EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0056

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI Kelių transporto priemonėms naudojamų benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) kokybė Europos Sąjungoje (2016 ataskaitiniai metai)

COM/2018/056 final

Briuselis, 2018 02 06

COM(2018) 56 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Kelių transporto priemonėms naudojamų benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) kokybė Europos Sąjungoje
(2016 ataskaitiniai metai)


KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Kelių transporto priemonėms naudojamų benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) kokybė Europos Sąjungoje
(2016 ataskaitiniai metai)

1.    Įvadas

Pagal Direktyvą 98/70/EB dėl benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) kokybės 1 (toliau – Degalų kokybės direktyva) 8 straipsnio 3 dalį valstybės narės privalo kasmet teikti informaciją apie kelių transportui skirtų benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) bendrą parduotą kiekį ir kokybę.

Ši ataskaita pagrįsta 2016 m. duomenimis, kuriuos valstybės narės pateikė Europos aplinkos agentūrai (EAA). Valstybių narių pateiktų duomenų suvestinė ir analizė pateiktos EAA techninėje ataskaitoje Nr. 24/2017 „Degalų kokybė Europos Sąjungoje 2016 m.“.

Valstybės narės vertina degalų kokybę taikydamos degalų kokybės kontrolės sistemą 2 . Valstybės narės privalo kasmet imti degalų ėminius ir analizuoti jų technines charakteristikas, siekdamos užtikrinti, kad degalai atitiktų Degalų kokybės direktyvos reikalavimus. Degalų kokybės direktyvoje nustatytas ribines vertes turi atitikti šie parametrai:

benzino degalų: distiliacijos vertė, angliavandenilių analizė, švino kiekis, mangano kiekis, variklinis oktaninis skaičius, deguonies kiekis, organiniai deguoniniai junginiai (oksigenatai), tiriamasis oktaninis skaičius (RON), sieros kiekis ir garų slėgis vasarą;

dyzelinių degalų: cetaninis skaičius, tankis esant 15° C, distiliacija, riebalų rūgščių metilesterių (RRME) kiekis, mangano kiekis, policiklinių aromatinių angliavandenilių ir sieros kiekis.

2.    Degalų kokybės Europos Sąjungoje 2016 m. duomenų apžvalga

2016 m. degalų kokybės ataskaitas pateikė visos ES valstybės narės, Norvegija ir Islandija.

Degalų pardavimo apimtys, tipai ir biologinių komponentų kiekis sudėtyje

Europos Sąjungoje ir toliau daugiausia parduodama dyzelinių degalų: 71,8 proc. (257 206 mln. litrų) parduotų degalų buvo dyzeliniai, o 28,2 proc. – benzinas (100 838 mln. litrų). Palyginti su 2015 m., degalų pardavimo apimtis išaugo 2,7 proc. Benzino 2016 m. parduota beveik tiek pat, o dyzelinių degalų parduota 3,8 proc. daugiau.

Dyzelinių degalų pardavimo apimtys auga daugelį metų: 2001 m. jie sudarė 55,6 proc. bendros pardavimo apimties, o 2016 m. – 71,8 proc. Tai didžia dalimi atitinka dyzelinius degalus naudojančių transporto priemonių parko didėjimą tuo laikotarpiu Europoje. Dyzelinių degalų suvartojimas labai didelis daugumoje iš 28 valstybių narių (viršija 60 proc. bendros parduotų degalų apimties), išskyrus Kiprą, Graikiją, Maltą ir Nyderlandus.

2016 m. daugiausia parduota tokio benzino, kurio mažiausias tiriamasis oktaninis skaičius – 95. Toks benzinas sudarė 86,3 proc. viso parduoto benzino kiekio; 7,6 proc. parduoto benzino buvo 95 < RON < 98; 5,8 proc. – RON ≥ 98. Benzino, kurio RON = 91, parduota labai mažai.

Beveik viso ES parduotame dyzelino sudėtyje buvo biodyzelino, o 85 proc. parduoto benzino sudėtyje buvo bioetanolio. 75 proc. 2016 m. ES parduotų benzino sudėtyje buvo iki 5 proc. etanolio, o 10 proc. – iki 10 proc. etanolio. 83 proc. parduotų dyzelinių degalų sudėtyje buvo iki 7 proc. RRME, o 17 proc. parduotų dyzelinių degalų sudėtyje RRME buvo daugiau.

Parduotų degalų atitiktis Degalų kokybės direktyvos reikalavimams

Penkios valstybės narės (Graikija, Lietuva, Nyderlandai, Slovėnija ir Švedija) pranešė visiškai įvykdžiusios reikalavimus dėl benzino, o devynios – dėl dyzelino (Airija, Bulgarija, Kroatija, Lietuva, Malta, Slovėnija, Suomija, Švedija ir Vokietija). Lietuva, Slovėnija ir Švedija pranešė, kad visiškai laikėsi abiejų rūšių degalams keliamų reikalavimų. O viena valstybė narė (Belgija) pranešė, kad 2016 m. benzinui keliamų reikalavimų nesilaikyta daugiau nei 100 atvejų.

Valstybių narių ataskaitose nurodyta, kad 2016 m. 507 atvejais nesilaikyta benzinui keliamų reikalavimų ir 101 atveju – dyzelinui keliamų reikalavimų. Dažniausiai su specifikacijomis nesutapę benzino parametrai buvo garų slėgis vasarą (14 valstybių narių), tiriamasis oktaninis skaičius (11 valstybių narių) ir variklinis oktaninis skaičius (7 valstybėse narėse). 14 valstybių narių pranešė apie per didelį aromatinių angliavandenilių kiekį, deguonies kiekį ar distiliacijos parametrus. Dažniausiai su specifikacijomis nesutapę dyzelino parametrai buvo sieros kiekis (7 valstybėse narėse) ir riebalų rūgščių metilesterių kiekis sudėtyje (7 valstybėse narėse).

Visos valstybės narės aprašė veiksmus, kurių imtasi nustačius, kad ėminiai neatitinka reikalavimų. Pavyzdžiui, informuotos kompetentingos institucijos, pradėti tyrimai, skirtos nuobaudos ar baudos, ėminiai paimti dar kartą. Nedaugeliu atveju nesiimta jokių priemonių, kai buvo nustatyta, kad reikalavimų neatitinkantys parametrai labai arti leistinų nuokrypio ribų.

Todėl šioje srityje Komisijai nereikėjo pradėti jokių naujų tyrimų.

(1)

   Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/70/EB dėl benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) kokybės, iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 93/12/EEB, OL L 350, 1998 12 28, p. 58.

(2)

     Europos standarte EN 14274 pateikta informacija, kaip sukurti degalų kokybės kontrolės sistemą atsižvelgiant į šalies dydį ir naudojamą statistinį modelį, ir rekomendacijos, kaip nustatyti mažiausią imtinų ėminių skaičių.

Top