EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0079

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI dėl Užjūrio šalims ir teritorijoms pagal 11-ajį EPF teikiamos finansinės pagalbos įgyvendinimo

COM/2016/079 final

Briuselis, 2016 02 22

COM(2016) 79 final

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI

dėl Užjūrio šalims ir teritorijoms pagal 11-ajį EPF teikiamos finansinės pagalbos įgyvendinimo


Įvadas

Užjūrio asociacijos sprendimu 1 (UAS) nustatyta Užjūrio šalių ir teritorijų 2 (UŠT), valstybių narių, su kurioms UŠT yra susijusios, ir Europos Sąjungos santykių teisinė sistema. Vadovaujantis Sutartimi dėl Europos Sąjungos veikimo 3 (SESV), Užjūrio asociacijos sprendimu siekiama remti darnų UŠT vystymąsi ir platesniu mastu skatinti Sąjungos vertybes.

Palaikydama asociaciją Sąjunga finansinę paramą UŠT teikia daugiausia iš Europos plėtros fondo (EPF): 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu UŠT iš 11-ojo EPF numatyta skirti 364,5 mln. EUR 4 .

Šios ataskaitos tikslas – vadovaujantis UAS 91 straipsniu apžvelgti pažangą, padarytą UŠT teikiant 11-ojo EPF išteklius. Šiuo įgyvendinimo etapu daugiausia dėmesio tebeskiriama programų krypčiai ir rengimui. Kai veiklos įgyvendinimas įsibėgės ir bus sukaupta duomenų, ateityje ataskaitose bus laipsniškai apžvelgiami paramos rezultatai ir poveikis, kaip nustatyta UAS.

UŠT skirti 11-ojo EPF finansiniai ištekliai

Pagal Užjūrio asociacijos sprendimo 2 priedą 11-ojo EPF ištekliai UŠT paskirstyti taip:

teritoriniai (dvišaliai) asignavimai – 229,5 mln. EUR;

asignavimai regioniniam bendradarbiavimui ir integracijai remti – 100 mln. EUR;

asignavimai humanitarinei pagalbai ir pagalbai ekstremaliosios situacijos atveju arba paramai eksporto pajamų svyravimo atveju teikti – 21,5 mln. EUR;

asignavimai palūkanų subsidijoms ir techninei pagalbai pagal EIB UŠT investicinę priemonę finansuoti – 5 mln. EUR;

asignavimai studijoms ir techninės pagalbos priemonėms pagal UAS 81 straipsnį finansuoti – 8,5 mln. EUR.

Vadovaujantis UAS nustatytais kriterijais, šešiolika UŠT laikomos tinkamomis gauti teritorinį asignavimą pagal 11-ąjį EPF 5 . Pažymėtina, kad pagal Sprendimą dėl Grenlandijos 6 Grenlandijai skiriamas tiesioginis finansavimas iš ES bendrojo biudžeto.

Regioninėmis programomis siekiama skatinti to paties regiono UŠT, kurioms būdingi bendri panašūs uždaviniai ir prioritetai, bendradarbiavimą. Veiksmais, kuriems skiriamas regioninis asignavimas, remiamas išsamių regioninių programų ir projektų, kuriais sprendžiami tokie uždaviniai, rengimas ir įgyvendinimas. Palaikant bendradarbiavimą su kaimyninėmis AKR ir (arba) trečiosiomis šalimis, taip pat su atokiausiais ES regionais, aktyviai skatinama naudotis kitais finansavimo šaltiniais, įskaitant kitas Sąjungos finansines priemones.

UŠT skirtų 11-ojo EPF išteklių programavimo procesas

UAS 7 nustatytas UŠT skirtas specialus programavimo procesas. Priešingai nei Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno (AKR) valstybių grupės atveju, programavimas grindžiamas ne nacionalinėmis orientacinėmis programomis, o vieno etapo procesu, per kurį parengiamas programavimo dokumentas, kurį sudaro du komponentai: a) ES atsakomųjų veiksmų strategija ir b) Veiksmų planas (-ai). 

Priimamas tik vienas oficialus Komisijos sprendimas, kuriuo patvirtinami UŠT programavimo dokumentai, apimantys tiek strategines gaires, tiek išsamius programų planus. Tai reiškia, kad programavimo dokumentas priimamas tik parengus strategiją ir veiksmų dokumentą ir dėl jų oficialiai susitarus. Parama biudžetui ir toliau lieka pagrindinis pagalbos teikimo UŠT būdas (kaip ir 10-ojo EPF atveju).

UŠT ir toliau tenka pagrindinė atsakomybė už programavimo dokumentų, įskaitant prioritetus, kuriais grindžiamos jų strategijos, ir už būtinų konsultacijų vietos lygmeniu rengimą.

UŠT pateiktos konkrečios gairės dėl įvairių 2014–2020 m. laikotarpio programavimo proceso aspektų:

parengtos išsamios UŠT skirtos programavimo instrukcijos, kuriomis šalys ir teritorijos rėmėsi. Šiose instrukcijose pateikti ir nurodymai, ir specialūs šablonai, susiję su skirtingais programavimo dokumento rengimo etapais;

ES paramos biudžetui gairėse pateikta konkrečių nurodymų dėl paramos biudžetui veiksmų UŠT tvirtinimo ir valdymo;

Siekiant skatinti UŠT, AKR ir (arba) kaimyninių šalių ir atokiausių regionų bendradarbiavimą, parengtas orientacinis pranešimas, kuriuo skatinami EPF ir Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) finansuojami bendri projektai.

Surengtos konsultacijos

Surengtos išsamios UŠT ir Komisijos konsultacijos.

UŠT programavimo veiksmai pradėti 12-ame UŠT ir ES forume, vykusiame 2013 m. gruodžio mėn., po to, kai buvo priimtas Užjūrio asociacijos sprendimas ir susijusi finansinė programa. Komisija nurodė orientacinius finansinius asignavimus ir pateikė programavimo instrukcijas UŠT ir valstybėms narėms, su kuriomis UŠT yra susijusios, ir pradėjo konsultacijas, kad būtų susitarta dėl galimų bendradarbiavimo sričių.

Vėliau surengti specialūs seminarai, kuriuose apsvarstyti bendri prioritetai ir tikslai. Koordinuojant Komisijai atitinkamai 2014 m. lapkričio mėn. ir 2015 m. vasario mėn. Ramiojo vandenyno ir Karibų šalyse surengtos regioninės UŠT konferencijos, kuriose dalyvavo AKR valstybės, regioninės organizacijos ir, kai derama, atokiausi regionai. Šiose konferencijose UŠT pateikė konkrečių pasiūlymų dėl potencialių pagrindinių sektorių ir galimų pasektorių, taip pat skatino regionų bendradarbiavimą su UŠT nepriklausančiais subjektais, nes visi regiono suinteresuotieji subjektai išreiškė didelį norą rengti porinius projektus.

Svarstymai dėl strateginių prioritetų ir pagrindinių sektorių taip pat tęsti UAS įsteigtose asociacijos įstaigose. 2014–2015 m. surengti devyni trišaliai techninio pobūdžio Komisijos, UŠT atstovų ir valstybių narių, su kuriomis UŠT yra susijusios, susitikimai, kuriuose palaikytas Komisijos ir UŠT dialogas.

2015 m. sausio mėn. surengtas partnerystės darbo grupės aplinkos ir klimato kaitos srityje posėdis, kuriame UŠT preliminariai aptarė teminę programą.

2015 m. vasario mėn. vyko 13-asis UŠT ir ES politinio pobūdžio forumas. Per dvi apskritojo stalo diskusijas aptarta teminė programa ir pasiektas UŠT susitarimas dėl jų siūlomų susijusių pagrindinių sektorių. Šie laimėjimai nurodyti šio forumo išvadose.

Be to, vykstant forumui taip pat surengti Komisijos, UŠT leidimus suteikiančių teritorijos ir regiono pareigūnų ir valstybių narių, su kuriomis UŠT susijusios, trišaliai susitikimai. Per šias diskusijas aptartas finansinių išteklių panaudojimas ir numatyti tolesni veiksmai ne tik su atskiromis UŠT, bet ir regiono lygmeniu, taip pat paskirti regioninių ir teminių programų leidimus suteikiantys regiono pareigūnai.

Programavimo procesas taip pat aktyviai palaikomas teikiant techninę pagalbą. Iki šiol trylika šalių ir teritorijų pasinaudojo arba naudojasi tokia 10-ojo ir 11-ojo EPF lėšomis teikiama technine pagalba. Dėl 11-ojo EPF lėšų, skirtų UŠT, priimtas pirmas finansavimo sprendimas, susijęs su 3 mln. EUR dalimi pagal priemonę 8 , nustatytą vadovaujantis UAS 81 straipsnio nuostatomis.

Padėtis 2015 m. 

Surengus konsultacijas ir suteikus techninę pagalbą, 2015 m. pirminiais programavimo etapais padaryta pastebima pažanga. Parengtos programų strateginės gairės ir pasiūlyti visų teritorinių, regioninių ir (arba) teminių programų pagrindiniai sektoriai.

Dauguma UŠT pasiūlė, kad teritoriniai asignavimai būtų teikiami kaip parama biudžetui. Tokios tvarkos laikytasi UŠT skiriant išteklius pagal 10-ąjį EPF, o tam tikrais atvejais pastebimas palankiai vertinamas perėjimas nuo projektų metodo, anksčiau taikyto Bonere, Kiurasao, Prancūzijos Polinezijoje, Saboje, Sint Eustatijuje, Volise ir Futūnoje. Visais atvejais vertinimą, ar laikomasi tinkamumo kriterijų, susijusių su biudžeto paramos naudojimo tvarka, atliks Komisija.

Siūlomi pagrindiniai sektoriai, kuriems būtų teikiami teritoriniai asignavimai, suskirstyti pagal toliau nurodytas pagrindines temas:

aplinkosaugos klausimai, klimato kaita, atsinaujinančioji energija ir nelaimių rizikos mažinimas (penkioms iš šešiolikos UŠT skirti orientaciniai teritoriniai asignavimai, kurie sudaro 21 proc. visų UŠT skirtų 11-ojo EPF teritorinių asignavimų);

socialinė (jaunimo) raida arba užimtumas / profesinė įtrauktis ir švietimas / profesinis mokymas (penkioms iš šešiolikos UŠT skirti asignavimai, kurie sudaro 33 proc. visų UŠT skirtų 11-ojo EPF orientacinių teritorinių asignavimų);

tvarus turizmas (trims iš šešiolikos UŠT skirti asignavimai, kurie sudaro 26 proc. visų UŠT skirtų 11-ojo EPF orientacinių teritorinių asignavimų);

sujungiamumas ir pasiekiamumas / skaitmeninė plėtra (trims iš šešiolikos UŠT skirti asignavimai, kurie sudaro 20 proc. visų UŠT skirtų 11-ojo EPF orientacinių teritorinių asignavimų).

Šie prioritetai atitinka darnaus vystymosi tikslą ir tris jo ramsčius – ekonominį vystymąsi, socialinę raidą ir aplinkos apsaugą, kaip nustatyta Užjūrio asociacijos sprendimo tiksluose.

Be abejo, šie prioritetai aiškiai atitinka Sąjungos politikos prioritetus, nustatytus strategijoje „Europa 2020“ 9  – Europos Sąjungos dešimtmetėje užimtumo ir augimo strategijoje, kuria siekiama pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo.

Regioninių programų atveju taip pat siūloma išteklius sutelkti konkrečių prioritetų, kurie yra tarpvalstybinio pobūdžio ir universalūs, įgyvendinimui. Be to, pažymėtina, kad atsižvelgiant į UŠT Komisijai siūlomus pagrindinius sektorius, visų geografinių regioninių programų tikslas – aplinkos apsauga ir tvarus gamtos išteklių naudojimas. Tai suteiktų galimybę reikšmingai papildyti temines ir kitas Sąjungos finansuojamas programas, pvz., BEST 2.0 (savanorišką biologinės įvairovės ir ekosistemų funkcijų atokiausių Sąjungos regionų teritorijose ir užjūrio šalyse ir teritorijose sistemą), kuri finansuojama pagal Visuotinių viešųjų gėrybių ir uždavinių programą.

Toliau nurodyti susiję pasiūlymai dėl pagrindinių sektorių:

Karibų jūros UŠT: tvarioji energija ir jūrų biologinė įvairovė;

Ramiojo vandenyno UŠT: aplinkosauga ir tvarus gamtos išteklių valdymas (pasektoriai – klimato kaita ir biologinė įvairovė);

Indijos vandenyno UŠT: sausumos ir jūrų ekosistemos stebėsena, valdymas ir išsaugojimas;

teminė programa (visos UŠT): tvarus gamtos išteklių naudojimas. Pasektoriai: a) klimato kaita, įskaitant nelaimių rizikos mažinimą, ir b) tvarioji energija.

Europos investicijų bankas

Pagal UŠT investicinę priemonę 10 EIB administruoja 5 mln. EUR asignavimą palūkanų subsidijoms ir techninei pagalbai finansuoti (UŠT skirti 11-ojo EPF ištekliai). 2015 m. EIB su Naująja Kaledonija sudarė vieną kredito sutartį, pagal kurią teikiama 20 mln. EUR vertės ligoninės atnaujinimo projekto palūkanų subsidija.

UAS taip pat numatyta, kad EIB iš nuosavų išteklių skiria iki 100 mln. EUR sumą 11 . Dėl šio finansavimo kol kas nepriimta sprendimų, tačiau pradėti vidiniai sprendimų dėl UŠT regioninės kredito linijos ir investicijų Sint Martene priėmimo procesai, kurie turėtų būti užbaigti 2016 m.

Ateities planai

Remiantis iki šiol padaryta pažanga, nustatytas tikslas ketvirtame 2016 m. ketvirtyje priimti finansavimo sprendimus ir patvirtinti UŠT programavimo dokumentus tebėra realistiškas. Kad būtų laikomasi numatyto tvarkaraščio, 2016 m. svarbu išlaikyti tempą; UŠT turi užtikrinti, kad programavimo dokumentų projektai būtų kokybiški, pagrįsti tinkamai parengtomis programomis ir patikima vietos lygmens politika ir strategijomis. Tai itin svarbu kalbant apie regionines ir temines programas, kurias įgyvendinant bus būtinas glaudesnis susijusių UŠT veiksmų koordinavimas.

(1)

Tarybos sprendimas 2013/755/ES dėl užjūrio šalių bei teritorijų ir Europos Sąjungos asociacijos.

(2)

ES Užjūrio šalys ir teritorijos yra Grenlandija, Naujoji Kaledonija ir priklausomos teritorijos, Prancūzijos Polinezija, Prancūzijos Pietų ir Antarkties teritorijos, Volisas ir Futūna, Sen Pjeras ir Mikelonas, Sen Bartelemi, Aruba, Boneras, Kiurasao, Saba, Sint Eustatijus, Sint Martenas, Angilija, Kaimanų Salos, Folklando Salos, Pietų Džordžija ir Pietų Sandvičo salos, Montseratas, Pitkernas, Šv. Elenos sala ir priklausomos teritorijos, Britanijos Antarkties teritorija, Indijos Vandenyno Britų Sritis, Terkso ir Kaikoso Salos, Didžiosios Britanijos Mergelių Salos, Bermuda.

(3)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo ketvirta dalis (OL C 326, 2012 10 26, p. 47).

(4)

 Taryboje posėdžiavusių Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių atstovų vidaus susitarimas dėl Europos Sąjungos pagalbos finansavimo pagal 2014–2020 m. daugiametę finansinę programą vadovaujantis AKR ir ES partnerystės susitarimu ir dėl finansinės paramos skyrimo užjūrio šalims ir teritorijoms, kurioms taikoma Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo ketvirtoji dalis (OL L 210, 2013 8 6, p. 1).

(5)

 Šios ataskaitos 1 priede pateiktas orientacinių individualių teritorinių ir regioninių asignavimų sąrašas.

(6)

Tarybos sprendimu 2014/137/ES dėl Europos Sąjungos ir Grenlandijos bei Danijos Karalystės santykių 2014–2020 m. laikotarpiu 217,8 mln. EUR finansavimas skirtas Sąjungos ir Grenlandijos bendradarbiavimui abipusio intereso srityje.

(7)

Užjūrio asociacijos sprendimo ketvirta dalis.

(8)

Komisijos sprendimas dėl Užjūrio šalims ir teritorijoms skirtos atskiros techninės bendradarbiavimo priemonės, finansuojamos Europos plėtros fondo pereinamojo laikotarpio priemonės lėšomis, C(2015) 307 final, 2015 1 20.

(9)

Komisijos komunikatas „2020 m. Europa. Pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija“, COM(2010) 2020 final.

(10)

Sukurta Tarybos sprendimo 2001/822/EB II C priedu, siekiant EPF fondo lėšomis remti verslo požiūriu gyvybingas įmones.

(11)

UAS III priedas.

Top

Briuselis, 2016 02 22

COM(2016) 79 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS TARYBAI

dėl Užjūrio šalims ir teritorijoms pagal 11-ąjį EPF teikiamos finansinės pagalbos įgyvendinimo


1 priedas. Orientacinių asignavimų paskirstymas ir siūlomi UŠT pagrindiniai sektoriai, kuriems būtų skiriami 11-ojo EPF ištekliai

a)Orientaciniai teritoriniai asignavimai iš UŠT skirtų 11-ojo EPF išteklių

UŠT

(mln. EUR)

Siūlomas pagrindinis sektorius

Angilija

14,05

Švietimas

Aruba

13,05

Švietimas

Boneras

3,95

Socialinė (jaunimo) raida

Kiurasao

16,95

Atsinaujinančioji energija

Folklando Salos

5,90

Sujungiamumas ir pasiekiamumas

Prancūzijos Polinezija

29,95

Turizmas

Montseratas

18,40

Tvarioji energija

Naujoji Kaledonija ir priklausomos teritorijos

29,80

Užimtumas ir profesinė įtrauktis

Pitkernas

2,40

Turizmas

Saba

3,55

Atsinaujinančioji energija

Sen Pjeras ir Mikelonas

26,35

Tvarus turizmas ir jūroje teikiamos ryšio paslaugos

Šv. Elenos Sala ir priklausomos teritorijos

21,50

Sujungiamumas ir pasiekiamumas

Sint Eustatijus

2,45

Energetika

Sint Martenas

7,00

Vanduo ir sanitarinės priemonės

Terkso ir Kaikoso Salos

14,60

Švietimas

Volisas ir Futūna

19,60

Skaitmeninė plėtra

Iš viso

229,5

Grenlandija

(ES biudžeto 4 skyrius)

(mln. EUR)

Pagrindinis sektorius

Iš viso

217,8

Švietimas ir profesinis mokymas


b)Orientaciniai regioniniai asignavimai iš UŠT skirtų 11-ojo EPF išteklių

Regionas

(mln. EUR)

Siūlomas pagrindinis sektorius

Karibų baseino regionas

40,00

Tvarioji energija ir jūrų biologinė įvairovė

Ramiojo vandenyno regionas

36,00

Klimato kaita ir biologinė įvairovė

Indijos vandenyno regionas

4,00

Sausumos ir jūrų ekosistemos stebėsena, valdymas ir išsaugojimas

Teminė programa (visos UŠT)

16,00–18,00

Klimato kaita, įskaitant nelaimių rizikos mažinimą, ir tvarioji energija

UŠT asociacijos rėmimo priemonės

2–4,00

Techninė pagalba UŠT asociacijos srityje

Iš viso

100,00

c)UŠT skirta 11-ojo EPF techninio bendradarbiavimo priemonė

Techninio bendradarbiavimo priemonė

(mln. EUR)

Pastaba

Iš viso

8,50

3 mln. EUR skirti 2015 m. sausio mėn.

(Iki 2015 m. pabaigos sudaryta 1 mln. EUR vertės sutarčių)

UAS nurodytos bendros teritorinėms ir regioninėms programoms bei techninei paramai skirtos sumos.

Nustatant orientacinį konkrečių teritorinių asignavimų paskirstymą atsižvelgiama į gyventojų skaičių, bendrojo vidaus produkto (BVP) dydį, pagal ankstesnius EPF skirtus asignavimus ir sunkumus, patiriamus dėl UAS 9 straipsnyje minėtos geografinės UŠT izoliacijos. 

Orientacinį konkrečių regioninių asignavimų paskirstymą lemia kritinės masės poreikis, kad būtų užtikrintas poveikis, ir būtinybė skatinti UŠT, atokiausių regionų ir AKR, taip pat trečiųjų šalių bendradarbiavimą, kaip nurodyta UAS.

Top