Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017SC0008

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS PAPILDOMO POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA pridedamas prie Pasiūlymo dėl EuroposParlamento ir Tarybos direktyvos kuria iš dalies keičiama Direktyva 2004/37/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su kancerogenų ar mutagenų poveikiu darbe

    SWD/2017/08 final - 2017/04 (COD)

    Briuselis, 2017 01 10

    SWD(2017) 8 final

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

    PAPILDOMO POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA

    pridedamas prie

    Pasiūlymo dėl EuroposParlamento ir Tarybos direktyvos

    kuria iš dalies keičiama Direktyva 2004/37/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su kancerogenų ar mutagenų poveikiu darbe

    {COM(2017) 11 final}
    {SWD(2017) 7 final}


    Santraukos lentelė

    Tolesnio pasiūlymo iš dalies pakeisti Kancerogenų ir mutagenų direktyvos priedus poveikio vertinimas

    A. Būtinybė imtis veiksmų

    Kodėl? Kokia problema sprendžiama?

    Tam tikrų cheminių medžiagų ekspozicija darbo vietoje gali sukelti vėžį, o tai pagrindinė su darbu susijusių mirties atvejų priežastis Europos Sąjungoje. Kas valandą 28 ES valstybėse narėse nuo vėžio miršta 7–12 žmonių, kurie darbe buvo patyrę kancerogeninių medžiagų ekspoziciją. Siekdama apsaugoti darbuotojus nuo tokių pavojų, ES priėmė Kancerogenų ir mutagenų direktyvą, kuria nustatyti veiksmai, kurių reikėtų imtis siekiant pašalinti arba apriboti kancerogeninių cheminių medžiagų ekspoziciją, ir pateiktos profesinės ekspozicijos (profesinio poveikio) ribinės vertės. Tačiau Kancerogenų ir mutagenų direktyvą reikia atnaujinti. Komisija atliko mokslinį ir ekonominį 25 prioritetinių cheminių medžiagų, turinčių poveikį apie dvidešimčiai milijonų ES darbuotojų, vertinimą. 13 šių cheminių medžiagų buvo aptartos ankstesniame Komisijos pasiūlyme (COM(2016) 248) ir kartu pateiktame poveikio vertinime (SWD(2016)152). Šiame papildomame poveikio vertinime tokia pati metodika taikoma likusioms cheminėms medžiagoms.

    Ko siekiama šia iniciatyva?

    Iniciatyva siekiama trijų konkrečių tikslų:

    toliau didinti apsaugą nuo kancerogeninių cheminių medžiagų profesinės ekspozicijos Europos Sąjungoje;

    didinti ES sistemos veiksmingumą, atnaujinant ją pagal mokslinius duomenis;

    ekonominės veiklos vykdytojams suteikti daugiau aiškumo, supaprastinti įgyvendinimą ir padėti sudaryti vienodesnes sąlygas, mažinant nacionalinių apsaugos lygių skirtumus.

    Kokia papildoma ES lygmens veiksmų nauda? 

    Atitiktis Kancerogenų ir mutagenų direktyvos nuostatoms ir jų vykdymo užtikrinimas, taigi ir darbuotojų apsauga, gali būti supaprastinta ir padidinta, nustatant ir direktyvos I priede nurodant darbo aplinkoje esančius kancerogenus, kaip vykstant procesams gaunamas medžiagas, ir peržiūrint direktyvos III priede šiuo metu nustatytas ribines vertes darbo aplinkoje arba nustatant naujas. Pateikus tinkamas bendras vykstant procesams gaunamų medžiagų apibrėžtis, sumažinus esamas profesinės ekspozicijos ribines vertes ir panaikinus su nenustatytomis nacionalinėmis profesinės ekspozicijos ribinėmis vertėmis susijusius skirtumus, ES veiksmais galima prisidėti prie to, kad būtų toliau didinama būtiniausia pagrindinė visų ES darbuotojų apsauga nuo rizikos, kuri kyla dėl kancerogenų profesinės ekspozicijos. Konkurenciniai įmonių, esančių valstybėse narėse, kuriose yra skirtingos nacionalinės ribinės vertės, skirtumai gali būti sumažinti nustatant aiškius konkrečius būtiniausius darbuotojų apsaugos reikalavimus – visoje ES galiojančias tų medžiagų ribines vertes. Vien valstybių narių veiksmais išspręsti šių problemų nepavyktų, vadinasi, ES lygmeniu vykdomi veiksmai, kuriais būtų siekiama šio pasiūlymo tikslų, yra būtini pagal ES sutarties 5 straipsnio 3 dalį.

    B. Sprendimai

    Kokios su teisės aktų leidimu susijusios ir nesusijusios politikos galimybės apsvarstytos? Ar yra tinkamiausia galimybė? Kodėl?

    Buvo apsvarstytos ir atmestos įvairios su aptariamais kancerogenais susijusios galimybės. Manoma, kad uždrausti juos darbo vietoje būtų neproporcinga, o remiantis su teisėkūros procedūra nesusijusiomis rekomendacijomis arba savarankiškai reguliuojant, nepavyktų iš esmės padėti išspręsti nustatytų problemų. Pasiūlymai dėl su teisėkūra susijusių galimybių dėl septynių iš 12 kancerogenų (profesinės ekspozicijos ribinės vertės III priede ir (arba) įtraukimas į I priedą) buvo pagrįsti mokslininkų, darbdavių bei darbuotojų ir valstybių narių atstovų diskusijų rezultatais. Beveik visų kancerogenų atžvilgiu analizuotos griežtesnės ir mažiau griežtos galimybės. Manoma, kad pasirinktos galimybės papildo viena kitą ir kai kuriais atvejais atneš papildomos naudos dabartinėms REACH reglamente nustatytoms priemonėms. Teisinį tikrumą suinteresuotosioms šalims galima geriausiai užtikrinti Kancerogenų ir mutagenų direktyvoje pateikiant aiškų cheminių medžiagų sąrašą ir nurodant profesinės ekspozicijos ribines vertes, kad būtų galima valdyti kancerogeninių cheminių medžiagų profesinės ekspozicijos keliamą riziką.

    Kalbant apie penkis likusius kancerogenus (dyzelinių variklių išmetalus, apdirbant gumą susidarančias dulkes ir garus, berilį ir neorganinius berilio junginius, 4,4'-metilen-bis-(2 chloraniliną) (MOCA) ir heksachlorbenzeną), šiame etape nesiimama veiksmų iš dalies keisti Kancerogenų ir mutagenų direktyvą dėl teisinių aplinkybių arba dėl to, kad Darbuotojų saugos ir sveikatos patariamasis komitetas nepriėmė bendros pozicijos.

    Kas kuriai galimybei pritaria? 

    Socialiniai partneriai ir valstybės narės, kurioms buvo atstovaujama Darbuotojų saugos ir sveikatos patariamajame komitete, pritarė visoms pasirinktoms galimybėms. Apskritai, kai pozicijos skyrėsi, darbuotojai reikalavo ribinių verčių, kuriomis užtikrinama geresnė apsauga, o darbdaviai – tokių ribinių verčių, kurių atveju priemonės būtų pigesnės. Svarstyta, ar įtraukti dyzelinių variklių išmetalus ir apdirbant gumą susidarančias dulkes ir garus, kaip vykstant procesams gaunamas medžiagas, tačiau tam ne visiškai pritarė socialiniai partneriai, todėl šiame etape nesiūloma imtis jokių veiksmų dėl šių cheminių medžiagų.

    C. Tinkamiausios galimybės poveikis

    Kokia tinkamiausios galimybės (jeigu tokia yra, jei ne, − pagrindinių galimybių) nauda?

    Tinkamiausios politikos galimybės nauda – užtikrinama geresnė apsauga 4 mln. darbuotojų ir suteikiama daugiau aiškumo darbdaviams ir vykdymo užtikrinimo institucijoms. Be to, tikimasi, kad taip pat sumažėtų su darbu susijusių vėžinių susirgimų ir mirties atvejų, pagerėtų darbuotojų ir jų šeimų gyvenimo kokybė ir būtų sutaupyta tiesioginių ir netiesioginių pavienių asmenų sveikatos priežiūros išlaidų. Socialinės apsaugos sistemoms nauda būtų ta, kad sumažėtų vėžio gydymo išlaidos ir sumažėtų išlaidos dėl susijusio nedarbingumo arba ankstyvo išėjimo į pensiją, taip pat dėl profesinių ligų kompensacijų. Darbdaviams greičiausiai bus naudinga tai, kad sumažės nebuvimo darbe atvejų ir nuostolių dėl sumažėjusio darbo našumo. Remiantis Komisijos užsakymu atliktu tyrimu, didžiausios naudos tikimasi į Kancerogenų ir mutagenų direktyvos vykstant procesams gaunamų medžiagų sąrašą įtraukus alyvą kaip variklio alyvos atlieką – taip būtų išsaugota 880 gyvybių, išvengta 90 000 vėžio atvejų, o nauda sveikatai pinigine išraiška sudarytų 0,3–1,6 mlrd. EUR, taigi per 50 metų sumažėtų išlaidų sveikatos priežiūrai. Tikimasi, kad, nustačius nuostatas dėl trichloretileno poveikio įkvepiant ir patenkant per odą profesinės ekspozicijos ribinių verčių, būtų išsaugota 390 gyvybių, o nauda sveikatai pinigine išraiška sudarytų 118–430 mln. EUR.

    Kokios tinkamiausios galimybės (jeigu tokia yra, jei ne, − pagrindinių galimybių) sąnaudos?

    Kalbant apie kelis kancerogenus, tinkamiausia galimybė turės įtakos įmonių veiklos sąnaudoms, nes įmonėms teks diegti papildomas apsaugos ir prevencijos priemones. Visų pirma tai bus susiję su trichloretilenu ir alyva kaip variklio alyvos atlieka. Apskaičiuota, kad pasirinkus tinkamiausią galimybę iki 2069 m. bendros pramonės sąnaudos sudarys 154–257 mln. EUR trichloretileno atveju ir 46–918 mln. EUR alyvos kaip variklio alyvos atliekos atveju. Dėl tinkamiausių galimybių paketo neatsiras jokių papildomų su informacija susijusių prievolių, įmonėms nepadidės administracinė našta, ir greičiausiai neprireiks jokių didesnių su aplinka susijusių sąnaudų.

    Koks poveikis verslui, mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), taip pat labai mažoms įmonėms?

    Įmonėms būtų naudingas didesnis aiškumas. Manoma, kad nebūtų jokio poveikio įmonėms, esančioms tose valstybėse narėse, kuriose nacionalinės ribinės vertės atitinka siūlomas vertes arba yra mažesnės (griežtesnės) už jas. MVĮ paprastesnė tvarka nenustatyta, nes jos neatleistos nuo Kancerogenų ir mutagenų direktyva nustatytų prievolių; jeigu jos būtų atleistos, darbuotų apsauga būtų nevienoda ir priklausytų nuo įmonės dydžio.
    Didžiausios su pasirinktomis galimybėmis susijusios sąnaudos siejamos su investicijomis į uždaras trichloretileno naudojimo sistemas, nes MVĮ, palyginti su didesnėmis įmonėmis, patiria didesnį investicinių sąnaudų reikalavimų poveikį. Tačiau pagal ES tirpiklio išsiskyrimo direktyvos (1999/13/EB), Europos chlorintų tirpiklių asociacijos savanoriškos atsakingo naudojimo chartijos ir ypač autorizacijos pagal REACH reglamentą sąlygas tikimasi, kad investicija į uždaras sistemas jau buvo padaryta. Įmonės gali naudoti alternatyvią cheminę medžiagą, kad išvengtų uždaros sistemos sąnaudų, arba gali padidinti kainas. Šiuo metu dešimtyje valstybių narių nacionalinės trichloretileno ribinės vertės atitinka siūlomas vertes arba yra mažesnės už jas. Tai rodo, kad susijusiems sektoriams turėtų būti įmanoma padengti papildomas sąnaudas.

    Ar bus daromas didelis poveikis nacionaliniams biudžetams ir administracijoms?

    Dabar patiriamos didžiulės ekonominės išlaidos, tenkančios darbuotojams dėl to, kad jų darbo aplinkoje yra pavojingų cheminių medžiagų, o tinkamiausios galimybės, be kita ko, padėtų mažinti tiesioginius valstybių narių socialinės apsaugos sistemų finansinius nuostolius. Viešojo administravimo institucijų administracinės ir vykdymo užtikrinimo išlaidos skirsis atsižvelgiant į tai, kaip kiekviena cheminė medžiaga dabar vertinama kiekvienoje valstybėje narėje, tačiau jos neturėtų būti didelės. Be to, tikimasi, kad būtų sumažintos išlaidos, nes nustačius visoje ES galiojančias profesinės ekspozicijos ribines vertes, sumažėtų poreikis kiekvienai valstybei narei vykdyti atskirą mokslinę analizę.

    Ar bus kitokio reikšmingo poveikio?

    Tinkamiausių galimybių įgyvendinimas turėtų teigiamą poveikį konkurencijai vidaus rinkoje, nes padėtų mažinti valstybėse narėse, kuriose taikomi skirtingi apsaugos lygiai, įsikūrusių įmonių konkurencinius skirtumus, būtų paprasčiau laikytis reikalavimų ir užtikrinti jų vykdymą, todėl pagerėtų gyvenimo ir darbo sąlygos, taip pat padidėtų įmonių bei nacionalinių socialinės apsaugos sistemų veiklos efektyvumas. Pasirinkta galimybė neturėtų daryti didelio poveikio ES įmonių išorės konkurencingumui. Daugeliu atvejų pasirinktos galimybės patenka į ne ES šalyse nustatytų lygiaverčių priemonių apatinę intervalo dalį – tai reiškia, kad šios priemonės gali būti įgyvendintos, atitinka esamą gerąją patirtį ir tuo pačiu metu jomis siekiama nustatyti aukštus tarptautinius darbuotojų apsaugos standartus. Poveikis pagrindinėms teisėms, visų pirma nustatytosioms 2 (žmogaus teisė į gyvybę) ir 31 (teisė į tinkamas ir teisingas darbo sąlygas, kuriomis užtikrinama darbuotojo sauga, sveikata ir orumas) straipsniuose, yra teigiamas.

    D. Tolesni veiksmai

    Kada politika bus peržiūrėta?

    Siūlomos Kancerogenų ir mutagenų direktyvos persvarstymo veiksmingumas bus vertinamas vykdant ES darbuotojų saugos ir sveikatos sistemos vertinimą, kaip nustatyta Direktyvos 89/391/EEB 17a straipsnyje.

    Atliekant kitą baigiamąjį vertinimą (2012–2017 m.) bus nustatytos pradinės (lyginamosios) vertės, o pasiūlytų pakeitimų praktinio įgyvendinimo vertinimo pagrindas galėtų būti kitas laikotarpis (2017–2022 m.).

    Top