EUR-Lex Πρόσβαση στο δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Επιστροφή στην αρχική σελίδα του EUR-Lex

Το έγγραφο αυτό έχει ληφθεί από τον ιστότοπο EUR-Lex

Έγγραφο 52017PC0119

Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl pozicijos dėl cheminių medžiagų įtraukimo į Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta I lentelės sąrašą, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi šešiasdešimtoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje

COM/2017/0119 final - 2017/049 (NLE)

Briuselis, 2017 02 28

COM(2017) 119 final

2017/0049(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos dėl cheminių medžiagų įtraukimo į Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta I lentelės sąrašą, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi šešiasdešimtoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

Narkotinių medžiagų komisija (toliau – CND), remdamasi Tarptautinės narkotikų kontrolės valdybos (toliau – INCB) rekomendacijomis, reguliariai keičia cheminių medžiagų sąrašą, pridėtą prie 1988 m. Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta (toliau – 1988 m. JT konvencija).

ES yra 1988 m. JTO konvencijos šalis šios konvencijos 12 straipsnyje numatytiems klausimams 1 . 12 straipsnis skirtas cheminėms medžiagoms, dažnai naudojamoms narkotinėms priemonėms ir psichotropinėms medžiagoms neteisėtai gaminti (toliau – narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai).

CND yra JT Ekonominės ir socialininės tarybos (toliau – ECOSOC) komisija, o jos funkcijos ir įgaliojimai išdėstyti, inter alia, 1988 m. JT konvencijoje. Ją sudaro 53 JT valstybės narės, kurias išrenka ECOSOC. Šiuo metu CND yra 12 balsavimo teisę turinčių valstybių narių 2 . Sąjunga CND turi stebėtojos statusą.

2017 m. vasario 1 d. INCB rekomendavo į 1988 m. JT konvencijos I lentelę įrašyti dvi chemines medžiagas – 4-anilino-N-fenetilpiperidiną (ANPP) ir N-fenetil-4-piperidoną (NPP).

1988 m. JT konvencijos lentelių pakeitimai daro tiesioginį poveikį Sąjungos teisės aktų, kuriais reglamentuojama narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų kontrolė, taikymo sričiai, nes chemines medžiagas, kurios įrašomos į 1988 m. JT konvencijos lenteles, reikia įtraukti į Sąjungos teisę 3 . Tuo tikslu Komisijai suteikti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus.

Kai CND prašoma priimti sprendimą dėl cheminių medžiagų įtraukimo į sąrašą, valstybės narės turi pasirengti CND posėdžiui – Taryboje priimti bendrą poziciją. Dėl Sąjungos stebėtojos statusui būdingų apribojimų šią poziciją turi pateikti valstybės narės, kurios šiuo metu yra CND narės, veikdamos kartu Sąjungos interesų labui CND. Sąjunga CND yra tik stebėtoja ir balsavimo teisės neturi.

Šiuo tikslu Komisija teikia pasiūlymą dėl pozicijos dėl cheminių medžiagų įtraukimo į 1988 m. JT konvenciją, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi 2017 m. kovo 13–17 d. Vienoje vyksiančioje šešiasdešimtoje CND sesijoje.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Šio pasiūlymo teisinis pagrindas yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau – SESV) 207 straipsnis kartu su 218 straipsnio 9 dalimi.

Pirmtakų įtraukimas į sąrašą siekiant stebėti prekybą šiomis cheminėmis medžiagomis – su bendra prekybos politika susijęs klausimas, o SESV 207 straipsnio 3 dalyje teigiama, kad, kai reikia derėtis dėl susitarimų su viena arba keliomis trečiosiomis šalimis ar tarptautinėmis organizacijomis ir juos sudaryti, taikomas 218 straipsnis, atsižvelgiant į šio straipsnio specialiąsias nuostatas.

SESV 218 straipsnio 9 dalis taikoma neatsižvelgiant į tai, ar Sąjunga yra atitinkamo organo narė ar susitarimo šalis. CND yra susitarimu įsteigtas organas, kaip apibrėžta šiame straipsnyje, nes ji yra organas, kuriam pagal 1988 m. JT konvenciją pavestos konkrečios užduotys.

CND sprendimai dėl medžiagų įtraukimo į sąrašą yra teisinę galią turintys aktai, kaip apibrėžta SESV 218 straipsnio 9 dalyje. Vadovaujantis 1988 m. JT konvencija, CND sprendimai tampa privalomi, išskyrus tuo atveju, jei per nustatytą laikotarpį viena iš šalių sprendimą pateikia peržiūrėti ECOSOC 4 . ECOSOC sprendimai šiuo klausimu yra galutiniai.

   Subsidiarumo principas

Netaikoma.

   Proporcingumo principas

Pasiūlymas yra proporcingas ir juo neviršijama to, kas būtina tikslams pasiekti, nes jis taikomas Sąjungos lygmeniu susirūpinimą keliantiems naujiems narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakams.

Priemonės pasirinkimas

Pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį nustatant poziciją, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi tarptautiniu susitarimu įsteigtame organe, būtina naudoti Tarybos sprendimą.

2017/0049 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos dėl cheminių medžiagų įtraukimo į Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta I lentelės sąrašą, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi šešiasdešimtoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 207 straipsnį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)Tarybos sprendimu 90/611/EEB 5 Sąjunga pasirašė 1988 m. Jungtinių Tautų konvenciją dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta (toliau – Konvencija), ji įsigaliojo 1990 m. lapkričio 11 d.;

(2)vadovaujantis Konvencijos 12 straipsnio 2–7 dalimis, į Konvencijos lenteles, kuriose išvardyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakai, galima įtraukti papildomų cheminių medžiagų;

(3)2017 m. kovo 13–17 d. Vienoje vyksiančioje šešiasdešimtoje sesijoje Narkotinių medžiagų komisija turėtų priimti sprendimą dėl dviejų naujų cheminių medžiagų įrašymo į Konvencijos I lentelę;

(4)Narkotinių medžiagų komisijoje, kurioje šiuo metu 12 Sąjungos valstybių narių yra teisę balsuoti turinčios narės, Sąjunga turi stebėtojos statusą. Kadangi sprendimai dėl naujų medžiagų įrašymo į Konvencijos I lentelę priklauso išimtinei Sąjungos kompetencijai, būtina, kad Taryba įgaliotų valstybes nares pareikšti Sąjungos poziciją dėl cheminių medžiagų įrašymo į Konvencijos I lentelės sąrašą;

(5)    Tarptautinės narkotikų kontrolės valdybos vertinimu, dvi medžiagos (4-anilino-N-fenetilpiperidinas (ANPP) ir N-fenetil-4-piperidonas (NPP)), yra dažnai naudojamos fentaniliui neteisėtai gaminti ir yra itin tinkamos fentaniliui ir daugeliui fentanilio analogų, kurie yra labai veiksmingi sintetiniai opioidai, neteisėtai gaminti. Yra įrodymų, kad neteisėtai pagaminamo fentanilio ir fentanilio analogų kiekis ir jų gamybos mastas kelia rimtų visuomenės sveikatos arba socialinių problemų, dėl kurių šių cheminių medžiagų tarptautinė kontrolė yra pateisinama;

(6)    todėl 2017 m. vasario 1 d. Tarptautinė narkotikų kontrolės valdyba Narkotinių medžiagų komisijai rekomendavo įrašyti ANPP ir NPP į Konvencijos I lentelę;

(7)    kai kuriose valstybėse narėse neteisėtai gaminamas fentanilis ir fentanilio analogai kelia didelių visuomenės sveikatos ir socialinių problemų;

(8)todėl Sąjungos valstybės narės Narkotinių medžiagų komisijoje turėtų laikytis pozicijos, kad ANPP ir NPP reikia įrašyti į Konvencijos I lentelę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Pozicija, kurios 2017 m. 13–17 d. vyksiančioje šešiasdešimtoje Narkotinių medžiagų komisijos sesijoje Sąjungos vardu laikosi valstybės narės, yra tokia:

4-anilino-N-fenetilpipiridinas ir N-fenetil-4-piperidonas turi būti įrašyti į Konvencijos I lentelę.

Šią poziciją vieningai pareiškia valstybės narės, kurios yra Narkotinių medžiagų komisijos narės.

2 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1) 1990 m. spalio 22 d. Tarybos sprendimas dėl 1988 m. Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta pasirašymo Europos ekonominės bendrijos vardu.
(2) Austrija, Belgija, Čekija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Nyderlandai, Prancūzija, Slovakija, Vokietija, Vengrija.
(3) 2014 m. gruodžio 22 d. TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 111/2005, nustatantis prekybos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakais (prekursoriais) tarp Sąjungos ir trečiųjų šalių stebėsenos taisykles (OL L 22, 2005 1 26, p. 1) ir 2004 vasario 11 d. EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 273/2004 dėl narkotinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) (OL L 47, 2004 2 18, p. 1).
(4) 1988 m. JT konvencijos 12 straipsnio 7 dalis.
(5) 1990 m. spalio 22 d. Tarybos sprendimas dėl Jungtinių Tautų konvencijos dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta pasirašymo Europos ekonominės bendrijos vardu (OL L 326, 1990 11 24, p. 56).
Επάνω