Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0491

    Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS kuriuo nustatoma aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistema

    COM/2016/0491 final - 2016/0236 (COD)

    Briuselis, 2016 09 07

    COM(2016) 491 final

    2016/0236(COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    kuriuo nustatoma aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistema

    {SWD(2016) 259 final}
    {SWD(2016) 261 final}


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    Pasiūlymo tikslas

    Pasiūlymo tikslas – padėti ES vidaus rinkai tinkamai veikti ir padidinti ES pramonės konkurencingumą pasaulyje, sukuriant aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistemą.

    Konkurencingesne tapusi ES saugumo pramonė galėtų pasiūlyti technologinių sprendimų, tiesiogiai padidinsiančių Europos piliečių saugumą ir sustiprinsiančių Europos visuomenės pajėgumą užkirsti kelią saugumui kylančioms grėsmėms ir reaguoti į jas.

    Šiuo pasiūlymu nustatoma sertifikavimo sistema yra pagrįsta bendrojo vertinimo procedūra (toliau – BVP), kurią parengė Europos civilinės aviacijos konferencija (toliau – ECAK) siekdama įvertinti aviacijos saugumo tikrinimo įrangos atitiktį galiojantiems veiksmingumo reikalavimams, nustatytiems ES lygiu, ir pastarąją procedūrą susieja su atitikties vertinimo įstaigų akreditavimo procedūra. Siekiama sukurti unikalią sertifikavimo Europos Sąjungoje sistemą, grindžiamą ES tipo patvirtinimu ir gamintojų išduodamais atitikties sertifikatais, kurie, remiantis tarpusavio pripažinimo principu, galiotų visose ES valstybėse narėse.

    Bendrosios aplinkybės

    Aviacijos saugumo tikrinimo įranga – tai saugumo įranga, naudojama asmenų, rankinio bagažo, bagažo skyriuje vežamo bagažo, atsargų, oro transportu vežamų krovinių ir pašto patikrai. Aviacijos saugumo sektoriuje tikrinimo įranga sudaro didelę rinkos dalį, kurios metinė pasaulinė apyvarta – 14 mlrd. EUR, iš kurių net 4,2 mlrd. EUR tenka ES. Be to, oro uostai ir oro transporto mazgai priklauso sektoriams, kurių augimo galimybės pasaulyje yra didžiausios, ypač Azijos rinkose.

    ES reglamentu (EB) Nr. 300/2008 nustatytos ES oro uostuose naudojamos aviacijos saugumo tikrinimo įrangos techninės specifikacijos ir veiksmingumo reikalavimai. Šis teisės aktas grindžiamas Komisijos parengtais standartais, kurie nuolat pritaikomi prie kintančių grėsmių modelių ir rizikos vertinimo. Atsižvelgiant į galimas šių standartų paviešinimo pasekmes ES valstybių narių nacionaliniam saugumui, jie buvo įslaptinti ir su jais gali susipažinti tik tie (asmenys, bendrovės, organizacijos ir kt.), kurie turi atitinkamą patikimumo pažymėjimą ir yra tai tinkamai pagrindę (pagal principą „būtina žinoti“).

    Vis dėlto, nors pirmiau minėti teisės aktai ir yra priimti, trūksta teisiškai privalomos atitikties vertinimo Europos Sąjungoje sistemos, kurios paskirtis – užtikrinti, kad reikiamų standartų būtų laikomasi visuose ES oro uostuose. Todėl vienoje ES valstybėje narėje sertifikuota įranga gali būti pateikta tik tos valstybės narės rinkai. Bet kuri kita ES valstybė narė gali pripažinti tokį sertifikavimą arba reikalauti, kad įranga būtų išbandyta dar kartą, siekiant patikrinti, ar ji atitinka ES teisės aktuose nustatytus reikalavimus, ar netgi neleisti jos naudoti savo teritorijoje. Bet kuriuo atveju, nėra tvarkos, kaip automatiškai pripažinti pirmosios valstybės narės išduotą sertifikatą.

    Valstybės narės, bendradarbiaudamos su Komisija, šią spragą iš dalies pašalino parengdamos bendrąsias įvairių kategorijų aviacijos saugumo tikrinimo įrangos bandymų metodikas, taikomas ECAK. 2008 m. ECAK parengė aviacijos sektoriuje naudojamos tikrinimo įrangos bandymų BVP. Nuo tada BVP buvo peržiūrima ir tobulinama siekiant didesnio veiksmingumo, tačiau vis dar nėra teisiškai privaloma, tad išnaudojami ne visi jos privalumai.

    Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

    2015 m. balandį Europos Komisijos priimtoje Europos saugumo darbotvarkėje (COM(2015) 185 final) pabrėžiama, kad reikalinga konkurencinga ES saugumo pramonė, taip pat galinti padėti didinti ES savarankiškumą, kai reikia vykdyti saugumo reikalavimus. Be to, Sąjunga skatina kurti novatoriškus saugumo sprendimus, pavyzdžiui, nustatant standartus ir bendrus sertifikatus. Europos saugumo darbotvarkėje taip pat nurodyta, kad Komisija svarsto tolesnius veiksmus, pavyzdžiui, susijusius su signalizacijos sistemomis ir oro uostų tikrinimo įranga, kad pašalintų bendrajai rinkai daromas kliūtis ir padidintų ES saugumo pramonės konkurencingumą eksporto rinkose.

    Šis pasiūlymas padės padidinti Europos saugumo pramonės konkurencingumą. Todėl ES veikianti saugumo pramonė, tapusi konkurencingesne, galės pasiūlyti novatoriškesnių ir veiksmingesnių sprendimų, kaip padidinti Europos piliečių saugumą ir svariai prisidėti prie Europos visuomenės atsparumo grėsmėms, kurios kyla saugumui, didinimo.

    Konkrečiai atsižvelgiant į šio pasiūlymo tikslą, reikėtų paminėti Europos Komisijos komunikatą „Saugumo pramonės politika. Inovacinės ir konkurencingos saugumo pramonės veiksmų planas“ (COM(2012) 417)“. Visų pirma, to plano 2 straipsnyje nustatyta, kad: „atlikusi išsamią poveikio vertinimo analizę ir pasikonsultavusi su suinteresuotaisiais subjektais Komisija pateiktų du pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamo akto: vienu siūloma sukurti ES lygmens suderintą oro uostų tikrinimo (aptikimo) įrangos sertifikavimo sistemą, o antru – suderintą signalizacijos sistemų sertifikavimo Europos Sąjungoje sistemą. Tikslas – pasiekti abipusį sertifikavimo sistemų pripažinimą.“

    Aviacijos saugumo tikrinimo įrangą reglamentuoja Reglamento (EB) Nr. 300/2008, kuriuo nustatomos civilinės aviacijos saugumo bendrosios taisyklės, ir jo įgyvendinimo aktų, visų pirma Komisijos reglamento (ES) Nr. 185/2010, kuriuo nustatomos išsamios priemonės bendriesiems pagrindiniams aviacijos saugumo standartams įgyvendinti, nuostatos.

    Kadangi išsamūs aviacijos saugumo tikrinimo įrangos veiksmingumo reikalavimai ir bandymų metodai jau yra nustatyti, pasiūlymu nesiekiama įtraukti labiau techninio pobūdžio nuostatų. Priešingai, juo nustatoma tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistema ir taip akivaizdžiai įgyvendinamos pirmiau minėtos politikos nuostatos. Sistema reikštų, kad atitiktį veiksmingumo reikalavimams turi įrodyti akredituotos bandymų laboratorijos, taikančios bendrąją bandymų metodiką, kaip antai parengtąją ECAK. Siekiant sukurti veiksmingą sertifikavimo sistemą, reikės priimti teisės aktą, kuriuo nustatomi jos pagrindai.

    Derėjimas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

    Pasiūlymas dera su pagrindinėmis ES politikos kryptimis bendrosios rinkos ir laisvo prekių judėjimo srityje. Visų pirma, rengiant šį pasiūlymą atsižvelgta į 2008 m. liepos 9 d. Reglamentą (EB) Nr. 765/2008, nustatantį su gaminių prekyba susijusius akreditavimo ir rinkos priežiūros reikalavimus, ir į 2008 m. liepos 9 d. Sprendimą (ES) Nr. 768/2008 dėl bendrosios gaminių pardavimo sistemos.

    Be to, pasiūlymas dera su Europos Komisijos prioritetu įveikti ES saugumo rinkų susiskaldymą ir taip didinti ES bendrovių konkurencingumą, kaip savo politinėse gairėse pabrėžė Komisijos pirmininkas J.-C. Junckeris („Stipresnė ir teisingesnė vidaus rinka, turinti stipresnį pramonės pagrindą“).

    2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

    Teisinis pagrindas

    ES veiksmai grindžiami SESV 114 straipsniu, pagal kurį, siekiant SESV 26 straipsnio tikslų, t. y. tinkamo vidaus rinkos veikimo, derinami valstybių narių įstatymai.

    Subsidiarumas

    Šio reglamento tikslo, t. y. nustatyti taisykles dėl aviacijos saugumo tikrinimo įrangos ES tipo patvirtinimo administracinių ir procedūrinių reikalavimų, ES valstybės narės nepasieks. Visų pirma, jei valstybės narės ketintų pačios imtis tokios iniciatyvos, jos tai jau būtų padariusios kurdamos ECAK BVP sistemą. Dėl savo masto ir poveikio ES tipo patvirtinimo sistema, pagrįsta valstybių narių tarpusavyje pripažįstamu atitikties patvirtinimu, gali būti kuriama tik ES lygiu.

    Todėl pasiūlymas atitinka subsidiarumo principą.

    Proporcingumas

    Pasiūlymas atitinka proporcingumo principą, kadangi juo neviršijama to, kas būtina tinkamo vidaus rinkos veikimo užtikrinimo tikslams pasiekti, tuo pačiu pagerinant aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sektoriuje veikiančios ES pramonės konkurencingumą.

    Be to, atsižvelgiant į tai, kad ES aviacijos saugumo tikrinimo įrangos gamintojams, palyginti su jų konkurentais tiek ES, tiek ne ES rinkose, reikia užtikrinti vienodas sąlygas, bendros sertifikavimo sistemos, privalomos tada, kai tokia įranga parduodama arba pradedama naudoti ES, sukūrimas proporcingai atitinka pasiūlymo tikslą.

    Priemonės pasirinkimas

    Atitinkamas teisinis pagrindas, t. y. Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsnis, nenustato konkretaus teisės akto formos.

    Vis dėlto, atsižvelgiant į pasiūlymo tikslus, konkrečias aplinkybes ir turinį, aiškiems sertifikavimo Europos Sąjungoje sistemos pagrindams nustatyti labiau tiktų ne direktyva, o reglamentas, pagrįstas jau esamais reglamentais (EB) Nr. 300/2008 ir (ES) Nr. 185/2010.

    3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

    Konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais

    Šis pasiūlymas grindžiamas šiomis plataus masto konsultacijomis su susijusiais suinteresuotaisiais subjektais:

    atviromis viešomis konsultacijomis dėl aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo, vykusiomis 2013 m. kovo 5 d. – 2013 m. birželio 10 d. Apie viešas konsultacijas buvo paskelbta svetainėje „Tavo balsas Europoje“ ir buvo gauti 37 atsakymai. Nepaisant tokio gana mažo atsakymų skaičiaus, viešų konsultacijų rezultatus galima laikyti tipiškais, nes į klausimus atsakė visų pagrindinių suinteresuotųjų subjektų grupės (šalių administracijos, visų tipų įmonės (taip pat MVĮ), bandymų laboratorijos, oro uosto operatoriai ir kt.). Be to, konsultacijose dalyvavo pagrindinės sektoriui atstovaujančios asociacijos, kaip antai pagrindinė aviakompanijų asociacija, atstovaujanti 240 oro vežėjų arba 84 proc. viso oro transporto sektoriaus, pagrindinė verslo asociacija, atstovaujanti daugeliui ES gamintojų, ir keletas bandymų laboratorijų, o tai reiškia, kad buvo veiksmingai atstovaujama keletui šimtų suinteresuotųjų subjektų.
    Pagrindinės viešos konsultacijos išvados, apibendrintos prie pasiūlymo pridėtame poveikio vertinime, patvirtina jame nurodytą teisėkūros metodą;

    praktiniu seminaru, surengtu 2013 m. rugsėjo 25 d. po viešų konsultacijų. Jame dalyvavo visų suinteresuotųjų subjektų grupių atstovai, įskaitant valstybes nares, pramonę, ECAK ir galutinių naudotojų atstovus (Tarptautinė oro uostų taryba (Europa)).
    Praktinio seminaro metu prieita svarbiausia išvada, kad reikia sulieti per pirmąją sesiją pateiktų tyrimų rezultatus (žr. tolesnę dalį), tiek kalbant apie probleminius klausimus, tiek apie galimus sprendimus.

    Nors nuo viešų konsultacijų ir seminaro iki poveikio vertinimo praėjo tam tikras laikas, per šias konsultacijas priimtos išvados dėl bendrų teisiškai privalomų aviacijos saugumo tikrinimo įrangos ES valstybėse narėse sertifikavimo procedūrų stygiaus tebėra aktualios. Tai pasitvirtino 2015 m. užklausus visų susijusių suinteresuotųjų subjektų.

    Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

    Rengdama pasiūlymo poveikio vertinimą Komisija taip pat rėmėsi išorės rangovo atliktu tyrimu „Saugumo srities mokslinių tyrimų ir plėtros tyrimas svarbiausiose trečiosiose šalyse“, kurį vykdant buvo nuodugniai išnagrinėtos sertifikavimo ir atitikties vertinimo sistemos ES ir kitose pasaulio šalyse. Be to, atliekant tyrimą buvo įvertintas Komisijos nustatytų politikos galimybių poveikis. Visos aktualios tyrimo išvados buvo įtrauktos į poveikio vertinimą ir tinkamai apsvarstytos rengiant pasiūlymo projektą.

    Rengiant poveikio vertinimą tinkamai atsižvelgta į dar vieną tyrimą „Aviacijos saugumo tikrinimo prietaisų aptikimo reikalavimai ir bandymo metodikos ES ir ELPA“, atliktą Jungtinio tyrimų centro generalinio direktorato (Etaloninių medžiagų ir matavimų institutas, Gelis) ir paskelbtą 2013 m. pavasarį.

    Poveikio vertinimas

    Poveikio vertinimas pridedamas prie šio pasiūlymo (bus pateikta nuoroda).

    Komisijos reglamentavimo patikros valdyba jam pritarė 2015 m. liepos mėn. 3 d.

    Atsižvelgiant į šį poveikio vertinimą, buvo parengtos penkios politikos galimybės, įskaitant pagrindinį scenarijų:

    1. Pagrindinis scenarijus. Komisija neinicijuos jokios atskiros politikos iniciatyvos.

    2. Valstybėms narėms skirta rekomendacija tarpusavyje pripažinti nacionalines sertifikavimo sistemas ir (arba) remtis Europos civilinės aviacijos konferencijos parengta bendrojo vertinimo procedūra.

    3. Teisės aktas. Komisija parengtų teisės akto pasiūlymą, kuris leistų gamintojams jau kartą vienoje valstybėje narėje sertifikuotus produktus pateikti visos Sąjungos rinkai ir juos čia parduoti.

    3.1. Senasis požiūris arba visiškas suderinimas reikštų, kad nacionalinės tipo patvirtinimo institucijos įgyvendins sertifikavimo sistemą, pagrįstą teisės aktuose nustatytomis išsamiomis specifikacijomis: 1) aviacijos saugumo tikrinimo įrangai taikomais veiksmingumo reikalavimais; 2) bendrosiomis bandymų metodikomis; 3) bandymų laboratorijų akreditavimu.

    3.2. Naujasis požiūris, pagrįstas ne išsamiomis specifikacijomis, o viešai skelbiamais standartais. Nustatytos sertifikavimo sistemos aprašymas būtų bendro pobūdžio ir būtų pagrįstas tik pagrindiniais aviacijos saugumo tikrinimo įrangos reikalavimais. Ši galimybė buvo atmesta, nes galiojantys ES veiksmingumo reikalavimai, kuriais turėtų būti grindžiamas šis požiūris, yra įslaptinti ir negali būti paviešinti.

    3.3. Centralizuotas metodas – tai trečioji galimybė, pagal kurią nustatyta sertifikavimo sistema būtų iš esmės panaši į 3.1 punkte nurodytą galimybę, tačiau sistemą centralizuotai taikytų ES agentūra.

    Tinkamiausia galimybė yra 3.1 punkte nurodytas senasis požiūris, kuris turėtų didelį teigiamą poveikį ir leistų užtikrinti didelę visų susijusių subjektų, įskaitant valstybes nares, paramą.

    Pagal šią galimybę aviacijos saugumo tikrinimo įrangą užtektų sertifikuoti tik vienoje valstybėje narėje, nes išduotas sertifikatas iškart galiotų visose 28 ES valstybėse narėse. Tokiu būdu padidėtų bendras ES aviacijos saugumo tikrinimo įrangos rinkos sektoriaus efektyvumas ir būtų teigiamas poveikis laisvam prekių judėjimui. Be to, klientai (pvz., oro uosto operatoriai) galėtų naudotis didesne pasiūla, nes galėtų rinktis įsigyti ES sertifikuotą aviacijos saugumo tikrinimo įrangą, ir nebūtinai tik tą, kuri sertifikuota jų šalyje. Vienkartinės sertifikavimo procedūros turėtų sumažinti gamintojų administracinę naštą ir laiką, per kurį įranga pateikiama rinkai. Tai taip pat turėtų teigiamai paveikti Europos gamintojų konkurencingumą pasaulyje, visų pirma konkuruojant su JAV gamintojais (apytikriai apskaičiuota vidutinė pardavimų nauda kasmet būtų 22 mln. EUR). Jeigu, kaip prognozuojama, išaugtų konkurencingumas, padidėtų bendra ES gamintojų pardavimo trečiosiose šalyse apimtis, o tai savo ruožtu turėtų teigiamą socialinį poveikį bendriems užimtumo šiame sektoriuje rodikliams.

    Sumažėjus poreikiui išbandyti daugelį kartų vieno tipo arba konfigūracijos įrangą, sumažėtų ir bandymų, kasmet atliekamų vienoje laboratorijoje, skaičius. Sumažėjus bandymų skaičiui, sumažėtų laboratorijų pajamos. Šis pajamų sumažėjimas, palyginti su pirmiau nurodytu gamintojų išlaidų sumažėjimu, turėtų būti mažesnis, nes ne visos išlaidos yra tiesiogiai susijusios su paties sertifikavimo kaina (pvz., įrangos vežimas) 1 . Nė viena iš galimybių neturėtų išmatuojamo poveikio aplinkai. Dėl galimo sertifikavimo procedūrų suderinimo su plėtote, gamyba, bandymais ar vežimu susijęs poveikis aplinkai neturėtų pasikeisti.•Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

    Kaip jau buvo nurodyta, vienas iš dviejų bendrųjų pasiūlymo tikslų – padidinti aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sektoriuje veikiančių ES bendrovių konkurencingumą pasaulyje.

    Visų pirma, pasiūlymu siekiama atsisakyti reikalavimo atlikti daugkartinius bandymus ir konkrečioms valstybėms narėms skirtų pakeitimų, sukurti investuotojų į saugumo technologijas požiūriu geresnes sąlygas ir taip sumažinti reglamentavimo išlaidas ir laiką, per kurį įranga pateikiama rinkai.

    Be to, pasiūlymu ketinama nustatyti ženklą, rodantį atitiktį ES teisės aktų reikalavimams, sukurti sąlygas, prilygstančias JAV bendrovėms taikomoms sąlygoms, ir taip pagerinti požiūrį į ES gaminius pasaulinėje rinkoje.

    4.POVEIKIS BIUDŽETUI

    Pasiūlymas neturi poveikio Sąjungos biudžetui.

    5.KITI ELEMENTAI

    Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

    Buvo sukurta ir į pasiūlymą įtraukta patikima stebėsenos ir vertinimo sistema.

    Konkrečiai tariant, buvo numatyta, kad kartą per penkerius metus Komisija paskelbs bendrą šio reglamento įgyvendinimo ataskaitą.

    Ši ataskaita bus pagrįsta visiems susijusiems suinteresuotiesiems subjektams skirtu tiksliniu tyrimu, kurio tikslas – įvertinti reglamento įgyvendinimo efektyvumą ir veiksmingumą veiklos tikslų požiūriu.

    Atliekant šį tyrimą bus siekiama įvertinti, ar įgyvendinant reglamentą buvo pasiekti šie rodikliai: mokslinių tyrimų ir plėtros išlaidų sumažinimas; komercializacijos išlaidų sumažinimas; laiko, per kurį įranga pateikiama rinkai, sumažinimas; konkurencijos su tiekėjais iš ES nepriklausančių šalių stiprinimas.



    2016/0236 (COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    kuriuo nustatoma aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistema

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 114 straipsnį,

    atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

    teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

    atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 2 ,

    atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę 3 ,

    laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

    kadangi:

    (1)šio reglamento tikslas – užtikrinti laisvą civilinės aviacijos tikrinimo įrangos judėjimą Sąjungoje;

    (2)civilinės aviacijos saugumo tikrinimo įranga, kaip antai metalo aptikimo įranga, kūno skeneriai ir sprogmenų aptikimo sistemos, turi atitikti tam tikrus veiksmingumo reikalavimus ir tik po to ją galima pateikti rinkai arba pradėti naudoti. Šiuo metu valstybės narės atitiktį šiems reikalavimams vertina atskirai, ir vienoje valstybėje narėje sertifikuota įranga gali būti pateikta tik tos valstybės narės rinkai. Siekiant padidinti Europos saugumo pramonės konkurencingumą, būtina užtikrinti, kad minėta įranga galėtų laisvai judėti vidaus rinkoje;

    (3)ES saugumo pramonė, tapusi konkurencingesne, pasiūlys sprendimų, kaip padidinti Europos piliečių saugumą ir svariai prisidėti prie Europos visuomenės atsparumo grėsmėms, kurios kyla saugumui, didinimo. Pašalinus kliūtis vidaus rinkoje ir padidinus Sąjungos saugumo pramonės konkurencingumą tokiose srityse kaip aviacijos saugumo tikrinimo įranga, taip skatinant taikyti bendras sertifikavimo procedūras, šių tikslų gali padėti siekti Sąjungos veiksmai;

    (4)2012 m. liepos mėn. 4 Komunikate Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui „Saugumo pramonės politika. Inovacinės ir konkurencingos saugumo pramonės veiksmų planas“ Komisija nustatė, kad, siekiant įveikti rinkos susiskaidymą, skatinti konkurencingumą bei užimtumą Sąjungoje ir bendrai padidinti Europos visuomenės saugumą, būtų prasmingiausia sukurti aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistemą;

    (5)Europos saugumo darbotvarkėje 5 pabrėžiama, kad reikalinga konkurencinga ES saugumo pramonė, galinti padėti didinti ES savarankiškumą, kai reikia vykdyti saugumo reikalavimus. Todėl ES yra būtina tvirta ir konkurencinga technologinė ir pramoninė bazė, kad poveikis piliečių saugumui būtų teigiamas;

    (6)šiuo reglamentu nustačius bendrą sertifikavimo sistemą, pagrįstą visose valstybėse narėse galiojančiais atitikties sertifikatais, turėtų būti sudarytos sąlygos aviacijos saugumo tikrinimo įrangai laisvai judėti vidaus rinkoje. Kai prie įrangos pridedamas toks sertifikatas, ją turėtų būti leidžiama pateikti rinkai arba pradėti naudoti visoje Sąjungoje be jokių apribojimų;

    (7)kiekviena valstybė narė turėtų paskirti instituciją, atsakingą už aviacijos saugumo tikrinimo įrangos atitikties patvirtinimą, išduodant visoje Sąjungoje galiojantį ES tipo patvirtinimo sertifikatą. Aviacijos saugumo tikrinimo įrangos gamintojams turėtų būti leidžiama laisvai pasirinkti atsakingą instituciją bet kurioje valstybėje narėje;

    (8)siekdama supaprastinti galimybę naudotis sertifikavimo sistema ir padaryti ją skaidresnę, kiekviena valstybė narė turėtų paskirti vieną įstaigą – nacionalinę tipo patvirtinimo instituciją, net jeigu vienoje valstybėje narėje yra dvi ar daugiau už aviacijos saugumą atsakingų institucijų;

    (9)ES tipo patvirtinimo sertifikatu turėtų būti patvirtinama, kad konkretaus tipo ir konfigūracijos aviacijos saugumo tikrinimo įranga atitinka bendrąsias civilinės aviacijos saugumo srities taisykles ir standartus, visų pirma nustatytus Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 300/2008 6 ;

    (10)siekiant sudaryti sąlygas aviacijos saugumo tikrinimo įrangai laisvai judėti visoje Sąjungoje, reikėtų suteikti gamintojams galimybę išduoti atitikties sertifikatus ir juos pridėti prie visų įrangos dalių, pagamintų taip, kad atitiktų tipą ir konfigūraciją, nurodytus ES tipo patvirtinimo sertifikate;

    (11)aviacijos saugumo tikrinimo įranga, kuriai taikomas ES tipo patvirtinimo sertifikatas, neturėtų būti papildomai vertinama kitose valstybėse narėse. Todėl svarbu, kad visoje Sąjungoje vertinimas ir bandymai būtų vienodi. Todėl šiame reglamente turėtų būti tinkamai atsižvelgiama į veiklos, vykdytos rengiant bendrąsias bandymų metodikas, rezultatus, pasiektus taikant Europos civilinės aviacijos konferencijos parengtą bendrojo vertinimo procedūrą;

    (12)naudojant sertifikavimo sistemą itin svarbu išbandyti įrangą, siekiant įvertinti atitiktį standartams. Todėl bandymus turėtų atlikti techninės tarnybos, turinčios atitikties vertinimui atlikti būtinų įgūdžių bei techninių žinių ir taikančios atitinkamas bendrąsias bandymų metodikas;

    (13)siekiant užtikrinti, kad sertifikavimo sistema būtų veiksminga, ir sustiprinti nacionalinių tipo patvirtinimo institucijų tarpusavio pasitikėjimą, šiuo reglamentu reikėtų nustatyti tų techninių tarnybų akreditavimo reikalavimus;

    (14)gamybos atitiktis yra esminis ES tipo patvirtinimo sistemos principas; siekdama vykdyti gamybos atitikties stebėseną, tipo patvirtinimo institucija arba tuo tikslu paskirta tinkamai kvalifikuota techninė tarnyba turėtų reguliariai tikrinti gamintojus;

    (15)svarbu užtikrinti, kad techninės tarnybos suderintų bendrųjų bandymo metodikų taikymą. Šiuo tikslu Komisija turėtų įsteigti sektoriaus techninių tarnybų grupę ir jai pirmininkauti, o grupės tikslas būtų užtikrinti būtiną paskirtų techninių tarnybų veiklos koordinavimą ir tarpusavio bendradarbiavimą, taip pat atitinkamo personalo mokymą ir bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis koordinavimą;

    (16)jeigu būtų nustatyta, kad aviacijos saugumo tikrinimo įranga, kuriai taikomas ES tipo patvirtinimo sertifikatas, kelia didelį pavojų naudotojams arba aplinkai ir tas pavojus nebuvo nustatytas tipo patvirtinimo institucijos, valstybei narei turėtų būti suteikta galimybė uždrausti tam tikrą laiką pateikti rinkai arba pradėti naudoti tą įrangą savo teritorijoje, prieš tai Komisijai įvertinus, ar valstybės narės pasirinkta priemonė atitinka Sąjungos teisės aktus;

    (17)jeigu būtų nustatyta, kad aviacijos saugumo tikrinimo įranga, prie kurios pridėtas atitikties sertifikatas, neatitinka tipo ir konfigūracijos, kuriems taikomas ES tipo patvirtinimo sertifikatas, tipo patvirtinimo sertifikatą išdavusi valstybė narė turėtų imtis reikiamų priemonių ir pasirūpinti, kad gamintojas užtikrintų įrangos atitiktį, o kitoms tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai pranešti apie taikomas priemones;

    (18)jeigu būtų nustatyta, kad aviacijos saugumo tikrinimo įranga, prie kurios pridėtas atitikties sertifikatas, neatitinka tipo ir konfigūracijos, kuriems taikomas kitos tipo patvirtinimo institucijos išduotas ES tipo patvirtinimo sertifikatas, valstybė narė turėtų laikinai sustabdyti tos įrangos pateikimą rinkai arba neleisti jos pradėti naudoti savo teritorijoje ir paprašyti tipo patvirtinimo sertifikatą išdavusios tipo patvirtinimo institucijos patikrinti, ar gaminama įranga vis dar atitinka patvirtintą tipą ir konfigūraciją. Susijusi tipo patvirtinimo institucija turėtų ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo prašymo dienos imtis reikiamų veiksmų. Jeigu susijusi tipo patvirtinimo institucija nustato, kad įranga atitinka patvirtintą tipą ir konfigūraciją, ji turėtų pasistengti išspręsti ginčą. Kol tai vyksta, lieka galioti laikinosios priemonės;

    (19)siekiant geresnio reglamentavimo ir supaprastinimo, taip pat siekiant išvengti nuolatinio galiojančių Sąjungos teisės aktų nuostatų dėl techninių specifikacijų atnaujinimo, turėtų būti įmanoma šiame reglamente pateikti nuorodas į galiojančius tarptautinius standartus ir taisykles, neperkeliant jų teksto į Sąjungos teisės sistemą;

    (20)siekiant supaprastinti ir paspartinti tipo patvirtinimo teisės aktų priėmimą, įtvirtinamas naujas reglamentavimo principas, pagal kurį įstatymų leidėjas, laikydamasis įprastos teisėkūros procedūros, nustato tik pagrindines taisykles ir principus, o Komisijai suteikia įgaliojimus nustatyti tolesnes technines nuostatas. Dėl esminių reikalavimų šiame reglamente turėtų būti nustatytos tik administracinės nuostatos ir bendri procedūriniai reikalavimai. Komisijai reikėtų suteikti įgaliojimus nustatyti technines specifikacijas, įskaitant bendrąsias bandymų metodikas ir šiuo reglamentu nustatomai sertifikavimo sistemai įgyvendinti būtinų techninių tarnybų akreditavimo reikalavimus;

    (21)siekiant papildyti šį reglamentą techninėmis nuostatomis, pagal Sutarties 290 straipsnį Komisijai turėtų būti deleguoti įgaliojimai priimti aktus, siekiant šiuo reglamentu atsižvelgti į galimą naujų aviacijos saugumo tikrinimo įrangos veiksmingumo reikalavimų įvedimą ir į mokslo ir techninių žinių raidą. Ypač svarbu, kad Komisija, atlikdama parengiamąjį darbą, deramai konsultuotųsi, taip pat su ekspertais. Ruošdama ir rengdama deleguotuosius aktus Komisija turėtų užtikrinti, kad susiję dokumentai būtų tuo pačiu metu tinkamai laiku persiųsti Europos Parlamentui ir Tarybai;

    (22)valstybės narės turėtų nustatyti taisykles dėl sankcijų, taikomų pažeidus šio reglamento nuostatas, ir užtikrinti, kad šios taisyklės būtų taikomos. Šios sankcijos turėtų būti veiksmingos, proporcingos ir atgrasančios;

    (23)Komisija, remdamasi valstybių narių teikiama informacija, turėtų teikti Europos Parlamentui ir Tarybai šio reglamento įgyvendinimo ataskaitas;

    (24)aiškumo, nuspėjamumo, racionalumo ir paprastumo sumetimais, taip pat siekiant sumažinti aviacijos saugumo tikrinimo įrangos gamintojų naštą, šiuo reglamentu turėtų būti nustatyti tik keli administracinių nuostatų ir bendrų techninių reikalavimų įvedimo etapai. Šiai pramonės šakai turėtų būti suteikta pakankamai laiko prisitaikyti prie naujų šiame reglamente nustatytų nuostatų bei pagal šį reglamentą priimtuose deleguotuosiuose aktuose nustatytų techninių specifikacijų ir administracinių nuostatų. Laiku apibrėžti reikalavimai turi lemiamos reikšmės siekiant, kad gamintojams būtų suteikta pakankamai laiko sukurti, išbandyti ir įgyvendinti techninius serijinių aviacijos saugumo tikrinimo įrangos gamybos sprendimus, o gamintojams ir tipo patvirtinimo institucijoms valstybėse narėse – įdiegti reikiamas administracines sistemas;

    (25)kadangi šio reglamento tikslų, t. y. nustatyti suderintas taisykles dėl aviacijos saugumo tikrinimo įrangos tipo patvirtinimo administracinių ir procedūrinių reikalavimų, valstybės narės negali deramai pasiekti ir kadangi dėl šių tikslų masto ir poveikio jų geriau siekti Sąjungos lygmeniu, laikydamasi Europos Sąjungos sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo, Sąjunga gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neturėtų būti viršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti,

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    1 straipsnis
    Dalykas

    Šiuo reglamentu nustatoma aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistema.

    2 straipsnis
    Taikymo sritis

    1. Šis reglamentas taikomas visai aviacijos saugumo tikrinimo įrangai, kuri yra skirta naudoti civilinėje aviacijoje ir pateikiama rinkai ar pradedama naudoti Sąjungoje.

    2. Šis reglamentas netaikomas sprogmenis užuodžiantiems šunims, kurie naudojami kaip alternatyvi tikrinimo priemonė.

    3 straipsnis
    Apibrėžtys

    Šioje taisyklėje:

    (1)aviacijos saugumo tikrinimo įranga (arba įranga) – specialūs prietaisai, naudojami atskirai arba kaip sistemos dalis ir skirti draudžiamiems daiktams, nurodytiems Reglamente (EB) Nr. 300/2008 ir jo papildymo ir įgyvendinimo aktuose, aptikti;

    (1)civilinė aviacija – bet kokia oro susisiekimo veikla, kurią vykdo civiliniai orlaiviai, išskyrus valstybės orlaivių vykdomą oro susisiekimą, kaip nurodyta Čikagos tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos 3 straipsnyje;

    (2)tiekimas rinkai – gaminio, skirto platinti, vartoti ar naudoti Sąjungos rinkoje, tiekimas vykdant komercinę veiklą už atlygį arba be jo;

    (3)pateikimas rinkai – gaminio tiekimas Sąjungos rinkai pirmą kartą;

    (4)pradėjimas naudoti – gaminio panaudojimas pagal paskirtį Sąjungos rinkoje pirmą kartą;

    (5)ES tipo tvirtinimas – procedūra, kurią taikydama valstybė narė patvirtina, kad įrangos tipas ir konfigūracija atitinka I priede nurodytus veiksmingumo reikalavimus ir kad paisoma šiame reglamente nustatytų procedūrinių reikalavimų;

    (6)virtualiojo bandymo metodas – žmogaus arba kompiuterio atliekamas kompiuterinis modeliavimas, rodantis, ar aviacijos saugumo tikrinimo įranga atitinka I priede nurodytus veiksmingumo reikalavimus;

    (7)ES tipo patvirtinimo sertifikatas – dokumentas, kuriuo tipo patvirtinimo institucija paliudija, kad tipas ir konfigūracija buvo patvirtinti;

    (8)atitikties sertifikatas – dokumentas, kuriuo paliudijama, kad pagaminta įranga atitinka ES tipo patvirtinimo sertifikate nurodytą tipą ir konfigūraciją.

    4 straipsnis

    Įrangos pardavimas ir pradėjimas naudoti

    Valstybės narės netrukdo pateikti rinkai ir (arba) pradėti naudoti įrangą, prie kurios pridedamas pagal 5 straipsnį išduotas galiojantis atitikties sertifikatas. Jos tokiai įrangai nenustato jokių papildomų reikalavimų.

    5 straipsnis

    Gamintojų prievolės

    1. Gamintojas išduoda atitikties sertifikatą ir jį prideda prie bet kokios įrangos, pagamintos taip, kad ji atitiktų ES tipo patvirtinimo sertifikate nurodytą tipą ir konfigūraciją.

    2. Atitikties sertifikatas pateikiamas II priede ir išduodamas susijusios valstybės narės nustatyta kalba, kurią vartotojai ir kiti galutiniai naudotojai gali lengvai suprasti. Bet kuri patvirtinimo institucija gali paprašyti, kad gamintojas išverstų atitikties sertifikatą į tos tipo patvirtinimo institucijos valstybės narės valstybinę kalbą arba kalbas.

    3. Gamintojas turi užpildyti visą atitikties sertifikatą. Atitikties sertifikate neturi būti numatyta įrangos naudojimo apribojimų.

    4. Gamintojas turi surašyti atitikties sertifikatą taip, kad užkirstų kelią suklastojimui.

    Tipo patvirtinimo institucijai paprašius gali būti išduotas atitikties sertifikato dublikatas. Sertifikato dublikatą gali išduoti tik gamintojas.

    Kiekvieno sertifikato dublikato averse turi būti aiškiai matomas žodis „dublikatas“.

    5. Išduodamas atitikties sertifikatą gamintojas prisiima atsakomybę už įrangos atitikties patvirtintam tipui ir konfigūracijai užtikrinimą.

    6. Gamintojai saugo techninius dokumentus ir atitikties sertifikatus ne mažiau kaip 10 metų po įrangos pateikimo rinkai.

    7. Prie įrangos, pagamintos pagal patvirtintą tipą ir konfigūraciją, gamintojas pritvirtina ES tipo patvirtinimo ženklą ir numerį taip, kad jie būtų matomi, įskaitomi ir nenutrinami.

    8. ES tipo patvirtinimo ženklas ir numeris pateikiami III priede.

    9. Gamintojai užtikrina, kad būtų nustatytos gamybos atitikties procedūros. Deramai atsižvelgiama į įrangos projekto ar charakteristikų pakeitimus ir veiksmingumo reikalavimų, kuriais remiantis yra išduotas tipo patvirtinimo sertifikatas, pakeitimus.

    10. Gamintojai užtikrina, kad ant jų įrangos būtų nurodytas tipo, partijos ar serijos numeris arba kita informacija, leidžianti nustatyti jos tapatumą, arba, jeigu dėl įrangos dydžio ar pobūdžio to neįmanoma padaryti, užtikrina, kad reikiama informacija būtų nurodyta ant pakuotės ar prie įrangos pridedamame dokumente.

    11. Gamintojai ant įrangos arba, jeigu to neįmanoma padaryti, ant pakuotės ar prie įrangos pridedamame dokumente, išskyrus atitikties sertifikatą, nurodo savo pavadinimą, registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir adresą, kuriuo su jais galima susisiekti. Turi būti nurodytas vienas adresas, kuriuo galima susisiekti su gamintoju.

    12. Gamintojai užtikrina, kad prie gaminio būtų pridėti nurodymai ir saugumo informacija, surašyti kalba, kuri gali būti lengvai suprantama vartotojams ir kitiems galutiniams naudotojams, kaip nustatė atitinkama valstybė narė.

    13. Gamintojai, manantys arba turintys pagrindo manyti, kad jų rinkai pateikta įranga neatitinka patvirtinto tipo ir konfigūracijos, nedelsdami imasi būtinų taisomųjų priemonių, kad užtikrintų tos įrangos atitiktį, įrangą pašalintų arba, jeigu taikoma, susigrąžintų. Be to, jei įranga kelia pavojų, gamintojai nedelsdami apie tai informuoja valstybių narių, kurių rinkai jie tiekė tokius gaminius, nacionalines kompetentingas valdžios institucijas, pateikdami išsamią informaciją, visų pirma apie neatitiktį ir apie taisomąsias priemones, jei jų buvo imtasi.

    14. Gavę pagrįstą tipo patvirtinimo institucijos prašymą, gamintojai pateikia jai visą informaciją ir dokumentus, būtinus įrangos atitikčiai įrodyti, kalba, kurią ta institucija gali lengvai suprasti. Šios institucijos prašymu gamintojai bendradarbiauja su ja dėl visų veiksmų, kurių imamasi siekiant pašalinti įrangos, kurią jie pateikė rinkai, keliamą pavojų.

    6 straipsnis

    Tipo patvirtinimo institucijos

    1. Kiekviena valstybė narė įsteigia ar paskiria tipo patvirtinimo instituciją.

    Tipo patvirtinimo institucija turi būti kompetentinga visais klausimais, susijusiais su įrangos patvirtinimu, taip pat su ES tipo patvirtinimo sertifikatų išdavimu, keitimu ir panaikinimu.

    Kiekviena valstybė narė praneša Komisijai savo tipo patvirtinimo institucijos pavadinimą, adresą, įskaitant e. pašto adresą, ir kompetencijos sritis.

    2. Tipo patvirtinimo institucija turi turėti įmonės patikimumą patvirtinantį pažymėjimą, leidžiantį tvarkyti ES konfidencialaus arba aukštesnio lygio įslaptintą informaciją, kaip nustatyta Komisijos sprendimu 2015/444/EB 7 .

    7 straipsnis
    ES tipo patvirtinimo paraiška

    1. Gamintojas teikia paraišką tipo patvirtinimo institucijai.

    2. Dėl konkretaus įrangos tipo ir konfigūracijos teikiama tik viena paraiška. Paraiška teikiama tik vienoje valstybėje narėje.

    3. Dėl kiekvieno tvirtinamo tipo ir konfigūracijos teikiama atskira paraiška.

    4. Prie paraiškos pridedamas informacinis aplankas, kuriame aprašoma įrangos veikimo koncepcija, kiti susiję dokumentai, duomenys, brėžiniai ir nuotraukos. Gamintojas gali pateikti informacinį aplanką popieriuje arba elektroniniu formatu.

    5. Už Sąjungos ribų įsteigtas gamintojas, norintis pateikti ES tipo patvirtinimo paraišką, paskiria Sąjungoje įsteigtą atstovą, kuris jam atstovautų tipo patvirtinimo institucijoje.

    8 straipsnis

    Bandymai

    1. Gavusi paraišką, tipo patvirtinimo institucija užtikrina, kad techninė tarnyba atliktų tinkamus bandymus, siekdama nustatyti, ar atitinkamos įrangos tipas ir konfigūracija atitinka I priede nurodytus veiksmingumo reikalavimus.

    2. Pagal 21 straipsnį paskelbta techninė tarnyba atlieka bandymus, kurie turi atitikti IV priede nurodytų bendrųjų bandymų metodikų reikalavimus.

    3. Pateikusi motyvuotą prašymą, tipo patvirtinimo institucija gali paraginti gamintoją pateikti bet kokią papildomą informaciją, galinčią padėti atlikti šiuos bandymus. Gamintojas pateikia šią informaciją iki tipo patvirtinimo institucijos nustatyto termino.

    4. Bandymai atliekami su tvirtinamo tipo ir konfigūracijos įranga.

    Gamintojas tipo patvirtinimo institucijai pateikia tiek įrangos vienetų, kiek jų reikia, kad tipo patvirtinimo institucija galėtų atlikti ES tipo tvirtinimo procedūrą.

    5. Atliekant pakartotinius įrangos bandymus, kai buvo pakeista tik aptikimo programinė įranga, gali būti taikomi virtualiojo bandymo metodai.

    Tie metodai turi atitikti 2 dalyje nurodytų bendrųjų bandymų metodikų reikalavimus.

    9 straipsnis

    Įrangos tipo ir konfigūracijos patvirtinimas

    1. Tipo patvirtinimo institucija patvirtina atitinkamos įrangos tipą ir konfigūraciją, jeigu ji atitinka I priede nurodytus veiksmingumo reikalavimus.

    2. Jeigu tipo patvirtinimo institucija nustato, kad tam tikro tipo ir konfigūracijos įranga kelia didelį pavojų saugai arba gali iš esmės pakenkti aplinkai ar visuomenės sveikatai, ji gali atsisakyti patvirtinti tą įrangą net jeigu ji atitinka atitinkamus veiksmingumo reikalavimus.

    3. Jeigu tipo patvirtinimo institucija atsisako patvirtinti įrangą, ji apie tai nedelsdama praneša kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai ir nurodo atsisakymo motyvus.

    4. Jeigu patvirtinti atsisakoma pagal 2 dalį, Komisija nedelsdama konsultuojasi su susijusiomis šalimis ir, visų pirma, su tipo patvirtinimo institucija, atsisakiusia išduoti ES tipo patvirtinimo sertifikatą, siekdama įvertinti, ar 2 dalies reikalavimai buvo taikomi tinkamai.

    5. Jeigu Komisija mano, kad susiję 2 dalies reikalavimai buvo taikomi netinkamai, ji pareikalauja, kad tipo patvirtinimo institucija imtųsi atitinkamų priemonių ir įvykdytų tuos reikalavimus.

    10 straipsnis

    Ryšys tarp Komisijos ir institucijos, atsakingos už bendrųjų bandymų metodikų parengimą

    1. Europos Sąjunga [atstovaujama Komisijos] tampa pilnateise institucijos, atsakingos už IV priede nurodytų bendrųjų bandymų metodikų parengimą, nare.

    11 straipsnis
    ES tipo patvirtinimo sertifikatas

    1. Patvirtinusi įrangą, tipo patvirtinimo institucija suteikia ES tipo patvirtinimo sertifikatą.

    2. ES tipo patvirtinimo sertifikatas parengiamas pagal V priede pateiktą pavyzdį.

    Dėl kiekvieno įrangos tipo ir konfigūracijos tipo patvirtinimo institucija:

    (a)užpildo visas susijusias ES tipo patvirtinimo sertifikato skiltis;

    (b)sudaro informacinį rinkinį, įskaitant: rodyklę ir informacinį aplanką, prie kurio pridedami bandymų rezultatai ir visi kiti techninės tarnybos ar tipo patvirtinimo institucijos pridėti dokumentai;

    (c)nedelsdama pateikia pareiškėjui popieriuje arba elektroniniu būdu užpildytą sertifikatą.

    3. Kiekvieno patvirtintos įrangos tipo ir konfigūracijos atveju tipo patvirtinimo institucija per 20 darbo dienų nuo tipo patvirtinimo sertifikato išdavimo išsiunčia kitoms tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai ES tipo patvirtinimo sertifikato kopiją kartu su priedais. Kopija gali būti pateikta popieriuje arba elektroniniu formatu.

    4. Kitos valstybės narės tipo patvirtinimo institucijai paprašius, ES tipo patvirtinimo sertifikatą išdavusi tipo patvirtinimo institucija per 20 darbo dienų nuo minėto prašymo gavimo dienos jai išsiunčia atitinkamo ES tipo patvirtinimo sertifikato kopiją kartu su priedais. Kopija gali būti pateikta popieriuje arba elektroniniu formatu.

    12 straipsnis
    Gamybos atitikties užtikrinimo priemonės

    1. Įrangos tipą ir konfigūraciją patvirtinusi tipo patvirtinimo institucija imasi pagal VI priedą būtinų priemonių, siekdama patikrinti, prireikus bendradarbiaudama su kitomis tipo patvirtinimo institucijomis, ar buvo imtasi tinkamų priemonių, kuriomis užtikrinama, kad pagaminta įranga atitinka patvirtintą tipą ir konfigūraciją.

    2. Įrangos tipą ir konfigūraciją patvirtinusi tipo patvirtinimo institucija imasi pagal VI priedą būtinų priemonių, susijusių su minėtu patvirtinimu, siekdama patikrinti, prireikus bendradarbiaudama su kitomis tipo patvirtinimo institucijomis, ar 1 dalyje nurodytos priemonės tebėra tinkamos ir ar pagaminta įranga toliau atitinka patvirtintą tipą ir konfigūraciją. Ar gaminiai atitinka patvirtintą tipą tikrinama taikant vieną ar keletą VI priede nustatytų procedūrų.

    3. Jeigu įrangos tipą ir konfigūraciją patvirtinusi tipo patvirtinimo institucija nustato, kad 1 dalyje nurodytos priemonės netaikomos, iš esmės skiriasi nuo sutartų priemonių arba jau nebetaikomos, nors gamyba nėra nutraukta, ta tipo patvirtinimo institucija imasi būtinų priemonių, siekdama užtikrinti, kad būtų tinkamai laikomasi gamybos atitikties procedūros. Kaip viena iš tokių priemonių gali būti taikomas ES tipo patvirtinimo sertifikato panaikinimas. Tipo patvirtinimo institucija praneša kitoms tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai apie visas taikomas priemones.

    13 straipsnis

    ES tipo patvirtinimo sertifikato pakeitimo paraiška

    1. Kai, pasikeitus atitinkamai įrangai, būtina pakeisti informaciniame rinkinyje pateiktus duomenis, gamintojas nedelsdamas pateikia ES tipo patvirtinimo sertifikato pakeitimo paraišką.

    2. Pakeitimo paraiška teikiama tai tipo patvirtinimo institucijai, kuri išdavė ES tipo patvirtinimo sertifikato originalą.

    14 straipsnis
    Pakeitimų rūšys

    1. Jeigu tipo patvirtinimo institucija nustato, kad prieš darant pakeitimą būtina atlikti papildomus bandymus, ji apie tai informuoja gamintoją. Pakeitimai daromi tik po to, kai atliekami papildomi bandymai.

    2. Pakeitimas laikomas ES tipo patvirtinimo sertifikato išplėtimu, jeigu taikomas vienas ar keli iš šių punktų:

    (a)reikia atlikti papildomus bandymus;

    (b)pasikeitė informacija apie ES tipo patvirtinimo sertifikatą, išskyrus jo priedus;

    (c)įsigalioja nauji veiksmingumo reikalavimai, susiję su patvirtinta įranga.

    Tokiais atvejais tipo patvirtinimo institucija išduoda atnaujintą ES tipo patvirtinimo sertifikatą, pažymėtą išplėtimo numeriu. Atnaujintame ES tipo patvirtinimo sertifikate aiškiai nurodoma išplėtimo priežastis ir išdavimo data.

    3. Jeigu 2 dalis netaikoma, pakeitimas laikomas ES tipo patvirtinimo sertifikato peržiūra.

    15 straipsnis
    Pakeistų dokumentų išdavimas ir pranešimas apie juos

    1. Išplėtimo atveju tipo patvirtinimo institucija atnaujina visas susijusias EB tipo patvirtinimo sertifikato skiltis, jo priedus ir informacinio rinkinio rodyklę. Atnaujintas sertifikatas ir jo priedai nedelsiant išduodami gamintojui.

    2. Peržiūros atveju tipo patvirtinimo institucija nedelsdama išduoda gamintojui atnaujintus dokumentus arba, kai taikoma, atnaujintą suvestinę informacijos rinkinio redakciją. Tipo patvirtinimo institucija pažymi kiekvieną atnaujintą informacinio rinkinio puslapį taip, kad būtų aiškiai matyti pakeitimo pobūdis ir pakartotinio išdavimo data.

    3. Kai išduodami atnaujinti dokumentai arba atnaujinta suvestinė informacijos rinkinio redakcija, atitinkamai keičiama prie patvirtinimo sertifikato pridedamo informacinio paketo rodyklė, nurodant naujausio išplėtimo ar peržiūros datą arba paskutinės atnaujintos suvestinės redakcijos datą.

    4. Laikydamasi 11 straipsnio 3 dalies tipo patvirtinimo institucija praneša kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai apie bet kokį ES tipo patvirtinimo sertifikatų pakeitimą.

    16 straipsnis
    ES tipo patvirtinimo sertifikatų galiojimo pabaiga

    1. ES tipo patvirtinimo sertifikatas nustoja galioti, kai įvyksta viena ar abi šios sąlygos:

    (a)kai parduodant arba pradedant naudoti šią naują patvirtintą įrangą privaloma taikyti naujus veiksmingumo reikalavimus ir tipo patvirtinimo neįmanoma atitinkamai atnaujinti;

    (b)kai visam laikui savanoriškai nutraukiama patvirtintos įrangos gamyba.

    2. Jei patvirtintos įrangos gamyba savanoriškai nutraukiama visam laikui, gamintojas apie tai praneša įrangą patvirtinusiai tipo patvirtinimo institucijai. Gavusi tokį pranešimą, ta institucija per 20 darbo dienų apie tai praneša kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai.

    17 straipsnis
    Nacionaliniu lygmeniu pavojų keliančiai įrangai taikoma procedūra

    1. Jeigu vienos valstybės narės rinkos priežiūros institucijos imasi veiksmų pagal Reglamento (EB) Nr. 765/2008 20 straipsnį arba turi pakankamo pagrindo manyti, kad įranga, kuriai taikomas šis reglamentas, kelia pavojų žmonių sveikatai ar saugai arba kitų su visuomenės interesų apsauga susijusių aspektų, patenkančių į šio reglamento taikymo sritį, požiūriu, jos atlieka su atitinkama įranga susijusį vertinimą, apimantį visus šiame reglamente nustatytus reikalavimus. Gamintojai prireikus bendradarbiauja su rinkos priežiūros institucijomis.

    Jeigu atlikdamos vertinimą rinkos priežiūros institucijos nustato, kad įranga neatitinka šiame reglamente nustatytų reikalavimų, jos nedelsdamos reikalauja, kad gamintojas imtųsi visų reikiamų taisomųjų veiksmų, kad užtikrintų įrangos atitiktį tiems reikalavimams, pašalintų įrangą iš rinkos arba ją susigrąžintų per pagrįstą laikotarpį, kurį jos nustato atsižvelgdamos į nustatytos rizikos pobūdį.

    Rinkos priežiūros institucijos atitinkamai informuoja atitinkamą notifikuotąją įstaigą.

    Antroje pastraipoje nurodytoms priemonėms taikomas Reglamento (EB) Nr. 765/2008 21 straipsnis.

    2. Jeigu rinkos priežiūros institucijos mano, kad neatitikties atvejis yra susijęs ne vien su jų šalies teritorija, jos informuoja kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijas ir Komisiją apie vertinimo rezultatus ir veiksmus, kurių jų reikalavimu turi imtis gamintojas.

    3. Gamintojas užtikrina, kad dėl susijusios įrangos, kurią jis tiekia rinkai visoje Sąjungoje, būtų imtasi visų atitinkamų taisomųjų priemonių.

    4. Kai per 1 dalies antroje pastraipoje nurodytą laikotarpį gamintojas nesiima tinkamų taisomųjų priemonių, rinkos priežiūros institucijos imasi visų tinkamų laikinųjų priemonių, kad būtų uždraustas arba apribotas įrangos tiekimas jų šalies rinkai, kad gaminys būtų pašalintas iš rinkos arba atšauktas.

    Jos nedelsdamos praneša apie šias priemones kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai.

    5. Pateikiant 4 dalyje nurodytą informaciją pateikiami visi turimi duomenys, visų pirma nurodomi reikalavimų neatitinkančiai įrangai atpažinti būtini duomenys, įrangos kilmė, tariamos neatitikties pobūdis ir susijusi rizika, taikomų nacionalinių priemonių pobūdis ir trukmė, taip pat susijusio gamintojo pateikti argumentai.

    6. Tipo patvirtinimo institucijos, išskyrus procedūrą inicijavusią valstybės narės tipo patvirtinimo instituciją, nedelsdamos praneša kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai apie visas priemones, kurių ėmėsi, ir pateikia visą turimą papildomą informaciją, susijusią su atitinkamos įrangos neatitiktimi, bei, jei nesutinka su paskelbta nacionaline priemone, prieštaravimus.

    7. Jeigu per tris mėnesius po 4 dalyje nurodytos informacijos gavimo nei kita tipo patvirtinimo institucija, nei Komisija nepateikia prieštaravimų dėl valstybės narės patvirtinimo institucijos taikomos laikinosios priemonės, priemonė pripažįstama pagrįsta.

    8. Tipo patvirtinimo institucijos užtikrina, kad atitinkamai įrangai nedelsiant būtų taikomos reikiamos ribojamosios priemonės, kaip antai įrangos pašalinimas iš jų rinkos.

    18 straipsnis
    Sąjungos apsaugos procedūra

    1. Jeigu užbaigus 17 straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatytą procedūrą dėl priemonės, kurios ėmėsi valstybės narės tipo patvirtinimo institucija, yra pareiškiami prieštaravimai arba jeigu Komisija mano, kad nacionalinė priemonė prieštarauja Sąjungos teisės aktams, Komisija nedelsdama pradeda konsultacijas su valstybių narių tipo patvirtinimo institucijomis ir atitinkamu gamintoju ir įvertina nacionalinę priemonę. Remdamasi to vertinimo rezultatais, Komisija sprendžia, ar nacionalinė priemonė yra pagrįsta.

    Komisija savo sprendimą skiria visų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir apie jį nedelsdama praneša joms ir susijusiam gamintojui.

    2. Jeigu nacionalinė priemonė laikoma pagrįsta, visų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijos imasi reikiamų priemonių, siekdamos užtikrinti, kad reikalavimų neatitinkanti įranga būtų pašalinta iš jų rinkos, ir atitinkamai informuoja Komisiją. Jeigu nacionalinė priemonė laikoma nepagrįsta, susijusios valstybės narės tipo patvirtinimo institucija ją panaikina.

    19 straipsnis
    Patvirtinto tipo neatitinkanti įranga

    1. Tipo patvirtinimo institucija gali bet kuriuo metu patikrinti, ar įranga, prie kurios yra pridėtas atitikties sertifikatas arba kuri yra pažymėta ES tipo patvirtinimo ženklu, vis dar atitinka patvirtintą tipą ir konfigūraciją.

    Tikrinimas atliekamas pagal VI priedo nuostatas. Tačiau tikrinant gali būti apsiribojama tik viena ar keletu jame nustatytų procedūrų.

    2. Jeigu tipo patvirtinimo institucija nustato, kad 1 dalyje nurodyta įranga neatitinka patvirtinto tipo ir konfigūracijos, ji pasirūpina, kad gamintojas imtųsi reikiamų priemonių ir taip užtikrintų įrangos atitiktį patvirtintam tipui ir konfigūracijai. Kaip viena iš tokių priemonių gali būti taikomas ES tipo patvirtinimo sertifikato panaikinimas.

    Apie priemones, kurių ėmėsi, tipo patvirtinimo institucija praneša kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai.

    3. Jeigu tipo patvirtinimo institucija panaikina ES tipo patvirtinimo sertifikatą, ji per 20 darbo dienų praneša apie savo sprendimą kitų valstybių narių tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai ir nurodo tokio sprendimo motyvus.

    4. Taikant 1 dalį, ES tipo patvirtinimo sertifikato arba informacinio rinkinio duomenų neatitiktis laikoma patvirtinto tipo ir konfigūracijos neatitiktimi.

    5. Jeigu tipo patvirtinimo institucija nustato, kad įranga, prie kurios pridėtas atitikties sertifikatas arba kuri pažymėta ES tipo patvirtinimo ženklu, neatitinka tipo ir konfigūracijos, patvirtintų kitos tipo patvirtinimo institucijos, valstybė narė laikinai sustabdo tos įrangos pateikimą rinkai arba neleidžia jos pradėti naudoti savo šalyje ir nedelsdama paprašo ES tipo patvirtinimo sertifikatą išdavusios tipo patvirtinimo institucijos patikrinti, ar gaminama įranga ir toliau atitinka patvirtintą tipą ir konfigūraciją.

    Gavusi tokį prašymą, susijusi tipo patvirtinimo institucija kuo greičiau, bet ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo prašymo datos imasi reikiamų veiksmų. Ji apie tai praneša kitoms tipo patvirtinimo institucijoms ir Komisijai.

    6. Jeigu ES tipo patvirtinimo sertifikatą išdavusi tipo patvirtinimo institucija mano, kad atitinkama įranga iš tiktųjų atitinka patvirtintą tipą ir konfigūraciją, ji pasistengia išspręsti ginčą. Abi šalys nuolat informuoja Komisiją, kuri prireikus rengia atitinkamas konsultacijas, kad būtų rastas sprendimas. Kol bus rastas sprendimas, taikomos 5 dalyje nurodytos laikinosios priemonės.

    20 straipsnis
    Pranešimas apie sprendimus ir galimus taisomuosius veiksmus

    Visuose pagal 17, 18 ir 19 straipsnius priimtuose sprendimuose nurodomi jų pagrindimo motyvai. Valstybės narės užtikrina, kad dėl bet kokio pagal šiuos straipsnius priimto sprendimo būtų galima imtis taisomojo veiksmo.

    Tipo patvirtinimo institucija apie tokį sprendimą praneša visoms susijusioms šalims ir jas taip pat informuoja apie teisių gynimo priemones, kuriomis jos gali pasinaudoti pagal nacionalinės teisės aktus, bei apie tokių teisių gynimo priemonių taikymo terminus.

    21 straipsnis

    Techninių tarnybų paskelbimas

    1. Bent viena tipo patvirtinimo institucija, vadovaudamasi 8 straipsniu, praneša Komisijai kiekvienos techninės tarnybos pavadinimą, adresą, įskaitant e. pašto adresą, atsakingus asmenis ir veiklos rūšis. Tipo patvirtinimo institucija praneša Komisijai bet kokius vėlesnius šių duomenų pasikeitimus.

    2. Techninė tarnyba vykdo savo užduotis pagal šį reglamentą tik jeigu apie ją buvo paskelbta Komisijai.

    3. Tipo patvirtinimo institucijos, vadovaudamasi 8 straipsniu, gali paskirti bet kokią paskelbtąją techninę tarnybą.

    4. Komisija savo svetainėje paskelbia tipo patvirtinimo institucijų bei techninių tarnybų sąrašą ir kontaktinius duomenis.

    22 straipsnis
    Techninėms tarnyboms taikomi reikalavimai

     

    1. Techninė tarnyba atlieka arba prižiūri pagal 8 straipsnį reikalaujamus atlikti bandymus. Ji neatlieka bandymų ar patikrinimų, susijusių su tos rūšies veikla, apie kurią nebuvo paskelbta Komisijai pagal 21 straipsnį.

    2. Yra keturių kategorijų techninės tarnybos:

    (a)A kategorijos techninės tarnybos, 8 straipsnio 1 dalyje nurodytus bandymus atliekančios savo patalpose;

    (b)B kategorijos techninės tarnybos, prižiūrinčios 8 straipsnio 1 dalyje nurodytus bandymus, atliekamus gamintojo arba trečiosios šalies patalpose;

    (c)C kategorijos techninės tarnybos, reguliariai vertinančios ir stebinčios gamintojo taikomas gamybos atitikties patikros procedūras;

    (d)D kategorijos techninės tarnybos, prižiūrinčios arba atliekančios bandymus ar patikrinimus, kai taikomos gamybos atitikties užtikrinimo priemonės.

    3. Techninė tarnyba turi turėti tinkamų tokios veiklos srities įgūdžių, specialių techninių žinių ir įrodymais pagrįstos patirties. Techninės tarnybos taip pat turi turėti galimybę įsigyti arba tiekti visas bandymams pagal 8 straipsnio 2 dalį atlikti reikalingas medžiagas.

    Be to, techninės tarnybos turi laikytis VII priedo reikalavimų.

    4. Techninės tarnybos užtikrina, kad vidutinė laiko nuo prašymo atlikti įrangos bandymą iki bandymo rezultatų pateikimo tipo patvirtinimo institucijai trukmė būtų ne ilgesnė kaip 6 mėnesiai. Šis laikotarpis gali būti pratęstas išimtinėmis aplinkybėmis arba jeigu to oficialiai prašo gamintojas.

    5. Tipo patvirtinimo institucija gali veikti kaip techninė tarnyba.

    6. Techninė tarnyba arba tipo patvirtinimo institucija, veikianti kaip techninė tarnyba, turi turėti įmonės patikimumą patvirtinantį pažymėjimą, leidžiantį tvarkyti ES konfidencialaus arba aukštesnio lygio įslaptintą informaciją, kaip nustatyta Komisijos sprendimu 2015/444/EB 8 .

    7. Tipo patvirtinimo institucija gali paskirti trečiojoje šalyje įsteigtą techninę tarnybą tik pagal dvišalį Sąjungos ir tos trečiosios šalies susitarimą.

    23 straipsnis
    Techninių tarnybų įgūdžių vertinimas

    1. 22 straipsnio 3 dalyje nurodyti įgūdžiai įrodomi nacionalinės akreditacijos įstaigos išduotu akreditacijos pažymėjimu.

    2. Akreditacijos pažymėjimas išsiunčiamas Komisijai, jeigu ji to paprašo.

    3. Tipo patvirtinimo institucija, veikianti kaip techninė tarnyba, patvirtina dokumentais, įskaitant su vertinama veikla nesusijusių auditorių atliekamą vertinimą, kad turi 22 straipsnio 3 dalyje nurodytus įgūdžius. Tokie auditoriai gali būti iš tos pačios organizacijos, jeigu jų darbas administruojamas atskirai nuo vertinamą veiklą atliekančio personalo. Komisija gali atsiųsti auditorius, kurie patikrins, ar laikomasi 22 straipsnio 3 dalies nuostatų.

    24 straipsnis
    Techninių tarnybų veiklos koordinavimas

    1. Techninės tarnybos organizuoja viena kitos apsilankymus savo patalpose, kad galėtų keistis informacija ir geriausia praktika, susijusia su bandymais, kuriuos reikia atlikti pagal 8 straipsnio 1 dalį.

    2. Komisija įsteigia sektoriaus techninių tarnybų grupę, siekdama užtikrinti tinkamą techninių tarnybų veiklos koordinavimą ir tarpusavio bendradarbiavimą. Tipo patvirtinimo institucijos užtikrina, kad jų paskirtos techninės tarnybos tokios grupės veikloje dalyvautų tiesiogiai arba per paskirtuosius atstovus.

    3. Komisija paskiriama sektoriaus grupės pirmininke.

    4. Sektoriaus grupės užduotys visų pirma yra šios:

    (a)nustatyti 8 straipsnio 2 dalyje nurodytų bendrųjų bandymų metodikų taikymo kokybės gaires;

    (b)rengti ir koordinuoti priemones, kuriomis siekiama užtikrinti suderintą techninių tarnybų taikomų bendrųjų bandymų metodikų įgyvendinimą, įskaitant vieno tiekėjo vykdomą bandomųjų medžiagų tiekimą, bendrus keitimosi dokumentais formatus ir lyginamųjų bandymų veiklą;

    (c)kurti ir organizuoti techninių tarnybų darbuotojų mokymą;

    (d)koordinuoti su trečiosiomis šalimis techninių reikalavimų, susijusių su aviacijos saugumo tikrinimo įrangos atitikties vertinimu, derinimą.

    25 straipsnis
    Paskyrimo pasikeitimai

    1. Jeigu tipo patvirtinimo institucija įsitikino, kad techninė tarnyba, kurią ji paskyrė, nebeatitinka šiame reglamente nustatytų reikalavimų arba nebegali laikytis savo prievolių, ji atitinkamai apriboja, sustabdo ar panaikina paskyrimo galiojimą. Tipo patvirtinimo institucija nedelsdama informuoja Komisiją ir kitas tipo patvirtinimo institucijas. Komisija atitinkamai pakeičia 21 straipsnio 4 dalyje nurodytą sąrašą.

    2. Kai techninės tarnybos paskyrimas apribojamas, sustabdomas arba panaikinamas arba techninė tarnyba nutraukia savo veiklą, tipo patvirtinimo institucija, kuri paskyrė techninę tarnybą, imasi atitinkamų veiksmų siekdama užtikrinti, kad tos techninės tarnybos bylas tvarkytų kita techninė tarnyba arba su jomis galėtų susipažinti to prašanti nacionalinė kompetentinga institucija.

    26 straipsnis
    Techninių tarnybų kompetencijos užginčijimas

    1. Komisija tiria visus atvejus, kai abejoja arba yra informuojama apie abejones techninės tarnybos kompetencija arba techninei tarnybai nustatytų reikalavimų ir prievolių nuolatiniu laikymusi.

    2. Valstybės narės tipo patvirtinimo institucija, paskelbusi apie techninę tarnybą, Komisijos prašoma pateikia visą susijusią informaciją.

    3. Komisija užtikrina, kad visa neskelbtina informacija, gauta atliekant tyrimą, būtų tvarkoma konfidencialiai.

    4. Jeigu Komisija įsitikina, kad paskelbtoji techninė tarnyba neatitinka arba nebeatitinka akreditacijos reikalavimų, Komisija apie tai praneša valstybės narės tipo patvirtinimo institucijai, paskelbusiai apie techninę tarnybą, ir pareikalauja, kad ji imtųsi reikiamų taisomųjų priemonių, įskaitant prireikus pranešimo atšaukimą.

    27 straipsnis
    Priedų daliniai pakeitimai

    Komisijai pagal 28 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, siekiant iš dalies pakeisti priedus:

    (a)ji gali iš dalies pakeisti I priedą, siekdama atsižvelgti į naujų aviacijos saugumo tikrinimo įrangos veiksmingumo reikalavimų įvedimą;

    (b)ji prireikus gali iš dalies pakeisti priedus, kai juos reikia suderinti su mokslo ir techninių žinių raida.

    28 straipsnis
    Įgaliojimų delegavimas

    1. Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami šiame straipsnyje nustatytomis sąlygomis.

    2. Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, nurodytus 27 straipsnyje, Komisijai suteikiami dešimčiai metų nuo [šio reglamento įsigaliojimo dienos].

    3. Europos Parlamentas arba Taryba bet kuriuo metu gali atšaukti 27 straipsnyje nurodytų įgaliojimų delegavimą. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.

    4. Apie priimtą deleguotąjį aktą Komisija nedelsdama vienu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.

    5. Pagal 27 straipsnį priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per du mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba neišreiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad neprieštaraus. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas dviem mėnesiais.

    29 straipsnis
    Sankcijos

    Valstybės narės nustato sankcijų, taikomų pažeidus šį reglamentą, visų pirma 5, 7 ir 8 straipsnius, taisykles ir imasi visų būtinų priemonių užtikrinti, kad šios sankcijos būtų taikomos. Numatytos sankcijos turi būti veiksmingos, proporcingos ir atgrasančios. Valstybės narės praneša Komisijai apie tas taisykles ir priemones ir nedelsdamos ją informuoja apie visus vėlesnius joms įtakos turinčius pakeitimus.

    30 straipsnis
    Pereinamojo laikotarpio nuostatos

    Ne ilgiau kaip [tris metus nuo šio reglamento įsigaliojimo] valstybės narės gali toliau tvirtinti įrangą pagal savo nacionalines taisykles.

    Jeigu įranga buvo išbandyta pagal 8 straipsnio 2 dalį, gamintojo prašymu tipo patvirtinimo institucija, iki minėtos datos patvirtinusi įrangos tipą ir konfigūraciją pagal nacionalines taisykles, dėl to tipo ir konfigūracijos įrangos išduoda ES tipo patvirtinimo sertifikatą.

    31 straipsnis
    Vertinimas

    1. Ne vėliau kaip po [ketverių metų nuo šio reglamento įsigaliojimo] valstybės narės praneša Komisijai apie šio reglamento įgyvendinimą.

    2. Ne vėliau kaip po [penkerių metų nuo šio reglamento įsigaliojimo] Komisija pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai ataskaitą apie šio reglamento įgyvendinimą ir, prireikus, atitinkamus pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų.

    32 straipsnis
    Įsigaliojimas

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Jis taikomas nuo [vieneri metai nuo šio reglamento įsigaliojimo].

    Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje

    Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

    Pirmininkas    Pirmininkas

    [...]    [...]

    (1) Žr. SER3Co tyrimą, 3.2.4 skyrių.
    (2) OL C , , p. .
    (3) OL C , , p. .
    (4) 4COM(2012) 417 final.
    (5) 5COM(2015) 185 final.
    (6) 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 300/2008 dėl civilinės aviacijos saugumo bendrųjų taisyklių ir panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 2320/2002 (OL L 97, 2008 4 9, p. 72).
    (7) 2015 m. kovo 13 d. Komisijos sprendimas (ES, Euratomas) 2015/444 dėl ES įslaptintos informacijos apsaugai užtikrinti skirtų saugumo taisyklių (OL L 72, 2015 3 17, p. 53).
    (8) 2015 m. kovo 13 d. Komisijos sprendimas (ES, Euratomas) 2015/444 dėl ES įslaptintos informacijos apsaugai užtikrinti skirtų saugumo taisyklių (OL L 72, 2015 3 17, p. 53).
    Top

    Briuselis, 2016 09 07

    COM(2016) 491 final

    PRIEDAI

    prie pasiūlymo dėl

    Europos Parlamento ir Tarybos reglamento

    kuriuo nustatoma aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistema

    {SWD(2016) 259 final}
    {SWD(2016) 261 final}


    PRIEDAI

    prie pasiūlymo dėl

    Europos Parlamento ir Tarybos reglamento

    kuriuo nustatoma aviacijos saugumo tikrinimo įrangos sertifikavimo Europos Sąjungoje sistema

    PRIEDŲ SĄRAŠAS

    I priedas    Veiksmingumo reikalavimai

    II priedas    ES atitikties sertifikatas

    III priedas    ES tipo patvirtinimo ženklas

    IV priedas    Bendrosios bandymų metodikos, taikomos suteikiant tipo patvirtinimą aviacijos saugumo tikrinimo įrangai

    V priedas    ES tipo patvirtinimo sertifikatas

    VI priedas    Gamybos atitikties procedūros

    VII priedas    Standartai, kurių turi laikytis techninės tarnybos



    I priedas

    VEIKSMINGUMO REIKALAVIMAI

    Veiksmingumo reikalavimai, kurie turi būti įvykdyti:

    veiksmingumo reikalavimai, nustatyti Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 300/2008 1 ir jo papildymo bei įgyvendinimo teisės aktuose.



    II priedas

    ES ATITIKTIES SERTIFIKATAS

    1. BENDRASIS APRAŠAS

    Nustatoma, kad atitikties sertifikato didžiausias formatas yra A4 (210 × 297 mm) arba jo aplanko didžiausias formatas yra A4. Popierinė forma gali būti pakeista elektronine.

     

    ES ATITIKTIES SERTIFIKATAS

    Toliau pasirašęs (-iusi) [........................................................ (vardas, pavardė ir pareigos)]

    patvirtina, kad įranga:

    0.1. Markė (gamintojo prekės pavadinimas): ................................................. .........

    0.2. Tipas: ................................................................... ...........................................

    0.3 Konfigūracija: ................................................................................ .....................

    0.4 Komercinis pavadinimas: ................................................................... .....................

    0.5. Įrangos kategorija: ............................................................................. .............

    0.6. Gamintojo pavadinimas ir adresas: ............................................................

    0.7. Įrangos identifikavimo numerio vieta: ...........................................

    0.8. Gamintojo atstovo (jeigu jis yra) pavadinimas ir adresas: .............

    0.9. Įrangos identifikavimo numeris: ......................................................................

    visais požiūriais atitinka tipą, aprašytą patvirtinimo sertifikate (............. ES tipo patvirtinimo sertifikato numeris, įskaitant išplėtimo numerį, jeigu jis yra), išduotame (................... išdavimo data) ir gali būti visam laikui pateikta rinkai arba pradėta naudoti valstybėse narėse.

    (Vieta) (data): ….………………….. (Parašas):....................................................



    III priedas

    ES TIPO PATVIRTINIMO ŽENKLAS

    1. ES tipo patvirtinimo numeris susideda iš penkių segmentų. Visais atvejais segmentai atskiriami ženklu *.

    1 segmentas. Mažoji raidė e, po kurios nurodomas ES tipą patvirtinusios šalies skiriamasis numeris:

    1 – Vokietija; 2 – Prancūzija; 3 – Italija; 4 – Nyderlandai; 5 – Švedija; 6 – Belgija; 7 – Vengrija; 8 – Čekija; 9 – Ispanija; 11 – Jungtinė Karalystė; 12 – Austrija; 13 – Liuksemburgas; 17 – Suomija; 18 – Danija; 19 – Rumunija; 20 – Lenkija; 21 – Portugalija; 23 – Graikija; 24 – Airija; 25 – Kroatija; 26 – Slovėnija; 27 – Slovakija; 29 –Estija; 32 – Latvija; 34 – Bulgarija; 36 – Lietuva; 49 – Kipras; 50 – Malta.

    2 segmentas. Pagrindinės direktyvos ar reglamento numeris.

    3 segmentas. Vėliausiojo veiksmingumo reikalavimo, kuris yra taikomas tai įrangai ir kuriuo remiantis suteikiamas patvirtinimas, identifikavimo numeris arba raidė.

    4 segmentas. Keturių skaitmenų nuosekliosios sekos numeris (jei reikia – su nuliais priekyje), reiškiantis pagrindinį ES tipo patvirtinimo numerį. Seka pradedama nuo 0001.

    5 segmentas. Dviejų skaitmenų nuosekliosios sekos numeris (jei reikia – su nuliais priekyje), reiškiantis išplėtimą. Kiekvieno pagrindinio patvirtinimo numerio seka pradedama nuo 00.

    2. Trečiojo tipo patvirtinimo (kuris dar neturi išplėtimo), suteikto Prancūzijoje pagal Komisijos reglamentą (ES) Nr. 185/2010, pavyzdys:

    e2*185/2010*ETD1*0003*00



    IV priedas

    BENDROSIOS BANDYMŲ METODIKOS, TAIKOMOS SUTEIKIANT TIPO PATVIRTINIMĄ AVIACIJOS SAUGUMO TIKRINIMO ĮRANGAI

    8 straipsnyje nurodytiems bandymams taikomos bendrosios bandymų metodikos – tai bendrosios bandymų metodikos, parengtos taikant Europos civilinės aviacijos konferencijos (ECAK) patvirtintą bendrojo vertinimo procedūrą (BVP).



    V priedas

    PAVYZDYS

    ES TIPO PATVIRTINIMO SERTIFIKATO

    [IŠPLĖTIMAS] [NEPATVIRTINIMAS] [PANAIKINIMAS]

    Didžiausias formatas: A4 (210 × 297 mm)

    ES AVIACIJOS SAUGUMO TIKRINIMO ĮRANGA

    Tipo patvirtinimo institucijos antspaudas

    Vadovaujantis Reglamentu…

    [ES tipo patvirtinimo numeris:]

    [Išplėtimo priežastis] [nepatvirtinimo priežastis] [panaikinimo priežastis].

    [Patvirtinto ES tipo išplėtimo numeris:]

    I SKIRSNIS

    0.1. Markė (gamintojo prekinis pavadinimas):

    0.2. Tipas:

    0.2.1. Konfigūracija:

    0.2.2. Komercinis (-iai) pavadinimas (-ai) 2 :

    0.3. Tipo ir konfigūracijos identifikavimo priemonės, jei aviacijos saugumo tikrinimo įranga jomis pažymėta:

    0.3.1. Tokio ženklinimo vieta:

    0.4. Įrangos kategorija 3 :

    0.5. Gamintojo pavadinimas ir adresas:

    0.6. Surinkimo gamyklos (-ų) pavadinimas (-ai) ir adresas (-ai):

    0.7. Gamintojo atstovo (jeigu jis yra) pavadinimas ir adresas:

    II SKIRSNIS

    Toliau pasirašęs asmuo patvirtina, kad pridėtame informaciniame dokumente gamintojo pateiktas pirmiau apibūdintos aviacijos saugumo tikrinimo įrangos aprašymas yra tikslus (pavyzdį (-žius) atrinko ES tipo patvirtinimo institucija ir jį (-uos) gamintojas pateikė kaip įrangos tipo prototipą (-us)) ir kad pridėti bandymų rezultatai yra susiję su įrangos tipu.

    [Šis skirsnis netaikomas, kai ES tipo patvirtinimo sertifikatas yra išplečiamas arba peržiūrimas:

    1. Įrangos tipas atitinka / neatitinka (1) [visuose susijusiuose norminiuose aktuose, pateiktuose šio reglamento I priede, nustatytų] veiksmingumo reikalavimų.

    2. Tipas patvirtintas / nepatvirtintas / panaikintas (1).

    (Vieta) (Parašas) (Data)

    Priedai:

    Informacinis rinkinys.

    Bandymų rezultatai.

    Asmens (-ų), kuris (-ie) įgalioti pasirašyti atitikties sertifikatus, vardas (-ai), pavardė(-s) ir jo (jų) parašo (-ų) pavyzdžiai bei tipo patvirtinimo institucijoje einamos pareigos.



    VI PRIEDAS

    GAMYBOS ATITIKTIES PROCEDŪROS

    Gamybos atitikties procedūros – tai vienas nuo kito neatsiejami kokybės valdymo sistemų vertinimas (toliau – pradinis vertinimas), tipo patvirtinimo institucijos atliekamas tikrinimas ir su gaminiu susijusi kontrolė (toliau – gamybos atitikties užtikrinimo priemonės).

    1. Pradinis vertinimas

    1.1. Valstybės narės tipo patvirtinimo institucija patikrina, ar yra parengtos reikalavimus atitinkančios priemonės ir procedūros, kurių tikslas – užtikrinti gaminamos įrangos atitiktį patvirtintam tipui.

    1.2. Vertinimo rekomendacijos pateikiamos atitinkamame darniajame standarte „Kokybės ir (arba) aplinkos vadybos sistemų audito rekomendacijos “.

    1.3. ES tipo patvirtinimo sertifikatą išduodanti tipo patvirtinimo institucija patikrina 1.1 punkte nurodytas priemones ir procedūras.

    1.3.1. Pradinį vertinimą ir (arba) gamybos atitikties užtikrinimo priemonių tikrinimą atlieka patvirtinimą suteikianti tipo patvirtinimo institucija arba jos vardu veikianti paskirtoji įstaiga.

    1.3.1.1. Svarstydama pradinio vertinimo sritį tipo patvirtinimo institucija gali atsižvelgti į turimą informaciją apie 1.3.3 punkte aprašytą gamintojo sertifikavimą, į kurią nebuvo atsižvelgta arba kuri nebuvo nustatyta pagal tą punktą.

    1.3.2. Pradinį vertinimą ir (arba) gamybos atitikties užtikrinimo priemonių tikrinimą taip pat gali atlikti kitos valstybės narės tipo patvirtinimo institucija arba tipo patvirtinimo institucijos šiam tikslui paskirta įstaiga.

    1.3.2.1. Tokiu atveju kitos valstybės narės tipo patvirtinimo institucija parengia atitikties pareiškimą, kuriame nurodo sritis ir gamybos įmones, kurias ji laiko susijusiomis su tvirtinamo tipo įranga ir su norminiais aktais, pagal kuriuos turi būti patvirtintas šios įrangos tipas.

    1.3.2.2. Kitos valstybės narės tipo patvirtinimo institucija, gavusi ES tipo patvirtinimo sertifikatą išdavusios valstybės narės tipo patvirtinimo institucijos paraišką dėl atitikties pareiškimo, nedelsdama išsiunčia atitikties pareiškimą arba nurodo, kad tokio pareiškimo pateikti negali.

    1.3.2.3. Atitikties pareiškime nurodomi bent šie duomenys:

    a) grupė arba bendrovė;

    b) konkretus padalinys;

    c) gamyklos ir (arba) gamybos vietos (pvz., įrangos gamykla Nr. 1 (Jungtinė Karalystė));

    d) įranga (pvz., sprogstamųjų medžiagų pėdsakų aptikimo įranga, ETD);

    e) išnagrinėti dokumentai (pvz., bendrovės ir gamybos vietos kokybės vadovas bei procedūros);

    f) vertinimo data (pvz., auditas atliktas 2009 m. gegužės 18–30 d.);

    g) numatytas stebėsenos vizitas (pvz., 2010 m. spalio mėn.).

    1.3.3. Tipo patvirtinimo institucija taip pat pripažįsta, kad gamintojo sertifikavimas pagal darnųjį standartą EN ISO 9001:2008 arba lygiavertį darnųjį standartą atitinka 1 punkte nustatytus pradinio vertinimo reikalavimus. Gamintojas pateikia išsamius sertifikavimo duomenis ir įsipareigoja pranešti tipo patvirtinimo institucijai apie bet kokią sertifikavimo galiojimo arba taikymo srities peržiūrą.

    2. Gamybos atitikties užtikrinimo priemonės

    2.1. Valstybės narės tipo patvirtinimo institucija patikrina, ar yra parengtos atitinkamos priemonės ir dokumentais patvirtinti kontrolės planai, dėl kurių susitariama su gamintoju svarstant kiekvieną patvirtinimą ir kuriais numatyta nustatytu dažnumu atlikti bandymus arba susijusius patikrinimus, siekiant patikrinti, ar nuolatos laikomasi atitikties patvirtintam tipui, įskaitant bet kokius susijusius fizinius bandymus, nurodytus norminiuose aktuose.

    2.2. ES tipo patvirtinimo sertifikato turėtojas visų pirma:

    2.2.1. užtikrina, kad būtų parengtos ir taikomos veiksmingos gaminių atitikties patvirtintam tipui ir konfigūracijai kontrolės procedūros;

    2.2.2. turi galimybę naudotis bandymų arba kita reikiama atitikčiai patvirtintam tipui ir konfigūracijai patikrinti būtina įranga;

    2.2.3. užtikrina, kad bandymų arba patikrinimų rezultatų duomenys būtų registruojami ir kad su tipo patvirtinimo institucija sutartą laiką būtų galima naudotis pridėtais dokumentais. Šis laikotarpis neturi būti ilgesnis kaip 10 metų;

    2.2.4. analizuoja kiekvienos rūšies bandymo arba patikrinimo rezultatus, siekdama patikrinti ir užtikrinti gaminio charakteristikų pastovumą, atsižvelgdama į pramonės gaminių leidžiamuosius nuokrypius;

    2.2.5. užtikrina, kad būtų bent jau patikrintos visų tipų ir konfigūracijų aviacijos saugumo tikrinimo įrangos tinkamo įrengimo specifikacijos, atsižvelgiant į patvirtinimą ir pagal II priedą atitikties sertifikatams parengti būtiną informaciją;

    2.2.6. užtikrina, kad nustačius, jog kurio nors pavyzdžių arba bandinių rinkinio atitinkamos rūšies bandymo ar patikrinimo rezultatai neatitinka reikalavimų, būtų paimti kiti pavyzdžiai ir atliktas kitas bandymas ar patikrinimas. Turi būti imtasi visų reikiamų priemonių, kad atitinkamos gamybos atitiktis būtų atkurta.

    3. Nuolatinio tikrinimo priemonės

    3.1. ES tipo patvirtinimo sertifikatą išdavusi institucija gali bet kada patikrinti visose gamybos įmonėse taikomus atitikties kontrolės metodus.

    3.1.1. Taikomos įprastinės priemonės: stebimas šio priedo 1 ir 2 skirsniuose nustatytų procedūrų (pradinio vertinimo ir gamybos atitikties užtikrinimo priemonių) nuolatinis veiksmingumas.

    3.1.1.1. Pripažįstama, kad techninių tarnybų atliekama priežiūros veikla atitinka 3.1.1 punkto reikalavimus dėl pradinio vertinimo metu nustatytų procedūrų.

    3.1.1.2. Paprastai tipo patvirtinimo institucija patikrinimus (išskyrus nustatytuosius 3.1.1.1 punkte) atlieka taip dažnai, kad reikiamos kontrolės priemonės, taikomos remiantis 1 ir 2 skirsniais, būtų peržiūrėtos per laiką, kurio trukmė atitiktų tipo patvirtinimo institucijai keliamo pasitikėjimo lygį.

    3.2. Per kiekvieną patikrinimą tikrintojui pateikiami bandymų arba tikrinimų ir gamybos protokolai, visų pirma tų bandymų arba patikrinimų, kurių dokumentus rengti privaloma pagal 2.2 punktą.

    3.3. Inspektorius gali atsitiktine tvarka atrinkti pavyzdžius, kurių bandymai atliekami gamintojo laboratorijoje arba techninės tarnybos patalpose. Tokiu atveju atliekamas tik fizinis bandymas. Mažiausias pavyzdžių skaičius gali būti nustatytas remiantis paties gamintojo atlikto patikrinimo rezultatais.

    3.4. Jeigu kontrolės lygis laikomas nepakankamu arba jeigu laikoma, kad būtina patikrinti pagal 3.2 punktą atliktų bandymų rezultatų pagrįstumą, inspektorius atrenka pavyzdžius, kurie turi būti nusiųsti techninei tarnybai, kad būtų atlikti jų fiziniai bandymai.

    3.5. Jeigu tikrinimo arba stebėsenos metu gaunami nepatenkinami rezultatai, tipo patvirtinimo institucija užtikrina, kad būtų imtasi visų būtinų veiksmų gamybos atitikčiai kuo greičiau atkurti.



    VII priedas

    STANDARTAI, KURIŲ TURI LAIKYTIS TECHNINĖS TARNYBOS

    1. Standartai, kurių turi laikytis techninės tarnybos, vykdydamos veiklą, susijusią su ES tipo patvirtinimo bandymais:

    1.1. A kategorija (bandymai, atliekami savo patalpose): atitinkami darnieji standartai dėl bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliamų bendrųjų reikalavimų. Techninė tarnyba, paskirta atlikti A kategorijos veiklą, gali atlikti arba prižiūrėti bandymus gamintojo arba trečiosios šalies patalpose.

    1.2. B kategorija (bandymų, atliekamų gamintojo arba trečiosios šalies patalpose, priežiūra): atitinkami darnieji standartai dėl įvairių tipų tikrinimo įstaigų veikimo bendrųjų kriterijų. Prieš atlikdama ar prižiūrėdama bet kokius bandymus gamintojo ar trečiųjų šalių patalpose, techninė tarnyba patikrina, ar bandymų patalpos ir matavimo prietaisai atitinka susijusius 1.1 punkte nurodyto standarto reikalavimus.

    2. Standartai, kurių turi laikytis techninės tarnybos, vykdydamos veiklą, susijusią su gamybos atitikties patikrinimu:

    2.1. C kategorija (gamintojo kokybės valdymo sistemų pradinio vertinimo ir priežiūros audito tvarka): atitinkami darnieji standartai dėl reikalavimų, keliamų įstaigoms, atliekančioms auditą ir sertifikuojančioms vadybos sistemas.

    2.2. D kategorija (gaminių pavyzdžių patikrinimai ar bandymai arba šios veiklos priežiūra): atitinkami darnieji standartai dėl įvairių tipų tikrinimo įstaigų veikimo bendrųjų kriterijų.

    (1) 2008 m. kovo 11 d.  Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 300/2008 dėl civilinės aviacijos saugumo bendrųjų taisyklių ir panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 2320/2002 (OL L 97, 2008 4 9, p. 72). 
    (2) Jeigu suteikiant tipo patvirtinimą komercinio pavadinimo nėra, šis punktas užpildomas ne vėliau kaip pateikiant įrangą rinkai.
    (3) Nustatyta 2010 m. kovo 4 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 185/2010, kuriuo nustatomos išsamios priemonės bendriesiems pagrindiniams aviacijos saugumo standartams įgyvendinti.
    Top