004/757/TVR;

(47)Sąjungos poziciją vieningai pareiškia valstybės narės, kurios yra Narkotinių medžiagų komisijos narės;

(48)Danijai iki 2018 m. lapkričio 21 d. taikomas Pamatinis sprendimas 2004/757/TVR yra privalomas, todėl ji dalyvauja priimant ir taikant šį sprendimą;

(49)Airijai Pamatinis sprendimas 2004/757/TVR yra privalomas, todėl ji dalyvauja priimant ir taikant šį sprendimą;

(50)Jungtinei Karalystei Pamatinis sprendimas 2004/757/TVR nėra privalomas, todėl ji nedalyvauja priimant šį sprendimą ir jis nėra jai privalomas ar taikomas,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Pozicija, kuri turi būti priimta Sąjungos vardu 2020 m. kovo 2–6 d. Narkotinių medžiagų komisijos šešiasdešimt trečiojoje sesijoje, kai to organo prašoma priimti sprendimus dėl medžiagų įtraukimo į 1961 m. Jungtinių Tautų bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, ir 1971 m. Jungtinių Tautų psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašus, išdėstyta šio sprendimo priede.

2 straipsnis

1 straipsnyje nurodytą poziciją vieningai pareiškia valstybės narės, kurios yra Narkotinių medžiagų komisijos narės.

3 straipsnis

Šis sprendimas pagal Sutartis skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1)    Jungtinių Tautų sutarčių rinkinys, 978 t., Nr. 14152.
(2)    Jungtinių Tautų sutarčių rinkinys, 1019 t., Nr. 14956.
(3)    Nuo 2020 m. sausio 1 d. CND balsavimo teisę turės šios 13 valstybių narių: Austrija, Belgija, Čekija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Lenkija, Nyderlandai, Prancūzija, Švedija, Vokietija ir Vengrija.
(4)     https://www.who.int/medicines/access/controlled-substances/UNSG_letter_42ECDD_recommendations_15Nov19.pdf?ua=1 .
(5)    OL L 335, 2004 11 11, p. 8, su pakeitimais, padarytais 2017 m. lapkričio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2017/2103, kuria, siekiant į termino „narkotikas“ apibrėžtį įtraukti naujų psichoaktyviųjų medžiagų, iš dalies keičiamas Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR ir kuria panaikinamas Tarybos sprendimas 2005/387/TVR, OL L 305, 2017 11 21, p.12.
(6)    Žr. pamatinio sprendimo priedą, iš dalies pakeistą 2018 m. gruodžio 13 d. Komisijos deleguotąja direktyva (ES) 2019/369, kuria dėl naujų psichoaktyviųjų medžiagų įtraukimo į termino „narkotikas“ apibrėžtį iš dalies keičiamas Tarybos pamatinio sprendimo 2004/757/TVR priedas, OL L 66, 2019 3 7, p. 3.
(7)    COM(2017) 72 final; COM(2018) 31 final; COM(2018) 862 final.
(8)    Tarybos priimta atitinkamai 2017 m. kovo 7 d., 2018 m. vasario 27 d. ir 2019 m. kovo 5 d.
(9)    2014 m. spalio 7 d. Teisingumo Teismo sprendimo Vokietija prieš Tarybą, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 64 punktas.
(10)    2014 m. spalio 7 d. Teisingumo Teismo sprendimo Vokietija prieš Tarybą, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64 punktai.
(11)    Narkotinių medžiagų konvencijos 3 straipsnio 7 dalis; Psichotropinių medžiagų konvencijos 2 straipsnio 7 dalis.
(12)    Žr. Sąjungos aktų, priimtų policijos ir teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose srityje iki Lisabonos sutarties įsigaliojimo, kurie pagal Protokolo (Nr. 36) dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų 10 straipsnio 4 dalies antrą sakinį Jungtinei Karalystei nebetaikomi nuo 2014 m. gruodžio 1 d., sąrašo (OL C 430, 2014 12 1, p. 17) 29 punktą.
(13)    Šis pasiūlymas teikiamas dėl nustatytinos pozicijos, kurios turi būti laikomasi Sąjungos vardu posėdyje, kuris įvyks po Jungtinės Karalystės išstojimo iš Sąjungos, nebent Jungtinė Karalystė paprašytų ketvirtą kartą pratęsti laikotarpį pagal Sutarties 50 straipsnį, kuriam Europos Vadovų Taryba (50 straipsnis) vieningai pritartų. Tačiau Komisijai priimant pasiūlymą Jungtinė Karalystė yra valstybė narė. Todėl, pvz., pasiūlymo konstatuojamosiose dalyse pateiktos nuorodos į valstybių narių, kuriose aptikta tam tikrų medžiagų, skaičiai taip pat apima Jungtinę Karalystę.
(14)    Jungtinių Tautų sutarčių rinkinys, 978 t., Nr. 14152.
(15)    Jungtinių Tautų sutarčių rinkinys, 1019 t., Nr. 14956.
(16)    2004 m. spalio 25 d. Tarybos pamatinis sprendimas 2004/757/TVR, nustatantis būtiniausias nuostatas dėl nusikalstamų veikų sudėties požymių ir bausmių neteisėtos prekybos narkotikais srityje (OL L 335, 2004 11 11, p. 8).
(17)    Nuo 2020 m. sausio 1 d. CND balsavimo teisę turės šios 13 valstybių narių: Austrija, Belgija, Čekija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Lenkija, Nyderlandai, Prancūzija, Švedija, Vokietija ir Vengrija.
(18)     https://www.who.int/medicines/access/controlled-substances/UNSG_letter_42ECDD_recommendations_15Nov19.pdf?ua=1 .
(19)    2006 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1920/2006 dėl Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (OL L 376, 2006 12 27, p. 1).
(20)    Mefedronas kontroliuojamas ES lygmeniu remiantis 2010 m. gruodžio 2 d. Tarybos sprendimu 2010/759/ES dėl kontrolės priemonių taikymo 4-metilmetkatinonui (mefedronui) (OL L 322, 2010 12 8, p. 44); medžiaga 5 numeriu įtraukta į Tarybos pamatinio sprendimo 2004/757/JHA priedą.
(21)    Alfa-PHP kontroliuojama ES lygmeniu remiantis 2016 m. birželio 27 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimu (ES) 2016/1070 dėl kontrolės priemonių taikymo 1-fenil-2-(pirolidin-1-il)pentan-1-onui (α-pirolidinvalerofenonui, α-PVP)
(OL L 178, 2016 7 2, p. 18); medžiaga 10 numeriu įtraukta į Tarybos pamatinio sprendimo 2004/757/JHA priedą.
(22)    Panašu, kad Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centrui (EMCDDA) apie mirties atvejus ir nemirtinus apsinuodijimo atvejus dėl etizolamo pranešama nepakankamai. Remiantis Škotijos nacionalinių registrų duomenimis, per pastaruosius kelerius metus Škotijoje (Jungtinė Karalystė) etizolamo nustatyta tiriant kelis šimtus kombinuoto didelę riziką keliančių opioidų vartotojų mirčių atvejų.
(23)    Vaistų įtraukimas į sąrašą gali turėti įtakos šių vaistų naudojimui kaip registruotų vaistinių preparatų, nors jie ir pripažįstami klinikinėje praktikoje.
(24)    MedDRA, 22.1 versija, EV duomenų bazė iki 2019 m. spalio 7 d.
Top

Briuselis, 2019 12 13

COM(2019) 631 final

PRIEDAS

prie

Pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo

dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu šešiasdešimt trečiojoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje, dėl medžiagų įtraukimo į 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos su pakeitimais, padarytais 1972 m. protokolu, ir 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos sąrašus


PRIEDAS […]

Pozicija, kurios turi laikytis valstybės narės, kurios yra Narkotinių medžiagų komisijos narės, veikdamos kartu Sąjungos interesų labui šešiasdešimt trečiojoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje, kuri preliminariai vyks 2020 m. kovo 2–6 d., dėl medžiagų kontrolės taikymo srities pakeitimų:

(1)medžiaga krotonilfentanilis turi būti įtraukta į Narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašą;

(2)medžiaga valerilfentanilis turi būti įtraukta į Narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašą;

(3)medžiaga DOC turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(4)medžiaga AB-FUBINACA turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(5)medžiaga 5F-AMB-PINACA (5F-AMB, 5F-MMB-PINACA) turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(6)medžiaga 5F-MDMB-PICA (5F-MDMB-2201) turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(7)medžiaga 4-F-MDMB-BINACA turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(8)medžiaga 4-CMC (4-chlorometkatinonas; klefedronas) turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(9)medžiaga N-etilheksedronas turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(10)medžiaga alfa-PHP turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(11)medžiaga flualprazolamas turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą;

(12)medžiaga etizolamas turi būti įtraukta į Psichotropinių medžiagų konvencijos II sąrašą.

Top