EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0525(01)

Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

OL C 186, 2016 5 25, p. 15–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.5.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 186/15


Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

(2016/C 186/09)

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsnį (1).

BENDRASIS DOKUMENTAS

„SICILIA“

ES Nr. IT-PGI-0005–01305–29.1.2015

SKVN ( ) SGN ( X )

1.   Pavadinimas (-ai)

„Sicilia“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

1.5 klasė. Aliejai ir riebalai (sviestas, margarinas, aliejus ir kt.)

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

Išpilstomas SGN žymimas aliejus „Sicilia“ turi pasižymėti toliau nurodytomis savybėmis.

Cheminių ir fizinių savybių vertinimas

Rūgštingumas (išreikštas oleino rūgštimi) – ne daugiau kaip 0,5 %.

Peroksidų skaičius ≤ 12 mEqO2/kg.

Bendras polifenolių kiekis ≥ 100 mg/kg.

Organoleptinis vertinimas (pagal Tarptautinės alyvuogių aliejaus tarybos metodą)

Produktas pasižymi išskirtiniu vaisių skoniu ir kvapu, taip pat žolei, pomidorams ir artišokams būdingais organoleptiniais požymiais ir, nors šie požymiai, priklausomai nuo dirvožemio ir klimato sąlygų, agronominių ir technologinių veiksnių, pasireiškia nevienodai intensyviai, jie lemia ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ išskirtinumą.

Medianos ribos

mažiausia

didžiausia

Subrendusių alyvuogių skonis ir kvapas

> 2

< 8

Žalių alyvuogių skonis ir kvapas

> 2

< 8

Žolei ir (arba) pomidorui, ir (arba) artišokui būdingi organoleptiniai požymiai

> 2

< 8

Kartumas

> 2

< 7

Pikantiškumas

> 2

< 8

Aliejaus „Sicilia“ juslinę gamą atspindi tiesioginės uodžiamosios ir netiesioginės juslinės (kvapo ir skonio) savybės, kurios siejamos su pomidoro (žalio ar prinokusio, jo lapų) ir artišoko organoleptiniais požymiais ir pasireiškia atskirai arba kartu. Be to, beveik visada atpažįstamas šviežios žolės kvapas.

Dar viena aliejui „Sicilia“ būdinga ypatybė yra susijusi su vaisiškų aliejų kategorija, kuriai jis priklauso. Šis aliejus beveik visada priskiriamas prie vidutinio arba intensyvaus vaisiškumo aliejų, tačiau kartu jaučiama jo teigiamų požymių, tokių kaip kartumas ir pikantiškumas, harmonija.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

Būdama Viduržemio jūros regiono centre, keičiantis įvairioms valdžioms, Sicilija patyrė daugybę įvairaus pobūdžio įtakų (susijusių su kultūra, architektūra, religija, mityba ir kt.). Šis ilgas laikotarpis, per kurį regionas turtėjo kultūros, auginimo metodų ir biologinės veislių įvairovės srityse, ypač akivaizdžiai atsispindi alyvuogių sektoriuje. Tokiomis sąlygomis Sicilijos regione imta auginti daugelio veislių alyvmedžius ir taikyti labai įvarius auginimo metodus ir taip, kartu veikiant ir kitiems veiksniams, buvo sukurta unikali ir nepakartojama alyvmedžių auginimo ir aliejaus gamybos sistema.

Saugoma geografine nuoroda žymimas aliejus „Sicilia“ turi būti išgaunamas iš alyvmedžių soduose kartu ar atskirai auginamų toliau nurodytų alyvmedžių veislių vaisių. Toliau pateikiamas veislių skirstymas pagal svarbą ir populiarumą.

 

Populiariausios veislės:

 

Biancolilla, Cerasuola, Moresca, Nocellara del Belice, Nocellara Etnea, Ogliarola Messinese ir Tonda Iblea.

 

Mažiau populiarios veislės:

 

Aitana, Bottone di gallo, Brandofino, Calatina, Cavalieri, Crastu, Erbano, Giarraffa, Lumiaru, Marmorigna, Minuta, Nasitana, Nerba, Nocellara messinese, Olivo di Mandanici, Piricuddara, Santagatese, Vaddarica, Verdello, Verdese, Zaituna ir panašios veislės. Be to, alyvmedžių soduose ne daugiau kaip 10 % visų alyvmedžių gali sudaryti kitų veislių alyvmedžiai. Jei kitų veislių alyvmedžiai sudaro daugiau kaip 10 % visų alyvmedžių, įmonės nebegali alyvmedžiais apsodintų sklypų registruoti SGN „Sicilia“ priežiūros sistemoje.

Pagrindinių veislių alyvmedžiai užima daugiau kaip 85 % viso alyvmedžiais apsodinto regiono ploto.

Iš visų minėtų alyvmedžių veislių vaisių kartu ar atskirai spaudžiamo aliejaus organoleptinės savybės yra aprašytos 3.2 dalyje. Jas dėl vidutiniškai intensyvaus arba intensyvaus aliejaus skonio ir kvapo ir kartu jaučiamų jau aprašytų žalio ar prinokusio pomidoro, artišoko ir šviežios žolės kvapų lengvai atpažįsta vidutinis vartotojas.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Visi gamybos etapai (alyvuogių auginimas, derliaus nuėmimas ir aliejaus spaudimas) turi vykti nustatytoje geografinėje vietovėje.

3.5.   Specialios produkto registruotu pavadinimu pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Tiek SGN žymimo ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ sandėliavimas, tiek išpilstymas turi būti atliekami specifikacijoje nustatytoje gamybos vietovėje. Šis reikalavimas keliamas dėl akivaizdžių priežasčių: tiek dėl to, kad regionas yra atskirtas nuo kontinentinės Europos, tiek siekiant išvengti, kad vežamas produktas nepatirtų cheminių ir fizinių veiksnių įtakos, dėl kurios sumažėtų jo atsparumas oksidacijai ir dėl to nukentėtų jo kokybinės savybės, visų pirma susijusios su polifenoliais, kurie yra viena iš išskirtinių SGN žymimo ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ ypatybių. Be to, Sicilijoje yra 251 aliejaus išpilstymo įmonę jungiantis tinklas (agentūros „Agea“ 2013 m. duomenys), išsiraizgęs po visą salos teritoriją. Bėgant laikui šios išpilstymo įmonės sukaupė žinių, kurios padeda užtikrinti, kad nenukentėtų aliejaus kokybinės savybės. Vartotojams pateikiamas SGN žymimas ypač grynas alyvuogių aliejus „Sicilia“ turi būti išpilstytas į tinkamus nedidesnės kaip 5 l talpos indus.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

Šalia saugomos geografinės nuorodos „Sicilia“ draudžiama pateikti bet kokius aiškiai produkto specifikacijoje nenurodytus apibūdinimus, taip pat šiuos: aukštos kokybės, išskirtinis, rinktinis, aukščiausios rūšies. Siekiant pabrėžti atskirų augintojų taikytą metodą, leidžiama pateikti neklaidinančias, dokumentais pagrįstas nuorodas, pavyzdžiui: „spaustas iš vienos veislės alyvuogių“ (po to nurodoma veislė), „rinkta rankomis“ ir t. t. Gamintojų vardus, įmonių pavadinimus, privačius prekės ženklus nurodyti leidžiama, ir tik teisingai, tuo atveju, jei jie nėra giriamojo pobūdžio ir neklaidina vartotojo. Įmonių, žemių ar ūkių pavadinimus galima nurodyti tik tada, jei aliejus pagamintas vien tik iš nurodomai įmonei priklausančiuose alyvmedžių soduose užaugintų alyvuogių. Nuorodas į alyvuogių auginimo įmonę, alyvuogių auginimo įmonių asociaciją ar gamybos vietovėje esančią alyvuogių auginimo įmonę, kuriose buvo išpilstytas aliejus, leidžiama pateikti tik tuo atveju, jeigu produktas buvo išpilstytas tose pačiose įmonėse. Kitas geografines nuorodas pateikti draudžiama. Saugomos geografinės nuorodos pavadinimas „Sicilia“ turi būti užrašytas aiškiomis, nenutrinamomis raidėmis, kad išsiskirtų iš kitos etiketėje esančios informacijos. Be to, įrašai turi atitikti galiojančiuose teisės aktuose nustatytas ženklinimo taisykles. Etiketėje privaloma nurodyti alyvuogių, iš kurių išspaustas aliejus, derliaus metus.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

SGN žymimo ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ gaminimo vietovė apima visą administracinę Sicilijos regiono teritoriją.

5.   Ryšys su geografine vietove

Dėl ypatingos Sicilijos geografinės padėties joje vyraujančios gamtinės sąlygos yra palankios išgauti ypač gryną alyvuogių aliejų, kuriam būdingos produkto specifikacijoje aprašytos organoleptinės, cheminės ir fizinės savybės.

Kadangi regionas yra atsietas nuo žemyninės Europos dalies, čia susiformavo biologinės įvairovės požiūriu unikali alyvmedžių veislių panorama, išsiskirianti iš kitų vietovių, kuriose auginami alyvmedžiai.

Dirvožemio ir klimato sąlygos, taip pat glaudžiai su teritorija susiję žmogiškieji veiksniai lemia SGN žymimo ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ organoleptines savybes.

Dėl teritoriją, alyvmedžius ir Sicilijos kultūrą siejančio ryšio atsirado produktas, kurio gerą vardą patvirtina daugybė alyvuogių aliejaus ekspertų ir ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ vartotojų pripažinimų.

Pabrėžtina, kad pagal teisės aktus aliejaus gamintojams draudžiama etiketėse nurodyti geografines nuorodas – dėl to jiems gali būti skiriamos didelės baudos. Taip pat pabrėžtina, kad šie teisės aktai gerokai atgrasė gamintojus nuo produkto pavadinimo naudojimo reklaminiuose renginiuose ir interneto puslapiuose.

Nepaisant to, kas pasakyta anksčiau, dėl teritoriją, alyvmedžius ir Sicilijos kultūrą siejančio ryšio atsirado produktas, kurio gerą vardą patvirtina daugybė aliejaus ekspertų ir ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ vartotojų pripažinimų.

Pastaraisiais dešimtmečiais visuose pagrindiniuose tarptautiniuose aliejų konkursuose ypač gryną alyvuogių aliejų „Sicilia“ gaminančios įmonės nuolat pelnė daugybę pripažinimų:

konkurse „Orciolo d’Oro“ visose kategorijose (švelnaus, vidutinio intensyvumo ir intensyvaus skonio aliejų) ar bent vienoje iš jų (daugiausia vidutinio intensyvumo ir intensyvaus skonio aliejų kategorijose) 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2012 m. laimėtos pirma, antra ir trečia, o 2009 ir 2010 m. – pirma ir antra vietos ir 2011 m. – trečia, o 2013 m. – pirma vieta;

konkurse „Sol D’Oro“ 2009, 2010 ir 2011 m. laimėta premija „Sol D’Oro“, 2009, 2012 ir 2013 m. – „Sol D’Argento“, o 2010, 2011, 2012 ir 2013 m. – „Sol di Bronzo“;

konkurse „Sirena D’Oro di Sorrento“ 2003, 2004, 2005 ir 2006 m. laimėtos pirma, antra ir trečia, o vėliau kelerius metus – antra ir trečia vietos;

konkurse „Leon D’Oro“ 2007 m. alyvuogių aliejų „Sicilia“ gaminančios įmonės laimėjo pirmą, antrą ir trečią vietas, o 2010 ir 2012 – pirmą vietą;

nuo 1996 m. iki šiol konkurse „Montiferru“ aliejus „Sicilia“ trijose kategorijose penkiolika kartų užėmė pirmą vietą ir daugelį kartų pirmą ir trečią vietas.

Tokį gerą vardą lemia materialinė produkto vertė (organoleptinės, cheminės ir fizinės savybės) ir per ilgaamžę Sicilijos aliejaus ir alyvmedžių istoriją susiformavusios produkto nematerialinės reikšmės suvokimas.

Ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ gerą vardą taip pat įrodo surinkta istorinių dokumentų medžiaga, iš kurios sužinoma, kad kai kuriems alyvuogių aliejaus gamintojams reikėjo savo gaminio etiketėje nurodyti, kad jo kilmės vieta yra Sicilija.

Iki 1992 m. buvo surinkta nemažai sąskaitų faktūrų (datuojamų 1988 ir 1989 m.) su nurodytu pavadinimu „Sicilia“. Kai kurios užsienio rinkai išrašytos sąskaitos faktūros datuojamos taip pat ir 1996 ir 2000 m.

Be to, akivaizdžią nuorodą į pavadinimą galima rasti Sicilijos aliejaus kataloge (1997–2009 m. leidimai).

Tarp dokumentinės medžiagos taip pat yra nemažai etikečių su užrašu „Sicilia“, kuriomis ženklinami ne Italijoje išpilstomo ir ženklinamo aliejaus buteliai (Carluccio’s London – Olio extra vergine d’oliva – Sicilia), keletas JAV bendrovės „Agata & Valentina Extra Virgin Sicilian Olive Oil“ ir bendrovės „Trader Giotto’s“ platinamo aliejaus etikečių su pavadinimu „Sicilia“, užsienio rinkai skirtų aliejaus gamyklos „Oleifici Barbera“ ir įmonės „EFFel srl“ etikečių su pavadinimu „Sicilia“.

Bėgant laikui ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ kokybė ir reputacija visose rinkose gerėjo. Dėl to geru produkto vardu gali būti pasinaudota falsifikavimo tikslais, taip sukeliant didelių ekonominių nuostolių.

Pagal W. Köppeno klimato klasifikaciją SGN žymimo ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ gamybos vietovės klimatas gali būti apibūdintas kaip vidutiniškai šiltas (vidutinė šalčiausio mėnesio temperatūra yra žemesnė kaip 18 °C, bet aukštesnė kaip – 3 °C) ir drėgnas (C tipo). Dar tikslesnis šio klimato apibūdinimas – drėgnas mezoterminis subtropinis su sausringomis vasaromis (Csa tipo), t. y. tipiškas Viduržemio jūros klimatas, kuriam būdinga vidutinė karščiausio mėnesio temperatūra yra aukštesnė kaip 22 °C, o didžiausias kritulių kiekis iškrenta šaltuoju metų laiku (rudenį ir žiemą).

Viduržemio jūros klimatas (Cs) yra mažiausiai paplitęs iš visų vidutiniškai šilto klimato tipų, o Sicilijoje jis pasižymi savybėmis, kurios turi didelės reikšmės ypač gryno alyvuogių aliejaus cheminei sudėčiai ir organoleptinėms savybėms, todėl šis aliejus mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių santykiu (MuFA/PuFA) ir ypač biofenolio ir lakiųjų aromatinių junginių (alkoholio, aldehidų ir esterių) kokybe itin išsiskiria iš kaimyninėse geografinėse vietovėse gaminamo aliejaus.

SGN žymimo ypač gryno alyvuogių aliejaus „Sicilia“ savybes taip pat lemia saulės spinduliuotė, temperatūra, drėgmė ir vėjas, nuo kurių labai priklauso alyvmedžių fiziologija, augimo sąstingis ir pradžia ir kitos fenologinės fazės (žydėjimas, vaisių užmezgimas, augimas, nokimo pradžia ir brendimas). Nuo šios Viduržemio jūros regiono vietovės augalų fotosintezei naudingo saulės spinduliuotės (PAR) kiekio priklauso sąlygos, kuriomis augalas įvairiuose organuose gali sukaupti didesnę biomasę. Dėl šios priežasties, taip pat dėl riboto vandens kiekio ir švelnios temperatūros, padidėja bendras biofenolių, o ypač konkrečių fenolinių medžiagų ir kitų bepakaičių junginių, nuo kurių priklauso aliejaus aromatas, kiekis. Ribotas vandens kiekis ir visos pirmiau aprašytos klimato sąlygos, pagal kurias galima geriau nusakyti salos klimato pobūdį, taip pat lemia tai, kad aliejuje visada juntamas kartumas ir pikantiškumas, kurių medianos vertės SGN žymimame aliejuje „Sicilia“ visada yra didesnės nei 2, t. y. būtent tokios, kokios reikalingos, kad aliejų būtų galima dažniausia priskirti prie intensyvaus ir vidutinio intensyvumo kategorijų. Anksčiau aprašytos dirvožemio ir klimato sąlygos paveiktų ne tik su fotosinteze (saulės spinduliuotės kiekiu, lapų paviršiumi ir vainiko architektūra) susijusį augimo rodiklį (CGR), bet ir augalinės ląstelės kvėpavimo procesus, iš kurios metaboliniais keliais atsirastų daugybė augalų metabolitų: aminorūgščių, lipidų ir jų junginių, izoprenoidų (pavyzdžiui, terpenų, iš kurių skvaleno, mentolio, limoneno, augalams, žiedams ir vaisiams suteikiančių būdingą kvapą, taip pat biosintetinių sterolių pirmtakų) ir porfirinų (susijusių su chlorofilu ir fotosinteze).

3.2 punkte pateiktame aliejaus aprašyme apibūdinta išskirtinė SGN žymimo aliejaus „Sicilia“ savybių visuma. Šiam aliejui būdingi dėl minėtų klimato sąlygų susiformavę nuolat jaučiami žalio pomidoro, artišoko ir šviežios žolės kvapai ir organoleptinės savybės, kurios visuomet siejamos su 3.3 punkte išvardytų populiariausių alyvmedžių veislių vaisiais.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

Visą produkto specifikacijos tekstą galima rasti interneto svetainėje http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

arba

Žemės ūkio, maisto produktų ir miškų ūkio politikos ministerijos interneto svetainėje (www.politicheagricole.it), ekrano dešinėje viršuje spaudžiant nuorodą „Prodotti DOP IGP“ (liet. SKVN, SGN nuorodomis žymimi gaminiai), po to ekrano kairėje – „Prodotti DOP IGP STG“ (liet. SKVN, SGN, GTG nuorodomis žymimi gaminiai) ir galiausiai – „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“ (liet. ES nagrinėjamos specifikacijos).


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


Top