EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0572

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI, REGIONŲ KOMITETUI IR EUROPOS INVESTICIJŲ BANKUI 2015 m. energetikos sąjungos būklė

COM/2015/0572 final

Briuselis, 2015 11 18

COM(2015) 572 final

KOMISIJOS KOMUNIKATAS

2015 m. energetikos sąjungos būklė

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


1.    Įvadas

Europos Komisijos „Atsparios energetikos sąjungos ir perspektyvios klimato kaitos politikos pagrindų strategija“ 1 davė naują postūmį, padėsiantį pereiti prie saugios ir konkurencingos mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos. Norėdami išsaugoti pagreitį, šioje pirmoje energetikos sąjungos būklės ataskaitoje 2 apžvelgiame per pastaruosius devynis mėnesius padarytą pažangą ir nurodome pagrindinius aspektus, kuriems reikės specialaus politinio dėmesio 2016 m. – itin svarbiais energetikos sąjungos įgyvendinimo metais 3 . 

Pasaulio valstybių vadovai netrukus susirinks Paryžiuje susitarti, kaip spręsti vieną didžiausių žmonijos problemų – klimato kaitą. Energetikos sąjungos būklės ataskaitoje parodomas Europos indėlis į Paryžiaus derybas ir aptariami tolesni veiksmai. Europa ir po Paryžiaus susitikimo turi likti perėjimo prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos lydere, įgyvendindama 2030 m. klimato ir energetikos tikslinius rodiklius ir nuosekliai vykdydama diplomatiją energetikos ir klimato srityse, kad visos šalys imtųsi jų įsipareigojimus atitinkančių tolesnių veiksmų.

Yra svarių ekonominių argumentų pereiti prie tokios ekonomikos. Pirmaujančios Europos bendrovės keičia verslo modelius. Plėtojant atsinaujinančiųjų išteklių energetiką ir efektyvaus energijos vartojimo technologijas, Europoje kuriamos naujos darbo vietos, kurioms reikia naujų gebėjimų ir investicijų. Daugelis su šiuo perėjimu susijusių permainų vyks miestuose ir savivaldybėse; kai mūsų miestai taps išmanesni, jie sudarys realias sąlygas įgyvendinti ES tvariosios energetikos politiką.

Elektros energijos ir dujų rinkos dar veikia ne taip, kaip turėtų. Norint, kad perėjimas prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos būtų sėkmingas ir socialiai teisingas, piliečiai turėtų prisiimti daugiau atsakomybės, naudotis naujomis technologijomis ir konkurencija savo išlaidoms mažinti ir aktyviau dalyvauti rinkoje.

Dėl geopolitinių įvykių pas mūsų artimiausius kaimynus 2015 m. energetika nuolat buvo vienas svarbiausių darbotvarkės punktų. Kai sprendžiami tie klausimai, energijos tiekimo saugumas, jos vartojimo efektyvumas, infrastruktūros plėtra, energijos vidaus rinkos sukūrimas ir tvarumas yra glaudžiai susiję. Antrajame bendro intereso projektų sąraše nurodomi infrastruktūros projektai, kuriuos reikia skubiai įgyvendinti, kad pasiektume savo energetikos politikos tikslinius rodiklius ir tikslus.

Energetikos sąjungos būklės ataskaitoje nurodomos įgyvendinimo mechanizmo, padėsiančio padidinti politikos nuspėjamumą, skaidrumą ir stabilumą, pagrindinės sudedamosios dalys. Integruotų nacionalinių energetikos ir klimato planų gairės taps atspirties tašku valstybėms narėms, kad jos galėtų pradėti rengti 2021–2030 m. laikotarpio integruotus nacionalinius energetikos ir klimato planus. Siūloma pagrindinių rodiklių metodika yra pirmas žingsnis siekiant stebėti energetikos sąjungos pažangą ir ją išmatuoti.

Pastaraisiais mėnesiais Komisijos atstovai lankėsi daugelyje valstybių narių aptarti energetikos sąjungos su plačiu suinteresuotųjų subjektų ratu. Be to, su visomis valstybėmis narėmis surengtos techninio pobūdžio diskusijos. Šis bendravimas sudarė Komisijai sąlygas atlikti su kiekviena valstybe nare susijusį energetikos sąjungos vertinimą ir padaryti politikos išvadas dėl visų penkių energetikos sąjungos dimensijų.

2.    Ekonomikos priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimas

Padaryta pažanga

ES šiuo metu yra anglies dioksido aspektu efektyviausia didžioji pasaulio ekonomika. Jai ypač sekasi atsieti ekonomikos augimą ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. 1990–2014 m. visų ES šalių bendrasis vidaus produktas išaugo 46 proc., o bendras išmestas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis sumažėjo 23 proc. ES yra viena iš trijų didžiausių pasaulio ekonomikų 4 , kurios daugiau nei pusę elektros energijos pasigamina neišmesdamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų 5 . 

Vienas energetikos sąjungos strategijos tikslų yra ilgainiui atsisakyti iškastiniu kuru grindžiamos ekonomikos. 2015 m. pažanga padaryta trijose srityse, kurios ypač svarbios šiam perėjimui: prekybos apyvartiniais taršos leidimais, atsinaujinančiųjų išteklių ir tolesnių investicijų į mažo anglies dioksido kiekio technologijas ir energijos vartojimo efektyvumo.

Susitarimas sukurti rinkos stabilumo rezervą, kuris ims veikti nuo 2019 m., sustiprins ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą. 2015 m. liepos mėn. Komisija pateikė pasiūlymą persvarstyti ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą. Tai padarius ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema galutinai taps pagrindine Europos priemone 2030 m. šiltnamio efektą sukeliančių dujų tiksliniam rodikliui siekti. Komisija ragina Europos Parlamentą ir Tarybą svarstyti šį pasiūlymą pirmenybės tvarka.

Remdama užmojį išsiveržti į priekį atsinaujinančiųjų išteklių srityje, Komisija 2015 m. liepos mėn. priėmė konsultacinį komunikatą dėl naujo elektros energijos rinkos modelio, kurio pagrindinis tikslas – padėti rinkai pasirengti integruoti vis daugiau atsinaujinančiųjų išteklių energijos. Atsinaujinantieji ištekliai tampa vis įprastesniu energijos šaltiniu. Jie jau tenkina 78 mln. europiečių poreikius, ir ES, kaip visuma, laikosi grafiko pakeliui į tikslą – iki 2020 m. iš atsinaujinančiųjų išteklių pagaminti 20 proc. visos suvartojamos galutinės energijos.

Perėjimui prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos reikės didelių investicijų, visų pirma į elektros energijos tinklus, gamybą, vartojimo efektyvumą ir inovacijas 6 . Siekti šio posūkio padeda ES lėšos: klimato srities tikslai integruojami į visas susijusias politikos iniciatyvas užtikrinant, kad bent 20 proc. 2014–2020 m. ES biudžeto būtų naudingi klimatui. 2014–2020 m. tai sudaro apie 180 mlrd. EUR. Daugiau nei 110 mlrd. EUR skiriama per Europos struktūrinius ir investicijų fondus (ESIF). Be to, tvariosios energetikos projektai buvo vieni pirmųjų, kuriems patvirtinta Europos strateginių investicijų fondo (ESIF) garantija, konkrečiai Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje.  

2015 m. kovo mėn. ES, remdamasi Komisijos 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategija, nurodė privalomą vidaus tikslinį rodiklį – visų savo ekonomikos sektorių išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį iki 2030 m. sumažinti 40 proc., palyginti su 1990 m. lygiu. 2015 m. rugsėjo mėn. ES susitarė dėl savo pozicijos Paryžiaus klimato konferencijoje (COP21) 7 . Ji patvirtino esanti pasirengusi susiderėti dėl didelio užmojo, įpareigojančio ir skaidraus pasaulinio susitarimo dėl klimato, kuriame būtų aiškiai suformuluotas būdas, kaip pasiekti, kad vidutinė pasaulio temperatūra nepadidėtų daugiau kaip 2°C. Kai priimame šią energetikos sąjungos būklės ataskaitą, daugiau nei 160 valstybių, kuriose dabar išmetama apie 90 proc. pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, yra paskelbusios numatomus nacionaliniu lygmeniu nustatytus veiksmus. Šių veiksmų mastas neturi precedento, ir dėl jų visame pasaulyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų bus išmetama gerokai mažiau: Kioto protokolui pritarusių saujelės šalių pastangas pakeis visų šalių pastangos.

Siekiant tų tikslinių rodiklių reikės ryžtingų veiksmų vietos lygmeniu. Orientuodamasi į tokį uždavinį, Komisija 2015 m. spalio 15 d. sukvietė miestų ir didmiesčių atstovus, kad inicijuotų naują merų paktą, kuriame būtų klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos iniciatyvų. Inicijuodama pasaulinį merų paktą ji skatins veikti vietos valdžios institucijas visame pasaulyje, taip pat ir regionuose, kurie iki šiol nedalyvavo.

Iki COP21 renginio pasižadėjimus veikti bus davusios daugiau nei 4 000 įmonių. Pradėjus šiuos įsipareigojimus vykdyti konkrečiai, novatoriškoms ES įmonėms atsivers didelių verslo galimybių, ES bus kuriama darbo vietų ir jos ekonomika augs. 

Tolesni žingsniai

Iškart po Paryžiaus klimato konferencijos visos valstybės turės savo įsipareigojimus išreikšti konkrečiais politikos veiksmais. Todėl pirmąjį 2016 m. pusmetį Komisija ketina pateikti pasiūlymų, kaip įgyvendinti tikslą 30 proc. (palyginti su 2005 m.) sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sektoriuose, kuriems netaikoma ATLPS, nustatant nacionalinius išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo tikslinius rodiklius ir sprendžiant žemės naudojimo, žemės naudojimo paskirties keitimo ir miškininkystės (LULUCF) integracijos klausimą.

Kadangi sektoriuose, kuriems netaikoma ATLPS, maždaug trečdalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio išmeta transportas, Komisija numato komunikatą dėl veiksmų, kurių reikia norint sumažinti visų rūšių transporto priklausomybę nuo iškastinio kuro. Po to turėtų būti priimti pasiūlymai, be kita ko, dėl automobiliams ir furgonams taikomų išmetamo anglies dioksido kiekio standartų, sunkiųjų krovininių automobilių išmetamo anglies dioksido kiekio stebėjimo, dėl teisingos ir veiksmingos kainodaros ir patekimo į rinką taisyklių kelių transporto sektoriuje.

Norint, kad kelių transporto priemonių išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis realiai mažėtų, būtina efektyviai užtikrinti reglamentavimo standartų vykdymą. Šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir tam tikrų oro teršalų kiekis testavimo sistemomis skaičiuotas labai aplaidžiai. Todėl Komisija rengia pasiūlymą ES taikyti pasaulinę suderintą lengvųjų transporto priemonių bandymų procedūrą (angl. WLTP) 8 . Pasiūlymas, įsigaliojęs 2017 m., leis gauti tikslesnės informacijos apie išmetamus anglies dioksido kiekius ir degalų sąnaudas. Be to, dyzelinių automobilių išmetamų oro teršalų kiekiui matuoti skirti realiomis važiavimo sąlygomis išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio testai nuo 2017 m. taps privalomi, kad būtų realiai mažinami šių automobilių išmetami azoto oksidų (NOx) kiekiai 9 . Be to, Komisija rengia pasiūlymus sugriežtinti tipo patvirtinimo ir rinkos priežiūros sistemą ir sustiprinti automobilių testavimo nepriklausomumą.

Nauja Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyva ir 2030 m. bioenergijos tvarumo politika, kurios bus paskelbtos 2016 m., turėtų sudaryti tinkamas sąlygas iki 2030 m. pasiekti privalomą ES lygmens tikslinį rodiklį (bent 27 proc. energijos pagaminti iš atsinaujinančiųjų išteklių). Jose bus išdėstyta ES politika ir priemonės, kurios kartu su valstybių narių indėliu, aprašytų jų nacionaliniuose energetikos ir klimato politikos planuose, užtikrins, kad tas tikslinis rodiklis būtų pasiektas. Norėdami sukurti tinkamas ekonomikos priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo paskatas, taip pat raginsime ilgainiui panaikinti iškastinio kuro subsidijas.

Politikos išvados valstybių narių, regionų ir ES lygmenimis

ES laikosi grafiko siekdama 2020 m. ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio išmetimo tikslinių rodiklių – iki 2020 m. sumažinti tą kiekį 20 proc., palyginti su 1990 m. 2014 m. ES išmetamas kiekis buvo 23 proc. mažesnis negu 1990 m., o pagal naujausias valstybių narių pateiktas prognozes tikimasi, kad 2020 m. jis bus 24 proc. mažesnis negu 1990 m.

Numatoma, kad 24 valstybės narės, įgyvendindamos esamą politiką ir priemones, pasieks savuosius 2020 m. ES nacionalinius tikslinius rodiklius sektoriuose, kuriems netaikoma ATLPS. Keturios valstybės narės (Airija, Liuksemburgas, Belgija ir Austrija) turi dėti papildomų pastangų, kad viduje pasiektų savuosius 2020 m. tikslinius rodiklius sektoriuose, kuriems netaikoma ATLPS, arba pasinaudoti Pastangų pasidalijimo sprendime numatytomis lankstumo galimybėmis 10 .

Siekdama atsinaujinančiųjų išteklių energijos 2020 m. tikslinio rodiklio ES, kaip visuma, grafiko laikosi. 2013 m. duomenimis visos valstybės narės, išskyrus tris (Jungtinę Karalystę, Liuksemburgą ir Nyderlandus), pasiekė savo 2013–2014 m. tarpinius tikslinius rodiklius 11 . Kai kurios valstybės narės, t. y. Jungtinė Karalystė, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai ir Prancūzija, iš dalies Belgija ir Ispanija, turėtų apsvarstyti, ar jų iniciatyvos ir priemonės yra pakankamos ir ganėtinai efektyvios, kad būtų pasiekti jų atsinaujinančiųjų išteklių energijos naudojimo tikslai. Taip pat nėra aišku, ar atsinaujinančiųjų išteklių energijos 2020 m. tikslinius rodiklius pasieks Vengrija ir Lenkija. Likusios devyniolika valstybių narių savuosius atsinaujinančiųjų išteklių energijos tikslinius rodiklius gali viršyti, kai kurios netgi smarkiai. Atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalies augimas padeda didinti Europos energijos tiekimo saugumą.

Be to, didžiajai daugumai valstybių narių reikia dėti daugiau pastangų, kad jų atsinaujinančiųjų išteklių energija būtų geriau integruota į rinką ir kad paramos schemos derėtų su rinkos, ypač elektros energijos, veikimu. Visos valstybės narės privalo užtikrinti, kad būtų laikomasi naujų valstybės pagalbos gairių dėl aplinkos ir energetikos, ypač pagrindinio reikalavimo teikti pagalbą konkurencine konkurso tvarka, remiantis aiškiais, skaidriais ir nediskriminaciniais kriterijais, ir atsinaujinančiuosius išteklius labiau susieti su rinka.

Kol kas vienintelė valstybė narė, pritaikiusi bendradarbiavimo su kita šalimi (Norvegija) atsinaujinančiųjų išteklių srityje mechanizmą, yra Švedija. Vilčių teikia regioninių forumų, tokių kaip Baltijos energijos rinkos jungčių planas (BEMIP), aprėpties plėtimas įtraukiant valstybių narių bendradarbiavimą atsinaujinančiųjų išteklių energijos srityje. Reikia daugiau tokių regioninių iniciatyvų, pavyzdžiui, Šiaurės jūros ir Viduržemio jūros regione.

3.    Energijos vartojimo efektyvumas – būdas mažinti energijos paklausą

Padaryta pažanga

Norėdama, kad būtų įgyvendinti dideli užmojai iki 2030 m. padidinti energijos vartojimo efektyvumą, Komisija pradėjo taikyti priemones ir instrumentus, pagal kuriuos energijos vartojimo efektyvumas laikomas atskiru ištekliumi. Visų pirma, 2015 m. liepos mėn. Komisija pasiūlė persvarstyti Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo direktyvą 12 . Šiuo pasiūlymu bus padidintas galiojančių energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo teisės aktų veiksmingumas ir sugriežtintas jų vykdymo užtikrinimas. Be to, 2015 m. įsigaliojo keletas ekologinio projektavimo ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo priemonių, kurios gali dar labiau sumažinti namų ūkių energijos vartojimą, taigi ir išlaidas. Komisija dar šiemet ketina paskelbti naują Ekologinio projektavimo darbo planą, kuris padės ne tik didinti energijos vartojimo efektyvumą, bet ir kurti žiedinę ekonomiką.

Energijos vartojimo efektyvumui daug dėmesio skiriamaEuropos strateginių investicijų fondo veikloje. Fondas jau remia strateginius energijos vartojimo efektyvumo projektus, pavyzdžiui, Prancūzijoje ir Italijoje. Daug kitų projektų yra tvirtinimo etape. Tai papildys Europos struktūrinių ir investicijų fondų investicijas.

Kartu su šiuo komunikatu priimtoje 2020 m. energijos vartojimo efektyvumo tikslinio rodiklio (20 proc. iki 2020 m.) įgyvendinimo pažangos ataskaitoje 13 parodyta, kad, nepaisant didelės pažangos, kolektyviomis valstybių narių pastangomis sutaupyta tik 17,6 proc. pirminės energijos, palyginti su 2020 m. prognozėmis 14 . Tačiau Komisija ir toliau optimistiškai tikisi, kad 20 proc. tikslinis rodiklis gali būti pasiektas, jei ES teisės aktai bus tinkamai ir iki galo įgyvendinti. Kad Europoje energija būtų vartojama efektyviau, valstybės narės turėtų padidinti užmojus ir gerinti investavimo sąlygas.

Tolesni žingsniai

Dar labai daug kliūčių, tokių kaip nevykęs informavimas arba tam skirtų finansinių priemonių stygius, neleidžia iki galo išnaudoti energijos vartojimo efektyvumo galimybių. Todėl energijos vartojimo efektyvumo galimybėmis, produktais ir technologijomis naudojamasi ribotai.

2016 m. Komisija numato priimti pasiūlymus dėl teisės aktų, kuriais Energijos vartojimo efektyvumo direktyva būtų suderinta su ne mažesniu kaip 27 proc. orientaciniu 2030 m. ES lygmens rodikliu, persvarstytinu iki 2020 m., atsižvelgiant į ES rodiklį (30 proc.). Tiek pat svarbu ypatingą dėmesį skirti pastatams, kuriems suvartojama apie 40 proc. visos ES galutinės suvartojamos energijos ir dėl kurių tiesiogiai išmetama apie ketvirtadalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, kuriam netaikoma ATLPS. Siekiant atlikti peržiūrą, šiuo metu vykdomas nuodugnus Pastatų energinio naudingumo direktyvos vertinimas.

Daug problemų tebekelia reikiamas pradinis investicijų į energijos vartojimo efektyvumą finansavimas. Iki 2030 m. investicijos į energijos vartojimo efektyvumą turi išaugti penkis kartus 15 . Komisija prioritetu laiko darbą su partneriais, kad 2016 m. būtų sukurtos mažesnių energijos vartojimo efektyvumo projektų grupavimo schemos. Tos schemos turėtų investuotojams suteikti geresnių galimybių investuoti į energijos vartojimo efektyvumą, o nacionalinėms, regioninėms ar vietinėms energijos vartojimo efektyvumo platformoms ir programoms sudarytų geresnes sąlygas gauti kapitalo, ypač tose valstybėse narėse, kuriose jos labiausiai reikalingos. Tarp jų bus techninės ir projektų rengimo pagalbos stiprinimas per Europos investavimo konsultacijų centrą (EIKS), kurį įsteigė Komisija ir Europos investicijų bankas, kad padėtų viešiesiems projektų vykdytojams sustyguoti savo projektus ir skatintų taikyti finansavimo priemones su standartinėmis sąlygomis, ypač pastatų srityje. 2016 m. pradžioje pradės veikti Komisijos inicijuotas Europos investicinių projektų portalas (EIPP). Jo paskirtis – pritraukti investuotojų į gerus investicinius projektus Europoje. Energetika suinteresuoti subjektai raginami atsiųsti savo projektus, kad susidarytų kritinė inicijuoti parengtų projektų masė.

Daugiausia energijos ES suvartojama šildymo ir vėsinimo reikmėms. 2016 m. pradžioje planuojama paskelbti konkrečiai šildymui ir vėsinimui skirtą strategiją siekiant, kad šis sektorius darytųsi išmanesnis. Strategijoje, tarp kita ko, turėtų būti nurodyti šildymo ir vėsinimo poreikio gyvenamojo būsto, paslaugų ir pramonės sektoriuose mažinimo sprendimai ir priemonės, kuriomis būtų bent jau stebima paslaugų ir komforto kokybė ir mažinama priklausomybė nuo iškastinio kuro.

Politikos išvados valstybių narių, regionų ir ES lygmenimis

Dauguma valstybių narių turėtų imtis papildomų priemonių, kad sparčiau didintų užmojus ir dėtų daugiau pastangų siekti 2020 m. nacionalinių energijos vartojimo efektyvumo tikslinių rodiklių.

Kelios valstybės narės (Austrija, Bulgarija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Kroatija, Malta, Prancūzija, Švedija ir Vengrija) pranešė padidinusios nacionalinius 2020 m. tikslinius rodiklius, skaičiuojant pagal pirminės arba galutinės energijos suvartojimą. Tai teikia vilčių. Tuo pat metu penkios valstybės narės sumažino vieną iš dviejų savo tikslinių rodiklių. Apskritai, orientacinių nacionalinių 2020 m. tikslinių rodiklių dydžiai, kuriuos nusistatė, pavyzdžiui, Graikija, Kroatija, Rumunija ir Suomija (taip pat Italija, Kipras ir Portugalija, kai jie išreikšti galutiniu energijos suvartojimu), nėra pakankamo užmojo, atsižvelgiant į laukiamą ekonominį augimą.

Norėdamos iki 2020 m. pasiekti orientacinius pirminės energijos suvartojimo tikslinius rodiklius, 2014–2020 m. Belgija, Estija, Lenkija, Nyderlandai, Prancūzija, Švedija ir Vokietija pirminės energijos suvartojimą turės mažinti sparčiau negu 2005–2013 m. Austrija, Belgija, Estija, Lietuva, Malta, Prancūzija, Slovakija ir Vokietija nusistatė galutinės energijos suvartojimo 2020 m. tikslinius rodiklius, dėl kurių 2014–2020 m. galutinės energijos suvartojimo mažinimo tempas turės būti didesnis už mažinimo tempą 2005–2013 m.

Energijos intensyvumo srityje valstybės narės , kuriose energijos intensyvumas pramonėje didžiausias (Bulgarija), labai skiriasi nuo tų, kuriose jis mažiausias (Danija ir Airija). Didžia dalimi tai susiję su struktūriniais valstybių narių skirtumais. Tačiau visos valstybės narės, išskyrus Airiją, Graikiją, Latviją ir Vengriją, 2005–2013 m. energijos intensyvumą pramonėje ir statybos sektoriuje sumažino.

Išanalizavus gamybos sektoriaus veiklos rezultatų rodiklius, išaiškėjo, kad daugumos šalių tendencija prastėja. Visų pirma, valstybės narės turėtų papildomai skatinti didesnę dalį šilumos gaminti vykdant efektyvią bendrą šilumos ir elektros energijos gamybą ir skatinti efektyvų centrinį šildymą ir vėsinimą.

4.    Visiškai integruota energijos vidaus rinka

Padaryta pažanga

Elektros energijos linijos ir dujotiekiai yra integruotos energijos rinkos stuburas. Po to, kai buvo priimta energetikos sąjungos pagrindų strategija, daug kas pasikeitė. 2015 m. balandžio mėn. atidarius elektros kabelio liniją tarp Italijos ir Maltos, baigėsi Maltos elektros energijos tinklo energetinė izoliacija. Baigus Suomijos ir Estijos jungtį „Eastlink“ ir Lietuvos ir Švedijos jungtį „Nordbalt“, Baltijos šalims sudarytos sąlygos šiemet įsitraukti į „NordPool“ elektros energijos rinką. Kitas gero bendradarbiavimo pavyzdys – „LitPolLink“ jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos iniciatyva. Jungtis bus atidaryta 2015 m. gruodžio mėn. 2015 m. taip pat atidaryta Prancūzijos ir Ispanijos jungtis. Ji dvigubai padidino perdavimo iš vienos šalies į kitą pajėgumus. Dujų sektoriuje naujas suskystintų dujų terminalas Klaipėdoje (Lietuva) sudarė sąlygas pirmą kartą užtikrinti tiekimo Baltijos dujų rinkai įvairovę, o pastarojo meto Lenkijos ir Lietuvos susitarimas dėl jungiamojo dujotakio nutrauks Baltijos šalių izoliaciją nuo vidaus dujų rinkos. Reikšmingas etapas yra ir Vengrijos ir Slovakijos jungtis, nes Europos Sąjungoje ir jos pasienyje su Ukraina buvo įrengta svarbi reversinio srauto įranga, palengvinsianti abikryptę prekybą. Be to, Baltijos šalys susitarė dėl bendro strateginio tikslo savo elektros energetikos sistemas parengti darbui sinchroniniu režimu su žemyninės Europos tinklu.

2015 m. Komisija intensyviai bendradarbiavo su valstybėmis narėmis, kad įsteigtų dujų ir elektros energijos tinklų sujungiamumo Pirėnų pusiasalyje aukšto lygio grupes, Vidurio ir Pietryčių Europos dujų tinklų sujungiamumo aukšto lygio grupę (CESEC) ir reformuotų Baltijos jūros regiono aukšto lygio grupę (BEMIP). Valstybės narės sustiprino bendradarbiavimą regioninėse grupėse, ir jau matyti jo rezultatai. Pavyzdžiui, Vidurio ir Pietryčių Europos dujų tinklų sujungiamumo aukšto lygio grupė susitarė dėl prioritetinių projektų sąrašo 16 . Jų įgyvendinimas sudarys sąlygas regiono šalims naudotis mažiausiai trimis dujų šaltiniais.

Lapkričio 9–10 d. Kopenhagoje pirmąjį posėdį surengęs Komisijos įsteigtas Energetikos infrastruktūros forumas dirbs ieškodamas geriausios patirties tokiose srityse kaip reglamentavimo kliūčių šalinimas, infrastruktūros plėtra, visuomenės pritarimas ir finansavimas.

Komisija intensyviai dirbo su valstybėmis narėmis, kad būtų pašalintos esamos reglamentavimo kliūtys tarpvalstybinei prekybai elektros energija ir dujomis. Glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis ji sprendė problemas, trukdančias iki galo įgyvendinti trečiąjį energetikos dokumentų rinkinį skirtingose valstybėse narėse. Rinkos modelio iniciatyva 17 Komisija siekia sudaryti sąlygas toliau derinti Europos reglamentavimo sistemą prie vis labiau integruotų Europos energijos rinkų realijų. Be to, Komisija griežtai užtikrino Sutartyje įtvirtintų konkurencijos taisyklių vykdymą.

Vartotojai turėtų pirmieji labiausiai pajusti akivaizdžią visiškai integruotos energijos vidaus rinkos naudą. Toks principas visapusiškai įtvirtintas 2015 m. liepos mėn. komunikate Naujų galimybių energijos vartotojams teikiančių priemonių rinkinio įgyvendinimas 18 . Komunikate pripažįstama, kad vartotojams iki šiol trukdoma naudotis visomis galimybėmis prisidėti prie energetikos sistemos pokyčių. Vartotojų požiūriu, elektros energijos ir dujų rinkos veikia dar toli gražu ne taip, kaip turėtų: tai rodo kartu su šia energetikos sąjungos būklės ataskaita skelbiamas dokumentas, kuriame aptariamos energijos vartotojų elgsenos tendencijos 19 .

Tolesni žingsniai

2016 m. visi subjektai turėtų suintensyvinti su infrastruktūros projektais susijusį darbą. Ypač skubu duoti politinį postūmį bendro intereso projektams. Nors iki 2015 m. pabaigos bus baigta 13 projektų iš pirmojo bendro intereso projektų sąrašo ir kiek daugiau nei 100 bendro intereso projektų yra leidimų išdavimo etape, tačiau daugiau nei ketvirtadalis 20 projektų vilkinami, didžia dalimi dėl leidimo išdavimo ir (arba) finansavimo problemų. Procedūros tiesiog per ilgai užtrunka, todėl negali būti efektyvios. Norint jas atlikti sėkmingai, valstybėms narėms reikia iki galo įgyvendinti Transeuropinės energetikos infrastruktūros gairių reglamento nuostatas, ypač tas, kurios susijusios su leidimų išdavimu.

Vienu metu su šiuo komunikatu priimtame antrajame bendro intereso projektų sąraše 21 nurodyti projektai, skubiai vykdytini norint pasiekti mūsų energetikos politikos tikslus. Kartu pateikiamame tarnybų darbiniame dokumente 22 išvardijama, ką reikia patobulinti, kad būtų sukurta pamatinė integruotos Europos energijos rinkos infrastruktūra. Tikimasi, kad 2016 m. pasirodys pirmoji infrastruktūros investicijų, vykdytų naudojantis Europos strateginių investicijų fondo lėšomis sukurtomis priemonėmis, nauda. Konkrečiai elektros energijos srityje Komisija numato priimti komunikatą dėl būtinų priemonių siekiant įgyvendinti 2030 m. elektros energijos tinklų jungčių 15 % tikslinį rodiklį. Be to, Komisija svarstys, kaip finansuoti abi projektų puses ES ir Energijos bendrijos pasienyje.

Valstybės narės ir suinteresuotieji subjektai reiškia aktyvų susidomėjimą bendradarbiauti Šiaurės jūros regione. Beveik pusė kapitalo išlaidų, skirtų visiems elektros energetikos bendro intereso projektams, bus investuota Šiaurės jūros regione. Todėl Komisija ketina sukurti regioninio bendradarbiavimo Šiaurės jūroje aukšto lygio grupę, kuri padėtų spręsti reglamentavimo, finansines ir teritorijų planavimo problemas, trukdančias įgyvendinti tuos projektus.

Norint išvengti regioninio pobūdžio kliūčių reikės tęsti investicijas į nacionalinę tinklų infrastruktūrą. Ypač nerimą kelią iškraipymai, kylantys dėl nepakankamos nacionalinės infrastruktūros ten, kur yra didelių bendrų prekybos zonų. Prekybos zonų konfigūracijos peržiūros procese, kurį atlieka Europos elektros energijos perdavimo sistemos operatorių tinklas (ENTSO-E), reikėtų nustatyti didelį poveikį tinklams turinčius apribojimus ir, kur tinka, atskiras prekybos zonas teritorijose, kur yra apribojimų. Tokios prekybos zonos taip pat galėtų padėti išryškinti didesnių investicijų į tinklą poreikį.

Be to, svarbu užtikrinti, kad esama dujų ir elektros energijos infrastruktūra būtų visapusiškai panaudota rinkai integruoti. Toliau bus griežtai užtikrinamas konkurencijos taisyklių vykdymas, visų pirma tam, kad rinkos nebūtų skaidomos dirbtiniais apribojimais naudoti esamą pajėgumą.

2016 m. planuojama priimti pasiūlymų dėl teisės aktų, kuriais būtų įgyvendintas naujas rinkos modelis. Pagrindiniai teisės aktų tikslai: geriau susieti didmenines ir mažmenines rinkas; sustiprinti regioninį bendradarbiavimą ir padidinti tarpvalstybinę prekybą; plėtoti trumpalaikes ir ilgalaikes rinkas, kad ir elektros energijos gamintojams, ir vartotojams būtų siunčiami signalai investuoti į modernias technologijas. Persvarstytos ES taršos leidimų prekybos sistemos poveikis taip pat turėtų duoti geresnių ilgalaikio investavimo į mažo anglies dioksido kiekio technologijas signalų. Komisija užtikrina, kad ten, kur dėl valstybių narių paramos valstybės pagalbos forma daugėjo investicijų į jų energijos rinkas, paramos politika atitiktų Valstybės pagalbos gaires dėl aplinkos ir energetikos 23 , kad būtų išvengta galimų rinkos iškraipymų. Be to, vykdant valstybės pagalbos sektoriaus tyrimą dėl elektros energijos pajėgumų mechanizmų 24 šiuo metu tiriama, kiek esami ir planuojami pajėgumų mechanizmai gali mažinti vidaus rinkos veiksmingumą.

Rengdama tuos pasiūlymus dėl teisės aktų, Komisija ypač pabrėš paskatas prisidėti prie reguliavimo apkrova, nes jis padeda didinti vartojimo efektyvumą ir lankstumą energijos tinkluose. Nebeturi stigti informacijos apie išlaidas ir vartojimą, nebeturi likti sunkumų pakeisti tiekėją ir stigti atlygio už aktyvų dalyvavimą.

Vartotojai (ir namų ūkiai, ir pramonė) nori daugiau energijos kainų ir sąnaudų skaidrumo. Todėl Komisija rengiasi 2016 m. paskelbti naują energijos kainų ir sąnaudų ataskaitą, kurioje būtų apžvelgtos energijos sąnaudos, mokesčiai ir rinkliavos, taip pat subsidijos. Tai bus konstruktyvi medžiaga diskusijai apie skirtingus kainų lygius valstybėse narėse, skirtingas energijos kainų dedamąsias, jų poveikį Europos pramonės konkurencingumui bei investicijoms Europoje ir galimybę paveikti vartotojų elgseną. Pirmas žingsnis, kurį žengė Komisija, – tai šiandien pateiktas pasiūlymas patobulinti Europos dujų ir elektros energijos kainų statistiką 25 .

Komisija ypatingą dėmesį skirs pažeidžiamų vartotojų apsaugai, 2016 m. persvarstydama pagrindinius teisės aktus, pavyzdžiui, peržiūrėdama Energijos vartojimo efektyvumo direktyvą arba siūlydama naują rinkos modelį, kuriuose valstybių narių įsipareigojimai ir rinkos dalyvių prievolės pažeidžiamų vartotojų atžvilgiu galėtų būti geriau suformuluotos. Komisijos ketina užtikrinti, kad energijos vartojimo efektyvumo finansavimo programų lėšų galėtų gauti neturtingi ir pažeidžiami energijos vartotojai, ir ji sieks gerinti duomenų apie energijos nepriteklių rinkimą.

Politikos išvados valstybių narių, regionų ir ES lygmenimis

Daugelis valstybių narių daug nuveikė, kad jų didmeninės rinkos būtų atvertos konkurencijai. Tai atnešė didelę naudą. Tačiau esama didelių skirtumų tarp valstybių narių, ir daug valstybių narių dar nėra iki galo įgyvendinusios būtinų taisyklių, kurios sudaro sąlygas rinkų konkurencingumui ir likvidumui.

Elektros energijos infrastruktūros srityje 22 valstybės narės yra bepasiekiančios ar jau pasiekė 2020 m. elektros energijos tinklų jungčių 10 % tikslinį rodiklį. Aštuonios valstybės narės, kurios šiuo metu atsilieka nuo 2020 m. elektros energijos tinklų jungčių tikslinio rodiklio, yra Airija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Lenkija, Portugalija ir Rumunija.

Norint toliau stiprinti elektros energijos vidaus rinką, vis dar reikia jungčių, pavyzdžiui, pietvakarių Europoje, ir tarp kelių valstybių narių šiaurės ir pietryčių Europoje, pavyzdžiui, tarp Vokietijos, Lenkijos ir Čekijos, arba dar reikia labiau sujungti valstybes nares (Airiją ir Jungtinę Karalystę) su likusia šiaurės vakarų Europos dalimi.

Po neseniai priimto Europos Teisingumo Teismo sprendimo 26 mažmeninės kainos reguliavimas turi būti apribotas laiko požiūriu ir taikomas tik ypatingais atvejais. Keliose valstybėse narėse (Airijoje ir Latvijoje) neseniai sėkmingai atsisakyta galutiniams vartotojams taikomų kainų reguliavimo, tačiau maždaug pusėje valstybių narių namų ūkių kainos ir toliau skirtingu laipsniu reguliuojamos, o tai gali trukdyti vartotojams dalyvauti rinkoje ir konkurencijai mažmeninėje rinkoje.

Visoms valstybėms narėms reikia geriau informuoti vartotojus apie efektyvaus elektros vartojimo galimybes ir toliau gerinti investavimo sąlygas privatiems vartotojams. Be to, siekiant efektyviai spręsti energijos ir kuro nepritekliaus problemą, reikia priemonių, kurios būtų labiau orientuotos į pažeidžiamus vartotojus.

Tik keliose valstybėse narėse (labiausiai Italijoje, Suomijoje ir Švedijoje) buvo efektyviai stiprinamos vartotojų galios diegiant pažangiojo matavimo sistemas; tai daryta ir keliose kitose (be kitų, Danijoje, Estijoje ir Nyderlanduose), tik nuveikta šiek tiek mažiau. Keliose valstybėse narėse vartotojams, norintiems pasirinkti naujus tiekėjus ir geresnes sutarčių sąlygas, iškyla administracinių kliūčių.

Regioniniu lygmeniu iki 2015 m. vidurio dauguma ES didmeninių elektros energijos rinkų buvo susietos su viena ar keliomis kaimyninėmis rinkomis, ir jų kainos vienodėjo. Dujų sektoriuje padėtis įvairesnė. Nors didžiuosiuose Europos dujų prekybos taškuose kainos šiek tiek panašėjo, ES tebevyrauja ryškūs kainų skirtumai ir nepakankama rinkos integracija, iš dalies dėl ilgalaikių sutarčių poveikio ir jungčių trūkumo. Ir elektros energijos, ir dujų mažmeninės prekybos rinkos vis dar yra nacionalinės (arba subnacionalinės). Mums reikia tolesnių visų valstybių narių pastangų stiprinti regioninę rinkų integraciją.

5.    Energetinis saugumas, solidarumas ir pasitikėjimas

Padaryta pažanga

ES ir jos valstybės narės nusprendė remti nuoseklesnę ES užsienio ir energetikos politikos veiklą, kurioje atsižvelgiama į geopolitines permainas. 2015 m. liepos mėn. Taryba patvirtino išvadas dėl energetikos diplomatijos ir veiksmų planą 27 . Juose nurodomas poreikis stiprinti dvišalį ir daugiašalį dialogą, intensyviau taikyti užsienio politikos priemones tiekimo įvairinimui didinti ir stengtis rinkas grįsti taisyklėmis, didinti rinkų skaidrumą ir tvarumą.

Pereinant prie konkurencingos mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos mažės importuojamo iškastinio kuro vartojimas, nes silps energijos paklausa ir bus naudojami atsinaujinantieji ir kiti vietos energijos šaltiniai. Investuojant į atsparią infrastruktūrą reikia atsižvelgti į šią kintančią aplinką, kad būtų išvengta turto nuvertėjimo.

2015 m. pasižymėjo nesiliaujančia Rusijos ir Ukrainos tarpusavio santykių įtampa; ilgam laikui sumažėjusiomis naftos kainomis, turėjusioms įtakos energijos rinkoms visame pasaulyje; naujomis iniciatyvomis sukurti papildomą gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos infrastruktūrą; naujomis perspektyvomis, kurias atvėrė susitarimas su Iranu dėl branduolinių klausimų, ir nuolatiniu iškastinio kuro vidaus gavybos mažėjimu.

2014–2015 m. žiemą Ukraina, nors ir būdama sunkioje politinėje padėtyje, įrodė esanti patikima Rusijos dujų tranzito partnerė. ES tiki, kad Ukrainos išlikimu svarbia tranzito valstybe suinteresuotos visos šalys. ES aktyviai remia Ukrainos Vyriausybės ir bendrovės „Naftogaz“ pastangas ir toliau tai užtikrinti, visų pirma esmine struktūrine dujų sektoriaus reforma, kurią šiuo metu vykdo Ukraina. Labai svarbu, kad šis reformų procesas tęstųsi. Visus 2015 m. Komisija aktyviai prisidėjo, kad Ukrainos ir Rusijos derybos vyktų sklandžiau siekiant užtikrinti dujų tiekimą Ukrainai žiemą. To rezultatas – 2015 m. rugsėjo 25 d. teisiškai privalomo protokolo parafavimas ir 2015 m. spalio 9 d. pradėtas jo įgyvendinimas. 2015 m. gerokai padidintas reversinio tiekimo į Ukrainą iš ES, ypač iš Slovakijos, pajėgumas, todėl Ukrainai atsirado sąlygos importuoti dujas per ES ir taip sumažinti tiesioginę priklausomybę nuo Rusijos.

Komisija atkreipė dėmesį į komercinių bendrovių planus tiesti kitus Rusiją ir Vokietiją jungsiančius dujotakius Baltijos jūroje. Jei ir būtų nutiesti „Nord Stream 3“ ir „Nord Stream 4“, naujo tiekimo šaltinio vis tiek neatsirastų ir dar padidėtų perdavimo iš Rusijos į ES pajėgumas, kurio jau dabar panaudojama vos 50 proc. Tie dujotakiai turėtų visiškai atitikti ES teisę. Komisija visapusiškai vertins, ar bet kuris toks projektas atitinka Europos reglamentavimo sistemą.

ES rems tik tuos infrastruktūros projektus, kurie atitinka pagrindinius energetikos sąjungos, įskaitant ES energetinio saugumo strategiją 28 , principus. Siekiant užtikrinti saugų ir atsparų energijos tiekimą Europos piliečiams ir įmonėms, be galo svarbu įvairinti energijos šaltinius, tiekėjus ir maršrutus. Sąjungos energijos tiekimo saugumas taip pat glaudžiai susijęs su kaimyninių valstybių energijos tiekimo saugumu 29 . Todėl ypač svarbus vaidmuo tenka Energijos bendrijai, nes ji skatina prioritetinius jungčių projektus ir užtikrina, kad regione būtų laikomasi taisyklių, suderinamų su tomis, kurios galioja ES. Šiuo aspektu Vienoje vykusiame Vakarų Balkanų aukščiausiojo lygio susitikime regiono šalys nusprendė sukurti regioninę elektros energijos rinką. Vidurio ir Pietryčių Europos dujų tinklų sujungiamumo aukšto lygio grupėje šešios Energijos bendrijos šalyse prisijungė prie susitarimo memorandumo ir pritarė veiksmų planui kartu su devyniomis ES šalimis – tai puikus pavyzdys, kaip energetikos sąjunga plečiasi ir atneša naudos už ES sienų. Visus 2015 m. Komisija stengėsi remti Energijos bendrijoje vykstantį reformų procesą. 2015 m. gegužės 20–21 d. Hagoje vykusioje konferencijoje Komisija kartu su kitais subjektais pasirašė Tarptautinę energetikos chartiją.

Neseniai rytinėje Viduržemio jūros dalyje atradus dujų telkinių, išaugo Viduržemio jūros regiono galimybės prisidėti prie Europos energetinio saugumo. Todėl bendradarbiavimas suintensyvintas įsteigus tris „Euro-Med“ forumus, kuriuose aptariami dujų, regioninės elektros energijos rinkos ir atsinaujinančiųjų išteklių energijos populiarinimo bei energijos vartojimo efektyvumo skatinimo klausimai. 2015 m. vėl pradėti pokalbiai dėl Kaspijos jūros regiono dujotakio ir tęsėsi su pietiniu dujų koridoriumi susiję darbai.

Pastaraisiais mėnesiais daugiausia dėmesio sulaukė elektros energija. Kai kuriose valstybėse narėse perteklinis elektros energijos tiekimas per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo ir dabar jau kalbama apie tinklo įtampos sumažėjimo grėsmę. Siekiant įvertinti, kur slypi realios elektros energetikos sistemos problemos ir kaip jas geriausiai spręsti, imtasi kelių iniciatyvų, kad būtų atlikta bendra metodika pagrįsta elektros energijos gamybos adekvatumo analizė regionų mastu 30 . 

Tolesni žingsniai

2016 m. geopolitiniai iššūkiai niekur nedings. ES turės efektyviai tęsti naująją energetikos diplomatiją ir su trečiosiomis šalimis kalbėti vienu balsu. Jai taip pat reikės parengti atitinkamus energetikos diplomatijos veiksmų planus, kad įvairinimas būtų stiprinamas ir užsienio politikos priemonėmis.

2016 m. planuojama persvarstyti Reglamentą dėl dujų tiekimo saugumo, kad būtų pagerintas ES atsparumas, jei nutrūktų tiekimas. Ypač svarbu sustiprinti regioninį valstybių narių bendradarbiavimą, kad būtų išvengta tiekimo sukrėtimų arba jų padariniai būtų mažesni ir kad būtų užtikrintas solidarumas, jei susidarytų ekstremali situacija. Komisija ketina vienu metu pateikti suskystintų gamtinių dujų ir dujų saugojimo strategiją, kad Europos Sąjunga galėtų visapusiškai pasinaudoti suskystintų gamtinių dujų teikiamomis įvairinimo galimybėmis. Be to, Komisija nesiliauja akcentuoti energijos apskritai ir ypač suskystintų gamtinių dujų svarbos vykstančiose derybose dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TPIP).

Siekdama padidinti skaidrumą ir užtikrinti, kad tarpvalstybiniai susitarimai energetikos srityje atitiktų galiojančius ES teisės aktus ir politiką, Komisija rengia pasiūlymą persvarstyti dabartinį Tarpvyriausybinių susitarimų sprendimą.

Iki 2016 m. pabaigos Komisija ketina pateikti naują teisinę elektros energijos tiekimo saugumo srities priemonę, kuri padidintų skaidrumą, užtikrintų bendrą požiūrį ir padėtų surasti geresnių tarpvalstybinių elektros energijos tiekimo saugumo užtikrinimo sprendimų. Tą priemonę ketinama visiškai integruoti į naują elektros energijos rinkos modelį.

Branduolinės energetikos srityje nauja branduolinė informacinė programa, kuri bus paskelbta 2016 m., parodys, kokias investicijas į visus branduolinio ciklo etapus valstybės narės planuoja iki 2050 m. Kadangi pusė ES valstybių narių nurodė ketinančios ir toliau iš šio energijos ištekliaus gaminti dalį savo elektros energijos, ši iniciatyva turėtų suteikti daugiau aiškumo dėl ilgalaikių investicijų į branduolinę energetiką poreikių ir dėl branduolinės veiklos įsipareigojimų valdymo.

Politikos išvados valstybių narių, regionų ir ES lygmenimis

ES daro pažangą įvairindama energijos tiekimo šaltinius, maršrutus ir tiekėjus. Tačiau 2013 m. ES apie 40 proc. dujų importavo iš Rusijos, o kai kurios valstybės narės vis dar visiškai arba didžia dalimi priklauso nuo tiekimo iš Rusijos: Bulgarija, Čekija, Estija, Latvija, Lietuva, Slovakija, Suomija ir Vengrija.

Trys valstybės narės (Bulgarija, Lietuva ir Portugalija) dar turi įgyvendinti Dujų tiekimo saugumo reglamente nustatytą infrastruktūros standartą.

Reikia daugiau jungčių, ypač sujungsiančių Baltijos valstybių bei Suomijos ir Centrinės Europos dujų rinkas; reikia gerinti valstybių narių jungtis (pavyzdžiui, tarp Vengrijos, Rumunijos, Bulgarijos ir Graikijos; Portugalijos ir Ispanijos su Prancūzija) ir užtikrinti, kad visos valstybės narės galėtų pasinaudoti suskystintų dujų prekybos centrais ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) pajėgumais, kuriuos valstybės narės kuria arba turi galimybių sukurti.

Regioniniu lygmeniu 2014 m. atlikti bandymai nepalankiausiomis sąlygomis aiškiai parodė, kad regioninis bendradarbiavimas yra naudingas norint išvengti dujų krizės ar ją sušvelninti. Komisija jau aktyviai skatina tokį bendradarbiavimą, pavyzdžiui, per Vidurio ir Pietryčių Europos dujų tinklų sujungiamumo aukšto lygio grupę (CESEC). Šis darbas turėtų būti tęsiamas.

Taigi valstybės narės turėtų stiprinti (regioninį) bendradarbiavimą elektros energijos tiekimo saugumo ir gamybos srityje.

6.    Į mokslinius tyrimus, inovacijas ir konkurencingumą orientuota energetikos sąjunga

Padaryta pažanga

Norint paspartinti ES energetikos permainas ir jomis pasinaudojant pagal energetikos sąjungos galimybes kurti darbo vietas ir užtikrinti augimą, būtini moksliniai tyrimai, inovacijos ir konkurencingumas. 2015 m. rugsėjo mėn. Komisija paskelbė komunikatą „Integruoto strateginio energetikos technologijų (SET) plano įgyvendinimas“ 31 . Tai davė naują postūmį geriau koordinuojant mokslinių tyrimų ir inovacijų pastangas Europoje ir tinkamiau dėliojant jų prioritetus plėtoti ir diegti mažo anglies dioksido kiekio technologijas.

Norint, kad inovacijos pasiektų rinką, ypač svarbu užsitikrinti finansavimą. Todėl Komisija ir Europos investicijų bankas imasi priemonių pagal Investicijų planą Europai ir naudodami Europos strateginių investicijų fondą (ESIF). Tuo tikslu pagal energetikos parodomųjų projektų „InnovFin“ priemonę teikiamas rizikos finansavimas: užuot skyrus tradicines dotacijas, siūlomos paskolos, nuosavas kapitalas ir garantijos. Tai turėtų padidinti novatoriškų energetikos technologijų bendrovių konkurencingumą.

ES apyvartinių taršos leidimų sistema taip pat teikia galimybių finansuoti investicijas į inovacijas. 2014 m. valstybės narės su klimatu ar energetika susijusiems tikslams panaudojo arba planavo panaudoti vidutiniškai apie 87 proc. visų ES apyvartinių taršos leidimų sistemos aukcionuose gautų pajamų – 3,2 mlrd. EUR. Pagal NER 300 programą novatoriškiems projektams dvidešimtyje valstybių narių iš viso skiriamas sudėtinis 2,1 mlrd. EUR finansavimas, kuriuo tikimasi pritraukti dar 2,7 mlrd. EUR privačiųjų investicijų.

2015 m. liepos mėn. pateiktuose pasiūlymuose persvarstyti ATLPS direktyvą Komisija pasiūlė naują inovacijų fondą ir naują modernizavimo fondą. Inovacijų fondas pagrįstas NER 300 programa, tik išplėsta jos taikymo sritis, kad apimtų anglies dioksido kiekio mažinimo inovacijas pramonės sektoriuose. Kadangi inovacijų fondo lėšomis bus remiamos mažo anglies dioksido kiekio inovacijos ir parodomoji veikla, jis taip pat padės įgyvendinti pagrindinius Strateginio energetikos technologijų plano veiksmus. Naujasis modernizavimo fondas sumanytas valstybėms narėms, kurių bendrasis vidaus produktas vienam gyventojui nesiekia 60 proc. ES vidurkio. Jo paskirtis – modernizuoti energetikos sistemą ir pagerinti energijos vartojimo efektyvumą. Norint išsaugoti tarptautinį konkurencingumą tų sektorių, kuriuose gamybos iškėlimo iš ES rizika yra didžiausia, persvarstytoje ATLPS direktyvoje taip pat siūlomos tikslingesnės anglies dioksido nutekėjimo taisyklės.

Be to, siekiant energetikos sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų tikslų ypač svarbus vaidmuo tenka bendrajai programai „Horizontas 2020“. 2014–2015 m. daugiau nei 9 mlrd. EUR programos lėšų skirta energetikos (įskaitant branduolinę) moksliniams tyrimams, netaršiam transportui, veiksmams klimato srityje ir išteklių naudojimo efektyvumui, bioekonomikai ir bazinėms didelio poveikio technologijoms remti. Be to, energetika ir mažo anglies dioksido kiekio technologijų moksliniai tyrimai ir inovacijos yra viena dažniausiai pasirenkamų pažangiosios specializacijos sričių (ją pasirinko daugiau nei 100 ES regionų), o tai rodo, kad tam bus skirtos daug lėšų iš Europos struktūrinių ir investicinių fondų. Prie šio darbo turėtų prisidėti 2015 m. Komisijos inicijuota Europos energetikos pažangiosios specializacijos platforma 32 .

Tolesni žingsniai

Kartu su 2016 m. energetikos sąjungos būklės ataskaita Komisija ketina pateikti integruotą energetikos sąjungos mokslinių tyrimų, inovacijų ir konkurencingumo strategiją. Toje integruotoje strategijoje turėtų atsispindėti konsultacijų, kurias Komisija pradės su valstybėmis narėmis ir suinteresuotaisiais subjektais dėl trijų tarpusavyje susijusių krypčių (energetikos technologijų, transporto ir pasaulinio konkurencingumo), rezultatai. Vienas jos aspektų – viešųjų ir privačiųjų investicijų į mokslinius tyrimus ir inovacijas didinimas, paskatų nekurti inovacijų šalinimas ir kliūčių privačiosioms investicijoms įveikimas. Kaip pagrindinė inovacijoms palankios aplinkos savybė, turėtų būti skatinami principu „iš apačios į viršų“ grindžiami moksliniai tyrimai.

2016 m. reikės skirti dėmesį efektyvesniam energetikos sąjungos, bendrosios skaitmeninės rinkos ir žiedinės ekonomikos koordinavimui. Tai susiję, be kita ko, su laipsnišku energetikos ir transporto sektorių skaitmeninimu.

Energetikos permainos lems permainas daugelyje sektorių, todėl į jas reikia labiau įtraukti socialinius partnerius. Be kita ko, tuo tikslu būtų užtikrinama, kad gebėjimų formavimo ir mokymo schemos atitiktų naujų profesinių profilių poreikius, būtų nagrinėjamos darbo sąlygos naujuose sektoriuose arba būtų sudaromos sąlygos socialiniu požiūriu teisingai kaitai sektoriuose arba regionuose, kuriuose mažės darbo vietų. Komisija pradėjo dialogą su socialiniais partneriais Europos lygmeniu ir tęs jį 2016 m. Ji ragina valstybes nares taip pat diskutuoti su socialiniais partneriais apie energetikos permainų pasekmes, pasirengimą joms ir jų valdymą 33 .

Politikos išvados valstybių narių, regionų ir ES lygmenimis

Europos pramonė, mokslinių tyrimų institutai ir novatoriški akademiniai subjektai užima apskritai geras pozicijas pasaulinėje energetikos panoramoje. Daugelis valstybių narių (kaip antai, Austrija, Danija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Suomija ir Vokietija) dėjo daug pastangų inovacijoms ir verslo galimybėms skatinti energijos vartojimo efektyvumo ir mažo anglies dioksido kiekio technologijų srityse. Tai viena iš priežasčių, kodėl, nepaisant ekonominės ir finansų krizės, užimtumas atsinaujinančiųjų išteklių energijos sektoriuje augo: per pastaruosius penkerius metus ES sukurta beveik pusė milijono naujų darbo vietų.

Pastarojo meto pozityviomis kelių valstybių narių (kaip antai Nyderlandų, Portugalijos ir Prancūzijos) iniciatyvomis mokesčių sistemos labiau orientuojamos į aplinką ir augimą. Tačiau daugelyje valstybių narių dar yra galimybių mokesčių sistemas pritaikyti taip, kad būtų skatinamas užimtumas ir konkurencingumas, kartu siekiant energetikos sąjungos tikslų 34 . Valstybės narės, kurios imasi tokio mokesčių sistemos pritaikymo, turėtų kartu užtikrinti, kad neatsirastų neproporcingo poveikio energijos įperkamumui. Norint rinkoms pateikti inovacijas reikalingos esminės bazinės sąlygos. Mokesčių reformos, pavyzdžiui, transporto ir judumo srityje, gali prisidėti prie šių permainų, jei būtų geriau atsižvelgiama į aplinkos ir ekonominius kaštus.



7.    Energetikos sąjungos įgyvendinimas

Padaryta pažanga

Siekiant užtikrinti, kad visi su energetika susiję veiksmai Europos, nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis padėtų siekti energetikos sąjungos tikslų, energetikos sąjungai reikalingas teisės aktais pagrįstas patikimas ir skaidrus valdymo procesas.

Komisijos pirmininko pavaduotojas M. Šefčovičius pastaruosius kelis mėnesius reguliariai vyko į valstybes nares aptarti energetikos sąjungos reikalų politiniu lygmeniu. Jis įsitraukė į dialogą su valstybių narių vyriausybėmis ir parlamentais, Europos Parlamentu, suinteresuotaisiais subjektais ir piliečiais. Šie vizitai ir kita viešoji daugelio kitų Komisijos narių, ypač M. Ariaso Cañetės, veikla padeda vieniems kitus išgirsti ir aptarti energetikos sąjungą ir galimybes, kurias ji teikia Europos Sąjungai ir jos valstybėms narėms.

Taip pat palaikant techninį dialogą su valstybėmis narėmis, šis procesas leido daug geriau suvokti energetikos sąjungos galimybes, stipriąsias puses, grėsmes ir silpnąsias puses valstybių narių lygmeniu, kaip matyti iš kartu skelbiamų informacijos suvestinių, kurių informacija patvirtinta su valstybėmis narėmis po dvišalių diskusijų 35 . Be to, šiame procese parengta prie šios energetikos sąjungos būklės ataskaitos pridedama siūlomoji pagrindinių rodiklių metodika 36 . Šiame tarnybų darbiniame dokumente pagal pirmuosius tris pagrindinius rodiklius palyginama penkių energetikos sąjungos dimensijų padėtis visoje ES. Ateityje pagrindiniai rodikliai bus naudojami energetikos sąjungos rezultatams matuoti ir stebėti.

Energetikos permainoms reikia strateginio planavimo. Šiuo metu tik maždaug trečdalis valstybių narių yra patvirtinusios visapusiškas energetikos ir klimato strategijas laikotarpiui po 2020 m., kuriose nustatyti nacionaliniai orientaciniai išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir energijos vartojimo efektyvumo tiksliniai rodikliai. Turint omenyje poreikį sukurti nuspėjamas sąlygas investicijoms į sritis, kurioms dažnai reikia ilgalaikio planavimo, tai kelia didelį nerimą.

Tolesni žingsniai

Integruoti nacionaliniai energetikos ir klimato planai, kuriuose aptariamos visos penkios energetikos sąjungos dimensijos, yra būtinos priemonės norint sudaryti sąlygas planuoti strategiškiau. Jie padės pasiekti 2030 m. tikslinius rodiklius. Jiems skirtų gairių dokumentas, kuris skelbiamas kaip šios energetikos sąjungos ataskaitos priedas, taps atspirties tašku valstybėms narėms, kad jos galėtų pradėti rengti 2030 m. sistemos aprėpiamo laikotarpio planus.

Norint sparčiai kintančioje aplinkoje užtikrinti tikrumą ir nuspėjamumą projektų vykdytojams ir investuotojams, parengiamuosius darbus reikėtų pradėti nedelsiant. Todėl 2017 m. valstybės narės turėtų pateikti nacionalinius planus, kuriais būtų grindžiamos tolesnės diskusijos, siekiant tuos nacionalinius planus patvirtinti iki 2018 m., kad jie būti galėtų parengti vykdyti gerokai iki 2021 m.

Nacionaliniuose planuose taip pat reikia atsižvelgti į regionines konsultacijas srityse, kurioms galėtų būti naudingas sustiprintas bendradarbiavimas su kaimyninėmis valstybėmis narėmis. 2016 m. Komisija ketina paskelbti gaires, kaip stiprinti regioninį bendradarbiavimą plačiąja prasme ir kaip Komisija gali padėti formuoti regioninius modelius.

Norint stebėti pažangą, reikia sukurti skaidrią stebėjimo sistemą, pagrįstą pagrindiniais rodikliais ir kas dvejus metus teikiamomis valstybių narių ataskaitomis apie nacionalinių planų įgyvendinimo pažangą. Komisija ketina vertinti kolektyvinę ES lygmeniu padarytą pažangą metinėje energetikos sąjungos būklės ataskaitoje ir prireikus pasiūlyti politikos veiksmų ir priemonių, kad užtikrintų energetikos sąjungos tikslų įgyvendinimą.

Remdamasi, be kita ko, galiojančių ataskaitų teikimo reikalavimų tinkamumo patikra 37 ir vykstančiomis diskusijomis su valstybėmis narėmis, Europos Parlamentu ir suinteresuotaisiais subjektais, Komisija 2016 m. numato pateikti pasiūlymą racionalizuoti su veiksmais klimato ir energetikos srityje susijusius planavimo ir ataskaitų teikimo reikalavimus valstybėms narėms ir Komisijai, kad kuo greičiau sumažintų nereikalingą administracinę naštą pagal geresnio reglamentavimo darbotvarkę ir suderintų planavimo ir ataskaitų teikimo reikalavimus su energetikos sąjungos pagrindų strategija.

8.    Išvados ir tolesni veiksmai

Būtina išsaugoti užmojį, pusiausvyrą ir tempą, numatytus 2015 m. vasario mėn. paskelbtoje energetikos sąjungos pagrindų strategijoje. 2016 m. bus svarbūs metais, rezultatų metai, kuriais energetikos sąjungos strategijoje išdėstyta strateginė vizija bus sukonkretinta ES lygmens teisėkūros iniciatyvomis, didesniu mūsų santykių su išorės partneriais nuoseklumu ir tolesne energetikos sąjungos plėtote ir įgyvendinimu.

(1)

     COM(2015) 80.

(2)

     Kartu pateikiame keletą ataskaitų ir tarnybų darbinių dokumentų, kurie yra pirmas žingsnis racionalizuojant Komisijos ataskaitų teikimo prievoles.

(3)

     Komisijos darbo programa, COM(2015) 610. Visi pasiūlymai bus parengti laikantis subsidiarumo, proporcingumo ir geresnio reglamentavimo principų. Kai kurie tų pasiūlymų bus REFIT iniciatyvos.

(4)

     Kitos dvi yra Brazilija ir Kanada.

(5)

     27 proc. pagaminama iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių, o dar 27 proc. gaunama iš branduolinės energijos.

(6)

     COM(2014) 15 ir jos poveikio vertinimas.

(7)

     2015 m. rugsėjo 18 d. Aplinkos tarybos išvados.

(8)

     Pasaulinė suderinta lengvųjų transporto priemonių bandymų procedūra (WLTP) buvo patvirtinta 2014 m. pagal Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos taisykles ir pakeitė iki tol taikytą bandymų procedūrą – „Naująjį Europos važiavimo ciklą“ (NEDC).

(9)

     Tai padės užtikrinti, kad realiomis sąlygomis automobilių išmetamų teršalų kiekiai neviršytų reglamentuojamų ribinių verčių, atsižvelgiant į leidžiamus nuokrypius dėl bandymų procedūros ir matavimo priemonių netikslumo, kuris ilgainiui bus palaipsniui sumažintas.

(10)

     Žr. Veiksmų klimato srityje pažangos ataskaitą, COM(2015) 576 ir SWD(2015) 246.

(11)

     Kadangi tarpiniai tiksliniai rodikliai apibrėžti kaip dvejų metų vidurkis, gavus naujus 2014 m. Eurostato duomenis šis vertinimas gali pasikeisti.

(12)

     COM(2015) 341.

(13)

     COM(2015) 574 ir prie jo pridedamas tarnybų darbinis dokumentas SWD(2015) 245.

(14)

     COM(2014) 520.

(15)

     Energijos vartojimo efektyvumo finansinių institucijų grupės (EEFIG) ataskaita ( www.eefig.eu ).

(16)

      http://ec.europa.eu/energy/en/topics/infrastructure/central-and-south-eastern-europe-gas-connectivity .

(17)

     COM(2015) 340.

(18)

     COM(2015) 339; kartu paskelbtas tarnybų darbinis dokumentas dėl geriausios patirties, susijusios su atsinaujinančiosios energijos suvartojimu savo reikmėms, SWD(2015) 114.

(19)

     SWD(2015) 249.

(20)

     31 proc. elektros energijos ir 25 proc. dujų projektų, ACER bendro intereso projektų įgyvendinimo stebėjimo ataskaitos duomenimis.

(21)

     C(2015) 8052.

(22)

     SWD(2015) 247.

(23)

     OL C 200, 2014 6 28, p. 1.

(24)

     C(2015)2814.

(25)

     COM(2015) 496.

(26)

     C36/14, Europos Komisija prieš Lenkijos Respubliką.

(27)

     Tarybos išvados dėl energetikos ir klimato srities diplomatijos (10995/15 ir 11029/15).

(28)

     COM(2014) 330.

(29)

     JOIN(2015) 50, priimtas kartu su SWD(2015) 500.

(30)

     Žr., pvz., Vokietijos ir jos kaimynių deklaraciją dėl elektros energijos tiekimo saugumo http://www.benelux.int/files/4414/3375/5898/Jointdeclaration.pdf .

(31)

     C(2015)6317.

(32)

      http://s3platform.jrc.ec.europa.eu/s3p-energy .

(33)

     Naujoje Komisijos rengiamoje visos ES gebėjimų ugdymo darbotvarkėje reikėtų nurodyti priemones, kaip geriau numatyti, kokių gebėjimų reikės, ir pagerinti kvalifikacijų skaidrumą ir pripažinimą.

(34)

     Tax Reforms Report in the EU Member States“, 2015 m. (lapkritis) – Taxation Paper Nr. 58; http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_papers/taxation_paper_58.pdf .

(35)

     Informacijos apie valstybes nares suvestinės pateiktos dokumentuose SWD(2015) 208–209, 217–242.

(36)

     SWD(2015) 243.

(37)

     REFIT iniciatyvų 10 punktas, Komisijos darbo programos II priedas (COM(2015) 610).

Top

Briuselis, 18.11.2015

COM(2015) 572 final

PRIEDAS

ATNAUJINTAS ENERGETIKOS SĄJUNGOS VEIKSMŲ PLANAS

prie

KOMISIJOS KOMUNIKATO EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMINIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI, REGIONŲ KOMITETUI IR EUROPOS INVESTICIJŲ BANKUI

Energetikos sąjungos būklė

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


Atnaujintas energetikos sąjungos veiksmų planas – 2015 m. lapkričio mėn.

Santrumpos: ETS – energijos tiekimo saugumas, EVR – energijos vidaus rinka, EVE – energijos vartojimo efektyvumas, ŠESD – šiltnamio efektą sukeliančios dujos, MTI – moksliniai tyrimai ir inovacijos

Šis veiksmų planas yra tas pats, kuris buvo pateiktas 2015 m. vasario 25 d. Komisijos komunikate „Atsparios energetikos sąjungos ir perspektyvios klimato kaitos politikos pagrindų strategija“ (COM(2015) 80). Šioje lentelėje nauja informacija pateikiama tik paskutiniame stulpelyje. Tai atnaujinta informacija apie jau priimtas iniciatyvas arba tvarkaraščio pakeitimai. Nėra jokios naujos informacijos apie iniciatyvas, kurios iš pradžių buvo numatytos 2016 m. arba vėlesniam laikui.

Veiksmai

Atsakinga šalis

Tvarkaraštis (pateiktas COM(2015) 80 priede)

ETS

EVR

EVE

ŠESD

MTI

Pastabos / Atnaujinta informacija

Infrastruktūra

Veiksmingas elektros energijos tinklų jungčių 10 % planinio rodiklio įgyvendinimas

Komisija

Valstybės narės

Nacionalinės reguliavimo institucijos

Perdavimo sistemos operatoriai

2015–2020 m.

X

X

X

Priimta 2015 m. vasario 25 d. (COM(2015)82)

2-asis bendro intereso projektų (BIP) sąrašas, pagal kurį rengiamas Komisijos deleguotasis aktas

Komisija

Valstybės narės

2015 m.

X

X

X

Deleguotasis aktas priimtas 2015 m. lapkričio 18 d. (C(2015)8052)

Komunikatas dėl pažangos sudarant svarbiausių energetikos infrastruktūros objektų sąrašą ir dėl būtinų priemonių siekiant įgyvendinti 2030 m. elektros energijos tinklų jungčių 15 % planinį rodiklį

Komisija

2016 m.

X

X

Energetikos infrastruktūros forumo steigimas

Komisija

Valstybės narės

2015 m.

X

X

Pirmasis Energetikos infrastruktūros forumas įvyko 2015 m. lapkričio 9–10 d. Kopenhagoje.

Elektra

Iniciatyva dėl rinkos struktūros ir regioninių elektros energijos rinkų, dėl pajėgumų koordinavimo, siekiant užtikrinti tiekimo saugumą, dėl tarpvalstybinės prekybos skatinimo ir geresnių sąlygų integruoti į tinklą atsinaujinančiąją energiją sudarymo

Komisija

2015–2016 m.

X

X

X

X

Konsultacijų komunikatas (COM(2015) 340) priimtas 2015 m. liepos 15 d. Pasiūlymai dėl teisės aktų bus priimti 2016 m.

Direktyvos dėl priemonių elektros energijos tiekimo saugumui užtikrinti persvarstymas

Komisija

2016 m.

X

X

X

Mažmeninė rinka

Naujos galimybės energijos vartotojams: didesnių galių suteikimas vartotojams, diegiant vartotojų reagavimo priemones; išmaniųjų technologijų diegimas; didmeninės ir mažmeninės rinkų susiejimas; palaipsnis reguliuojamų kainų atsisakymas; papildomos priemonės pažeidžiamiems vartotojams apsaugoti

Komisija

Valstybės narės

2015–2016 m.

X

X

X

X

Komunikatas (COM(2015) 339) priimtas 2015 m. liepos 15 d. Pasiūlymai dėl teisės aktų bus priimti 2016 m.

Dujos

Reglamento dėl dujų tiekimo saugumo persvarstymas

Komisija

2015–2016 m.

X

X

Numatyta 2016 m.

Suskystintų gamtinių dujų ir saugyklų strategija

Komisija

2015–2016 m.

X

Numatyta 2016 m.

Reguliavimo sistema

Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūros (ACER) įgaliojimų ir energetikos reguliavimo sistemos persvarstymas

Komisija

2015–2016 m.

X

X

X

Aptarta 2015 m. liepos 15 d. konsultacijų komunikate (COM(2015) 340). Pasiūlymai dėl teisės aktų bus priimti 2016 m.

Atsinaujinantieji energijos ištekliai

Atsinaujinančiosios energijos dokumentų rinkinys: naujos Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvos su 2030 m. tikslais įtraukimas; geriausia patirtis, susijusi su atsinaujinančiosios energijos suvartojimu savo reikmėms ir paramos sistemomis; bioenergijos tvarumo politika.

Komisija

2015–2017 m.

X

X

X

Atsinaujinančiųjų išteklių energijos vartojimo savo reikmėms gerosios patirties gairės priimtos 2015 m. liepos 15 d. (SWD(2015) 141)

Atsinaujinančiųjų išteklių energijos dokumentų rinkinys, numatytas 2016 m.

Komunikatas dėl energijos gavybos iš atliekų

Komisija

2016 m.

X

X

Klimato politika

Teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriuo persvarstoma ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (2021–2030 m.), pasiūlymas

Komisija

2015 m.

X

X

X

Pasiūlymas priimtas 2015 m. liepos 15 d. (COM(2015) 337)

Teisėkūros procedūra priimamų aktų, kuriais Sprendimas dėl pastangų pasidalijimo ir žemės naudojimas, žemės naudojimo paskirties keitimas ir miškininkystė (LULUCF) įtraukiami į 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategiją, pasiūlymai

Komisija

2016 m.

X

Transporto politika

Sąžininga ir veiksminga darniojo transporto kainodara: Eurovinjetės direktyvos ir strategijos, kuria siekiama populiarinti Europos elektronines kelių rinkliavos sistemas, persvarstymas

Komisija

2016 m.

X

X

Kelių transportui skirtų patekimo į rinką taisyklių persvarstymas, siekiant didinti kelių transporto energinį efektyvumą

Komisija

2016 m.

X

X

Bendradarbiavimu pagrįstų pažangiųjų transporto sistemų diegimo pagrindinis planas

Komisija

Valstybės narės

Pramonė

2016 m.

X

X

X

Reglamentų, kuriais nustatomos išmetamųjų teršalų normos, persvarstymas siekiant nustatyti rodiklius, kurie bus taikomi lengviesiems automobiliams ir furgonams po 2020 m.

Komisija

2016–2017 m.

X

X

X

Sunkiasvorių transporto priemonių (sunkvežimių ir autobusų) stebėjimo ir duomenų teikimo sistemos diegimas, siekiant geriau informuoti pirkėją

Komisija

2016–2017 m.

X

X

X

Direktyvos dėl skatinimo naudoti netaršias ir efektyviai energiją vartojančias kelių transporto priemones persvarstymas

Komisija

2017 m.

X

X

Komunikatas dėl transporto sektoriaus priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo, įskaitant veiksmų planą dėl antrosios ir trečiosios kartos biodegalų ir kitų alternatyvių tvarių degalų

Komisija

2017 m.

X

X

X

Numatyta 2016 m.

Energijos vartojimo efektyvumas

Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos persvarstymas

Komisija

2016 m.

X

X

X

X

Pastatų energinio naudingumo direktyvos persvarstymas, įskaitant pažangiojo išmaniųjų pastatų finansavimo iniciatyvą

Komisija

2016 m.

X

X

X

X

Gaminiams taikomų energijos vartojimo efektyvumo nuostatų (Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo direktyvos ir Ekologinio projektavimo direktyvos) persvarstymas

Komisija

2015 m.

X

X

X

X

Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reglamento pasiūlymas priimtas 2015 m. liepos 15 d. (COM(2015) 341)

Ekologinio dizaino darbo planas, susijęs 2015 m. gruodžio mėn. žiedinės ekonomikos dokumentų rinkiniu

Tikslingo finansinių priemonių taikymo stiprinimas, siekiant skatinti investicijas į energijos vartojimo efektyvumą

Komisija

Nuo 2015 m.

X

X

Šildymas ir vėsinimas

ES šildymo ir vėsinimo strategija – šildymo ir vėsinimo sričių indėlis įgyvendinant ES energetikos ir klimato politikos tikslus

Komisija

2015 m.

X

X

X

X

X

Numatyta 2016 m.

Išorės energetikos ir klimato politika

ES diplomatija energetikos ir klimato politikos srityje

Komisija

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

Valstybės narės

2015 m.

X

X

X

X

2015 m. liepos 20 d. Užsienio reikalų taryba priėmė Tarybos išvadas dėl diplomatijos klimato srityje (11029/15)

2015 m. liepos 20 d. Užsienio reikalų taryba priėmė Tarybos išvadas dėl diplomatijos energetikos srityje (10995/15)

Sprendimo, kuriuo nustatomas keitimosi informacija apie tarpvyriausybinius valstybių narių ir trečiųjų šalių energetikos susitarimus mechanizmas, persvarstymas

Komisija

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

2016 m.

X

X

Naujas ir intensyvesnis dialogas energetikos klausimais su šalimis, svarbiomis ES energetikos politikai

Komisija

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

Nuo 2015 m.

X

X

X

X

X

Susitarimo memorandumas dėl glaudesnės strateginės partnerystės su Ukraina

Komisija

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

Europos Parlamentas

Taryba

2015 m.

X

X

Numatyta 2016 m.

Trišalio susitarimo memorandumas su Azerbaidžanu ir Turkmėnistanu dėl Kaspijos jūros regiono dujotakio

Komisija

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

Europos Parlamentas

Taryba

2015 m.

X

X

Numatyta 2016 m.

Energijos bendrijos stiprinimo iniciatyva

Komisija

Energijos bendrijos susitariančiosios šalys

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

2015 m.

X

X

2015 m. spalio mėn. Energijos bendrijos ministrų tarybos priimti pagrindiniai sprendimai

Bendras tiekimo saugumo dokumentas bus paskelbtas vėliau

Europos ir Viduržemio jūros regiono bendradarbiavimo dujų, elektros energijos sektoriuose, energijos vartojimo efektyvumo ir atsinaujinančiosios energijos srityse stiprinimas

Komisija

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

2015–2016 m.

X

X

2015 m. birželio mėn. pradėjo veikti dujų platforma

Regioninė elektros energijos rinkos platforma pradėjo veikti 2015 m. spalio mėn.

Atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir energijos vartojimo efektyvumo platformos turi pradėti veikti 2016 m.

Naujos Tarptautinės energetikos chartijos priėmimas ir pasirašymas ES ir EURATOMO vardu

Komisija

Vyriausiasis įgaliotinis ir pirmininko pavaduotojas

2015 m.

X

X

Tarptautinę energetikos chartiją 2015 m. gegužės 20–21 d. Hagoje su kitomis šalimis pasirašė Europos Komisija.

Pramonės konkurencingumas

Nauja Europos energetikos mokslinių tyrimų ir inovacijų koncepcija, kuria siekiama spartinti energetikos sistemos pertvarką ir kurią sudaro:

- integruotas Europos strateginis energetikos technologijų (SET) planas

- strateginė transporto mokslinių tyrimų ir inovacijų darbotvarkė

Komisija

2015–2017 m.

X

2015 m. rugsėjo 15 d. priimtas SET plano komunikatas (C(2015) 6317)

2015 m. pradėjo veikti Energetikos pažangiosios specializacijos platforma

Integruota energetikos sąjungos mokslinių tyrimų, inovacijų ir konkurencingumo strategija numatyta 2016 m.

Energijos kainų ir sąnaudų (įskaitant mokesčius ir subsidijas) analizė

Komisija

2016 m., o vėliau kas dvejus metus

X

Iniciatyva dėl ES pasaulinės technologijų ir inovacijų lyderystės energetikos ir klimato srityje siekiant skatinti ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą

Komisija

2015–2016 m.

X

X

X

Siejama su integruota visapusiška energetikos sąjungos mokslinių tyrimų, inovacijų ir konkurencingumo strategija

Tvirtesnė prekybos politika, kuria siekiama skatinti ES technologijų eksportą

Komisija

2015–2019 m.

X

X

X

Horizontaliosios priemonės

Valstybės pagalbos aplinkos apsaugai ir energetikai gairių persvarstymas

Komisija    

2017–2019 m.

X

X

X

X

X

Europos energetinio saugumo strategijos ataskaita, įskaitant Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių partnerystės platformą ir veiksmų planą, SGD, energijos kaupimo ir pietinio dujų koridoriaus strategijas

Komisija

2015–2016 m.

X

X

X

X

X

2015 m. lapkričio 18 d. priimta ataskaita (tarnybų darbinis dokumentas) (SWD(2015)404)

SGD ir dujų saugojimo strategija numatyta 2016 m.

Energetikos sąjungos duomenys, analizė ir tyrimai: iniciatyvų telkimas ir lengva prieiga prie visų aktualių žinių, kurias yra sukaupusi Komisija ir valstybės narės

Komisija

2016 m.

X

X

X

X

X

Branduolinė energija

Tarybos reglamentas, kuriuo atnaujinami informacijos reikalavimai pagal Euratomo sutarties 41 straipsnį, atsižvelgiant į Europos energetinio saugumo strategiją

Komisija

2015 m.

X

X

Numatyta 2016 m.

Komunikatas dėl branduolinės informacinės programos (PINC) pagal Euratomo sutarties 40 straipsnį

Komisija

2015 m.

X

X

Numatyta 2016 m.

Top

Briuselis, 18.11.2015

COM(2015) 572 final

PRIEDAS

ENERGETIKOS SĄJUNGOS VALDYMO PRIEMONĖ – NACIONALINIŲ ENERGETIKOS IR KLIMATO PLANŲ GAIRĖS VALSTYBĖMS NARĖMS

prie

KOMISIJOS KOMUNIKATO EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI, REGIONŲ KOMITETUI IR EUROPOS INVESTICIJŲ BANKUI

Energetikos sąjungos būklė

{SWD(2015) 208}
{SWD(2015) 209}
{SWD(2015) 217 à 243}


ENERGETIKOS SĄJUNGOS VALDYMO PRIEMONĖ – NACIONALINIŲ ENERGETIKOS IR KLIMATO PLANŲ GAIRĖS VALSTYBĖMS NARĖMS

1.Įvadas

2015 m. vasario 25 d. priimtame Komisijos komunikate dėl energetikos sąjungos pagrindų strategijos paaiškinama, kad energetikos sąjungai reikalingas integruotas valdymo ir stebėjimo procesas, siekiant užtikrinti, kad visi su energetika susiję veiksmai Europos, nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis padėtų siekti energetikos sąjungos tikslų.

2014 m. spalio mėn. susitarime dėl 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategijos Europos Vadovų Taryba paragino parengti patikimą ir skaidrią valdymo sistemą, kuria nebus sukurta bereikalingos administracinės naštos, siekiant užtikrinti, kad ES pasiektų savo energetikos politikos tikslus, o 2015 d. kovo 19 d. padarė išvadą, kad reikia plėtoti patikimą ir skaidrią valdymo sistemą. Šios valdymo sistemos priemonė bus racionalizuoti ir integruoti nacionaliniai energetikos ir klimato planai. Valdymo sistema bus kuriama naudojant esamus elementus, tokius kaip nacionalinės klimato programos ir nacionaliniai atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir efektyvaus energijos vartojimo planai.

Komisija glaudžiai bendradarbiaus su valstybėmis narėmis, kad būtų įgyvendinti tie bendri tikslai ir taip drauge užtikrintas sėkmingas energetikos sąjungos įgyvendinimas, sumažėtų valstybių narių administracinė našta, o skaidrumas padidėtų, ir investuotojams būtų užtikrintas tikrumas iki 2030 m. ir vėliau.

Šio dokumento tikslas – valstybėms narėms duoti integruoto energetikos ir klimato planų rengimo ir jų pagrindinių elementų formavimo proceso gaires.

Šiuo dokumentu pradedamas laipsniškas procesas ir paaiškinami pagrindiniai jo etapai nuo šio momento iki nacionalinių planų tvirtinimo 2018 m., be kita ko, nurodant pagrindinius valstybių narių ir Komisijos vaidmenis ir užduotis. 2016 m. Komisija pateiks teisėkūros iniciatyvą dėl planavimo ir atsiskaitymo reikalavimų racionalizavimo ir, siekdama papildyti ir toliau konkretinti šias gaires, pateiks nacionalinių energetikos ir klimato planų struktūros šabloną.

1.Pagrindiniai nacionalinių planų principai ir aprėptis

Nacionaliniame plane turėtų būti laikomasi holistinio požiūrio ir integruotai aptartos penkios energetikos sąjungos dimensijos, atsižvelgiant į jų tarpusavio sąveiką. Specifiniai esamų planų elementai gali būti išsaugoti, priklausomai nuo srities ir planavimo procesų periodiškumo. Nacionaliniame plane reikėtų aprėpti laikotarpį nuo 2021 iki 2030 m., remtis tuo, ką kiekviena valstybė narė turėtų atlikti pagal savo 2020 m. politiką, ir nusakyti perspektyvą iki 2050 m.

Nors valstybės narės turi teisę plėtoti prie šalies aplinkybių pritaikytą politiką, nacionaliniuose planuose reikėtų nurodyti nacionalinių energetikos ir klimato tikslų ir politikos kryptį taip, kad ji derėtų su 2014 m. spalio mėn. Europos Vadovų Tarybos bendrai sutartų energetikos sąjungos tikslų, ypač 2030 m. tikslinių rodiklių (šiltnamio efektą sukeliančios dujų išmetimo mažinimo, atsinaujinančiųjų energijos išteklių, energijos vartojimo efektyvumo ir elektros energijos jungčių), įgyvendinimu. Sprendimu dėl pastangų pasidalijimo įtvirtinto požiūrio į išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimą sektoriuose, kuriems netaikoma ATLPS, bus laikomasi iki 2030 m., o ES lygmens atsinaujinančiųjų išteklių energijos tiksliniai rodikliai bus pasiekti kolektyvinėmis valstybių narių pastangomis ir ES lygmens politika ir priemonėmis.

Labai svarbu nacionaliniuose planuose užtikrinti ilgalaikį nuspėjamumą ir tikrumą investuotojams, didesnį bendradarbiavimą ir valstybių narių požiūrių į klimato ir energetikos politiką derėjimą.

2.Nacionalinių planų turinys

Nacionaliniai planai turėtų aprėpti laikotarpį nuo 2021 m. iki 2030 m., įskaitant perspektyvą iki 2050 m., kad būtų užtikrintas derėjimas su ilgalaikiais ES ir nacionalinio lygmens politikos tikslais.

Nacionaliniuose planuose turėtų būti tokie elementai:

a) Esama padėtis

Nacionalinės energetikos sistemos apžvalga ir su nacionaliniu planu susijęs politikos kontekstas, apimantis visas penkias energetikos sąjungos dimensijas (įskaitant makroekonominį kontekstą, išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, energijos rūšių derinį ir padėtį kiekviename energetikos sistemos pasektoryje).

Padėties įvertinimas esamos energetikos ir klimato politikos ir priemonių aspektu, įskaitant paramos schemų ir fiskalinių sistemų atsinaujinančiųjų išteklių energijai ir energijos vartojimo efektyvumui skatinti aspektu, remiantis patirtimi, sukaupta siekiant 2020 m. energetikos ir klimato sričių tikslinių rodiklių.

Pagrindinių tarpvalstybinės svarbos aspektų, įskaitant tolesnio regioninio bendradarbiavimo ir integracijos galimybes ir iššūkius, apžvalga.

Administracinė nacionalinės energetikos ir klimato politikos įgyvendinimo struktūra, įskaitant pagrindinių administracinių įstaigų atsakomybę ir jų tarpusavio sąveiką.

Nacionaliniai planai gali būti pagrįsti (laikantis šių gairių) esamomis valstybių narių nacionalinėmis 2020 m., 2030 m. ir vėlesnio laikotarpio energetikos ir klimato strategijomis.

b) Penkių dimensijų tikslai, politika ir priemonės

Nacionaliniuose planuose turėtų būti užsibrėžti kiekvienos energetikos sąjungos dimensijos tikslai. Planuose turėtų būti nurodytas nacionalinis indėlis, reikalingas norint kolektyviai pasiekti ES lygmens 2030 m. energetikos tikslinius rodiklius. Planuose turėtų būti nurodyta politika ir priemonės, kuriomis planuojama pasiekti pagal persvarstytą Sprendimą dėl pastangų pasidalijimo nustatytus metinius privalomus išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo nacionalinius rodiklius sektoriuose, kuriems netaikoma ATLPS.

Turėtų būti nurodyta skirtingų dimensijų tarpusavio sąveika, pavyzdžiui, atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir energijos vartojimo efektyvumo indėlis mažinant išmetamus šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius, dėl didesnio atsinaujinančiųjų išteklių naudojimo atsirandantys infrastruktūros poreikiai ir kt.

Planuose turėtų būti aprašyta su kiekvienu tikslu susijusi politika ir tiems tikslams pasiekti suplanuotos priemonės. Siekiant užtikrinti politikos derėjimą ir išvengti besidubliuojančio reglamentavimo, reikėtų kartu pateikti skirtingų krypčių politikos sąveikos vertinimą.

Energetinis saugumas, solidarumas ir pasitikėjimas

Vidutinės ir ilgos trukmės tikslai ir standartai, susiję su tiekimo saugumu, įskaitant sąsajas su energijos šaltinių ir šalių tiekėjų įvairinimu, infrastruktūra, kaupimu, reguliavimu apkrova, pasirengimu reaguoti į energijos šaltinio tiekimo apribojimą ar nutrūkimą ir didesniu alternatyvių šalies vidaus šaltinių naudojimu. Tarp tikslų turėtų būti regioninis bendradarbiavimas, o politikos priemonės, kuriomis siekiama tikslų, turėtų būti koordinuojamos regioniniu lygmeniu. Todėl nacionaliniai planai nuo pat pradžios turi būti grindžiami pagal Dujų tiekimo saugumo reglamentą parengtais specifiniais tiekimo saugumo planais (vertinimo planais, prevencinių veiksmų planais ir ekstremaliųjų situacijų valdymo planais).

Su energetiniu saugumu plačiąja prasme susijusios politikos strategijos, įskaitant kitus svarbius politikos pasirinkimus, tokius kaip tie, kurie susiję su energijos taupymu ar energijos rūšių deriniu.

Taip pat turėtų būti išdėstytas bendras politikos modelis siekiant užtikrinti energijos tiekimą iš išorės, įskaitant per infrastruktūrą, ir, jei tinka, planuojamas požiūris į tarptautinius vyriausybių susitarimus su trečiosiomis šalimis.

Visiškai integruota energijos vidaus rinka

Galimybių gauti elektros energiją jungiamosiomis linijomis (santykio tarp tarpvalstybinio perdavimo pajėgumo ir instaliuotojo gamybos pajėgumo) plėtra 2021–2030 m., atsižvelgiant į sutartą 2030 m. 15 proc. tikslinį rodiklį ir valstybei narei būdingus veiksnius, tokias kaip sąnaudos ir potencialūs prekybos srautai. Kartu reikia nurodyti pagrindinius projektus, kurių numatoma imtis siekiant iki 2030 m. užsitikrinti reikiamas galimybes gauti elektros energiją jungiamosiomis linijomis.

Energetikos infrastruktūra: kaip bus įgyvendinti planuojami nacionaliniai infrastruktūros projektai, su valstybe nare susiję bendro intereso projektai ir jų grafikas. Todėl nacionaliniai planai turėtų būti pagrįsti Transeuropinės energetikos infrastruktūros gairių reglamentu.

Tikslai, susiję su konkurencija rinkoje, rinkų integracija ir susiejimu, lankstumo didinimu elektros energetikos sektoriuje, įskaitant trumpalaikes rinkas, reguliavimo apkrova paslaugų konkurencingumą elektros energijos rinkose, pažangiųjų technologijų diegimą ir pažangiuosius tinklus.

Planuojamų infrastruktūros investicijų poveikio ir energijos gamybos pokyčių poveikio didmeninėms ir mažmeninėms energijos kainoms ir rinkos integracijai su kitomis valstybėmis narėmis vertinimas.

Energijos vartojimo efektyvumas, kaip energijos poreikio mažinimo priemonė

Nacionalinė politika ir priemonės, kuriomis planuojama siekti sutarto ES lygmens energijos vartojimo efektyvumo rodiklio (bent 27 proc.; persvarstyti iki 2020 m. orientuojantis į 30 proc.), atsižvelgiant į tai, kiek tikimasi sutaupyti energijos taikant tą politiką ir priemones, ir į galiojančių ES teisės aktų įgyvendinimą.

Reikėtų nurodyti energijos taupymo trajektoriją iki 2030 m., apskaičiuotą kaip taupant pasiektą pirminį ir galutinį energijos suvartojimą. Ją reikia pateikti kaip valstybės narės indėlį siekiant ES tikslinio rodiklio.

Nacionalinė politika ir priemonės, kuriomis siekiama padidinti energijos vartojimo efektyvumą pastatų sektoriuje. Tai apima nacionalines pastatų renovavimo strategijas ir nacionalines energijos vartojimo efektyvumo investicijų programas.

Ekonomikos priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimas

Politika ir priemonės, kuriomis planuojama sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį visuose pagrindiniuose sektoriuose (įskaitant transportą ir žemės ūkį), kad iki 2030 m. būtų pasiektos metinės privalomos nacionalinės ATLPS nepriklausančių sektorių ribos, nustatytos pagal persvarstytą Sprendimą dėl pastangų pasidalijimo orientuojantis į ilgalaikę viziją ir tikslą tapti mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomika (2050 m.).

Nacionalinė politika ir priemonės, planuojamos siekiant prisidėti prie sutarto privalomo ES lygmens atsinaujinančiųjų išteklių energijos rodiklio (bent 27 proc.), atsižvelgiant į galiojančių ES teisės aktų įgyvendinimą ir 2050 m. perspektyvą.

Reikėtų nurodyti atsinaujinančiųjų išteklių energijos, palyginti su bendru galutiniu energijos suvartojimu, trajektoriją iki 2030 m., įskaitant svarbių technologijų ir elektros energijos paklausos (įrengtosios galios ir pagamintos energijos) trajektorijas. Tai reikėtų nurodyti kaip valstybės narės indėlį siekiant kolektyvinio ES tikslinio rodiklio.

Priemonės, kurių reikia imtis siekiant padidinti energetikos sistemos lankstumą integruojant energijos gamybą iš atsinaujinančiųjų išteklių. Elektros energijos rinkų susiejimo ir integracijos būklė ir planai, regioninės balansavimo ir rezervų priemonės ir metodas, kaip vertinamas sistemos tinkamumas atsinaujinančiųjų išteklių energijai integruoti. Nacionalinė politika ir priemonės, kuriomis planuojama remti kitas mažo anglies dioksido kiekio technologijas.

Nacionalinė politika ir priemonės, kuriomis planuojama paremti transporto sektoriaus priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimą.

Jei valstybės narė ketina remti konkrečių technologijų plėtrą, plane turėtų būti įvertinta, kaip tai paveiks energijos kainas, energetikos įmones ir integraciją su kitų valstybių narių rinka.

Moksliniai tyrimai, inovacijos ir konkurencingumas

Nacionaliniu lygmeniu nustatyti tikslai, politika ir priemonės siekiant tinkamai prisidėti prie naujo Europos energetikos mokslinių tyrimų ir inovacijų modelio (ypač integruoto strateginio energetikos technologijų (SET) plano veiksmų) įgyvendinimo, kad būtų spartinama energetikos sistemos pertvarka.

Nacionalinės mokslinių tyrimų ir inovacijų politikos strategijos ir finansavimo programos atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir kitų mažo anglies dioksido kiekio technologijų, įskaitant transporto, srityje ir tai, kaip jas priims rinka, įskaitant mokslinių tyrimų ir technologijų institutų rėmimo strategijas.

Pramonės politikos strategijos, skirtos mažo anglies dioksido kiekio technologijų sektoriaus konkurencingumui ir konkurencingumui platesne prasme, nurodant subsidijas, poveikį augimui, darbo vietoms ir įgūdžiams, pasektoriams, finansavimui ir ištekliams.

Jei tinka, su energetikos sistemos konkurencingumu susiję tikslai ir kaip tai padeda gerinti visos ekonomikos ir tarptautinės prekybos ES energijos technologijomis ir įranga konkurencingumą ir patekti į trečiųjų šalių rinkas.

c) Integruotos prognozės ir rodikliai

Nacionaliniuose planuose turėtų būti atskiras prognozių skirsnis, kaip plano analitinis pagrindas. Jame, be kita ko, turi būti atskaitos ir politikos scenarijai su svarbių siūlomos politikos ir priemonių poveikių vertinimu. Kas dvejus metus teikiamose nacionalinių planų įgyvendinimo ataskaitose reikėtų naudoti pagrindinius rodiklius, kuriuos Komisija parengs bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, ir pateikti naujausias prognozes, politiką ir priemones.

Kadangi penkios energetikos sąjungos dimensijos yra horizontalaus pobūdžio, reikia vertinti ir patvirtinti integruotomis metodinėmis priemonėmis pagrįstus politikos tikslus ir instrumentus. Todėl nacionaliniuose planuose reikėtų pateikti laikotarpio iki 2030 m. ir vėlesnio laikotarpio energetikos sistemos ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio 1 prognozes, įskaitant 2050 m. prognozę. Prognozėse reikėtų atsižvelgti, pavyzdžiui, į makroekonominį kontekstą (pavyzdžiui, laukiamą bendrojo vidaus produkto ir gyventojų skaičiaus augimą), struktūrinius ekonomikos pokyčius, kurie tikėtinai paveiks energetikos sistemą ir išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, pasaulines energetikos tendencijas (tokias kaip iškastinio kuro kainų pokyčiai tarptautinėje rinkoje) ir anglies dioksido kainas, tarpvalstybines tinklų jungtis ir technologijų kainas. Komisija šiais klausimais pateiks techninių rekomendacijų, o valstybės narės turės aiškiai nurodyti, kaip jos norėtų nuo tų rekomendacijų nukrypti, pavyzdžiui, dėl modelio reikalavimų.

Nacionaliniame plane turėtų būti pateikti bent du scenarijai: i) atskaitos scenarijus, pagrįstas dabartinėmis tendencijomis ir ES ir nacionaliniu lygmeniu taikoma politika ir priemonėmis ir ii) bent vienas politikos scenarijus, atspindintis užsibrėžtų nacionalinių tikslų įgyvendinimą papildoma politika ir priemonėmis penkiose energetikos sąjungos dimensijose, visų pirma nacionaliniame plane nurodytus 2030 m. tikslinius rodiklius. Tada tiktų pažymėti galimą skirtingos politikos ir priemonių sinergiją ir tarpusavio kompromisus.

Komisija gali padėti valstybėms narėms – pateikti duomenų ir analizę. Svarbiu indėliu taps naujas glaudžiai bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis parengtas ES energetikos, transporto ir išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio atskaitos scenarijus, kuris bus paskelbtas 2016 m. pirmoje pusėje. Valstybėms narėms taip pat gali būti pateikti politikos ir jautrumo scenarijai, kurie padės atlikti strateginį planavimą, nustatyti bendrus iššūkius ir įvertinti atskirų valstybių narių politikos pasirinkimų poveikį siekiant bendrų energetikos sąjungos tikslų. ES atskaitos scenarijus taip pat bus priemonė vertinti valstybių narių kolektyviniams indėliams siekiant energetikos sąjungos tikslų.

Nacionalinės prognozės turėtų būti pateiktos laiku, kad būtų galima sudaryti ES lygmens suvestinę ir paskui vertinti bendrą energetikos sistemos ir padarytos pažangos būklę. Todėl daromos prielaidos ir pagrindinių modeliavimo rezultatų, kuriais apibūdinama energetikos sistema, tendencijos turėtų būti pateiktos aiškiai ir skaidriai.

Nacionalinių planų įgyvendinimo pažangos ataskaitose valstybės narės turėtų naudoti pagrindinius rodiklius. Naudodamasi rodikliais, pasiūlytais 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategijoje, ir į šalių duomenų suvestines jau įtrauktais rodikliais, Komisija tarnybų darbiniame dokumente 2 pateikia pažangos siekiant energetikos sąjungos tikslų pagrindinių rodiklių koncepciją ir pirminę analizę. Dokumente siūlomi rodikliai penkioms energetikos sąjungos dimensijoms, pavyzdžiui, energijos kainų, konkurencingumo, energijos importo įvairinimo, priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo, mokslinių tyrimų ir inovacijų arba energijos rinkos veikimo.

3.Regioninis bendradarbiavimas rengiant nacionalinius planus

Norint, kad energetikos sąjunga veiktų, formuodamos savo energetikos politiką valstybės narės turi koordinuoti savo veiksmus ir bendradarbiauti. Todėl nacionaliniai planai nuo pat pradžios turi būti grindžiami regioninėmis konsultacijomis.

Valstybės narės turėtų nustatyti tinkamas jungtinio arba koordinuoto planavimo savo regione sritis ir jau parengiamojo etapo pradžioje turėtų pradėti konsultacijas savo regione. Skirtingi nacionaliniai planai regione turėtų papildyti ir, kai įmanoma, sustiprinti vienas kitą, panaudojant šalių stipriąsias puses, kad regiono uždaviniai būtų sprendžiami saugiausiu ir ekonomiškai racionaliausiu būdu. Ypač reikėtų stengtis užtikrinti koordinuotą požiūrį į naujų energijos išteklių ir infrastruktūros plėtrą.

Bendri požiūriai ir jungtiniai tikslai gali padidinti ilgalaikį nuspėjamumą ir tikrumą investuotojams. Todėl koordinuojant nacionalinę politiką būtų išvengta neigiamų paskatų ir sušvelnintas galimas neigiamas nacionalinės politikos poveikis kitoms valstybėms narėms. Taigi planuose reikėtų pateikti vertinimą, kaip planuose numatomi tikslai ir politika paveiks kitas regiono valstybes nares ir kaip turėtų būti stiprinamas skirtingų politikos krypčių ir pasektorių regioninis bendradarbiavimas.

Tam tikslui galima naudoti esamus regioninio bendradarbiavimo, įskaitant makroregionines strategijas, forumus. Komisija aktyviai įsitrauks į procesą ir rems tinkamų naujų forumų steigimą. Nepaprastai svarbu regionuose išlaikyti pusiausvyrą, sudarant sąlygas bendradarbiavimui, siejančiam skirtingas energetikos sąjungos dimensijas.

2016 m. Komisija pateiks valstybėms narėms konkretesnių regioninio bendradarbiavimo įgyvendinant energetikos sąjungos tikslus gairių.

4.Planų įgyvendinimo ataskaitos ir atnaujinimas

Nuo 2020 m. valstybės narės turėtų kas dvejus metus teikti nacionalinių planų įgyvendinimo pažangos ataskaitas. Tos įgyvendinimo ataskaitos bus svarbi priemonė, padėsianti visoms valstybėms narėms stebėti, kas daroma siekiant energetikos sąjungos tikslų.

Komisija praneš apie pažangą metinėje energetikos sąjungos būklės ataskaitoje.

2021–2030 m. laikotarpiu numatyta atnaujinti nacionalinius planus vieną kartą, kad būtų atsižvelgta į kintančias aplinkybes ir pakeitimus siekiant bendrai sutartų energetikos sąjungos tikslų, ypač 2030 m. klimato ir energetikos tikslinių rodiklių. Prireikus galima numatyti papildomą nacionaliniuose planuose nurodytų specifinių politikos priemonių atnaujinimą.

5.Procesas ir grafikas

Nacionalinių planų rengimas bus dinamiškas procesas. Nors būsimų su svarbiausiais atitinkamų sričių teisės aktais susijusių teisėkūros procesų rezultatas turės įtakos nacionalinės politikos modeliui ir įgyvendinimui, nacionalinių planų rengimo procesas turi prasidėti 2016 m., kad atsižvelgiant į susijusius ES teisės aktus planai būtų baigti gerokai iki 2020 m.

Iki 2020 m. nesikeis planavimo ir ataskaitų teikimo įsipareigojimai, galiojantys politikos srityse, kuriose yra užsibrėžti 2020 m. tiksliniai rodikliai. Ataskaitų teikimas turėtų būti sinchronizuotas su nauju nacionalinių energetikos ir klimato planų procesu. Komisija 2016 m. pateiks teisėkūros iniciatyvą dėl planavimo ir ataskaitų teikimo reikalavimų laikotarpiui po 2020 m., kad sumažėtų administracinė našta, skirtingų planavimo ir ataskaitų reikalavimų elementai geriau derėtų, būtų paprastesni ir nuoseklesni, išsaugant ataskaitose pateikiamos informacijos ir duomenų kokybę. Komisija ir valstybės narės jau iki 2020 m. turėtų būti pajėgios konsoliduoti ir racionalizuoti tam tikrą dalį ataskaitų teikimo taisyklių, kai tai įmanoma, nepakeitus teisės aktų ir nedarant poveikio esminėms prievolėms. Komisija jau rodo pavyzdį – periodines ataskaitas teikia kartu su pirmąja energetikos sąjungos būklės ataskaita.

Lentelėje po šio skirsnio pateiktas nacionalinių energetikos ir klimato politikos planų rengimo grafikas, kuriame nurodyti atitinkami valstybių narių ir Komisijos veiksmai.

Valstybės narės raginamos iki 2016 m. rudens pateikti pirmuosius savo integruotų atskaitos scenarijaus prognozių rezultatus. Turėtų būti pradėtos regioninio lygmens diskusijos su kitomis valstybėmis narėmis. Tais pačiais metais Komisija baigs rengti 2016 m. ES atskaitos scenarijų, pateiks nacionalinių planų šabloną ir regioninio bendradarbiavimo gaires. 2016 m. bus pateikti atitinkami pasiūlymai dėl teisės aktų: pasiūlymai dėl persvarstyto Sprendimo dėl pastangų pasidalijimo, dėl teisės aktų, kuriais reglamentuojama atsinaujinančiųjų išteklių energija, energijos vartojimo efektyvumas, rinkos modelis ir planavimo bei ataskaitų teikimo prievolių supaprastinimas.

2017 m. reikėtų pradėti nacionalinį planų svarstymo politinį procesą, kad būtų galima pasiekti plataus masto politinį patvirtinimą nacionaliniu lygmeniu, ir baigti konsultacijas su suinteresuotaisiais subjektais bei regionines konsultacijas. Iki 2017 m. kovo mėn. reikėtų pateikti Komisijai integruotas prognozes, apimančias tiek atskaitos, tiek politikos scenarijus 3 . Tos prognozės bus labai svarbi medžiaga valstybėms narėms rengiant nacionalinius planus. Nacionalinių planų projektai turėtų būti pateikti Komisijai 2017 m.. Po to bus rengiamos konsultacijos su kitomis valstybėmis narėmis ir Komisija (visų pirma tam, kad būtų kolektyviai siekiama ES lygmens tikslinių rodiklių ir tikslų). Po to Komisija pateiks rekomendacijas dėl nacionalinių planų projektų ir paskelbs jas artimiausioje energetikos sąjungos būklės ataskaitoje.

2018 m. Komisijai turėtų būti pateikti galutiniai planai, parengti atsižvelgus į konsultacijas su kitomis valstybėmis narėmis, Komisijos rekomendacijas ir atitinkamus ES teisės aktus. Po to Komisija paskelbs energetikos sąjungos būklės ataskaitą, kurioje pateiks pirmąjį suvestinį nacionalinių energetikos ir klimato planų vertinimą.

Kalbant apie ES lygmeniu sutartus 2030 m. atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir energijos vartojimo efektyvumo tikslinių rodiklius, Komisija vertins valstybių narių nacionaliniuose planuose nurodytas kolektyvines pastangas, kuriomis siekiama įgyvendinti tuos tikslinius rodiklius. ES lygmens politika ir priemonės, kurios papildytų nacionalines pastangas siekiant tikslų, bus išdėstytos, be kita ko, naujoje Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvoje ir persvarstytoje Energijos vartojimo efektyvumo direktyvoje, kurias Komisija pateiks 2016 m. Konkretus kai kurių tų priemonių taikymas bus nustatytas vėliau, atsižvelgiant į kolektyvines valstybių narių pastangas, nurodytas jų nacionaliniuose planuose, ir energetikos sąjungos tikslų įgyvendinimo pažangos ataskaitas.

Per visą procesą Komisija reguliariai organizuos susitikimus ir palaikys dialogą su valstybėmis narėmis, kad suteiktų techninę paramą, susipažintų su planų rengimo pažanga ir tartųsi dėl tolesnių veiksmų.

Valdymo procese bus užtikrintas visų su tuo susijusių Europos institucijų – Europos Parlamento ir Tarybos – dalyvavimas.



Lentelė. Nacionalinių energetikos ir klimato planų rengimo grafikas

Valstybės narės

Europos Komisija

2016 m.

Pradeda rengti visa apimančią strategiją, formuluoti pagrindinius tikslus ir rengia nacionalinių energetikos ir klimato planų politikos apžvalgą

Sukuria integruotas metodines priemones atskaitos ir politikos scenarijams (nacionalinių planų analitiniam pagrindui) rengti ir pateikia pirmus atskaitos scenarijaus rezultatus

Pradeda nacionalines konsultacijas su suinteresuotaisiais subjektais nacionalinių planų klausimu

Pradeda regionines diskusijas su kitomis valstybėmis narėmis dėl nacionalinių planų rengimo

Bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis baigia rengti 2016 m. ES atskaitos scenarijų

Pateikia nacionalinių planų šabloną, į kurį įtraukiami nacionalinėms integruotoms prognozėms taikytini pagrindiniai kintamieji ir parametrai

Parengia regioninio bendradarbiavimo gaires

Pateikia pasiūlymus dėl teisės aktų: dėl persvarstyto Sprendimo dėl pastangų pasidalijimo, dėl atsinaujinančiųjų išteklių energijos, energijos vartojimo efektyvumo (įskaitant pastatų sektoriuje), rinkos modelio ir planavimo bei ataskaitų teikimo prievolių supaprastinimo teisės aktų

Surengia techninius susitikimus su valstybėmis narėmis, pvz., dėl metodinių priemonių ir pagrindinių rodiklių

Paskelbia antrąją energetikos sąjungos būklės ataskaitą

2017 m.

Baigia konsultacijas su suinteresuotaisiais subjektais ir regionines konsultacijas dėl nacionalinių planų

Pradeda nacionalinį politinį nacionalinių planų svarstymo procesą

Pateikia Komisijai integruotas prognozes, apimančias tiek atskaitos, tiek politikos scenarijus

Pateikia Komisijai nacionalinių planų projektus, parengtus pagal Komisijos nacionalinių planų gaires ir šabloną

Teikia techninę paramą valstybėms narėms rengiant nacionalinius planus

Palengvina ir remia regionines konsultacijas dėl nacionalinių planų su kitomis valstybėmis narėmis, taip pat ir kurdama tinkamus forumus

Organizuoja konsultacijas su valstybėmis narėmis dėl nacionalinių planų projektų ir pateikia rekomendacijų dėl planų projektų

Paskelbia trečiąją energetikos sąjungos būklės ataskaitą

2018 m.

Baigia rengti nacionalinius planus atsižvelgdamos į valstybių narių tarpusavio vertinimą ir Komisijos rekomendacijas

Pateikia galutinius nacionalinius energetikos ir klimato planus

Padeda valstybėms narėms baigti rengti nacionalinius planus.

Paskelbia ketvirtąją energetikos sąjungos būklės ataskaitą, kurioje pateikia pirmąjį suvestinį nacionalinių energetikos ir klimato planų vertinimą. Ataskaita teikiama Europos Parlamentui ir Tarybai

(1)

     Privaloma laikytis Stebėsenos mechanizmo reglamento reikalavimų dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio prognozių ataskaitų.

(2)

     SWD(2015) 243.

(3)

     Paprastumo dėlei terminas bus nustatytas taip, kad tas prognozes būtų galima panaudoti Stebėsenos mechanizmo reglamento reikalavimams dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio prognozių ataskaitų įvykdyti.

Top