Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0499

    KOMISIJOS ATASKAITA apie naudojimąsi sutartininkų paslaugomis 2014 m.

    COM/2016/0499 final

    Briuselis, 2016 08 09

    COM(2016) 499 final

    KOMISIJOS ATASKAITA

    apie naudojimąsi sutartininkų paslaugomis 2014 m.


    TURINYS

    1.Įvadas

    2.Sutartininkų skaičiaus kitimas Komisijoje nuo 2004 m.

    3.Komisijoje dirbančių sutartininkų pasiskirstymas pagal lytį ir PG

    4.Komisijoje dirbančių sutartininkų pasiskirstymas pagal pilietybę

    5.Komisijoje dirbančių sutartininkų pasiskirstymas pagal tarnybą

    5.1.Pasiskirstymas pagal lytį ir GD

    5.2.    Pasiskirstymas pagal sutarties rūšį..........................................................................................15

    5.2.1.3a straipsnio sutartininkai

    5.2.2.3b straipsnio pagalbiniai darbuotojai sutartininkai

    6.Sutartininkų pasiskirstymas kitose institucijose ir agentūrose

    6.1.Sutartininkų pasiskirstymas kitose institucijose

    6.1.1.Pasiskirstymas pagal lytį ir PG kitose institucijose

    6.1.2.Pasiskirstymas pagal pilietybę kitose institucijose

    6.2.Sutartininkų pasiskirstymas agentūrose

    6.2.1.Pasiskirstymas pagal lytį ir PG agentūrose

    6.2.2.Pasiskirstymas pagal pilietybę agentūrose

    1.Įvadas

    Kitų Europos Sąjungos tarnautojų įdarbinimo sąlygų 79 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad „Komisija pateikia kasmetinį pranešimą apie naudojimąsi sutartininkų paslaugomis, nurodydama kiekvienos pareigų grupės darbuotojų skaičių, etatų lygį ir tipą, geografinę pusiausvyrą ir biudžeto išteklius“; ši ataskaita teikiama laikantis Tarnybos nuostatuose numatyto įpareigojimo. Joje pateikiama išsami informacija apie sutartininkus, įdarbintus 2014 m. gruodžio 31 d.

    Biudžeto duomenys (kasmet perduodami biudžeto valdymo institucijai su biudžeto projektu – darbinio dokumento II ir III dalys) apima sutartininkų, dirbusių teikiant biudžeto projektą (įskaitant sutartininkus, įdarbintus panaudojant asignuotąsias įplaukas), išrašą, t. y. N-1 metų balandžio 1 d. išrašą (N – biudžeto projekto metai), biudžeto vykdymą N-2 metais ir asignavimų prašymus su N metų visos darbo dienos ekvivalentų įverčiu. Tuo paaiškinami galimi skirtinguose šaltiniuose nurodytų sutartininkų skaičiaus skirtumai.

    Šioje ataskaitoje pateikiami duomenys apie visas Europos institucijas (taip pat apie Europos išorės veiksmų tarnybą (EIVT), veikiančią nuo 2011 m. sausio 1 d.) ir agentūras, kaip apibrėžta Tarnybos nuostatų 1a straipsnyje. Komisijos duomenys yra išsamesni ir apima darbuotojus, finansuojamus pagal veiklos ir mokslinių tyrimų eilutes, taip pat dirbančius įstaigose, delegacijose, atstovybėse ir Jungtiniame tyrimų centre (JRC).

    Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 80 straipsnyje pateikiama sutartininkų visų pareigų grupių (toliau – PG) ir užduočių, kurias jie gali atlikti, atitikties lentelė:

    PG

    Lygiai

    Užduotys

    IV

    13–18

    Administracinės, patariamosios, kalbinės ir lygiavertės techninės užduotys, atliekamos prižiūrint pareigūnams ar laikiniesiems darbuotojams.

    III

    8–12

    Vykdomosios, dokumentų rengimo, apskaitos ir kitos lygiavertės techninės užduotys, atliekamos prižiūrint pareigūnams ar laikiniesiems darbuotojams.

    II

    4–7

    Kanceliarinės ir sekretorių užduotys, raštinės valdymas ir kitos lygiavertės užduotys, atliekamos prižiūrint pareigūnams ar laikiniesiems darbuotojams.

    I

    1–3

    Fizinis darbas ir administracinės paramos užduotys, atliekamos prižiūrint pareigūnams ar darbuotojams.



    Sutartininkų kategorija buvo sukurta 2004 m. vykdant Tarnybos nuostatų reformą. Sutartininkai yra labai pravartūs institucijoms – mažesnėmis sąnaudomis atlieka administracinės paramos užduotis ir prisideda praktinėmis žiniomis, kurių kartais neturi kiti institucijų darbuotojai.

    Tai ypač pasakytina apie I PG pareigas, kurios nuo 2004 m. pakeitė D pareigūnų kategoriją. Panaikinus minėtą kategoriją, išskyrus Parlamentą, nebuvo surengtas joks pareigūnų konkursas kurjeriams, vairuotojams ir kitas įprastas I PG užduotis atliekantiems darbuotojams įdarbinti.

    2.Sutartininkų skaičiaus kitimas Komisijoje nuo 2004 m.

    2014 m. pabaigoje visose institucijose ir agentūrose iš viso dirbo 11 100 sutartininkų. 58 % iš jų dirba Komisijoje (2012 m. dirbo 60 %). Turint omenyje, kad sutartininkų skaičius Komisijoje išliko palyginti stabilus iki 2013 m. ir padidėjo 2014 m., šį santykinį Komisijoje dirbančių sutartininkų sumažėjimą galima paaiškinti tuo, kad padaugėjo sutartininkų kitose institucijose ir agentūrose.

    Jų pasiskirstymas institucijose ir agentūrose smulkiau šioje ataskaitoje nagrinėjamas toliau.

    Komisijoje nuo 2004 m. sutartininkų skaičius kito taip 1 :

    Lentelė Nr. 1

    Sutartininkų skaičiaus Komisijoje augimas, 2014 m. pasiekęs maždaug 6 400, paaiškinamas tuo, kad pagalbiniai darbuotojai (2003 m. jų buvo beveik 3 000) palaipsniui pakeisti sutartininkais pagalbinėms užduotims (Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 3b straipsnis), be to, sutartininkais pakeisti buvusios D pareigūnų kategorijos darbuotojai (Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 3a straipsnis), o administravimo biuruose pareigūnų darbo vietos perkvalifikuotos į sutartininkų darbo vietas. Be to, sutartininkai buvo įdarbinami siekiant laikinai pakeisti nuolatinius darbuotojus, kaip numatyta Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 3b straipsnyje.

    Sutartininkų skaičius augo kasmet iki 2009 m., o 2010 m. šiek tiek sumažėjo. Šis sumažėjimas visų pirma paaiškinamas tuo, kad laukiama naujos CAST 2010 atrankos rezultatų.

    Nors 2011 m. Komisijos statistika rodė stabilizavimąsi, iš tiesų tai buvo dviejų priešingų veiksnių rezultatas. Viena vertus, dėl EIVT įsteigimo 277 Komisijos sutartininkai (tuo metu dirbę RELEX generalinio direktorato delegacijose ir būstinėje) buvo perkelti į EIVT, kita vertus, Komisija 2010–2011 m. įdarbino 275 sutartininkus. Sutartininkams neišėjus į EIVT, 2010–2011 m. kitimas būtų buvęs +4,6 % – kaip ir 2008–2009 m. vidurkis.

    2012 ir 2013 m. sutartininkų skaičius šiek tiek sumažėjo (atitinkamai −1 % ir −2 %), visų pirma dėl to, kad mažinamas bendras darbuotojų skaičius ir laukiama, kol 2014 m. sausio mėn. įsigalios naujieji Tarnybos nuostatai.

    Po to, kai 2013 m. rugsėjo mėn. Komisija pateikė kvietimą pareikšti susidomėjimą sutartininkams pagal 3b straipsnį, generaliniams direktoratams (toliau – GD) tapo įmanoma pasiūlyti naujų kandidatų 2 . Atsižvelgiant į įvairius atrankos ir įdarbinimo terminus, realus šio kvietimo pareikšti susidomėjimą poveikis ypač pastebimas nuo 2014 m.

    Be to, 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujiems Tarnybos nuostatams sutartininkus pagal 3b straipsnį tapo įmanoma įdarbinti šešerių metų laikotarpiui. Daug sutartininkų, jau išdirbusių 3 metus ir toliau dirbančių Komisijoje pagal laikinų darbuotojų sutartis, galėjo būti dar kartą įdarbinti kaip sutartininkai naujam laikotarpiui, o tai yra naudinga Komisijai, nes tokie darbuotojai jau turi patirties ir gali iškart pradėti eiti pareigas, be to, kartu mažinamas laikinųjų darbuotojų skaičius 3 .



    3.Komisijoje dirbančių sutartininkų pasiskirstymas pagal lytį ir PG

    Sutartininkų pasiskirstymas pagal PG nurodytas toliau esančioje lentelėje.

    Pasiskirstymas pagal lytį ir PG 2014 m. 4

    Lentelė Nr. 2

    2014 m.

    2014 m. gruodžio 31 d. Komisijoje dirbo 6 440 sutartininkų. Daugiausia sutartininkų priklauso II PG (2014 m. jai priklausė apie 40 % visų sutartininkų), palyginti su ankstesniais metais, šis skaičius didėja. Šie darbuotojai atlieka sekretorių arba panašias užduotis, taip pat vaikų priežiūros užduotis. Po to seka IV ir III PG sutartininkai.

    Bendras moterų ir vyrų santykis beveik nekinta – 2013  m. moterys sudarė 62,8 % visų sutartininkų, palyginti su 63,4 % 2014 m.

    Matyti, kad 2014 m. beveik pasiekta IV PG moterų ir vyrų pusiausvyra. Pasiskirstymas pagal lytį kitose PG nuo 2011 m. lieka panašus. II PG moterų dalis žymiai didesnė (83,5 % 2014 m.); kiek mažesniu mastu moterų dalis didesnė ir III PG (59,8 % 2014 m.). Priešingai, I PG vyrų yra daugiau (63,5 % 2014 m.)

    Tokia padėtis vis dar atitinka tradicinį atliekamų užduočių pasiskirstymą: II PG – sekretoriai (-ės) arba vaikų darželių auklės, o I PG sutartininkai (-ės) dažniausiai atlieka kurjerių arba vairuotojų užduotis.

    4.Komisijoje dirbančių sutartininkų pasiskirstymas pagal pilietybę

    Pagal valstybių narių pilietybę sutartininkų daugiausia yra (mažėjimo tvarka) belgų, italų, prancūzų, ispanų ir rumunų, po jų eina lenkai ir graikai. Keturių pirmųjų pilietybių atveju toks pasiskirstymas nesikeičia nuo 2005 m. Jungtinė Karalystė, Vokietija, Lenkija ir Nyderlandai, palyginti su jų gyventojų skaičiumi, atstovaujami silpnai. Priešingai, Belgija ir Italija, lyginant su jų gyventojų skaičiumi, atstovaujamos stipriai.

    Reikia pažymėti, kad 2013 m. liepos 1 d. Kroatija įstojo į Europos Sąjungą, o 2014 m. gruodžio 31 d. Komisijoje dirbo 59 sutartininkai iš Kroatijos.



    2014 m. Komisijoje dirbusių sutartininkų pasiskirstymas pagal pilietybę ir lytį 5

    Lentelė Nr. 3



     

    Sutartininkų pasiskirstymą pagal pilietybę Komisijoje bendrai veikia keli veiksniai, ypač Europos institucijų vieta ir siūlomų sutarčių trukmė.

    Kadangi dauguma sutartininkų įdarbinami ribotam laikotarpiui, lengviau darbo pasiūlymą priimti linkę tie kandidatai, kurie gyvena ten, kur įsikūrusi darbą siūlanti institucija, arba netoli nuo jos. Tuo tarpu šeimą turinčiam kandidatui kartais būna sunku išvykti iš savo kilmės šalies ir gana trumpam laikui įsikurti ten, kur yra institucijos būstinė.

    Komisija įdarbina sutartininkus pagal Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygų 3b straipsnį pradiniam vienų metų laikotarpiui, kuris pratęsiamas dvejiems metams. 2014 m. įsigaliojus naujiems Tarnybos nuostatams, dabar nustatyta ne ilgesnė kaip šešerių metų tokių sutarčių trukmė.

    Šis geografinio artumo veiksnys atsispindi ir kandidatų, iš kurių Komisija renkasi sutartininkus, sąrašuose. Tačiau svarbu prisiminti, kad su pilietybe susijusių kvotų nėra – įdarbinama atsižvelgiant į ieškomą kandidatų profilį, sugebėjimus ir kalbų mokėjimą.

    Tokia pat su gyvenamąja vieta susijusi tendencija matyti iš lentelės, kurioje pateikiami duomenys apie pasiskirstymą pagal pilietybę kitose institucijose ir agentūrose.

    Sutartininkų pasiskirstymas pagal lytį ir PG 6

    Remiantis šiomis lentelėmis galima nagrinėti pasiskirstymą pagal PG, pilietybę ir lytį. 2014 m., kaip ir ankstesniais metais, II ir IV PG yra atstovaujamos visos valstybės narės. Tačiau 2014 m. III PG nebuvo liuksemburgiečių, o I PG nebuvo austrų.

    Lentelė Nr. 4

    IV PG

     

    III PG


    II PG



    I PG

    5.Komisijoje dirbančių sutartininkų pasiskirstymas pagal tarnybą

    Šiame skirsnyje pateikiami duomenys apie sutartininkų pasiskirstymą pagal GD. GD skiriasi; visų pirma taip yra dėl jiems priskirtų užduočių. Pavyzdžiui, DEVCO GD daugiausia dirba IV PG tarnautojai, atsakingi už tarptautinę pagalbą ir bendradarbiavimą arba programų vadovai delegacijose ir būstinėje, o OIB daugiausia dirba II PG administraciniai padėjėjai ar vaikų darželių auklėtojos.

    Be to, laikinai nedirbančių darbuotojų pakeitimo politikai skirti asignavimai sudaro sąlygas užtikrinti veiklos tęstinumą, kurio nebūtų galima pasiekti be šio laikino darbuotojų pakeitimo.

    5.1.Pasiskirstymas pagal lytį ir GD 7

    Lentelė Nr. 5

    5.2.    Pasiskirstymas pagal sutarties rūšį 8

    5.2.1.3a straipsnio sutartininkai

    Lentelė Nr. 6


    5.2.2.3b straipsnio pagalbiniai darbuotojai sutartininkai

    Lentelė Nr. 7


    6.Sutartininkų pasiskirstymas kitose institucijose ir agentūrose

    Bendras sutartininkų skaičius kitose institucijose ir agentūrose 2014 m. buvo 4 624 (2013 m. – 4 179). Tai rodo, kad sutartininkų skaičius tarp 2013 ir 2014 m. padidėjo 10,6 %.

    Lentelė Nr. 8

    Sutartininkų pasiskirstymo kitose institucijose ir agentūrose
    kitimas nuo 2010 m.
    9

    * Didelis sutartininkų skaičiaus padidėjimas 2010–2011 m. paaiškinamas EIVT įsteigimu 2011 m. sausio 1 d. ir 313 sutartininkų perkėlimu iš Komisijos į EIVT. Daugiau informacijos pateikiama Komisijos ataskaitoje Tarybai apie naudojimąsi sutartininkų paslaugomis 2011 m.

    6.1.Sutartininkų pasiskirstymas kitose institucijose 10

    Tarp 2013 ir 2014 m. sutartininkų skaičius kitose institucijose padidėjo 17,7 %. Šis padidėjimas paaiškinamas daugiausia tuo, kad nuo 2013 m. (874 sutartininkai) iki 2014 m. (1210 sutartininkų) padidėjo jų skaičius Parlamente; taigi šioje institucijoje jis padidėjo 38,4 %. Šis sutartininkų skaičiaus didėjimas Europos Parlamente paaiškinamas tuo, kad, priėmus sprendimą pastatų saugumą užtikrinti įdarbinant vidaus darbuotojus, buvo įdarbinta I PG sutartininkų šioms užduotims atlikti.

    Lentelė Nr. 9

    Sutartininkų pasiskirstymas kitose institucijose 2014 m.

    6.1.1.Pasiskirstymas pagal lytį ir PG kitose institucijose 11

    Lentelė Nr. 10

    6.1.2.Pasiskirstymas pagal pilietybę kitose institucijose 12

    Lentelė Nr. 11

    6.2.Sutartininkų pasiskirstymas agentūrose

    Sutartininkų skaičius agentūrose auga nuolat ir stabiliai. Bendras sutartininkų skaičius agentūrose nuo 1 933 2010 m. padidėjo iki 2 214 2011 m., 2 408 2012 m., 2 522 2013 m. ir 2 582 darbuotojų 2014 m.

    Remiantis BUDG GD klasifikacija ir analizuojant turimą informaciją agentūras galima skirstyti į 3 kategorijas: decentralizuotas agentūras, bendrąsias įmones ir Europos inovacijos ir technologijos institutą (EIT) ir vykdomąsias įstaigas.

    Sutartininkų pasiskirstymas agentūrose 13

    Lentelė Nr. 12

    45 % sutartininkų dirba vykdomosiose įstaigose, o 48 % – decentralizuotose agentūrose. Likusioji dalis (7 %) dirba bendrosiose įmonėse ir Europos inovacijos ir technologijos institute.

    Sutartininkų skaičiaus didėjimas agentūrose 2010–2014 m. susijęs su didėjančiu agentūrų skaičiumi ir gausesnėmis jų užduotimis.

    2014 m. įsteigta keletas naujų bendrųjų įmonių: 1) ECSEL (Elektroniniai komponentai ir sistemos siekiant Europos lyderystės), kuri perėmė bendrosios įmonės ARTEMIS ir ENIAC veiklą, 2) BBI (Biologiniai pramonės sektoriai) ir 3) S2R („Shift2Rail“).

    6.2.1.Pasiskirstymas pagal lytį ir PG agentūrose

    Pasiskirstymas pagal PG trijose agentūrų kategorijose yra santykinai vienodas ir nuo 2012 m. išliko nepakitęs.

    Pasiskirstymas pagal PG agentūrose 2014 m. 14

    Lentelė Nr. 13

     Lentelė Nr. 14

    6.2.2.Pasiskirstymas pagal pilietybę agentūrose

    Kalbant apie geografinį pasiskirstymą, reikėtų pažymėti, kad geografinė agentūros vieta turi lemiamą įtaką joje dirbančių sutartininkų pilietybei.

    Todėl geografinis pasiskirstymas vykdomosiose įstaigose, esančiose tose pačiose vietose kaip ir Komisija, atspindi tendenciją Komisijoje: daugiausia sutartininkų yra Belgijos, Italijos, Prancūzijos ir Ispanijos piliečiai.

    Tas pats pasakytina ir apie kitas agentūras ir bendrąsias įmones – jų įsisteigimo vieta susijusi su jų sutartininkų pasiskirstymu pagal pilietybę.

    Pasiskirstymas pagal pilietybę agentūrose 2014 m. 15

    Lentelė Nr. 15

    Lentelė Nr. 16

    (1)  Šaltinis: Komisijos žmogiškųjų išteklių analizės platforma.
    (2) 2013 m. GD tapo sudėtinga naudotis esamų kandidatų duomenų bazėmis, be to, jose trūko tam tikrų profilių kandidatų.
    (3) Reikia pažymėti, kad laikinųjų darbuotojų skaičius sumažėjo nuo 415 (2013 m. liepos 1 d.) iki 188 (2014 m. liepos 1 d.).
    (4)  Šaltinis: Komisijos žmogiškųjų išteklių analizės platforma.
    (5)  Šaltinis: Komisijos žmogiškųjų išteklių analizės platforma.
    (6)  Šaltinis: Komisijos žmogiškųjų išteklių analizės platforma.
    (7)  Šaltinis: Komisijos žmogiškųjų išteklių analizės platforma.
    (8)  Šaltinis: Komisijos žmogiškųjų išteklių analizės platforma.
    (9)  Šaltinis: Eurostatas.
    (10)  Šaltinis: Eurostatas.
    (11)  Šaltinis: Eurostatas.
    (12)  Šaltinis: Eurostatas.
    (13)  Šaltinis: Eurostatas.
    (14)  Šaltinis: Eurostatas.
    (15)  Šaltinis: Eurostatas.
    Top